//palheidfogel.gportal.hu
//palheidfogel.gportal.hu

„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.” Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:


Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16


 

 

Erm s pajzsom az R, benne bzik
szvem. Zsoltr 28,7

… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti."  Karl Barth

.


Theolgia, Trtnelem, Gradul, Zsoltr


Heidfogel Pl

lelkszi nletrajz - 2015


Csaldi Honlapom:

//heidfogel-domjan.gportal.hu

phfogel@gmail.com

 

 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

www.refzarszam.hu

shopify site analytics
 

Heidelbergi Kt 1563

 

II. HELVT HITVALLS

 

A GENFI EGYHZ KTJA

A GENEVAI Szent Gylekezetnek CATHE- CISMUSSA
 
Avagy A Christus tudomnyban gyermekeket tant  FORMATSKJA 

M.Ttfalusi Kis Mikls ltal 1695 esztend 

A Genfi Egyhz Ktja 1695 Ennek ismertetje.

Klvin Jnos: A Genfi Egyhz Ktja Ppa 1907.
www.leporollak.hu - Nmeth Ferenc munkja

Hermn M. Jnos: A Genfi Kt tja Kolozsvrig

- Fekete Csaba Kt, egyhz,tants 

 

IRTA: Klvin Jnos

 

KLVINRL IRTK

 

Klvin vfordulk

 

KARL BARTH 1886-1968

 

Bib Istvn

 

Biblia - s jszvetsg Prbakiads -

 

Bibliakiadsok, knyvek
Magyar biblikus irodalom

 

Biblia v, vek utn

 

Dr Csehszombathy Lszl
szociolgus 1925-2007

 

OSCAR CULLMANN 1902-1999

 

Egyhzi Zsinatok s Knonjai

 

FORRSMVEK

 

GALSI RPD
Jakab, az r testvre

 

A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...

Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .

E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben,  a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal


2. Evagliumi klvinizmus szerk Galsi rpd Klvin kiad

 

 

Dr GRGEY ETELKA lelkipsztor, ir

 

1. Kzssg az szvetsgben

2. Biblia s liturgia

3. Prtusok s mdek...

4. Isten bolondsga

5. li, li, lama sabaktani?

6. Minden egsz eltrt?

7. Siralmak s kzssg

 

HARGITA PL
reformtus lelkipsztor


Istvndi 1924-1996 Ppa

 

Keresztny filozfia

 

Dr (Kocsi) KISS SNDOR

 

Kommentr 1967 s

 

Dr KUSTR ZOLTN

 

MLIUSZ JUHSZ PTER
1532-1572

 

DR NAGY BARNA

 

Dr PTOR IMRE

 

Dr RAVASZ LSZL pspk

 

SZEGEDI KIS ISTVN


1505 - 1572 REFORMTOR

 

SZENCI MOLNR ALBERT

1574 - 1633

 

Theolgiai irodalom

 

Temetsi beszdek

 

DR TTH KLMN
theolgiai professzor


1917 - 2009

 

DR. TRK ISTVN

 

Dr. VICTOR JNOS (1888-1954)

 

Rgi magyar Irodalom

 

Rgi knyvek s kziratok

 

XX. szzad Trtnelmhez

 

Webem - itt

 

PDF - MP3 - Doc - Odt formtum

 

Teremtsrl

„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a  legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
 
 
- Hant Zsuzsanna A Budapestrl trtn ki-
teleptsek elzmnyei, a kitelepts, a kitelep-
tettek utlete

Hant Zsuzsanna A Budapestrl trtn kiteleptsek elzmnyei, a kitelepts, a kiteleptettek utlete

Hrom krdskrrel foglalkozom. Az 1951-ben kiteleptssel is sjtott csaldokat rt trvnysrtsek (internls, npbrsgi eljrs, igazol bizottsgi procedra, „B” lista) 1944 novembertl. A msodik krdskr a kitelepts elksztse, lebonyoltsa, let a kulkcsaldoknl. A harmadik a Nagy Imre nevvel fmjelzett amnesztia rendelet vgrehajtsa s let a „szlnek ereszts” utn.

Mi trtnt 1944 vgtl? A kiteleptsek elzmnyei.

A pontos listkkal rkez NKVD tisztek 1944 utols hnapjaitl, ahogy a szovjet hadsereg magyar fldre lpett, elfogattk a nemzeti ellenlls tagjait, kivve azokat, akiket a Gestapo mr korbban letartztatott vagy koncentrcis tborokba hurcolt, s onnan szabadulva nem trtek vissza Magyarorszgra. A szovjetek tudtk, hogy akik a nmetekkel szemben vdtk az orszgot, meg akarjk vdeni a szovjetekkel szemben is. Az 1944-ben indul letartztatsi hullm ennek megakadlyozst clozta. gy kerltek internl- s munkatborokba, brtnkbe mindazok, akik a nemzeti, kzssgi identits vdi voltak vagy potencilisan annak szmtottak.

E gyakorlatot legalizlta Erdei Ferenc belgyminiszter 1945. jnius 21-n kelt 138.000/1945. B.M. szm rendelete, amely mig nem kerlt nyilvnossgra.1 E rendelet egyrszt lehetv tette a hatalom szmra „nemkvnatos elemek” rendrhatsgi rizet vagy felgyelet al helyezst brmikor, mgpedig az emberi jogok negliglsval. Ugyanis a szemlyek felelssgre vonsa olyan eljrs keretben trtnhetett, amikor a rendrhatsgi felgyelet vagy rendrhatsgi rizet al vont szemly meghallgatsra nem kerlt sor. E slyos eljrs rvnyestst Erdei Ferenc szerint magasabb llami rdek, a megelzs indokoltk.

A „moszkovitk” is megrkeztek 1944 novemberben s az un. Horthy rendszer hatalmi szerkezetnek felszmolsa ezutn kezddtt meg. Ezt Sztlin appartusa mr helyi rezidenseikre, a jobb terepismerettel rendelkez, magyarul beszl moszkovitkra bzta. A moszkovitk 1919-20 ta nem ltek Magyarorszgon, identitsukat internacionalista hitt vltoztattk. Hazarendelsket megelz idszakban flelemben s rettegsben ltek egy moszkvai hz, a Gorkij utca 10. szm alatti, a hres, hrhedt LUX szll 6. emeletn, ahova csak fnykpes igazolvnnyal lehetett belpni. A csaldok ltalban csak egy szobval rendelkeztek. Frdeni s zuhanyozni csak a kzs frdszobban lehetett, a WC is kzs volt. Fzni is az emeletenknti kzs konyhban lehetett. Az 1930-as vektl egymssal sem mertek beszlni, mg a csaldtagjaikkal sem.

A szllt rendkvl rideg, befel fordul, elzrkz lgkr uralta. A tisztogatsok ugyanis a LUX szll lakit is megtizedeltk, valamint a letartztatottak barti krt is. A fekete varjnak nevezett fekete aut vitte el a szll lakit, a felesgeket s a gyerekeket sem kmlve. A kiszolgltatott, fggsi viszony hazatrsk utn is meghatrozta helyzetket, mikzben laks – s anyagi viszonyaikban minsgi vltozs kvetkezett be. Ennek ellenre tovbbra is eltaposhat kis pontok maradtak Moszkvbl nzve, akik viszont hazjukban korltlan hatalmat kaptak, amit meg akartk tartani. A LUX szllban eltlttt vekben megtanultk, hogyan. Tisztban voltak azzal, hogy vagy gondolkods nlkl vgrehajtanak minden parancsot, vagy k is valamelyik koncentrcis tborba kerlnek itthon vagy a Szovjetuniban.

Szovjet segtsggel elrtk, hogy a kommunistk akciprogramjt mg 1945-ben az Ideiglenes Nemzetgyls kormnyprogramm emelte. Az 1945.vi vlasztsokat a kisgazdk nyertk, a kommunistk mgis helyzeti elnyhz jutottak, mert a szovjetek ragaszkodtak a koalcis kormnyzshoz.

Egyre-msra hdtottk meg a rendrsgi s a kzigazgatsi helyeket. A magyar demokrcia ugyanis kezdettl fogva korltozott volt, az 1945. janur 20-n megkttt fegyverszneti szerzds korltozta, tekintve, hogy a magyarsg „tmad hbort” folytatott, vagy a magyar demokrcia 1944 utn nem is ltezett. Gyarmati Gyrgy2 az 1945 s 1947 kztti korszakot presztlinizlsnak nevezi, s szerinte 1948-tl indult a sztalinizls korszaka. n a sztlinizs korszakt 1947. februr 25-tl szmtom, de e krdsben nincs mg konszenzus a trtnszek kztt.

A Szvetsges Ellenrz Bizottsg vezetst az angolok s amerikaiak szovjet parancsnokra bztk, miutn 1944. oktber 9-n Churchill s Sztlin befolysi vezetekre osztottk Dlkelet-Eurpt. A „szzalkegyezmny”3 eredmnyekppen megllapodtak abban, hogy a bkeszerzds alrsig a Szvetsges Ellenrz Bizottsg egysgei tartjk fenn a rendet ezekben az orszgokban. A befolys mrtknek haznkban tervezett 50-50%-os megosztst az angol-amerikai s a szovjet egysgek kztt 20-80%-ra mdostottk. Churchill a msodik vilghborrl rt knyvben a megllapodsrl azt rta, hogy a szzalkos rendszer nem arra val, hogy az egyes balkni orszgokkal foglalkoz bizottsgok tagltszmt szabja meg, hanem inkbb hogy megmutassa, milyen rdekldst s rzelmeket tanst a brit s a szovjet kormny az illet orszgok problmi irnt, s hogy ennek alapjn rthet formban hozhassk egyms tudomsra elkpzelseiket. 4

gy a kommunistknak szovjet segdlettel mr az els fl vben sikerlt a maguk szmra biztostani a belgyet a parasztprti, m titkos kommunista Erdei Ferenc vezetsvel A Dlnoki Mikls Bla vezette, Debrecenben fellltott Ideiglenes Nemzeti Kormny mr 1944. december 22-n nyilatkozatban vllalta, hogy brsg el lltja a hbors s npellenes bnsket, illetve ha bneiket ms orszgban kvettk el, akkor kiadja ket. A kormny ezen ktelezettsgrl a fegyverszneti egyezmny 14. pontja is rendelkezett.

A hbors bnk vizsglata Eurpa orszgaiban az igazsggyi minisztrium hatskrbe tartozott, haznkban a belgyminisztrium vette t ezen gyek intzst Vorosilov a Szvetsges Ellenrz Bizottsg elnknek dntse alapjn. A npbrsgok kivettk ugyanis a polgri peres s a bntet eljrsokban illetkes szakbrsgok kezbl az tlkezst. Brdossy Lszl pert trgyal a Npbrsg I. szm Major – tancsnak egyik tagja a hat elemit vgzett Apr Antal volt. A npbrk szmra elvi krdss vlt, hogy minden npellenesnek minstett cselekedet abban az esetben is bntethet, ha nem tkztt korbban rvnyben lv jogszablyokkal, vagy ppen azok vgrehajtsval kapcsolatosak voltak.

A nemzetkzi hatrozatok emberisgellenes bntettekrl szlnak. A Nemzetkzi Katonai Trvnyszk megklnbztetett bke elleni bncselekmnyeket, hbors bncselekmnyeket s emberisgellenes bncselekmnyeket. A magyar jogszablyok szhasznlata a npellenes bncselekmnyekrl arra hvta fel a figyelmet, hogy a felelssgre vons „osztlyharcos” jelleget is lttt, mint Kelet - Kzp Eurpban.5 A megykben, megyei vrosokban s Budapesten ltrehozott npbrsgok politikailag elktelezett laikus brsgok voltak.

A npbrsgok politikailag hatroztk meg a „hbors bns”, a „npellenes bntett”, s a „npellenes vtsg” fogalmt a hbors illetve emberisgellenes bncselekmnyek helyett. „A cl a teljes korbbi politikai elit vdlottak padjra ltethetsge volt.„6 A npbrsgi trvny az elvls krdst is a politikai elvrsoknak megfelelen szablyozta. A 81/1945. M.E. szm rendelet az elvlst a fegyversznet megktsnek napjhoz igaztotta. A kommunistk az 1919-es tancskztrsasg idejn elkvetett bntettekrt is a npbrsg keretben kvntak tlkezni. E mdosts rtelmben minden politikai bncselekmny, amelyet 1919 s 1944 kztt kvettek el a npbrsg hatskrbe kerlt.

Nemcsak az ismert Prnay Plt tltk el, de perbe fogtk a Horthy korszak azon brit s gyszeit is, akik a kommunistk ellen tlkeztek, st azokat is, akik kommunista perek idejn tisztsget viseltek az igazsggyben. A npbrsgi eljrsok lehetsget nyjtottak a legfontosabb minisztriumok irnyti pozciit birtokl kommunistknak arra, hogy az igazsgszolgltats felhasznlsval leszmoljanak politikai ellenfeleikkel.7 Felszmoltk a bri fggetlensget, tbb ezer brt eltvoltottak hivatalukbl s helykre "gyorstalpaln" kpzett prtszolgkat lltottak. Megsznt a trvny eltti egyenlsg, helybe osztlybrskods lpett, azaz a vdlott szrmazsa enyht vagy slyosbt tnyez lett. Az „osztlyidegenek” ugyanazokrt a cselekedetekrt a kiszabhat legslyosabb bntetst kaptk. Megsznt az rtatlansg vlelme, elg volt a bizonytk nlkli vd, vagy a vdlott kiknyszertett „beismer vallomsa”.

Azonban a hbors s npellenes bncselekmnyek eltltjei hiba tltttk le bntetsket, nem indulhattak tiszta lappal. Megfigyelsk, letartztatsuk s brsg el lltsuk az 1970-es vekig folytatdott. A hbors s npellenes bntettekkel vdoltak kzl azok, akiket jogersen felmentettek, gyszintn nem lehettek biztonsgban. Rendszeres zaklatsuk napirenden volt. Erdei Ferenc belgyminiszter titkos utastsra bevezettk azt a gyakorlatot, hogy a npbrsgok ltal jogersen felmentetteket preventv cllal internlhattk. E mellett a felment tleteket a Ries Istvn vezette igazsggy minisztrium X. npbrsgi osztlynak rendelete rtelmben el kellett kldeni a politikai rendrsgnek. Kialakult az a trvnysrt gyakorlat, hogy a npbrsg tleteit rendrk fellbrlhattk. A Npbrsgok Orszgos Tancsa a msodfokon is jogersen felmentettek azonnali internlst meg kvnta akadlyozni. Tiltakozsuk sikertelen maradt, ppgy, mint a parlamenti tiltakozsok, amelyek a politikai rendrsg trvnytipr eljrsait kvntk megsemmisteni s az jabbakat megakadlyozni.8 Az internls mellett ksbbi, brmikor eltlskre jogalapot biztostott az 1946. vi VII. trvny, az un. hhrtrvny.

A hivatalnokokat igazol eljrs sorn nem a tisztviselk szakmai munkjt, egynisgt, cselekedeteit, meghozott intzkedseit vizsgltk, hogy azok mennyiben feleltek meg a ltez trvnyek s /vagy az emberiessg kvetelmnyeinek, hanem a bejelentsek, az ellenk felsorakoztatott adatok alapjn tltek. Nem vizsgltk sem a bejelentsek s adatok valsgtartalmt, sem a bejelent megbzhatsgt. Az igazolsi eljrs nem volt nyilvnos, - mikzben egy hivatalnok cselekedeteit s azok kvetkezmnyeit csak a szkebben vagy a tgabban rintett kzssg tudta volna rtkelni. A jogi alapot az biztostotta, hogy nem hatroztk meg, hogy a vizsglt szemly milyen magatartsi szablyokat megszegve srtette meg a „np rdekeit”, tovbb a fellebbezsi eljrs menett sem szablyoztk, s az sem volt pontosan meghatrozva, hogy melyik volt az az idpont, amikorra az igazol bizottsgok visszamehettek. gy egyfell nem volt jogbiztonsg, msfell a bizottsgokat sokszor ksn, felsbb nyomsra lltottk fel.

Ennek ellenre a munksprtok az igazolsi eljrsok eredmnyeivel elgedetlenek voltak. gy kerlt sor a kzalkalmazottak ltszmcskkentsre, az n. „B” listzsra, a „fasiszta maradvnyokat” felszmolni igyekv eljrs „eredmnytelensgnek” rgyn. A kzalkalmazotti ltszmot cskkent „B” lista bizottsg tagjainak a meghozott hatrozatot nem kellett indokolni, ezzel minden politikailag nem kvnatos szemlyt llstl, nyugdjtl meg lehetett fosztani. A cl az lett, hogy betltend llsokat biztostsanak arra szakmailag rdemtelen, de politikailag megbzhat kommunista kderek szmra. A vizsglat sorn hromfle nvsort ksztettek: A = megbzhatak, B = elbocsthatak, de egy ven bell visszavehetk, C = politikailag megbzhatatlanok, nem visszavehetk.

Rajk Lszl belgyminiszter 1946-os titkos rendelete alapjn folyt egy kln „B” listzs. A tisztviselk egy rszt a politikai rendrsg internlta vagy rendrhatsgi felgyelet al helyezte. llsaikat a kommunistk pedig azonnal betltttk sajt embereikkel. Az indok nlkli hatrozatokat nhny nap mlva visszavontk, de addigra a kpviselk llsa mr megsznt. A visszaszerzsrt indtott jogi harc hossz idt vett ignybe, s addig a meghurcolt tisztvisel lls nlkl maradt.9

Felttlenl meg kell emlteni a nyugdjasok „B” listzst. A 6800/1946. M.E. szm rendelet (jnius 14.) a „B” lista rendelet hatlyt kiterjesztette a nyugdjasokra, az llami nyugdjteher cskkentsnek rdekben. A rendelettel kapcsolatban a Kisgazdaprt orszgos prtigazgatja rgztette, hogy „a nyugdjigny oly jogos tulajdon, melyet elvonni nem lehet”.10A rendelet azrt is meglep, mert a hangoztatott cl, a kzigazgats „megtiszttsa” volt. Az egykori tisztviselk nyugdjnak elvonsa azt jelentette, hogy megfosztottk tlk a meglhetshez, az lethez val jogot. E rendelet ellen sem lehetett fellebbezni, s a nyugdj elvtelt indokolni sem kellett. Azzal tmasztottk al ezt a lpsket, hogy az, „srtette a magyar np rdekeit”.

Pl. Kovcs Jnos zalabaksai krjegyz 38 v utni regsgi nyugdjnak elvonshoz elegend volt egy csepeli munks vallomsa, aki azt lltotta, hogy 1943-ban szlfalujba Zalabaksra ltogatott s kijelentette, hogy gyengk vagyunk s elvesztjk a hbort. Vallomsa szerint e mondatrt Kovcs Jnos rendri felgyelet al helyeztette. A krjegyz 1942. jlius 1. utn nem ltott el jegyzi feladatokat. Amikor a nyugdj elvonsrl a krjegyzsghez tartoz kzsgek lakossga rteslt, mind az t kzsg vezeti s lakosai kzzel rt alrsaikkal igazoltk, hogy Kovcs Jnos egsz letben a magyar np rdekei szerint jrt el, s ezt altmasztottk azzal is, hogy felsoroltk, mit tett krjegyzknt. A csepeli munks vallomsa a tnyeket semmiss tette. A 74. letvt betlttt krjegyz fellebbezseire az volt a vlasz, hogy dolgozzon mg 10 vig s akkor 84. letvnek betltse utn kaphat majd 10 ves jogosultsgnak megfelel regsgi nyugdjat. Tudjuk, hogy az aktv osztlyidegenek is nehezen talltak munkt, kpzettsgk szerintit egyltaln nem, csak nehz fizikai munkt.

A politikai ldztetssel prhuzamosan a „mlt embereinek” gazdasgi ltalapjt is korltoztk majd megszntettk.

A fldoszts volt az els vagyonfoszts majd az llamosts

Az 1945. vi VI. trvnycikk a nagybirtokrendszer megszntetsrl a szavaztbor ltrehozsnak akarata hatrozta meg, mert nem rutermel gazdasgokat hozott ltre. Teljes egszben, nagysgra val tekintet nlkl elkoboztk a hazarulk s npellenes bnsk birtokait, a fld megmvelsre szolgl eszkzket s az pleteket is. Hbors bnsnek tekintettk azt is, aki ismt felvette nmet hangzs nevt. Teljes egszben ignybe vettk a vllalti nyugdjpnztrak s trsadalombiztost intzetek fldbirtokait, terjedelmkre val tekintet nlkl. Ezen intzkeds fontos szerepet jtszott a nyugdjasok „B” listzsban.

Megvlts kiltsba helyezsvel ignybe vettk a nagybirtok 100 katasztrlis holdon felli rszt. Politikai szempontbl klnbsget tettek az un. ri s paraszti birtokosok kztt. A „fldmves csaldbl szrmaz birtokosok” ingatlana 200 katasztrlis holdig menteslt az ignybevtel all. Az ignybevtelt nem akadlyozta az ingatlanra bejegyzett szolglati, telki teherjog, haszonlvezeti jog, jelzlogjog, vagy haszonbrleti jog. A trvny a vgrehajtsa sorn srelmet szenvedett. Nem hagytk meg a 200, illetve a 100 katasztrlis holdnyi birtokokat, amikor az agrrproletrok kommunista segdlettel fldhinyra hivatkoztak. A „npakarat” fellrta a trvnyt.

Az llamosts nemcsak a nagytke tulajdonosait rintette, hanem a 2-3 alkalmazottal dolgoz kisiparosokat is. A kommunistk utastsra, szovjet tancsadk irnytsval a politikai rendrsg kzremkdsvel mdszeresen trtk s/vagy semmistettk meg a trsadalom rtkhordoz rtegeit. A politikai rendrsg msodik vilghbor utni mkdsnek legfontosabb sajtossga, hogy ltrejtte kezdettl egyetlen prt, a Magyar Kommunista Prt vezet garnitrjnak, ezen bell Rkosi Mtys prtftitkr kzvetlen instrukcii szerint tevkenykedett. gy mg a koalcis idszakban is megfigyelsi krket kiterjesztettk az akkori legitim hatalom gyakorlira is, elssorban a Fggetlen Kisgazdaprtra s szavazikra.

1945. janurtl a politikai rendrsg feladatnak teht nem a nemzetkzi ktelezettsg alapjn a hbors bnsk felkutatst, az antifasiszta intzkedsek megttelt tekintettk, hanem a Kommunista Prt szmra lehetsges „ellensg” megfigyelst tartotta. Folyamatosan ptette a hlzatot, bvtve az informtorok, gynkk szmt. A politikai rendrsg (PRO, VO, VH, BM Politikai Nyomoz Fosztly) egsz szervezetben, fggsgi rendszerben, kzponti, karhatalmi egysgeivel s titkos gynki hlzatval ennek a feladatnak kvnt megfelelni. A szigor hierarchikus rendbe szervezett alrendelt egysgek s a kiterjedt gynkhlzat egyttesen fedte le az orszg teljes terlett. 1947-ig, a koalcis kormnyzs idejn a kommunistk nem trekedhettek teljes hatalomtvtelre.

A belgyi trca birtokosaknt httrben megszerveztk a mindennapos harcot az orszgos, megyei s helyi pozcik birtoklsrt A harc eszkzei: a npbrsgi perek, az igazolsi eljrsok s a „B” listzsok, melyek sorn tzezreket tvoltottak el a minisztriumokbl, a kzigazgatsbl. Abban remnykedtek, hogy az 1947-es bkeszerzds alrsig a szervezett aknamunka eredmnyekpp megszerezhetik a hatalmat, amit a szovjet csapatok kivonuls utn is kpesek lesznek megtartani. E remny nem igazoldott, ezrt 1946 decemberben megkezddtt a Kisgazda Prt elleni lejrat kommunista kampny. A per tnyleges clja a kisgazdaprt vezetinek kompromittlsa s a hatalom tvtele volt. Mivel Kovcs Blt a Kisgazdaprt ftitkrt vdte a mentelmi jog, s az orszggyls nem jrult hozz kiadatshoz, az oroszok 1947. februr 25-n letartztattk.

1947-tl Kovcs Bla letartztatsa s a totlis hatalom kipts utn11, mivel a szovjet csapatok a bkeszerzds alrsa12 utn is haznkban maradtak13, megsznt az egyes llampolgrok trsadalmi pozcii kztti eltrs. Akik nem tmogattk felttel nlkl a kommunistkat – fggetlenl korbbi ellenll mltjukra, vagy szakmai ismereteikre – a legyzend s megsemmistend ellensg csoportjba kerltek. rtskre adtk, hogy nemcsak a politikai plyn, a kzigazgatsban, de a civil letben sincs helyk. Azok is elvesztettk llsukat, akiket ellenll mltjuk vagy ldztteket ment tevkenysgk miatt tmenetileg megtrtek. 1949-tl mr csak fizikai munkakrben s/vagy alkalmi munknknt dolgozhattak az aktv munkavllalk.

Az osztlyidegen szrmazs minden cselekedetnl, ment tevkenysgnl ersebbnek bizonyult a megsemmists fel vezet ton. 1944 msodik felben a nmetek ltal megszllt orszgban az ldzttek mentse nagy kockzattal jrt. A szovjetek ltal megszllt orszgban (SZEB 80-20%) 1947-tl, Kovcs Bla letartztatst kvet idben viszont nem erny, hanem vd lett a zsidk s a politikai ldzttek mentse, mivel joggal hihettk az j politikai elit tagjai, hogy akik a nmet megszlls idejn mentettk hazjukat s az ldztteket, azok a szovjet megszlls idejn sem maradnak ttlenek.

Egy plda a sok kzl.

1944. november 4-n a 101/307 sz. zsid munksszzad rkezett Srosdra, - ahol dr. Kovcs Gbor gyvd csaldja akkor lt, - egy ideiglenes repltr ptsre. Kovcs Gbor lelmezte a szzad tagjait, majd a szzad elveznylst kveten 24 embert elbujtatott tanyja pincjben s felesgvel egytt gondoskodott lelmkrl, akik mindannyian megmenekltek. Az embermentst kt irattal is bizonytotta, mely alapjn 1947-ben igazoltk. 14 A Budapesti Npbrsg Igazolfellebbezsi Tancsa 1947. janur 30-n igazolta dr. Kovcs Gbor gyvdet, aki ellen az volt a vd, hogy tagja volt a Magyar gyvdek Nemzeti Egyesletnek (MNE), melynek a npbrsg szerint „npellenes, nemzetront magatartsa s irnyzata kzismert volt”. Az igazols indoklsa a kvetkez: „A npbrsg az gyiratokat tvizsglva megllaptotta, hogy az igazol bizottsg ltal kihallgatott tank az igazols al vontat demokratikus gondolkods embernek jellemeztk. Az igazols al vont srosdi tanyjn a nmetek visszavonulsakor 24 munkaszolglatost elrejtett, lelemmel elltott, s ezltal azoknak lehetv tette, hogy a felszabadt csapatokat bevrhassk.

A npbrsg az igazols al vont eme utbbi, sajt biztonsgt is veszlyeztet tettt oly nagy nyomatkkal rtkeli javra, hogy az egyszer MNE tagsg ellenre is igazolandnak tartja.”15

1947-ben egy munkaszolglatos szzad etetse, majd 24 ember letnek megmentse elg volt ahhoz, hogy igazoljanak egy gyvdet, akit azrt kellett volna bntetni, mert egy szakmai szervezetnek „egyszer” tagja volt. 1945 utn minden szervezetet, egyesletet klnsen azokat, melyek nevben a „nemzeti” jelz szerepelt, mint a Magyar Orvosok Nemzeti Egyeslete, fasisztnak, ezrt megsemmistendnek nyilvntottak. 1951-ben mindez kevsnek bizonyult.

Az egyszer MNE tagsg mr elegend volt a kiteleptshez, a teljes vagyonelkobzshoz, annak ellenre, hogy akkor mr nem gyvdknt dolgozott, hanem Budapest vros Hvsvlgyi Kertszetnek segdmunksa volt.

Mezbernybe trtnt kiteleptse utn hamarosan brtnbe kerlt. A brtnbntetsvel kapcsolatos iratokat nem talltam meg a levltrban, csak felesge belgyminiszterhez rt krvnybl tudjuk, melynek dtuma 1951. szept. 4., hogy „befolyssal val zrkeds miatt vele szemben jogersen kiszabott egy s flvi brtnbntetst a budapesti Mark utcai gyszsgi brtnben”16 tlttte.

Az un.” mlt emberei” elleni gyllet s alaptalan megblyegzsk vgigksri 1947-tl a trtnelmnket. Farkas Mihly az MKP ftitkrhelyettese volt 1947-ben, s a prt megyei titkrait tjkoztatta az orszggylsi vlasztsok utni politikai helyzetrl, miszerint Magyarorszgon csak az trtnik majd, amit a kommunista prt akar. A nemkvnatos elemek j blyeget kaptak, „antiszemita”, „fasiszta”. A magyar moszkovitk kelet-eurpai moszkovitktl eltr bne, hogy sajt nemzetket, klnsen annak vezet rtegt kpesek voltak fasisztnak, antiszemitnak belltani a vilg eltt, hogy ezzel altmasszk a vezet rteg teljes megsemmistsnek indokt.

Tettk ezt annak ellenre, hogy Magyarorszgrl elszr 1944 mjusban vittk koncentrcis tborba a vidki zsidsgot, az 1944. mrcius 19-i nmet megszllst kveten. Magyarorszg volt az egyedli, amelynek miniszterelnke Lakatos Gza17 a nmetek ltal megszllt Magyarorszgban kitiltotta Adolf Eichmannt18 Budapestrl, s ahol katonai ervel akadlyoztk meg zsidk koncentrcis tborba hurcolst 1944 nyarn. E hstettrl Tom Lantos19 kpvisel 1994-ben, a magyar zsidk deportlsnak 50. vforduljn a washingtoni kpviselhzban elmondott felszlalsban emlkezett meg.20

1944 mjustl szerelvnyek indultak a vidk Magyarorszgrl s 1944. novembertl a nci hatalomtvtelt kveten Budapestrl „Nyugat fel”. A csaldokat szllt szerelvnyeket a menetrend nem jelezte. A vagonok ablakait befestettk, vagy bedeszkztk, hogy fny vagy leveg ne enyhthesse a vagonba zsfoltak rit, napjait. 1951. mjus 21. s jlius 18 kztt Budapest Jzsef vrosi s Magdolna vrosi plyaudvarairl „Kelet fel” indtott, szerelvnyeket sem jelezte a menetrend s a vagonok ablakain sem lehetett kiltni.

Mindssze ht v telt el, a koncentrcis tborok felszabadtsa utn alig hat, s csaldokat szlets, „osztlyidegen” szrmazs alapjn ismt elztek otthonaikbl, bri tlet nlkl, idegen befolyson alapul rendelkezsekkel. Tbben mindkt utat vgigjrtk, utaztak lezrt vagonokban nyugat, majd kelet fel is.

Msodik krdskr: a kitelepts.

A kitelept kzigazgatsi vgzs 1939-ben megszntetett rendeletre s trvnyre21 hivatkozott, amely csak hbors veszly esetn tette lehetv a kitiltst, s a hbors veszly megsznst kveten helyrellt a kitiltst megelz trvnyes llapot.

A mai olvas szmra az 1939-ben megszntetett rendeletekre val hivatkozs azrt is meglep, mert ltezett Erdei Ferenc belgyminiszter titkos rendelete. E rendelet lehetv tette a rszleges s a teljes vagyonelkobzst is politikai okokbl.22 Erdei Ferenc nevvel fmjelzett s a megszntetett rendeletek is csak egynekre vonatkoztak, nem csaldokra.

1951. mjus 21-tl bkben, „nem hbors veszly esetn” csaldokat, s nem egyneket tiltottak ki lakhelykrl kzigazgatsi hatrozattal. Azaz a trvnyi hivatkozs s azok tartalma lnyegileg klnbztt. A kitelepts az alapvet emberi jogok megsrtst jelentette.

A Budapestrl kiteleptettek Bks, Borsod-Abaj-Zempln, Hajd-Bihar, Jsz-Nagykun-Szolnok, Pest s Szabolcs-Szatmr-Bereg megye ugyancsak ellensgnek „kulknak” blyegzett gazdlkod paraszt csaldjaihoz kerltek, akiket a kitiltott csaldok befogadsra kteleztek.23

MEGYK CSALDOK SZMA SZEMLYEK SZMA TELEPLSEK SZMA

 

BKS MEGYE SSZESEN

CSALDOK SZMA 1075 SZEMLYEK SZMA 2684 TELEPLSEK SZMA 13

 

BORSOD-ABAJ-ZEMPLN MEGYE SSZ.

CSALDOK SZMA 458 SZEMLYEK SZMA 1099 TELEPLSEK SZMA 25

 

HAJD-BIHAR MEGYE SSZESEN

CSALDOK SZMA 956 SZEMLYEK SZMA 2193 TELEPLSEK SZMA 12

 

HEVES MEGYE SSZESEN

CSALDOK SZMA 758 SZEMLYEK SZMA 1760 TELEPLSEK SZMA 39

 

JSZ-NAGYKUN-SZOLNOK MEGYE SSZ.

CSALDOK SZMA 949 SZEMLYEK SZMA 2159 TELEPLSEK SZMA 17

 

PEST MEGYE SSZESEN

CSALDOK SZMA 109 SZEMLYEK SZMA 284 TELEPLSEK SZMA 5

 

SZABOLCS-SZATMR-BEREG MEGYE .

CSALDOK SZMA 433 SZEMLYEK SZMA 1070 TELEPLSEK SZMA 16

 

MEGYK MINDSSZESEN:

CSALDOK SZMA 4738 SZEMLYEK SZMA 11249 TELEPLSEK SZMA 127

A kiteleptsek nyilvnossgra kerlt indoklsaiban felvetdtt a lakshiny. 1950 jliusban a budapesti lakshiny enyhtsre a vrosi tancs vgrehajt bizottsga a Npgazdasgi Tancs 422/1950. szm hatrozata alapjn tervezetet dolgozott ki, mely szerint a nyugdjasok vidkre kltztetsvel lehetne cskkenteni a lakshinyt, hiszen ekkor 220 ezer nyugdjas s kegydjas lt Budapesten. A terv szerint a nyugdjasok megkaptk volna a FIK (Fvrosi Ingatlankzvett) ltal megllaptott laksrat, s ezen sszegrt nekik kellett volna lakst vsrolni a fvroson kvl. Az elkltzs fejben, a tvolsgtl fggen segly folystst is felvetettk. Kovcs Istvn, aki a budapesti prtbizottsg els titkra volt 1956-ig, a javaslatot kiegsztette. Minthogy a nyugdjasok kztt sok a „reakcis”, egy csapsra kt legyet lehetne tni, ha az elljrk a „reakcis nyugdjasokat” felkeresnk s erszak nlkl figyelmeztetnk ket, jobb lenne, ha elkltznnek vidkre.24

Az 1950 jliusban megfogalmazott elkpzelsek, amelyek a kikltztetend nyugdjasokat krtalantani kvntk, hogyan vltoztak kiteleptss, - amely egytt jrt az ing s ingatlan vagyon elkobzsval, a munka s ltfelttelek radiklis megvltoztatsval, mivel az aktv kor kiteleptettek csak segdmunksknt dolgozhattak, a nyugdjasok nyugdjt viszont nem folystottk -, arra a levltri dokumentumok ma mg nem adnak vlaszt. A Szabad Npben megjelent cikkek arrl rtak, hogy az egykori uralkod osztly tagjainak nem Budapesten s nem luxusvillkban kell lnik. Arrl nem cikkeztek, hogy mgis hol, valamint mibl, ha a lt- s a munkafeltteleiktl megfosztjk ket s arrl sem, hogy az j uralkod osztly tagjainak viszont luxusvillkban kell lnie. Azaz nem a lakshinyt enyhtettk a kiteleptssel, hanem biztostottk az j uralkod osztly tagjai szmra a megfelelnek tlt lakskrlmnyeket. A kizskmnyolst eltlk, a nmenklatra tagjai a villkat, a laksokat az egykori cseldekkel s alkalmazottakkal valamint az ing vagyonnal egytt kaptk „ideiglenes” hasznlatra, a magntulajdont s a kizskmnyolst, tbbek kztt a cseldtartst bntet rendszerhibaknt.

Az alkalmasnak tartott villk s laksok feltrkpezsre 1951. mrciustl az VH. tisztjei, a hzmesterek s a hzak bizalmi embereinek rszvtelvel ngy oldalas, 19 krdsbl ll adatlapokat tltttek ki25. A krdv a laksban (hzban) lakk szemlyi adatait rta ssze, hnyan s mita laktak ott, a laks nagysga, komfort fokozata s a lakbr sszege szerepelt a krdsek kztt. A fbrl vagy lakstulajdonos esetn feltntettk jelenlegi foglalkozst, hol dolgozik s mennyit keres, iskolai vgzettsgt, hol s mikor folytatott iskolai tanulmnyokat. A foglalkozst gyakran felcserltk rangokkal – herceg, fldbirtokos, arisztokrata stb.– fokozatokkal. A kiteleptend csaldokrl kszlt sszest informcik kztt egy kiegszt adatlapon feltntettk a plyaudvar nevt, ahonnan a csaldot el fogjk szlltani Budapestrl, valamint a vagon szmt. Egy msik adatlapon a knyszerlakhely helyt – megye, telepls – tntettk fel, valamint a befogadsra knyszertett gazda nevt. Az adatlapok szerint a kiteleptsre kerl csald minden esetben nll lakrszbe kltzik, melynek nagysga ltalban 6X6, 5X5 vagy 4X4 m2. A valsgban, amint ez kiderl a visszaemlkezsekbl, nem nll hzba, vagy lakrszbe kltzhettek s tbbnyire nemcsak egy csald kerlt egy-egy szobba, helyisgbe.

A csaldoknak a kiteleptsi vghatrozatot 24 rval az elszllts eltt kzbestettk. A befogadsra ktelezett csaldok – a budapesti csaldokhoz kpest 1-2 nappal korbban kaptk meg a vghatrozatot, mely szerint a lakrszt „azonnal kirteni s tengedni” ktelesek. E gazdlkod csaldok otthonait „kulkportaknt” jegyeztk. A kulk orosz eredet sz, jelentse „kl”, „kizskmnyol”, nagygazda, „zsros paraszt”, „zsugori”, amely a parasztsg brmely tagjnak megblyegzsre szolglt a Szovjetuniban, ahol a vidk megtrsnek kommunista offenzvja, a kollektivizls az osztlyellensgnek kikiltott kulkok megtrsvel indult. Aki nem volt hajland belpni a kolhozba, arra brtn, hall, csaldjra knyszermunkatbor, deportls vrt. Ezt a mintt kvette haznkban is a kommunista vezets. Az rutermel parasztgazda megnevezse Magyarorszgon 1948-tl a prtsajtban „kulk” lett s gy vlt kzismertt, mint kizskmnyol, a dolgoz np ellensge, akit karikatrkon nagy has naplopknt brzoltak, de megjelent pk, pica, vmpr vagy ppen vrszv alakjban is.

1948 nyarn Sztlin Rkosihoz rott titkos levelben arra hvta fel a Magyar Dolgozk Prtja ftitkrnak figyelmt, hogy a szocializmust a falvakban is fel kell pteni, amely egyet jelentett a kollektivizlssal.

A Sztlin levelt kvet j helyzetben a prt eltt ll feladatokat a kzponti vezetsg 1948. november 27-i lsn gy elemezte Rkosi "A szocializmus ptsnek mdjban s formjban minden np adhat a magbl jat s sajtosat, de az alapban, a lnyegben, a dnt krdsekben nincs kln nemzet t. Amg a paraszt azt ltja, hogy a kulk egszen jl boldogul, addig hinyzik neki a serkents a szvetkezsre. Ez a Szovjetuniban is gy volt. De gykerben csak gy tudjuk elintzni, ha elvesszk a fldjt, hzt, gpt s hogy mit csinlunk velk azt mg nem tudjuk, taln kln kulk falvakat csinlunk, mint a Szovjetuniban, de azt ltni kell, hogy ebbl a kutybl nem lesz szalonna."26

A cl a kollektivizls lett, brmilyen eszkzzel. Gazdasgi rendszablyokkal, pnzbntetssel, elzrssal knyszertettk a gazdkat, hogy lpjenek be a szvetkezetbe, vagy hagyjk el falujukat, otthonukat. 1951 nyartl a Budapestrl kiteleptettek fogadsa jabb gazdasgi s erklcsi slyt rakott a gazdk s csaldjaik vllra. Az is elfordult, hogy a befogadott csalddal egytt deportltk a kulkcsaldot a 12 Hortobgyon, Nagykunsgban s Hajdsgban ltrehozott rendrhatsgi rizet alatt mkd zrt tborok egyikbe. A kulkgazdasgok terheit gy is nveltk, hogy felntt fiaikat katonai szolglat helyett munkaszolglatra vittk.

A munkaszolglatos alakulatokat27 a Magyar Dolgozk Prtja hatrozata alapjn a Honvdelmi Minisztrium Vezrkara 05360/HVK. Hadkieg. 1951. szm rendelete lltotta fel. A sorozsnl az Osztlyhelyzetet Megllapt Bizottsg dnttte el, hogy ki a megbzhatatlan s kit kell munkaszolglatra vinni. A Honvdelmi Minisztrium Kollgiuma 1950. jnius 27-n trgyalt a kulkok s ellensges elemek szereprl a magyar nphadseregben. Janza Kroly vezrrnagy azt javasolta, hogy a kulk s egyb megbzhatatlan elemeket s azok fiait is be kell hvni, de nem lehet fegyvert adni a kezkbe, hanem kemny ptmunkra kell fogni ket.

A ksza hrek Rkosi Mtysk munkaszolglatrl ugyanis elgg ijesztek voltak. Valsznleg alkalmaztk a hbor alatti zsid munkaszolglat kezelsi utastsait, hiszen a cl akkor is, most is az volt, hogy a terhes s flsleges llampolgrokat minl elviselhetetlenebb krlmnyek kz knyszertve, a lehet legtbb egyedtl szabadtsk meg a proletritus uralmra reduklt llamot. E hbors tapasztalatok nemcsak a mdszerekben rkldtek a kommunista llamra, hanem az egyszersg kedvrt tovbbszolglknt tmentettk a nyilasokat, a szadizmusban jrtas keretlegnyeket is, az egykori emberszlltmnyok szakavatott ksrit.

Amennyiben vllaltk az j rendszerben is a terror szolglatt, eltekintettek elz terrorista mltjukrt a felelssgre vonstl. k pedig rmmel folytattk, ahol abbahagytk, hiszen a szadizmus nem rendszerfgg lvezet (…) s parasztgyerekek, akiket kulknak minstett az osztlyharcos llam. Jkts, izmos fik, akiket mdos parasztcsemeteknt is mr klykkoruktl munkra fogtak, a falu si trvnyei szerint, melyek nem engedik, hogy egyetlen munkaer tartalk kihasznlatlan maradjon, s egyetlen kukoricaszem vagy brmi maradk krba vesszen a zsenilisan mkd krforgsban, mely a betakartstl a trgyadombig tart folyamatllomsain minden morzsnak megtallja a megfelel helyt s legtbb hasznot hajt funkcijt. (…)

Fizikai erejk ugyan szinte mindenre kpess tette ket, de lelkileg teljesen felkszletlenek voltak a szadizmus primitv tallkonysgval szemben. Kptelenek voltak feldolgozni a legkegyetlenebb katonai szolglat szeld gyerekjtkk visszaminst munkaszolglat embergyilkol ksrleteit, a nap minden egyes perct kitlt keretlegnyi trekvst, hogy megalztatst s fizikai tnkrettelt kombinl aktusokkal nfelad depressziba kergessk ldozataikat. A vrosi fik fizikailag ltalban gyengbbek voltak, de intellektulisan edzettebb s ravaszabb lelkivilgukkal mgis rugalmasabban vszeltk t ezeket a pokoljrsokat”28

A csaldok lettrtnetnek s a kitelepts iratanyagainak tanulmnyozsa kapcsn megdbbent az engesztelhetetlen gyllet, amely az j politikai elit magatartst irnytotta az un. „mlt embereivel” szemben, akikre „rasszista”, „antiszemita”, „reakcis”, „kizskmnyol”, „kulk”, „rul” stb. blyeget stttk. Politikai gyakorlatt vlt, hogy a „mltat el kell trlni”, mind a trgyakban, mind az emberekben l mltat.

A kiteleptett nyugdjasoktl nemcsak ing- s ingatlan vagyonukat koboztk el, de nyugdjukat sem folystottk egyik naprl a msikra, indokls nlkl, ha a korbbi eljrsok sorn erre mg nem kerlt sor. Az aktvak, mint emltettem csak fizikai munkt vllalhattak.

Az amnesztia, let a „szlnek ereszts” utn

Sztlin 1953. mrcius 5.-i halla utn jelent meg a Npkztrsasg Elnki Tancsnak a kzkegyelem gyakorlsrl szl 1953. vi 11. szm trvnyerej rendelete. Vgrehajtsi rendelet hinyban bels utastsok rgztettk, hogy mi vonatkozik az egyes llampolgrra az amnesztit kvet idszakban, gy a Budapestrl kiteleptett csaldokra. Ellenttben az 1945. s 1946.29 vi trvnyekkel s rendeletekkel, az emberi jogot srt trvnyeket 1953-ban nem semmistettk meg, a kitiltott csaldokat nem rehabilitltk, vgzettsgknek megfelel munkt tbb nem vgezhettek az aktv keresk, a nyugdjasok elvont nyugdjukat nem kaptk vissza. Laktak, ahogy tudtak, ltek, ahogy tudtak, indulva a nullrl, megblyegzettknt. A kzigazgatsi hatrozattal elkobzott ing- s ingatlan vagyont nem adtk vissza.30

1945-ben az Ideiglenes Nemzetgyls els intzkedsei kz tartozott a jogsrt trvnyek s rendeletek hatlyon kvl helyezse, a visszatrtek tulajdonnak visszaadsa s az rks hinyban a hagyatkok kln alapnak trtn tengedse. Az Ideiglenes Nemzetgyls fontosnak tartotta annak rgztst, hogy ezen rendelkezsek „idegen befolyson alapultak” s a magyar np elismerst s hljt nyilvntotta mindazoknak, „akik a kls s bels megflemltssel btran dacolva, nzetlenl s ldozatkszen lltak ldztt embertrsaik mell s ezzel sok ezer emberi letet mentettek meg a pusztulstl. Ez az ellenlls vilgoss tette, hogy a magyar np nem azonostja magt a faji ldzssel”

A Budapestrl kiteleptettek rehabilitlsa illetve krptlsa nemcsak az amnesztiarendeletet kveten nem trtnt meg, de elfeledkeztek rluk az 1955 oktberben megindul rehabilitcis eljrsok sorn is. A vezetk gy dntttek, hogy csak a kommunistkat rehabilitljk, mert az eljrs tl szles rtegeket rintene. 1956 tavaszn a hatrsvban megindult tiltakoz akcik eredmnyekppen megkezddtt egy rszleges krptls a volt dli hatrsv ltestsvel rintett egyes szemlyek kizrlagosan vagyonjogi ignyeinek rvnyestsrl. Csaldonknt a krvnyt benyjtk 5000 forint rtk seglyt kaptak s csaldonknt a gazdlkods jrakezdshez 10 ezer forintig terjed klcsnt lehetett ignyelni.31 A forradalom kitrse majd leverse utn az eljrs nem folytatdott. Ez a rszleges krptls a nem a dli hatrsvbl elhurcolt deportltakat s a Budapestrl kiteleptetteket nem rintette.

A rendszervlts idejn vgrehajtott az orszg teherbr kpessghez igazod krptls csak jabb sznjtk volt, mert a vagyon tcsoportostsa a volt nmenklatra tagjai szmra politikai tett volt.

A csaldfkre embert prbl feladat hrult az 1953-as amnesztit kveten, hogy az elemi ltfeltteleket biztostsk a csaldtagok szmra, miutn a csaldok knyszerlakhelyhez ktst megszntettk, hiszen azonnal kiderlt, hogy minden csak sznjtk volt. 1953. oktber 13-n kelt az Orszgos Rendrkapitnysg kzrendvdelmi s kikpzsi vezet-helyettesnek Mt Mtysnak 003/1953. szm utastsa, ktelezte a rendrrsket a kulkelemekrl, a volt tksekrl s kizskmnyolkrl s azok kereskpes felntt gyermekeirl kartotkrendszer nyilvntarts ksztst. A figyels eredmnyrl, valamint a berkez adatokbl 3 hnaponknt rsos feljegyzst kellett kszteni s azt "szigoran titkos" jelzssel a terletileg illetkes rendrrs rszre meg kellett kldeni32 A “mlt emberei” s leszrmazottaik hallukig megfigyels alatt lltak33.

Az elnyoms, a kiszolgltatottsg nem sznt meg, csak a nylt terrort a mindennapos fenyegets vltotta fel. Az 1953-as amnesztit kveten az VH–t a Belgyminisztrium szervezetbe integrltk, de a politikai rendrsg a rendszer legfbb hatalmi biztostka maradt. A BM Politikai Nyomoz Fosztly nven tovbb mkd VH-sok kulcsszerepet kaptak az amnesztia, a forradalom utni megtorls majd a restaurci idszakban is. A szemlyek, a mdszerek nem vltoztak, csak nhny kompromittldott vezet kerlt a klkpviseletek irnyt appartusba vagy hazai kulturlis intzmnyek vezet pozciiba. A politikai rendrsg vezet posztjait kommunista prtkderek tltttk be, tevkenysgket mindvgig szovjet prtkderek jelenlte s irnytsa mellett vgeztk. E tevkenysg sorn a trsadalom tagjainak nemcsak kzleti, kzhivatali szereplseit tartottk nyilvn. A magnlet szfrja az „rkltt” szemlyi adatok (szlk trsadalmi sttusza, vallsa, politikai minstse, a klfldn l rokoni kr), a regisztrlt magnlevelek hivatalbl ellenrztt belbiztonsgi informcikknt rgzltek a nyilvntartsokban, amelyeket az egyre gyarapod szm megfigyeltekrl vezettek. Az informcik a prtvezetk hatalomgyakorlsnak eszkzei voltak.

A sztszleszts utn a kzssg, az sszetartozs erst rzse is megszakadt. Az egyedekre sztszedett ellensg kzben tarthat. Ahol az egymstl is retteg rendr, prttitkr s lakbizalmi az r, azaz elvtrs, ott mdszeresen kell megtrni azok gerinct, akik nem flnek. k azok, akik csak akkor juthatnak munkhoz, hajlkhoz, ha megalzkodnak a rendr, a prttitkr, a lakbizalmi eltt. Sztszlesztve alig van md az sszefogsra, egyms segtsre. gy a kzssg, az otthon helyett csak a csald maradt az sszetart er. A csaldi sszetartozst is rombolta az amnesztia utni „szlnek ereszts”. Kevs csald tudott egy fedl al kerlni, hiszen az albrleti szobk erre nem adtak lehetsget. Az egyetlen albrleti szobba, moskonyhba, tmeneti szllsra, rokonokhoz, ismerskhz bezsfoldott csald sem maradhatott egytt, hiszen a munkakpes csaldtagok munkahelye rendszeresen vltozott. Prtgylseken hvtk fel az ntudatos prttagok figyelmt az egykori „kizskmnyolk” puszta jelenltnek krtkony kvetkezmnyeire. A megoldst abban lttk, hogy a prttagok kikzstik s erre knyszertik a tbbi dolgozt is, mindaddig, amg az „osztlyidegenek” nem tvoznak. Ezrt egy-egy tbb nyelven beszl, egyetemi vgzettsg munkavllal munkaknyvben 30-40 klnbz munkahely pecstje volt, mert erre knyszertettk ket. Sokszor csak tbb szz kilomter tvolsgban tudtak elhelyezkedni. gy a csaldot hetente, sokszor csak havonta tudtk megltogatni. Ugyanakkor olyan alacsony volt a segdmunksi, betantott munksi br, hogy abbl tmeneti szllsra, utazsra, s a csald tmogatsra csak folyamatos hezs s az egykor j minsg ruhadarabok „szitv” hordsa rn volt lehetsg. A gyerekek az ltalnos iskola elvgzse utn csak egyhzi kzpiskolkban tanulhattak tovbb. Ha azokban nem jutott frhely, dolgozniuk kellett, kizrlag segdmunksknt.

A trsadalmi tr az „osztlyidegenek” szmra risi sznpadd vltozott, ahol k lettek az j Antigon, a katarzis nlkli tbb felvonsos tragdia szerepli. Az j Antigon arrl szlt, hogy a hatalom fellrhatta az si erklcsi parancsot, miszerint minden halottnak jr a vgtisztessg, a betegnek az orvosi ellts, az aktv koraknak a kpessgknek megfelel munka vgzsnek lehetsge, s hogy a magntulajdon szent. Megjelentek a temetetlen holtak, akik hallukkal is bnhdtek az letkben el nem kvetett vtkekrt, gy, hogy ezzel az lknek mutattak pldt, az lket bntettk. Az orvosoknak megtiltottk – mr akinek lehetett -, hogy „a np ellensgeit”, st azok gyermekeit kezeljk, mondvn „dgljenek meg a pereputtyukkal egytt”. A „nemkvnatos elemek” csak nehz fizikai munkt vgezhetett, segd, vagy betantott munkakrben. A vagyon elkobozhat volt bri tlet nlkl, kzigazgatsi hatrozattal. Az erklcsi parancs semmibe vtele a szocialista humanizmus nevben s szellemben trtnt, a kollektv bnssg elvn, amelynek alapja a szrmazs. Tzezreket ldztek trsadalmi osztlyhoz tartozsuk miatt, brtnbe zrtak, vagyonuktl megfosztottak, megalztak, hazjuk elhagysra knyszertettek

Az egyes ember vesztesge tllhet, de azt gondolom az igazi vesztes a nemzet, ahol az erklcst trtkeltk, lenullztk. Ahol a kzssgi rdeket szolgl teljestmny mr nem lett rdem Ahol ma – 2012-ben is - a kiteleptettektl rabolt laksokban s villkban lhetnek azok, akik a rendszer h kiszolgliknt 1951-ben megkaptk hasznlatra, illetve leszrmazottaik s nem rzik, hogy nem illik. A privatizci s a krptls vglegestette a kiteleptettek vagyonfosztst. A brlk, a nmenklatra tagjai jelkpes ron megvehettk a rablott vagyont s ma mr telekknyvileg bejegyzett magntulajdonknt birtokoljk. Ezzel szemben az egykori tulajdonosok jelkpes rtk krptlsi jegyet kaptak, amely – ma mr tudjuk - nem igazolhat az llam korltozott teherbr kpessgvel. A vagyon tcsoportostsa politikai dnts volt.

Ezekben a lopott hzakban ltalban mg azok laktak, akiknek, mint a rendszer kedvezmnyezettjeinek, annak idejn, miutn az osztlyellensget kisprtk bellk, kiutaltk az ingatlanokat. Akik a bitorolt laksokat s villkat nem csupn nevetsges ron vehettk meg – a bns magntulajdont tagad kommunizmus nagyobb dicssgre -, hanem mg erre is tizent ves OTP klcsnt kaptak. A trtnelmi csaldok, az egykori uralkod osztlyok s polgrsg tulajdona teht vgl oda kerlt, ahol lltlag trtnelmileg a helye volt: a gyztes munksosztly funkcionriusaihoz, illetve a rendszer h kiszolglihoz. Telekknyvileg bejegyezett magntulajdonknt. Mikzben az eredeti tulajdonosok lassan s tbbnyire nyomorsgosan elpusztultak.”34

Mindezek nyilvnos bevallsig, illetve bevallatsig mig nem jutott el a magyar trsadalom. A trtnelemknyvek s emiatt a kollektv emlkezet alig tud valamit errl a korrl. Azt gondolom a konferencia s a mgtte ll kutatcsoport hozzjrul a kollektv amnzia oszlatshoz.

xxx

 

Szabolcska Mihly
Uram, maradj velnk!

          

Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?

tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!

 

 

 

dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!

 

Istvndi trtnethez

 

ROKHTY BLA
1890-1942
zeneszerz, orgonamvsz, orgonatervez, karnagy
79 ve halt meg

 

Dr BUCSAY MIHLY
1912 - 1988 - 2021
33 ve halt meg

 
Garai Gbor Jkedvet adj

Garai Gbor: Jkedvet adj

                  ennyi kell, semmi ms

   Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
   A tbbivel megbirkzom magam.
   Akkor a tbbi nem is rdekel,
   szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
   Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
   nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
   mg magnyom kivltsga se kell,
   sorsot cserlek, brhol, brkivel,
   ha jkedvembl, nknt tehetem;
   s flszabadt jra a fegyelem,
   ha rtelmt tudom s vllalom,
   s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
   S hogy a holnap se legyen csupa gond,
   de kezdd s folytatd bolond
   kaland, mi egyszer vget r ugyan –
   ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.

  

 

 

Dr. LAJTHA LSZL
1892-1963-2021
58 ve halt meg

 

Protestns Gradul

 

Dr FEKETE CSABA

 

 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok egy zsoltrprjnak tanulsgai
 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok s a viszonyts megoldatlansgai (dlvidki gradulok: blyei, klmncsai, nagydobszai)


ltogat szmll

 

Zsoltr s Dicsret

 

Egyhztrtnet

 

Tth Ferentz

 

Trtnelem

 

Trtnelem. Trk hdoltsg kora

 

Dr SZAKLY FERENC


trtnsz 1942-1999 - 22 ve halt meg

 

Vilghbork - Hadifogsg
Mlenkij robot - Recsk

 

Keresztyn Egyhzldzs
Egyhz-politika XX.szzad

 

Roma mlt, jv, jelen

 

PUSZTUL MAGYARSG - EGYKE

 

 

ADY ENDRE MAGYARUL

   

   Nem adta neknk az Isten,

   Hogy ki szeret, az segtsen,

   Sohasem.

 

   Magunk is ritkn szerettk,

   Kikrt szlltunk hsen, egytt,

   Valaha.

 

   Valahogyan bajok voltak,

   Lelknknek, e toldott foltnak

   Bajai.

 

   Egyformn raktuk a szpet

   Bartnak s ellensgnek,

   Mert muszj.

 

   Egyformn s mindig csaldtunk,

   De ht ez mr a mi dolgunk

   S jl van ez.

 

   S szebb dolog gy meg nem halni

   S knoztatvn is akarni:

   Magyarul.

 

 

KARCSONY NNEPRE

 

HSVT NNEPRE

 

PNKSD NNEPRE

 

Gyerekeknek - Bibliai Trtnetek
msolhat, nyomtathat

 

WERES SNDOR

A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt. 

 

 

A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal                      Oldal tetejre          ltogat szmll

 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!