//palheidfogel.gportal.hu
//palheidfogel.gportal.hu

„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.” Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:


Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16


 

 

Erm s pajzsom az R, benne bzik
szvem. Zsoltr 28,7

… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti."  Karl Barth

.


Theolgia, Trtnelem, Gradul, Zsoltr


Heidfogel Pl

lelkszi nletrajz - 2015


Csaldi Honlapom:

//heidfogel-domjan.gportal.hu

phfogel@gmail.com

 

 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

www.refzarszam.hu

shopify site analytics
 

Heidelbergi Kt 1563

 

II. HELVT HITVALLS

 

A GENFI EGYHZ KTJA

A GENEVAI Szent Gylekezetnek CATHE- CISMUSSA
 
Avagy A Christus tudomnyban gyermekeket tant  FORMATSKJA 

M.Ttfalusi Kis Mikls ltal 1695 esztend 

A Genfi Egyhz Ktja 1695 Ennek ismertetje.

Klvin Jnos: A Genfi Egyhz Ktja Ppa 1907.
www.leporollak.hu - Nmeth Ferenc munkja

Hermn M. Jnos: A Genfi Kt tja Kolozsvrig

- Fekete Csaba Kt, egyhz,tants 

 

IRTA: Klvin Jnos

 

KLVINRL IRTK

 

Klvin vfordulk

 

KARL BARTH 1886-1968

 

Bib Istvn

 

Biblia - s jszvetsg Prbakiads -

 

Bibliakiadsok, knyvek
Magyar biblikus irodalom

 

Biblia v, vek utn

 

Dr Csehszombathy Lszl
szociolgus 1925-2007

 

OSCAR CULLMANN 1902-1999

 

Egyhzi Zsinatok s Knonjai

 

FORRSMVEK

 

GALSI RPD
Jakab, az r testvre

 

A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...

Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .

E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben,  a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal


2. Evagliumi klvinizmus szerk Galsi rpd Klvin kiad

 

 

Dr GRGEY ETELKA lelkipsztor, ir

 

1. Kzssg az szvetsgben

2. Biblia s liturgia

3. Prtusok s mdek...

4. Isten bolondsga

5. li, li, lama sabaktani?

6. Minden egsz eltrt?

7. Siralmak s kzssg

 

HARGITA PL
reformtus lelkipsztor


Istvndi 1924-1996 Ppa

 

Keresztny filozfia

 

Dr (Kocsi) KISS SNDOR

 

Kommentr 1967 s

 

Dr KUSTR ZOLTN

 

MLIUSZ JUHSZ PTER
1532-1572

 

DR NAGY BARNA

 

Dr PTOR IMRE

 

Dr RAVASZ LSZL pspk

 

SZEGEDI KIS ISTVN


1505 - 1572 REFORMTOR

 

SZENCI MOLNR ALBERT

1574 - 1633

 

Theolgiai irodalom

 

Temetsi beszdek

 

DR TTH KLMN
theolgiai professzor


1917 - 2009

 

DR. TRK ISTVN

 

Dr. VICTOR JNOS (1888-1954)

 

Rgi magyar Irodalom

 

Rgi knyvek s kziratok

 

XX. szzad Trtnelmhez

 

Webem - itt

 

PDF - MP3 - Doc - Odt formtum

 

Teremtsrl

„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a  legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
 
 
- rokhty Bla: nek s zene a magyar
protestns egyhzakban 1936

 

nek s zene a  magyar protestns egyhzakban

 rta:  ROKHTY BLA

      A reformci megjt lelke a kzpkori fnyes  istentiszteleti liturgit is teljesen talaktotta, visszavitte si, egyszer evangliumi formjhoz. Ebben a megjult liturgiban az imdkoz s nekl hvek serege gylekezik az Ige s a Sakramentumok kr. Nemcsak rtelmvel van ott jelen, hanem az Ige lelktl megihletve, rzelmeiben is megszenteldik, hogy akarata Isten dicssgnek a szolglatra megaclozdva kszljn fel az let mindennapi cselekedeteiben. A hvek gylekezetnek a lelke teht egsz teljessgvel rezonl a Szentllek rintsre:  gondolataival, rzseivel, elhat- rozsaival.

      Az rzseiben meggazdagodott llek legnyilvnvalb-ban a kzssgben, az nek kzssgben jelentkezik klskppen is. Ezrt az neknek kezdettl fogva  rendkvl jelents szerep jutott a keresztynsg letben. Termszetes teht,  hogy a  reformci a  gylekezet lelki lmnyeinek  ezt az nknt knlkoz s a  mlt hagyo-mnyaitl  is gazdagon  megszentelt megnyilatko-zsi  mdjt nagyon is megbecslte s felhasznlta az evangliumi  ptsre a megjult istentisztelet keretben s azon kvl, a keresztyn hvek magnletben is.

      Mivel  pedig a  gylekezeti lleknek ezt a megnyilatko-zst minl szemlyesebb hajtotta tenni,  ezrt  a  kzs hivatalos  nemzetkzi nyelvben s  ltalban a szertartsok kls  mozzanataiban s bels felpt-sben megnyilvnul egysg felldozsval az istentiszteletet nemzetiv is tette s gy megelgedett a bels, lelki kapcsolatok  fenntartsval.  A reformci gylekezeteinek teht nemzetiv lett az istentisztelete: a sajt anyanyelvn imdkozhatott s nekelhette Isten dicssgt.

Voltak  ugyan a  keresztyn gylekezetek-nek a reformcit megelzen is  gylekezeti-,  npnekei,  de  a vallsos npnek  kultrjt valjban mgis a reformci teremtette meg, mert az tette azokat a liturgia hivatalos, elmaradhatatlan  alkot rszeiv.

      A  reformci apostolai  felismertk a  gylekezeti nekls lelkeket megragad erejt, missii hatalmt  s  eleitl  kezdve a  legnagyobb gonddal lttk el  a gylekezeteket a szksges nekekkel. A „Cantus CathoIici" (Kassa, 1674) elszava helyesen mutat r: „A hvek nagyobb rszt a rmai Szentszktl az neklsben zengseknek desgetse vonta vala el." Tny, hogy a magyar reformci terjedsnek hathats eszkze volt a gylekezeti  nek. Az  „isteni dicsreteknek  kznsges neklse  ltal kezdetett az mi Orszgunkban elszr is a tantssal egytt, az  Evangliumnak  tiszta tudomnya az Istennek  igaz ismretivel  egyetembe  beszllani" - llaptja meg Gnczi Kovcs Gyrgy „Keresztyni nekek" c. gyjtemnye elszavban (1592).  Igy  nem  lephet  meg  bennnket,  hogy  a magyar  protestantizmus  trtnetnek els szzada (a XVI.  szzad)  olyan risi nektermst mutat fel, amilyenhez foghatt alig tallunk.

      Ebben  a  szzadban  (XVI.) GraduIok-rl s Cantionlk-rl szlhatunk.

      A  protestns istentisztelet  ugyanis nem  szakadt el teljesen  zenei anyagban  a reformci eltti  istentisztelettl. A kzpkori liturgia  zenei alkotrszei nagy szmban jttek t a protestns liturgiba.  Invocatik, responsoniumok,  antifnk,  passik,  litniak,  versciculusok, benedictik, zsoltrok lnek tovbb a  megjult istentiszteletben, de termszetesen magyar fordtsban. A kzpkori keresztyn kltszetnek ezek  az evangliumi  remekmvei ptik a reformci j lelkt s  ezeknek az anyagt foglaljk magukba  a Gradulok, amelyek tbbnyire kziratokban maradtak az utkorra. Hossz idn t - mg a XVII. szzad els felben is lnek ezek  egyes gylekezetek  ajkn. St 1636-ban Keseri Dajka  Jnos s Geleji Katona Istvn szerkesztsben Rkczi Gyrgy fejedelmi ajndk-kppen adja az „reg" Gradult az egyhzak kezbe, hogy megksrelje az si latin eredet szertart-sos nekeknek  tmentst  a  megjhodott keresztyn vilg szmra.  Ezek az si nekek azonban mr nem tudtak megbirkzni az j idk dalaival: a Cantionlk anyagval, a psalmusokbl vett isteni dicsretekkel s ms, klnbz alkalmakra  szerzett  nekekkel. 1

      A Cantionlk anyaga igen jelents rszben  a nmet npnek gazdagsga nyomn termeldtt ki.  Rszben  fordtsokban kerl  hozznk szmos jeles nek Luther s trsai szerzemnyeibl, rszben pedig a hatsuk nyomn indul meg az a  nagyarny termels, amely  a XVI-XVII.  szzad nekesknyveinek  nagy gazdagsg-ban ll elttnk. Egsz hatalmas grdja  ll  el az nekszerz egyhzi  s vilgi  rknak.  Szegedi Gergely nekesknyvnek els kiadsa 1562-ben jelenik meg, hogy majd a ksbbi, 1569-ben napvilgra kerl kiadsval egytt  irnyt  szabjon a tovbbi fejldsnek. Szegedi Gergely  nekesknyve utn tbb gyjtemny keletkezik: „A keresztyn gylekezetekben val isteni  dicsretek egybenszedegetdtek s mostan nyomattak, jonnan regbttettek s emendltattak L. F. ltal . . ." (Vradon, 1566.). Glszcsi  Istvn (1536.), Szkely  Istvn (1538.), Klmncsei Sntha  Mrton, Huszr  Gl  (1574.), Bornemisza Pter  (1582.), Sztray Mihly,  Batizi Andrs,  Szegedi Kis Istvn s mg  szmosan msok jrulnak hozz ahhoz az nekkincshez, amely a  XVI. szzad  magyar termst adja.

      Legjelentsebb vlt azonban Szegedi  Gergely ne-kesknyve mellett az  1592-iki .n. „Gnczi nekes-knyv"  Gnczi  Kovcs (Fabricius) Gyrgy  elszavval („Keresztyni nekek, melyek az Gradul mellett, s a nlkl is, ahol  azzal  nem  lhetnek,  az magyar  nemzetben  reformltatott ekklzsikban  szoktanak  mondatni. Mostan  jonnan, de mrtkletesen s teljesen tbbttetett, s  illendbb rendben, hogy nem mint annakeltte kibocsttatott. Nyomtatta Csktornyai Jnos"), Jelentsge abban  ll,  hogy mr megjelenstl kezdve „hivatalos" tekintlye  van, amint jfalvi  Imre az 1602-iki kiadsnak az elljr beszdben meg is  mondja: „Zsinat s superintendes anthoritsval" rendelkezik  s gy az nekesknyvek tovbbi fejldsre  irnytszab  ereje  van egszen 1778-ig, amikor aztn az Egyhz hivatalosan is  kezbe  veszi az  nekesknyv-gyet s  megllaptja  a  „debreceni formt", amelytl a kiad nem trhet el.

      Az nekesknyv trtnetbe  azonban mgis  a legelhatrozbb befolyssal Szenczi  Molnr Albert 1607-ben megjelent  „Psalterium Ungaricum"  cm zsoltr knyve jtszik  bele. Ez  a tudomnyszomjas vndor-pota ugyanis  Heidelbergben, Strassburgban  megis-merkedik  a genfi reformci csudagazdag zsoltrgyjte-mnyvel,  Klvin  1539-1562-ig kszlt vilghr zsolt-raival.  A biblihoz ragaszkod reformtori hsg terem-tette meg ezt a pomps nekgyjtemnyt. Klvin, miknt Luther is, azon az llsponton lltak, hogy az Isten a Szentrs nagyszer zsoltraiban megajndkozta az emberisget a legmltbb nekekkel, hogy az vilgkormnyz, szuvern hatalmt zengedezhessk, ezeket a zsoltrokat szedette remek modern francia versekbe Theodor Bez-val  s Clement Marot-val. Majd  kora legkitnbb zenekltivel szereztetett  hozzjuk dallamot, hogy a reformtus gylekezetek istentiszteleti  nekszksglett  kielgtse. A magyar  tuds pota, Szenczi Molnr Albert szvt megejtik  ezek  a lendletes  nekek  s elhatrozza, hogy „magyar  zubonkntskbe" ltztetve,  hazahozza  ket a magyar gylekezetek  ptsre. Br sszehasonltva ezeknek  a  francia ver-seknek  a  pomps klti technikjt  a  XVI.  szzadbeli  magyar  nekversek faragatlan, csupa „vala-vala"-rm,  dcg soraival,  a  magyar nekkltszetet „paraszti"-nak, darabosnak, mvszietlennek tallja, mgis meg-mondja, hogy nem szndka, hogy ezeket kiszortsa a hasznlatbl  az idegen dallamokkal  s idegen  versekkel.  Azonban  mgis gy lett, hogy  a XVII—XVIII. szzad a Szenczi-fle zsoltrok mellett dnttt. Pomps magyarsga, klti elsrendsge s ezenfell az erteljes, nemes genfi dallamok meghdtjk a magyar eklzsik szvt s a magyar gylekezetek legkedvesebb nekei a genfi zsoltrok lesznek. A hasznlat koptatja dallamukat, elsorvasztja  ritmusukat, de  a  zsoltrok lelke sszelelkezik a magyar hv llekkel s nem tud tle elszakadni. Akadnak lelkes, kpzett zenszek, gy a XVIII. szzad derekn a debreceni Marthi Gyrgy bsong s harcol az elkopott  szpsgekrt,  prblja   a nagyszer   Goudimel-fle   hrmnis (nekkari)  kia-ds  rvn  restaurlni az  eredeti  szpsgket.... Hiba, a klvinista 2 gylekezetek  megelgszenek  Szenczi  Molnr magyar  verseivel s  a mr teljesen hozzjuk tapadt kiegyenltett dallammal, -  a  gynyr, eleven, kifejezsteljes zenei ritmust rejtett erk, ms rtkek ptoljk: Szenczi Molnr zsoltrai lnek, harsogva zengenek s hdtanak. Mellettk az .n. „dicsretek" az nekesknyv szzadokon t tart alakulsban kicserldnek, vltoznak, Szenczi  Molnr zsoltrai egyre slyosabb, tekintlyesebb zenei anyagv lesznek  a reformtus istentiszteleti letnek.

       Az  1806- (1808-)iki  kiadsa az nekesknyvnek tbb mint  szz esztendre  ltja el a  szksgletet.  Ez a kiads mg  legalbb  ktban rzi a rgi magyar istenes nekek, himnuszok  ritmust ppgy, mint a genfi zsoltrok si  dallam-  s  ritmusbeli  eredeti  szpsgeit is. De a  XIX.  szzad utols negyedben a hivatalos Egyhz maga is a leromlott, elszegnyedett llapotban  l gylekezeti neklshez igazodik, felldozza a klvini hagyatk  zenei rtkeit  s  hivatalos  nekesknyvben szentesti a  gylekezet elszegnyedett, si szpsgeibl kifosztott neklst.

       Ez nekesknyv megjtsnak a  krdse vtizede-ken keresztl foglalkoztatta a reformtus Egyhzat.  A hosszas vajds utn  - tbb, „prbanekesknyv" nyomn vgl a Reformtus Zsinat 1918-ban dnttt s kiadta a ma [1936 !] hasznlatos  nekesknyvet.  Ebben teljesen figyelmen  kvl hagyva a komoly egyhz-zenei alapelveket, a zenei rszt teljesen profanizlta; mit sem trdve a mr akkor megindult klfldi egyhzzenei reform-mozgalmakkal, olyan formban  bocsjtotta kzre az  si  magyar nekanyaggal egytt a genfi zsoltrokat  is, hogy  ezzel  minden komoly egyhzzenei fejldsnek tjt  vgta. A  reformtusok mai  nekesknyvbl ez a  „reform" szmzte az si, nemes zengs „egyhzi" hangfajokat, kiirtotta mg az emlkt is az si, eredeti ritmikai szpsgeknek,  tulajdonkppen eltkozolta benne azt, ami - zene, ami -  egyhzi.  s  szomoran  jellemz a reformtus Egyhz  zenei viszonyaira nzve, hogy ezt az irt, rombol munkt az si  genfi  zsoltrok (s az si ritmus, eredeti magyar dicsretek) „megmagyarosod-snak" a  komikus hangoztatsval  vgezte. . . . Nem maradhatott utna semmi ms, mint sivr, letarolt ugar. . .

       A  magyar evanglikus gylekezetek hossz idn t a  reformtusokkal kzs nekesknyvet hasznltak. Az els,  tisztn evanglikus gylekezetnek sznt nekesknyvet Breuer Lrinc nyomatta Lcsn, 1672-ben. De  az idegenajk  hazai evanglikusok szmra kln  jeientek  meg  nekgyjtemnyek. Leghresebb  ezek  kztt  a ttnyelv  Tranoscius (Tranovszky) Gyrgy Cithara Sanctorum  cm hatalmas  gyjtemnye (1636.) s emellett emltsremlt  Pilarik  Istvn  „Lelki gi  lajtorja s imk" cm nekese (1693.), tovbb Herrich Jnos,  Silvanus Jnos, Bnovszky Gyrgy, klnsen pedig Lnyi Ills nekei.

       Nagy elterjedtsgnek rvend, kt nekesknyvk  a gyri „Keresztyn nekesknyv" (1811.), s a mai hivatalos, 1911-ben, Sopronban kiadott Dunntli nekesknyv. jabban  azonban Zalnfy Aladr  s Jnosy Lajos professzorok trtneti kutatsai nyomn mozgalom indult meg az si evanglikus  liturgia feljtsa s az si  lutheri liturgia zenei anyagnak a  restaurcija rdekben, amely tudomnyosan igazolt trtneti rtkeket hajt az evanglikus liturgia meggazdagtsra  visszamenteni az  elmlt szzadok tvolbl. Meg  kell itt emltennk Raffay Sndor pspk  reform-munkjt is; amelynek a clja szintn az evanglikus liturgia meggazdagtsa (V.. Dr.  Raffay S.: A  magyarhoni evanglikus  liturgia trtnethez cm tanulmnyval.)

    Az  istentiszteleti  clra  sznt nekesknyvek  mellett  a  protestns hvek szmra nagy szmban  jelentek meg  csaldi  s magnyos hasznlatra sznt  nekgyjtemnyek  is. Rday  Pl: „Lelki  Hdols" (Debrecen, 1711.),  Sartorius: „Lelki ra" (Wittenberg, 1730.), cs  Mihly: „Zengedez mennyei kar" (Frankfurt,  1770.), Losonci Istvn: „neklsben tant mester" (Pozsony, 1752.), Sznyi  Benjmin: „Szentek Hegedje" (1762.) stb.

   A templomi, gylekezeti s a hvk magnos,  csaldi htatra sznt vallsi  nekek mellett az  egyhzban a zennek s az neknek ms  mfajai is virgzsnak indultak. Br az evangliumi puritanizmus jelszava alatt a prdiktorok fldi  hvsgnak, res vilgi  szrakozsnak blyegeztk sokszor a  zeneszmokat s a vilgi dalokat, azrt mgis,  fknt a kollgiumok  diksgnak az lete megteremtette a maga sajtos zenekultrjt. A protestns iskolk mr a XVI. szzadban gondolnak a rendszeres  zenetantsra, klnsen a  nmet  kultrval   kapcsolatban  l evanglikus  intzetek, amelyek  nekmestereiket is  gyakran klfldrl hvjk  be.  De  ppen  a puritn  evangliumi  felfogs   kvetkeztben   ez az nek-zenei oktats  eleinte csupn az egyhzi szksgletekhez   igazodott, teht  els-sorban  a zsoltrok, dicsretek s temetsi nekek gyakorlsra szortkozott. Br  a magasabbfok zenei nevelsben3 elssorban  az  evanglikus  iskolk vezetnek, mgis van adat arra  is, hogy a srospataki reformtus  kollgiumban mr a XVII.  szzad elejn  megjelenik a polifon  nekes zene  is. Comenius 1651-iki tantsrendjben mr nemcsak az  egyhzi nekeket kvnja „Dvid pldja" nyomn, hanem a hangszeres muzsikt srgeti.

      Szabolcsi  Bence:  A 18. szzad magyar  kollgiumi  zenje  (Magyar Zenei Dolgozatok,  8. szm, Budapest, 1930.) cm rtkes tanulmnyban lnk kpt rajzolja meg  annak a  szerepnek, amelyet a protestns kollgiumok a magyar zene polsban betltttek. Ltjuk, hogy mennyi kzdelem teremti  meg a  „hrmnis neklst"  a  18. szzad folyamn, amely az iskolai  kntusok megszervezse nyomn ltalnoss vlik. Marthi 1739-ben megalaptja  a Debreceni Kntust, amely az  1743-ban  megjelent Goudimel-fle  harmnikkal nekli mr  a  genfi zsoltrokat. Sros-patakon  1752  ta mvelik „sszhangzatosan" a zsolt-rokat,  Udvarhely, Szatmr, Enyed, Ppa nyomn a  protestns kollgiumokban mindentt ldsos, gazdagon megtermkenyt  zenei  let indul  meg,  amelynek a  magyar zenei  dallamkincs szmtalan dokumentumt ksznhetjk a  knyvtrak Melodiriumaiban.

      A hangszeres zene azonban nehezebben tall talajra a protestns kollgiumokban. A reformci korbl  ered animzitssal  fordulnak a  kollgiumok minden olyan  zenei  appartus  ellen,  amely a katolikus ritusra emlke-ztet.  Az  1562., 1567. debreceni zsinatoktl kezdve, az  „reg  Gradul"-ig szmtalan tiltakozs hangzik el „a  nagy tmlj furullyk  s  sok svltj fvk" ellen s ezrt nem csodlkozhatunk, ha az els orgona csak 1753-ban pl meg Sepsiszentgyrgyn s hogy 1830  eltt mg seholsem tantottak orgont. A hangszeres muzsikt, a hegedt s ms  hangszereket pedig  a  leg-szigorbb trvnyek  ldzik  eleinte. Nagyon tallan jegyzi meg Szabolcsi Bence, hogy „virgz karnek-kultusz  s teljesen parlagon hagyott hangszeres muzsika sajtsgos kontrasztknt llnak egyms mellett" (i.m. 47. o.).

Br nagyon  tanulsgos  lenne  vgigvonulni a protestns egyhzak  zenei letnek egsz folyamn, itt nincs most ternk arra,  hogy a fejldst  a rszletekbe benylan vizsgljuk.  Egybknt  is egsz sereg krds  vr  itt  mg feldertsre. Ki mondhatn meg, hogy  mennyiben lehet vdolni a  nemzeti  kzdelmek nagy harcait, a trkdls  kesersgeit azzal, hogy a magyar egyhzi zenei  kultra nem mutat fel olyan termst a ngy-szzves  trtnelem egsz folyamn, amely a nyugati nagy  protestns kzssgek  zenei kultrjnak a gaz-dag vilghoz kapcsolhatn hazai  kultrvilgunkat? A reformtusok klvini  szigor  gondolkodsa -  amely erklcsi s hittani  krdsekben tnyleg szigoran bib-likus volt mindig  -  elfogadhat magyarzata-e  annak a merev  elzrkzsnak,  amellyel  a ref.  egyhz a  leg-jabb  idkig is szembefordult  azzal  a komoly zene-mvszettel, amelyet  ppen Klvin  maga is  az Isten oly kivtelesen  ldott kegyelmi ajndknak tartott?

      A zenei  fejlds azonban  mgis egyre jabb ig-nyeket tmasztott. A kollgiumok nekkari szksglett  kielgtettk  a  „praecentorok", a „cantus praesesek". Az egyes  helyeken fellp,  magas  kvetelmnyek meg-oldsra mindig akadtak  kivl  frfiak.  gy  pl. Sopron  evanglikus  kntorai valban elismersremlt zenei evanglikus tevkenysget fejtettek  ki:  Grnder Gottlieb, Seybold Istvn  kanttkat, rikat rtak,  Wohlmuth Jnos  kivl orgonista s  zenepedaggus  volt.  Altdrfer  Keresztly 1874-ben jeles orgonsknyvet bocsjt kzre, fia, Viktor szintn kivl orgonamvsz volt.

       Klnsen jelents szerepet  tlt be Kapi Gyula  (1850-1923.), a  soproni evanglikus tantkpzintzet igazgatja s zenetanra. alaktja meg a Dunntli Evanglikus nek- s Zeneprtol Egyesletet. Fvenyessy Bertalannal egytt adja ki a Protestns Zenekzlnyt (1902-1907), amelynek a  zenei  munkatrsai kzl  megemltjk  Keviczky Gyula, Kirchner Elek, Kovcs Dezs  nevt.  „Magyar nekl Kar", „Plmagak"  cmen (1886., 1888.) frfikarokat ad ki, orgonaiskolt r, „Dalosknyvecsk"-t, „Gyermek lantot" szerkeszt, zsoltrokat, korleljtkokat stb. r.  Legjelentkenyebb  mve  a  Luther-Trsasg kiads-ban  megjelent Korlknyve,  amelyet  az  evanglikus egyetemes egyhz 1908-ban  hivatalos hasznlatra  fogadott el.4

       A reformtus korlknyvek kzl legkivlbb becs  zenei   munka  Szotyori Nagy Kroly (1821-1897.) orgonaknyve, amelyben a kiegyenltett ritmus genfi zsoltrok s  dicsretek komoly stlus  feldolgozsait  adja a reformtus kntorok kezbe; Vargha Jzsef korlknyve a mai nekesknyv  dallamait  ltja el orgonaksrettel, egyszer, megalkuv, ignyekhez  alkalmazkod harmnikkal.  Csak ppen  megemltjk Szgyi  Jzsef,  Borsodi Samu,  P.  Nagy Zoltn  orgonaknyveit, valamint a  Hdossy Bla szerkeszt-sben Magyar Reformtus  Kntorknyv  cmen meg-jelent orgona tiratokat, amelyek a kntorok gyakorlati  szksgleteit  igyekeznek kielgteni komolyabb  stilris  szempontok nlkl.

      Az  egyhzi zene valban tudomnyos s mvszi krdseivel  szakszeren foglalkoz  protestns zenei folyirat ezidszerint nincs. Klnbz irodalmi folyiratok nyitjk meg hasbjaikat az egyhzi zene  tudomnyos  megbeszlsre   („Protestns   Szemle",   „Evanglikus   Npiskola").   A  Hdossy Bla szerkeszt-sben  megjelen „Zenekzlny", a Magyar  Reformtus Kntorok Egyesletnek  a  hivatalos lapja elmleti  rszben inkbb  a kntorok trsadalmi rdekeit szolgl-ja, gyakorlati (zenei) rszben pedig  a mindennapi iskolai s egyhzi let  zenei  szksgleteihez alkalmaz-kodik.

      A  vilghbor  utni vekben  tbbfle komolyabb irnyba  prbl igazodni az egyhzzenei let. Az iskolk, kollgiumok nekkarai a  romantikus XIX. szzadi  dalrda-irodalom helyett itt-ott mr komoly  krusmveket szedegetnek  el, az egyhzak keretben nek- s zenegyesietek alakulnak,  amelyek az egyhzi zeneirodalom igazi remekmveit viszik a mvszi ignyeiben egyre jobban emelked  hallgatsg el. Ilyen megmozdulsok a budapesti protestns egyhzban a Luthernia  nekkar (karmester  Kapi-Krlik Jen),  a  Goudimel-nekkar (karmestere Lajtha Lszl dr.), a  Korl Kamaratrsasg nek- s  zenekari egyttese (karmester rokhty Bla), a debreceni Szenczi Molnr Albert nek- s zeneegyeslet s ezek mellett az egymsutn szervezked gylekezeti nekkarok.

      A gylekezetek templomaikat  orgonkkal igyekeznek  elltni. Sajnos,  a magyar  egyhzak orgoni mr az orgonapts hanyatlsnak  a szomor  korban pltek s azok  a  nagyszer  eredmnyek, amelyeket  a nyugati - fknt nmetorszgi orgona-reform-mozgalom hozott, csak nagynehezen  jelentkeznek s rvnyeslnek az anyagi  nehzsgekkel  kzd egyhzi  kultrban. Pedig a j orgonsokat  csak  a  j,  komoly  hangszerek nevelhetik.

      A klfldi protestns  egyhzi  zenei reformmozgalom  egyre tbb s nagyobb  eredmnyeket  hozott a  klfldi egyhzak kultrjnak a dicssgre.  Ennek  a mozgalomnak a hullmai  lassanknt bizonyra  elrik majd a mi magyar protestns  egyhzaink zenei lett  is.  Vrjuk a  jobb jv hajnalhasadst: a mlt igazi  mvszi rtkeinek a megltst s azok megterm-kenyt, megihlet varzst.5

(Molnr Imre szerk. A magyar muzsika knyve Bp. 1936. 27-32 oldal)

 

 

Szabolcska Mihly
Uram, maradj velnk!

          

Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?

tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!

 

 

 

dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!

 

Istvndi trtnethez

 

ROKHTY BLA
1890-1942
zeneszerz, orgonamvsz, orgonatervez, karnagy
79 ve halt meg

 

Dr BUCSAY MIHLY
1912 - 1988 - 2021
33 ve halt meg

 
Garai Gbor Jkedvet adj

Garai Gbor: Jkedvet adj

                  ennyi kell, semmi ms

   Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
   A tbbivel megbirkzom magam.
   Akkor a tbbi nem is rdekel,
   szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
   Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
   nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
   mg magnyom kivltsga se kell,
   sorsot cserlek, brhol, brkivel,
   ha jkedvembl, nknt tehetem;
   s flszabadt jra a fegyelem,
   ha rtelmt tudom s vllalom,
   s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
   S hogy a holnap se legyen csupa gond,
   de kezdd s folytatd bolond
   kaland, mi egyszer vget r ugyan –
   ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.

  

 

 

Dr. LAJTHA LSZL
1892-1963-2021
58 ve halt meg

 

Protestns Gradul

 

Dr FEKETE CSABA

 

 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok egy zsoltrprjnak tanulsgai
 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok s a viszonyts megoldatlansgai (dlvidki gradulok: blyei, klmncsai, nagydobszai)


ltogat szmll

 

Zsoltr s Dicsret

 

Egyhztrtnet

 

Tth Ferentz

 

Trtnelem

 

Trtnelem. Trk hdoltsg kora

 

Dr SZAKLY FERENC


trtnsz 1942-1999 - 22 ve halt meg

 

Vilghbork - Hadifogsg
Mlenkij robot - Recsk

 

Keresztyn Egyhzldzs
Egyhz-politika XX.szzad

 

Roma mlt, jv, jelen

 

PUSZTUL MAGYARSG - EGYKE

 

 

ADY ENDRE MAGYARUL

   

   Nem adta neknk az Isten,

   Hogy ki szeret, az segtsen,

   Sohasem.

 

   Magunk is ritkn szerettk,

   Kikrt szlltunk hsen, egytt,

   Valaha.

 

   Valahogyan bajok voltak,

   Lelknknek, e toldott foltnak

   Bajai.

 

   Egyformn raktuk a szpet

   Bartnak s ellensgnek,

   Mert muszj.

 

   Egyformn s mindig csaldtunk,

   De ht ez mr a mi dolgunk

   S jl van ez.

 

   S szebb dolog gy meg nem halni

   S knoztatvn is akarni:

   Magyarul.

 

 

KARCSONY NNEPRE

 

HSVT NNEPRE

 

PNKSD NNEPRE

 

Gyerekeknek - Bibliai Trtnetek
msolhat, nyomtathat

 

WERES SNDOR

A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt. 

 

 

A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal                      Oldal tetejre          ltogat szmll

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!