jszszy Klmn
A magyarorszgi reformtus egyhzi knyvtrak
jelentsge a tudomnyos kutats szempontjbl
A knyvtrak tpusai
A magyarorszgi reformtus egyhzi knyvtrak egyhzkzsgiek s egyhzkerletiek. Ezeknek, valamint az egyhzkzsgek, egyhzmegyk s egyhzkerletek tulajdonban lev irat-, illetve levltraknak, tovbb a reformtus egyhz mzeumgynek s memlkvdelmnek kzponti felgyeleti s irnyt szerve az Orszgos Reformtus Gyjtemnyi Tancs, amely a magyarorszgi reformtus egyhz zsinatnak megbzsbl az illetkes llami hatsgokkal egyetrtsben mkdik.
A kzel 1300 anya-, trs- s fikegyhzkzsg knyvllomnynak szmbavtele folyamatban van. Az addigi adatokra tmaszkodva 70-80.000-re tehet a reformtus egyhzkzsgek tulajdonban lev mvek szma. Ezeknek jelents rszt az n. Parochilis Knyvtr-sorozat ktetei kpezik, tovbb a hivatalos egyhzi hetilapok s folyiratok. Az utbbiak nemcsak az egyhztrtneti, hanem a helytrtneti kutats szempontjbl is figyelmet rdemelnek.
A reformtus egyhzkzsgi knyvtraknl kln-kln jval jelentsebb a 27 egyhzmegyei knyvtr, br llomnyuk szmszerleg legfeljebb a negyedt teszi ki amazoknak. Mig rzdik rajtuk, hogy a magyar vidk olvaskreivel egyidben, a mlt szzad folyamn szlettek, s gy keletkezsk az egyhzmegyk lelkipsztorainak nkpzsvel is sszefgg. llomnyukat a kiegyezs utn nyomtatsban is megjelentetett egyhzmegyei gylsi jegyzknyvek teszik trtneti szempontbl is rtkes forrsanyagg. Nagyobb rszket egyhzmegyei knyvtros gondozza, ezrt kezelsk, fenntartsuk az egyhzkzsgi knyvtraknl tervszerbben trtnik. Tbb olyan van kzttk, amelyik az egyhzmegye terletn mkdtt valamikori partikulk, algimnziumok, lelkszi krk knyvllomnyt is magba olvasztotta s knyvgyjt esperesek, lelkszek knyvtrnak tredkeit rzi. Az ilyenekben a 18-19. szzad elssorban teolgiai irodalmn tl antikvkkal is tallkozunk.
A magyarorszgi reformtus egyhz knyvllomnynak mennyisgileg s minsgileg jelentsebb hnyadt azonban az egyhzkerleti knyvtrak tartalmazzk. A ngy egyhzkerlet mindegyiknek megvan a knyvtra, mint ahogy megvan a levltra s mzeuma is. Ezeket kerletenknt az Egyhzkerleti Tudomnyos Gyjtemnyek foglaljk szervezeti s igazgatsi egysgbe. Vezetiknek, a gyjtemnyi igazgatknak feladata a kerleteken bell hlzati kzpontokknt is mkd knyvtrak, levltrak s mzeumok munkjnak s szolgltatsainak irnytsa, koordinlsa. A gyjtemnyi igazgatk, tovbb a ngy egyhzkerleti gyjtemnyi elad, az llami knyvtrgyi, levltrgyi, mzeumgyi s memlkgyi szerveknek egy-egy, a fhatsguk ltal kinevezett szakembere, a zsinati iroda kpviselje s a Tancs elnke mint az Orszgos Reformtus Gyjtemnyi Tancs tagjai egytt a magyar reformtus gyjtemnygynek, teht ezen bell a reformtus egyhz knyvtrgynek is a felelsei.
Az egyhzkerleti knyvtrak kialakulsa s profilja
Az egyhzkerleti knyvtrak funkcijt a fenntart egyhzkerletben, illetve a magyarorszgi reformtus egyhzban, s ezeken tlmenen a magyar knyvtrak sorban llomnyuk anyaga hatrozza meg, ami viszont mennyisgben s minsgben is a knyvtrak mltjnak, kzelebbrl keletkezsk idejnek s mig fennmaradsuk krlmnyeinek a fggvnye.
A ngy egyhzkerleti knyvtr kzl a szervezetileg legfiatalabbnak: a Dunamellki Egyhzkerlet budapesti knyvtrnak szvt kpez Rday-knyvtr is ers 16. szzadi bzissal rendelkezik; Ppn pedig a sok viszontagsgon tment Dunntli Egyhzkerleti Knyvtr joggal szrmaztatja magt a reformci szzadbl. Ugyanebben a korban keletkezett Debrecenben a Tiszntli Egyhzkerlet knyvtra is, s a Tiszninneni Egyhzkerlet Srospatakon; nem zrhatjuk ki annak valsznsgt sem, hogy eldeik kzpkorvgi plbniai vagy kolostori iskolk knyvtrai is lehetnek.
Az egyhzkerleti knyvtraknak kzs jellemzjk ugyanis, hogy iskolkkal egytt, ezek tanti, neveli clkitzseinek szolglatban indultak, s vszzadokon t ezeknek az iskolknak, trtneti nevkn kollgiumoknak a sorsban osztoztak. Kztudott, hogy fejldsk a keleti orszgrszekben volt zavartalanabb, ahol a trk hbork slypontjtl tvol estek, s a szomszdos Erdlyre tmaszkodva fennakads nlkl nvekedhettek jelents intzmnyekk. Iskoljukkal egysgben mindig tkrztk annak szellemisgt, sznvonalt s tudomnyos ignyeit, de ugyanakkor formltk is ezeket. St, rszben az iskola nvendkei tjn, rszben egszen korn jelentkez egyfajta nyilvnossgukbl kvetkezleg, az orszgrsz szellemi arculatnak alaktiv lettek knyvanyagukkal, amely szinte a 18. szzad vgig nem klnbztt lnyegesen a nyugati protestns fiskolktl, egyetemektl. Az pedig, hogy a debreceni s srospataki kollgiumok knyvtrai a 18. szzad vgn mr 10.000-en felli ktetszmmal rendelkeztek, s mg e szzadnak utols harmadban, szaktva a csupn a tantsi munka szolglatban ll knyvtrkoncepcival, rdekldskkel elssorban a rgi magyar knyvek fel fordulva, gyjtknyvtrakk lettek, azt eredmnyezte, hogy llomnyukat egy-kt vtized alatt megktszereztk, s ezltal a 19. sz. eltti tudomnyos knyvanyagnak magyar rezervorjaiv fejldtek.
A kollgiumi knyvtraknak ez az iskolai megktttsgektl fggetlenl knyvtrszemllete, nllsulsra trekvse tovbb lt a 19. sz. msodik felben is. Mgtte szles horizont knyvtros-professzorok llottak, akiktl nem volt idegen az az elgondols sem, hogy a fvrosra sszpontostott mveldsi politika ellenslyozsaknt knyvtruk tovbbfejlesztsvel vrosukat a tj kulturlis kzpontjv ersdni segtsk. Miutn azonban ennek a fejlesztsnek sorn hamar nyilvnvalv lett, hogy az egyre duzzad knyvtermelssel mg az egyes tanszakok, a blcsszet, jog, teolgia, tantkpzs stb. terletn sem tudnak lpst tartani, tiszteletre mlt elreltssal s arnyrzkkel arra igyekeztek, hogy legalbb az ezekben az vtizedekben virgzsnak indult, elssorban magyar nyelv, szakfolyirat-irodalmat gyjtsk be lehetleg teljesen. Szinte az I. vilghbor vgig tretlen volt a kollgiumi knyvtraknak ez a szerzemnyezsi politikja, minek kvetkeztben a jobbra klfldi teolgiai s filozfiai folyiratok mellett, elssorban a trsadalom-, irodalom- s trtnettudomnyok tern, olyan gazdag anyag halmozdott fel llomnyukban, amely tovbb erstette jelentsgket s hasznlhatsgukat a tudomnyos kutat munka vonaln.
A kollgiumi knyvtraknak az nllsuls irnyba fejldse, klnbz indokokkal ugyan, de egynteten a felszabadulsra kvetkez esztendkben fejezdtt be. Debrecenben az llomny ntt annyira, hogy nem frt el tovbb eddigi keretei kztt: annl is inkbb, mert az intzeti gak knyvtrainak a gyarapodsa sem llott meg. A Duna-mellk knyvtrnak alapjt egybknt is az egyhzkerlet vetette meg, kollgium sohasem volt mellette. A ppai s srospataki knyvtrak mellett viszont megszntek az egykori fiskolai tagozatok, s ezrt akkor is a sajt lbukra knyszerltek volna llni, ha mr korbban is nem erre mutat fejldsk. Amint Debrecenben s Budapesten trtnt, a hozzjuk trsul kerleti levltrakkal s mzeumokkal egytt a kerlet Tudomnyos Gyjtemnyeiben talltk meg azt az j keretet mindketten, amely ltket s egszsges tovbbfejlesztsket biztostotta.
Ennek a tovbbfejldsnek az a legjellemzbb vonsa, hogy a reformtus egyhzkerleti knyvtrakk tminslt egykori kollgiumi knyvtrak a kurrens teolgiai knyv- s folyiratanyag beszerzsn tl nem a mris az egymillit megkzelt llomnyuk fokozott tem gyaraptsra helyezik munkjuk slypontjt. m ha erre nincs is tbb szksg, annyi azonban gy is feladatuk maradt, hogy szzadok alatt kialakult profiljukhoz ne legyenek htlenek, hanem ezt ha a legszernyebben is, de helyes szerzemnyezsi gyakorlattal, nem utolssorban ajndkok, hagyatkok elfogadsval psgben tartsk, s amennyiben e profilon tl valamilyen rjuk jellemz klngyjtemnyk volna (mint a Papensia Ppn, az rtesttr Debrecenben, s a magyar nyelv protesztantikk mind a ngy knyvtrban), ezeknek tovbbfejlesztsre klns gondjuk legyen.
A profiltartsnak msik, az egyhzkerleti knyvtrakat a gyarapts emltett mdjainl is ktelezbb formja a mr meglv llomny hinyainak ptlsa, kiegsztse. Az volna ugyanis kvnatos (s ebben a Knyveloszt is segtsgkre lehet), ha mg gazdagabban lenne kpviselve llomnyukban a profiljukban elhelyezhet 17-18. szzadi knyvanyag. Ennl is fontosabbnak bizonyul azonban a proveniencival br folyirat-llomny kiegsztse s az elmaradtaknak, ha a profil teljesebb ttele szempontjbl lnyegesek, utlagos beszerzse. Mennl teljesebb ez az anyag, annl rtkesebb az llomny, s annl hatkonyabban tltheti be feladatt az egyhzon bell kibontakoz tudomnyos (fleg egyhz- s gylekezettrtneti, valamint teolgiatrtneti) kutatsban, egyttal annl hasznlhatbban vehet figyelembe a magyar knyvtrpolitika terveiben is.
Az egyhzi knyvtrak s a regionlis ellts
A reformtus egyhzkerleti knyvtraknak ilyen figyelembevtele fleg a regionlis knyvtri tervezsnl termszetes, mivel ezzel a knyvtrak (llomnyuknak szinte ktharmadt kitev trsadalomtudomnyi, irodalmi s trtneti anyagukkal) mindig is igyekeztek kielgteni egy nagy tj vagy ppen orszgrsz tudomnyos kutatinak ignyeit. Ez a nyitottsguk nem sznt meg napjainkban sem, szksgessgnek mrtke s mdja azonban nyilvn fgg az orszgrsznek tudomnyos knyvtrakkal val elltottsgtl.
A tiszntli Egyhzkerlet knyvtra (Debrecen) a szzadeln mellje teleplt Egyetemi Knyvtr llomnyt elssorban RMK-ival s antikvival, a felvilgosods kornak irodalmval, valamint gazdag iskola- s helytrtneti gyjtemnyeivel egszti ki ma is, s egsztheti ki a jvbenis; jabb kori llomnyval pedig knnythet az Egyetemi Knyvtr ers ignybevetettsgn. Koopercijukat addig is kettejk kzs bizottsga gondozta, s ez segtette azt az egyttmkdst, amely egszen a knyvtrak llomnynak kzs nyilvntartsig s az egyhzkerleti knyvtrnak az Egyetemi Knyvtr rszrl a standard magyar tudomnyos munkkkal feltltsig vezetett s vezet.
Br a Budapesten megteleplt orszgos knyvtrak tlnyomrszt birtokban vannak azoknak a munkknak, amelyeket a Dunamellki Egyhzkerlet Rday Knyvtra riz, mgis, raritsain tl is, joggal gy tartjk szmon anyagt, mint ami nem csak rtknl fogva, hanem knnyen hozzfrhetsgvel is mindig hasznos segttrs mg a knyvtrakkal legjobban elltott fvrosban is.
Ebben az sszefggsben egszen ms a ppai s srospataki knyvtrak helyzete. A Dunntli Egyhzkerlet knyvtra olyan orszgrszben van, amely trtneti knyvtrakkal srn teleszrt. Ezek azonban kevs kivtellel a rmai katolikus egyhz tulajdonai, s ha kzremkdskkel a tj trsadalmi, irodalmi, trtnettudomnyi knyvelltottsga javulna is, nem ptolhatjk a ppai reformtus knyvtrnak a rmai katolikus knyvtraktl klnbz jelleg, s az egsz orszgrszben egyedlll profillal rendelkez, a nyugati protestns kultrkkal val kapcsolata jegyben formldott anyagt.
Mind az orszgos, mind a regionlis knyvtrgy szempontjbl a ppai knyvtrnl is kiemelkedbb volt a szerepe eddig is s lehet ezutn is a Tiszninneni Egyhzkerlet knyvtrnak Srospatakon. A Tiszn innen ugyanis az az orszgrsz, amelynek kzpontjban, Miskolcon, az alig kt vtizedes mltra visszatekint s a tudomnyos knyvtrak munkakrvel felruhzott Megyei Knyvtr mg akkor is szegny a trsadalom-, irodalom- s trtnettudomnyi kutatsokhoz szksges knyv-, folyirat- s kziratanyagban, ha a helybeli, s egykor egyhzi kzen volt kzpiskolk knyvtrak megmaradt rszlegeivel igyekszik magt kisegteni. Haznknak ezen az orszgrsznyi nagy tjn (szemben a Dunntllal) egyhzi knyvtr is csak kett van, szerencsre fldrajzilag j elosztsban: Egerben a volt Lceumi Knyvtr, s az egykori Fiskolai, most Egyhzkerleti Nagyknyvtr Srospatakon. Ez utbbi a benne elhelyezked vagy mellette, de az Egyhzkerleti Tudomnyos Gyjtemnyeken bell felntt kln trakkal, mindenekfelett azonban 17-19. szzadi trsadalom-, irodalom- s trtnettudomnyi anyagval, valamint a felszabaduls ta szinte teljess fejlesztett folyiratsoraival akkor is elhelyezhet egy regionlis knyvtrtervezsben, ha fekvsnl fogva a rgin bell elssorban az orszgrsz keleti szrnynak tudomnyos knyvelltsban vllal llomnynak megfelel szerepet. gy tartja szmon a Debreceni Egyetemi Knyvtr is, amely fleg a gyakorl tanrnvendkek s a szakdolgozatokat kszt egyetemi s fiskolai hallgatk segtsre a knyvtr trtneti, trsadalmi s irodalmi profiljt letti knyvekkel hangslyozza, s ezzel felhvja a figyelmet az egyhzi knyvtraknak az orszgrszek hatrain is tlnyl koopercis lehetsgeire.
Vgl egszen feltnen jelentkezik a regionlis s egyhzi knyvtrak egyttmkdsnek lehetsge egy olyan reformtus egyhzi knyvtrnl, amely ugyan egyhzkzsgi tulajdonban van, de llomnynak mennyisgnl, minsgnl s nem utolssorban mltjnl fogva az egyhzi tudomnyos knyvtrak kategrijba tartozik. A kecskemti reformtus egyhzkzsg knyvtra ez, amelyet a Megyei Knyvtr segt abbl a clbl, hogy 30.000-en felli, tlnyomrszt 16-19. szzadi anyagval a megyeszkhelyek s Bcs-Kiskun megynek mveldst szolglja, kzelebbrl, hogy egyttmkdskkel a Megyei Knyvtr bzisv lehessen egy kialaktand szellemi mhelynek.
Kecskemt pldja mutatja, merre kell hogy vezessen a regionlis kzpontok, alkzpontok knyvtrainak s a terletkn vagy azokon kvl mkd reformtus egyhzi knyvtraknak, kzelebbrl az egyhzkerleti knyvtraknak tja. Egyms fel! Ktsgtelen, hogy a regionlis knyvtrkzpontoknak szksgk van az egyhzi knyvtrak trtneti, trsadalomtudomnyi stb. anyagra. De az is ktsgtelen, hogy az egyhzkerleti knyvtraknak sem kzmbs, hogyan helyezkednek el a regionlis knyvtrtervezsben, ha a szzados gyakorlatnak, nyilvnossguknak tovbbra is megfelelni akarnak, s knyvmzeumok - br ez a szolglat sem kis jelentsg - vagy egszen exkluzv szakknyvtrak helyett (trtneti mltjukbl add szksgszersggel) a jvben megfelel szinten s mrtkben kszek vllalni a rszvtelt orszgrszk mveldsnek szolglatban.
Egyttmkdsi elvek
gy lesz a kooperci lehetsgnek, mreteinek, mdozatainak eltervelse, majd gyakorlati megvalstsa a regionlis irnyba halad magyar knyvtrgynek, de ppgy a reformtus egyhzkerleti knyvtraknak egyik legjelentsebb, mert legmesszebbre mutat gondja. Nyilvnval, hogy ennek az egyttmkdsnek (fleg a helyi adottsgoktl fggen) a ngy egyhzkerleti knyvtrnl klnbzen kell megformldnia, bizonyos szempontoknak mgis mindegyikk esetben clszer rvnyeslnik.
Ilyen szempont elssorban az, hogy az egyttmkds ne gyengtse, hanem erstse a rgi terletn elhelyezked egyhzkerleti knyvtrnak tudomnyos mhely jellegt. Teht pl. az egyttmkdst megknnyt kzponti cdulakatalgusnak, a knyvtrkzi klcsnzs figyelembevtelvel is, azzal a f cllal kell elkszlnie, hogy segtsgvel a rgi kzponti knyvtra rtelepthessen bizonyos kutatsokat az egyhzkerleti knyvtrra. Ha ez nem trtnik meg, akkor az egyhzkerleti knyvtrak abba a ltszatba kerlnek, hogy fikknyvtrai vagy csupn kihelyezett raktrai a rgi kzponti vagy egyb knyvtrnak. Mondanunk sem kell, hogy az ilyen ltszat mltatlan volna mltjukhoz s elnytelenl az egyhzkerleti knyvtrak mkdsi helynek szellemi lett.
Szorosan ide kvnkozik a klcsnssg szempontjnak hangslyozsa is. Megint a cdulakatalgusra gondolva, ez a klcsnssg azt teszi kvnatoss, hogy ne csupn az egyhzi knyvtrak ksztsk s helyezzk el kzrdekldsre szmot tart anyaguk jegyzkt a rgi ms knyvtrban, elssorban a kzponti knyvtrban, hanem ezek is rendelkezsre bocsssk a magukt, hogy gy az ltalnosan ktelez szablyok betartsval br, de a knyvtrkzi klcsnzs valban klcsns lehetne.
Az is magtl rtetd s a ngy egyhzkerleti knyvtrra egyarnt alkalmazhat szempont, hogy az ilyen valdi klcsnssg is csak gy mkdtethet eredmnyesen, ha a szksges szemlyi, dologi s eszkzi felttelek mindkt rszrl adva vannak. Klnsen az egyhzkerleti knyvtrak vonatkozsban fontos ezt hangslyozni, mint amelyek kzismerten szernyen dotltak; teht sem a regionlis tervbe val bekapcsolsukbl add tbbletmunkt, sem az ezzel jr tbbletkiadsokat nem tudjk teljes egszkben vllalni, s gy rszorulnak a regionlis kzponti knyvtrnak (vagy, mint ez Kecskemt esetben trtnik, magnak az rdekelt rginak) az alkalmi vagy lland, illetve rendszeres segtsgre.
s mg egyet kell az egyttmkdsnl hangslyoznunk: azt a fggetlensget ti., amelyet a regionlis knyvtri szolgltatsban rszt vev egyhzkerleti knyvtr szmra a regionlis tervezs nyilvn biztost. Azt jelenti ez, hogy az egyhzkerleti knyvtrak a rgi tbbi knyvtrval - megengedve, st kvnatosnak tartva egyikk elssgt - nem az alrendels, hanem a mellrendels llapotban kell hogy legyenek; a msik knyvtrt nem kiszolgljk, hanem azzal egytt a magyar knyvtrgyet szolgljk olyan szervezetben, amilyenben a regionlis knyvtrtervezsen tl a magyar mveldsgy szksgesnek ltja. Csak gy rizhetik meg sajtossgaikat; mrpedig, amint lttuk, ppen ez az anyagukban, tjukra vonatkoz hatsukban megmutatkoz, mltjuk ltal formlt sajtossguk az, ami a velk val egyttmkdst egy regionlis, st orszgos knyvtrtervezsen bell szksgess s rdemess teszi.
A knyvtri llomny nagysga
Ezt a vonz hatsukat ersti, sokrtsgk mellett, anyaguk mennyisge is. Ez utbbirl ugyan nehz egysges kpet alkotni, mivel vszzadok alatt, egymstl fggetlenl fejldve, trtnetk, krlmnyeik ltal indokoltan, nem csupn llomnyuk mennyisgben mutatnak jelents eltrst, hanem nyilvntartsuk mdjban is.
Az eltrsekre figyelve, mgis megkzelt pontossggal - a sajtossgokra mindentt rmutatva - az 1971. vrl kszlt beszmolk alapjn a kvetkez kp vzolhat fel a reformtus Egyhzkerleti Knyvtrak llomnynak mennyisgrl:
Dunamellki Egyhzkerlet knyvtra, a budapesti Rday Knyvtr llomnya a duplumanyag nlkl 134.540 knyvtri egysg. Ebben a knyvtrban a folyiratokat a knyvllomnnyal egytt raktrozzk s tartjk nyilvn. Ugyanakkor, szintn egy rgebbi gyakorlatbl folyan, a kziratanyagot a Rday Levltr kezeli; ennek mennyisge teht nem szerepel a knyvtri egysgek kztt.
A Dunntli Egyhzkerlet knyvtra Ppn (szintn a duplumanyag kivtelvel) 104.000 knyvtri egysget tart nyilvn. Az egysg ez esetben egyformn vonatkozik a knyvekre, folyiratokra s a Papensia helytrtneti gyjtemnyre, mivel folyamatban lev trendezsk miatt csak a klnvlasztsuk trtnt meg eddig, sajt nyilvntartsuk azonban nincsen.
A Tiszninneni Egyhzkerlet knyvtrnak, Srospatakon, a teljes llomnya 230.079 egysg. Ebbl 198.121 a knyv, folyirat, kzirat; a tbbi a Kisgyjtemnyek, azaz a trkp-, gyszjelents stb. gyjtemnyek krbe tartozik (31.958 db). Ez a knyvtr az, amelyben a ktetek szma kevesebb a mveknl, abbl kvetkezleg, hogy a mlt szzadban, takarkossg okbl, tbb mvet egy ktetbe fogtak ssze, s ezrt a knyvtr, megjegyezve mindig a ktetek szmt is, knyvllomnyt mvekben mutatja ki. Srospatakon a kifejezetten helytrtneti jelleg aprnyomtatvny- s plaktgyjtemnynek (22.688 db) az Egyhzkerleti Gyjtemnyek adattra a gazdja. Nem vezet nyilvntartst ez a knyvtr a msodpldnyokrl, de kln raktrhelyisgben trolja a hozzvetlegesen 40.000, nagyobbrszt egyhzi jelleg knyv- s folyiratduplumot.
A Debreceni Nagyknyvtr, a Tiszntli Egyhzkerlet fltett kincse, 526.285 darabnyi llomnyrl tesz jelentst (ebben nem foglaltatik a mintegy 120.000 duplum). Az llomnybl 359.018 db a knyv s fzet, 31.292 a folyirat, 35.459 a kzirat s 100.516 az aprnyomtatvny. Mg Budapesten a Rday Levltrban vannak a kziratok is, addig Debrecenben a kollgiumi irat- s levlanyag jelents rszt a knyvtr kzirattra rzi. Ez magyarzza nla az egynknt magasnak tn kziratmennyisget.
A Kecskemti Reformtus Knyvtr viszont a duplumokat s a csonka, meghatrozatlan knyveket (egytt 11.329 db) is beleszmtja a knyvtr llomnyba, amely gy csaknem 43.000 egysg. Itt a knyvtr duplumanyagnak nagy mennyisgt rszben a rgi, kecskemti iskolai rtestk, rszben a Rday Knyvtr duplumanyagnak ide lehelyezett s itt nyilvntartott rszlege (5000 db) magyarzza. A knyvtr kezelsben lev egyhzkzsgi levltrat, az remgyjtemnyt, valamint az egyhzi nprajzi trgyakat kln tartjk nyilvn.
Az t reformtus egyhzkerleti, ill. egyhzi knyvtr llomnya teht sszesen 1.026.217 knyvtri egysg, amelybl 893.743 a knyv, folyiratvfolyam s a kzirat. A duplumanyag hozzszmtsval az t knyvtr llomnya egyttvve 1.221.000 egysgre tehet. A statisztikai helyzetkpet az albbi tblzat teszi szemlletesebb:
-
Knyvtr
|
Jelentett llomny
(egysg)
|
Duplumanyag
(egysg)
|
Knyvtri llomny sszesen
|
Rday Knyvtr
|
134.540
|
5.720
|
140.260
|
Ppa
|
134.000
|
18.000
|
122.000
|
Srospatak
|
230.079
|
40.000
|
270.079
|
Debrecen
|
526.285
|
120.000
|
646.285
|
Kecskemt
|
31.313
|
11.329
|
42.646
|
sszesen
|
1.026.217
|
195.049
|
1.221.266
|
|