//palheidfogel.gportal.hu
//palheidfogel.gportal.hu

„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.” Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:


Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16


 

 

Erm s pajzsom az R, benne bzik
szvem. Zsoltr 28,7

… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti."  Karl Barth

.


Theolgia, Trtnelem, Gradul, Zsoltr


Heidfogel Pl

lelkszi nletrajz - 2015


Csaldi Honlapom:

//heidfogel-domjan.gportal.hu

phfogel@gmail.com

 

 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

www.refzarszam.hu

shopify site analytics
 

Heidelbergi Kt 1563

 

II. HELVT HITVALLS

 

A GENFI EGYHZ KTJA

A GENEVAI Szent Gylekezetnek CATHE- CISMUSSA
 
Avagy A Christus tudomnyban gyermekeket tant  FORMATSKJA 

M.Ttfalusi Kis Mikls ltal 1695 esztend 

A Genfi Egyhz Ktja 1695 Ennek ismertetje.

Klvin Jnos: A Genfi Egyhz Ktja Ppa 1907.
www.leporollak.hu - Nmeth Ferenc munkja

Hermn M. Jnos: A Genfi Kt tja Kolozsvrig

- Fekete Csaba Kt, egyhz,tants 

 

IRTA: Klvin Jnos

 

KLVINRL IRTK

 

Klvin vfordulk

 

KARL BARTH 1886-1968

 

Bib Istvn

 

Biblia - s jszvetsg Prbakiads -

 

Bibliakiadsok, knyvek
Magyar biblikus irodalom

 

Biblia v, vek utn

 

Dr Csehszombathy Lszl
szociolgus 1925-2007

 

OSCAR CULLMANN 1902-1999

 

Egyhzi Zsinatok s Knonjai

 

FORRSMVEK

 

GALSI RPD
Jakab, az r testvre

 

A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...

Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .

E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben,  a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal


2. Evagliumi klvinizmus szerk Galsi rpd Klvin kiad

 

 

Dr GRGEY ETELKA lelkipsztor, ir

 

1. Kzssg az szvetsgben

2. Biblia s liturgia

3. Prtusok s mdek...

4. Isten bolondsga

5. li, li, lama sabaktani?

6. Minden egsz eltrt?

7. Siralmak s kzssg

 

HARGITA PL
reformtus lelkipsztor


Istvndi 1924-1996 Ppa

 

Keresztny filozfia

 

Dr (Kocsi) KISS SNDOR

 

Kommentr 1967 s

 

Dr KUSTR ZOLTN

 

MLIUSZ JUHSZ PTER
1532-1572

 

DR NAGY BARNA

 

Dr PTOR IMRE

 

Dr RAVASZ LSZL pspk

 

SZEGEDI KIS ISTVN


1505 - 1572 REFORMTOR

 

SZENCI MOLNR ALBERT

1574 - 1633

 

Theolgiai irodalom

 

Temetsi beszdek

 

DR TTH KLMN
theolgiai professzor


1917 - 2009

 

DR. TRK ISTVN

 

Dr. VICTOR JNOS (1888-1954)

 

Rgi magyar Irodalom

 

Rgi knyvek s kziratok

 

XX. szzad Trtnelmhez

 

Webem - itt

 

PDF - MP3 - Doc - Odt formtum

 

Teremtsrl

„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a  legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
 
 
- Szerbek a kzpkori Magyarorszgon
Histria 1991

SZAKLY Ferenc

Szerbek a kzpkori Magyarorszgon


A trtneti Magyarorszg – a Szva s az Al-Duna mentn – tbb szz kilomteres hatrszakaszon rintkezett azzal a trsggel, ahol a szerbsg (mr a magyar honfoglalst megelzen) klnll npp alakulsa vgbement, s ahol a terletileg srn vltoz llamalakulatait ltrehozta.

rtkelhet adatok hjn nehz volna egyrtelmen eldnteni, hogy a honfoglal magyarok ltal a Krpt-medencben tallt, jelents szm szlv kzt ott voltak-e a szerbek eldei is, illetve hogy a szerbek beszivrgsa Magyarorszg terletre mr a magyar llam els szzadaiban is megindult-e vagy sem. Egyes jelek szerint a korai rpd-korban keletkezett „Tti” helysgnevek szerb telepeseket rejtenek, pontosabban: egyb dlszlvok mellett rejthetnek szerb beteleplket is. A forrsainkban fennmaradt 13 „Tti” helysgnv azon npekkel – a csehekkel (17 helysgnv), a horvtokkal (12), az oroszokkal (17) – helyezi egy sorba az esetleges szerb szrvnyokat, amelyeknek nem volt klnsebb szerepe Magyarorszg benpestsben. Feltehet arnyszmuk nem lehetett szmottev, hiszen a nmet betelepls emlkt 35, a vallont („latint”) pedig 24 „Nmeti” illetve „Olaszi” helynv rzi, s szmban ezek is messze elmaradnak az egybefgg tmbt alkot szlovkok, ruszinok s romnok mgtt – ez utbbiak csak a 12. szzadban jelentek meg a Krptok innens oldaln.


A jelentsebb szerb jelenlt ellen szl, hogy azon orszgrszek helynvanyaga is sznmagyarnak tnik, ahol jelenltk a leginkbb felttelezhet lenne. Jelen ismereteink szerint a Szermsg Szva menti rszein is csupn a 13–14. szzadban figyelhet meg a helynevek – radsul egyelre lass – „elszlvosodsa”. Ugyanakkor viszont kzenfekv a feltevs, miszerint a macsi, az ozorai s a si bnsg – vagyis: a Szva s az Al-Duna sszefolystl dlre es terletek – megszerzsvel jelents szm szerb npessg kerlhetett magyar fennhatsg al. Az ilykpp a magyar kirly alattvaliv vlt szerbek szakabbra vndorlst aligha gtolta, hogy vallsukat tekintve nem a rmai, hanem a biznci rtust kvettk, hiszen a Magyar Kirlysgban ers – a nmetnl s latinnl” is ersebb – muszlim kisebbsg lt, s a magyar hatsgok nem akadlyoztk az gyszintn ortodox valls romnok beszivrgst sem.

A magyarorszgi szerb betelepls folyamata feltehetleg a magyarokkal egyttmkd Lzr kenz 1389: jnius 15-i rigmezei veresge utn gyorsult fel, amikor Szerbia ers trk nyoms, st rszleges trk megszlls al kerlt, s terletn keresztl kemny trk tmadsok rtk a Magyar Kirlysg dli s keleti hatrterleteit, fleg a Szermsget, a Temeskzt s Erdlyt. (A hbors puszttsok nyomn keletkezett res terletek vonzsa a tovbbiakban is a Magyarorszg fel irnyul szerb bevndorls elsrend mozgati kz tartozott.) De ezt a 14. s 15. szzad forduljn bekvetkezett – inkbb csak felttelezett, semmint bizonytott – npmozgs jelentsgt nem szabad tlbecslni, hiszen I. Bajazid szultn 1402. vi ankarai veresge tehermentestette Szerbit. A trkk ilyen tmeneti meggyenglse indokolatlann is tette, hogy a szerb lakossg tmegesen keressen biztonsgosabb helyet magnak.

Menekls a trk ell

Ktsgtelenl sorsdnt mozzanatnak kell viszont minstennk a szerb bevndorls trtnetben azt, hogy Zsigmond magyar kirly a 15. szzad legelejn hatalmas magyarorszgi birtokadomnyokban rszestette Stefan Lazareviet, s Belgrddal egytt a kezre adta a macsi bnsg maradvnyait. Az adomny clzatt jl mutatja, hogy az orszg 1432–1433. vi vdelmi tervezetben – az ozorai bnsg vdelmben – az uralkod szmol a deszpota nyolcezer lovasval is. Az adomnyok kvetkeztben a mindenkori szerb deszpota a magyar nagybirtokosok lvonalba kerlt, s jelents politikai befolysra tett szert, ami kifejezsre jut abban is, hogy ott talljuk a magyarorszgi kormnyzs „szereposztsban” oly nagy jelentsg Srknyrend (1408) alapt tagjai kzt is. Lazarevi utdja, unokaccse, Djordje Brankovi – az 1426. vi tatai szerzds rtelmben – csak azzal a felttellel kapta meg e magyarorszgi birtokokat, hogy tengedte Zsigmondnak a macsi bnsg vrait – kztk szkvrost, Belgrdot is –, s Szmederevba helyezte t udvart.

Belgrd magyar kzre vtele (1427) teht mr az ismt veszlyesen feljult trk tmadsok elleni vintzkedsek kz tartozott. Nem indokolatlanul, hiszen a trkk – kihasznlva Magyarorszg bels problmit – 1439-ben bekebeleztk Szerbit, amelybl csupn Belgrd krnyke maradt keresztny kzen. A deszpota magyarorszgi birtokaira meneklt, s belevetette magt az itteni belpolitikai kzdelmekbe. Tmnk szempontjbl azonban fontosabb, hogy ttelepedse pldjnak kvetsre sztnzte azon alattvalit is, akik nem tudtak vagy nem akartak egyttmkdni a muszlim megszllkkal. E npmozgs rszletei ezttal is homlyba vesznek, csupn azt tudjuk bizonyosan, hogy a deszpota messze a dli hatroktl tvol fekv birtokaira, pldul Debrecen krnykre, valamint a vilgosvri uradalomba is teleptett szerb parasztokat, s joggal felttelezhet, hogy hatrkzelibb, szermsgi birtokain is gy cselekedett.

Klns figyelmet rdemelnek a kevei (Kovin, Keve m.) rcok esetbl levonhat tanulsgok, akiket I. Ulszl kirly 1440-ben – ppen a trk veszedelemre hivatkozva – tteleptett a Csepel-szigetre, a mai Rckeve (Pilis m.) terletre. Ebbl ugyanis kitnik, hogy a szerb beteleplkn nem szabad szksgkppen a befogad trsadalomhoz kpest ersen visszamaradt parasztnpsget rteni. Az al-dunai Keve ugyanis olyan szles kr privilgiumokkal rendelkezett, hogy azokbl a vrosfejlds elrehaladott fokra, magas fok bels szervezettsgre s – mivel a rckeveiek j helykn is buzgn kereskedtek – arra kell kvetkeztetnnk, hogy eredeti lakhelyk is a balkni kereskedelemben jtszott szerepnek ksznhette felemelkedst. Igaz, hogy az ltalnosts tlzs volna, hiszen a Magyarorszgra teleplt szerbek jelen ismereteink szerint vajmi kevs szerepet kaptak az itteni vrosfejlds kvetkez, dinamikus szakaszban. Imitt-amott felbukkan egy-egy magasabb kpzettsg szerb kzmves, de gy tnik, hogy a mezvros-fejlds a tlnyomrszt szerbek lakta orszgrszekben is inkbb a magyarokhoz ktdtt. gy volt ez pldul a Szermsg egyik legjelentsebb mezvrosban, jlakon is, amely 1525-ben megkapta Buda kivltsgait.

Haztlanul

Szerbia msodik, immr vgleges bekebelezse (1459) utn a szerb deszpotacsald – rvid trkorszgi, itliai, albniai s ausztriai hnyds utn – ismt csak Magyarorszgon tallt menedket, s ez termszetesen jabb lkst adott a szerb beteleplsnek. Eddigre Djordje Brankovi utdai mr elvesztettk az orszg belsbb rszeiben birtokolt fekvsgeiket – nagyobb rszket mg maga Djordje engedte t Hunyadi Jnosnak, gymond, az orszga visszaszerzse rdekben tett erfesztseirt –, s Mtys 1458. decemberi orszggylse mg maradk szermsgi birtokaitl is megfosztotta ket. Ezeket az 1460-as vek kzepn csupn rszlegesen kaptk vissza, amikor a csald visszatrt Magyarorszgra. Igaz, ez sem volt kevs, hiszen 1490 tjn – idkzben jabb adomnyokat is szerezve – hat uradalom birtokosaknt mg mindig az els negyedszz legnagyobb nagybirtokos kz tartoztak.

Ha a Brankoviokkal tmenetileg szigoran bnt is Mtys (1458–1490), eldeihez hasonlan birtokadomnyokkal igyekezett Magyarorszghoz ktni a vdszrnyai al meneklt balkni – kztk szerb – elkelket. Brankovi egykori hadvezrnek, Jakfia vajdnak fiait, a Jakiokat, pldul akkora uradalmakkal jutalmazta a Maros mentn, hogy a magyar nagybirtokosok rangsorban alig szorultak a deszpotk mg. Ha nem is jutott nekik ekkora birtok, hasonl elbnsban rszesltek a Mtys-kor vgn s a Jagell-korban (1490–1526) Magyarorszgra rkezett szerb urak – gy Milo Belmogevi, majd Pavel Beki is –, s a kisebb slyak is szmthattak nhny falura.

A befogads s az adomnyok fejben azonban a kirly jval nagyobb katonai erfesztseket vrt tlk, mint a magyar nagyuraktl. II. Ulszl kirly 1498. vi dekrtuma szerint a deszpotnak ezer, Milo Belmogevinek pedig „sszes huszrjval” kellett hadba vonulnia; sajnos, a szmukat nem ismerjk, m aligha lehetett jelentktelen. A 16. szzadi kincstri kimutatsok szerint a deszpota s a Jaki fivrek kzel msflezer knnylovast tartottak fegyverben, rszben sajt jvedelmeik terhre, rszben a kincstr zsoldjn. (sszehasonltsul: ugyanekkor a horvt–dalmt–szlavn bn alatt hadakoz mozg s vrvd lovas alakulatok sszltszma alig haladta meg ezt a szmot.) Ezek az adatok arrl tanskodnak, hogy a szerb elkelk nyilvn eleve jelents ksrettel telepltek Magyarorszgra, s folyamatos utnptlsi bzissal rendelkeztek ide meneklt honfitrsaik krben, ami nmagban is sejteti az 1459 utn bekvetkezett jabb szerb meneklhullm mreteit.

Egy 1463. vi levl egyenest a trk portyk ltal alaposan feldlt Szermsg megjulst remlte ettl: „Rcorszg pusztulsbl fog megjulni a szermsgi tartomny, mivel a rcok a Szva innens oldalra jnnek s megszlljk az elpusztult helyeket” – olvassuk benne. A jelek szerint a levlr remnyei tkletesen bevltak: vlhetleg mindegyik elkel bekltzse jabb mozgalmakat indtott el a hatr menti szerbiai terletekrl, s szakadatlanul folyt kisebb csoportok spontn tkltzse is. A 15. szzad vgn s a 16. szzad elejn, amikor a szerbiai trk uralom mr jcskn konszolidldott s a np kezdett beletrdni alvetett sorsba s igazodni j uraihoz, az ide betrt „magyar” – kztk szerb szrmazs – hadvezrek tzezerszmra hajtottk t a hatr tls oldalra erszakkal a szerb parasztokat.

A knyszer-tteleptsrl beszmol forrsokban olvashat 50–200 ezer kzt mozg szmadatok az els pillantsra ugyan eltlzottnak tnnek, de az rintett terletrl ksztett korabeli sszersok azt mindenesetre igazoljk, hogy e tmadsok valban szles rendet vgtak a teleplshlzatban. A szerbek krben – a gyakori trk betsek miatt – nagyobb pusztulssal kell szmolnunk, mint az orszg belsbb, vdettebb rszeit lak, ms etnikumoknl. Nem felejthetjk viszont, hogy a betelepedett szerbek eleve harcedzettebbek voltak, mint a magyar trsadalom egyb sszetevi, amelyekre a trgyalt idszakban az ers demilitarizltsg a jellemz. A szerb hadszervezet a npfelkels intzmnyre plt, s az tteleplt szerbek java rsze otthon is, j hazjban is affle fl-paraszt, fl-katona letmdra knyszerlt, hiszen idrl idre meg kellett vdelmezni nmagt – s ezzel a mgtte fekv orszgot is – a vgvrak rsein t srn betrt trk portyzktl. Ez – ahogy ma mondannk – lland trningben tartotta a hatrszli szerb lakossgot.

Magyarok kztt

gy aztn egyltaln nem vletlen, hogy a ksbbi magyar hadszervezet meghatroz elemeinek – a ksbb jellegzetes magyar fegyvernemknt egsz Eurpban elterjedt knnylovas huszrsgnak, a sajkkon a Dunt s a Tiszt rz naszdos flottnak s taln a rszben lovon, rszben gyalogosan harcol irregulris hajdsgnak – a gykerei egyarnt a balkni dlszlv milibe nylnak vissza. Legnysgk hossz ideig fleg dlszlvokbl – elssorban szerbekbl llott, s csak azutn „magyarosodott” el, miutn a szerbek mr nem a magyarok, hanem a trkk oldaln kerestk boldogulsukat. Mindebbl arra is kvetkeztetnk, hogy a bekltztt szerbsg arnyszmt messze meghalad mrtkben vette ki rszt a 15. szzadi Magyarorszg trkellenes kzdelmeibl s ennek arnyban vrvesztesgeibl is.

Ha nem hatolunk le egszen a mindennapi let szintjig, az a benyomsunk tmadhat, hogy a szerb urak rvid idn bell teljesen hasonultak a befogad kzssg megfelel trsadalmi szintjn lkhz. Ugyangy rszt vettek a legfbb trvnyhoz szerv, az orszggyls munkjban s az ezzel jr csoportharcokban, mint magyar trsaik, s a trvnyekben sincs nyoma annak, hogy msknt kezeltk volna ket, mint emezeket. Csapataikat nemcsak a dli hadszntren, hanem msutt: gy az ausztriai s csehorszgi harcokban, a betrt idegen hadak ellen az szaki hatr vdelmre is felhasznltk. Az orszg egyb nemzetisg fegyvereseitl csupn mg az ezekt is fellml vadsg s kmletlensg klnbztette meg ket. Inkbb a hasonlsgok, semmint az eltrsek jellemzik gazdlkodsukat is, s ltalban nem rnak ki krnyezetkbl.

sszetartozs-tudat

A rszletekhez kzelebb hajolva azonban szembetnnek az eltrsek is, kivlt ha a deszpotk klpnyi (Kupinovo, Valk m.) udvart vesszk szemgyre. A deszpota mltsgban egymst kvet Brankoviok – Vuk (1471–1486), Djordje (1486–1496), Jovan (1496–1502) – vltig remnykedtek abban, hogy visszakerlhetnek orszguk, Szerbia lre, s mindent megtettek, hogy npkben – belertve az eredeti terleten maradtakat is – fenntartsk az elveszett llamisg emlkezett. Ennek rdekben udvari tisztviseliket ugyanazokkal a cmekkel ruhztk fel, mint egykor a belgrdi, majd a szmederevi udvarban; ez azonban – mivel feladataik azonosak voltak egy magyar nagybirtok udvari tisztviselinek funkciival – csupn elnevezsbeli klnbsg.

A szerb udvarokat az tette Magyarorszgon bell mintegy kln vilgg, hogy letk a grgkeleti egyhz nnepeihez, normihoz s szoksaihoz igazodott. Mivel a szerbsg sszetartozs-tudatt – miknt az a Balknon ltalnos szokss vlt – a nemzeti egyhz tartotta fenn, a deszpotk nagy gondot fordtottak ennek tmogatsra. Krnyezetkben sorra ltesltek a grgkeleti monostorok, s tntetleg tmogattk a szerbiai egyhzat is. A magyarorszgi szerb elkelk igyekeztek sajt, zrt krkbl hzasodni. Jellemz aprsg, hogy amikor Beatrix kirlyn ssze akarta hzastani nvrt Djordje Brankovi deszpotval, a terv azon hisult meg, hogy a frjjellt ragaszkodott hozz, hogy arja trjen t a grgkeleti vallsra. Mg jellemzbb, hogy ugyanezen Djordje 1496-ban lemondott mltsgrl, Maxim nven szerzetess, majd Havasalfld metropolitjv lett.

Br Giovanni da Capestrano 1455-ben a szerbek kztt is igyekezett „trteni” – erszakkal –, nincs jele, hogy a bekltzk vallsi elklnlse brkinek is ellenre lett volna, s pldul monostoraik elszaporodst gtolni igyekeztek volna. Az 1481. vi s 1495. vi orszggyls azzal is sztnzni prblta a szerbek tkltzst, hogy mentestette ket a katolikus klrusnak fizetend egyhzi tizedek all.

A deszpotasg meglehetsen sajtos, krvonalazatlan tisztsg volt. Vitathatatlan, hogy a Brankoviok jogszeren hasznltk. A magyar kirlyok azonban az egykori uralkodhz kihalta (1502) utn is neveztek ki szerb deszpotkat, jllehet az j deszpota, Ivan Berislo (Berislavi) horvt szrmazs volt, s felesgnek, Jovan Brankovi zvegynek kezvel nyerte el azt a mltsgot. Ezzel nyilvn azt kvntk jelezni: szksgesnek rzik, hogy legyen, akit a magyarorszgi szerbek vezrknek tekinthetnek. Jelentsebb volt az a politikai hats, amelyet – puszta ltezskkel is – a megszllt balkni terletek fel sugroztak, ahol segtettek fenntartani a felszabaduls lehetsgnek tudatt, nveltk Magyarorszg hitelt, s mellesleg komoly kmtevkenysget is megszerveztek. 

 

 

Szabolcska Mihly
Uram, maradj velnk!

          

Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?

tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!

 

 

 

dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!

 

Istvndi trtnethez

 

ROKHTY BLA
1890-1942
zeneszerz, orgonamvsz, orgonatervez, karnagy
79 ve halt meg

 

Dr BUCSAY MIHLY
1912 - 1988 - 2021
33 ve halt meg

 
Garai Gbor Jkedvet adj

Garai Gbor: Jkedvet adj

                  ennyi kell, semmi ms

   Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
   A tbbivel megbirkzom magam.
   Akkor a tbbi nem is rdekel,
   szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
   Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
   nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
   mg magnyom kivltsga se kell,
   sorsot cserlek, brhol, brkivel,
   ha jkedvembl, nknt tehetem;
   s flszabadt jra a fegyelem,
   ha rtelmt tudom s vllalom,
   s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
   S hogy a holnap se legyen csupa gond,
   de kezdd s folytatd bolond
   kaland, mi egyszer vget r ugyan –
   ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.

  

 

 

Dr. LAJTHA LSZL
1892-1963-2021
58 ve halt meg

 

Protestns Gradul

 

Dr FEKETE CSABA

 

 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok egy zsoltrprjnak tanulsgai
 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok s a viszonyts megoldatlansgai (dlvidki gradulok: blyei, klmncsai, nagydobszai)


ltogat szmll

 

Zsoltr s Dicsret

 

Egyhztrtnet

 

Tth Ferentz

 

Trtnelem

 

Trtnelem. Trk hdoltsg kora

 

Dr SZAKLY FERENC


trtnsz 1942-1999 - 22 ve halt meg

 

Vilghbork - Hadifogsg
Mlenkij robot - Recsk

 

Keresztyn Egyhzldzs
Egyhz-politika XX.szzad

 

Roma mlt, jv, jelen

 

PUSZTUL MAGYARSG - EGYKE

 

 

ADY ENDRE MAGYARUL

   

   Nem adta neknk az Isten,

   Hogy ki szeret, az segtsen,

   Sohasem.

 

   Magunk is ritkn szerettk,

   Kikrt szlltunk hsen, egytt,

   Valaha.

 

   Valahogyan bajok voltak,

   Lelknknek, e toldott foltnak

   Bajai.

 

   Egyformn raktuk a szpet

   Bartnak s ellensgnek,

   Mert muszj.

 

   Egyformn s mindig csaldtunk,

   De ht ez mr a mi dolgunk

   S jl van ez.

 

   S szebb dolog gy meg nem halni

   S knoztatvn is akarni:

   Magyarul.

 

 

KARCSONY NNEPRE

 

HSVT NNEPRE

 

PNKSD NNEPRE

 

Gyerekeknek - Bibliai Trtnetek
msolhat, nyomtathat

 

WERES SNDOR

A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt. 

 

 

A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal                      Oldal tetejre          ltogat szmll

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!