Egy parasztpolgr harcai a trk ellen. Tth Mihly
SZAKLY Ferenc
Egy paraszt-polgr harcai a trk ellen Tth Mihly
1552 a msfl szzados Habsburg–trk sszecsaps-sorozat legmozgalmasabb esztendei kz tartozik. Br Grdonyi Gza remekmve, az Egri csillagok nyomn a keresztny fegyverek diadalmas veknt l a magyar kztudatban, valjban hatalmas trk trnyerst hozott. Veszprm, a ngrdi, a temeskzi s a Maros menti vrak, valamint Szolnok trk kzre jutsval a megszllt terlet csaknem megktszerezdtt.
Az 1552-es hadiv februrban a Szeged visszavvsra indtott sikertelen keresztny vllalkozssal kezddtt. A szegedi ostromterv megszletsrl gy szmolnak be Bernardo de Aldana spanyol zsoldosvezr tbormester emlkiratai: „[1552. janur elejn] felkereste Aldant egy szegedi frfi, nv szerint Tth Mihly, aki annak eltte Szeged brja volt, de akkoriban bujdosott, mert valamirt gyanakodott r a trk, s foglyul akarta ejteni; s ez a Tth meg egy bartja, kit Nagy Ambrusnak hvtak, azzal llt el, hogy Szeged npvel azt tervezik, hogy lelik a vrban lev htszz fnyi trkt, s ha Aldana szavt advn megfogadja, hogy az ott lev kirlyi csapatok ln kell segtsget nyjt, bizony nekifognak a tmadsnak. Amint ebben ily mdon megegyeztek, legott megzente a dolgot Gian Battista [Castaldo tbornoknak, a fparancsnoknak], megkrdezvn tle, hogy rdemes-e affle tervbe fogni vagy sem, s hogy mondja meg, hogy ha belefogna s vghezvinn, vajon szmthat-e a segtsgre, hiszen csupa trk rsg kz van kelve. Gian Battista visszazent, hogy azt a lehetsget bizony nem szabad elszalasztani, merthogy roppant nagy szolglatot tehetnek a kirlynak.” A legfontosabb magyar forrs, Tindi Sebestyn Szegedi veszedelem cm egykor krniks neke szerint is Tth volt a vllalkozs kezdemnyezje: „J Tt Mihl rgen magabr vala, / Szeged vrasnak fbrja vala, / Az terekek kzl kiszktt vala, / Mez Dbrczmben szegnyl lakik vala. / Az nagy krvallsn korosknt bnkdik, / Mint megtorolhatn, azon gondolkodik. / Nemzete, sok fnp nagy Szegeden lakik, / Kikkel j hit alatt gyakorta tancskodik.”
E kt – hitelt rdeml s egybehangz, de egymstl fggetlen – hrads tbb okbl is mltn kelt meglepetst abban, aki ismeri a kor viszonyait. Egyfell, mert nemigen tall r ms pldt, hogy egy ilyen – a krnykbeli kirlyi haderket s a nemesi felkelst is mozgst – vllalkozst magnszemly javaslatra s gretei alapjn indtottak volna. Msfell, mert gy tapasztalta, hogy ppen az a mdos mezvrosi cvis-rteg vette ki legkevsb a rszt a 16. szzad kzepi trkellenes harcokbl, amelyhez Tth Mihly is tartozott.
Mezvrosok s a trk
Az utbbin kezdve: az 1514-ben felkelt paraszthadak hadmveleti terlete egybeesett az orszg legfontosabb szarvasmarha-tenyszt vidkeivel, hatrvonala pedig szinte lncra fzte a legjelentsebb szlmvel kzpontokat. Mivel az itteni mezvrosok lakossga nemegyszer bri, tanti s papjai vezetsvel csatlakozott a felkelshez, s nv szerint is ismernk olyan gazdagparasztot, aki segdkezett a kzre kerlt urak kivgzsnl, nyilvnval, hogy a nagy magyar paraszthbor a felemelkedsi lehetsgben korltozott mezvrosi parasztsg megmozdulsnak tekinthet. A gyztes uralkod osztlyban s kormnyzatban volt annyi blcs nmrsklet, hogy nem kvnt leszmolni a „f bns” mezvrosokkal – igaz, ez rdekei ellen lett volna –‚ s az els bosszhullm elltvel berte a szemlyes felelssget elfed kollektv bntetssel: a felkels alatt okozott krok megtrttetsvel.
Ezzel a feltrekv mezvrosi paraszt-polgrsg trtnetnek radiklis szakasza – jobban mondva: epizdja – le is zrult. E rteg, gy tnik, teljesen apolitikusan viszonyult a kvetkez vtizedek politikai viharaihoz, jllehet a hatalom megingsa miatt nyilvn lett volna mdja rdekei hangoztatsra s trekvsei kibontakoztatsra. De nem az 1514-es buks hatsra, hanem azrt cselekedett gy, mert megtallta szmtsait az adott viszonyok kztt is. Azon flelmei, amelyektl sarkallva fegyvert ragadott, nem igazoldtak, s a megtollasods, st a trsadalmi felemelkeds el tovbbra sem tornyosultak lekzdhetetlen akadlyok.
Szemben a nemessggel s a szabad kirlyi vrosok polgrsgval, a mezvrosi paraszt-polgrsg kezdetben vrakoz llspontra helyezkedett a trk hdtkkal szemben, s bizonyos fokig hajland volt kzremkdni az idegen uralom konszolidlsban is. A tkeers elemek tmeges meneklse csak ksbb kezddtt meg, amikor kiderlt, hogy az j hatalom nem kpes biztostani a vagyoni s szemlyi biztonsgot. A kirlyi Magyarorszgra (elssorban Nagyszombatba s Kassra), kisebb rszt az Erdlyhez tartoz terletre (elssorban Debrecenbe s Nagyvradra) meneklt hdoltsgiak – hozzrtsk, szervezkpessgk s tkeerejk jeleknt s okn – sokig uraltk az irnyt posztokat az ket befogad kzssgekben is.
A mezvrosi paraszt-polgrsg teht kivrssal, majd flrellssal vlaszolt a trk hdtsra, s semmi jele annak, hogy tmeges utnptlsul szolglt volna a kialakulban lev magyar vgvri katonasg szmra. gy tnik, mind a vgvri katonasg, mind az ekkor kialakul hajdsg sorait a lakhelykrl elztt hdoltsgi nemesek s falusi parasztok tltttk fel. Megesett persze, hogy a mezvrosok vezeti sajt elhatrozsukbl szembeszegltek a hdtkkal, nekibuzdulsuk azonban mindentt krszletnek bizonyult. A pcsi tancs pldul 1541-ben megtagadta Izabella kirlyn azon parancsnak teljestst, hogy nyissa meg a kapukat a szultn eltt, s a fbr vezetsvel fegyverrel is ellenllt a vros tvtelre kikldtt trkknek. Az 1543. vi hadjrat idejn viszont mr bnultan vrta sorsnak beteljeslst, vezet polgrai pedig – lkn az 1541-ben vitzl helytllt fbrval – vagyonuk kimentsvel voltak elfoglalva.
A szabad kirlyi vrosi joglls, de termelsi szerkezetnl fogva mezvrosias mentalits Szeged – amely tnteten tvol tartotta magt az 1514-es paraszthbortl – azonban egszen msknt viselkedett. Polgrai, akik 1527-ben ujjat mertek hzni a flelmetes hr szerb vezrrel, Cserni Jovnnal is – Jovn a vrosban lefolyt csetepatban kapott hallos sebet –‚ mr 1542-ben ksznek nyilvntottk magukat az ellenllsra. A vrosi tancs gy vlekedett, ha ezer pusks gyalogot s Kecskemt s Nagykrs lakossgbl ktezer fnyi segtsget kapnak, meg tudjk vdeni magukat. A segtsg nem rkezett meg, s amikor a trkk 1543 tavaszn befszkeltk magukat Szegedre s ott szandzsk-szkhelyet ltestettek, a tancs – ln Zkny Istvn fbrval – a fejvel fizetett elszntsgrt.
A ltenyszt, llatkeresked
Tth Mihly mr a trk megszlls eltt is a kzel tzezer lakos „mamutvros” irnyti kz tartozott. Tekintlyt s tekintlyes vagyont nagy llattenysztknt s -kereskedknt alapozta meg. Klnsen ltenysztknt rvendhetett messze fldn j hrnvnek; amikor maga Frter Gyrgy rdekldtt egy htaslova irnt, nem tallott – hozzvetleg 60 Ft-ot r – ezer darab st krni rte. (Ami mellesleg arra utal, hogy rdekelt volt a Szegeden keresztl a Dunn tlra irnyul erdlyi skereskedelemben is!)
Br Zkny 1542 oktberben „brknt” emlegeti – ami ez esetben alighanem „tancstagot” jelent – aligha szmthatott a hangadk kz, ha megszta a trkk megflemlt akcijt s tovbbra is szlvrosban maradhatott. Ha pedig – miknt azt Tindi lltja – utbb valban fbrv lpett el, gy lveznie kellett a megszllk bizalmt is.
Az 1547. v – tbb ms, egykori szegedi elkel trsasgban – mr j lakhelyn, Debrecenben ksznttt Tthra. (A vros 1546. vi trk sszersban tbb olyan Tth Mihly is akad, aki azonos lehet a mi Tth Mihlyunkkal, s felbukkan Tth elvlaszthatatlan harcostrsnak, Nagy Ambrusnak a neve is. Meglehet, hogy 1546-ban trtnt valami olyan Szegeden, ami a vros vezet polgrainak egy rszt meneklsre knyszertette.) A „kiszkttek” megtalltk a mdjt, hogy vagyonukat is kimentsk; Pap Benedek kereskedrl pldul tudjuk, hogy msflszz fejstehn, egy-egy gulya s mnes mellett tbb szekrnyi posztt s sok arany- s ezstholmit hozott magval.
gy lehetett ez hsnk esetben is, hiszen rokonai egy osztozkodsnl kzel ezer forintot kveteltek rajta, a Pterfia Jakab utcban rangos hzat vsrolt s szolgjrl is hallunk. A debreceni jegyzknyv bejegyzsei szerint nem kvetkezett be trs llatkereskedi tevkenysgben sem. Kpessgeit a vrosigazgatsban is kamatoztatta; 1549-ben a vrosi tancstagok sorban talljuk, s feltehetleg nagy rsze lehetett abban, hogy az ide meneklt szegediek sajt arculatukra formltk a befogad vrost.
Egy llatkeresked szksgkpp szoros munkakapcsolatba kerlt a termelsbl kiszakadt s kisebb-nagyobb szabadcsapatokba szervezdtt elemek trsadalmon kvli vilgval. A lakhelykrl elztt szabad legnyek – ismertebb nevkn: a hajdk – rszben tonllsbl, rablsbl s fosztogatsbl, rszben pedig abbl ltek, hogy a nyugati felvevpiacokra hajtottk az alfldi marhacsordkat. Mivel mindekzben kitanultk a fegyverforgats mestersgt, st az irregulris taktikt is, ha ppen akadt pnz felfogadsukra, katonaknt is hasznukat lehetett venni. Klnsen a Tiszntlon volt sok bellk, ahol 1542-ben Frter Gyrgy szerint 25 000 jl felfegyverzett gyalogost s naszdost lehetett volna killtani kzlk.
A kereskedk s a hajdk egyttmkdse merben knyszerszlte volt, s nem csoda, hogy az elbbiek egyltaln nem kvntak benssgesebb kapcsolatba elegyedni alkalmi brmunksaikkal, akiktl maguk is sok krt vallottak. Mg kevsb mutattak hajlandsgot arra, hogy e potencilis katona-anyagbl csapatokat szervezve belefolyjanak a trkellenes kzdelembe. Ha Tth Mihly – akinek j lakhelyn sem voltak meglhetsi s beilleszkedsi problmi – mgis msknt cselekedett, az aligha magyarzhat mssal, mint hogy nem volt kpes belenyugodni szlvrosa elvesztsbe, s gy rezte, szemlyes leszmolnivalja van a hdtkkal. Alkalmasint maga Frter Gyrgy is erstette benne ezt az rzst, aki sajt szervitoraknt mutatta be Tthot Castaldnak. A bart mg 1541 eltt szoros zleti s magnkapcsolatokat alaktott ki a magyar kereskedtrsadalommal s ezt erdlyi veiben is tovbb polta. Nyilvn kapra jtt neki, hogy prtfogoltjai kztt olyanra akadt, aki katonai ambcikkal rendelkezett, s akit toborzsra is felhasznlhatott.
Hajdcsapat ln
A kirlyi Magyarorszg s Erdly egyestsnek megtorlsra indtott 1551 szi trk tmads ugyanis felettbb szksgess tette a krnykbeli fegyverfoghatk mozgstst, hiszen Ferdinnd kirly – egy gnyos korabeli megjegyzs szerint – seglycsapatok helyett fegyveres kvetsget kldtt Erdly megvdelmezsre. Szokollu Mehmed rumliai beglerbg tmadsa egy hajdcsapat ln tallta a szegedi majd debreceni tzsrt s fegyvertrst, Nagy Ambrust. Rszt vettek Lippa visszavvsban, majd csatlakoztak azon egysgekhez, amelyek – a vezrlet tilalma ellenre – rtmadtak Ulema pasa Lipprl Szegedre igyekv csapataira. (Meglehet, hogy Tthk ott voltak azok kzt is, akik 1551 oktberben Maknl sztvertk a szegedi bg seregt.)
Ez lvn a magyar vgvrakhoz legkzelebbi trk bzis, a keresztny hadvezets mr 1551 nyarn foglalkozott Szeged megtmadsnak tervvel, s ezt most a Maros menti vrak visszaszerzsre indtott hadjrat sikere utn ismt napirendre tzte. Mivel e terv egyfell kzenfekv volt, msfell pedig a legfels szinten is foglalkoztak vele, nyilvnval, hogy nem Tthtl szrmazott. Hogy a korabeli elbeszl forrsok mgis t jellik meg kezdemnyezknt, azzal magyarzhat, hogy volt az, aki az addig csak az haj szintjn mozg tervezgetseknek megvalsthat formt adott. Rszben azzal, hogy – gondosan polt kapcsolatai rvn – rbrta a szegedi lakossgot, kivlt a tiszai tkelsnl nlklzhetetlen halszokat a vllalkozs tmogatsra, rszben pedig azzal, hogy magra vllalta az elvd knyes szerept.
Tth egybknt nem szenvedett a hajdvezrek szokvnyos betegsgben: a fktelen magabzsban, s csupn annyit vllalt, amennyire erejbl valban futotta: „Kirlynak Tt Mihl felfogadta vala, / Szegednek vrast hogy kezbe adn, / Az vrat megvenn, arra elg nem volna” – olvassuk Tindinl. gy gondolta, hogy a vr megvvsa a regulris gyalogsg, az ostromlk vdelme pedig a magyar huszrok s nmet vrtesek feladata lesz majd.
Tth maradktalanul teljestette vllalst: gyes figyelemelterel manverek utn, februr 21-nek hajnaln a vrosra ttt, s azt – a lakossg aktv kzremkdsvel – megszllta. Br nhny nap mlva befutott a tbbi csapat is, az ostromlk tehetetlensge s a megfelel gyk hinya miatt a vllalkozs meghisult, s Ali budai pasa sebtben sszetoborzott serege mrcius 1-jn megverte s visszavonulsra knyszertette az ostromlkat. A regulris csapatok viszonylag csekly vesztesggel sztk meg a kudarcot, a hajdk soraiban viszont szles rendet vgott a hall.
A februr vgi napokban az egsz orszg a hajdk s vezrk dicsrett zengte, utbb viszont ket okoltk a veresgrt. Tindi fknt azrt krhoztatja ket, mert a vros elfoglalsa utn a zskmnyolsnak, az ivsnak s a bujlkodsnak adtk magukat, s a tborbl portyra szledve, meggyengtettk azt. Aldana pedig azt rja, hogy a gyzelemre ll tkzetet azrt vesztettk el, mert a hajdk – akik kezdetben vitzl helytlltak tl korn zskmnyolni kezdtek, s hogy a megszerzett holmikat a huszrok ne vehessk el tlk, elfutottak a csatatrrl.
A ksrlet azonban valjban amiatt fulladt kudarcba, mert az ostromlknak nem sikerlt kihasznlniuk a meglepets adta elnyket s mg a felment sereg berkezte eltt elfoglalniuk a nem klnsebben ers szegedi vrat. Ebben egyarnt kzrejtszott az elkszts hevenyszettsge, az utnptls gyengesge s – nem utols sorban – Aldana tlzott vatoskodsa. Sajt katoni is gy vlekedtek, hogy az erlytelensge miatt vesztettek csatt. E helyzetben a hajdk s a huszrok – egybknt valban kzmondsos – fegyelmezetlensge legfeljebb csak ronthatott az amgy is kiltstalan helyzeten. De ne feledjk: a hadjrat valamennyi rszsikere a hajdk nevhez fzdik. Nemcsak a februr 21-i rajtats, hanem az a februr 27-i gyzelem is, amelyet egyik portyz csapatuk Kszim becsei s becskereki pasa Szegedre igyekv serege felett aratott. S azt se, hogy a kirly olyannyira nem osztotta a hajdkat rt kritikt, hogy mg mrciusban megnemestette Tth Mihlyt.
A legveszlyesebb pontokon
Tth megmeneklt s a jelek szerint egytt maradt csapatnak trzse is, hiszen mr msfl hnap mlva kpes volt megtmadni s elsllyeszteni azokat a hajkat, amelyeken a trkk lelmiszert szlltottak Szegedre. Az 1552. vi trk hadjrat megindulsa utn mindig a legveszlyesebb helyeken talljuk, s ha valahol bravr szksgeltetett, ltalban vele prblkoztak. Aldana parancsnoksga alatt Lippn llomsozott 200 hajdjval, s amikor a ktsgbeesett Losonczy Istvnn sajt kltsgn hadi- s lelmiszereket kvnt bejuttatni Temesvrba szorult frjnek, tbbek kzt t vlasztotta ki e feladatra. Ismt elvdbe kldtt egysgeit a trkk sztvertk, mire a tbbiek meg sem prbltak tkelni a marosi rven. De az jabb kudarc sem tpzta meg hrnevt. Lippa s Temesvr eleste utn Castaldo t szemelte ki arra, hogy az ostromlott Szolnokra erstst vigyen, de az intzkeds elksett.
Miutn Tth nem jutott be Szolnokra, Gyulra hzdott vissza hajdival, ahol – annak jeleknt, hogy csapata eddig is alkalmilag jutalmazott s zskmnybl l szabadcsapat volt – csak kapott zsoldot, emberei nem. Nem trtk meg a sorozatos kudarcok; valamikor Eger ostromval egy idben a szentgyrgyi erssgre tmadt, s annak egy rszt el is foglalta.
A hbor lezrulta utn Tth tovbbra is Gyuln maradt, s nkntesbl zsoldoss vltozott, mghozz immr nem gyalogosok, hanem huszont huszr ln. maga s katoni azok kzt szerepelnek a krnykbeli falvak 1553-as vallomsaiban, akik a npnek komoly krokat okoztak. Igaz, a jegyzkben megtallhat csaknem valamennyi gyulai vitz, s az egykori polgr nem is sorolhat a legkmletlenebb npnyzk kz. Tth azonban nem sokig katonskodott; valamikor 1554 mrciusa s novembere kztt elragadta a hall.
Tth Mihly, jllehet mr nem lehetett fiatal, ppoly jl bevlt katonaknt, mint egykoron vrosvezetknt s bksen tollasod kereskedknt, hiszen nem , hanem a krlmnyek tehettek rla, hogy nem mutathatott fel nagyobb sikereket. Mgse bnjuk, hogy egykori osztlyostrsai – a vratlanul megersdtt magyar keresked rteg tagjai – nem kvettk pldjt! Katona, st kiemelked kpessg vezr is bven akadt hbor tpte haznkban – brcsak pnz lett volna annyi! –‚ s aligha volt szksg azokra, akik az orszg kincsei rtkestsnek megszervezsben is kitntethettk magukat. Igaz, Tth Mihly az soraikbl sem hinyzott, hiszen bven volt, aki a helyre lpjen. Mert ismt csak nem a kereskedi szellem s a tehetsg hinya, hanem a krlmnyek a felelsek azrt, hogy a magyar polgrsg nem tudta kifutni a maga formjt, s teljestmnye nem vlhatott az orszg emelkedsnek esz kzv.
|