Holl Bla
A rgi magyarorszgi nyomtatvnyok meghatrozsa
Az RMNY fogalma
Az RMNY krbe tartoznak mindazok az 1711 eltti nyomtatvnyok, amelyeket a trtnelmi Magyarorszg terletn brmely nyelven, vagy klfldn egszben vagy rszben magyar nyelven nyomtattak.
A rgi magyarorszgi nyomtatvnyokat Szab Kroly a Rgi Magyar Knyvtr (RMK) 1879-ben s 1885-ben megjelent I. s II. ktetben rta le. Az RMK I-II. megjelense utn kzlt kiegsztseket Sztripszky Hiador gyjttte ssze: Adalkok Szab Kroly Rgi Magyar Knyvtr c. munkjnak I-II. ktethez. Bp. 1912. Utnnyomata Dzsi Lajos ltal gyjttt adalkokkal kiegsztve 1967-ben jelent meg. Az 1912 ta publiklt adatok nagy rsze a Magyar Knyvszemle (MKSz) e clt szolgl "Magyar Knyveshz" c. rovatban tallhatk.
(Az RMK III. ktete a magyarorszgi szrmazs rk klfldn kinyomtatott mveit sorolja fel. Anyagt nagy rszben mg Szab Kroly gyjttte, de mr halla utn 1896-1898-ban Hellebrandt rpd adta ki. Az RMK III. nem tartozik az RMNy krbe.)
Az RMK szm szerinti megoszlsa:
-
|
Szab
|
Sztripszky
|
Dzsi
|
RMK I
|
1793
|
452
|
65
|
RMK II
|
2452
|
280
|
24
|
|
4245
|
732
|
89
|
Az utbbi ngy vtizedben folytatott anyaggyjts eredmnyeknt ma mintegy 6000 rgi magyarorszgi nyomtatvnyrl van tudomsunk.
Az idvel felgylemlett ptlsok s adalkok szksgess tettk a rgi magyarorszgi nyomtatvnyok j szempont rendszerezst s lerst. A hossz elkszletet ignyl munklatok eredmnyeknt jelent meg a Rgi Magyarorszgi Nyomtatvnyok tudomnytrtneti kziknyvnek, az RMNy-nek els ktete, amely 1601 eltt megjelent sszesen 896 nyomtatvnyt foglal magban. Felptse kronologikus s a nyomdahelyek betrendjben az RMK I. s II. kategrijt olvasztja egybe.
A rgi magyarorszgi nyomtatvnyok jelentsge
Az RMNy-ok nemzeti mveldsnk rtkes emlkei, amelyeket gy is, mint trgyi emlkeket, gy is, mint mveldstrtneti dokumentumokat klnsen meg kell becslnnk. A magyar nyomdszat ugyan a XVI-XVII. szzadi eurpai nyomdszatban szerny helyet foglal el, aminek magyarzata e viszontagsgos szzadok mostoha trtnelmi krlmnyeiben keresend. Ezrt jutott kevesebb figyelem a mveldsre, ezrt volt cseklyebb a knyv s az olvass irnti igny. Latin nyelv tudomnyos munkkat egyszerbb volt klfldrl beszerezni. A hazai szernyebben felszerelt s szksebben elltott nyomdk feladata teht ltalban a magyar nyelv, valamint a hazai rdekldsre szmot tart kiadvnyokra szortkozott. A kiadvnyok pldnyszma ltalban nagyon alacsony volt. Legtbbszr azt nyomtattk, aminek kltsgt az r vagy egy mecns vllalta.
A rgi magyarorszgi nyomtatvnyoknak tbb mint a fele a valls, az egyhzak szolglatban jelent meg. A nyugat-magyarorszgi s felvidki nyomdk (Brtfa, Lcse, Trencsn) s Erdlyben Szeben s Brass evanglikus, Debrecen, Nagyvrad, Gyulafehrvr, Kassa, Ppa nyomdi reformtus, Bcs, Nagyszombat, Pozsony s ksbb Kassa is katolikus knyveket nyomtattak. Az unitriusok knyvei Kolozsvrott jelentek meg. Kiadvnyaik mfaj szerint: biblia s kommentr, katekizmus, imdsgos- s nekesknyvek, elmlkedsek, prdikcik, teolgia s hitvitk.
A vilgi mfajok kzl a XVI. szzadban klnsen npszerek a histris nekek s szphistrik. A versek kzl klnsen nagy tmegben jelentek meg latin alkalmi versek keresztelre, eskvre, temetsre. Az elbeszls, mese, drma, vagyis a przai szpirodalom klnsen kezdetben kevs kiadvnnyal van kpviselve. A filozfiai munkk kzl inkbb a tanknyvek, logika s dialektika jelentek meg. Nhny orvosi, termszettudomnyi, alkalmazott tudomnyi kiadvnnyal a tudomnytrtneti szakirodalom mr behatan foglalkozott. Gyakorlati clt szolgltak a trvnytrak (Werbczi) s az orszggylsi artikulusok. Nhny politikai irat (Querela Hungariae) rtkes trtnelmi dokumentum. Elg nagy szmban jelentek meg tanknyvek, nyelvtanok, szjegyzkek, nyelvgyakorl knyvek; jelents rszk latinul, mivel a tants alapja a latin nyelv volt. A legnpszerbbek voltak a naptrak s a npknyvek klnfle fajti (lmosknyv, histria, szorztbla, tudsts), amelyek a nyomdsz szmra szmottev s biztos jvedelmet is jelentettek.
Mindebbl kvetkezik, hogy a rgi magyarorszgi nyomtatvnyok mveldstrtnetnk pratlan forrsai. Klnsen alkalmasak a pedaggia, a nphagyomny s a folklr, kivltkppen pedig a magasabb szellemi rdeklds, a mvelds s nem utols sorban a hazai egyhz- s vallstrtnet tanulmnyozsra.
A rgi magyarorszgi nyomtatvnyok meghatrozsnak fbb szempontjai
1. Az p, hinytalan pldnyok azonostsa viszonylag a legegyszerbb feladat. Legelbb is megksreljk az RMK I. s II. vagy az RMNY kteteiben lert mvek kztt megkeresni. Ha itt nem tallhat, azokat a ptlsokat kell tnzni, amelyeket az OSZK-ban az RMNY-munkakzssg tart nyilvn. Ha itt sem tallhat, felteheten eddig nem ismert nyomtatvnnyal van dolgunk. (Lsd a tovbbiakat a 4. pontban.)
2. A hinyos, csonka mvek meghatrozst leginkbb a cmlapnak s az impresszum-adatoknak hinya neheztheti. Mindenekeltt el kell dntennk tipogrfiai kls alapjn a nyomtats hozzvetleges idejt (melyik szzadbl val, beletartozik-e az RMNy-korszakba?). Ezutn az adatok teljes hinya esetben a m tartalmi megismersbl kell kiindulnunk s keresnnk kell a szba jhet szerzket, a m esetleges korbbi vagy ksbbi kiadsait. Ha bebizonyosodik, hogy mr ismert nyomtatvnynak egy csonka pldnya kerlt keznkbe, a lerst a knyvszeti adatok alapjn rendszerint megnyugtat eredmnnyel vgezhetjk el. Ha a hinyos vagy csonka nyomtatvny ismeretlennek bizonyul, a tovbbi eljrs azonos a fragmentumokval.
3. A tredk-nyomtatvnyok meghatrozsnl is elbb a hozzvetleges idbeli elhelyezst kell megksrelni. Ebben tmpontot nyjthat a fragmentum eredetnek ismerete (pl. a ktstbla ksztsnek ideje). A ktstblk felbontsa, a fragmentumok feltrsa ezrt tervszer, igen gondos s krltekint munkt kvn, amit ajnlatos szakemberek megkrdezsvel s segtsgnek ignybevtelvel vgezni. Ezutn a tredk szvegt kell gondosan tolvasni s a szerzre, a kiads krlmnyeire, a m tartalmra vonatkoz esetleges megjegyzseket, rejtett adatokat, utalsokat megfigyelni. Ezek birtokban tjkozdhatunk az RMK, RMNY s a ptlsok lersai kztt. Ha a vizsglat negatv eredmnnyel jr, gondolhatunk arra, hogy a tredkben tallt nyomtatvny mg le nem rt, ismeretlen rgi magyar nyomtatvny.
4. Az ismeretlennek bizonyul rgi magyar nyomtatvnyok lersnl a knyvtros nem elgedhet meg a knyvtri cmlerssal. Lehetsg szerint trekednie kell a sokoldal tudomnyos vizsglatra. Ennek sorn a legfontosabb feladat tipogrfiai kritriumok (bettpus, knyvdsz, papr stb.) alapjn a nyomdahely megllaptsa. Ezt kveti a szerznek, a m trgynak s cmnek, valamint a nyomtats idejnek meghatrozsa, amelyhez komplex vizsglattal az irodalomtrtnet, a nyelvtudomny, a trtnettudomny klnfle szakterleteinek mdszereit is ignybe kell venni.
5. A rgi magyarorszgi nyomtatvnyokkal kapcsolatban a feldolgoz munka elrs szerinti feladatain kvl knyvtrtrtneti szempontbl a mvek egykori tulajdonosainak (posszesszor-kutats), helytrtneti szempontbl pedig a regionlis, testleti, felekezeti rdekeltsg knyvrk, auktorok behatbb vizsglata is kvnatos.
|