Az egyke 4. rsz
Harc az egygyermekrendszer ellen.
s ha azt krdezzk, hogy mit tettnk eddig az egygyermekrendszer terjedsnek meggtolsra, mit tett a trsadalom, a kormny, a trvnyhozs, azt kell felelnnk, hogy semmit vagy majdnem semmit. Igaz ugyan, hogy ms tren is elmaradtunk, de bizonyos az is, hogy a legels feladat lenne tjt llani egy oly szoks terjedsnek, amely a fajmagyarsg szaporodst s ezzel nemzetnk jvjt fenyegeti.
Nhny vvel ezeltt a Dunntli Kzmveldsi Egyeslet akart ebben a dologban nagyobb mozgalmat indtani s az egyeslet 1902. vi november hnap 26-ikn tartott kzgylsn Rkosi Jen hatalmas szzattal fordult a magyar kzvlemnyhez,
hogy az egygyermekrendszerre felhvja a trsadalom figyelmt s lesen megvilgtotta a bajnak eredett s azokat a feladatokat, amelyek e tren klnsen a trvnyhozsra vrnak.
„A statusfrfiak ajtajn kell drmblnnk, mondotta Rkosi Jen, nem a szegny jegyzkn; a trvnyhozs kapuit kell bedntennk s nem a szegny parkikt. Azok a trvnyek, amelyek a mi vagyonnkrl, a mi birtokunkrl, a mi keznkn lev fldekrl, a mi rksgnkrl rendezkednek, azok ebben a dologban a bnsk. Amg ezen nem segtnk, addig semmi hathats eszkznk nkk az orvoslsra nincsen. Rgi trvnyeink vilgt egy csapssal ledntttk s magunk is elbukvn, tmenet nlkl idegen jogfejlds nyomn rendeztk szmos magnjogi viszonyunkat. Szzados fejldsbl histriailag kialakult esznk jrsval, letflfogsainkkal, megszoksunkkal, hagyomnyunkkal egyszerre egy ellenkez, vagy legalbb is ms vilgnzet ltal ltrehozott trvnyek szerint knytelenttettnk lni: az rendelkezett birtokunkrl, a szerint rkltnk, a szerint osztozkodtunk s azt nem rtettk meg, azt nem talltuk kedvnk, termszetnk, szoksaink, vgyaink s rdeknk szerint valnak, teht vdekeztnk ellene, mert el kellett ltala vesznnk. Ebben ment tnkre kzpbirtokos osztlyunk, amely a rgi rend vdelmtl elesvn, prdja lett az j viszonyoknak s magnak ms vdelmet nem tallt, mint hogy az llami hivatalokra vetette magt, ahol elvrzik. Ebben megy tnkre kznpnk, mert a vgtelenig oszthat birtokt kirncigljk alla. Akinek pedig a kezn lev fld annyi, mint a tisztessg, becslet s tekintly, elvesztse pedig annyi, mint el lennie tisztessg, becslet s tekintly nlkl: az a rajta ily vgzetes slylyal lev trvny ellen menedket keres, ha nem tall mst, ht a legtermszetellenesebbet, az me legjobban terjed egygyermekrendszert vlasztja. Mert aki j gazda, szorgalmas, gyes s takarkos, az a legnehezebb viszonyok kzt is megtartja birtokt. De jaj neki, ha egy gyermeknl tbbje van, mert akkor az rksdsben szerte megy a birtoka foszlnyokra s immr kisiklik rksei kezbl. Ezrt van, hogy a Dunntl dli rszeinek falvaiban anyagi jmd mellett is jtszadoz gyermekek hinyban az utca szomor, nptelen s nem egy kzsgben immr becsukjk az iskolt, nem lvn, aki belje jrjon, a tant el; azrt van, hogy a mi gynyr fajmagyar hatrrz telepeinken a Drvhoz kzel, a lakszobbl hinyzik a gyermeksrs s gyermekkacags, a teremt Istennek s angyalainak ez a legdicsbb, legmegrendtbb, szvdobogtat, szvemel csoda muzsikja.”
Rkosi Jen beszdnek hatsa alatt a Dunntli Kzmveldsi Egyeslet el is hatrozta, hogy e krdst llandan napirenden fogja tartani, de sajnos, kzvetetlenl a kzgyls utn az joncltszm tervezett flemelsvel a katonai krdsek ktttk le csaknem teljesen a kzvlemny figyelmt s ismt vek mltak el anlkl, hogy ebben a dologban valami trtnt volna.
Meg kell mg emlkeznnk arrl a valban nzetlenl hazafias mozgalomrl, amelyet a barsi ev. ref. egyhzmegye lelkszei Birtha Jzsef vezetsvel kezdtek. Birtha Jzsefnek rendkvl rdekes s alapos tanulmnyval, amelyben a Dunntl szaki rszben s Barsmegynek reformtus kzsgeiben elterjedt egygyermekrendszert ismerteti, fentebb mr rszletesen foglalkoztunk. A tanulmnyt Patay Lszl n.-szecsei v. ref. lelksznek elszavval s Kersk Jnos dr. gyvd, egyhzmegyei tancsbr felolvassval egytt a lelkszek rtekezlete tbb ezer pldnyban kinyomatta s a np kztt elterjesztette. Ugyanebben a dologban Birtha Jzsef lelksz felhvssal fordult lelksztrsaihoz:
,.Mi lelkszek, tantk, egyhzak vezeti, gondozi”, gymond, kiket rtllk gyannt hvott el az r a gylekezetbe, nem nzhetjk ttlenl a puszttsokat, nem nzhetjk haznk, egyhzunk pusztulst. A felelssg minket terhel gylekezetnk erklcsi s anyagi romlsrt. Tennnk kell valamit, ha azt nem akarjuk, hogy elsorvadjunk, tnkremenjnk. Lelknk nemesebb sztntl indttatva, felelssgnk tudatban, ltva e tiszta magyar faj pusztulst, a barsi ev. ref. egyhzmegye lelkszi rtekezlete elhatrozta, hogy e bajon segtend, vndorfelolvassokat tart azokban az egyhzkzsgekben, ahol ez a betegsg puszttja egyhzunk testt.”
A nagy lelkesedssel megindtott akcinak helyenknt volt is sikere s a lelkszek tbbszr tapasztalhattk, hogy felolvassaik hatsa alatt a hvek magukba trtek s belttk, hogy bns tra tvedtek. De a lelkszek maguk is knytelenek beismerni, hogy az llam s a trsadalom hathats tmogatsa nlkl csak egyes esetekben kpesek valami eredmnyt elrni, de arrl sz sem lehet, hogy a nemzetpusztt szokst megszntessk. A hazafiasn gondolkoz lelkszek kzremkdsre szksg lesz a jvben is, de az llamnak s a trvnyhozsnak is meg kell tennie a ktelessgt.
Nemzeti politiknk eszkzei.
Azt hiszem, hogy a Dunntl eljutottunk immr addig a pontig, amikor az egy gyermekrendszer nagymrtk elterjedse mr elkerlhetetlenn teszi, hogy a trvnyhozs, a kormny s a trsadalom e nagyfontossg krdst fokozottabb figyelemben rszestsk. Ha az itt kzlt adatok alkalmasak lesznek arra, hogy a kzvlemny, a trvnyhozs s a kormny hamarabb bredjen ktelessgnek tudatra, gy teljes mrtkben elrtem clomat.
Nem azt akarom, hogy elcsggedjnk, mert erre a magyarsg ltalnos fejldse s terjeszkedse mellett e hazban, nincsen ok. De ne is bizakodjunk el, mert erre mg a legutols npszmlls fnyes eredmnyei utn sincs jogunk, amikor kzel a veszedelem, hogy a bizonytalan jv meg semmisti sszes remnyeinket. Teht ne csggedjnk el, de ne is bzzuk el magunkat, hanem dolgozzunk s munklkodjunk, hogy a messze jvben is biztostsuk a magyar faj jvjt s hegemnijt Magyarorszgon.
s ne gnyoldjunk azok rovsra, akik aggd llekkel stt pontokat, stt foltokat ltnak nemzetnk jvjben, ha a magyarsg fejldsrl elmlkednek. Mert e stt pontok megvannak a Dunntl s Erdlyben is, ahol az olhsg terjeszkedse, nemzeti ntudatra bredse s ellensges szervezkedse komoly veszedelemmel fenyegeti a magyarsg fejldst Teht ne szptsk a megcfolhatatlan tnyeket, hanem munklkodjunk azon, hogy a stt pontok eltnjenek. Ajtay is beismeri, hogy csak a nagy tmegek tudnak asszimillni s hiba ltestnk a nemzetisgi vidkeken llami iskolkat, a nemzetisgeket ezzel beolvasztani nem fogjuk.
De honnan vesszk a magyarsg tmegeit, amelyek a nemzetisgeket beolvasztani kpesek, ha a magyarsg termszetes fejldsben stagnls, vagy ppen cskkens ll be az egygyermekrendszer szrny bne kvetkeztben? Tlzott optimizmussal, a ltez bajok eltitkolsval vagy szptsvel csak jles lomba ringathatjuk a trsadalmat, de a bajokat megszntetni nem fogjuk, st azok tovbb fognak fejldni addig, amikor ks lesz a felbreds, mert segteni tbb nem lehet.
Ers, cltudatos nemzeti politikra van teht szksg, annl ersebbre, minl rezhetbb vlik a nemzetisgek partikularizmusa s szervezkedse a nemzeti llam s a nemzeti eszme ellen. Meg kell ragadni minden eszkzt, amely alkalmasnak ltszik arra, hogy a magyar faj termszetes szaporodst s a nemzetisgi asszimilcit elmozdtsa. Az asszimilcit s ezzel haznk jvjt pedig csak gy biztosthatjuk flttlenl, ha a magyar faj felsbbsgt minden eshetsg ellen biztostani tudjuk. Ezrt minden veszedelem, amely a magyar faj szmbeli tlslyt fenyegeti, nemzeti veszedelem s ezrt nemzeti veszedelem az egygyermekrendszer is, ha nem tallunk ellene orvossgot s engedjk, hogy a ragly egyre nagyobb terleten mtelyezze meg a magyarsgot s llja tjt fejldsnek. Mind a kt irnyban, a magyar faj fejlesztse s a nemzetisgek asszimilcijnak elmozdtsa krl egyarnt szmos akadlylyal s nehzsggel kell megkzdennk, mert mindkt irnyban sok mulaszts terheli lelkiismeretnket.
Azok kztt a tnyezk kztt, amelyek cskkentleg hatnak a magyarsg termszetes szaporodsra, els helyen emltjk a gyermekhalandsgot, amely az utbbi vekben nmileg megjavult kzegszsggyi viszonyok dacra mg mindig igen nagy. A statisztika tansga szerint az utbbt tz v alatt a hallozsok arnya llandan cskkent s pedig 30,9-rl (1893-ban) 26,0-ra (1903-ban) ezer llek utn.
De a hallozsok arnyszmnak ez a kedvez javulsa jobbra a szletsek cskkensre vezethet vissza, mert a ht ven aluli gyermekek mg mindig felt, (1903-ban 49,3% t) teszik a halottaknak, s gy a szletsek apadsa termszetesen hatssal van a hallozsok arnynak cskkensre is. Ennek a krlmnynek tulajdonthat fkppen, hogy a Duna jobb partjn a hallozsok arnya az orszgom arnyon alul maradt (1901-1902-ben tlagban 24,3). Mindenesetre rvendetes a statisztikai kimutatsoknak az az eredmnye, hogy a hallozsok tekintetben a magyarsg arnya valamennyi nemzetisg kztt a legkedvezbb, de mr a gyermekhalandsg tekintetben a rutn s a nmet nemzetisg megelzi a magyarsgot.
A gyermekhalandsg feltn nagy arnya azt mutatja, hogy e tren mg sok a teend. Ebben a tekintetben a legels feladat az ltalnos mveltsg terjesztse, mert ktsgtelen tny, hogy a mveltsg hinya egyik foka a nagy gyermekhalandsgnak.
A higinia ltalnos ismereteinek terjesztstl s az ingyenes gygytstl orvosi sztndjakkal mg sok eredmnyt remlhetnk a gyermekhalandsg cskkentse krl. A nagy gyermekhalandsg okai kztt szerepelnek az epidmik is, amelyek ellen szintn csak a kzegszsggyi viszonyok javulsa nyjthat vdelmet. A magyarsg szaporodsnak msodik nagy akadlya ppen a szaporods mestersges korltozsa, az egygyermekrendszer.
Ebben a tekintetben elssorban ugyan csak a vallsos let jabb fllendlstl remlhetnk csak lnyegeseb javulst, de fontos feladatok vrakoznak a trvnyhozsra s a hatsgokra is. Legelsbben is meg kell vltoztatni az si magyar flfogssal, begykerezett szokssal ellenkez rksdsi s egyb trvnyeinket,amelyek sok helyen az els impulzust adtk az egygyermekrendszer elterjedsre. Msrszrl pedig meg kell szntetni azt a kptelen helyzetet, hogy a trvny tulajdonkppen az egygyermek csaldokat rszesti kedvezsben s ppen ellenkezleg gondoskodni kellene arrl, hogy a sokgyermek csaldapk (ha magyar nyelvek) adelengedsben vagy admentessgben rszesljenek.
A harmadik veszedelem, amely npnk termszetes szaporodsnak tjt llja, a kivndorls, amely ppen gy, mint az egygyermekrendszer, egyre fokozd mrtkben cskkenti a magyarsg termszetes szaporodst. Sok igazsg van abban a felfogsban, hogy a kivndorlst hiba korltozzuk, azt megszntetni nem fogjuk tudni. De cskkenteni mindenesetre lehet, ha szigorn ellenrizzk azokat, akik a npet mestersgesen a kivndorlsra csbtjk. E mellett pedig gondoskodni kell arrl is, hogy Amerikba szakadt vreink ott faji sajtsgaikat megvjk s esetleg lehetv kell tenni visszatrsket, ha visszakvnkoznak elhagyott hazjukba. Hasonl mdon kell a Szlavniba kivndorolt magyarok rdekeit is felkarolni s magyar lelkszekkel s magyar iskolkkal kell lehetv tenni nekik, hogy a testvrhazban faji jellegket megrizhessk. Napirenden kell tartani a szkely krdst is s szkely ipar fejlesztsvel tjt llani a Romniba val kivndorlsnak, a szkely megyk flsleges emberanyagt pedig teleptsre kell felhasznlni az olhok kztt, az olhsg terjedsnek ellenslyozsra. De a mr Romniban lev szkelyekrl is gondoskodnia kell a magyar llamnak, hogy llampolgrijogaikat el ne vesztsk s mindenfle kedvezsekkel, klnsen pedig katonai kedvezsekkel kell ket a visszatrsre rbrni. Sokszor rmutattunk mr arra a veszedelemre, amely a galciai bevndorls s az idegenek birtokszerzse rvn fenyegeti a magyar faj felsbbsgt. vek ta srgetnk rendszablyokat, amelyekkel e bajnak tjt lehetne llani, de klnsen az idegenek birtokszerzse ellen mg nem trtnt semmi. Pedig egyre szaporodnak a magyar fld oly birtokosai, akik mg a nemzetisgeknl is idegenebbek a magyar llameszmtl s tbbnyire nem is Magyarorszgon lakva, a klfldn kltik el a magyar fld jvedelmt. Javaslatok is merltek fel, amelyek alkalmasaknak ltszanak arra, hogy az idegenek birtokszerzsnek tjt vgjk, de a magyar trsadalom cseklysgnek tekinti ezt is, amelylyel nem rdemes foglalkozni.
Ajtay csodkat tud reglni a magyar faj hatalmas beolvaszt erejrl s habr a mlt szzad els felrl kzlt adatait igazoltaknak s a bellk levont kvetkeztetseket mindenben helytllknak nem is tarthatjuk, szvesen elismerjk, hogy bizonyos fokig joggal beszlhetnk a nemzetisgek beolvadsrl. Csakhogy a hiteles statisztikai adatok vilgnl ez a beolvaszts tvolrl sem oly nagymrtk, mint Ajtay kprztat sszelltsban.
Azt hisszk, hogy minden esetre helyesebben fogunk eljrni, ha inkbb a statisztika ltal igazolt adatokat tesszk vizsgldsainknl a kiindul pontt, mg ha ezek az adatok nem is oly rvendetesek, mint ha messzebb nylunk viszsza a mlt homlyba. Emltettk, hogy Vargha Gyula dr. szerint Magyarorszg lakossgnak szaporodsa 1850-1900-ig vi 0,76%-ot tett ki. Ha mi ezt az arnyszmot alkalmazzuk a magyarsg termszetes szaporodsra is, knnyen kiszmthatjuk, hogy a magyarsg szaporodsbl mennyi esik a termszetes szaporodsra s mennyi az asszimilcira. Egybevetve ugyanis a magyarsg szmt 1869-ben s 1900-ban, azt ltjuk, hogy a magyarsg 31 esztend alatt 2,561.449 llelekkel szaporodott, ami vi 1,37%-os szaporodst jelent, amelybl teht 0,76% a termszetes szaporodsra, 0,61% pedig az asszimilcira esik. A valsgban azonban jval kisebb irny esik a szaporodsbl az asszimilcira, mert a magyarsg termszetes szaporodsa az elmlt vtizedekben fellmlta a nemzetisgek szaporodst s az 1872-73-iki kolera is leginkbb a keleti nemzetisgi vidkeken puszttott, ami nagy mrtkben befolysolta a nemzetisgek szaporodsi arnyt. Azonban mg gy is kielgt eredmnynek mondhatjuk ezt, s habr tlzott remnyekre nem is jogost fel, mgis bizalommal tekinthetnnk a jv el, ha garancit ltnnk arra nzve, hogy az idegen nemzetisgek beolvadsa hasonl mrtkben fog tovbb folyni a jvben is. De komoly jelek utalnak arra, hogy a nemzetisgek szervezkedse s nemzetisgi intelligencia fejldse miatt a beolvaszts egyre nagyobb akadlyokba fog tkzni s ha idejben nem ltunk a munkhoz, ebben a tekintetben is knnyen cskkens, vagy ppen stagnls llhat be. Meg kell teht ragadni minden eszkzt, amely alkalmasnak ltszik arra, hogy a nemzetisgek beolvasztst elsegtse. Ez a nemzeti politiknk msodik kvetelmnye.
Ebben az irnyban mindenekeltt szksges a nemzetisgi trvny, az 1868. vi XLIV. trvnycikk mdostsa, hogy ne legyen trvny a gtja a magyar llameszme hatalmas kibontakozsnak. A ma rvnyben lev nemzetisgi trvnynyel oly fegyvert adtunk nemzetisgeink kezbe, amelylyel knnyen visszalhetnek s mint a jelek mutatjk, mris visszalnek a magyar llameszme rovsra. A vlaszti jog reformjnl is kivl figyelemmel kell lenni a nemtzeti rdekre s ki kell mondani, hogy j vlaszt csakis magyarul tud polgr lehet.
A nemzetisgek beolvasztsnak eszkze legyen tovbb a magyar nyelv hadsereg is. Hozzuk be a nemzeti inkomptabilitst s mondjuk ki, hogy a ki magyarul nem tud, vagy a magyar llameszme ellen izgat, nem lehet tagja a kpviselhznak. Mert ha a magyar llameszme nylt vagy titkos ellensgeit bebocstjuk a kpviselhzba, az izgats, amelyet ott kifejthetnek a magyar llameszme ellen, ksz veszedelem, mert nagy mrtkben elsegti a nemzetisgek ellensges szervezkedst. Principiis obsta, mondja a latin kzmonds s ez a szably sehol sem annyira megokolt, mint a nemzetisgek ellen val kzdelemben. Ne feledjk, hogy millikra rg nemzetisgeink szma s kockra tesszk nemzetnk egsz jvjt, ha megengedjk, hogy kln llamm szervezkedjenek a magyar llam terletn.
A magyar llamnak szmos eszkz ll rendelkezsre a nemzetisgek beolvadsnak elmozdtsra, csak okosan kell lni tudni ezekkel az eszkzkkel, gy ama felekezetek lelkszei, akik a magyar kultusz-rtust elfogadjk, nagyobb kongrut s a tantk nagyobb fizetst kapjanak azoknl, akik nemzetisgkhz ragaszkodnak.
Felttlenl igazat adunk Ajtaynak abban, hogy a nyelvhatrokon kell a magyarsgot megersteni s llami iskolkkal ott kell tjt llani a nemzetisgek terjeszkedsnek. A pnzgyek tern is sok fontos feladat vr a nemzeti politikra. Magyar bankokat, fldhitelintzeteket s szvetkezeteket kell alaptani oly vidkeken, ahol a magyarsg gazdasgilag veszedelemben van s klnsen Erdlyben az Albina s egyb olh pnzintzetek tervszer elolhostsa ellen. A nemzetisgi vidkeken magyar parasztokat kellene telepteni a felszabadul nemzetisgi kzben lev birtokokra s gondoskodni kellene arrl, hogy a magyar telepesek ott gazdasgilag megllhassk a helyket. A magyar agrriusok rgta srgetik a cltudatos fldbirtokpolitikt, de nzetem szerint ezt is elssorban a nemzeti politika szolglatba kellene lltani. Jradk-birtokokat kellene alaktani a magyar fldbirtokosok rszre, klnsen kzpbirtokokat a nemzetisgi vidkeken, hogy ott a magyar intelligencia terjesztje legyen a magyar nyelvnek s a magyar llameszmnek. Az Alfldn terjeszked hatalmas hitbizomnyokat lehetleg a perifrikra kellene thelyezni s el kellene mozdtani a kzsgi birtokok parcellzst.
A holtkzi birtokokon, klnsen azokon, amelyek a nemzetisgi vidkeken vannak, farmbrleteket kellene ltesteni a magyar parasztok rszre.
Csak nagy vonsokban jeleztem a nemzeti politika fontosabb fladatait, minthogy e trgy tlhaladja kitztt fladatomat s csak r akartam mutatni arra, hogy e tren mennyi rengeteg teend vr a magyar llamra s a magyar trsadalomra egyarnt.
Befejezsl mg csak egyet.
Minden tlzs nlkl el lehet mondani, hogy a szabadelv rendszer uralma alatt des kevs volt az, ami e tren a magyarsg rdekben trtnt. Nem mondjuk, hogy nem trtnt semmi. A rutn akci s a szkely akci vezetsge, br elssorban gazdasgi clokra trekszik, sokat tehet ebben a tekintetben. De semmi esetre sem eleget s e ketts akcival semmikppen sem mertettk ki az llam fladatait a nemzeti politika tern. Mindenekeltt pedig szksgesnek tartanm egy kln miniszteri osztly szervezst az egsz nemzeti akci vezetsre, hogy az egysges, cltudatos s kvetkezetes legyen. Ne fggjn a nemzeti politika sorsa a mindenkori minisztertl s annak esetleg rapszodikus intzkedseitl. A magyar faj jvjrt folytonosan, kvetkezetesen s sznet nlkl kell munklkodni, tekintet nlkl a vltoz kormnyokra.
TARTALOM.
Elsz................................................................
Bevezets .........................................................
A magyarsg fejldse .....................................
A szletsek apadsa........................................
Az egygyermekrendszer Franciaorszgban .....
Az egygyermekrendszer Magyarorszgon .......
Az egygyermekrendszer Somogyban ...............
Lelkszek az egygyermekrendszerrl...............
Az egygyermekrendszer okai ...........................
Harc az egygyermekrendszer ellen...................
Nemzeti politiknk eszkzei ..............................
Vargha Gyula: A magyarsg flszzados fejldse. Kzg. Szemle 1902 januri fzet.
Nagy Orbn: Az egygyermekrendszer a Dunntl. Bud. Hrlap 1902 jul 15.
Milhofer Sndor: Az egygyermekrendszer Magyarorszgon. Budapest, 1903.