Kzmondsos, hogy minden francia frfi igazi udvarl. Jean Calvinnek, azaz Klvin Jnosnak erteljesen kellett fradoznia azon, hogy ennek a kzmondsnak megfeleljen, s taln mg akkor sem sikerlt ez neki. 31 ves korban mg ifj magnyos volt. Egyik levelben megjegyezte: nem azon beteges lelk szeretk kzl val, akik llandan lelgetik azok vllt, akit szeretnek, s ezt mr az els ltsra meg is teszik.
Luther Mrtonnal egytt Klvin ktsgtelenl a protestns reformci legnagyobb szabs szemlyisge s teolgusa volt, De mg Luther gyakran rt szenvedlyes kapcsolatrl Katjval, Klvin inkbb csendben rizte ezt a szenvedlyt felesge, Idelette de Bure irnt. Ez az elmlylt, knyvekbe temetkezett tuds nem is nagyon szlt, rt szemlyes dolgairl.
Jllehet Klvin franciaorszgi nevelsben rszeslt, s nevet Genfben szerzett Krisztus gynek, felesget mgis a nmetajk Strassbourgban tallt magnak. Mg pontosabban fogalmazva: „felesg adatott neki”. Errl az amerikai tv-trsasgok mr korbban j sztoris filmet ksztettek.
Isten meglltotta
A lelki megtrst kveten Klvin gyorsan elhagyta Franciaorszgot, s a valamivel szabadabb Svjc fele indult. Amikor megllt Genfben, az ottani lelksz, William Farel prdiktor volt szolglatra krte. „Maradj itt, s segts neknk megreformlni ezt a vrost” – invitlta t Farel. Klvin viszont gy rezte, mg nincs felkszlve a gyakorlati egyhzi munkra, hiszen eddig kutat s oktat munkt vgezett. De Farel nem tgtott, mg ki nem csikart belle egy gretet. „Mentsgedre hasznlod fel a tanulst, nz vagy s akaratos” – csattant fel az idsebb psztor.
gy aztn Klvin egy idre Genfben maradt. "gy reztem, mintha Isten a mennybl rm helyezte volna magassgos kezt s meglltott volna utamon/utamat llta volna” – nyilatkozta ksbb. De Genf szk volt ennek a kt nagyformtum szemlyisgnek. Alig kt vvel ksbb Klvinnak s Farelnek azt mondtk, kapnak hrom napot, hogy elmenjenek a vrosbl. Elmentek. lland fejfjsra s gyomorpanaszokra hivatkozva Klvin gy dnttt, soha tbb nem avatkozik bele egyhzkormnyzati gyekbe. Ksbb akarata ellenre sem trtn gy…
Strassbourgi gondok s rmk
Martin Bucer, a strassbourgi reformci feje meghvta Klvint, hogy gondozza a vrosban a francia menekltek gylekezett. Lehet azrt, mert maga is meneklt volt, lehet azrt, hogy a legfelsbb hvsnak engedett, ami odavezette, mindenesetre Klvin igent mondott. gy kezddtt a 3 ves nkntes marads. s mg ms is…
Mikzben az egyhzi munka szpen folyt, sokak vigasztalsra s rmre, Klvin pnzgyei egyre rosszabbak lettek. Nagy hzat brelt s abban dikoknak adott jjeli szllst, s azt remlte, brleti djaikkal fedezni tudja a kiadsokat. Nem gy trtnt. A pnzgondok naponta gytrtk. IV. Pius ppa nem vletlenl mondta: „Klvin erssge, hogy a pnz semmit sem jelent neki”. Igen, a pnz megveszteget hatalmt semmibe vette, de hinya sokszor belemart letbe. s emberi gondjai is meggyltek. Ez jra komoly fejfjshoz s gyomorpanaszokhoz vezetett.
Hzvezetnt fizetett, akinek nagy volt a szja. Ez aztn nem volt senkire sem j hatssal. Azon gykdtt, hogy felverje sajt rt, pont akkor, amikor Klvin megprblta megjelentetni a klasszikus Institutio msodik kiadst. Ezenkzben Bucer elhatrozta, megmondja neki: „Felesgre lenne szksged”. Bucer nem sokszor beszlt hajt mdban, megszokta a parancsolst. Hrom vtizedes egyedlllsg utn ez most mr tnyleg kezdett feltnni magnak Klvinnak is. Azt gondolhatta, nyilvn Bucer, akinek volt felesge, jl tudja, mit kell tenni a kellemetlen hzvezetnvel. Beleegyezett, hogy keressenek neki egy megfelel felesget.
Felesg-keress - magas ignnyel
Ltrehoztk a felesgkeres csapatot, aminek tudtra adta Klvin: „Emlkezzetek r, mit mondtam arrl a szemlyrl, aki trsam lehet egy letre…Az egyetlen szpsg egy nben, ami megnyeri a lelkemet, az a kedvessg, a tisztasg, a vlasztkossg, a takarkossg, az alzat – s legyen olyan, aki trdik egszsgem llapotval is”.
Klvinnak j oka volt arra, hogy egszsge gondozst is elvrja leend felesgtl. Naponta csak egyszer tkezett, gyakran szenvedett gyomorronts, fejfjs, epek, aranyr, kszvny, lz s krnikus aszthma miatt.
Els jellt sok pnzzel
A „felesgkeres bizottsgnak” msfl vbe kerlt, mg egy megfelel jelltet tudtak tallni. Ez a hlgy a tetejben mg gazdag is volt, ami nagy segtsget jelentett volna, hiszen Klvin tantani akart, s ehhez pnz is kellett a hallgatk elszllsolsa vgett. A hlgy testvre lelkes hallgatja volt Klvinnak, s a hzassgkzvett bizottsgnak is tagja volt. Mindenki ms kapva kapott volna az alkalmon – Klvint kivve.
Htrnyra rta, hogy a hlgy nem beszlt franciul, habr elkezdett kicsit foglalkozni az idegen nyelvvel. A msik problmt a pnze jelentette, amirl Klvin ezt rta bartjnak, Farelnek: "William, remlem, te megrted, hogy magval hoz olyan nagy hozomnyt, ami egy ilyen szegny lelksznek mint n csak bosszant lehet. Azt is rzem, hogy elgedetlen lenne alacsony helyzetvel az letben”. gy Klvin feladta ezt az ajnlatot…
Msodik jellt 15 v plusszal
Farel vlasza az volt, hogy sajt gylekezetbl ajnlott figyelmbe egy hlgyet. jl beszlt franciul, hv reformtus volt, aki soha nem volt hzas. Htrnya az volt, hogy tvenes veinek a kzepn jrt, mintegy 15 vvel volt korosabb Klvinnl. gy ht nem fogadta el Farel ajnlatt, mg csak vlaszra sem mltatta.
Harmadik tl sok rzelemmel
A harmadik hlgyjellt jnak tnt. Egy msik vrosban lt, de j volt a hre.. "Nagyon ajnlottk azok, akik a hlgyet jl ismerik” – nyilatkozta az egyik felesgkeres bizottsgi tag. Nincs pnze, de nagyra becsli Klvint. Szinte valamennyi elvrsnak megfelelt, s mr az eljegyzsre gondolt Klvin. De valami kzbejtt…Amint Klvin jobban megismerte t, egyre inkbb nem tetszett neki. Amit tudott, az az, hogy maga nem szerette meg a hlgyet. A hlgy viszont ezzel szemben mly szerelembe esett Klvin irnt. Klvin viszont egy rzelmektl fel nem dlt hzassgot szeretett volna, s az ilyen rzelmi tltsnl lehetetlennek grkezett…
Klvin nagyon knyelmetlenl rezte magt, mivel a hlgy szinte knyszertette t a hzassgra, s megprblta a prdiktort „mindenfle kedveskedssel legyzni”. Amint kzeledett a kitztt hzassg idpontja, Klvin egyre inkbb vonakodott, s akkor sem ment bele, „ha az r ezzel egytt bolondnak is tart”. Imdkozni kezdett: „A legkomolyabban kvnom s krlek Tged, vgy ki engem ebbl a nehzsgbl, Uram!”. Vgl is testvrt, Antoinet krte meg, hogy a szakts rossz hrt kzlje a kedves hlggyel.
s a gyztes? – „Nincs ms, csak !
Mindezek utn mr nem volt Klvin biztos abban, Isten kit is szn neki. Visszavgydott a magnyba? „Mindeddig nem talltam megfelel asszonyt felesgnek, s llandan azon tprengek, hogy kell-e egyltaln nekem felesg?” – rta egyik levelben. Flt vagy fltette Istennek szentelt, rte g szvt az idegen lngok kettssgtl? Vagy nmaga sok egszsggyi problmja lttn merlt fel benne a felelssgrzet, s inkbb meg akarta kmlni esetleges vlasztottjt sok testi terhtl? Jzansg, felelssg, flelem, vagy a szentsg vonzsa mvelte vele ezt?
s ekkor eszbe jutott egy zvegyasszony a gylekezetbl. Nem kellett ehhez felesgkeres bizottsg, Isten Lelke nyitotta fel a szemt. Nhny hnappal azeltt a frje pestisben meghalt, s Klvin temette el. Mlyen megrintette, hogy ez az asszony milyen odaadssal polta, gondozta haldokl, slyosan lzas, beteg frjt, s nagy gondot viselt ekzben kt kis gyermekre is. Az 1507-ben szletett Idelette de Bure 31 ves volt ekkor, majdnem Klvin letkorban. Intelligens asszony volt, aki nem flt kimondani a vlemnyt. rdekessg, hogy elhunyt frje s is anabaptistk, jrakeresztelkedk voltak, akiket hitk miatt szlfldjkn, Hollandiban ldzs rt. Ennek hatsra jttek Strassbourgba, ahol felvettk a kapcsolatot Klvin gylekezetvel, s frjvel egytt reformtusok lettek. Micsoda vezets volt ez! Isten kt ldzttet, egy francia Jeant s egy holland Idelettet elindt egyms fel, sok tredelmen, prbn t, mg vgl a gylekezetben egymsra tallnak! Hossz t vezetett egymshoz, hogy aztn rvid nyolc v adassk nekik egytt...
Klvin most nem habozott. VALAKI mr dnttt rluk s mellettk. Kt hnap mlva meghzasodtak. A holland Idelette de Bure Stordeur s a francia Jean Calvin hzassgt William Farel ldotta meg 1540. augusztusban.
Szeretetteljes otthon, ami korbban nem volt
Mita Klvin desanyja meghalt, s akkor mg csak hrom ves kisgyermek volt, nevelanynl volt, s csak kicsiny szeretetet kapott tle. Nem sok tapasztalata volt a szeretetteljes otthonrl, a csaldi fszekrl. De ez volt az, amire szve mlyn annyira vgydott. A szeret keresztyn csald modelljt Martin Bucer mutatta fel neki. „Amita csak belptem hozzjuk, nem lttam az idegenkedsnek semmi jelt, hanem mindenben az ptst tapasztaltam meg” - rta. – „Soha nem tudtam gy felllni az asztaluktl, hogy ne tanultam volna valamit”. Bucer felesgben, Erzsbetben a j anyt ltta meg, aki otthonossgot s vendgszeretetet teremtett, s frjnek a legjobb kritikusa volt.
Idelette csendes, szeld termszetvel a legjobb htteret biztostotta a – fizikai s lelki rtelemben egyarnt - lzasan alkot Klvin krl. Nem rt rla sokat Klvin, de amit lert, az sokatmond. „Szolglatomat hittel segtette” – jegyezte le. Mskor csak ennyit: ”letem legjobb trsasgt alkotta”. – „Hsges segttrsam volt lelkszi szolglatomban is” – tette hozz. Gyakran elksrte frjt utazsaira, vigyzta egszsgi llapott, jllehet az egszsge is meg-megtrt, de lelki tmaszt jelentett neki puszta jelenltvel. Klvin letrajzri sorra megemltik rla: „szeld er jellemezte, egynisg volt”. Erre szksg is volt, hiszen nem lehetett knny a reformtor felesgnek lenni. Klvin hsgesen szerette felesgt, de nagy terheteket kellett kzsen hordozniuk. A nagyon szerny prdiktori jvedelem, a nagy s mozgalmas hz vezetse, ahol dikok tanyztak, hogy a Mestert hallgassk, frje lland tlhajszoltsgbl add testi gondjai is rszakadtak.
sszetrt, de Istenhez emelt szvvel – mindvgig
Amikor Klvin s felesge visszatrtek Genfbe, 1542 jliust rtk. Idelette ebben a fesztett tempj letvitelben Klvinnak kis ficskt szlt, de kt httel a szlets utn meghalt, mivel koraszltt volt. Ekkor bartjnak, Peter Viret lausannei lelksznek ezt rta: „Felesgem koraszlst szenvedett el, nem kis veszedelemmel. Tekintsen rnk az r irgalmasan!”. A rue des Chanoines tetejn lv kis kertes hzukbl a genfi tra s az Alpok cscsaira lehetett ltni. Lelkket is magasba emelte a tj, de Alkotja szpsge s vonzsa is. Az utna kvetkez t vben mg ktszer kszltek az egyttes szlsgre, de mindkt gyermek meghalt. 1544. mjus 30-n kislnyuk szletett, aki folyamatos s magas lzban halt meg. A harmadik gyermek is koraszltt volt. Hrom elveszett remny… Hrom csecsemtemets… Hnyszor prdiklt pedig arrl a genfi Szent Pter templomban, hogy a gyermekeket az r flelmben kell nevelni. S ennek gyakorlsa ppen neki, nekik nem adatott meg. Errl gy rt Klvin: „Az r adott nekem fit, de csakhamar el is vette. Ez taln a kegyelem elvesztsnek a jele? Nem! Hiszen fiak seregt ajndkozta nekem a keresztyn vilgban”. Levelezseiben, de a genfi menekltvrosba rkezett francia, holland, angol s olasz hittestvrek kztt sok hitbeli gyermeket vitt elbe neki az r.
„Nagy llek volt” – s mi emlkeznk r?

Taln a megrz emlkek helyrettelnek, feledsnek vgya hajtotta Idelettet is, hogy gyakran Klvinnal egytt megltogatta a betegeket, pldul a genfi polgrmestert is hallos gyn, vagy a brtnben lv foglyokat. Alig kilenc vi hzassg utn, 1549. mrcius 29-n meghalt Idelette. Mindssze 42 ves volt. A hallos gyon mr nem tudott beszlni, de arcnak vonsai kifejeztk szve rzseit. Amg szlni tudott, ezek voltak utols szavai, ahogyan Klvin lejegyezte: „, dicssges feltmads! , brahmnak s atyinknak Istene! Szzadok ta remnykedtek Benned, s senki meg nem szgyenlt. n is Benned bzom!”. Klvin lerta: „Amikor mr nem tudott tovbb beszlni, n szltam hozz nhny szt Krisztus kegyelmrl, az rk let remnysgrl, fldi letnk zarndokt jellegrl s a hazatrsrl. S aztn mst nem tudtam tenni, imba merltem”.
A legjobb titrs halla utn egy httel ezt rta Klvin egyik bartjnak: „Nemcsak arra volt elsznt, hogy megossza velem a htrattelt s a szegnysget, hanem ksz volt velem a hallba is menni. Ez utn ha nem ernek erejvel uralkodom magamon, nem tudtam volna ezt a vesztesget elviselni”. Klvin soha nem rult el semmit sem letnek az intim rszleteirl, hzassgukrl, de msok megjegyeztk: az ers szeretet, tisztelet s kzssgvllals jellemezte kapcsolatukat – mindvgig. Klvinnak Isten ajndka volt Idelette de Bure, akirl kis idvel halla utn ezt rta: „Ennek a lleknek a nagysga erteljesebben befolysolja majd htralv letemet, mint szz elrs, amit nem teljestettem”. Klvin kegyeletes hlja s emlkezse jeleknt Idelettenek dediklta azt a kommentrt, amit felesge utols napjai alatt is rt a II. Thesszalonikai levlrl! Mltatlan lenne, ha a reformtus reformci rkseiknt mi megfeledkeznnk Klvin Jnos „legjobb titrsrl”. Pedig 2007-ben, szletse 500. vforduljn mintha ez trtnt volna…
Dr. Bkefy Lajos PhD
ref. szociletikus, kzr
felels szerkeszt vilgvalls kutat