ZINNER TIBOR „Ki velk” I. rsz
Az embertelen kollektivits diadala: a magyarorszgi nmetek 1945 utni kiteleptse[1]
A kelet- s kelet-kzp-eurpai nmetek sorsnak alakulsa mr a Gyzelem Napjt megelzen a hitleri hadigpezet sztzzsnak menethez ktdtt. A Vrs Hadsereg katoni megszllta orszgokban azonban mindez kevsb fggtt a npessgmozgsokat trvnyszeren elidz drmai tkzetektl, s sokkal inkbb behatrolta elbb a front utni szmos pacifikls katonai mvelet, majd utbb a hossz tv politikai cl, a sztlini praxis bevezetse s mkdtetse.
Hnapokkal a magyarorszgi Holocaust sohasem feledhet borzalmai utn, noha kezdetben a hazai prtok mg nem gy szorgalmaztk, utbb lnyegben mgis a szemlyes cselekedetektl fggetlen, mrlegels nlkli kollektv bntetss lett a magyarorszgi nmetek, a „svbok” elzse. Fkpp azt kveten, hogy a trianoni hatrokon tli magyarsg sorsa elvlaszthatatlanul sszekapcsoldott ezzel. Olyan mrtkad tnyez nem akadt – sem a hatrokon bell, sem kvl –, aki az embereket lakhelykrl elz, barbr mdon vgrehajtott kelet-eurpai nmet kiteleptssel szemben sikerrel szt emelhetett volna.[2]
Azt tnyknt, elrsknt kezeltk, rdembeli vita csupn az elzets mreteirl s gyakorlatnak mikntjrl folyt. Klnskpp riaszt helyzet jellemezte a kezdeteket, amikor mg a jogfoszt intzkedsek tteles kinyilvntsa eltt tzezreket zavartak el szlfldjkrl orszghatrokon t. Utbb, a nemzetkzi nagypolitika krtyit kzben tart llamok kpviselinek a kitelepts embersges voltt clz megnyilatkozsai s a megvalsts mindennapos, szenvedlyektl tlfttt gyakorlata kztt feneketlen mlysg szakadk ttongott. A fennen hirdetett elvek a nagyhatalmi politikai arrogancinak a leplezst cloztk, nem szolgltak mst, mint a felmrhetetlen felelssg cinikus thrtst.
A vilggst kvet szmonkrsi folyamatot mindentt egyszerre jellemezte, hogy a jogos s jogtalan keveredett benne. Nem csupn a mltn ignyelt felelssgre vonsok, hanem tz- s szzezreket sjt knyszerintzkedsek sorjztak. A Csehszlovk Kztrsasg, mint nemzetllam megvalstsnak elbb brndja, majd erszakos ksrlete ppgy szerepet jtszott a magyarorszgi nmetek klnbsgttel nlkli, bnsket, vtkeseket s rtatlanokat egyarnt rint kiteleptsben, mint az erszakszervek tettei, a szemlyes bossz, a meg nem rts, a vagyonuk irnti vgy s gy tovbb.
Mit tettek a magyarorszgi nmetekkel? Az vszzadok ta Magyarhonban l nmetsg klnbzkpp viszonyult az 1930-as vektl mind a hitleri Nmetorszg, mind Magyarorszg politikjhoz. A terletgyarapodsok utn, az 1942-es hatrok kztt a mr 720 291 f kzl 478 414 nmet anyanyelvnek, s ebbl 303 419 nmet nemzetisgnek is vallotta magt. A Volksbundot, az orszg terletn mkd legismertebb, nmet trsadalmi-politikai szervezdst – annak kimutatsa szerint – csak 30%-uk nem rszestette tmogatsban.
Az egyeslet tagozataival egytt – 1942. oktber vgi adatok szerint – 300 ezer tagot tmrtett. Vezetinek, egyes tagjainak szmos cselekmnye, valamint msok vilghbors nkntes szerepvllalsa stb. – az esetenknt ismert knyszert krlmnyek ellenre – meghatrozta a rokonok, ismersk, sszessgben a magyarorszgi nmetsg sorst. Mindez egy olyan katonai kzdelmekkel s politikai harcokkal teli vilgban zajlott, ahol a vilghbor kimenetelre meghatroz ervel rendelkez, s tkpes fegyveres arzenllal br, az ellenfl felttel nlkli kapitulcijt vgclnak tekint szvetsges politikai erk eleve behatroltk a belpolitika kzdfeleinek mozgstert.
A kiteleptsnl – jllehet, br nem a nrnbergi szellemisggel s kvetkezetessggel, de – azt a „fordtott eljrst” alkalmaztk, miszerint „elvben minden nmetet kiteleptettek, s a mentesthetknek kellett bizonytaniuk bntelensgket”. A jogosan elmarasztalhatk mellett azonban eleve lehetv tettk a kollektv felelssgre vonst az rtatlanokkal szemben is azltal, hogy az „ttelepts”-rl szl rendelet mr cme megfogalmazsval is egyrtelmv tette: nem csupn egyes szemlyekrl, hanem „a magyarorszgi nmet lakossgnak Nmetorszgba val tteleptsrl” intzkedik, illetve az 1. -a szerint: „Nmetorszgba tteleplni kteles az a magyar llampolgr, aki a legutols, 1941-es npszmllsi sszers alkalmval nmet nemzetisgnek vagy anyanyelvnek vallotta magt, vagy aki magyarostott nevt nmet hangzsra vltoztatta vissza, tovbb az, aki a Volksbundnak vagy valamely fegyveres nmet alakulatnak (SS) tagja volt”. A 2. -ban felsorolt szkre szabott mentesltsg az elbbieket rdemben nem mdosthatta.
A nemzetkzi ertr szabta keretek kztt a nmetekkel szemben indtott fellpsek egy komplex folyamat rszeiknt zajlottak. Az n. „fasiszta maradvnyok” elleni harc sorn egyarnt rintette ket az internls, a npbrskods, a fasiszta egyesletek s prtok feloszlatsa, majd a kitelepts. A hadillapot megszntt kimond fegyverszneti egyezmny egyik ktelezettsgn alapult az 1945. februr 27-n kihirdetett kormnyrendelet, ami szerint „az orszg terletn tartzkod minden nmet llampolgrt internlni kell, kivve Nmetorszg zsid nemzetisg llampolgrait”.
Mr az v elejn jelezte Erdei Ferenc belgyminiszter az illetkeseknek, hogy az oroszok a Magyarorszgon tartzkod vagy lak nmeteket munkaszolglatra viszik, ezrt elrendelte a nmetek sszerst. A szovjet megszll hatsgok nknyeskedtek, s az egyni politikai felelssgtl, hbors bnssgtl fggetlenl elhurcoltk a nmet nev s szrmazs, munkakpes kor nk s frfiak egy rszt, egyes kzsgek egsz itt maradt nmet lakossgt egyszeren elhajtottk. Az orszg mai terletrl – az 1944. december 22-n kelt 0060-as sz. parancs alapjn, az Ideiglenes Nemzeti Kormny ltrejtte eltti idtl 1945. februr vgig – 60-65 ezerre tehet a 2. s 3. Ukrn Front megszllta terletekrl Szovjetuniba deportltak szma, akik kztt nmetek s nmet nev magyarok (magyarok s zsid szrmazsak) egyarnt voltak.
A fldreform sorn 33 308, a Volksbund tagjnak minstett szemly 176 781 kat. h. fldtulajdont osztottk szt. A tlk elkobzott s felparcellzott fldterlet gye elvlaszthatatlan az n. „fasiszta maradvnyok” elleni, sokrt, megtorl intzkedsi sorozattl. A npbrskodst bevezet rendelet npellenes bnsnek minstette a fasiszta, illetleg demokrciaellenes prtban, szervezetben vagy alakulatban tisztsget vllalt, avagy ezek tagjaknt tevkenyen mkd szemlyeket (gy a Volksbund tagjait), velk szemben fbntetsknt ketttl t vig terjedhet brtnbntets kiszabst tette lehetv. A npgyszsgi, majd npbrsgi (s miknt az internlsi) eljrs al vontak sorsnak alakulst – a bntetsek letltst vagy felfggesztst – a kiteleptsek hatroztk meg.
A hatron innen s tl kezdett vette a nmetsg vesszfutsa, fggetlenl a msodik vilggst megelz vagy az alatti magatartstl. Azok a npek pedig, fggetlenl attl, hogy hol s mikpp ltek: elnyomott, megtrt, esetenknt gy-gy tmogatott kisebbsgknt vagy llamalakulatot alkotva, de nemzetllamaik a nci birodalom szvetsgesei lettek, a vilggs harcai kzepette, majd a fegyverzaj ellte utn osztoztak veresgben. A fbnsknt megblyegzett nmet np mellett msutt, a kisebbsgi lt keretei kztt pedig fknt npcsoportokon bell a nem Hitler-bart lakossg s a ncik kztti klnbsgttel tudatos elhagysa maga utn vonta egyfell a nmetek, valamint msfell a hozzjuk hasonlkpp meghurcolandnak nyilvntott npek, npcsoportok, nemzetisgek kollektv bnssgnek szkizmjt, minden tettktl fggetlenl. A magyarorszgi Hitler-bart nmetek s az itt l, msknt rz, valamint a krnyez llamokbl a vilggs hadszntereinek nyugatabbra toldsval Magyarorszgra meneklt nmetsg kiteleptse egybekapcsoldott.
A nmetekkel szembeni hetekkel-hnapokkal ksbbi politika nem szakthat el a Bene-fle tervek: a szudtanmetektl, lengyelektl s magyaroktl megszabadul „tiszta”, s az 1938 eltti hatrok kztt jraszervezend Csehszlovk Kztrsasg megvalststl, az ottani magyarsg s a magyarorszgi nmetsg kiteleptse gy fondott egybe. Az Atlanti Chartn alapul elveket a gyztesek mdostottk. Kztk azt is, hogy a nyilatkozatot alr llamok nem folytatnak hdt, terletszerz politikt, s olyan hatrvltoztatsokat sem hajtanak vgre, „amelyek nem egyeznnek meg az rdekelt npek szabadon kifejezett hajval”. E. Bene elrte, s az emigrnsok klpolitikjnak sarkkvv vlt az, hogy a vilggs utn a szlvokon kvl ms nemzetisgek ne lhessenek Csehszlovk Kztrsasg hatrai kztt, a tbbi nemzetisget teleptsk ki az orszgbl, mindezt antifasiszta clknt fogalmazta meg. Elbb az angolszszok, majd J. V. Sztlin tmogatst is megszerezte. Amg msutt fkpp a terletszerzssel fggtt ssze a nmet s ms slakossg kitoloncolsa, addig Magyarorszgon a nmetek kiteleptst mindenekeltt a (trianoni dikttummal a Csehszlovk Kztrsasghoz csatolt) felvidkrl kitoloncoland magyaroknak val helyteremts gerjesztette. A magyar nemzetisg lakossg kiteleptst az 1945. prilis 5-ei, n. kassai kormnyprogram hivatalos szintre emelte Csehszlovk Kztrsasgban. Az elnki dekrtumok a kisebbsg llampolgri, anyanyelvi, nemzetisgi kisebbsgi, vagyontartsi, kulturlis s sszes emberi jogainak teljes elvonst cloztk. Ezekrl a K. J. Vorosilov irnytotta Magyarorszgi Szvetsges Ellenrz Bizottsg (a tovbbiakban: SZEB) is rteslt, s 1945 kora tavasztl ers kampnyba kezdett. A magyar kormny s prtkrket igyekezett rbrni arra, hogy kezdjenek akcikat az orszg nmet lakossgnak a kiteleptse rdekben.
Miknt viszonyultak a „svb-krds”-hez a politikai prtok? Az orszg krnyezetben a nmet krdst a kollektv felelssgre vons oldalrl kzeltettk meg. Ezrt, noha a Moszkvbl hazatrt kommunistk elbb helytelentettk az tteleptst, utbb az MKP mr nem elhatroldott a nmetek kollektv kizstl, hanem pp fordtva, tmogatsban rszestette. Elretolta tdik hadoszlopt, a Nemzeti Parasztprtot, illetve annak a sajtorgnumban megjelent rst, mert az „a magyar np szvbl beszlt”, ugyanis „ingatag marad” a magyar szabadsg, amg „a nmet barbrsg e telepes zsoldosaitl meg nem szabadulunk”. A sztlini vonalat kpvisel s „folyamatosan radiklis nmetellenes intzkedseket” kvetel MKP vezeti nyilvnosan ritkn rveltek a kollektv felelssgre vons mellett, de a „bels, zrt lseken” (ahol, s amikor lehetsgk nylt r) mellette szlaltak fel. „llandan napirenden tartottuk” a „svb-krds”-t – rta Rkosi Mtys, a prt vezre.
A „gyllet politikja” a „minden svb volksbundista” elvet vall Kovcs Imre parasztprti ftitkr 1945. prilis 7-ei megnyilatkozsval vette kezdett. Ezzel szemben a szocildemokrata Szakasits rpd vott az ltalnoststl, felvetve a kollektv felelssgre vons problmjt. A polgri demokrata prti Supka Gza tmadhatatlannak tn rvelse szerint a „demokrciban nem szabad senkit azrt sjtani csupn, mert egy fajhoz tartozik”, illetve a Volksbundhoz val tartozsrt szksges a retorzi, „de nem azrt, mert svbok”. A kisgazdk egyfell a kiteleptst szorgalmaztk, msfell azonban differenciltabban is fogalmaztak.
Az orszgba rkezett, mshonnan elldzttek leteleptsvel egyfajta rtelepts vette kezdett, s 1945. tavasz utjtl felszaporodtak a baloldali sajtban a nmetek kollektv felelssgre vonst, kiteleptst szorgalmaz rsok, amelyek tartalmukat tekintve egybeestek Vorosilovnak a nmetek kollektv bntetst szorgalmaz elkpzelseivel.
prilis 27-n a kormny tudomsul vette, hogy a menekltek gynek elintzse „csakis az amgy is megoldsra vr svb krdssel kapcsolatosan kpzelhet el. Szksgesnek mutatkozik az orszgban lak, elssorban a Tolna s Baranya megyei svbsg gyors s radiklis sszeteleptse”. E napon lsezett az MKP Kzponti Titkrsga is, ahol hatrozatot fogadott el arrl, hogy a fldmvelsgyi trca ln ll Nagy Imre dolgozza ki a nmet kitelepts tervezett. A mjus 1-jn zajlott prtkzi trgyalsok a nmetekkel szembeni kollektv felelssg felvetsnek irnyba mutattak. A mjus 4-n tartott minisztertancs elfogadta a belgyminiszter rendelet-tervezett a Npgondoz Hivatal fellltsra. Mint mondotta, annak egyik fontos rsze egy „igen knyes krds”, a nmetek kiteleptse, mert bekvetkezhet a „visszahatsa… ezrt nem a svbsggal, csak – s oly fontosnak vlte, hogy utbb, sajt kezvel berta a szvegbe – a fasiszta nmetekkel szembeni alkalmazsrl lehet beszlni”. Mjus 10-n tettk kzz a hatrozatot a hivatalos lapban.
Aki hozzjuthatott, nem lehetett ktsge afell, hogy mi vrhat a kzeljvben. A hivatal valjban kormnybiztossgknt funkcionlt. Egyik legfbb feladata a „hazatelepl” magyarsg (csngk, szkelyek) leteleptse mellett a nmetek kiteleptsnek elksztse (majd rszben vgrehajtsa) lett. A hivatal t feladata kzl a legutols „a fasiszta nmetek kiteleptsnek vgrehajtsa” volt, a rendelet 7. -a pedig azt tartalmazta, hogy errl „kln kormnyrendelet intzkedik”. A nmetekkel szembeni trsadalmi-politikai akcikat rendeletekkel „trvnyestettk”.
A koalcis prtok vezeti mjus 14-n, prtkzi rtekezleten egyeztettk kiteleptsi elkpzelseiket. Megllapodtak abban, hogy nem a magyarorszgi nmetsgrl, hanem a „hitleristknak a felelssgre vonsrl” intzkednek. Az SS-tagg s ekknt nmet llampolgrr vltak azrt bntethetk, mert nkntes lemondsukkal elvesztettk a magyar llampolgrsgukat, ezrt internljk ket kiteleptskig. A Volksbund tagjainl a felszlalk tbbsge a „gyjttbort s kiteleptsre elksztsket” tartotta szksgesnek, s ennek rdekben a klgyi trca srgsggel trgyaljon a SZEB-bel. Megfogalmazdott az is, hogy a politikailag felelssgre nem vonand nmetek esetben lehetv kell tenni az „nkntes” kitelepedst is. A Magyarorszgon maradk kizrlag szttelepthetk, s nem alkalmazhat „semmikpp sem a gettszer elzrs”. Teht fggetlenl attl, hogy a prtnapokon, avagy a prtok sajtjban a prtvezetk, illetve jelesebb prtfunkcionriusok kzl ki mikor s mit mondott a nmetek kiteleptse gyben, a prtkzi rtekezleten a kollektv felelssgre vonst elutast llspont jegecesedett ki, elvi szintre emeltk a tzist: „Magyarorszgon nincs svb-krds, csak nmet fasisztk krdse van”.
Az elterjeszt Erdei nem tagadta, hogy felhatalmazta egyes, „rdekelt” megyk fispnjait, hogy a hatrokon tlrl rkez magyarok leteleptse rdekben „kirthetnek rszben vagy egszben volksbundista svb kzsgeket”. Tolna megyben 22 kzsg nmetjeit gyjttborba vittk. (Augusztus kzepn a Lengyelben internlt nmetek szma mr 115 ezer f volt.) Gyngysi Jnos klgyminiszter fogalmazta meg a lnyeget: „vajon a nmet krdst a szvetsges nagyhatalmak nemzetkzi vagy kisebbsgi krdsnek tekintik-e. A Szovjetuni itteni politikai szerve a leghatrozottabban kijelentette, hogy a nmetek krdst k – Gyngysi szerint –, mint egyetemleges rvny nemzetkzi krdst kezelik.” s a szovjet „llspont rnk nzve politikailag a legfontosabb is, s kb. fedi a magyarsgnak a svb-krdsben mutatott trekvseit is”. De trelemre is intett, mert csak mindhrom nagyhatalom llspontjnak ismeretben lenne clszer megkezdeni a kiteleptst.
Gyngysi mjus 15-n megltogatta a szovjet kvetet. Arra krte G. M. Puskint, hogy kormnya tegye lehetv az internlt volksbundista nmetek eltvoltst Nmetorszg Vrs Hadsereg ltal megszllt terletre. Puskin adatokat krt Gyngysitl, aki a SZEB elnkhez rott levelben 300 ezer nmet kiteleptst emltette. Utbb a klgyminiszter Puskinnak mjus 26-n kldtt emlkeztetjben mr 200-250 ezer nmetrl ejtett szt. Jegyzknek kulcsgondolata: „a magyar kormny a kiteleptst nem a faji alapon ll, a hitlerizmusra emlkeztet kollektv eljrssal, hanem a magyar nemzet ellen elkvetett bnssg s a nemzeti szocializmus mellett val llsfoglals megtorlsaknt szndkozott vgrehajtani”.
A jnius 13-ai kormnylsen ismertette a klgyminiszter az elz nap kszlt amerikai memorandumban kifejtett llspontot: a nemzetisgeket csak nemzetkzi egyezmnyek alapjn szabad ttelepteni, a kisebbsgi, illetve etnikai csoportot nem lehet hbors bnsnek tekinteni. (Augusztus 18-n a magyar belgyminiszter megismerhette az angol llspontot is V. P. Szviridov altbornagynak, a SZEB elnkhelyettesnek levelbl. Ebben tudatta, hogy Potsdamban a szvetsgesek hozzjrultak a kitelepts vgrehajtshoz.) Minden annak fggvnyv vlt, miknt orvosolhatk a Nmetorszgot megszll szvetsges hatsgok egyms kztti problmi, konfliktusai. Nyilvnval lett, hogy a nmetek kiteleptse nem csupn magyar belgyi, hanem komoly nemzetkzi vonatkozsokkal br. A minisztertancs mdostsokkal s kiegsztsekkel elfogadta Erdeinek a „magyarorszgi hitleristkra vonatkoz” javaslatt, a hivatalos lapban jlius 1-jn tettk kzz a rendeletet.
Noha a mjus kzepi prtkzi rtekezleten elvetettk a kollektv felelssgre vonst, a rendelet mgis eltrt ettl. Mit tartalmazott? A mkdsi alapelvek rszletes rgztsvel n. jrsi bizottsgokat lltottak fel a 16 vnl idsebb nmetek „nemzethsgi szempontbl val megvizsglsa cljbl… nemre, foglalkozsra, letkorra val tekintet nlkl”. A bizottsg rgzthette, hogy az illet szemly hitlerista szervezetben „vezet szerepet” vitt, „tagja” volt vagy az ilyen tpus szervezetek „clkitzseit” tmogatta, illetve azt is megllapthatta, hogy az illet nmet „hitlerista… szervezet vezetje, tagja, tmogatja nem volt”, valamint „azt is, hogy egyes nmet nemzetisg szemlyek a hitlerista terror ellenre is nemzethsgknek s demokratikus rzelmknek bizonysgt adtk”.
A rendelet alapjn a fokozatoktl fgg klnbz retorzikat lptettek letbe. A minisztertancs jabb, a nmetsg egy rszt sjt intzkedsekrl szl hatrozatai a korbbiakhoz kpest a kiteleptsre vrk krt szlesebben rtelmeztk. Gyngysi szerint mindez sszefggtt „azzal a sugalmazssal, amelyet a magyarorszgi svb kiteleptsi krdsben orosz oldalrl kaptunk”, ebben rejlik a magyarzat.
Az MKP s Vorosilov ignyeivel csengett egybe a klgyminiszter jabb, immr a SZEB-hez rott jlius 5-ei szbeli jegyzke, ebben 200 ezer „fasiszta svb” kiteleptst srgette. Ngy nappal ksbb azonban Gyngysit Puskin meglepte, a kvet visszatncolt, ugyanis „a svbok kiteleptse s Nmetorszgba val elhelyezse igen nehz feladat”, mert egyfell az orszg „igen nehz npessgi s gazdasgi helyzetben van”, msfell „egy jelents rsze Lengyelorszghoz kerl”.
A kiteleptssel sszefgg llspontot ezrt a szvetsgesek egyttesen alaktottk ki – sszhangban a Csehszlovk Kztrsasgbl s Lengyelorszgbl trtn kiteleptsekkel – a potsdami rtekezleten. A magyar kormny egy idre gy szabad kezet kapott, kihasznlhatta egyfajta fait accompli megteremtshez a helyzetet, ami nem volt (mert nem lehetett) a szovjetek ellenre sem. A kabinet llspontjt alapveten a Csehszlovk Kztrsasg egyre erszakosabb magyarellenes intzkedsei motivltk, a hazai nmetellenes akcikat srget lpsei azonban (egyttal sztlini indttatsra utal) politikai trelmetlensget jeleztek, s hasonl trvnytelensgekhez vezettek, az intzkedsek egyre inkbb a nmetsg kollektv felelssgnek jegyben fogantak, a kivtelezettek kre msok kegynek fggvnyeknt alakulhatott.
A helyzet, fknt a vgrehajt kzegek magatartsa sokban emlkeztetett a csendrsg 1944. tavaszi, kora nyri zsidellenes intzkedseire. Jlius 17-tl a belgyminiszter elvrsainak megfelel hrom jegyzk kszlt, amelyeken a Volksbund s a Deutsche Jugend budapesti, vidki s ismeretlen lakhely vezetit tntettk fel. Jlius 25-n hatrozott a kormny, a jlius 1-jn kzztett rendeletet rint mdostsokat elfogadtk, kt nappal ksbb a hivatalos lapban is megjelent.
A SZEB jlius 17-ei lsn vitatta meg a magyar kormny krst „200 000 svbnak Magyarorszg terletrl trtn kiteleptsrl”. Vorosilov szemlyes vlemnyeknt hangoztatta: a magyarok azt krtk, hogy a nmetekkel, mint a hbors bnskkel bnjanak, mivel azok is. „Magyarorszgon az ilyen svb lakossg kb. 500 000 ft tesz ki.” Majd kifejtette, hogy a kormny kzlk „szksgesnek tartja… a legaktvabb, a hborban bizonyos szerepet jtszott kb. 200 000 ember kiteleptst Magyarorszgrl valahov… hatraitl tvolra”. A marsall tmogatta e krst, az angolszsz vezrrnagyok kormnyuk dntstl tettk fggv llspontjukat. Vorosilov szerint a magyar demokrcit nehz lesz ltrehozni s megersteni, „ha mind az 500 000 svb, aki mind ellensges volt, az orszgban marad”. Szerinte a nem kiteleptend, tovbbi 300 000 frl a magyar kormny gy vlekedik, hogy „jindulat llampolgrokk vlnak”.
A marsall – utbb kiderlt, hogy okkal jrta krl a nmetsg flmillis szmt – nem vletlenl vetette fel azt, hogy a kitelepts gyt ms llamokban is feszegetik. A prgai kormny jlius 3-ai jegyzke ugyanis nem csupn 3 milli szudtanmet kizsnek, hanem tovbbi 400 ezer magyar tteleptsnek jvhagyst kvetelte Potsdamban, azt a szoksoknak megfelelen valtlan adatokkal tmasztotta al. A Sztlin ltal tmogatott benei elkpzelst a nyugati szvetsgesek elvetettk, de a konferencia hatrozatai lehetsget teremtettek arra, hogy ezeket a jelenvoltak utbb klnbzkpp rtelmezzk, felelssgket palstoland. A felvidki magyarsg kollektv elzshez ugyan nem jrultak hozz, de magyarorszgi nmetek sorsa nyitva maradt: a kollektv kitelepts lehetsgt nem vtztk meg.
A klgyminiszter mjus vgi emlkeztetje, majd a kormny jlius eleji SZEB-hez intzett szbeli jegyzke belthatatlan kvetkezmnyekkel jrt. Rkosi jliusban mr azt hallhatta az orszg szaki szomszdjnak kommunista vezetitl Prgban, hogy jnius vgn Sztlin egyetrtett velk a magyarsg kiteleptsben. Rkosi magnl a generalisszimusznl tjkozdott errl augusztus 7-n. Felidzte a neki kldtt levelben, hogy mit hallott. „n… mg azt is mondta: »Csapjk jl pofn ket!«”. Sztlin vlasza nem ismert, a Potsdamban s utna trtntek azonban nmagukrt beszlnek.
Augusztus 2-n gy hatrozott a hrom nagyhatalom Potsdamban, hogy a „Lengyelorszgban, Csehszlovkiban s Magyarorszgon maradt nmet lakossgnak vagy annak egy rsznek Nmetorszgba trtn tteleptsre vonatkoz intzkedseket kell foganatostani”. Egyetrts volt kzttk abban is, hogy a bekvetkez „tteleptsnek... szervezetten s embersges mdon kell vgbemennie”. A msodik vilggs vgn e hrom orszg kzl egyedl Magyarorszg nem tartozott a gyztesek kz.
A hbor tbbi eurpai vesztese, gy Bulgria, Finnorszg, Olaszorszg s Romnia esetben nmetellenes szankcikat nem rtak el. gy nem csupn nmetellenes intzkedsrl hatroztak a potsdami „dntbrk”. Bene boldog lehetett. Vgya, a nemzetisgek, npcsoportok elzsvel, kztk a magyarsg eltvoltsnak lehetsgvel megteremtdtek a felttelek ahhoz, hogy a soknemzetisg Csehszlovk Kztrsasg „tiszta” nemzetllamm vljon. Ktlpcss megoldssal: elbb eltvoltjk Magyarorszgrl a nmeteket, majd helykre rkezhetnek az elldzend magyarok.
A vilggs gyztesei ltal meghatrozott irnyelveket az illetkes orszgok Szvetsges Ellenrz Bizottsgainak kellett tartalommal megtltenik. Potsdam utn a szvetsgesek kztti egyttes cselekvsre trtn trekvst voltakpp paravnnak tekintettk a szovjet mintj rendszervltoztatsokat kivitelezk. Azrt volt csupn ltszat, mert Szviridov Vorosilovra hivatkozva, de az angolszszok hta mgtt – mutatvn, hogy ki az r a hznl a SZEB-en bell – 450 ezer nmet kiteleptsnek elksztsre szltotta fel a magyar kormnyt augusztus 9-n, az altbornagy az egsz magyarorszgi nmetsget „fasiszta maradvny”-nak, ezrt kiteleptendnek tekintette. Kvetelsei teljesthetetlenek voltak, ugyanis az 1941-ben regisztrlt nmetekhez kpest mr 70-80 ezer fvel voltak kevesebben.
Az ukzt kveten augusztus 13-n, dleltt 11 rakor rendkvli kormnylst tartottak. Volt-e lehetsg arra, hogy feloldjk a „SZEB szovjet elnknek ignye s a koalcis prtok llspontja kztti” ellenttet? Tovbbra is negyedmillis kiteleptsi kvtban gondolkodtak-e, mert Magyarorszgon ennek helyessgt tmasztottk al a jrsi bizottsgoktl berkezett adatok, miszerint a fellvizsgltak kzel egyharmadnak semmifle kapcsolata nem volt a Volksbunddal.
Az ls elzmnyei kz tartozott, hogy Szviridov felszltsa utn, 10-n Erdei elkszttette a minisztertancsi elterjesztst a magyarorszgi nmetek kiteleptsnek elksztsrl. Ebben rtkelte az elzmnyeket, alhzva, hogy az „eljrs nem azon alapult, hogy a nmet nemzetisg magyar llampolgrokat klnleges elbns al vonja, hanem az volt az alapja, hogy a fasiszta nmeteket politikailag felelssgre vonja, s ennek kvetkeztben kvessen el velk szemben klnleges eljrst”. A Npgondoz Hivatal fellltsa, szervezetnek kiplse ta kb. negyedmilli „politikailag megblyegzett nmet nemzetisg szemly ll kszen a kiteleptsre”, ami „egszben vve hosszas s knos folyamat, amely megteremti a lehetsgt annak, hogy hosszas zavar, nyugtalansg s sszetkzs ksrje vgig vitelt”.
Ezzel szemben a potsdami hatrozat, kzelebbrl Vorosilov zenete – Erdei szerint – a „gyorsabb s radiklisabb” eljrs annak lehetsgt teremtette meg, hogy „Magyarorszg teljesebben s gyorsabban megszabaduljon attl a nemzetisgtl, amelynek nagy rsze van abban, hogy az orszg mai llapotba jutott”. Az elterjeszt arrl hallgatott, hogy a Benet krptl Sztlin Vorosilov, illetve Szviridov tjn tovbbtott kvetelse kt helyen slyos valtlansgot tartalmazott: egyfell a potsdami hatrozatra hivatkozsval, msfell az eredetileg tervezett kiteleptsi ltszmnl msflszer tbb nmet elzsnek szorgalmazsval.
A kiindulpontot a nmet anyanyelveknek a Kzponti Statisztikai Hivatal irattrban fekv npszmllsi lapjainak szmbavtele jelentette. Erdei leszgezte, hogy „nem kollektv felelssgre vonsrl, hanem a nmeteknek, mint npnek a kimozdtsrl”, mg hozz „gyors” tem eltvoltsrl van sz. Kitrt arra, hogy kikkel szemben kell kivtelt tenni. Erdei szerint „dnt szempont”, hogy a kitelepts „magyar rszrl akr elveiben, akr gyakorlatban ne a tavalyi zsid deportlsokat akr csak tvolbl is sszehasonlt akciknt jelentkezzk”. Elterjesztse ht pontba srtett munkatervet tartalmazott, s mellkelt hozz egy feljegyzst. Tervezetben 22 internltbort sorolt fel, a lakossg ottani szmval s azt, hogy kzlk hny szzalk nmet, vgl azt, hogy az t rgira osztott Magyarorszgrl sszesen 450 774 nmet telepthet ki.
Az amerikai (s a korbbi magyar) llsfoglals szges ellenttben llt Vorosilov kvetelsvel. A kormnylsre kszlt a klgyi trca vezetje is, akivel tudatta munkatrsa, a Bkeelkszt Osztly vezetje, Kertsz Istvn: ha a szvetsgesek megvltoztattk a korbbi elveket, akkor Magyarorszg krje, hogy az ilyen, kritriumokkal meghatrozott fajelmleti alap kiteleptst „a szvetsges fhatalmak… kifejezetten elrendeljk”.
A rendkvli kormnylsen a prtok kpviseli is rszt vettek, az elvi krdst Erdei ekkpp exponlta: „egysges kollektv politikai felelssg al vonjuk a nmetsget, vagy pedig nemzetisgi alapon oldjuk meg a teleptst”. Abban kell dnteni, hogy a kivtelektl eltekintve kollektven, a teljes nmetsget vagy az 1941-es npszmlls alapjn nmagukat nmet nemzetisgnek vallkat teleptsk ki. Erdei javaslatt elfogadtk, nmet nemzetisg a lakossgbl az a szemly, aki a kzsgekben „nmet nemzetisgnek”, a vrosokban pedig „nmet anyanyelvnek tartja magt”.
A kormny akknt hatrozott, hogy „a hazai nmet nemzetisg kiteleptst tartja szksgesnek, spedig a magyarsg akaratbl”, szeptember 15-ig befejezve... A kormnyhatrozat egybecsengett az elterjeszts kulcsmondatval: „nem kollektv felelssgre vonsrl, hanem a nmeteknek, mint npnek a kimozdtsrl” kell hatrozni. A gyorsan elzendknek a szemforgat klnbsgttel semmit sem jelentett, mert a lnyeg a „kimozdts” volt.
Dlutn 14 rakor vget rt a kormny lse. Vorosilov, azaz Sztlin ukznak hrom ra, a kormnyls ideje alatt eleget lehetett tenni. Kertsz msnap paprra vetette a trtntek konklzijt: szovjet kvnsgra a magyar kormny vgrehajtja a nmetek kiteleptst. Gyngysi gy ismerhette meg az amerikai utn a szovjet llspontot is.
Augusztus 18-n a belgyminiszter, llamtitkrval, Farkas Mihllyal egytt tancskozst folytatott Szviridovval s Beljanov vezrrnaggyal. Az altbornagy tombolt, mert Vorosilovnak tulajdontotta a kabinet a kiteleptsre vonatkoz ukzt, viszont a magyar flre hrtotta a felelssget. Hiba rvelt azzal Erdei, hogy Magyarorszgon 1800 teleplsrl 22 helyre koncentrljk a nmeteket november 1-jig, amikor megkezdhet kiteleptsk, mert Szviridovot mindez nem rdekelte, vonatot nem bocstanak a kiteleptshez rendelkezsre – mondta –, s szerinte a nmeteket knyrlet nlkl, „aclseprvel kell kiseperni…”. Az ers kz politikjt kvetelte s Erdeit tette felelss a vgrehajtsrt, mert „a Belgyminisztrium nem demokratikus szerv, hanem forradalmi s diktatrikus”. Tovbb: a kiteleptendket „kisebb csoportokban kell… az osztrk hatrig ksrni, ahol a szovjet katonai hatsgok beengedik ket osztrk terletre, s ez tovbb a magyar kormnynak ne okozzon gondot”. Ezek a kiteleptettek tszivroghatnak „az amerikai vagy angol znba, s eljutnak Bajororszgba, ahol meglhetskrl majd gondoskodnak nmaguk”.
Ezzel a mddal megoldhat, hogy az angolszszok ne tiltakozzanak, ha pedig azt tennk, akkor a magyarorszgi SZEB „kln fogja elintzni”. Az ilyen kitelepts miatt a nyugatiak nem fognak tiltakozni. „Hasonlkppen kis csoportokban raktk t a hatron sajt nmetjeiket a csehek s a jugoszlvok teljes knyrtelensggel, s bebizonyosodott, hogy csak ilyen mdon oldhat meg a nmetek Nmetorszgba val kiteleptse”. Mindez egybeesett Rkosinak az augusztus 13-i rendkvli kormnylsen tett megjegyzsvel: a „formasg lnyegtelen”. Ha ugyanis egyszer „osztrk terletre tettk ket, magyar terletre visszatrni nem fognak, s – Szviridov szerint – nem is szabad, hogy a magyar hatsgok visszaengedjk ket”.
Az MKP Titkrsga a nmetek kiteleptsrl augusztus 21-n trgyalt, megbzta Rkosit, hogy beszljen Vorosilovval, majd Erdeivel. Az e napon, az egyik prtaktvn felszlal Rvai Jzsef, az MKP sajt- s propaganda osztlynak vezetje mr elkotyogta: „a svb krdsben llspontunk kt szban kifejezhet: ki velk!”.
II. rsz Kvetkez oldalon
|