A romk s a tbbsgi trsadalom - A gdzskrds
A napisajt nemrg beszmolt rla: a Magyar Pax Romana Frum programot dolgozott ki, amely ezttal, rendhagy mdon, nem a romk letminsgnek javtst, rdekeik rvnyestst s jogaik vdelmt, hanem a tbbsgi trsadalom eltleteit vette clba. A katolikus trsadalmi szervezet programja hangslyozza: ha Krisztus kvetse a szegnyek szolglatt jelenti, akkor a trsadalomnak most konkrtan elssorban a romkkal kell szolidrisnak lennie.
A Pax Romana egy rg a levegben lg „irnyvltst” javasol. Kemny Istvn szociolgus, egy 1971-es s egy 1993-as - a romk krben vgzett - felmrs vezetje, a most megjelent A magyarorszgi romk cm sszefoglal szociogrfia szerkesztje pldul arra panaszkodik, hogy a rendszervlts els veiben a cignysggal mg szolidris magyar rtelmisg mra elfordulni ltszik tlk. Mra immr nem csupn a rendrsg folytat harcot a „cignybnzs” ellen (mikzben pldul „rendrbnzsrl” senkinek sem jut eszbe nyilatkozni), hanem lltlag mg az egyetemistk, vagyis a jv rtelmisge krben vgzett klnfle vizsglatok is arra engednek kvetkeztetni: a tbbsgi trsadalom eddig tolernsnak, megrtnek s szolidrisnak szmt rtegeiben is nvekszik a cignyellenessg. A legnpszerbb televzis show-msorokban jabban rendszeress vlt a „vicces”, a kedveztlen eltleteket „knnyed” formban sulykol „cignyozs”, az gynevezett kzbeszd pedig mg tvolabb ll attl, amit a divatos kifejezssel „politikailag korrektnek” mondhatnnk. Mg akkor is, ha jelents vvmnyknt a tapintatosabbak a bntnak szmt „cigny” kifejezs helyett az nmegnevez „romt” hasznljk.
A mdia olykor akaratlanul is kevss objektv. Egy kt vvel ezeltt, a Nemzeti s Etnikai Kisebbsgi Hivatal megbzsbl kszlt, Vgkpknt, csak nmban cm, terjedelmes - Kelet, illetve Kzp-Eurpban az els ilyen jelleg - felmrs szerzi, Bernth Gbor s Messing Vera elismerik: a mdinak nem kis szerepe van abban, hogy a romakrds a korbbi vtizedek hallgatsa utn gy kerlt a trsadalmi diskurzusba, ahogyan. Mert br a sajt kitntetett figyelemmel ksri a romkkal kapcsolatos hreket, a tartalomelemzsek azt is megmutatjk, hogy a jellegzetes mdiabrzols nemegyszer megdbbent mrtkben egybeesik a magyarorszgi cignysggal kapcsolatos tbbsgi eltletekkel.
Mindez ktsgkvl azzal a tnnyel is sszefgg, hogy a cignysg nem „gy” etnikai kisebbsg, ahogyan a tbbi. „Krdezzk meg azoktl, akiket cignyoknak neveznk, minek tartjk magukat, s k azt felelik, hogy »mnus vagy szint vagyok«, »rom vagyok«, »zsitan vagyok«, de nem azt mondjk, hogy »cigny vagyok«” - rja Patrick Williams francia antropolgus egy, a nyugat-eurpai cignysgrl magyarul most megjelent tanulmnyktet egyik szerzje. „Ha ltezik cigny trsadalmi rendszer - vli Williams -, akkor az mindenekeltt kt elem kapcsolatainak rendszere: nem cignyok nlkl nincsenek cignyok; romk, zsitanok, mnusok stb. nlkl pedig nincsenek nem cignyok, vagy ahogyan a cignyok mondjk, gdzsk.”
Aligha vletlen egybeess csupn, hogy a Kemny Istvn vezette szociolgiai felmrsek mind 1971-ben, mind pedig 1993-ban azokat tekintettk cignynak, akiket a tbbsgi trsadalom annak tart, nem pedig azokat, akik nmagukat akknt hatrozzk meg - ami egybknt ms etnikumokkal kapcsolatban termszetes, st ktelez megkzelts volna. A „kvlrl jv definilst” Kemny szerint a szociolgiai felmrs konkrt szempontjai tettk szksgess. A cignyok ugyanis nem okvetlenl akarnak cignyoknak ltszani. Az olyan esetekben pldul, amikor a krds gy fogalmazdna meg: vajon inkbb a szegnysg avagy inkbb a cignysg vllalsa volna a mindennapi meglhets szempontjbl hasznosabb - pldul az ahhoz tartozk lennnek jogosultak meghatrozott szocilis seglyek ignybevtelre -, a tapasztalatok szerint sokan nemigen ragaszkodnnak roma identitsuk hangslyozshoz. Amitl fggetlenl persze knnyen elfordulhat, hogy a seglyt mgis mint romk kapjk meg.
A megkzeltst hagyomnyosnak is lehetne mondani: az e szzadi felmrsekhez hasonlan vgeredmnyben az els tudomnyos igny, 1893-ben kelt „czignysszers” is ezt a - voltakppen kvlrl trtn - megkzeltst alkalmazta. E szzadforduls vizsglat abban az idben kszlt, amikor a szlet magyar ciganolgia vezet trisznak Wislocki Henrik, Hermann Antal s a Habsburg-csaldhoz tartoz Jzsef fherceg szmtottak, akik kzl az utbbi alcsti birtokn kvnt letelepteni egy vndorl csoportot. k hrman, az akkor szletett nagyszabs vllalkozs, a Pallas lexikon „czignyok” cmszavnak szerzi, egynteten alkalmaztk a - Kemny Istvn szavaival - „rsztvev megfigyels” mdszert, amelynek sorn a vndorl cignyokat olyan emberekknt jellemeztk, akik „a trsadalmi ktttsgeket nem trik, vonakodnak a trsadalom rszv vlni, a termszet gyermekei, mbtor nem mind tisztessgesek”.
A romkkal kapcsolatos felmrseket mindekzben vgig egy pregnns kettssg jellemezte. Az egyik llspont szlssges, mgis iskolapldjnak mondhat darabja az az 1961-ben kelt prthatrozat volt, amely a cignysgot sommsan htrnyos helyzet szocilis rtegnek mondta, „amely bizonyos nprajzi sajtossga ellenre sem alkot nemzetisgi csoportot”. Csakhogy addig s azta szmtalan vizsglatsorozat bizonytotta, hogy a roma kisebbsg szocilisan halmozottan htrnyos helyzet ugyan, m van roma identitsa - ha mindjrt tbbfle is. A msik az 1993. vi LXXII. trvny, amely br a magyarorszgi romkat nll etnikai kisebbsgnek ismerte el, Magyarorszg hiba ratifiklta 1995-ben a Regionlis s Kisebbsgi Nyelvek Eurpai Chartjt, mindssze hat kisebbsgi nyelvet helyezett vdelem al, s ezek kztt nem szerepel a legnagyobb magyarorszgi kisebbsgi nyelv, a roma.
Pedig nyelvi szempontbl Magyarorszgon jelenleg hrom klnll roma kisebbsget is szoks klnbztetni: a tlnyom tbbsget kpez, magyar anyanyelv romungrkat vagy magyarcignyokat, a hozzjuk kpest kisebbsgben lv cigny anyanyelv gynevezett olhcignyokat, valamint az hozzjuk kpest is csupn kisebbsget kpez, maguk kztt a romn nyelv egy archaikus vltozatt beszl, magukat besknt meghatroz cignyokat. E csoportok tagjai szrmazsuk alapjn lesen megklnbztetik magukat a tlk eltrnek mondott cignycsoportoktl, m mg ennl is lesebben hatroljk el magukat a tbbsgi nem cignyoktl, a gdzsktl.
Ekzben felgyorsult a nyelvi asszimilci. Magyarorszg flmillisra becslt cignysgnak 1971-ben kzel 70 szzalka volt magyar anyanyelv, ami a kilencvenes vekre 90 szzalkra emelkedett. Az anyanyelv elvesztsnek, illetve a nyelvcsernek a f oka a szakemberek szerint az, hogy a roma frfiak nagy rsze 1971-ben olyan munkahelyen dolgozott, ahol knytelen volt magyarul beszlni. Akkor - 1971-ben - a roma npessg 85 szzalka volt munkaviszonyban, ami majdnem azonos arny volt a nem romk 87 szzalkval. 1993-ra a roma munkanlklisg 15 szzalkrl 71 szzalkra ntt (a gdzsk 36 szzalkra), de a nyelvveszts ettl fggetlenl mintha visszafordthatatlann vlt volna.
Az ennek kvetkeztben is lassanknt egysgesen romknak nevezett, s ernek erejvel egysgesen is kezelt etnikum a prognzisok szerint 2015-re Magyarorszg npessgnek 8 szzalkt teheti ki, mikzben a magt befogadnak nevez - s annak is tart - trsadalomban folyvst szl a vszharang, hogy „fogy a magyar”. Mi tbb, egy tavaly elkszlt kormnybeszmol arra is felhvja a figyelmet, hogy a demogrfiai vltozsok sorn „a cskken sszlakossg elregedse mellett a cignysg jval fiatalabb korsszettelvel is szmolni kell”. Mindekzben nincs rtelme vitatni azt a tnyt - rja mostani knyvben is Kemny Istvn -, hogy „a cignysg tmegei a lehet legalacsonyabb szinten lnek, s a leginkbb megvetett s flslegesnek tartott trsadalmi rteget kpezik”. S ha ez gy van, „akkor srgs, jl tgondolt s tudomnyos alapokra pl vltoztatsokra volna szksg - ha a tbb szz ves magyar-cigny egyttlst bks keretek kztt akarjuk megrizni”.
Gerlczy Ferenc (HVG, 2000. mjus 6.)
|