„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.”Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:
Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16
Erm s pajzsom az R, benne bzik szvem. Zsoltr 28,7
… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti." Karl Barth
A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...
Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .
E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben, a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal
„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
Srkzy Istvn Somogy megye jelents kzleti szemlyisge 1759-ben szletett s 1845-ben halt meg. Trtnelmnknek egyik legmozgalmasabb idszakban lt tbb mint 86 vet.[1] Tle szrmazik az „els somogyi oskola” megalaptsnak gondolata. Amit sajt birtokn Nagybajomban nem sikerlt megvalstania, de meg tudta gyzni Festetics Gyrgy grfot, hogy tervezett gimnziumt somogyi birtokn Csurgn pttesse fel a XVIII. szzad vgn. Mind az ptkezsnl, mind a kezdeti mkdtetsben oroszlnrszt vllalt[2] ekkor mr, mint a Belssomogyi Reformtus Egyhzmegye gondnoka. Ez utbbi feladatot tbb mint fl vszzadon t ltta el, kzben szmos vrmegyei tisztsget is betlttt. 1824–1836-ig alispn is volt. Hogy nem a tisztsgek tettk naggy, azt Teleki Lszl grf 1812-es Kazinczyhoz rt levele is bizonytja. Fispni beiktatsakor ezt rja: „…olyan becslet rt engem, hogy ebd felett Srkzy Istvn r hozzm jtt s megcskolt…”. De nemcsak az egyhz s a vrmegye letben jtszott jelents szerepet, a magyar mveldstrtnetben is tbb helyen felbukkan alakja. Levelezett Kazinczyval, prtfogolta Csokonait, aki 1798. jnius vgtl 1799. mjus vgig nla vendgeskedett. Szoros kapcsolatban llt tbb rval (Plczi Horvth dm, Berzsenyi Dniel…), akik knyveket is klcsnzhettek tle. Takcs Gyula bajomi Helikonnak nevezi azt a lgkrt, amelyet maga krl kialaktott.[3] „Nagy mveltsgvel szinte vonzotta maghoz kornak irodalmrait. Krija mind Kisasszondon, mind Nagybajomban gyakran volt sznhelye jeles rk tallkozjnak.”[4]
Magam is reztem ezt a vonzst – mg a kzel kt vszzadnyi tvolsg ellenre is –, amikor knyveivel a nyolcvanas vek msodik felben megismerkedtem. Ezek a knyvek 1912-ben kerltek Csurgra, az egykori tulajdonos ddunokjnak Srkzy Gyrgy barcsi fszolgabrnak ajndkaknt. Sokig ldkban voltak s csak a harmincas vekben kerltek a polcokra. A gimnzium 150 ves vforduljra kszlve, az 1936/37-es tanvben – az igazgattancs hatrozata alapjn – a kteteket nagysgrend szerint kellett elhelyezni a polcokon, majd az egsz tanri kar bevonsval megkezdtk a knyvek sorszmozst s elksztettk a cdula-katalgust. gy az addig kln trolt ajndk knyvtrak sztszrdtak. Lehetv vlt viszont egy ktktetes szakkatalgus kiadsa, amely a „Csurgi Knyvtr” sorozat VIII. s IX. kteteknt jelent meg 1939-ben.[5][357Ez a katalgus, minden hibja ellenre az egyetlen segdeszkz, amely tfog kpet ad a knyvllomnyrl. Segtsgemre volt nekem is az ajndkknyvtr elemzsekor 1987-ben, amikor a Magyar Irodalomtrtneti Trsasg kaposvri Csokonai Konferencijn a korabeli Bels-Somogy szellemi krnyezetrl tartottam eladst. Ekkor elssorban az 1800 eltt kiadott knyvekre koncentrltam, amelyekbl Csokonai is olvashatott. Ezeknek a szma a szakkatalgus alapjn 1311 darab. 1800 s 1840 kztt 1122 darab knyvet adtak ki, 1840 s 1845 kztt pedig 61 darabot. Mindssze 40 knyvet adtak ki Srkzy Istvn halla utn.
Katalgusban a teolgia s a blcsszet egy szakot alkot. Itt szerepel a legtbb m, de a teolgia kisebb arnyban van jelen. Figyelemre mlt, hogy a Nagyknyvtr gazdag Klvin gyjtemnybl mindssze hrom, ugyanakkor Platnbl tbb mint tz ktet szrmazik Srkzy Istvn knyvtrbl. A nagyobb filozfusok kzl megemltenm mg Descartes-t, Erasmust, Kempist, Mrus Tamst s Heideggert. A magyar szerzk kzl Bod Ptert, Diszegi Smuelt, Mrton Istvnt s Pczeli Jzsefet.
A magyar szpirodalom szakknyvei kztt 160 mvet tallunk a gyjtemnyben: Aranka Gyrgy, nyos Pl, Balassi s Rimai, Brczi, des Gergely, Fy Andrs, Janus Pannonius, Rvai, Verseghy, Szentjbi, Virg Benedek s msok mveit. Tbb szerznek a mveit sszes kiadsban gyjttte (Berzsenyi, Csokonai, Dugonics, Plczi, Kazinczy, Klcsey, Pczeli Jzsef…). Hasonl arnyban szerepel a klasszika-filolgia szak, sok Cicero, Caesar, Livius ktettel, tovbb Aesopus, Anakren, Szapph, Demokritosz, Homrosz, Horatius, Lucretius, Ovidius, Seneca, Tacitus, Epikttosz, Terentius, Thukdidsz, Vergilius, Xenophn s tbb kori r, fleg latin nyelv mveivel, de sok magyar fordtssal is tallkozhatunk. A nmet irodalom s nyelv szak 143 mvet tartalmaz. Kztk Erasmus, Herder, Hoffmann, Brger, Gottsched, Lessing, Klopstock mvei, tbb Schiller ktettel, Kleist 30 ktetes s Wieland 48 ktetes sszes mveivel, valamint Kotzebue 20 szndarabjval. A 71 ktetes francia nyelv s irodalom szaknl szerepel nhny sztr s vgjtk mellett Voltaire, Diderot, Lafontaine, Scribe, tovbb Beumarchais 1785-s lioni kiads „Figar”-ja s 7 Molière m. De itt lehetne megemlteni a pedaggia–eszttika szaknl szerepl 16 Rousseau ktetet is. A csekly szm angol szak elssorban regnyeket s nyelvknyveket tartalmaz, de Byront, Shakespeare-t s Jung „jszak”-it is Pczeli Jzsef fordtsban. A trtnelem szakon bell 353 mvet tallunk, amelynek nagy rsze magyar nyelv, illetve a magyar trtnelmet trgyalja. Kztk tbb olyan XVIII. szzadi m szerepel, amely a magyar trtnelmi ntudat racionlis kiptsnek dokumentuma (pldul: Bl Mtys s Katona Istvn mvei).
A termszettudomnyos mvek szma sem jelentktelen. A termszettan–matematika szaknl 40, a fldrajz–termszetrajz–vegytan szaknl 130, az orvostudomny szaknl pedig 71 ktettel tallkozhatunk (kztk Newton s Hufeland mvei). Az orvostudomny szaknak fele magyar nyelv m, a tbbi szaknl valamivel kisebb arnyban tallkozunk magyar nyelv szerzkkel (pldul: Diszegi, Weszprmi, Mtyus Istvn). Valamennyi szaknl tallunk Srkzy knyveket a mezgazdasgtl a vegyes irodalomig (Nagyvthy, Pethe Ferenc s msok mveit). Nagyon sok sztr, lexikon s korabeli kziknyv gazdagtja mg az llomnyt.
Vgl pedig tucatnyi magyar s nmet nyelv folyirat, amelyeket rendszeresen jratott. A magyarok kzl megemltenm a Magyar Kurrt, az Erdlyi Mzeumot, a Minervt, a Hasznos Mulatsgokat, valamint az els magyar irodalmi folyiratunkat a kassai Magyar Museumot. Valszn azonban, hogy ennl tbb lapot is jrathatott. Ezt a felttelezsemet a Tudomnyos Gyjtemny elfizeti listja is megersti.
[360Kziratainak csak tredke maradt meg. Ezeknek dnt tbbsge a Srkzy Mzeumban tallhat Nagybajomban. Sokat idzett verses naplja pedig a Rippl-Rnai Mzeumban tallhat Kaposvrott. Ezek kztt versei, fordtsai s egyb mvei is megtallhatk. Csurgra kerlt kziratai kzl megemltenm betrendes nmet–latin botanikai sztrt s egy msik hasonl tmj munkt, amelyben a nvnyek „kznp ltali” elnevezse szerepel. Nagyon rdekes olvasmny – magam is sokat forgattam – utalsokkal kiegsztett betrendes vegyes jegyes jegyzetei, amelyet mr 21 ves korban kezdett el rni. Levltrnak pusztulsrl egy 1800. november 16-n kelt tisztviseli jelents gy szmol be: „…mindent elpuszttottk, egy pnzt r jszga nem maradott, az rsait mind ganlba elztattk.”. maga pedig egy nagymret 1698-as kiads Hofmann-lexikon els ktetnek cmlapjn gy kommentlja az esemnyeket (ahol tszrtk a knyvet): „Ezen Bajonet dfs, az 1800. v 11. Nov.: hzamon dhskd rebbelis insurgens seregnek emlkezete! Kikre illik Claudinus ezen verse…”(latin nyelv versidzet).
Hozzfzni valja azonban nemcsak ehhez az esemnyhez volt. Nagyon sok ktet elzklapjn tallunk tartalmi ismertett, rtkel vagy ajnl sorokat, tartalomjegyzket, toldalkot, klnfle bejegyzseket. Nha mg az illusztrcikat sem hagyja sz nlkl. Plczi Horvth dm Pszicholgia tudomnya cm knyvnek elejn, a kzismert Plczi kp al a kvetkezket rja: „Ruhja hajcsimbkja hasonlt, de brzatja ppen nem, kivlt a szeme”. A tartalommal kapcsolatos kritikus megjegyzseit nemegyszer hasonlan kezdi: „hogy valaki ennek olvassval idt ne vesztsen…”. Komoly levelezseket folytatott egy-egy knyv cmnek, szerzjnek azonostsa, vagy hinyz oldalainak ptlsa rdekben. Nha lefordtott egsz mveket is, a cmlapokrl pedig valsgh (rajzos) msolatot ksztett. Szerette rajzokkal szemlltetni mondanivaljt. A pusztul trtnelmi emlkeket igyekezett az utkor szmra megrkteni (pldul a csktornyai Zrnyi emlkm). Bejegyzseibl az is kiderl, hogy mg a msoknak vsrolt knyveket is elolvasta s a helytelen mondatokat, informcikat thzta s kijavtotta. Fleg a felesgnek vsrolt knyvek kztt talltam ilyen „javtott” pldnyokat. A rgebben beszerzett tudomnyos mveket jabb ismereteivel bvtette. Gyakran j oldalakat, vagy paprcskokat ragasztott a knyvekbe s ezekre rta kiegsztseit. A legtbb kiegszt cskot Bod Pter Magyar Athenasba lttam, amelyet desapjtl Srkzy Antaltl rklt s akit az elzklapon gy emleget: „kedves des Atym rsa melyet mindig knnyez szemmel nzek s forr fii cskkal illetek…” . A tudomnyos kiegszts, humor, mly rzelmekkel teltett szemlyes valloms, vagy nha csak egy-kt indulatos sz tbbszr egy kteten bell is olvashat. Minst megjegyzseibl csak nhnyat idzek: „ennek nincsen prja, st nyomba se r egy is” (1795-s Magyar Grammatica), „keserves kn ezt megrteni”, „hla Istennek vge”, „melyek itt rva vagynak meglehet olvasni sok helyen”, „temrdek hazugsg van benne, de nem tsuda, mert mshol vette”.
Bejegyzseibl sok mindenre kvetkeztetni lehet. Pldul a knyvek beszerzsi mdjra. Egy rszk rksg tjn kerlt birtokba, legnagyobb rszket azonban vsrolta. Licitci, csere s ajndk tjn is hozzjutott knyvekhez. Ha nem tudott beszerezni egy mvet, lemsolta, vagy lemsoltatta. Az rklt knyvekben tallhat korbbi bejegyzsekbl arra lehet kvetkeztetni, hogy a knyvek szeretete s a gyjtsnl, kezelsknl tapasztalt ignyessg tbb nemzedken keresztl megfigyelhet. Amikor a gimnzium Nagyknyvtrnak rgi magyarorszgi nyomtatvnyait[6] lertam, 40 ktet Srkzy knyvvel tallkoztam. Nagyapja Srkzy Jnos, aki a XVIII. szzad elejn megvsrolta Nagybajomot, adatgyjtje volt Bl Mtysnak.[7] Rszt vett a trk kizsben. Mg Csokonai is ltta azokat a zentai csatbl szrmaz fegyvereket, amelyek a bajomi [361reghz rgi nagy ebdlinek falt fldig befedtk. Taln ezrt neveztk mzeumnak is Srkzy bibliotkjt.
Kortrsai kzl tbben is emltst tesznek nem mindennapi knyvtrrl. maga gy szmol be Berzsenyi ltogatsrl 1813. aug. 13-n Kazinczyhoz rt levelben: „…vagy 3 darab knyvet krvn olvasni. – Megcsodlta Bibliotkcskmat s taln majd rette tbbszr is eljn.”[8] Baksay Sndor pedig a kvetkezket rta: „… Istvn r azonban mr akkor nevezetes volt gynyr knyvtrrl. dm r (Plczi Horvth dm) ott ltta a nmet s francia remekrkat bks egyetrtsben… Ott fehrlettek az alispn r kedvenc latin klti is, Vergiliustol kezdve egszen Palenginiusig …”.[9]
Hogy mekkora volt vgl is ez a knyvtr, arra leginkbb a sajt maga ltal ksztett katalgusokbl kvetkeztethetnk. Kt ilyen katalgus kerlt a knyvekkel egytt a csurgi gimnzium knyvtrba. Az egyik kisebb mret, kemny tbls, knyv alak jegyzk: „Srkzy Istvn knyveinek jegyzke”. A msik egy nagymret (3545-s), fzetszer dokumentum: „Srkzy Istvn Knyveinek Catalgusa gy a mint sorba llanak a poltzokon”. Mindkett magyar, latin s nmet nyelv kzirat. Az utbbi bvebb, tbb mint 1600 knyvet tartalmaz s elhelyezsk mdjra is utal. (Megtudhatjuk belle azt is pldul, hogy mely knyvek helyezkedtek el Srkzy gya felett). A rendelkezsre ll dokumentumok teht elg tmpontot adnak egyrszt a knyvtr rekonstrulsra vonatkozan, msrszt egy rdekes tulajdonosi bejegyzseket is tartalmaz katalgus elksztshez. A feldolgozs sorn a gimnzium szakkatalgusban jelzett Srkzy knyveket leltri szmuk szerint nvekv sorrendben kellene (szmtgp segtsgvel) rendezni, gy knnyebben ki lehetne ket keresni. Ezutn szakszeren le kellene rni a tulajdonosi bejegyzsekkel egytt, majd a Srkzy katalgusokban szereplkkel egyeztetni. Ekkor kiderlne, mely knyvek vannak meg s melyek hinyoznak. Ezutn rekonstrulni lehetne a knyvtrat, feliratos res bortkkal vagy kartonokkal jelezve a hinyokat. Rgi lmom vlna valra, ha ezt a rekonstrult knyvtrat be lehetne mutatni az rdekldknek, kutatknak. Azt hiszem, most van r nmi remny… Az mr mindenkppen elrelps, hogy mind a megye, mind a gimnzium vezetse tmogatn a knyvtr feltrst.
A Srkzy knyvtr ltvnya vagy kzztett teljes katalgusa nem kis mrtkben mdostan az elmlt fl vszzadban kialaktott kpet a magyar kznemessg mveltsgrl. Ehhez a kphez egybknt mg e korszak legjelentsebb szakrtje, Flp Gza is bizonyos mrtkig hozzjrult. A magyar olvaskznsg a felvilgosods idejn s a reformkorban c.[10] mvben a falusi birtokos nemessget mg a XIX. szzad elejn is olyan kpzetlen, ignytelen rtegnek tekinti, akitl idegen a fejlds gondolata, letformja sokszor alig klnbzik a nptmegektl. Ha tanulnak is, annak az orszg nem sok hasznt veszi, mert nem olvasnak, illetve olvassi kultrjuk kimerl a kalendriumok lapozgatsval. gynevezett knyvtrukban tallhat mg egy-kt jogi knyv s az alkalmi kltszet sok kziratos termke. Protestnsok esetben Biblival s vallsi knyvekkel bvl, illetve vlik rtkesebb ez a kis csaldi gyjtemny. Kisszm, ignyesebb rszk viszont mr jelesebb kortrs rkat is olvas (fleg Gyngysit s Plczit). Kzlk sokan – fiatal korukban – tanulmnyokat folytatnak vrosi iskolkban, nyelvet tanulnak s rszesei lesznek a polgrosultabb szellemi kzssgnek. Aztn birtokaikra visszatrve is tovbb mvelik magukat. Felismerik a mvelds, a tudomnyos s gazdasgi ismeretek fontossgt a nemzet elrehaladsban, ezrt knyveket gyjtenek, majd a reformkorban tmogatjk a mrskelt nemesi reformpolitikt. Aztn a zalaszentbalzsi Skublics csald 920 mvet tartalmaz knyvtrnak elemzsvel mutatja [362be e rteg tipikus kpviseljt… A szerz itt is s ms tanulmnyban[11] is arra kvetkeztet, hogy az orszg mveltebb nemesi udvarhzaiban szmottev nagysg s rtk knyvgyjtemnyek keletkezhettek, ha mretk s gazdagsguk el is marad egy Skublics knyvtr mgtt. Ezutn kerl sor Cspn Istvn jki, Srkzy Istvn nagybajomi s jfalvi Sndor erdlyi kznemes knyvtrnak bemutatsra. Srkzy Istvn 170 (!) ktetes knyvtrval avatja a vidki mvelt birtokos nemessg reprezentnsv. „Viszonylag kis knyvtr volt teht, de rendkvl rdekes munkkbl llt. A tulajdonos irodalmi rdekldsbl s kapcsolataibl addan a knyvanyag tlnyom rsze, majdnem 90%-a irodalmi alkots…”[12] Tovbb nem idzem, de mg 5 oldalon keresztl „elemzi” az ltala elkpzelt knyvtrat. Tvedsnek alapja Mzsa Ern negyven vvel ezeltt megjelent cikke,[13] amelyben 170 knyvet kiemel a gimnzium szakkatalgusnak Srkzy anyagbl. Olyan knyveket, amelyek szmra rdekesek voltak, de egyetlen szval sem emlti cikkben, hogy ezekbl llna a Srkzy knyvtr. Jl ltta, hogy az „ajndkknyvtr 1845 eltt megjelent ktetei kztt kell keresni Srkzy Istvn knyvtrt.” A Srkzy ksztette katalgust nem ismerte, st az elemzett knyveket sem lthatta, mert nem tesz emltst a bejegyzsekrl…
A csurgi gimnzium egyik volt dikja Dnesn Szak Andrea viszont ppen ezekrl a bejegyzsekrl ksztett egy szakdolgozatot 1993-ban.[14] A munka els rsze figyelemre mlt. Azonkvl mr megemltette a Srkzy Istvn ltal ksztett katalgust is. Mindezek ellenre nem a knyvtr valdi paramtereit igyekezett megllaptani, hanem az ltala tnzett mvek alapjn lert egy 1016 mbl s 1194 ktetbl ll listt, amelynek a kvetkez cmet adta: „Srkzy Istvn knyveinek katalgusa”. Megvizsglva a kiadsi adatokat megllapthat, hogy e ktetek kzl 864 darabot 1800 eltt adtak ki. letnek utols 45 vben viszont csak 320 ktetet s ezt is vtizedenknt cskken mrtkben: Az els vtizedben 135-t, a msodikban 99-et, a harmadikban 52-t s a harmincas vekben mr csak 34-et, lete utols 5 vben pedig semmit. Ha komolyan vennnk a lista fl rt cmet, azt mondhatnnk, hogy Csokonai tvozsa utn egyre cskkent Srkzy knyvgyjti szenvedlye. Az letrajzi adatok ismeretben azt hiszem inkbb, arrl lehet sz, hogy egyhzi, kzleti s egyb feladatai nvekedsvel prhuzamosan kevesebb ideje maradhatott arra, hogy egy-egy knyv hinyz adatait nyomozgassa, s lelkiismeretes bejegyzseket ksztsen. Mert az emltett dolgozat szerzje gy tnik, hogy e bejegyzsekkel elltott knyveket prblja elnk trni. Krdses azonban, hogyan kerlt a listra hrom m abbl a 40 ktetbl, amelyeket Srkzy halla utn adtak ki? Az sem egszen vilgos, hogy ezek a ktetek hogyan keveredhettek a tbbi kz. Taln vletlenl?! Az a tny, hogy ezek a ktetek j llapotban kerltek Csurgra a szzad elejn, arra enged kvetkeztetni, hogy korbban is polcokon voltak elhelyezve, elklntve, de hozzfrhet mdon. Valsznleg olvashattak is belle, hasznlhattk, portalantottk, mozgattk s kltztettk tbbszr is, taln ms knyvekkel egytt. gy hatatlanul is hozztehettek nhny ktetet, amelyek nem oda valk. Ugyangy el is tnhettek belle… Igaz, ez mr jelentsebb ttel, tbb szz ktet. Itt mr ms okok is kzrejtszhattak. Gondoljunk csak arra – a bejegyzsek alapjn –, hogy maga Srkzy is rendelkezett tbb ktet tovbbi sorsval kapcsolatban: mit rdemes megtartani s mit nem.
Cikkemnek nem vletlenl a „Knyvtr a knyvtrban” cmet vlasztottam. gy gondoltam, ahhoz, hogy egy korszak vagy rteg mveltsg-trkpt megrajzoljuk, nem elg csak a knyveket s dokumentumokat figyelembe venni, vizsglni klnfle lelhelyeken, knyvtrakban. Ezekbl [363nehezebben lehet kvetkeztetni s sok a tallgatsi lehetsg. Az eddigi elemzseket, kutatsokat s megllaptsokat pedig kritikval kell fogadnunk. Mint ahogy van is erre plda a kznemessg mveltsgnek egy korbbi idszakra vonatkozan (lsd Monok Istvn „A 16. szzadi kznemessg mveltsgrl” c. eladsa Srvron 1998-ban). Nem titok, hogy lteznek s nem csak Csurgn, msutt is fel nem trt kznemesi knyvtrak. Nem titok, mgsem ismerjk ezeket igazn.
ltalban rejtzkd knyvtrak ezek, amelyeket besoroltak (tbbnyire az n. „mncheni rendszer” szerint”) egy nagyobb knyvtr ktetei kz. Csak elenysz rszk rendelkezik katalgussal, mgis fel lehetne trni j nhnyat kzlk. Rszben a mr emltett mdszerek alkalmazsval, rszben ms megfigyelsek alapjn (pl. a volt tulajdonos sajtos ktsmdja is irnyad lehet).
Az a tapasztalatom, hogy erre a feladatra akad vllalkoz, fleg a fiatal knyvtrosok, levltrosok, krben.[15] Remlem, hogy a jvben kiadsaik finanszrozsra is akadnak majd intzmnyek vagy vllalkozk, mert egyre bvl azoknak a kre, akiknek szksgk van olyan pldakpekre, mint Srkzy Istvn.
Molnr Lszl Sndor
[1] Az letrajzi adatokat n is, mint a legtbb szerz Srkzy Imre: A Ndasdy Srkzy csald (Bp. 1906.) cm mvbl mertettem.
[2] A csurgi gimnzium alaptsnak krlmnyeit Csire Istvn: Vzlat Csurg mltjbl. Klns tekintettel az ottani reformtus gimnzium s egyhz alaptsra (Csurg, 1907.) cm forrsrtk mve trgyalja, amelyre ksbbi rsok ptenek. Nekem is segtsgemre volt, mikor a knyvtr trtnett megrtam (pldul a Csurgi Gimnzium Nagyknyvtrnak mltja s jelene. = Csurg s Krnyke Kalendriuma 1988–89. vre 28–31.). gy tudtam meg, hogy az iskola knyvtrnak alapjait 1800. jlius 20-n Srkzy Jnos kiskorpdi kznemes (Istvn rokona) vetette meg 211 ktetes knyvadomnyval. Ez a tny is igazolja azt az elkpzelst, amely szerint nem csak mveltebb kznemesek rendelkeztek szmottev knyvgyjtemnnyel, hanem a latinul nem tud, de az rsos rtkeket tisztel vidki fldbirtokosok is.
[3] Mzsa Ern: Adatok a somogyi udvarhzak knyvkultrjnak krdshez a XVIII. sz. utols s a XIX. sz. els vtizedeiben. A Srkzyek bibliotkja. = Megyei Knyvtr vknyve, Kaposvr, 1958–59.18.
[14] Dnesn Szak Andrea: Srkzy Istvn knyveibe tett bejegyzseinek elemzse s knyveinek jegyzke. Szeged, Juhsz Gyula Tanrkpz Fiskola, 1993.
[15] pl. Hjja Julianna Erika: Knyv s olvasja Gyuln (a XVIII. szzad elejtl 1849-ig). Szeged, 2001. A fiatal levltros a mveltebb gyulai kznemessg knyvtrait kutatva („Mogyorssy Jnos s szellemi rksge” c. fejezetben) szintn ezres nagysgrend knyvtrakat felttelez.
Szabolcska Mihly Uram, maradj velnk!
Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?
…tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!
dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!
Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
A tbbivel megbirkzom magam.
Akkor a tbbi nem is rdekel,
szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
mg magnyom kivltsga se kell,
sorsot cserlek, brhol, brkivel,
ha jkedvembl, nknt tehetem;
s flszabadt jra a fegyelem,
ha rtelmt tudom s vllalom,
s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
S hogy a holnap se legyen csupa gond,
de kezdd s folytatd bolond
kaland, mi egyszer vget r ugyan –
ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.
A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt.
A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal Oldal tetejre