Komjthy Mikls
A magyarorszgi rsbelisg kialakulsa
rstud rteg, kancellria, oklevelek - Az gyek intzse sorn keletkezett iratok
A modern ember, aki nyugtalann vlik, ha nincsen a zsebben a szemlyazonossgt igazol rs, nehezen tudja elkpzelni azokat az idket, amikor gyek intzsre, emberek egymshoz val viszonynak rendbentartsra mg ritka kivtelkppen is alig jhetett szba az rsbelisg.
A magyar kirlysg letnek els kt szzadban a dolgokat tlnyomrszt szban intztk. Ads-vtel, pereskeds, bntetgyek, igazgatsi krdsek elintzse, kormnyzs jobbra az rdekelt felek, illetve az llam hivatalos embereinek kzvetlen rintkezse tjn trtnt.
A magyar llam s trsadalom az vezredforduln lpett az eurpai npek s llamok kzssgbe. Oly idpontban, amikor az rs szerepe az gyek intzsben, a trsadalom letnek szablyozottabb ttelben, a korbbi s ksbbi szzadokhoz kpest viszonylag szk krre korltozdott. Ezt az idszakot az rsreakci kornak szoktk nevezni.
Annak azonban, hogy az emberi viszonylatok alaktsban az rsbelisgnek alig volt szerepe, a magyar trsadalmi s gazdasgi let akkori fejlettsge is magyarzatul szolgl. Az emberek tlnyom rsze gyes-bajos dolgt el tudta intzni, az lete fenntartshoz szksges dolgokat be tudta szerezni egynapi jrfldn bell. Az emberek ismertk egymst, a fggben lev gyekre vonatkoz nzeteiket szban cserltk ki. Szavuknak hitelt nem rs, nem pecst, hanem az ket ismer emberek tanbizonysga adott.
Az ignyek nvekedtvel, amikor mr a szomszd megybe, idegen orszgba, esetleg mg tvolabb is elmentek, ahol mr senki sem ismerte ket, a termszeti gazdlkods apr trsadalmi-gazdasgi sejtjei falnak ttrsvel, az lsz mr nem bizonyult elgnek, az gyek intzse, az emberi egyttlsbl szrmaz gyek maradand rgztse ms segdeszkzt kvnt, az rst. Az j technika, az gyek intzsnek j mdja csak lassan, akadozva trt utat magnak. Nem vletlen, hogy els kirlyunk kezdemnye, amellyel, sok egyb nyugati intzmny mellett, a nmet csszri kancellria pldjn indulva, az gyek intzsnek szervezett, rsos formit is igyekezett orszgban meghonostani, csaknem ldozatul esett a XI. szzadkzpi pognylzadsok reakcis rombolsainak. Szent Istvntl egyetlen eredeti, hiteles oklevelnk sem maradt. Subtilis oklevltani s rstrtneti elemzssel azonban sikerlt llami s trsadalmi letnk eurpai indulsnak nagy jelentsg esemnyre fnyt derteni, st a nmet csszri kancellria egy alkalmazottjnak magyarorszgi mkdse emlkt az adatokban oly szegny kor homlya ellenre is tisztn magunk el lltani. Szent Lszlnak Szent Istvn reformjait restaurl trekvsei, s Magyarorszgnak az eurpai kereskedelem ramba val egyre intenzvebb bekapcsoldsa nyomn jjledt az gyek rsos intzsnek szoksa is. Az rs szinte monopliuma volt az egyhznak, s mivel rni s olvasni eleinte csupn az egyhz emberei, kzlk is csak a legkpzettebbek tudtak, a dolgok rsbeli intzsre, gyek rsba foglalsra rajtuk kvl msok nem is igen tartottak ignyt. Az rs ilykppen az egyhz hatalmnak abban az idben jelents fegyvere volt.
A XI. szzad vgrl vannak mr adataink arra is, hogy kereskedelmi gyletek lebonyoltsra, zsidk s keresztnyek kztt kttt megllapodsokrl pecstes feljegyzseket ksztettek.
Kik elgtettk ki a magyar trsadalom s llam nvekv rsignyt? Kezdetben klfldn iskolzott egyhziak, klerikusok, majd a magyar kptalani s konventi iskolkbl kikerlt egyhzi emberek, s csak a java kzpkortl kezdve, amikor mr a vilgi trsadalom is felismerte az rs hatalmt, az egyhzi iskolkban kikpzett vilgi rtelmisgiek, a dekok. Az rsos gyintzst lebonyolt klerikusok is inkbb jellegket tekintve voltak egyhziak, funkcijuk a vilgi rtelmisg krbe sorolta ket.
Az rsbelisg szervezettebb formi kibontakozsnak feltteleit III. Bla teremtette meg. Mgpedig, nem mint korbban feltteleztk, francia (a kirly kt zben nslt, mindkt felesge francia volt), hanem biznci hatsok nyomn. Bizncban, mint tudjuk, az rsbelisg nagy rmai hagyomnyai sosem haltak el. III. Bla, kezdetben, mint a biznci trn vromnyosa ott nevelkedett Mnuel csszr, Szent Lszl kirlyunk unokjnak udvarban. A trsadalomnak nyilvn mr meglev ignyt fogalmazta meg hress vlt oklevele: "szksgesnek tartottam, hogy a jelenltemben trgyalt gyek rsban ersttessenek meg."
Az egyre szaporod rsos teendket a kirly udvarban l vilgi papsg, a klerikus ntriusok, illetve az e papsgot egybefog testlet, a kirlyi kpolna ltta el. A kirlyi ntrius elnevezs az rpd-kor vgn mr elkel udvari llst jelentett.
Az rsos gyintzs kancellriai munkv szervezdse csak ekkorra, III. Bla kezdemnye utn j egy vszzadra, az rpd-kor vgre, st voltakppen csak Kroly Rbert idejre valsult meg.
Elsnek a kancellri, majd a XIII. szzad kzeptl az gyintzs tnyleges irnytst ellt alkancellri lls alakult ki. Kroly Rbertnek a magyar llamot jjszervez tevkenysge sorn lett aztn a kirlyi kancellria igazban hivatall. A trsadalmi, gazdasgi let sokrtbb, bonyolultabb vlsa tisztn tkrzdtt a kancellria tovbbi fejldsben. Az utols vtizedek fkppen pecsttani kutatsainak sikerlt megvilgtania e fejlds rszleteit, s a kancellria s a kirlyi kpolna elklnlst.
Az iratok, oklevelek hitelnek leglnyegesebb eleme a pecst volt. A kezdetben egysges kancellrinak az gyintzshez alkalmazkodst, hajlkonyabb vlst a kirlyi nagy pecst mellett a gyrs s titkos pecst feltnse rulja el. Az Anjouk korban a kancellria e hrom pecst hasznlatbl kvetkeztetve, hrom osztlyra tagoldott. Nagy Lajos uralkodsnak vge fel a gyrspecstes s a titkos pecstes kancellriai osztly titkos kancellria nven egyeslt. Krlbell ez idtl tallkozunk okleveleinkben a nagy, vagy nagyobb kancellria elnevezssel. A fejlds sorn pontosan elhatroldott a kt kancellria munkakre. A nagyobbik mindig az orszg terletn mkdtt, a titkos kancellria pedig kvette a kirlyt klfldi tjain. Az elbbi ltalban a bels igazgats, az utbbi pedig a klgyekkel foglalkozott. Kroly Rbert llamszervezse sorn, 1317 tjn alakult t a kpolnaispn krija nll, udvari oklevl-kibocst szervv. Ilyen jelleg mkdse a szzad hetvenes veiben megsznt, ettl kezdve lland, udvari panaszfelvev helyknt mkdtt.
E rvid sszefoglalsban valamennyi oklevlkiad szervvel, szemllyel nem foglalkozhatunk, a nem kirlyi udvari, kzponti szervek kzl azonban, mint okleveleket tmegesen kibocst szervekrl, a hiteleshelyekrl meg kell emlkeznnk. Szentptery Imre meghatrozsa szerint: "hiteles helyeknek nevezik nlunk ... azokat az egyhzi testleteket (kptalanokat s konventeket), amelyek a XIII. szzad els fele ta a felek krsre, vagy hatsgi megbzs alapjn lltottak ki... kzhitel okleveleket."
A pspki szkhelyek kptalanjai mellett hiteleshelyekknt mkdtek a nevezetesebb trsaskptalanok, mint a budai, cszmai, pozsonyi, szkesfehrvri, stb. 1351 ta, amikor sok, kisebb jelentsg konvent hiteleshelyi jellegt megszntettk, a bencs konventek kzl nevezetesebbek voltak: a garamszentbenedeki, a kolozsmonostori, a pannonhalmi, a pcsvradi, a somogyi, a szekszrdi, a tihanyi, stb. A premontreiek kzl a csornai, a jszi, a leleszi, a turci, a vradelfoki, stb. A johannita keresztes konventek kzl a budafelhvzi, az esztergomi, a szkesfehrvri, stb.
Az oklevelek fajtirl (kls jegyek alapjn val megklnbztetskrl, valamint tartalmuk szerint val klasszifiklsukrl: armales, donationales, protectionales, stb.; citatoriae, evocatoriae, inquisitoriae, statutoriae, stb.), rszeirl (invocatio, inscriptio, salutatio, arenga, promulgatio, narratio, dispositio, stb.), megpecstelskrl, s ms iratfajtkrl az elads fog rviden megemlkezni.
|