//palheidfogel.gportal.hu
//palheidfogel.gportal.hu

„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.” Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:


Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16


 

 

Erm s pajzsom az R, benne bzik
szvem. Zsoltr 28,7

… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti."  Karl Barth

.


Theolgia, Trtnelem, Gradul, Zsoltr


Heidfogel Pl

lelkszi nletrajz - 2015


Csaldi Honlapom:

//heidfogel-domjan.gportal.hu

phfogel@gmail.com

 

 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

www.refzarszam.hu

shopify site analytics
 

Heidelbergi Kt 1563

 

II. HELVT HITVALLS

 

A GENFI EGYHZ KTJA

A GENEVAI Szent Gylekezetnek CATHE- CISMUSSA
 
Avagy A Christus tudomnyban gyermekeket tant  FORMATSKJA 

M.Ttfalusi Kis Mikls ltal 1695 esztend 

A Genfi Egyhz Ktja 1695 Ennek ismertetje.

Klvin Jnos: A Genfi Egyhz Ktja Ppa 1907.
www.leporollak.hu - Nmeth Ferenc munkja

Hermn M. Jnos: A Genfi Kt tja Kolozsvrig

- Fekete Csaba Kt, egyhz,tants 

 

IRTA: Klvin Jnos

 

KLVINRL IRTK

 

Klvin vfordulk

 

KARL BARTH 1886-1968

 

Bib Istvn

 

Biblia - s jszvetsg Prbakiads -

 

Bibliakiadsok, knyvek
Magyar biblikus irodalom

 

Biblia v, vek utn

 

Dr Csehszombathy Lszl
szociolgus 1925-2007

 

OSCAR CULLMANN 1902-1999

 

Egyhzi Zsinatok s Knonjai

 

FORRSMVEK

 

GALSI RPD
Jakab, az r testvre

 

A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...

Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .

E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben,  a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal


2. Evagliumi klvinizmus szerk Galsi rpd Klvin kiad

 

 

Dr GRGEY ETELKA lelkipsztor, ir

 

1. Kzssg az szvetsgben

2. Biblia s liturgia

3. Prtusok s mdek...

4. Isten bolondsga

5. li, li, lama sabaktani?

6. Minden egsz eltrt?

7. Siralmak s kzssg

 

HARGITA PL
reformtus lelkipsztor


Istvndi 1924-1996 Ppa

 

Keresztny filozfia

 

Dr (Kocsi) KISS SNDOR

 

Kommentr 1967 s

 

Dr KUSTR ZOLTN

 

MLIUSZ JUHSZ PTER
1532-1572

 

DR NAGY BARNA

 

Dr PTOR IMRE

 

Dr RAVASZ LSZL pspk

 

SZEGEDI KIS ISTVN


1505 - 1572 REFORMTOR

 

SZENCI MOLNR ALBERT

1574 - 1633

 

Theolgiai irodalom

 

Temetsi beszdek

 

DR TTH KLMN
theolgiai professzor


1917 - 2009

 

DR. TRK ISTVN

 

Dr. VICTOR JNOS (1888-1954)

 

Rgi magyar Irodalom

 

Rgi knyvek s kziratok

 

XX. szzad Trtnelmhez

 

Webem - itt

 

PDF - MP3 - Doc - Odt formtum

 

Teremtsrl

„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a  legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
 
 
- A reformtus egyhz trtnetnek kutatsa
1945 -1990

A reformtus egyhz trtnetnek kutatsa 1945 -1990

A Horthy-korszak idejn mg igen j szellemi kondciban lv magyarorszgi reformtus egyhz 1945 s 1990 kztti trtnetnek kutatsa szmos rtkes eredmny ellenre szinte a kezdeteknl tart. Jelenkutatsrl lvn sz, nagy lehetsgei vannak az oral history-nak, ami kiegszthetn vagy ellenrizhetn is a memorokat, vagy akr az egyszer egyhztagokat (termszetesen laikusokat is) megszlaltathatn.

Kemny ellenfl

Elljrban nhny specilis szempontot vetek fl. A szovjet bolsevik-tpus diktatra a Baltikum s a Balkn kztti trsget - tudvalven - 1940 s 1990 kztt tartotta uralma alatt. Ez a fl vszzad egyhz-llam-trsadalom viszonynak egyetemes trtneti perspektvjban j, szmos alapvonsban addig nem ismert fejezetet kpez. Egy zsiai eredet despotizmus a modern korban elszr tkztt a nyugati keresztnysggel, az eurpai kultra egyik meghatroz tartozkval.

A kommunista diktatrk kezdettl f ellensgeik krben tartottk szmon az egyhzakat, s nyltan hirdettk belthat idn belli flszmolsuk stratgijt, melynek eszmei ideolgiai gykerei a szovjet znban is - paradox mdon - a nyugat-eurpai flvilgosods radiklis antikleriklis ghoz nyltak vissza. Vajon volt-e a cl megvalstsnak tgondolt, egysges terve, amit bbllamokra s egyhzakra forgatknyvenknt bontottak volna le, vagy az nknyuralmi rendszerek mkdsbl addan, az lland ellensgkeress s megsemmists folyamatba illeszkedve, akr automatizmusknt rvnyeslt az egyhz- s vallsldzs? Valszn a szovjet irnyts s mintaads, m a kutatsok egyelre nem teszik lehetv a rszletesebb vlaszt.

A protestnsokra fkuszlva, esetkben az angolszsz-nmet-skandinv vilg ugyancsak fontos alkotelemvel kerltek szembe. A tl tvoli dimenzik helyett a kvetkezkben a magyarorszgi reformtusokra sszpontostunk. Mirt kellett a hatalomra trekvknek mindenkppen odafigyelni rjuk?

1. Az 1930-1940-es vekben a magyar reformtus egyhz szmos tehetsges, jl flkszlt vezetje s vlemny- formlja rvn igen j szellemi kondciban volt.

2. A protestnsok a fggetlensgi hagyomny legkzvetlenebb kpviseliknt tekintettek magukra, s sokan msok ugyancsak gy tekintettek rjuk, amit a reformtusok etnikai egysgkkel nyomatkostottak, majd az els vilghbor utn szocilis rzkenysgk is ersdtt.

3. Tbb krlmny kvetkeztben 1948-ban a reformtus egyhzra osztottk a prtllami kvnalmaknak megfelel „j tanul szerept” (Kiss Rka tbbszr hasznlt kifejezse), ami a forradalom leverse utn j elemekkel gyarapodott.

Tanulmnyunkban nincs lehetsg sszehasonlt vizsglatra, ez azonban nem jelenti azt, hogy a reformtus egyhz trtnete elszigetelhet ms hazai egyhzaktl. Pldul abban a krdsben, hogy vajon a magyarorszgi kommunista egyhzpolitiknak lteztek-e klnbz tradcij egyhzakra specializlt, markns elkpzelsei vagy alkalmanknt s esetenknt alakult, hogy egyenknt illetleg egytt miknt viszonyulnak hozzjuk. Mindkt lehetsg mellett szlnak adatok, de kielgt vlaszt erre a krdsre sem tudunk mg adni. A vilgegyhz, a ppasg, a hierarchikus szervezet, a legnagyobb llekszm hazai felekezet fontos tnyezkknt indokoljk a katolikusok irnti slyozott rdekldst a trsgben kisebb llekszm s szigetprotestantizmussal szemben.

A szakirodalmi eredmnyek ttekintse eltt a tjkozdst segtend, ksrletet tesznk a 45 v egyhztrtneti periodizcijra.

I. 1945-1948: Az 1919-es azonnali teljes kommunizlssal szemben, a szovjet megszlls els idszakban a vallsos hveket nyugtat, az egyhzak mkdst biztost nyilatkozatok dominlnak. Kzben azonban radiklis trsadalompolitikai dntsekkel komoly csapsok sjtjk az egyhzakat (fldoszts, iskolallamosts, egyesletek betiltsa stb.). A folyamat a knyszeregyezmnybe torkollik.

II. 1948-1955: befejezdik az egyhzak ellehetetlentse, mkdsk beszktse, intzmnyeik, vagyonuk llamostsa. Lojlisra cserlik a vezetst, de a kzpszintnl mlyebbre viszonylag kevss hatol a prtllami befolys. Az llami Egyhzgyi Hivatal alaptsa. Bkepapsg. Megflemlt „reformtus” koncepcis perek. Nem ers, de nem elhanyagolhat mrtk az egyhzpolitikval val szemben lls.

III. 1955-1957: az ellenlls 1955-tl fokozatosan spiritulis mozgalomm vlik, amely meg akarja jtani az egyhzat, de nem jelli clnak a trsadalmi rendszer megvltoztatst. A Reformtus Megjulsi Mozgalom mr a forradalom eltt nyilvnossghoz jut, majd alatta r a cscsra. A buks utn, 1957 kora tavaszra erszakosan flszmoljk. Restaurci, megflemlts, megtorls, aminek legslyosabb trtnse Gulys Lajos levli lelksz kivgzse.

IV. 1958-1968: a rgi, lemondott-lemondatott, kompromittldott egyhzi vezets helyre j, prtllami szempontbl a forradalom elttihez hasonlan jra teljesen megbzhat kerl. A direkt egyhzirnyts s ellenrzs fokozatosan teljess vlik, egyidejleg lassanknt j politikai taktika rvnyesl: az llam rdekeit a kollaborns egyhzvezetk kpviselik, k a vgrehajti a politikai htter fegyelmezsnek is. Tovbbi perek. Az ellenlls lnyegben megsznik vagy passzivitsba szorul.

V. 1968-1990: nem kerl sor jabb reformtus perre, a rendri beavatkozs megsznik. Az egyhz lete csaknem vegetl. Az antikleriklis llamprti retorika csillapodik, br a valls megsznsnek ttelt nem adjk fl, annak bekvetkezst tvolabbi idre prognosztizljk, helyre az llam s az egyhz j viszonynak hangoztatsa lp. Marxista-keresztyn (ltszat) prbeszd. Jelentktelen egyhzpolitikai engedmnyek, lnyeges vltozst csak az llami Egyhzgyi Hivatal megsznse (1989) s a knyszeregyezmny flbontsa hoz (1990), ami egyidejleg a rendszer s a korszak vgt jelenti.

Komoly politikai nyoms

A periodizci szakaszainak htterben nem nehz flfedezni a diktatra trtnetnek politikai, trsadalmi, gazdasgi vltozsait, amelyeket az emltett terjedelmi korltok miatt ezttal nem rszletezhettnk. Rjuk utalsunkkal azonban arra is emlkeztetnk, hogy a periodizci egy erteljesen politikai nyoms alatt ll egyhz trtnett tkrzi. Elssorban nem is az egyhz trtnete rajzoldik ki belle, hanem a prtllami egyhzpolitik, az egyhz letbe folytonosan beavatkoz llam. A tagolst kls esemnyek s kls szempontok alaktjk, nem az egyhz bels lete s trtnsei.

Milyen eredmnyek szlettek eddig? ttekintsnk nemcsak a fentebb hivatkozott id- s terjedelmi korltok miatt vzlatos, hanem a vonatkoz kutatsok hinyai s egyoldalsgai miatt is. A periodizcit az imnt leginkbb ezrt neveztk ksrletnek. Melyek a historiogrfia szegnyessgnek, viszonylag szerny voltnak a fbb okai?

1. Idbeli kzelsg, ami mindig kzenfekv, knyelmes kifogs a jelenkortrtnet szmra, de mindig kritikval kell hozz viszonyulni.

2. Az 1990 utni reformtus egyhzi vezetsnek nem llt rdekben a mltfltrs. Jllehet a reformtus zsinat hossz halogats utn 2010-ben ltrehozta sajt mltfltr bizottsgt, ez az attitd lnyegben mig nem vltozott. Az egyhzi vezetk idnknt beszlnek rla, de munkjt kevss serkentik. Vlemnynk szerint rszint, mert a kollaborci valamilyen formjban viszonylag sokan rintettek voltak, rszint mert a politikai fordulat vratlanul rte a reformtus egyhzat. Nincs nyoma, hogy kzeledtt rzkeltk volna, kszltek volna r. Ugyanakkor tny, hogy az egyhzi letben hirtelen megnylt nagy lehetsgek ms fontos gyekre sok energit lefoglaltak.

3. Ismert, hogy a diktatra alatt a hazai egyhztrtnet-rs kedveztlen helyzetbe kerlt, 1990 utni kibontakozsa nem mehetett vgbe mrl holnapra.

4. A fentiekkel sszefggsben a forrsfeltrs messze elmaradt nemcsak a kvnt foktl, hanem a lehetsgektl is.

Mieltt elszr a teolgiai alap egyhztrtnet teljestmnyeit szemlznnk, a teljessg kedvrt emltnk kt marxista filozfiai mvet, melyek azt tanstjk, hogy a prtideolgusok fontosnak tartottk a hazai, kortrs protestns teolgit sajt szempontjaik szerint elemezni.

Az 1990 utn a korltozsok all flszabadul teolgiai alap egyhztrtnet kezdetei kimondottan biztatak voltak. Jos Colijn holland szerznek a magyarorszgi reformtus teolgia s egyhzi let kommunizmus alatti trtnetrl Hollandiban nmet nyelven jelent meg ktete, amit nhny v mlva magyarul is kiadtak. Ugyanekkor ugyanezen tmrl kszlt el Bogrdi Szab Istvn knyve. Mindkt m kitn kritikus elemzs. Fontos, hogy trgyukat nemzetkzi kontextusban helyezik el. A magyar reformtus egyhznak trtnete sorn az adott korszakban ltezett elszr - a protestns gondolkodstl klnben idegen mdon - „hivatalos” teolgija, amit „szolglat-teolgi”-nak neveztek.

Vilgszerte elterjedt prhuzamait, kztk evanglikusokat s katolikusokat is, hol „baloldali”, hol „balliberlis”, „neoliberlis” vagy ppen „felszabaduls” (stb.) teolgiaknt emlegettk s tartjk szmon ma is. A hazai szolglat-teolgia (nigazol) feladatnak jellte - most tudatosan leegyszerstve fogalmazok - a kommunista rendszer helyeslst („kiszolglst”), mint a vilgtrtnelemben addig megvalsult legigazsgosabb trsadalmi rend igazolst. Az ttr mveket kvet vekbl kiemelked Fodorn Nagy Sarolta sajtosan rdekes megkzelts knyve. Az 1948-i egyezmny kvetkezmnyeit s hatstrtnett vizsglja teolgiai s nevelstrtneti aspektusbl.

A trsadalom- s mveldstrtneti alap egyhztrtnet terletn jval tbb munka kszlt, de tfog igny viszonylag kevs, knyv-terjedelm rtekezsrl, monogrfirl nem tudunk szmot adni. Ezek hrom nagyobb csoportra oszthatk.

1. Ahogyan hivatalos teolgija, gy „hivatalos” jelenkor-trtnete is korszakunkban volt elszr a magyar reformtus egyhznak. Szakszersg szempontjbl nehezen lehet trtneti munknak nevezni, valamelyest mgis az, mert jegyzetelt s nyomtatott forrsokat idz a kalandos let Kdr Imre knyve, amely nemcsak a kt hbor kztti reformtus egyhzat marasztalta el mltnytalanul s egyoldalan, hanem vllalta a kiadsa eltt nem sokkal korbban elfojtott Megjulsi Mozgalom s a reformtus egyhz forradalom alatti trtnetnek rgalmazst is. Tudomnyos igny sokszerzs kiadvnysorozat, amelyet a magyar reformtus egyhz alaptsnak ngyszzados nneplse alkalmbl jelentettek meg. A bennnket rdekl, az 1867-1978 kztti veket trgyal tdik ktet az egyhztrtnet szmos rszletvel elsknt foglalkozik, de klnsen az 1945 utni fejezetek ersen irnytott s szelektlt szempontok szerint kszltek.

2. Az emigrciban szletett Gombos Gyulnak korszakunk els harmadt rtkel, a kollaborns egyhzi vezetst lesen brl knyve. vtizedekkel ksbb, a forradalom harmincadik vforduljra Brczay Gyula ksztett trtnszi indttats, terjedelmes tanulmnyt, amelybe sajt emlkeit, sorst is belefoglalta. Mindkt m rtheten nlklzi a hazai forrsokat, de van historiogrfiai rtkk.

3. 1990 utn arnyaiban, tartalmban, tematikjban egyarnt gyarapodott a szakirodalom. Ladnyi Sndor elsknt publiklt sszefoglal tanulmnyt az 1956-ig terjed idszakrl. Utbb a tmakrben tbb kisebb dolgozat s egy terjedelmes szveggyjtemny szerkesztse fzdik mg a nevhez. Ellenben tisztn forrskiadst rendezett sajt al Kiss Rka, a Megjulsi Mozgalombl intzmnyeslt Orszgos Intzbizottsg flhvshoz csatlakoz presbitriumok nyilatkozataibl sszelltva. Kiss Rka a ktethez rt bevezet tanulmnyban az emltett mozgalom trtnett dolgozta fl. Ugyan rt a reformtus perekrl, az llambiztonsgi iratok klnbz reformtus vonatkozsairl, a budapesti reformtusok korszakunkbeli letrl, gyszintn kiemelked lelkszi s laikus szereplkrl.

Tibori Jnos a Tiszntli Egyhzkerlet msodik vilghbor utni negyedszzada trtnetnek teolgiai rtelmezsekkel s forrsok kzlsvel gazdagon illusztrlt, sajtos hangvtel megrsra tett ksrletet. Barth Bla, Dienes Dnes, Missk Marianna szerzi hrmas a Tiszntli Egyhzkerlet Rkosi-korszak alatti trtnett reprezentl forrsgyjtemnyt adott kzre. Mint fentebb s albb, itt sem tarthatjuk feladatunknak az egyes szerzk tmakrnkbe vg, teljes knyvszett megadni, hanem a teljessgre trekvst szksgszeren mellzve, mg nhny kutatt s tanulmnyt emltnk meg. Barcza Jzsef az 1948/49-es s az 1956-os esemnyekkel foglalkozott, Frj Zoltn nevhez elssorban a „koalcis” vekrl s az iskolallamostsrl rott cikkek fzdnek. Vgl kt sajt tanulmnyra utalok.

Br nem nagy szmmal, forrsrtk visszaemlkezsek is napvilgot lttak. A Megjulsi Mozgalom vezet alakjnak, Pap Lszl pspkhelyettesnek, a budapesti teolgia dknjnak az nletrst mr a politikai fordulat utn, de mg az emigrci adta ki. Ravasz Lszl memorja korszakunkrl is szl fejezetekkel - sajnlatosan csonkn - ugyancsak 1990 utn tallt kiadt. A meghurcolt lelkszek visszaemlkezsei kzl pldaknt emltnk kt, az egyni lett mellett a „htkznapi” egyhzldzs rszleteit rgzt knyvet. A „msik oldal”-rl eddig ritkn szlaltak meg. A korszak jelentkeny szerepli napjainkra vagy mr nincsenek az lk sorban, vagy vltozatlanul hallgatnak.

Vgl megjegyzem, hogy ezttal nem tartottam feladatomnak azokat a munkkat flsorolni, amelyek a korszak egyhz-llam kapcsolatt ltalban, nem felekezetekre bontva trgyaljk, pldul az llami Egyhzgyi Hivatal mkdsvel foglalkoznak, vagy a kzponti prtszervek vonatkoz llsfoglalsait, direktvit adjk kzre illetleg a politikai rendrsg egyhzi elhrtssal foglalkoz tevkenysgt trjk fl, pedig ha nem is a reformtus egyhzra koncentrlnak, szmos fontos vonatkozst tartalmaznak rla.

A jv kutatsai tmi

Jelenkutatsrl lvn sz, nagy lehetsgei vannak az oral history-nak, ami kiegszthetn vagy ellenrizhetn is a memorokat, vagy akr az egyszer egyhztagokat (termszetesen laikusokat is) megszlaltathatn pldul a vilghbor alatt s utn minden tekintetben meglnklt hitletrl, bels egyhzi nyelven bredsrl vagy a „htkznapi” egyhzldzsrl, eddig azonban ezen tren alig trtnt valami. A korszakunkat tfog tematikj „Isten vagy trtnelem” cmmel forgatott, kt rszes, forrsrtk dokumentumfilmet itt emltjk meg (rendez: Szab Eszter, 2000-2001).

A kvetkezkben nhny nagyobb tmakrt sorolok fl, amelyek kutatsa a szakirodalom s a forrsok ismeretben vlemnyem szerint fontos, ezrt kvnatos lenne eltrbe kerlsk. Kutatsuk eddig vagy hinyzik vagy csekly eredmnyt mutat fl, illetleg mozaikszer.

1. A trtneti mellett llektani s blcseleti aspektus jelents krds, hogy az ltalam fentebb j szellemi kondcijnak mondott reformtus egyhzat, hogyan s mirt sikerlt Rkosiknak viszonylag gyorsan legyengteni, a trdalom letbl csaknem kirekeszteni.

2. Hasonlan nagy jelentsg krds, hogy mindezek ellenre mgis mirt s hogyan maradt meg az egyhz. Most termszetesen nem a transzcendens s lelki tnyezre, hanem trtnszi szempontbl a racionlis oldalra gondolok. A misszi mint gyakorlat.

3. Az iskolk llamostsa (helyi szintekre lebontva mi trtnt, a pedaggusok „tllsa”, a szlk ellenllsa).

4. A hittantants tnkrettele (az esettanulmnyok itt is hinyoznak).

5. Ifjsg s egyhz kapcsolata, amit a mindenkori prtideolgia a kzponti problmk kztt tartott szmon, s folytonosan bomlasztotta. Vallsos nevels a csaldban.

6. A diktatra totliss vlsval csaknem azonnal s szinte teljesen megsznt az egyhzi knyvkiads, sajt s iratterjeszts. Igen gyorsan a helykbe lpett az egyhzi „szamizdat”. Ennek trtnete (ksztse, fordtsa, forgalmazsa). Az illeglisan keletkezett kziratos-sokszorostott anyagok sincsenek sszegyjtve.

7. A kollaborci szles sklja (belertve a teolgiai s filozfiai vonatkozsokat).

8. Az ellenlls vltozatai.

9. A felekezeti npmozgalom alakulsa.

Legvgl nem hagyhatjuk figyelmen kvl a nemzetkzi vonatkozsokat. Az els idszakban, ami rszben egybe esett a hideghbors vekkel, a nyugati szkhely nemzetkzi protestns szervezetek s a nemzeti (tartomnyi) egyhzak vezetinek tbbsge kommunistaellenes, brlta a magyarorszgi egyhzpolitikt s annak hazai szvetsgeseit. A kapcsolattarts vatos s mrskelt intenzits volt. A hatvanas vek vgtl a nyugati szervezetek vezeti liberlis nzetekre s a politikai baloldallal ellensgesnek nem mondhatkra cserldtek ki. Figyelmk az Eurpn kvli trsgekre tevdtt t. Minek kvetkeztben a szovjet zna kritikja lassan letompult. A kapcsolattartsnak olyan formi alakultak ki, amelyek valjban legitimltk a prtllami egyhzpolitikt s a vele kollaborlkat.

2005-ben Lucas Vischer svjci reformtus teolgus, aki korbban vezet tisztsgeket tlttt be egyhzi vilgszervezetekben, s a magyarorszgi viszonyokat nemcsak ezrt, hanem itteni rokonsga rvn is jl ismerte, egyttmkdsre krt fl az nknyuralmi rendszerekkel szembeni reformtus ellenllsrl (a mrtromsg elszenvedst is belertve) kszl munkban. Neki tadott rsombl a hazai kollabornsok emltst tartalmaz s a nyugati egyhzi szervezetek felelssgt flvet rszeket trlte, mivel gy szvegem csonkn jelent meg, nevem kzlshez nem jrultam hozz. (Commemorating Witness and Martyrs of the Past. Edited by Lucas Vischer. Geneva, 2006. Center International Rform John Knox. Magyarorszg Koreval, Madagaszkrral s Szudnnal egytt szerepel: 84-93.o.).

A vilgbirodalmi clokat szolgl szovjet elhrts valsznleg eredmnyesen plt be a nemzetkzi egyhzi szervezetekbe. A magyar tisztsgviselk s kpviselk, flteheten mind beszervezett gynkk voltak. Fltrsra vr, hogy a feladatuk az informciszerzs vagy a befolysols, esetleg mindkett lehetett. Idkzben a „keleti blokk” a protestnsok s az ortodoxok rszvtelvel Prgai Keresztyn Bkekonferencia nven kln vilgszervezetet hozott ltre, melynek trtnete ugyancsak fldolgozsra vr.

A nemzetkzi vonatkozsok folytn a magyar reformtus egyhz 1945-1990 kztti trtnete kutatsnak szmolnia kell a svjci, nmetorszgi s hollandiai reformtus egyhzak s protestns egyhzi seglyszervezetek, illetleg az egykori NDK s Csehszlovkia llambiztonsgi levltrainak anyagaival is.

Nem ennek az rsnak a feladata Magyar Orszgos Levltr s az llambiztonsgi Szolglatok Trtneti Levltra mint a krdskr kzponti forrsait rz hazai kzgyjtemnyek bemutatsa. A kutatsok tovbbi fontos, kzponti bzisa a Magyarorszgi Reformtus Egyhz Zsinati Levltra s a ngy reformtus egyhzkerlet levltra (Budapest, Debrecen, Srospatak, Ppa). A reformtus egyhzmegyk levltrairl nincs ttekintsem, de valszn, hogy a kerletekhez kpest jval kevsb rdemesek a figyelmnkre, egybirnt anyagukat a hivatali rend szerint a kerleti intzmnyek fogadtk/fogadjk be. A helyi, egyhzkzsgi irattrak teljessge, llapota, kutathatsga igen vltoz s esetleges.

Krdskrnk vidki trtnetnek legfontosabb forrsai a megyei levltrakban tallhatk, amelyek befogadtk a megyei szinten egyhzpolitikval foglalkoz szervek, a tancsok, prtbizottsgok, politikai rendrsg iratait. Ezek kztt alighanem a legfontosabbak az egykori megyei egyhzgyi eladk vagy titkrok iratai.

sszegzsl megllapthat, hogy a reformtus egyhz 1945-1990 kztti trtnetnek kutatsa szmos rtkes eredmny ellenre mgis szinte a kezdeteknl tart, kibontakozsa krdses, nagyobb temben nem vrhat.

Minden jog fenntartva © 2001-2016 Mlt-kor trtnelmi portl

2012. december 29. 11:11

URL: http://mult-kor.hu/20121231_a_reformatus_egyhaz_tortenetenek_kutatasa

 

Szabolcska Mihly
Uram, maradj velnk!

          

Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?

tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!

 

 

 

dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!

 

Istvndi trtnethez

 

ROKHTY BLA
1890-1942
zeneszerz, orgonamvsz, orgonatervez, karnagy
79 ve halt meg

 

Dr BUCSAY MIHLY
1912 - 1988 - 2021
33 ve halt meg

 
Garai Gbor Jkedvet adj

Garai Gbor: Jkedvet adj

                  ennyi kell, semmi ms

   Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
   A tbbivel megbirkzom magam.
   Akkor a tbbi nem is rdekel,
   szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
   Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
   nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
   mg magnyom kivltsga se kell,
   sorsot cserlek, brhol, brkivel,
   ha jkedvembl, nknt tehetem;
   s flszabadt jra a fegyelem,
   ha rtelmt tudom s vllalom,
   s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
   S hogy a holnap se legyen csupa gond,
   de kezdd s folytatd bolond
   kaland, mi egyszer vget r ugyan –
   ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.

  

 

 

Dr. LAJTHA LSZL
1892-1963-2021
58 ve halt meg

 

Protestns Gradul

 

Dr FEKETE CSABA

 

 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok egy zsoltrprjnak tanulsgai
 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok s a viszonyts megoldatlansgai (dlvidki gradulok: blyei, klmncsai, nagydobszai)


ltogat szmll

 

Zsoltr s Dicsret

 

Egyhztrtnet

 

Tth Ferentz

 

Trtnelem

 

Trtnelem. Trk hdoltsg kora

 

Dr SZAKLY FERENC


trtnsz 1942-1999 - 22 ve halt meg

 

Vilghbork - Hadifogsg
Mlenkij robot - Recsk

 

Keresztyn Egyhzldzs
Egyhz-politika XX.szzad

 

Roma mlt, jv, jelen

 

PUSZTUL MAGYARSG - EGYKE

 

 

ADY ENDRE MAGYARUL

   

   Nem adta neknk az Isten,

   Hogy ki szeret, az segtsen,

   Sohasem.

 

   Magunk is ritkn szerettk,

   Kikrt szlltunk hsen, egytt,

   Valaha.

 

   Valahogyan bajok voltak,

   Lelknknek, e toldott foltnak

   Bajai.

 

   Egyformn raktuk a szpet

   Bartnak s ellensgnek,

   Mert muszj.

 

   Egyformn s mindig csaldtunk,

   De ht ez mr a mi dolgunk

   S jl van ez.

 

   S szebb dolog gy meg nem halni

   S knoztatvn is akarni:

   Magyarul.

 

 

KARCSONY NNEPRE

 

HSVT NNEPRE

 

PNKSD NNEPRE

 

Gyerekeknek - Bibliai Trtnetek
msolhat, nyomtathat

 

WERES SNDOR

A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt. 

 

 

A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal                      Oldal tetejre          ltogat szmll

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!