A cignysg rvid trtnete, kiemelten ennek hazai vonatkozsai
(Olh Anita – Khetanip e Egyeslet)
Az shaztl Eurpig
Tbbfle elmlet ltezik a romk eredetvel s vndorlsi tvonalval kapcsolatban, azonban kevs rsos emlknk van. Az sszehasonlt nyelvszeti kutatsok eredmnyei szerint a cignyok/romk shazja szak-India nyugati terlete – Pandzsab. Ez a szsszettel (pandzs=t, ab=foly) az Indus foly krnykre utal, mely Szindh, Kasmir, Dzsammu, Radzsasztn s Guadzsart llamok terleteit rinti.
Eltr vlemnyek kerltek napvilgra az shaza elhagysnak okait s idejt tekintve is:
A romk/cignyok i.sz. 700 s 1000 kztt indultak el indiai shazjukbl, felttelezheten az iszlm terjeszkeds miatt – az egyik legismertebb elmlet szerint.
Nhny dolog arra utal, hogy az elvndorls tbb hullmban trtnt meg. Ilyen pldul egy 1126-ban keletkezett trtneti rs, mely szerint a kalifk rmnyorszgba s Szriba teleptettk a cignyok vlhet seit. A pontos szmokrl nincs adat.
A msik utal jel Timur Lenk mongol uralkod 1398-as indiai betrse, mely utn a romkat/cignyokat Szamarkandba zte, ahonnan felteheten az oszmn trkkkel jutottak el a Balkn flszigetre.
Nem elkpzelhetetlennek tn elmlet lehet az is, hogy nem Indibl, hanem Kzp-zsibl rkeztek a cignyok, az i.sz.-i 200-400 krli npvndorlsok idejn. Ennek bizonytkul szolglhat az a tny, hogy a balkni okiratok mr mind jelenlev csoportknt jellik a cignyokat.
Egy msik felttelezs szerint a cignyok Indibl val tra kelsnek idpontja megegyezik az rja npek i.sz. 1000 krl behatolsnak idejvel a Hindusztni flszigetre, mely ltal az shonos dravidk dlebbre szorultak. A kivndorlst azonban valsznleg bels migrci elzte meg. Ezt az albbi forrsok tmasztjk al::
- Firdauszi perzsa klt lersa (1010-ben Kirlyok knyve), miszerint Bahram- Gur kirly i.sz. 421-ben 12 000 muzsikust (luri-t) hvott be Perzsiba, akiknek javakat osztott. A javak sztzillsa utn nappali munkra, jjeli zenlse knyszertette ket, akik falurl falura jrva, az ti lethez kthet egyb mestersgeket is folytatva vndoroltak.
- 950 krl Haanzal Iszafan trtnetr hasonlkppen emlkezik meg a muzsikusok kivndorlsrl
A flnomd vndorlet elszr akkor szakadt meg, mikor Perzsia terletn kb. msfl vszzadot tartzkodtak a romk/cignyok, melynek a fenyeget mongol betrsek vettek vget. A tovbbvndorls dlnyugati irnyban folytatdott, a romk/cignyok rmnyorszgba jutottak el. Ez rendkvl fontos llomsa volt a romk/cignyok orszg trtneti tjnak, itt tallkoztak elszr a keresztnysggel, pontosabban a keresztny hagyomnyok egy tisztbb, ugyanakkor sokkal dszesebb, liturgiban gazdagabb formjhoz jutottak, mely trben s idben is kzelebb llt az keresztny vilg szoksrendszerhez. A fogadtats rme s az egyhzi kzssgekben val felszabadult beilleszkeds eredmnyekpp krlbell 400 vet tartzkodtak a romk/cignyok ezen a terleten.
Az ezredfordul idejn azonban vltoztatsokra volt szksg. A szeldzsuk trkk ebben az idben kezdtek tmadsokat indtani az rmnyek ellen. Emiatt indultak tnak a roma/cigny csoportok, hogy “kivdjk” a tmadst. Egy rszk Kis-zsin t dli irnyban indult el, mg a nagyobb populci nyugat fel, a Balkn flsziget irnyba tartott. A dli irnyba haladk eljutottak Egyiptomba, ahol azonban nem lltak meg, hanem csatlakoztak egy arra vndorl, Szribl nyugatra tart npcsoporthoz, a mrokhoz (k az Omajd dinasztia npe). Az szak-Afrikai partvidken val vndorls a gibraltri tkelssel fejezdtt be. Az Ibriai flszigeten vszzadokon t a romk/cignyok bksen ltek egytt a mrokkal, spanyolokkal, zsidkkal. A nyugati irnyba vndorl csoport Grgorszgba jutott, ahol testvrknt fogadta ket az ortodoxia. Fontos megemltennk, hogy a Peloponszoszi flszigeten Gippe krnykre sokan telepedtek a romk/cignyok kzl.
A cigny/roma npessg Eurpa terletn
A XV. szzadban a Kelet-Rmai Csszrsg megrendlse s a Trk Birodalom elrenyomulsa egybe esik a cignyok/romk jabb vndorlsi hullmnak megindulsval. A Magyarorszgon ekkor megjelent cigny/roma npessg jelents rsze a Nmet Birodalom, Svjc, Franciaorszg terletre vndorolt tovbb, igazol dokumentumuk a Zsigmond kirly ltal kiadott menlevlhez hasonl volt. Ebbl az idbl maradt rnk 4 rsos emlk, amelyeket az orszg 4 klnbz helyn adtak ki: Buda, Szepes, Pcs s Bcsjhely. Ebbl arra kvetkeztethetnk, hogy ez idben az orszg szinte minden terletn fordultak mr meg cigny/roma csoportok.
A cigny/roma npessg viszonylag hbortatlanul vndorolhatott a kelet-eurpai orszgokban, azonban nyugat-eurpban mr ekkor sem voltak elnzek velk szemben. Nem egy orszg terletrl kitiltottk, sok helyen ldztk ket. Ezt a hozzllst erstett az egyhz magatartsa is, amikor eretneknek, veszlyes varzslknak kiltotta ki ket.
Az 1400-as vek vgn mr tbb orszgban, kztk Svjcban is trvnyek szablyoztk a cigny/roma npessgre vonatkoz politikt. Tilos volt elszllsolni ket, 1525-ben trvnyt hoztak kitoloncolsukrl. Az eddigi pnzbeli tmogats, amelyet a cignyok/romk a helyi hatsgoktl kaptak a meglhetsket segtend, mostantl egyetlen clra szolglt - minl messzebb juttatni ket, lehetleg az orszg hatrain kvlre.
I. Maximilian nmet-rmai csszr ennl is messzebbre ment ldzskben, tbb rendeletben kmeknek nevezi ket s azonnali kitoloncolsukat s minden kiadott menlevl visszavonst rendeli el.
A helyzet Franciaorszgban sem kedvezbb, XII. Lajos 1504-ben rvnytelenti a cignyok birtokban lv menleveleket, s helyenknt megindul a kizsk. Nhny vvel ksbb trvny tiltja letelepedsket az orszg terletn. IX. Kroly nem elgszik meg a teljes cigny/roma npessg kitoloncolsval, hanem testi fenytsre, glyarabsgra tli ket.
Spanyolorszgban kis mrtkben kedvezbb volt a helyzetk. A kitoloncols mellett megjelenik a letelepeds, mint alternatva - vagy elhagyjk az orszgot, vagy letelepednek s tisztessges letmdot folytatnak. Minden ms esetet, illetve a lopst is glyarabsggal bntettk.
Az akkori Eurpai szinte valamennyi orszgban hoznak trvnyeket, rendeleteket a cigny/roma npessg kitoloncolsrl, leteleptsrl (Portuglia, Olaszorszg, Vatikn, stb.)
Ezek kzl az egyik legszigorbb az 1534-es milni rendelet, amely a cignyokat/romkat trvnyen kvlinek deklarlja, megfosztva ket minden polgri jogtl, illetve az ellenk elkvetett bntetteket nem minsti trvnyszegsnek.
A mai Romnia terletn, Moldvban s Havasalfldn a cigny/roma npessg vszzadokon keresztl rabszolgasorsban lt a egyhzi s fldesri birtokokon egszen a XIX. szzad kzepig. Az akkori trvnyek szerint azok a nem-cignyok is rabszolgkk vltak, akik cignyokkal/romkkal hzasodtak ssze.
Az llam tulajdonban lv rabszolgk nem voltak fldterlethez ktve, folytathattk vndorl letmdjukat.
Felttelezsek szerint ezeknek a rabszolga sorba knyszertett npcsoportok leszrmazottjai a mai bes cignyok, akik ma Kzp-Eurpa dlkeleti rszn (Horvtorszg, Magyarorszg, Romnia) s Dlkelet-Eurpban (Bulgria, Grgorszg) lnek. Ez a hossz tartzkods Romnia terletn adhat magyarzatot a besok nyelvi helyzetre is, akik a romn nyelv nyelvjts eltti dialektust beszlik, amely aztn nll nyelvknt fejldtt tovbb, bvlt szkincse. Valsznleg ez a nyelvcsere s a besok megvltozott kulturlis sajtossga adja annak a vitnak a tptalajt, amely szerint a besok nem „igazi” cignyok/romk.
Az eurpai hatalmak a XVI. szzad msodik felre felismertk, hogy erszakos, a kitoloncolst preferl politikjuk nem hozza meg a kvnt eredmnyeket, ezrt taktikt vltoztattak. Az ldzst felvltotta egy, az asszimilcira, leteleptsre trekv politika, amely eleinte szintn nem vezetett sikerre - a cignyok/romk nem szndkoztak nszntukbl feladni identitsukat. Ekkor vlt ltalnoss az erszakos asszimilcis politika tbb eurpai orszgban, kztk Romniban, Spanyolorszgban.
Az orszgok egyre kegyetlenebb trvnyeket hoztak, volt olyan orszg, ahol a trvnyek rtelmben valakinek a cigny volta elegend okot szolgltatott a kivgzsre, kivve, ha az illet gyermek volt. A kivgzst csak az kerlhette el, aki megtagadta cigny mivoltt, letelepedett, „tisztessges” munkt vllalt, „tisztessges” nyelvet beszlt, ennek megfelel letmdot folytatott. 1592-ben Angliban teljes vagyonelkobzssal s halllal bntettek minden cignyt, akiket mdszeresen felkutattak s letartztattak. Egy korabeli rs szerint 1596-ban egy 196 szemlybl ll csoportot fogtak el, akik kzl 106 felntt fizetett halllal „cignysgrt”, a tbbieket kivtel nlkl kiutastottk az orszgbl. Ezt a trvnyt csak az 1700-as vek vge fel helyeztk hatlyon kvl, ezek alapjn 200 ven keresztl kivgzssel megtorolt bn volt 14 ven felli cignynak lenni. Szerencsre a trvnyt az utols 100 vben mr nem alkalmaztk, de megtehettk volna. Skciban is hasonl trvnyi szablyozs volt rvnyben. Egy dokumentum szerint 1624-ben 8 frfit vgeztek ki cigny mivolta miatt, az elfogott csoport asszonyait, gyermekeit kitoloncoltk az orszgbl. Msok nem voltak ilyen szerencssek. 1636-ban egy csoport frfitagjait flakasztottk, a gyermektelen nket vzbe fojtottk, az anykat megkorbcsoltk s arcukra blyeget gettek.
Eurpa ms orszgaiban, pldul Franciaorszgban glyarabsggal bntettk a cignyokat/romkat.
A mai Olaszorszg terletn 1601-re minden llam, kirlysg, hercegsg terletrl kitiltottk a cignyokat.
Azokban az orszgokban, ahol az asszimilcit vlasztottk megoldsi stratginak (Spanyolorszg, Nmetorszg), a kvetkez intzkedseket tettk: a gyerekeket erszakkal elvettk a csaldjuktl, keresztny csaldoknak adtk ket, hogy ott „tisztessges” nevelsben rszesljenek, elfeledve szrmazsukat. Ezen tl megtiltottk a cignyoknak nyelvk hasznlatt (amelyet nem tekintettek nll nyelvnek, csak a tbbsgi trsadalom megtvesztsre szolgl zsargonnak), ltzetk viselst. Tilos volt tovbb a hagyomnyosnak mondott cigny/roma mestersgek, praktikk, babonk mvelse. Ez all kivtelt kpeztek az olyan terletek, ahol hinyoztak a klnfle mestersgek (fmmvessg, lpatkols, lszerszm-kszts) nem-cigny mesteremberei, itt engedlyeztk a cignyoknak, hogy ezekben a szakmkban dolgozzanak. A leteleptett cignyokat/romkat ltalban fldmvelsre knyszertettk, ersen szablyozva, hogy milyen munkt kell, szabad vgeznik. A frfiakat a legveszlyesebb munkkra hvtk be a hadseregbe. Megtiltottk szmukra a fegyver- s ltartst – hiszen ezek birtokban lehetsgk lett volna egy autonm let kialaktsra.
Az erszakos letelepts sorn nem engedtk, hogy tbb csald ljen egyms kzelben, megakadlyozva ezzel azt, hogy kolnit, telepet hozzanak ltre. Hzaikat a nem-cigny lakosok hzai kz, sztszrtan kellett ptenik.
A XIX. szzadtl az I. Vilghbor kezdetig az Eurpbl kifel indul vndorlsokkal egy idben egy, a kontinensen belli, dlkeletrl–keletrl nyugatra irnyul vndorls is vgbement. Ekkor jelentek meg balkni cignycsoportok Eurpa szmos orszgban. Az jabb cigny/roma csoportok megjelense valamennyi orszgban hasonl reakcit vltott ki, mint XV. szzadi megrkezsk. A kezdeti rdekldst felvltotta a flelem, a gyllet, az ldzs, amely a tetpontjt a nci harci gpezet npirtsban rte el, hiszen becslsek szerint nhny v alatt krlbell 250 000 cigny/roma esett ldozatul a rendszernek. Ezek az adatok csak hozzvetlegesek. A vals ldozatok szma ennek hrom-ngyszerese is lehet.
A roma/cigny npessg Magyarorszgon – A 19. szzadig
A romk/cignyok a 15. szzad idejn jelentek meg Magyarorszgon – Aventinus humanista trtnetr az orszg Trk Birodalommal val hatron lak cignyokrl tesz emltst. Az 1400-as vektl a cignyok vndorl letmdot folytattak, melyek zavartalansgt a menlevelek biztostottk, illetve – leginkbb Erdly terletn – jellemz volt bizonyos vrosrszekhez val ktds, melyeket a letelepeds ignynek els jeleiknt is rtelmezhetnk. Zsigmond kirly menlevele 1423-bl szrmazik: „… s elrendeljk, hogy Lszl vajdt s cigny alattvalit minden mdon vjtok, ne akadlyozztok, letket ne neheztstek, hanem ellenkezleg minden alkalmatlansgtl s bosszsgtl vdjtek…” A menlevl egyben kivltsglevl is volt, mely biztostotta a cignyok jogt a sajt gyeikben val dntsekre, trvnykezsre. Magyarorszg a cignysg szmra kedvezbb krnyezetet nyjtott a nyugatabbi terleteknl: a roma/cigny csoportok szmra hossz idn t biztostottak szabad mozgst s nrendelkezst a legmagasabb szinteken, hiszen a romk/cignyok tbbsge kirlyi jobbgyknt lt, gy mentesltek a kisebb helyi hatalmak szolglattl.
A Habsburg-uralom alatt a cignyellenes trvnykezs rvnybe lpett Magyarorszgon is. 1616-ban Thurz Gyrgy magyar ndor ismt kiadott egy menlevelet cignyok szmra. Ebbl kiderl, hogy milyen eslytelen helyzetben vannak a cignyok Eurpban. Thurz utastotta a helyi hatsgokat, hogy vdjk meg a cignyokat a velk szemben fllpktl. Jelents vltozst okozott a magyarorszgi cignyok letben a Habsburg-uralom kiteljesedse:
- I. Lipt 1701-ben trvnyen kvl helyezte a cignyokat.
- Mria Terzia 1749. vi rendeletben kiutastott az orszgbl minden cignyt, aki nem telepedett le, tovbbi rendeleteivel pedig teljes asszimilcit szorgalmazott.
- II. Jzsef folytatta az erszakos asszimill politikt, illetve kiterjesztette azok rvnyessgt Erdlyre is.
Mria Terzia s II. Jzsef rendelkezseit Magyarorszg s Erdly nagy rszn sem a hatsgok, sem a cignyok nem vettk tl komolyan, amennyire lehetett, kibjtak a vgrehajtsa all.
A XVIII. szzadtl megkezdett, a letelepedsre s az asszimilcira irnyul rendelkezsek, intzkedsek hatsa fokozatosan teljesedett ki. Az erre irnyul rendeletek rejtetten hatottak, az 1893. vi npszmllskor a magyarorszgi cignysg kb. 90%-a mr letelepedett s lland lakhellyel rendelkezett.
A cignysg helyzete Magyarorszgon 1945-ig
Az 1893-ban tartott cignysszerskor 275 000 cignyt rtak ssze haznkban, ekkor mr a nagy tbbsg „llandan letelepedettnek” szmtott, „huzamosabban egy helyben tartzkodnak”, azaz „flvndornak” mintegy 20 000, mg „kborcignynak” 9 000 ft neveztek a npszmlls adatai alapjn. A megnevezett kategrik mutatjk, hogy a cignysg nem alkotott homogn kzssget ebben az idszakban (sem): a szociolgiai mutatkat tekintve a letelepedett cignyoknak nevezettek mutattk a legjobb, mg a kborcignyok a legrosszabb jellemzket – igaz ez az tlagletkorra, a gyerekszmra, a laksviszonyokra, a foglalkoztatottsgra.
Ebben az idszakban a cignykrds f okt mg mindig a vndorlsban lttk. ppen ezrt az sszers clja az volt, hogy adatokat gyjtsenek egy, a problmt kezelni tud rendelet megalkotshoz – a Statisztika Hivatal kiadvnynak elszavban szerepel a megfogalmazott cl, „a csavargsi gyek rendezse s ezzel kapcsolatban a kbor cignyok leteleptse”. Ez a rendeletet 1916-ban szletett meg; korbban, 1880 s 1910 kztt a vrmegyk sajt hatskrkben intzkedtek a vndorlsok visszaszortsa rdekben. Az 15 000/1916-os rendelet az albbi mdon hatrozott a kborl romkrl:
Kborlnak szmt az, aki nem tudja igazolni, hogy rendes lakhelye van. Akinek van igazolhat lakhelye, de nem tartzkodik ott, vissza lehet toloncolni! Egyetlen cigny sem hagyhatja el engedly nlkl (elljrsgi vagy rendrsgi) a nyilvntartott lakhelynek belterlett. A kzsgi elljrsgnak nyilvntartsba kell vennie a cignyokat, s rendszeres orvosi ellenrzs al kell vonni ket. A nyilvntartott cigny az elvgzett szolgltatsokrt, illetve munkjrt jr djakat nem kaphatja kzhez – azt a kzsg ltal kijellt egyn kezeli!
A hatsgok gyakorta prblkoztak, klnfle mdokon, a kborl cigny csaldok leteleptsvel, illetve a devinsnak tekintett magatartsformk visszaszortsval. 1928-ban a II. Bntetnovella (1928. vi X. trvny) megrgztt rendelkezsei tmegeiben rintettk a beilleszkedni nem tud, csavarg s bnt elkvet cignyokat, mivel a rendelet szerint nhibjukbl vlnak folyamatosan jra s jra bnelkvetv. 1931-tl a vndoripari engedlyek kiadst korltoztk tovbb neheztve ezzel a cignysg letkrlmnyeit, hiszen a munkavllalsi lehetsgeket tovbb szktettk a cignyok szmra. Egy 1938-as rendelet szerint minden cignyt gyans egynnek kell tekinteni – ezen rendelet, valamint Endre Lszl ksbbi llamtitkr 1934-es kvetelse a cignyok koncentrcis tborba val zrsrl s a frfiak sterilizlsrl a kzvetlen elzmnyeit s alapjt kpezik a magyarorszgi romk holokausztjnak.
„A magyarorszgi ldozatok szmrl mig vitt folynak, a kutatsok a tbb tzezres szmot valsznstik. (…) ..tbb teleplsen, pldul Esztergomban 1942-ben, zrt cignytelep ltestsrl dntttek a vrosatyk, amit csak a munkavgzs cljbl hagyhattak el. 1944 tavaszn-nyarn tbb vros s sok falu roma lakossgt munkatborokba viszik Szolnok, Csongrd, Bcs-Kiskun, Pest, Heves megykbl, augusztusban pedig a Honvdelmi Minisztrium elrendeli a cigny munksszzadok fellltst. 1944. november msodikn-harmadikn megindul a roma csaldok sszeszedse s internlsa Zala, Veszprm, Vas, Baranya, Somogy, Tolna, Komrom, Gyr, Sopron, Pest megye teleplseirl. A Pest krnyki romkat csaldostul, gyerekestl, november msodika s hatodika kzt szedik ssze a helyi csendrsgek, majd az budai tglagyrba viszik ket. Innen november 10-n marhavagonokban szlltjk Dachauba, majd hrom nap elteltvel a nket s a gyerekeket tovbb Ravensbrckbe.(…)” (Bernth Gbor, 2002. augusztus 2. RSK)
A cignysg helyzete Magyarorszgon 1945-tl napjainkig
A II. vilghbor utn, 1957-ig a cignyokkal a minisztriumok foglalkoztak, a problma kezelsre szmtalan koncepci s magatartsforma alkalmazsa jellemz, az atyskod bnsmdtl (seglyezsrt cserbe hasonuls vrsa) egszen a durva zaklatsig s erszakos tteleptsekig. A szemlyi igazolvny 1954-es bevezetse, a cignyokat ismtelten htrnyos megklnbztetsbe tasztotta; egyrszt a kiadshoz szksges iratok hinya miatt, msrszt az eltr szn (fekete) igazolvny segtsgvel a rendrsg megklnbztethette a „megbzhatatlan elemeket”. 1955-ben az Egszsggyi Minisztrium ksztett egy tervezetet a „cignysg trsadalmi, szocilis, egszsggyi s kulturlis helyzetnek megjavtsra”, melyet 1961-ben prthatrozat kvetett, a prthatrozat a cignykrdst szocilis problmaknt fogalmazta meg. Ebben az idszakban a cignyok 70-80%-a a trsadalomtl elklnlten, telepeken lt (a kborcignyok strakban, mg a letelepedettek vlyogkunyhkban, helyenknt hzakban). A telepeken erszakos mosdatsok, ferttlentsek folytak, ha bncselekmnyt kvetett el valaki, a rendrsg sorra vette a telep lakit, akik vdelem nlkl lltak a hivatalos szervvel szemben.
A Magyarorszgi Cignyok Kulturlis Szvetsge az tvenes vekben a cigny rtelmisgiek – Lszl Mrival, az els cigny szrmazs ftitkrral az len –kezdemnyezsre alakult meg. Tevkenysgket 1961-ig folytathattk, ekkor ugyanis a nemzetisgi szvetsgre trekv csoportosuls kapcsn egyrtelmen kijelentette Kdr Jnos, hogy a cignysg nem nemzetisg, s nyelvk, kultrjuk, hagyomnyos ktttsgeik akadlyozzk a legfbb clt, a trsadalomba val teljes beolvadst. A prthatrozat szemlletbl addan (a cignykrds nem nemzetisgi, hanem szocilis gy) szocilis vlsgkezelsi-stratgia kialaktst szorgalmaztk. 1965-ben indtottak egy, a cignytelepek felszmolsra irnyul programot – az lland keresettel rendelkezk kedvezmnyes kamat klcsnt vehettek fel „CS” laksok ptsre, illetve rgi paraszthzak feljtsra. Az j laksok ptse s a rgi hzak feljtsa a telepszer elrendezst nem vltoztatta meg, hiszen az j, „CS” hzak egyms mell pltek, az reg paraszthzakat pedig leginkbb infrastruktrval nem rendelkez kisteleplseken lehetett megvsrolni. A korbbiakhoz kpest azonban ez is nagy mrtk javulsnak tekinthet a lakhatsi viszonyok terletn. (Kiemels tlem HP)
Az 1980-as vek vgre jellemz, hogy a cignysg helyzete az elz vtizedekhez kpest sokat javult. Ez a lehetsgeket teremt tendencia azonban nem tekinthet ltalnosnak s egyltaln nem tekinthet kiforrott s megszilrdult llapotnak.
A bztat jelek a rendszervltst kveten visszjukra fordultak. A rendszervlts vesztesei els krben az alacsony iskolzottsg rtegek voltak, a korbban leginkbb segdmunksknt dolgoz cignysg pedig ebbe a krbe tartozik. Br megfigyelhetek kedvez folyamatok is, de – megfelel eslyek, lehetsgek hinyban – a cigny csaldok jelents rsznek egyltaln nincs eslye, akr csak a rendszervlts kzvetlenl megelz idpontban elrt letsznvonalat is elrni.
Az albb felsorolt esemnyek, folyamatok formltk/formljk leginkbb a magyarorszgi cigny kzssg helyzett:
- ltrejttek a kisebbsgi, kztk a cigny nkormnyzatok,
- kialakult egy cigny rtelmisgi rteg,
- romolgia tanszkek szervezdtek (Debrecen, Kaposvr, Nyregyhza, Pcs, Zsmbk),
- jelentsen megszaporodott a cignysggal foglalkoz publikcik, illetve a cigny nyelv kiadvnyok szma
- cigny nemzetisgi iskolk jttek.
A program megvalsulst az Orszgos Foglalkoztatsi Kzalaptvny tmogatja.
Irodalom:
Erds Kamill: A magyarorszgi cignysg – In: Nprajzi Kzlemnyek III., 1958
Formoso, Bernardo: Cignyok s letelepltek – In: Prnai Csaba (szerk.) Cignyok Eurpban 1. Nyugat Eurpa, Kulturlis antropolgiai tanulmnyok – j Mandtum Knyvkiad, Budapest, 2000
Forray R. Katalin (szerk.): Ciganolgia – romolgia – Dialg Campus, Budapest-Pcs, 2000
Fraser, Angus: A cignyok – Osiris Kiad, Budapest, 1996
Glatz Ferenc (szerk.): A cignyok Magyarorszgon – Akadmiai Kiad: Magyarorszg az ezredforduln, Budapest, 1999
Kemny Istvn (szerk.): Beszmol a magyarorszgi cignyok helyzetvel foglalkoz 1971-ben vgzett kutatsrl – MTA Szociolgiai Intzet, Budapest, 1976
Kemny Istvn (szerk.): A magyarorszgi romk - In: Vltoz Vilg Tbbnyelv Knyvtr, Gyr, 2000
Ligeois, Jean-Pierre: Romk, cignyok, utazk – Eurpa Tancs Informcis s Dokumentcis Kzpont, Budapest, 1998
Nagy Pl: A magyarorszgi cignyok trtnete a rendi trsadalom korban –Csokonai Vitz Mihly Tantkpz Fiskola, Kaposvr, 1998
Nagy Pl: Magyarorszgi cigny npessg a XVI-XVII. szzadban – In: Romolgiai Kutatintzet Kzlemnyei 1. Romolgiai Kutatintzet, Szekszrd, 1999
Prnai Csaba (szerk.): Cignyok Eurpban 1. Nyugat Eurpa. Kulturlis antropolgiai tanulmnyok – j Mandtum Knyvkiad, Budapest, 2000
Tomka Mikls: A cignyok trtnete – In: Szeg Lszl (szerk.) Cignyok – honnt jttek? Merre tartanak? – Kozmosz Knyvkiad, Budapest, 1983
-------------------
„ROMK A MUNKAERPIACON” konferencia
Pcs, 2007. szeptember 28-29.
|