„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.”Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:
Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16
Erm s pajzsom az R, benne bzik szvem. Zsoltr 28,7
… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti." Karl Barth
A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...
Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .
E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben, a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal
„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
- Veznyelt: rokhty Bla s Lajtha Lszl 1936. 05. 06. Klvin-nnepsg Zsinati szkhz glyarabok emlktblja felavatsa.
A zsinati szkhz glyarab - emlktblja
2012. mjus 06., vasrnap - www.reformatus.hu
Hetvenhat ve, 1936. mjus 6-n a kzponti Klvin-nnepsg keretben avattk fel a zsinati szkhzban a glyarabok emlktbljt.
Klvin Jnos f mve, az „Institutio religionis Christianae" els kiadsa 1536-ban jelent meg Bzelben. A genfi reformtor kiemelked jelentsg knyvnek 400. vforduljt a Magyar Reformtus Egyhz Konventje 1936-ban emlknnepsg megrendezsvel s emlkrem kiadsval tette emlkezetess.
Az orszgos nnepsget Budapesten a konventi (ma zsinati) szkhzban tartottk 1936. mjus 6-n. Az emlkv elkszletei tbb vet vettek ignybe. Ezek sorn dr. Victor Jnos elksztette az Institutio magyar nyelv fordtst. Soltsz Elemr protestns tbori pspk pedig 1934. november 3-n tett javaslatot a Konvent Elnksgnek arra, hogy az Institutio jubileuma emlkremmel is rkttessk meg. A Magyarorszgi Reformtus Egyhz Konventjnek Elnki Tancsa 1935. november 4-n tartott lsn megadta az elvi hozzjrulst az rem kiadshoz s a kivitelezs mikntjt, az nnepi rendezvnyeket elkszt bizottsgra bzta. A bizottsg 1936. janur 16-n lt ssze, Ravasz Lszl pspk vezetsvel.
A bizottsg az rmet ngy vltozatban, ktfle (magyar illetve latin nyelv) felirattal illetve kt klnbz anyagbl (ezstbl s bronzbl) kvnta elkszttetni. A magyar nyelv szveggel elltott rembl hromezer darabot bronzbl kvntak veretni, mg ezstbl tven darabot szerettek volna kiadni. Az ezstbl kszlt rmk reprezentatv, ajndkozsi cllal kszltek. A latin nyelv felirat rembl ktszz darab bronz s tven darab ezst kibocstsrl dntttek. Az rmek megmintzsnak feladatt Bern Lajos (1882-1943) szobrszmvszre bztk.
A glyarabok emlktblja
Marjai Kroly meztri lelkipsztor 1933-ban tett javaslatot a Magyarorszgi Reformtus Egyhz Konventje rszre, hogy a konventi szkhzban emlktbla rktse meg a glyarabok emlkt. Ezt a felvetst az Egyetemes Konvent 1935-ben elfogadta; az emlktbla felavatsnak idpontjul a glyarabok kiszabadtsnak 260. vforduljt, 1936. februr 11-t tzte ki. A lelkipsztor az 1909-ben ptett konventi szkhzba javasolta az emlktbla elhelyezst. Indoklsa szerint ezt az pletet mg a trianoni bkeszerzds eltti Magyarorszgi Reformtus Egyhz ptette, amely magba foglalta: "a magyar koronhoz tartoz orszgok terletn lv sszes reformtus egyhzkzsgeket. Fenti indtvny elfogadsval ez az egyhz fejezn ki el nem ml hljt az egsz reformtussg nevben a glyarabok irnt."
A megvalsult emlktbln a protestns glyarabok mellett, az ket kiszabadt Ruyter admirlisrl e szavakkal emlkeztek meg:"A HITVALLK S A SZABADT RKK LDOTT EMLKRE LLTOTTA E JELT A MAGYARORSZGI REFORMTUS EGYHZ EGYETEMES KONVETJE AZ 1936. VBEN" (Nagytsrt kattintson a kpre!)
Idkzben a glyarabok emlktbljnak felavatsi idpontja mdosult, a februri idpontrl mjus 6-ra a Klvin-nnepsgre tevdtt t. Az alkalomra prily Lajos a konvent felkrsre portrszer verset rt, amelynek „Klvin, 1535." cmet adta. Az alkots, az nnepsgen a klt eladsban hangzott el. A magyar protestns glyarabok-emlktbljnak leleplezse sorn Rvsz Imre (1889-1967) egyhztrtnsz professzor „Klvin s a glyarabok" cm beszde hangzott el.
Az dvzt Istenbl mertettek ert
Az nnepi beszd elejn kifejezsre jutott, hogy a magyar protestns glyaraboknak megprbltatsaik kztt nem volt egyebk, mint a „Istenbe vetett remnysg horgonya". Ebbe a horgonyba k mind kt kezkkel belekapaszkodtak, de „a remny horgonyt nem csak fldi kezek fogtk: a hitnek kezei; hanem fogta, tartotta s az rkkvalsg szikljba begyazva rztte s oltalmazta a mennyei kz is: a mindenhat Kegyelem,a mrhetetlenl szabad fensggel predestinl Isten rejtelmes, csodlatos s ldott dvzt akarata..."
Rvsz Imre beszdben a glyarabok hitval lett a klvini eleve elrendels tantsval hozta kapcsolata, gy hogy kzben hangslyozta Isten kivlaszt kegyelmt, amely a szenvedsek kztt ert adott mind a reformtus, mind az evanglikus glyaraboknak.
„A predestinci a glyarabnak s Krisztus minden h s igaz bizonysgnak ezt jelenti: fogom a horgonyt, de tudom, hogy valjban az fog engem: tkarolom az n Megvltmat, de tudom, hogy csak az erejvel karolhatom t t; tudom, hogy elbb szeretett engem s tudom, hogy ez az hozzm val szerelme ott gykerezik a Bkessgnek rktitk, felsges tancsban, ahol az Atya a Fival s a Szentllekkel rktl mindrkre, eleve elvgezte minden vlasztottainak dvssgt, az enymet is; rktl mindrkre, eleve megformlta szvket a Krisztus szmra - az enymet is." Millisits Mt
A Jubilris Emlknneply rendje a meghv szerint:
1. Kznek. CV. Zsoltr 1. verse.
2. Bibliaolvass s elima. Mondja Baltazr Dezs Dr., Tiszntli pspk, az Egyetemes Konvent lelkszi elnke.
3. a) Karnek. Kt egyszlam nek az 1539-i Strasbourgi nekesknyvbl Klvin eredeti szvegvel:
„SUS LOUEZ DIEU SES SERUITEURS..." (CXIII. Zsoltr.)
„MAINTENANT SEIGNEUR DIEU." (CANTIQUE DI SIEMON)
b) CL. GOUDIMEL:Kt zsoltr ngyszlam karra az 1565-i, csaldok szmra kiadott zsoltros knyvbl:
„Az rnak irgalmt rkk neklem"...(LXXXIX Zsolt.)
„rvendj egsz fld az Istennek"...(LXVI. Zsoltr.) Eladja
GOUDIMEL-NEKKAR, veznyel rokhty Bla.
4. Elnki megnyit. Mondja Balogh Jen Dr., a Dunntli Egyhzkerlet fgondnoka, az Egyetemes Konvent vilgi elnke.
5.nnepi beszd Klvin Jnosrl. Mondja Ravasz Lszl Dr., Dunamellki pspk.
6. Klvin. Kltemny. rta s felolvassa prily Lajos.
7. nnepi beszd a glyarabokrl. Mondja Rvsz Imre Dr., a debreceni Tisza Gza Tudomnyegyetem tanra.
8. Karnek. Kt zsoltr- MOTETTA GOUDIMEL 1580. vi zsoltr- knyvbl:
„Szvemet hozzd emelem..." (XXVI. Zsoltr.)
„Tebenned bztunk eleitl fogva..." (XC. Zsoltr.)
Eladja a GOUDIMEL- NEKKAR.Veznyel Lajtha Lszl Dr.
9. lds. Mondja Farkas Istvn Tiszninneni pspk.
10. Zrnek. (37. Dicsret.)
Szabolcska Mihly Uram, maradj velnk!
Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?
…tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!
dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!
Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
A tbbivel megbirkzom magam.
Akkor a tbbi nem is rdekel,
szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
mg magnyom kivltsga se kell,
sorsot cserlek, brhol, brkivel,
ha jkedvembl, nknt tehetem;
s flszabadt jra a fegyelem,
ha rtelmt tudom s vllalom,
s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
S hogy a holnap se legyen csupa gond,
de kezdd s folytatd bolond
kaland, mi egyszer vget r ugyan –
ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.
A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt.
A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal Oldal tetejre