//palheidfogel.gportal.hu
//palheidfogel.gportal.hu

„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.” Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:


Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16


 

 

Erm s pajzsom az R, benne bzik
szvem. Zsoltr 28,7

… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti."  Karl Barth

.


Theolgia, Trtnelem, Gradul, Zsoltr


Heidfogel Pl

lelkszi nletrajz - 2015


Csaldi Honlapom:

//heidfogel-domjan.gportal.hu

phfogel@gmail.com

 

 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

www.refzarszam.hu

shopify site analytics
 

Heidelbergi Kt 1563

 

II. HELVT HITVALLS

 

A GENFI EGYHZ KTJA

A GENEVAI Szent Gylekezetnek CATHE- CISMUSSA
 
Avagy A Christus tudomnyban gyermekeket tant  FORMATSKJA 

M.Ttfalusi Kis Mikls ltal 1695 esztend 

A Genfi Egyhz Ktja 1695 Ennek ismertetje.

Klvin Jnos: A Genfi Egyhz Ktja Ppa 1907.
www.leporollak.hu - Nmeth Ferenc munkja

Hermn M. Jnos: A Genfi Kt tja Kolozsvrig

- Fekete Csaba Kt, egyhz,tants 

 

IRTA: Klvin Jnos

 

KLVINRL IRTK

 

Klvin vfordulk

 

KARL BARTH 1886-1968

 

Bib Istvn

 

Biblia - s jszvetsg Prbakiads -

 

Bibliakiadsok, knyvek
Magyar biblikus irodalom

 

Biblia v, vek utn

 

Dr Csehszombathy Lszl
szociolgus 1925-2007

 

OSCAR CULLMANN 1902-1999

 

Egyhzi Zsinatok s Knonjai

 

FORRSMVEK

 

GALSI RPD
Jakab, az r testvre

 

A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...

Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .

E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben,  a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal


2. Evagliumi klvinizmus szerk Galsi rpd Klvin kiad

 

 

Dr GRGEY ETELKA lelkipsztor, ir

 

1. Kzssg az szvetsgben

2. Biblia s liturgia

3. Prtusok s mdek...

4. Isten bolondsga

5. li, li, lama sabaktani?

6. Minden egsz eltrt?

7. Siralmak s kzssg

 

HARGITA PL
reformtus lelkipsztor


Istvndi 1924-1996 Ppa

 

Keresztny filozfia

 

Dr (Kocsi) KISS SNDOR

 

Kommentr 1967 s

 

Dr KUSTR ZOLTN

 

MLIUSZ JUHSZ PTER
1532-1572

 

DR NAGY BARNA

 

Dr PTOR IMRE

 

Dr RAVASZ LSZL pspk

 

SZEGEDI KIS ISTVN


1505 - 1572 REFORMTOR

 

SZENCI MOLNR ALBERT

1574 - 1633

 

Theolgiai irodalom

 

Temetsi beszdek

 

DR TTH KLMN
theolgiai professzor


1917 - 2009

 

DR. TRK ISTVN

 

Dr. VICTOR JNOS (1888-1954)

 

Rgi magyar Irodalom

 

Rgi knyvek s kziratok

 

XX. szzad Trtnelmhez

 

Webem - itt

 

PDF - MP3 - Doc - Odt formtum

 

Teremtsrl

„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a  legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
 
 
- A kt Magyarorszg a 16. szzadban
Historia 1999

A kt „Magyarorszg” a 16. szzadban

SZAKLY Ferenc

A kt „Magyarorszg” a 16. szzadban

1568. februr 17-n I. Miksa kirly bkt kttt II. Szelim szultnnal, amelyben tudomsul vette az 1552. s 1566. vi trk foglalsokat. Ezt kveten, az 1570. augusztus 16-i speyeri szerzdsben Jnos Zsigmond elismerte I. Mikst a keresztny vilg fejnek s az egsz Magyarorszg trvnyes urnak. Lemondott a kirlyi cm hasznlatrl, s beleegyezett abba is, hogy a Szapolyai-hz kihalsa esetn Erdly visszaszlljon a magyar kirlyra. Br az utbbi pont nem teljeslt, a megllapods b egy vszzadra rendezte a kt magyar llam kzjogi viszonyt. A trk befolys ellenre Jnos Zsigmond utdai is kszsggel elismertk, hogy maguk is a magyar kirly alattvali, orszguk pedig a Szent Korona elidegenthetetlen tartomnya. (Ami persze nem tartotta vissza ket attl, hogy idrl idre fegyverrel tmadjanak feljebbvaljukra.)

Az 1526 utn lpsrl lpsre kiformldott hrom hatalmi alakulat nagyjbl egyenl arnyban osztozkodott az egykori magyar kirlysg terletn. Az n. kirlyi Magyarorszg az Adriai tengerparttl Szatmr megyig hatalmas flkrvben hzd nyugati s szaki orszgrszeket foglalta magban. Kzigazgatsi szkhelye Pozsony, szabad kirlyi vros volt. A trk megszlls al kerlt terlet – a hdoltsg – az orszg kzepn, hozzvetleg hromszg alakban terpeszkedett Ngrdtl az Al-Dunig s a Szvig, a Balatontl a Temeskzig. Kzigazgatsi s katoni kzpontja a budai vr volt. Az erdlyi fejedelmek a Mramarostl a Karnsebesi bnsgig, illetve a Nagyvradtl a Szkelyfldig terjed keleti rszeket uraltk, szkhelyk Gyulafehrvr volt.

A kirlyi Magyarorszg s berendezkedse

A kirlyi Magyarorszg s Horvtorszg biztonsgn – hat fkapitnysgra osztva (Krolyvros, Varasd, Nagykanizsa, Gyr, Komrom, Kassa kzponttal) – szz vgvr, azokban 15-20 ezer katona rkdtt. Ezek vi zsoldja 1 100 000 forint krl mozgott, aminek tlnyom rsze kzvetlenl a kincstrt terhelte. Ezen tlmenen hatalmas sszegeket emsztett fel az erssgek korszerstse, karbantartsa s fegyverzetk feljtsa is. A 16. szzad msodik felben kerlt sor a fontosabb vgvrak n. jolasz stlus tptsre, vagyis: jobb kilvst biztost fles bstykkal val elltsra. Ugyanakkor a kincstr magyarorszgi hadiad-, vm- s regl bevtelei csak ritkn haladtk meg az vi flmillit. Br a kormnyzat helyi haszonvtelek (kirlyi s egyhzi birtokok, tizedek) tengedsvel, a krnykbeli jobbgysg rendszeres vrrobottal segtette a vgvrakat, a hinyz hatalmas summt az uralkod ms tartomnyai s a klfldi seglyek fedeztk. A nmet birodalom rendjei folyamatosan tetemes vi sszeggel tmogattk Magyarorszg vdelmt, gyakorta kldtt seglypnzt a ppa is, az osztrk s a cseh tartomnyok pedig – az adn tl – kzvetlenl is segtettk az elterket oltalmaz vgvrakat.

Mivel – a ppai seglyt nem szmtva – ezekhez a pnzforrsokhoz csakis a Habsburgokon keresztl lehetett hozzjutni, mr a kortrsak is vilgosan lttk, hogy a kirlyi Magyarorszg a segtsgk nlkl taln egyetlen esztendeig sem tarthatn magt. Nemcsak a szultni tmadssal, hanem a legalbb ktszeres helyi trk (mintegy 47 ezer fs) tlervel szemben sem. „Nekem fejemben nem fr: ha ma kivnn is a csszr kezt Magyarorszgrl, mint kllene az ttorszgi, Dunn tl s innen val vghzakat eltartani” – sommzta vtizedes tapasztalatait a kor egyik legvilgosabb fej magyarja, Illshzy Istvn 1606-ban.

Noha a szultni tmadsok a fentiekhez mrve is megsokszorozott ldozatokat kveteltek, a Habsburg-uralkodk a 16. szzadban nem kvntak visszalni j orszguk kiszolgltatottsgval. Kezdettl fogva hangslyoztk ugyan, hogy rksds tjn jutottak Szent Istvn trnjra, a gyakorlatban azonban alvetettk magukat azon magyar felfogsnak, miszerint orszglsukat a vlaszts szentesti, aminek fejben ktelesek tiszteletben tartani a magyar alkotmnyt. A dolgok ilyetn alakulshoz nagyban hozzjrulhatott I. Ferdinnd mltnyossgra hajl s ktelessgtud egynisge, amely sok tekintetben egy szorgos hivatalnokhoz tette hasonlatoss t. Azzal is igyekezett elnyerni magyar alattvali bizalmt, hogy utdaihoz kpest nagy szmban alkalmazott magyarokat udvarban.

Habsburg-kzpontosts?

Br az uralkod dolgt nagyban megknnytette volna, ha orszgait egysges sma szerint igazgathatja, a kirlyi Magyarorszg politikai s igazgatsi rendszerben nem tgondolt centralizcis trekvsek, hanem az udvar orszgon kvlre helyezdse s a trkellenes harc kvetelmnyei okoztk a legjelentsebb vltozsokat. Elssorban ezek a tnyezk vezettek oda, hogy a rengeteg tartomnyi rdek s norma kzt lavroz Habsburg-kormnyzatban id haladtval egyre htrbb szorultak az inkbb terhes, semmint jvedelmez Magyarorszg rdekei.

Mire Magyarorszg egy rsze Habsburg-fennhatsg al kerlt, Bcsben, burgundi mintra, mr kialakultak a tartomnyi rendi kormnyzattl fggetlen kzponti hivatalok. Ezek fizetett tancsosokkal, folyamatosan s a tancsi dnts elve alapjn mkdtek, s jogi s pnzgyi szakrtket is alkalmaztak. Az uralkod legfbb tancsad testlete a nmet s osztrk furakbl, valamint jogszokbl ll Titkos Tancs (Geheimer Rat) volt. A kincstri birtokokat s egyb jvedelemforrsokat az Udvari Kamara (Hofkammer) kezelte. Elssorban e kt fhivatal dntseit kiadvnyozta az Udvari Kancellria (Hofkanzlei), amely belefolyt a diplomciai gyvitelbe s a rendek ltal megajnlott hadiadk behajtsba is. (A nmet birodalmi gyeket kln kancellria, a Reichskanzlei intzte.) Az 1556-ban fellltott Hadi Tancs (Hofkriegsrat) hatskre nemcsak az sszes hadgyi krdsre, hanem a trkkel ltestett diplomciai kapcsolatokra is kiterjedt.

A magyar rendek ugyan beleszlst kveteltek a kzs had-, pnz- s klgyek irnytsba is, de az idegen vezets alatt, idegen tisztikarral, Bcsben, majd Prgban mkd kzponti hivatalok tevkenysgt mg ellenrizni sem tudtk kellkppen. Az orszggyls magyar tancsosokat is rendelt az uralkod mell, ezek azonban nehezen talltk fel magukat a szokatlan viszonyok kztt, s gy rthet, hogy nem tudtak jelentsebb befolysra szert tenni. Mr csak azrt sem, mert ltalban nem a kzponti kormnyszervekbe beplve s azok tformlsval, hanem a trtnetileg kialakult magyar rendi szervezet krlbstyzsval, kvlrl igyekeztek rvnyesteni orszguk rdekeit.

Uralomra jutsa utn Ferdinnd tstnt hozzkezdett a magyar kormnyzat talaktshoz. Mivel nem szndkozott Magyarorszgra kltzni, fellltotta a szemlyt kpvisel Helytarttancsot, amely csakhamar httrbe szortotta az egykori kirlyi tancs jogutdjt, a Magyar Tancsot, s ltrehozta a Magyar Kamart is. Mindkett Pozsonyban szkelt, s osztrk mintra: hivatalszeren, fizetett tancsosokkal, folyamatosan mkdtt. Mivel a Helytarttancsot valamelyik rendi fmltsg – a mindenkori ndor, ha e tisztsg nem volt betltve, valamelyik pspk – vezette, sohasem vlt Bcs engedelmes eszkzv. A joggy-igazgatsi feladatokat is ellt Magyar Kamart (s 1567 utn annak szepesi fikjt) viszont a magyar nemessg idegen testnek rezte, s jllehet magyar szemlyzettel dolgozott, llandan a rendek tmadsainak kereszttzben llt. Br a magyar hivatalok elvben nem fggtek kzponti megfeleliktl, a gyakorlatban a Magyar Kamara, s bizonyos mrtkig a Bcsben mkd Magyar Kancellria is alrendeldtt a Hofkammernek, illetve a Hofkanzleinek. A Hofkriegsrat illetkessgi kre, pedig eleve kiterjedt a magyar vgekre.

A magyar rendisg

A kzponti befolys azonban csak azokon a terleteken trt elre, ahol a magyar szervezet kialakulatlan volt. Egybknt a magyar rendisg csaknem teljes intzmnyrendszere tvszelte a vltozsokat az orszggylstl s a ndortl kezdve le egszen a kzpfok vgrehajt szervknt is tevkenyked nemesi vrmegykig. Rendszerint krnykbeli magyar nagybirtokosok tltttk be a kerleti fkapitny tisztt, a ftisztek zme pedig ugyanazon kznemesi rtegekbl kerlt ki, mint a nemesi vrmegyk tisztikara. Ezen sszefondottsg kvetkeztben a kirlyi zsoldon tartott vgvri katonasgot fel lehetett hasznlni a magyar rendisg erszakszerveknt, szksg esetn magval az uralkodval szemben is.

A magyar trekvsek legersebb bzisai mgis a helyenknt tartomny nagysgv nvekedett nagybirtokok voltak. Ezek urai tltttk be az orszgos mltsgokat s a katonai ftisztsgeket, szervitorknt nekik szolglt a krnykbeli kznemessg java rsze, s – rszben kzponti tmogatsbl – jelents magnhadsereget tartottak. Beleegyezsk nlkl sem a helyi kzigazgatsban s jogszolgltatsban, sem az orszgos frumokon nem lehetett hatkony dntst hozni. Gyakorlatilag a trvny felett lltak, birtokaik hatrnl megtrt a kzponti kormnyszervek hatalma is. Kzponti vraikban valsggal fejedelmi udvar alakult ki, amely tudatosan igyekezett tvllalni a magyar kirlyi udvar megsznsvel kiesett szervezsi feladatokat.

A magyar rendek oly lesen reagltak a kormnyzat szerintk alkotmnysrt, tgabb rtelemben: Magyarorszg klnllst veszlyeztet lpseire, mintha nem a seglyre szorul, hanem az egyenrang fl pozcijbl trgyalnnak. A Habsburg-kormnyzat erre rszben az orszggylsek ritktsval, rszben pedig a ndori tiszt betltetlenl hagysval vlaszolt. (Ndasdy Tams halla utn [1562] negyvenhat vig nem volt ndora az orszgnak.) Mivel azonban az orszggyls megkrdezse nlkl nem lehetett adt kivetni, elbb-utbb rknyszerlt annak sszehvsra, amin a rendek legott srelmeikkel hozakodtak el, s, mindaddig nem voltak hajlandk megajnlani az adt, amg ezek orvoslsra gretet nem kaptak. Ha az alapvet krdsekben nem is engedtek, a rendek persze jobbra meghajolni knyszerltek a kirlyi akarat eltt. A belgyekben azonban oly nagy mozgstrrel rendelkeztek, hogy mltn beszlhetnk a bcsi kzpont s a magyar rendek kzti hatalommegosztsrl. Vagyis most, „idegen” uralom alatt teljesedett ki az a rendi dualizmus, amelynek gykerei a Jagell-korra nylnak vissza. (Merben tves az a felfogs, amely a 16. szzadban is „Habsburg-ellenes kzdelmekrl” beszl. Az udvar s a rendek kzdelme egszen 1606-ig alkotmnyos keretek s formk kztt folyt, s semmivel sem volt lesebb, mint azok, amelyeket pl. az angol vagy a francia parlament az azonos nemzetisg s a helysznen rezidel kirllyal vvott.)

Erdly

A magyar kirlysg legfejletlenebb rszt, Erdlyt a trsgre hat kls erk hvtk nll llami ltre, s politikjt mindvgig a gyengesgrzet s veszlyeztetettsg-tudat hatrozta meg. Mindez abszolt elsbbsget biztostott a vdelmi termszet funkciknak: a had- s az azzal kapcsolatos pnzgyeknek, s a fejedelmi hatalom nyomaszt tlslyt eredmnyezte. Jnos Zsigmond s utdai: Bthori Istvn s Bthori Zsigmond vente legalbb ktszer sszehvtk a hrom nemzet – a magyar vrmegyk, a szsz s szkely szkek – kpviselit. Az orszggylsek jogkre azonban alig terjedt tl a fejedelmi elterjesztsek jvhagysn.

Az erdlyi rendisg mg a magyarorszgihoz mrve is visszamaradott, mondhatni: „az eurpai rendisg leggyengbb hajtsa” volt. Mg a nyugati orszgokban s a kirlyi Magyarorszgon az arisztokrata csaldok tagjai, a vilgi s egyhzi mltsgok automatikusan bekerltek az uralkod tancsba, az erdlyi fejedelmek tetszs szerint vlasztottk ki s vltogattk tancsosaikat. Jllehet a fejedelmi tancs ltszmrl orszggylsi vgzs rendelkezett, nmelykor a helyek fele sem volt betltve, s egyetlen olyan frend csald nincs, amely mindvgig kpviseltette volna magt benne. A fejedelem kikrte ugyan tancsosai vlemnyt, de llsfoglalsuk egyltaln nem ktelezte t. Sok atavisztikus vonst mutat a fejedelmi rsszerv, a kancellria mkdse is: benne mg a 17. szzadban sem alakultak ki elhatrolt referatrk, minden lnyeges bel- s klpolitikai iratot maga a fejedelem ksztett el, foglalt rsba vagy javtott ki. Az erdlyi hivatalok tbbsge megrekedt a tnyleges hivatall szervezds alacsony szintjn, s a kivlasztsnl a hsg s a megbzhatsg mindig tbbet nyomott, mint a szakrtelem. gy aztn „centralisztikus” vagy „abszolutisztikus” trekvsek helyett Erdllyel kapcsolatban helyesebb a sajtos viszonyok ltal kiknyszertett hatalomkoncentrcirl beszlni.

Az erdlyi fejedelmek hatalma kt pillren nyugodott. A hagyomnyoknak megfelelen itt a kincstr volt s maradt a legnagyobb birtokos, s a fejedelmek gondosan gyeltek r, hogy csak csaldjuk emelkedhessk a szerny nagysg birtokokkal rendelkez tlag fl. Nem alakulhattak ki a magyarorszgiakhoz hasonl, orszgrsznyi nagybirtokok, a krnykbeli kznemessget magukhoz lncol hatalmi kzpontok, s nem volt szoksban a kincstri jvedelemforrsok magnkzre bocstsa sem. A fejedelem nbizalmt nagyban nvelte, hogy a portai kinevez irat (atname) trk segtsget grt neki bels s kls ellensgeivel szemben.

A fejedelemtl eltr elkpzelsek rvnyestsre politikai ton alig volt md, ezrt a politikai nzeteltrsek gyakorta torkolltak fegyveres konfliktusba, st vres leszmolsba. Azok, akik nem rtettek egyet a fejedelem irnyvonalval, nemigen tehettek mst, mint hogy maguk igyekeztek a trnra jutni. Kivlt a 17. szzadban tallunk gyakran a Portn ilyen njellteket, akiket ugyan ritkn engedtek uralomra, de jl fel lehetett hasznlni ket az ppen regnl fejedelem megszorongatsra.

Az orszgegyests krdse

Trk felfogs szerint Erdly „Szulejmn szultn tallmnya s tulajdona az hatalmas csszrnak”, amit annak vi adfizetssel s politikjnak a Porthoz igaztsval kell elismernie. Br Isztambul mg Bthori Istvn prvlasztsba is beleszlt, a megszilrdult Erdly fokozatosan kitgtotta klpolitikai mozgstert. Rendszeres, br nem ppen barti kapcsolatokat tartott Bccsel, st alkalmilag ms nyugati orszgokkal is. Gyakorta megengedte magnak, hogy a Porta hadba szlt parancst elszabotlja, s a magyar kirlysg jogutdjaknt igyekezett elismertetni fennhatsgt a kt szomszdos vazallus-tartomnnyal, Havasalflddel s Moldvval is. Erdly felrtkeldsnek jele, hogy a lengyel rendek 1576-ban – Habsburg Miksa fherceggel szemben – Bthori Istvnt vlasztottk kirlyukk, aki mind sajt fejedelemsgben, mind Lengyelorszgban j hrt hagyott maga utn.

A trkhz nem fz s nem is fog fzni semmifle szl; csak tettetett bartsggal trgyalok vele, hogy ezt az ellensgtl krlvett orszgot srtetlenl megrizhessem, amg Felsges fegyverei… ki nem ragadnak bennnket a szolgasgbl” – rta Frter Gyrgy Ferdinndnak. Hasonlan gondolkodott a trkrl a tbbi erdlyi is: ppgy abban a remnyben ltek, mint a magyarorszgiak, hogy az orszg egysge csakhamar helyrell. A klnbsg csak annyi, hogy immr el tudtak kpzelni egy olyan megoldst is, miszerint nem Erdly csatlakozik a kirlyi Magyarorszghoz, hanem fordtva. Egyelre sem a magyarorszgiak, sem az erdlyiek nem bredtek r arra a keser igazsgra, hogy a Porta semmikpp sem trn el az egyestst, s pusztn a helyi erkkel is meg tudja ezt gtolni. A Porta ugyanis ppen azrt tekinthetett el Erdly bekebelezstl, mert kzte s a Habsburg-orszgrszek kzt ott terpeszkedik a trk hdoltsg.


 

 

 

Szabolcska Mihly
Uram, maradj velnk!

          

Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?

tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!

 

 

 

dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!

 

Istvndi trtnethez

 

ROKHTY BLA
1890-1942
zeneszerz, orgonamvsz, orgonatervez, karnagy
79 ve halt meg

 

Dr BUCSAY MIHLY
1912 - 1988 - 2021
33 ve halt meg

 
Garai Gbor Jkedvet adj

Garai Gbor: Jkedvet adj

                  ennyi kell, semmi ms

   Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
   A tbbivel megbirkzom magam.
   Akkor a tbbi nem is rdekel,
   szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
   Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
   nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
   mg magnyom kivltsga se kell,
   sorsot cserlek, brhol, brkivel,
   ha jkedvembl, nknt tehetem;
   s flszabadt jra a fegyelem,
   ha rtelmt tudom s vllalom,
   s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
   S hogy a holnap se legyen csupa gond,
   de kezdd s folytatd bolond
   kaland, mi egyszer vget r ugyan –
   ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.

  

 

 

Dr. LAJTHA LSZL
1892-1963-2021
58 ve halt meg

 

Protestns Gradul

 

Dr FEKETE CSABA

 

 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok egy zsoltrprjnak tanulsgai
 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok s a viszonyts megoldatlansgai (dlvidki gradulok: blyei, klmncsai, nagydobszai)


ltogat szmll

 

Zsoltr s Dicsret

 

Egyhztrtnet

 

Tth Ferentz

 

Trtnelem

 

Trtnelem. Trk hdoltsg kora

 

Dr SZAKLY FERENC


trtnsz 1942-1999 - 22 ve halt meg

 

Vilghbork - Hadifogsg
Mlenkij robot - Recsk

 

Keresztyn Egyhzldzs
Egyhz-politika XX.szzad

 

Roma mlt, jv, jelen

 

PUSZTUL MAGYARSG - EGYKE

 

 

ADY ENDRE MAGYARUL

   

   Nem adta neknk az Isten,

   Hogy ki szeret, az segtsen,

   Sohasem.

 

   Magunk is ritkn szerettk,

   Kikrt szlltunk hsen, egytt,

   Valaha.

 

   Valahogyan bajok voltak,

   Lelknknek, e toldott foltnak

   Bajai.

 

   Egyformn raktuk a szpet

   Bartnak s ellensgnek,

   Mert muszj.

 

   Egyformn s mindig csaldtunk,

   De ht ez mr a mi dolgunk

   S jl van ez.

 

   S szebb dolog gy meg nem halni

   S knoztatvn is akarni:

   Magyarul.

 

 

KARCSONY NNEPRE

 

HSVT NNEPRE

 

PNKSD NNEPRE

 

Gyerekeknek - Bibliai Trtnetek
msolhat, nyomtathat

 

WERES SNDOR

A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt. 

 

 

A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal                      Oldal tetejre          ltogat szmll

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!