4. Melléklet – A VISZ alapszabálya A Vasárnapi Iskolai Szövetség
(Gyermekevangélizációs Közösség) Alapszabálya
I. AZ EGYESÜLET NEVE:
1. Az Egyesület neve: Vasárnapi Iskolai Szövetség (Gyermekevangélizációs Közösség) (továbbiakban: VISZ)
2. Az Egyesület rövidített neve: VISZ
II. AZ EGYESÜLET CÉLJA:
Isten Igéjének hirdetése gyermekeknek, és erre a feladatra tanítók képzése.
A VISZ olyan evangéliumi közösség, mely vallja, hogy Üdvözítője Jézus Krisztus, hitének és a keresztyén élet zsinórmértékének a teljes Szentírást tekinti. Isten Szentlelkének irányításában bízva kívánja feladatát betölteni.
E feladat megvalósítása az Alapszabály 2.számú mellékletét képező „A VISZ célkitűzése” című irat előírása szerint történik.
A VISZ az alapszabály 2. mellékletében foglalt célszerinti gyermek- és ifjúságvédelmi, lelkiismeret-fejlesztő és lelki egészségmegőrző, valamint hitbeli nevelési és erkölcsi oktatási feladatait közhasznú tevékenységként látja el.
A közhasznú tevékenység alapelvei:
Az egyesület szolgáltatásaiban részesülhetnek a tagok és bárki, aki arra igényt tart.
Az egyesület vállalkozási tevékenységet csak a közhasznú céljainak megvalósítása érdekében végezhet, de ezen célok megvalósítását nem veszélyeztetheti.
Az egyesület gazdálkodása során elért eredményeit nem osztja fe1, azt kizárólag közhasznú tevékenységre fordítja.
III. AZ EGYESÜLET SZÉKHELYE:
BÉT-PÉC-EL
2119 Pécel, Nyírfa utca 1. Pf. 63.
IV. AZ EGYESÜLET SZERVEZETI FELÉPÍTÉSE:
A. - Pártoló tagok
B. - Tagok
C. - Főtitkár
D. - Elnökség
E. - Elnök, alelnök
F. - Felügyelő Bizottság
G. - Közgyűlés
H. Területi bizottságok
A. PÁRTOLÓ TAG lehet az a természetes személy, aki:
1. elfogadja a VISZ Alapszabályát és annak mellékleteit (azaz egyetért a VISZ hitvallásával, célkitűzéseivel és tantételvédelmi irányelvével).
2. támogatja a VISZ munkáját erkölcsi, anyagi, ill. gyakorlati segítséggel.
A pártoló tag joga: részt vehet a VISZ közgyűlésén tanácskozási joggal.
B. TAG lehet az a természetes személy, aki:
1. elfogadja a VISZ Alapszabályát és annak mellékleteit (azaz egyetért a VISZ hitvallásával, célkitűzéseivel és tantételvédelmi irányelvével).
2. szívén viseli a gyermekevangélizáció ügyét.
3. vállalja jövedelme legalább 1%-ával a VISZ támogatását.
4. aktívan részt vesz a VISZ célkitűzéseinek megvalósításában.
A tag joga:
- a közgyűlés alkotó tagjaként szavazati joga van,
- tisztségre választható.
Tagsági viszony létesítése és megszűnése:
A tagsági viszony önkéntes jelentkezés alapján, az elnökség jóváhagyásával létesíthető, és elhalálozás, kilépés vagy kizárás által szűnik meg.
C. FŐTITKÁR
1. Az elnökség főtitkárt választ a VISZ tagjai közül, aki a VISZ munkatársaként végzi tevékenységét.
2. A főtitkár feladatai:
a/ felügyeli és irányítja a VISZ működését (az elnökség ülései közötti időben),
b/ dönt a munkatársak munkaviszonyának létesítéséről és megszüntetéséről, gyakorolja a munkatársak felett a munkáltatói jogokat, szervezi és irányítja a munkatársak munkáját.
c/ gondoskodik az elnökség döntéseinek végrehajtásáról,
d/ képviseli a VISZ-t hatóságok és harmadik személyek előtt,
e/ munkájáról beszámol az elnökségnek.
3. A főtitkár hivatalánál fogva az elnökségnek és minden bizottságnak (beleértve az elnökségi bizottságokat, a végrehajtó bizottságot és a területi bizottságokat) szavazati joggal rendelkező tagja.
4. Az egyesület képviseletére a főtitkár önállóan jogosult. A főtitkár egyes ügyekre vagy az ügyek meghatározott csoportjára további személyeket hatalmazhat meg az egyesület képviseletére. Az utalványozási jog gyakorlásához illetve az egyesület bankszámlája feletti rendelkezéshez a főtitkár, az elnök és az alelnök továbbá a fentiek közül bármely két tisztségviselő által együttesen meghatalmazott további személyek közül bármely két személy együttes aláírása szükséges.
D. ELNÖKSÉG
1. A közgyűlés tagjaiból három (3) éves időszakra hét elnökségi tagot választ titkos szavazással. Az elnökség a VISZ tagságából azonos jogokat élvező tagokat kooptálhat, akiknek mandátuma az elnökség mandátumával egy időben jár le. A főtitkár az elnökségnek hivatalból teljes jogú tagja.
2. Az elnökség közgyűlés által választott tagjainak megválasztása az alábbiak szerint történik:
a/ A hivatalban levő elnökség mandátumának lejártát megelőzően legalább kilencven (90) naptári nappal felhívásban szólítja fel a tagokat és a területi bizottságokat a jelöltállításra 30 naptári napos határidő kitűzésével. Az érvényes jelöltállításhoz csatolni kell a támogatott jelölt azon nyilatkozatát, miszerint megválasztása esetén a megbízatást vállalja. A közgyűlés által választott elnökségi tag nem lehet a VISZ fizetett alkalmazottja.
b/ A jelöltállítási határidő leteltétől számított 30 naptári napon belül az elnökség ülést tart, amelyen a jelöltek névsorát összeállítja. A jelöltek névsorába azt kell felvenni, aki a jelölést vállalja, és jelölését másik 10 VISZ tag vagy egy területi bizottság vagy az elnökség támogatja.
c/ Az elnökség megválasztása az elnök által összehívott közgyűlésen történik, a jelöltek fentiek szerint összeállított névsora alapján. A közgyűlési meghívóhoz csatolni kell a jelöltek névsorát is.
3. Az elnökségnek legalább három (3) felekezetből jövő tagból kell állnia.
4. A közgyűlések között az elnökség a VISZ vezető testülete.
5. Az elnökség a szükségnek megfelelő gyakorisággal, de évente legalább kétszer (2), ill. akkor ülésezik, ha az elnökségi tagok egyharmada (1/3) ok és cél megjelölésével ezt kéri.
6. Az elnökség akkor határozatképes, ha szabályosan meghirdetett ülésén az elnökségi tagoknak legalább a fele jelen van.
7. Az elnökség ülésein az elnök (távollétében az alelnök vagy a levezető elnök) elnököl.
8. Az elnökség különböző elnökségi bizottságokat hozhat létre. Az elnökség szükség esetén tagjai közül, az elnök vezetésével végrehajtó bizottságot alakíthat azzal a céllal, hogy az elnökségi hatáskörök meghatározott részét az elnökségi ülések közti időszakokban ezen végrehajtó bizottság gyakorolja. Az elnökség a végrehajtó bizottság létrehozásakor határozatában köteles megjelölni a végrehajtó bizottság által gyakorolható hatásköröket, jelen Alapszabály rendelkezéseivel összhangban.
9. Az elnökség feladatai:
a/ gondoskodik a közgyűlés határozatainak végrehajtásáról,
b/ a főtitkáron keresztül irányítja a VISZ munkáját,
c/ elbírálja a tagfelvételi kérelmeket és dönt a tagsági viszony megszüntetéséről valamint elbírálja a területi bizottságokkal kapcsolatos kérelmeket,
d/ tevékenységéről beszámol a közgyűlésnek,
e/ megválasztja a főtitkárt, az elnököt és az alelnököt, gyakorolja a főtitkár felett a munkáltatói jogokat,
f/ működési szabályzatokat hoz létre, és azokat módosítja,
g/ gondoskodik olyan nyilvántartás vezetéséről, amelyből megállapítható az elnökség és a közgyűlés döntéseinek tartalma, időpontja, hatálya, továbbá kiderül a döntést támogatók és ellenzők számaránya,
h/ a szervezeti szabályzatban rendelkezni kell arról, hogy az elnökség döntéseit miként közli az érintettekkel, rendelkezni kell a szervezet irataiba való betekintés rendjéről, továbbá arról, hogy az egyesület szolgáltatásainak igénybevételét, annak módját miként teszi nyilvánossá.
10 . Az elnökség üléseit az elnök írásban hívja össze -annak időpontja előtt legalább 15 nappal a napirendi pontok megjelölésével.
Az elnökség határozatait egyszerű szótöbbséggel hozza, szavazategyenlőség esetén az elnök (távollétében az alelnök vagy a levezető elnök) szavazata dönt.
Az elnökség ülései nyilvánosak, azon az egyesület tagjai és a meghívottak részt vehetnek, amennyiben az elnök zárt ülést nem rendel el.
E. ELNÖK, ALELNÖK
1. Az elnököt és az alelnököt az elnökség titkos szavazással, legalább kétharmados (2/3) szavazattöbbséggel három (3) évenként választja tagjai közül. Az elnök és az alelnök nem lehet ugyanabból a felekezetből.
2. Az elnök feladatai:
a/ összehívja a közgyűlést illetve az elnökséget, és azok ülésein elnököl, vezeti az elnökség munkáját,
b/ képviseli a VISZ-t a hatóságok és harmadik személy előtt,
3. Az alelnök segíti az elnököt munkájában, és az elnök akadályoztatása esetén annak feladatkörét ellátja.
4. Ugyanaz a személy elnökké vagy alelnökké ismételten megválasztható.
5. Az egyesület képviseletére az elnök (akadályoztatása esetén az alelnök) önállóan jogosult. Az elnök (akadályoztatása esetén az alelnök) egyes ügyekre vagy az ügyek meghatározott csoportjára további személyeket hatalmazhat meg az egyesület képviseletére. Az utalványozási jog gyakorlásához illetve az egyesület bankszámlája feletti rendelkezéshez a főtitkár, az elnök és az alelnök illetve a fentiek közül bármely két tisztségviselő által együttesen meghatalmazott további személyek közül bármely két személy együttes aláírása szükséges.
F. FELÜGYELŐ BIZOTTSÁG
A Felügyelő Bizottság 3 tagból áll (elnök + két tag} Az első ülésen önmaga közül megválasztja elnökét, aki a továbbiakban a bizottság munkáját szervezi, irányítja.
A Felügyelő Bizottság az egyesület tevékenységét, gazdálkodását ellenőrzi és az ellenőrzés eredményéről évente jelentést készít a közgyűlésnek.
Amennyiben a Felügyelő Bizottság a szervezet tevékenységében, illetve gazdálkodásában az alapszabállyal ellentétes tevékenységet, vagy a célkitűzésekben megjelölt tevékenységet gátló, akadályozó tényezőt észlel, vagy a pénzügyi fegyelem súlyos megsértését tapasztalja, jogosult a jelentés elkészítése előtt arról a VISZ elnökét értesíteni, a hiányosságok megszüntetésére a szükséges javaslatot megtenni.
A jelentés benyújtását követő elnökségi ülésen a bizottság elnöke, szükség szerint a szakelőadóval együtt tanácskozási joggal részt vesz.
G. KÖZGYŰLÉS
1. A VISZ legfőbb irányító szerve a Közgyűlés, melyen a mindenkori elnök elnököl.
2. A közgyűlésen a VISZ valamennyi teljes jogú tagja és pártoló tagja részt vehet. A pártoló tagoknak tanácskozási és javaslattételi joguk van.
3. A közgyűlés rendes ülését az elnök írásban hívja össze évente legalább egyszer –annak időpontja előtt legalább 15 nappal- a napirendi pontok megjelölésével.
4. Rendkívüli esetben is összehívható, ha a tagság egyharmada a cél megjelölésével ezt kívánja.
5. A közgyűlés határozatképes, ha szabályszerű meghívás esetén a tagságnak legalább a fele megjelent. Határozatképtelenség esetén az elnök által szabályosan összehívott megismételt közgyűlés a megjelentek létszámától függetlenül határozatképes. A határozatképtelenség esetén tartandó megismételt közgyűlésre szóló meghívó az eredeti közgyűlési meghívóba foglalható.
6. A közgyűlés nyílt szavazással és egyszerű szótöbbséggel hozza határozatait, kivétel az alapszabály módosítása, melyhez háromnegyedes (3/4) szótöbbség szükséges. Az alapszabály V. pontja nem módosítható.
7. Feladata:
a/ elnökségi tagok megválasztása,
b/ az elnöki és bizottsági jelentések, benne az éves költségvetés és zárszámadás megvitatása, elfogadása, jóváhagyása,
c/ a közgyűlés -mint a VISZ másodfokú hatósága- dönt a közgyűlések között hozott
határozatok ellen benyújtott fellebbezések ügyében,
d/ a Felügyelő Bizottság három tagjának megválasztása három (3) éves időtartamra.
H. TERÜLETI BIZOTTSÁGOK
1. Az egyesület tagjai jogi személyiség nélküli területi bizottságot hozhatnak létre, ha
-a területi bizottságot legalább 4 fő megalapította (alapítási nyilatkozat),
-a területi bizottság az alakuló ülésen működési szabályzatát elfogadta,
-tisztségviselőit megválasztotta,
-az alapítók az alapítási nyilatkozatban nyilatkoznak arról, hogy a területi bizottság az egyesület alapszabályában és annak mellékleteiben foglaltakat elfogadja,
- az egyesület elnöksége a területi bizottság megalakulását írásban jóváhagyta.
A területi bizottság az elnökség jóváhagyásával tekinthető megalakultnak.
A területi bizottság arra törekszik, hogy a VISZ teljes programját megvalósítsa területén és teljes mértékben együttműködjön a főtitkárral – összhangban a VISZ elveivel és gyakorlatával, az elnökség vezetése alatt.
2. A területi bizottság működési szabályzatának módosításához az egyesület főtitkárának vagy elnökségének hozzájárulása szükséges.
3. Minden területi bizottság maga választja meg tisztségviselőit.
4. Minden területi bizottság egy képviselőjét jelölni kell az elnökségbe.
V. AZ EGYESÜLET KAPCSOLATAI:
A VISZ minden felekezettől független -és mindenkor az is marad-, de együttműködésre törekszik HITVALLÁSA és CÉLKITŰZÉSEI alapján minden felekezettel, szervezettel, csoporttal vagy egyénnel.
VI. A VISZ az egész világra kiterjedő CEF (Child Evangelism Fellowship Inc.) magyar tagszervezete, működése során együttműködik a CEF-fel és annak más tagszervezeteivel.
VII. Az egyesület közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, pártoktól független és az is marad, azoktól támogatást nem kap és nem is fogad el, azoknak anyagi támogatást nem nyújt, országgyűlési képviselőt, megyei, fővárosi önkormányzati választásokon jelöltet nem állít és nem támogat.
VIII. A VISZ saját vagyonával felel anyagi kötelezettségeiért, így a tagok a VISZ tartozásaiért nem felelnek saját vagyonukkal.
A VISZ feladatainak ellátásához szükséges anyagi fedezetet az adományokból, illetve a könyvkiadásból, egyéb kiadványokból és azok terjesztéséből befolyó eredményből fedezi.
IX. EGYÉB RENDELKEZÉSEK:
1. A VISZ mint közhasznú szervezet köteles a cél szerinti tevékenységből, illetve a vállalkozói tevékenységéből származó bevételeit és ráfordításait elkülönítetten nyilvántartani és az éves beszámoló jóváhagyásával egyidejűleg közhasznúsági jelentést készíteni a közgyűlés elé történő terjesztés céljából.
2. A VISZ az 1992. évi LXIII. törvény rendelkezéseivel összhangban jogosult a működése során tudomására jutott személyes és különleges adatok kezelésére, felhasználására. Az adatok kezelése és felhasználása az Elnökség által megalkotandó Adatvédelmi Szabályzat alapján történik. A VISZ tagjaira, pártoló tagjaira, munkatársaira és tisztségviselőire vonatkozóan tudomására jutott fenti adatokkal kapcsolatban a jogviszonyt létrehozó okiratnak (belépési nyilatkozat, munkaszerződés, elfogadó nyilatkozat) az érintett általi aláírása az ezen adatkezeléshez megadott írásos hozzájárulásnak tekintendő.
3. Mindazon kérdésekre, amelyekről az Alapszabály nem rendelkezik, az 1989. évi II. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni, az 1997. évi CLVI. törvényben foglalt megfelelő kiegészítésekkel. (Budapest, 1989. március l5.)
Utóirat: Ezen Alapszabály tartalmazza a közgyűlés 1990-ben, 1992-ben, 1995-ben, 1997-hen, 1998-ban, 1999-ben, 2000-ben és 2003-ban eszközölt módosításait. Az 1. sz. melléklet helyébe az Alapszabály jelen módosításának elfogadásával a csatolt a „Vasárnapi Iskolai Szövetség Hitvallása” c. okirat, míg a 3. sz. melléklet helyébe a szintén csatolt „Tantételvédelmi irányelv 2002.” c. okirat lép, a korábbi 4. sz. melléklet ezzel egyidejűleg hatályát veszti. Az Alapszabály a „Vasárnapi Iskolai Szövetség hitvallása” (1.sz), a „Vasárnapi Iskolai Szövetség célkitűzése” (2.sz) és a „Tantételvédelmi irányelv 2002.” (3.sz) c. mellékletekkel együtt hatályos.
Budapest, 2003. május 24.
5. Melléklet – A VISZ célkitűzése
A VASÁRNAPI ISKOLAI SZÖVETSÉG CÉLKITŰZÉSE
(Az alapszabály 2.sz. melléklete)
1 Szeretnénk minél több gyermeknek egyszerűen, de hatékonyan hirdetni Isten Igéjét. Bátorítani akarjuk őket, hogy engedjék érvényesülni a Szentlélek munkáját életükben. – Isten Igéjének hirdetésére alkalmasnak tartunk minden gyülekezeti vagy családi alkalmat, azaz a vasárnapi iskolát, a gyermek-istentiszteletet, bibliaórát, a családi áhítatot, hétvégi csendesnapot, kirándulást, gyermektáborokat, stb. A bibliamagyarázat célja, hogy a gyermek megtanulja, illetve megértse a legfontosabb evangéliumi igazságokat Istenről, bűnről, Jézus Krisztusról, a Megváltóról és az új életről, valamint hogy a Szentlélek által mindez személyessé váljon. A tanítás hatékonysága érdekében hasznosnak tartunk mindenféle szemléltetőeszközt (flanel, kép, film, dia stb.).
2. A még meg nem mentett gyermeket arra akarjuk segíteni, hogy a Megváltóról szóló üzenetre a Jézus Krisztus személyébe és művébe vetett teljes bizalommal válaszoljon. Fontosnak tartjuk, hogy a gyermekek konkrét, döntésre szóló meghívást kapjanak a bibliai tanításban. Biztosítani akarjuk a gyermekek részére a segítő, lelkigondozói beszélgetést.
3. A már megmentett gyermeknek abban akarunk segítséget nyújtani, hogy a megértett bibliai igazságokat a saját életére alkalmazza.
Fontosnak tartjuk, hogy a gyermek konkrét segítséget kapjon arra nézve, hogy hogyan növekedhet a hitben, hogyan követheti Jézus Krisztust és hogyan lehet egy közösség tagja.
4. Szeretnénk hívő embereket felkészíteni a fentiek szerinti hatékony szolgálatra.
Feladatunknak tekintjük, hogy azokat a tanítókat, akik a gyermekek között hirdetik az Igét, a fentiek szellemében tanítsuk. Ennek érdekében tanfolyamokat, továbbképző alkalmakat, rendszeres, a közös felkészülést szolgáló alkalmakat szervezünk.
5. A gyermekmissziót végzőket iratmissziós szolgálat fenntartásával támogatjuk célkitűzéseinknek és hitvallásunknak megfelelő oktatási és irodalmi anyagok, folyóiratok, traktátusok, könyvek és egyéb segédeszközök terjesztésével.
A vasárnapi iskolai tanítók, vezetők és segítők részére irodalmat, énekanyagot, flanelábrákat és más szemléltetőanyagokat készíttetünk, beszerzünk és terjesztünk.
6. Minden hitre jutott gyermeket olyan helyi gyülekezetbe szeretnénk eljuttatni, amely a keresztyén életben tovább segíti őket, és biztosítja lelki növekedésüket.
Senkit sem bátorítunk arra, hogy a saját gyülekezetét elhagyja, inkább segíteni akarjuk, hogy a hivő gyermekek élő hitű gyülekezetek gyermek- és ifjúsági közösségeibe beépüljenek.
7. A főfoglalkozású gyermekmunkásokat (vasárnapi iskolai tanítókat) segítjük és irányítjuk a fenti célkitűzések megvalósításában. Budapest, 1992. márc.15.
6. Melléklet – A VISZ Hitvallása
A Vasárnapi Iskolai Szövetség Hitvallása
A. Hisszük, hogy „A teljes Írás Istentől ihletett”. Ez alatt értjük a Bibliának nevezett teljes könyvet; hisszük, hogy az eredeti szöveg minden tévedés nélkül való. Emellett a tanítása teljes tekintéllyel bír, mindenek felett való és végleges. Hisszük, hogy Isten Lelke vezette a régi idők szent embereit mindabban, amit írtak. 2Tim 3,16; 5Móz 4,2; 2Pt 1,21, Jel. 22,18-19.
B. Hisszük, hogy Isten öröktől fogva három személyben létezik: az Atya, a Fiú és a Szentlélek. Ez a három egy Isten, mivel ugyanaz a természetük, a tulajdonságaik és tökéletességük. Róm 1,20; Mt 28,19; 5Móz 4,35; Jn 17,5
C. Hiszünk az Úr Jézus Krisztus személyében és istenségében, aki fogantatott Szentlélektől, születetett szűz Máriától, valóságos Isten és valóságos ember. Jn 1,1; Jn 1,14; Jn 10,30; Mt 1,20; Lk 1,30.31; Fil 2,5-7; 1Tim 3,16; Kol 1,19
D. Hiszünk a Szentlélek személyében és istenségében, aki minden igazi (Isten által elfogadható) imádat és szolgálat forrása és ereje, a tévedhetetlen Ige tévedhetetlen magyarázója, aki minden újonnan született hívőben lakozik, és mindenütt jelen van, hogy Krisztusról tegyen bizonyságot, miközben arra törekszik, hogy teljesen Ő töltsön be minket, nem pedig saját magunk, vagy saját tapasztalataink. Jn 15,26; Csel 5,3.4; Csel 1,8; Róm 8,26.27; 1Kor 2,12.14; Róm 8,9; 1Kor 3,16; 1Kor 12,13; Jn 16,13.14.
E. Hisszük, hogy az ember Isten képére és hasonlatosságára teremtetett, amint azt Isten Igéje tanúsítja, de az emberiség az első Ádámmal elbukott. Nemcsak erkölcsi természete károsodott fájdalmas módon a bűneset miatt, hanem az ember teljesen elveszítette lelki életét, a bűn miatt lelkileg halottá vált és alávettetett a gonosz hatalmának. „Mert a test gondolata ellenségeskedés Isten ellen; minthogy az Isten törvényének nem engedelmeskedik, mert nem is teheti. Akik pedig testben vannak, nem lehetnek kedvesek Isten előtt” (Róm 8,7-8). Ezért nem láthatja meg Isten országát, be sem mehet abba, amíg újonnan nem születik a Szentlélek által. Hisszük, hogy semmilyen mértékű megjavulás – bármily nagy legyen is az -, semmiféle erkölcs megszerzése – bármilyen magas is legyen az -, semmiféle kultúra – bármilyen mutatós legyen is az -, sem emberiességi és emberbaráti tervek vagy társadalmak – bármilyen hasznosak legyenek is -, sem keresztség/bemerítés, vagy más szertartás – bárhogyan legyen is kiszolgáltatva – nem tud segíteni a bűnösnek abban, hogy egyetlen lépéssel is közelebb jusson a mennyhez. Az üdvösséghez /megmeneküléshez egyedül a fölülről adatott új természet, az Ige segítségével a Szentlélek által plántált új élet szükséges. 1Móz 1,26.27; Róm 5,12; Ef 2,1-3; Jn 3,3.6.7; Tit 3,5; Jn.5,24.
F. Hisszük, hogy Jézus Krisztus a bűnösök helyettesévé lett Isten előtt, és mint engesztelő áldozat halt meg az egész világ bűneiért. Hisszük, hogy átokká tétetett a bűnösért, és ezért halt meg az Írások szerint. Hisszük, hogy Jézus Krisztusnak - aki minden emberért megízlelte a halált - áldozata olyan tökéletes, és vére olyan értékes Isten előtt, hogy sem bűnbánat, sem érzés, sem hit, sem jó elhatározások, sem őszinte erőfeszítések, sem bármely egyház törvényeinek és szabályainak betartása nem teheti teljesebbé. Róm 5,8; 1Jn 2,2; Zsid 2,9; Gal 3,13; Róm 4,4-5; Róm 3,25; Kol 1,13-14.20-21.
G. Hisszük Jézus Krisztus megfeszített testének a feltámadását; hisszük, hogy az Ő teste feltámadott a halálból az Írások szerint, és hogy Ő felemeltetett a Mennybe, és ott ül Istennek jobbján, mint a hívők főpapja és szószólója. Lk 24,39; Csel 1,10-11; Ef 4,10; Zsid 1,3; Zsid.8,1-2;1Jn 2,1.
H. Hisszük, hogy egyedül hit által fogadhatjuk be Krisztust, halála és feltámadása révén szerzett áldásaival egyetemben. Hisszük, hogy abban a pillanatban, amikor bizalmunkat Belé vetjük mint Megváltónkba, minden bűnből megigazulva átjutunk a halálból az örök életre. Továbbá hisszük, hogy az Atya olyan mértékben fogad el minket, ahogyan Őt elfogadta, és úgy szeret minket, ahogyan Őt szerette, és eggyé tesz Önmagával. Hisszük, hogy amint valaki befogadja Őt mint Megváltóját, Krisztus lakozást vesz benne, hogy Krisztus szentsége és ereje nyilvánvalóvá legyen az életében. Zsid 9,15; Jn 5,24; Róm 3,28; 4,3.23-25; Ef 1,3; Jn 17,23; Gal 2,20; 4,6-7; 5,16; Csel 1,8.
I. Hisszük, hogy az Egyház azok közössége, akik Krisztusban mint Megváltójukban hisznek. Ez az Egyház Krisztus teste és menyasszonya. Hisszük, hogy minden hívő - zsidó és pogány egyaránt - Isten Szentlelke által kereszteltetett bele Krisztus testébe; annak tagjaivá lévén, felelősségünk megőrizni a Lélek egységét a békesség kötelékében minden szektás előítélet és felekezeti vakbuzgóság fölé emelkedve, egymást tiszta szívből, buzgón szeretve. Ef 2,19-22; 1,22-23; 5,25-27.31-32; 1Kor 12,13; Róm 12,4-5; Ef 4,1-3; 1Kor 1,10.
J. Hisszük, hogy mindenki, aki a mi Urunk Jézus Krisztusban hisz, olyan szent és példamutató életre hívatott el, amely senkit sem bátorít bűnre, és nem hoz szégyent Krisztus keresztjére. Hisszük, hogy a hívők jó cselekedetekre teremtettek a Krisztus Jézusban. „Annakokáért míg időnk van, cselekedjünk jót mindenekkel, kiváltképpen pedig a mi hitünknek cselédeivel” (hívő testvéreinkkel). (Gal 6,10). 1Jn 2,15-16; Róm 14,13; 13,14; 1Kor 10,31; Ef 2,10.
K. Hiszünk a világ evangélizálásának a szükségességében. Hisszük, hogy Isten népének legfontosabb feladata az, hogy hirdesse az evangéliumot minden teremtménynek. Hisszük, hogy a gyermekek evangélizálására külön hangsúlyt kell helyezni. Mk 16,15; 2Kor 5,18-19; Mt 18,14.
L. Hiszünk a mi Urunk és Megváltónk, Jézus Krisztus személyes visszajövetelében, aki a mi várva várt reménységünk. A Fil. 3,20. szerint hisszük hogy „a mi országunk a Mennyekben van, honnét a megtartó Úr Jézus Krisztust is várjuk.” (Fil 3,20). Csel 1,11; 1Thess 4,16.17; Jn 14,1-3; Tit 2,13; Fil 3,20-21.
M. Hisszük, hogy azoknak a lelke, akik az Úr Jézus Krisztusra mint Megváltójukra bízták magukat, a halál pillanatában azonnal az Ő jelenlétébe kerül, és várják testük Jézus visszajövetelekor történő feltámadását. A megdicsőült test és lélek ekkor újra egyesülve lesz Ővele örök dicsőségben. Luk 23,43; 2Kor 5,8; Luk 16,22.25; Fil 1,23; 1Thess 4,15-18.
N. Hisszük, hogy az elveszettek lelke a halál után nyomorúságban marad az utolsó ítéletig. A lélek és a test a feltámadásban újra egyesülve a tűz tavába vettetik, ami a második halál, és ott „meglakolnak örök veszedelemmel az Úr ábrázatától és az Ő hatalmának dicsőségétől.” (2Thess 1,8-9). Lk 16,22-23.27-28; Zsid 9,27; Jel 20,5.11-15; 2Thess 1,7-9.
O. Hiszünk abban, hogy Sátán valóságos személy, „ama régi kígyó, aki neveztetik ördögnek és Sátánnak, aki mind az egész föld kerekségét elhiteti.” (Jel 12,9)., de Isten ítélete rajta is beteljesül. Ef 6,11-12; 1Pt 5,8; Jel 20,10.
|