//palheidfogel.gportal.hu
//palheidfogel.gportal.hu

„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.” Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:


Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16


 

 

Erm s pajzsom az R, benne bzik
szvem. Zsoltr 28,7

… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti."  Karl Barth

.


Theolgia, Trtnelem, Gradul, Zsoltr


Heidfogel Pl

lelkszi nletrajz - 2015


Csaldi Honlapom:

//heidfogel-domjan.gportal.hu

phfogel@gmail.com

 

 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

www.refzarszam.hu

shopify site analytics
 

Heidelbergi Kt 1563

 

II. HELVT HITVALLS

 

A GENFI EGYHZ KTJA

A GENEVAI Szent Gylekezetnek CATHE- CISMUSSA
 
Avagy A Christus tudomnyban gyermekeket tant  FORMATSKJA 

M.Ttfalusi Kis Mikls ltal 1695 esztend 

A Genfi Egyhz Ktja 1695 Ennek ismertetje.

Klvin Jnos: A Genfi Egyhz Ktja Ppa 1907.
www.leporollak.hu - Nmeth Ferenc munkja

Hermn M. Jnos: A Genfi Kt tja Kolozsvrig

- Fekete Csaba Kt, egyhz,tants 

 

IRTA: Klvin Jnos

 

KLVINRL IRTK

 

Klvin vfordulk

 

KARL BARTH 1886-1968

 

Bib Istvn

 

Biblia - s jszvetsg Prbakiads -

 

Bibliakiadsok, knyvek
Magyar biblikus irodalom

 

Biblia v, vek utn

 

Dr Csehszombathy Lszl
szociolgus 1925-2007

 

OSCAR CULLMANN 1902-1999

 

Egyhzi Zsinatok s Knonjai

 

FORRSMVEK

 

GALSI RPD
Jakab, az r testvre

 

A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...

Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .

E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben,  a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal


2. Evagliumi klvinizmus szerk Galsi rpd Klvin kiad

 

 

Dr GRGEY ETELKA lelkipsztor, ir

 

1. Kzssg az szvetsgben

2. Biblia s liturgia

3. Prtusok s mdek...

4. Isten bolondsga

5. li, li, lama sabaktani?

6. Minden egsz eltrt?

7. Siralmak s kzssg

 

HARGITA PL
reformtus lelkipsztor


Istvndi 1924-1996 Ppa

 

Keresztny filozfia

 

Dr (Kocsi) KISS SNDOR

 

Kommentr 1967 s

 

Dr KUSTR ZOLTN

 

MLIUSZ JUHSZ PTER
1532-1572

 

DR NAGY BARNA

 

Dr PTOR IMRE

 

Dr RAVASZ LSZL pspk

 

SZEGEDI KIS ISTVN


1505 - 1572 REFORMTOR

 

SZENCI MOLNR ALBERT

1574 - 1633

 

Theolgiai irodalom

 

Temetsi beszdek

 

DR TTH KLMN
theolgiai professzor


1917 - 2009

 

DR. TRK ISTVN

 

Dr. VICTOR JNOS (1888-1954)

 

Rgi magyar Irodalom

 

Rgi knyvek s kziratok

 

XX. szzad Trtnelmhez

 

Webem - itt

 

PDF - MP3 - Doc - Odt formtum

 

Teremtsrl

„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a  legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
 
 
- Szvitek Rbert Jzsef Kiskomrom vgvr sze-
repe a dl-dunntli vdelmi rendszerben


Doktori disszertci tzisei


Szvitek Rbert Jzsef


KISKOMROM VGVR SZEREPE

A DL-DUNNTLI VDELMI RENDSZERBEN

Budapest, 2008

A disszertci tmja s kutatsi elzmnyei

A magyarorszgi trk elleni vdelmi rendszerrl szmos feldolgozst ksztettek trtnszeink. Ezek egy rsze egszben, illetve nagyobb egysgeiben vizsglta a vgvrrendszert, ebbl prblt meg kvetkeztetseket levonni mkdsre vonatkozan. E munkk jelents rsze a vdelmi rendszer kialakulsval s megszilrdulsval, azaz a XVI. szzad msodik felvel foglalkozik, s elssorban az esemnytrtnet bemutatsra vllalkozik. A vgvrrendszert alkot egyes erssgek monografikus feldolgozsa nhny kivteltl eltekintve mg vrat magra.

A dl-dunntli vdelmi vezet vrai kzl – melybe a disszertcink tmjul vlasztott kiskomri vr is tartozott – az utbbi vtizedig csupn a kt legjelentsebb erssgrl, Szigetvrrl s Kanizsrl olvashattunk feldolgozsokat. A nluk kisebb vrakrl kszlt rszletes munkk vagy hinyoznak, vagy nlklzik az alapos levltri kutatsokat. dt kivtel az utbbi vekben megjelent, Bajcsavrt s Keszthelyt vizsgl monografikus feldolgozs. Elbbi abbl a szempontbl is szerencss, hogy rvid ideig – 1578–1600 kztt – llt fenn, s megtrtnt az erssg teljes kr rgszeti feltrsa is.

A Nagykanizstl mintegy tizennyolc kilomterre szakkeletre tallhat Zalakomr (Zala megye) telepls – amely 1969-ben Kiskomrom s Komrvros egyestsvel jtt ltre – kzigazgatsi terletn, a fld alatt fekszik az egykori vr. A kiskomri vr trtnett feldolgoz munka hinynak okai kztt a telepls mai nagysga – 2004-ben 3152 lelkes falu, igaz, ezzel a npessgszmmal az aprfalvas Zala megyben a 9. legnagyobb telepls –, illetve az szerepelhet, hogy az egykori erdts falaibl a laikus szemlld semmit sem lthat. Egy 1982-ben foly satson kvl nem trtnt feltr rgszeti kutats sem.

Ahhoz, hogy teljes kpet kaphassunk a trk elleni vdelmi rendszer mkdsrl, szksges, hogy megtrtnjen a rendszert alkot erssgek monografikus feldolgozsa, mg akkor is, ha gy tnik, a vdelem szempontjbl nem kiemelked a szerepk. Erre a feladatra vllalkozunk jelen dolgozatunkban. Clunk rvilgtani, hogy a vgvrlncolat minden egyes vra fontos lncszem volt, s ez klnsen igaz Kiskomr esetben, amely mind a Kanizsai, mind a Kanizsval szembeni vdelmi rendszerben jelents szerepet jtszott. Ezt rzkelteti a vrban szolgl viszonylag nagy szm katonasg is. A keresztny kzen lv dl-dunntli vrak els vonalban helyet foglal erssg fontos s megbzhat informcikat tudott szerezni a trk vrak tevkenysgrl. A vr kapitnyai s tisztsgviseli ltal hasznlt birtokok sszettele a vgvriak hdoltsgi birtoktulajdonlshoz adnak rtkes adalkokat. Kiskomrom egyhztrtneti szempontbl is jelents szerepet tlttt be, hiszen a XVII. szzadban reformtus esperesi szkhely volt, de itt szkelt kt dunntli reformtus pspk is, meghatrozva ezzel a vrbeli katonk s csaldtagjaik vallsi identitst.

Kiskomrom vgvr, annak ellenre, hogy a XVII. szzadban a Kanizsval szemben lv vgvri rendszer egyik legjelentsebb s legnagyobb katonaltszmmal elltott erssge, nem keltette fel a korszak kutatinak rdekldst. A vghelyre vonatkozan hinyoznak az alapkutatsok, egyetlen munka rdott a vrrl mg az 1980-as vek vgn, amely azonban nyomtatsban nem jelent meg. jvri Istvn munkja b forrsanyag – elssorban a Batthyny csald levltrban tallhat missilisek – felhasznlsval kszlt, s a vgvri letet bemutat ismertets. Nyomtatsban mindssze egy rvid trtneti sszefoglal jelent meg Vndor Lszl tolmcsolsban 1991-ben a Zalai Hrlap hasbjain, a zalai vgvrakat bemutat sorozat tagjaknt. A dl-dunntli vdelmi rendszert bemutat munkk emlts szintjn foglalkoznak a vrral, eddigi ismereteinket ezekbl merthettk.

A legtbb Komrra vonatkoz adatot Kanizsa vros 1994-ben megjelent monogrfijban olvashatjuk, amelynek trkkori trtnett Vndor Lszl tanulmnybl ismerhetjk meg, hiszen Kiskomrom szoros kapcsolatot tartott fenn Kanizsval, mint az 1600-ig fennll kanizsai vdelmi rendszer kzpontjval. Ivnyi Bla a XVII. szzadi Dunntlon foly vgvri letet bemutat, kziratban maradt munkjban elssorban a Batthyny csald levltrnak iratait hasznlta fel s kzlt adatokat a kiskomri vrrl s az abban szolglkrl. Ugyancsak 1960-ban publiklt munkjban az erssgnek a balatonhidvgi tkel biztostsban jtszott szerept – amelyen keresztl Kanizsa eleste utn Komr a kapcsolatot tartani tudta a Magyar Kirlysggal – s ezzel kapcsolatban Zalavrral fenntartott kapcsolatt mutatta be. Az 1633–1638 kzti idszakbl tizenngy Kanizsval szembeni vgvr ltszmadatait, fluktucijt, vesztesgeit, kztk Kiskomromot, mint a kiskomromi vrkrzet kzpontjt vizsglta az 1990-es vek els felben Kelenik Jzsef. A vr erejnek megtlshez ad tmpontot az erssg 1588-ban felvett sszersa, amelybl megismerhetjk fegyverzett, felszerelst, br kzlje ekkor mg Kanizsa inventriumnak tartotta. A vrrl, s az abban foly letrl kapunk tjkoztatst az erssg kapitnyainak, gy Kerecsnyi Lszlnak az 1550-es vek vgn s az 1560-as vek elejn Ndasdy Tamssal s Csnyi kossal folytatott, valamint Kissernyi Gbornak az 1570-es vekben Batthyny Boldizsrral vltott levelezsbl, s a bcsi hadvezets ltal az 1560-as vek vgn Majthnyi Lszlnak adott utastsaibl.

A vgvrrl kszlt alaprajzot elemezte Pataki Vidor, br az ltala kzlt lers fogalmai a vrptszetben ma hasznltaknak nem minden esetben felelnek meg, s nem adta alapos lerst a Turco-fle vralaprajznak. A XVII. szzad elejn egy ismeretlen rajzol brzolst mutatott be Irmdi-Molnr Lszl trkpsz.

A Komr vrbirtokhoz tartoz telepls, Karos trtnett bemutat, 2000-ben megjelent munkban a szoros ktds miatt tbb, a kiskomri vrra vonatkoz adatot tallhatunk. Ezek azonban elssorban nem gazdasgi jellegek. A vgvri katonknak a hdoltsgi terleten lv falvak adztatsban jtszott szerepnek egyik pldjt ismerhetjk meg Turos Mikls kiskomri vajdnak a Tolna megyei Mnyok faluval fenntartott kapcsolatbl, amelyeket jabb, nhny ve felfedezett iratokkal egsztett ki Molnr Antal.

A vgvrnak az egyhztrtnetben betlttt szerepre mr az 1890-es vekben tbb kutat is felfigyelt. Ennek elssorban az az oka, hogy az 1624–1664 kztti idszakbl fennmaradt a kiskomri vrban mkd reformtus gylekezet anyaknyve. Ennek felhasznlsval tette kzz Csire Istvn az els adatokat a vr lelkszeirl, a vr templomnak s iskoljnak ptsrl, valamint a kiskomromi esperessg al tartoz egyhzakrl. Rvsz Klmn Kanizsai Plfi Jnos pspknek az anyaknyvben vezetett napljt, valamint a pspk ltal a gylekezet szmra rt rendtartsait kzlte, mindezt a reformtus egyhzban fellltott els presbitriumokat trgyal tanulmnyban. Legutbb pedig rdg Ferenc foglalkozott az anyaknyvben szerepl csald- s ragadvnynevekkel, nvhelyettestkkel. Plfi pspk letrajzt, az ltala hasznlt liturgit s gendt dolgozta fel 1961-ben megjelent knyvben Makar Jnos. A dunntli reformtus egyhzkerlet trtnett feldolgoz, Thury Etele ltal rt munka is jelents mrtkben foglalkozik Kiskomrommal, hiszen a mellett, hogy egyhzmegyei kzpont volt, kt pspk is szkelt itt a XVII. szzad els felben. Beck Gergely a belssomogyi reformtus egyhzmegye gylekezeteinek trtnett dolgozta fel 1935-ben, kiemelten kezelve Kiskomromot, mint a Kiskomromi Egyhzmegye kzpontjt. Ezek a ktetek nagymrtkben tmaszkodnak a Dunntli Reformtus Egyhzkerlet 1612–1658 kztt vezetett jegyzknyvre, amelynek 1628-ig terjed jegyzknyveit Thury Etele a Magyar Protestns Egyhztrtneti Adattrban kzlte. Ezekben tbb, a kiskomromi egyhzi letre vonatkoz adat tallhat. A lelkszek vgvri szolglata idejn keletkezett levelezsbl csak egy lelksznek, Laskai Sndornak jelent meg 1958-ban huszonkt levlbl ll levelezse, amelyben elssorban nem lelkszi feladatairl kapunk informcit, hanem a kereskedelemrl, a trkk kszldsrl, hiszen Laskai kmtevkenysget is folytatott. Legutbb pedig magunk mutattuk be a kiskomri vrban foly egyhzi letet.

A tma forrsairl

Tmnkra vonatkozan jelents forrsanyag maradt rnk, amelyeket tbb levltr s mzeum klnfle egysgei riznek. A fennmaradt dokumentumokat ugyanakkor kettssg jellemzi. Egyrszt sokrtek, a vgvr letnek tbb szegmensbe is betekintst engednek, ugyanakkor egyoldalak is, hiszen sokszor csak egy-egy rvid idszakra vonatkozva kapunk nagyon rszletes adatokat, amelyekbl a vr fennllsnak teljes idtartamra vonatkozan nem alkothatunk pontos kpet.

Mindenekeltt a Magyar Orszgos Levltr iratanyagra tmaszkodhattunk. A korszakra vonatkoz fondok szinte mindegyikben tallhatnnk tbb-kevesebb adatot a kiskomri vgvrra vonatkozan. A legbsgesebb anyaggal a Ndasdy s Batthyny csaldok missilisanyaga rendelkezik. Egy-egy kiskomri kapitnynak s a vrban tisztknt szolgl katonnak olykor tbb szz levele maradt fenn, amelyek nemcsak a vgvrnak a vdelmi rendszerben jtszott szerepbe, hanem a katonk jvedelemviszonyaiba, a katonk s a kapitnyok kzti viszonyba is betekintst engednek. Ebbl az anyagegyttesbl publikltak a legtbbet a tmnkra vonatkozan a korszak kutati, a XIX. szzadban Szalay goston, a XX. szzad elejn Komromy Andrs, 1958-ban Balzs Lszl, 1968-ban E. Abaffy Erzsbet, az 1990-es vekben pedig Szilasi Lszl s ze Sndor.

A Batthyny csald levltrban a missilisanyagon tl mg kt fond rendelkezik szmottev, Kiskomrra vonatkoz iratanyaggal. A krmendi kzponti igazgatsg iratainak familirisokra, szervitorokra s a hadinpre vonatkoz fondjban Kiskomr katonasgnak XVII. szzadi ltszmadataihoz nyertnk adatokat. A Kanizsval szembeni vgek fkapitnyi tisztt betlt Batthyny I. dm iratai a vgvr elltshoz, katonaltszmhoz, a katonasg jvedelmi viszonyaihoz szolgltattak informcit, valamint olyan – msolatban megrztt – missilisanyagot, amelyek jelents rsze nem tallhat meg a csald missilisgyjtemnyben.

A Zichy csald levltra rizte meg az uralkod s a hadgyek irnytsval megbzott testlet Kissernyi Gbor kapitnyhoz intzett leiratait.

A Magyar Kamara Regesztratrja anyagbl elssorban a vrbeli tiszteknek a Somogy megyei adkra vonatkoz, Magyar Kamarhoz eljuttatott jelentseit s krelmeit hasznltuk fel.

A Magyar Kamara Archvumban az ott sszegyjttt utastsok kztt tallhat Kapra Ferenc kiskomri kapitny (1578–1591) is, amely alapjn be tudjuk mutatni a kiskomri vr kapitnynak feladatkrt. A Magyar Kamara Archvuma rizte meg azt az sszerst is, amely nagymrtkben megknnytette a kiskomri vrbirtok teleplshlzatnak feltrkpezst, s lakosaiknak a vrnak, illetve annak kapitnynak adott szolgltatsait. A vrtartomny teleplseinek sszelltst segtettk az orszggylsek ltal megszavazott segly (subsidium) s a dica beszedsvel sszefggsben kszlt portlis sszersok, amelyek a legtbb esetben a birtokok tulajdonosait is feltntettk. Sajnos a Nyitra megyei sszersoknl az 1570-es veket kveten csak a teleplst, illetve a portaszmot tntettk fel, gy a ms forrsbl megismert adatok megerstsre nem voltak alkalmasak.

A Magyar Orszgos Levltr Trkptrnak anyagban az Esterhzy csald hercegi gnak levltrbl kiemelt trkpek fondjban tallhat egy XVII. szzad eleji ismeretlen mester ltal ksztett trkp. Az brzols kzppontjban Kiskomr vra lthat, amelyet krbevesznek a krnyk magyar s trk kzen lv vrai. Az brzols legendjban jelltk, hogy ezek a vrak hny mrfldre tallhatk Kiskomromtl.

A vr s a krnyez birtokok 1565-ig az budai prpostsg tulajdonban voltak. Erre az idszakra vonatkoz adatainkat a Zalavri Konvent hiteleshelyi tevkenysgbl szrmaz iratanyagbl, valamint az Udvari Haditancs protokollumkteteibl merthetjk, mert az egyhzi szervezet iratanyaga sajnlatos mdon elkalldott. A Zala Megyei Levltrban van nhny irat, amelyek azonban a tmnkat mr nem rint XVIII–XIX. szzadbl maradtak rnk.

A vrnak az 1594–1595. vekben, a tizent ves hbor idejn a Dl-Dunntlon zajl esemnyekben betlttt szereprl kapunk rszletes kpet Christoph Haym kanizsai fkapitny (1594–1595) rnk maradt levelesknyveibl.

A Magyar Nemzeti Mzeum jkori dokumentumgyjtemnyben leltnk r a nagyvzsonyi vegyes ch artikulusainak fotkpijra, amelyeket a kiskomromi vrban mkd vegyes chtl vettek t. A nagyvzsonyi birtokos Zichy csald tagjainak megerstsi bejegyzsein kvl teljes egszben a valamikori kiskomromi chartikulusok sz szerinti tvtele. Ez alapjn teljes mrtkben rekonstrulhat, hogy milyen keretek kztt mkdtt a vrbeli ch.

A kiskomri hadinp s csaldtagjaik vallsos letre vonatkozan elsdleges forrsknt tudtuk felhasznlni a Dunntli Reformtus Egyhzkerlet Esztergomban rztt protokollumt, amely az 1612–1658 kztt megtartott zsinatok jegyzknyveit tartalmazza, szmos, a kiskomromi gylekezetre vonatkoz adattal, valamint a Ppn rztt reformtus egyhzi anyaknyvet, amelyben e mellett jl hasznosthat adatokat talltunk a vgvrat rt embervesztesgre, az tlkezsi gyakorlatra, tisztsgekre, azok viselire s rszben feladatkrkre vonatkozan is.

A magyarorszgi levltrak iratanyaga mellett tmnkra vonatkozan a bcsi sterreichisches Staatsarchiv taglevltraiban, a Haus- Hof- und Staatsarchiv Hungarica s Turcica, a Finanz- und Hofkammerarchiv Hoffinanz–Ungarn, s a Kriegsarchiv Bestallungen, Hofkriegsrat Protokolle, Hofkriegsrat Akten s Alte Feldakten anyagaiban is szmos forrsra bukkantunk. Ezekben a levltri llagokban rztt forrsanyag szervesen kiegszti a hazai levltrakban fellelhet korabeli iratanyagot.

Az Udvari Haditancs 1557-tl fennmaradt protokollumai Kiskomr mindennapi letnek bemutatshoz adnak informcikat, br ezek csak regesztaszeren emltik az irat tartalmt. A regesztk a XVI. szzadban nhny sorosak, ezt kveten azonban rszletesebbek. Kiskomrnak a kanizsai vdelmi rendszer kialakulsakor jelents szerepet sznhattak, hiszen az 1570-es vekben, Kissernyi Gbor kapitnysga idejn kiemelve szerepelnek a vrra vonatkoz bejegyzsek. A vr kapitnyai mellett a kanizsai kapitnyok, a hivatalban lv (f)hadszertrnokok, a vgvidki fkapitnyok, az uralkod, a fhercegek s a vr egyb tisztsgviseli, elssorban a vicekapitnyok, a nmet katonk kapitnyai s a tzrek rtak Kiskomrral kapcsolatban a Haditancsnak, illetve kaptak attl beszmolkat, utastsokat. A bejegyzsek elssorban a vr tisztsgviselinek kinevezsvel, javadalmazsukkal, az lelemmel s hadianyaggal trtn elltssal, trk portykkal, tizedbrlssel, katonaltszmmal, a vr erdtsvel, ostromaival kapcsolatosak. Az Udvari Haditancs aktinak legnagyobb rsze a protokollumktetekben meglvnek jelzett iratokbl ll, de tallhatk kzttk olyanok is, amelyek nem szerepelnek a protokollumktetekben regesztaknt. Tmjukat tekintve nem klnbznek a kteteknl jelzett tartalmaktl. Az Alte Feldakten fondban nemcsak a kiskomri, hanem a Kanizsval szembeni vgvrak rsgnek ltszmadatait, valamit a vr esemnytrtnetre vonatkoz dokumentumok tallhatak. Ebbl az anyagrszbl a XX. szzad elejn tbb magyar vonatkozs iratanyagot kiemeltek – kztk nhny komri vonatkozs is tallhat –, amelyek jelenleg a Hadtrtnelmi Levltr Trkkori gyjtemnyt kpezik. A Bestallungok protokollumktetei tartalmazzk tbb kiskomri (f)kapitny kinevezsnek pontos idpontjt, illetve kt kapitnynak, Rtki Menyhrtnek s Peth Lszlnak a kinevezsi iratai is fennmaradtak.

A Finanz- und Hofkammerarchiv anyagbl a Hoffinanz–Ungarn fondjban a vr kapitnyainak s tisztjeinek birtok- illetve fizetskrelmeire, s ezek gymenetvel kapcsolatos dokumentumokra talltunk, valamint e fond rizte meg az els kirlyi kapitnynak a feladatkrt tartalmaz egyezsget.

A disszertci felptse

Dolgozatunk cmnek megfelelen az els s legterjedelmesebb fejezetben mutatjuk be a vr XVI–XVII. szzadi trtnett, a szoros kronolgit vve rendezelvl. Kiemelten ismertetjk azokat az esemnyeket – elssorban ostromokat –, amelyek a vrnak a dl-dunntli vdelmi rendszerben elfoglalt helyt s szerept befolysoltk. Az erssg irnytst a benne szolglatot teljest kapitnyok vgeztk, akiknek kivlasztst a bcsi hadvezets nagy krltekintssel vgezte. Ugyanakkor megszabta a kapitny feladatait, hatskrt, amelyet a neki adott utastsban adott tudtra. Ezek, s nhny elszrt adat segtsgvel mutatjuk be a kapitnyok kinevezsnek krlmnyeit s feladatkrket. A vrak vdhetsgt jelents mrtkben a bennk szolglatot teljest katonk ltszma s sszettele hatrozta meg, amelynek ismertetsre szintn egy fejezetet szntunk. A katonk letkrlmnyeit befolysoltk jvedelmi viszonyaik, valamint a vr elltsnak krlmnyei, amelyek sokrtsgnek bemutatst egy-egy kln fejezetben trgyaljuk. A mindennapi let sorn egy ekkora kzssgben hatatlanul is feszltsgek tmadtak, amelyek elsimtsra, bntetsre a klnfle testletek brsgain volt lehetsg. E mechanizmus mkdsnek ismertetst kiemelten kezeltk. A kiskomri vgvr, mint egyhzi kzpont szerept, a vgvri katonasg letre gyakorolt hatst is kiemelten mutatjuk be, ismertetve a reformtus lelkszek jelents befolyst a vgvr letre. Vgl egy klnlegessggel zrjuk rtekezsnket, a kt utols fkapitnyrl kszlt brzols bemutatsval.

Az rtekezs teljesebb ttele rdekben a hosszan elemzett iratok kzl nhnyat okmnytrban kzlnk. Ezt egsztik ki a mellkletek, amelyek bemutatjk a kirlyi (f)kapitnyok nvsort, a Kanizsai s Kanizsval szembeni vdelmi rendszert, Kiskomrom vrbirtokt, az erssgben szolgl katonasg ltszmadatait s az azokban trtnt vltozsokat, a fennmaradt vralaprajzokat, valamint a kiskomri fkapitnyokrl kszlt brzolsokat.

Az rtekezs fbb eredmnyei

A Magyar Kirlysg kzpontjnak, Buda vrnak trk kzbe kerlst kveten a kirlyi fennhatsg alatt maradt terletek, valamint Bcs s az rks tartomnyok megvdse rdekben a Habsburg katonai vezets a magyar furak tmogatsval a trk elrenyomuls megakadlyozsra j vgvrrendszer kiptsre knyszerlt. E feladat vghezvitelt s megszervezst, fellltst kveten az Udvari Haditancs irnytotta.

A Dl-Dunntlon a vdelem kzpontja Szigetvr lett, amelyre tmaszkodva a Balatonig tbb erssgbl ll vdvonalat hoztak ltre. Szigetvr hta mgtt jabb vdelmi vonal hzdott, amelybe Kiskomrom vra is beletartozott. A komri vgvrat felttelezheten az 1540-es vekben az budai prpost pttette. Bels vrt a Komr mezvrosa mellett lv kolostorplet kpezte. A prpostsg egymaga nehezen birkzott meg a vr fenntartsval, gy Komrban Ndasdy Tams ndor csapatai mellett a stjer rendek ltal fizetett katonasg is llomsozott. A prpost krsre a bcsi hadvezets hadianyaggal is segtette az erssget. Az egyre fenyegetbb trk veszly hatsra, a krnyez vrak tulajdonosaihoz hasonlan, a Szigetvr elesse eltti vben (1565), Komr is kirlyi kezelsbe kerlt.

Szigetvr elestt kveten a komri vr a Kanizsa kzponttal ltrehozott j vdelmi rendszer egyik legjelentsebb erssgv lpett el. A bcsi hadvezets az 1577-ben megtartott nagy bcsi haditancskozs hatrozata rtelmben a termszeti akadlyok adta lehetsgek kihasznlsval, a vgvrakra pl vdekez stratgia mellett dnttt. Ennek rtelmben Kanizsa s Komr krnykn, a vdelmi rendszer megerstsre s stabilabb ttelre kisebb erssgek, rhzak pltek. Mellettk folyt a meglv erssgek, gy Komr kiptse is, br Kanizsa kiptse prioritst lvezett.

Az 1568 ta fennll bke ellenre a hatrvdelem mindennapjait tszttk a vdelmi rendszer meggyengtsre irnyul nhny szz fbl ll trk portyk, amelyek a legtbb esetben nem maradtak viszonzatlanok. Egy-egy ilyen trk tmads olykor jelents sikereket rt el, mint 1591-ben is, amikor a szigetvri pasa vezetsvel egy jszakai rajtats alkalmval elfoglaltk a komri vrat. A trkk jelents hadizskmnyra s nagyszm rabra tettek szert, majd felgyjtottk az erssget. A tmadsban lett vesztette a vdelmet irnyt Kapra Ferenc kapitny is. A pusztts megbosszulsra sszegylt sereg vgl inkbb az erssg jjptst biztostotta.

A tizent ves hbor dl-dunntli hadmozdulataibl a kiskomri hadinp is kivette a rszt, majd a vr nmet rsgt a visszafoglalt Babcsra veznyeltk. Az jjptett Komr vdmvei sem tudtak azonban ellenllni egy nagyobb trk sereg ostromnak, melyet a bcsi hadvezets is tisztn ltott. gy 1600-ban a vr feladsrt perbe fogott Bak Farkas kapitnyt, s a fogsgba vetett katonkat az ellenk indtott eljrs vgn felmentettk. St, miutn 1601-ben sikerlt az erssget visszafoglalni, ismt Bak Farkast neveztk ki a vr kapitnynak. Komr 1605-ben Bocskai Dunntlon megjelen hadaihoz csatlakozott, de a felkels s a tizent ves hbor utn a Kanizsval szemben ltrehozott j vdelmi rendszer meghatroz erssge lett.

A trkk ltal ellenrzs alatt tartott terletre bekeldtt komri vr az ellensg minden tevkenysgrl napraksz informcikhoz jutott, amelyet a hta mgtt tallhat vgvrak szmra kzvettett. A kapcsolatot a Magyar Kirlysggal s a krnyez vrakkal (Zalavr, Szentgyrgyvr, Szentgrt s Keszthely) kizrlag a hdvgi rven tkelve tudta tartani, ezrt a kiskomri kapitnyok mindent megtettek a biztonsgos tkels biztostsa rdekben. A rv stratgiai jelentsgvel a trkk is tisztban voltak, ezrt a XVII. szzad sorn tbbszr elpuszttottk azt.

A zsitvatoroki bke, s annak tbbszri megerstse ellenre a trkk tbbszr prbltk a komri vrat elfoglalni. A XVII. szzad els felben kt alkalommal, 1637-ben s 1651-ben prblkozott nagyobb trk sereg az erssg elfoglalsval, sikertelenl. 1637-ben egy ezer f krli trk had prblta meg jszakai rajtatssel hatalmba kerteni Komrt. 1651-ben jelentsebb elkszletek utn, a lvegekkel felszerelt dl-dunntli trk vrak katonasgbl ll, mintegy 7000 ft szmll trk had jelents vesztesgeket elszenvedve ostromolta egy napig a vrat. Az erssg megsegtsre rkez Batthyny dm fkapitny hada Segesd vrosn bosszulta meg a bkebontst. A komri erssg pusztulst kzvetve Zrnyi Mikls sikeres tli hadjrata s Kanizsa 1664 tavaszn megkezdett ostroma okozta. A kanizsai vr felmentsre rkez tbb tzezres trk sereg az erssg felmentse utn Kiskomrt szllta meg, amely a nagy tlervel szemben hrom nap utn feladta az erssget, amelyet ekkor a trkk felgyjtottak s elpuszttottak.

A vr lre kinevezett kapitnyok kivlasztsakor a bcsi hadvezets nagy krltekintssel jrt el. Elssorban olyan szemlyekre esett a vlasztsuk, akik jl ismertk a Dl-Dunntl fldrajzi- s birtokviszonyait, rokoni kapcsolatban lltak valamelyik Somogy vagy Zala megyei nemesi csalddal, s kapitnyi tisztk elnyerse eltt mr tbb vet tltttek el a vidk vraiban. E mellett a kinevezend szemlyek szmottev, a Magyar Kirlysg terletn elhelyezked birtokkal is rendelkeztek, gy azok vdelme is motivlta ket feladatuk minl nagyobb fok elvgzsben.

A kapitny feladatt a neki adott instrukci pontjai alapjn vgezte. A kirlyi kezelsbe kerlt komri vr els kapitnyval 1566-ban kttt megegyezs mg alig nhny pontbl llt. A kipl trk elleni vdelmi rendszer vrainak kapitnyai s a bcsi hadvezets szmos problmval szembeslt, ezrt a kapitnyi utastsok egyre terjedelmesebbek lettek, s igyekeztek lefedni a kapitnyi feladatok minden szegmenst, amelyet Kapra Ferenc 1578-ban kapott kapitnyi instrukcija is jl szemlltet. Az instrukcik egyes pontjait, mint a vr bevteleinek begyjtse, az esk megtartsa s a vr katonasgval trtn megtartatsa, az erssg vdmveinek s pleteinek karbantartsa, a vr hadianyag kszletnek vsa s biztostsa, meghatrozott szm katonnak hadrendben tartsa, az krnyez falvak npnek kmlse, a trk terjeszkeds akadlyozsa, az elbocsts krlmnyei, az orszg minden kapitnyi instrukcija tartalmazta. E mellett minden kapitnyi utasts tartalmazott olyan pontokat is, amelyek csak az adott vrra voltak jellemzek. A kiskomri kapitnyok a vruradalom bevteleit szmads nlkl sajt hatskrkben hasznlhattk fel, amelyrt vi 300 magyar forintot fizettek a Magyar Kamarnak. Kapra Ferenc utastsa elrta, hogy a vrban szolgl lovasoknak havi 4 rnes forint, a gyalogosoknak pedig havi 2 magyar forint zsold jrt. A vrba helyezett nmet katonasgot a kzeli szentivni rhz vdelmre is bevethettk. A kapitny sajt brsgn tlkezhetett, de a tolvajls, emberls, hzassgtrs s a hasonl bnk miatt eltlteket csak a kanizsai fkapitny tudtval bntethette meg.

Az 1570-es vek kzeptl a kiskomri vrkatonasg ltszma 350–400 f krl mozgott, s a magyar katonasg mellett a vdsereg mintegy 25%-t nmet katonk adtk. A XVII. szzadban a komri vrban lv katonasg ltszmt a keretszmok alapjn csak Egerszeg vdinek szma mlta fell. Az 1620-as vek elejig 100 lovasbl s 240 gyalogosbl llt Komr magyar katonasga, amely nhny v mlva 150 lovasra s 240 gyalogosra mdosult. A magyar katonkon kvl idszakosan nmet katonasg is tartzkodott az erssgben, szmuk az 1640-es vekben 20 f, akik mellett a vr tzrei is nmetek voltak. A harmincves hbor lezrst kveten, a nyugati hadszntren felszabadult erkbl rendeltek Komrba nagyobb szm nmet katonasgot.

A vgvrban szolglatot teljest katonk rendre akadoz fizetsk ptlsra minden lehetsget megragadtak. A kiskomri sereg birtokolta a fldesurat illet javadalmak kzl a kocsmltats jogt s az abbl szrmaz jvedelmet. Bessenyei Istvn fkapitny e jvedelmet a maga szmra szerette volna megszerezni, de a sereg Batthyny dm fgenerlis segtsgvel sikeresen megvdte e privilgiumt. A katonknak a gyakori portyzsok alkalmval szerzett zskmnybl, trk s rc rabok megsarcolsbl szrmaz jvedelem is fontos bevteli forrsa volt. E jvedelmek elosztsnl is ellenttbe kerltek a vr kapitnyaival, akik az ket megillet legnyrsz helyett harmadot kveteltek a zskmnybl. A vgvrak katonasga kzmvessggel is foglalkozott, amely rvn a fizetsn tl juthatott jvedelemhez. Olyan mestersgeket ztek, amelyek szervesen ktdtek a katonalthez, gy tbbek kztt varga, csizmadia, lakatgyrt, szcs, kovcs volt kzttk. A mesterek rdekrvnyestsk rdekben chekbe tmrltek, melynek mkdst a chprivilgium szablyozta. A komri vrban mkd ch artikulusai alapjn teljes kpet kaphatunk a ch sszettelrl s mindennapi letrl. A vr tisztikarnak tovbbi lehetsgei addtak jvedelmk gyaraptsra. Ezek kz tartozott az egyhzi szervektl brelt tized, s a Somogy vrmegyei dica begyjtse. A vr katonai erejre tmaszkodva szmos hdoltsgi falura tettk r a kezket, de e mellett szolglataik elismerseknt az uralkodtl s a ndortl birtokadomnyokban is rszesltek. Privilegizlt helyzetk lehetv tette szmukra, hogy a XVII. szzadban bekapcsoldjanak a Dl-Dunntlon foly llatkereskedelembe, elssorban a marhakereskedelembe, melyet Batthyny dm fgenerlis tmogatsval, sokszor megrendelsre vgeztek.

A vgvr katonasgnak lelemelltst csak tbb forrsbl sikerlt tbb-kevesebb sikerrel biztostani. Erre elssorban a vruradalom lett volna hivatott, de az abbl befoly ves bevtel a XVI. szzad msodik felben nem haladta meg a 3000 forintot, amelybl a vrbeliek egy-kt havi elltsnl tbbet nem tudtak finanszrozni. A trk puszttsait a vrbirtok teleplsei jelentsen megsnylettk, gy ez a jvedelem a XVII. szzadra lecskkent, hiba csatoltak Kiskomrhoz egykor Kanizshoz tartoz birtokokat. Ezrt az lelmiszert ms forrsokbl kellett a katonk s csaldjuk rszre ptolni. Ennek megszervezsre legksbb a XVII. szzad elejn lsmestert neveztek ki a vrba, tevkenysgrl azonban semmit sem tudunk. A vr lelmiszerszksgletnek kielgtshez tbb esetben Somogy vrmegynek is hozz kellett jrulnia. A vrkatonk nmaguk is szereztek be lelmet maguk s csaldtagjaik szmra a krnyez falvakban vsrls, vagy a teleplsek megsarcolsa rvn. Msrszt maguk a katonk is foglalkoztak fldmvelssel a vr elterben lv majorsgaikban. A trkk llandsul rajtatsei miatt azonban gyakran arra knyszerltek, hogy a Zaln s a Balatonon tli biztonsgosabb terletekre menjenek s braratst vllaljanak. Ezt a vr kapitnyai is eltrtk, pedig a betakarts idejn a vgvrban tallhat katonasg ltszma gy az elrt tredkre cskkent.

A vr hadianyaggal trtn elltst elbb a bcsi hadszertrbl biztostottk, majd miutn Kanizsn hadianyag raktrt hoztak ltre, Komr onnan kapta ezirny elltst. Kanizsa eleste utn az utnptls vrba juttatsa nehezebb vlt. Az elltmnyt ismt Bcsbl biztostottk, s sszevontk a Kanizsval szembeni vgek ms vrainak sznt hadianyaggal. Ennek az egyes vrakba trtn sztosztsa a vgvidki fkapitny feladatv vlt.

A tisztikarban fknt nemesekbl, s a nemtelen kzkatonkbl ll „vitzl sereg” kzdelmet folytatott az nll brskodsrt, azrt, hogy a maguk kzt felmerl vits krdseket sajt maguk ltal fellltott brsgokon rendezhessk el. A vgvrban mkd ch, s a reformtus egyhz is brskodott tagjai felett, amelyeknek a kapitny brsga fellebbezsi frumknt szolglt. A kapitnyi szk tlkezett nemcsak a katonk, de a vrbirtok lakosai felett is. Az nll egyhzi brskodst a katolikus kapitnyok sikeresen szortottk vissza, s az erklcsi vtsgeket is sajt brsgukhoz rendeltk. A katonknak a kapitny szkrl fellebbezni a vgvidki fgenerlis illetve vicegenerlis ltal irnytott hadiszkhez lehetett.

A XVII. szzad folyamn a kiskomri vr a Dunntl egyik reformtus egyhzi kzpontja volt, gy a vrkatonasg s csaldtagjaik lett nagyban meghatrozta a valls. A vgvrak szabad vallsgyakorlatt az 1608. vi orszggyls biztostotta, gy a vgvrak katonatrsadalma megvlaszthatta vallst s lelkszeit is. A reformtus lelkszek a praesidium megbecslt tagjai voltak. Irnytsukkal Kiskomromban az elsk kztt hoztk ltre a vgvri tisztekbl ll, a gylekezet lett irnyt presbitriumot. Mellettk a katolikusok szma eltrplt, de amikor a vr lre katolikus valls kapitnyokat neveztek ki megkezddtt a protestns felekezet visszaszortsa.

sszegezve elmondhat teht, hogy habr a kiskomri vr csak kisebb trk seregek ostromnak tudott ellenllni, mgis jelents szerepet tlttt be mind a kanizsai, mind a Kanizsval szembeni vdelmi rendszerben. Somogy vrmegye egyedliknt megmaradt vraknt a vdelem tengelyben egyttmkdve a krnyez erssgekkel sikeresen lltotta meg a trkk elrenyomulst. 1664-ben bekvetkezett pusztulsa idejn a trk hadsereg mr olyan hadszati htrnyban volt a hadgyi forradalom rvn megjult keresztny seregekkel szemben, amely elrevettette az orszg visszafoglalsnak lehetsgt. Erre azonban mg j hsz vet vrni kellett.

A tmhoz kapcsold publikcik

Az 1555-s trk hadjrat a Dl-Dunntlon. In: PPKE Mhely-tanulmnyok. Bp., 1999. 47–64.

– „Az szp szabadsgra, magyarsg javra” Emlkkillts a Bocskai-felkels 400. vfordulja alkalmbl. Bp., 2004. (killtsvezet)

Egyhzi let a kiskomri vgvrban a 17. szzadban. Trtneti Muzeolgiai Szemle 7. (2007) 33–47.

 

 

Szabolcska Mihly
Uram, maradj velnk!

          

Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?

tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!

 

 

 

dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!

 

Istvndi trtnethez

 

ROKHTY BLA
1890-1942
zeneszerz, orgonamvsz, orgonatervez, karnagy
79 ve halt meg

 

Dr BUCSAY MIHLY
1912 - 1988 - 2021
33 ve halt meg

 
Garai Gbor Jkedvet adj

Garai Gbor: Jkedvet adj

                  ennyi kell, semmi ms

   Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
   A tbbivel megbirkzom magam.
   Akkor a tbbi nem is rdekel,
   szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
   Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
   nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
   mg magnyom kivltsga se kell,
   sorsot cserlek, brhol, brkivel,
   ha jkedvembl, nknt tehetem;
   s flszabadt jra a fegyelem,
   ha rtelmt tudom s vllalom,
   s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
   S hogy a holnap se legyen csupa gond,
   de kezdd s folytatd bolond
   kaland, mi egyszer vget r ugyan –
   ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.

  

 

 

Dr. LAJTHA LSZL
1892-1963-2021
58 ve halt meg

 

Protestns Gradul

 

Dr FEKETE CSABA

 

 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok egy zsoltrprjnak tanulsgai
 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok s a viszonyts megoldatlansgai (dlvidki gradulok: blyei, klmncsai, nagydobszai)


ltogat szmll

 

Zsoltr s Dicsret

 

Egyhztrtnet

 

Tth Ferentz

 

Trtnelem

 

Trtnelem. Trk hdoltsg kora

 

Dr SZAKLY FERENC


trtnsz 1942-1999 - 22 ve halt meg

 

Vilghbork - Hadifogsg
Mlenkij robot - Recsk

 

Keresztyn Egyhzldzs
Egyhz-politika XX.szzad

 

Roma mlt, jv, jelen

 

PUSZTUL MAGYARSG - EGYKE

 

 

ADY ENDRE MAGYARUL

   

   Nem adta neknk az Isten,

   Hogy ki szeret, az segtsen,

   Sohasem.

 

   Magunk is ritkn szerettk,

   Kikrt szlltunk hsen, egytt,

   Valaha.

 

   Valahogyan bajok voltak,

   Lelknknek, e toldott foltnak

   Bajai.

 

   Egyformn raktuk a szpet

   Bartnak s ellensgnek,

   Mert muszj.

 

   Egyformn s mindig csaldtunk,

   De ht ez mr a mi dolgunk

   S jl van ez.

 

   S szebb dolog gy meg nem halni

   S knoztatvn is akarni:

   Magyarul.

 

 

KARCSONY NNEPRE

 

HSVT NNEPRE

 

PNKSD NNEPRE

 

Gyerekeknek - Bibliai Trtnetek
msolhat, nyomtathat

 

WERES SNDOR

A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt. 

 

 

A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal                      Oldal tetejre          ltogat szmll

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!