Vizkelety Andrs
A nmet rs trtnete. A rgi nmet rsbelisg
A klnbz germn npek irodalma az rsbelisg kialakulsval vlik megfoghatv.
A germn npek els rsa a rna-rs volt (els emlkek 200 krl; dlrl terjedt szak fel!), amely elssorban csupn szakrlis szvegek rgztsre szolglt.
Msodik ksrlet a germn npek rsbelisgnek kialaktsra a nyugati gtoknl trtnt a 4. sz.-ban. Kialakulsa sszefgg a gtok megtrtsvel (arinizmus!); az rs ltrehozja Wulfila pspk volt, fleg a grg uncilis (nagybets) rs betformit vette t. Az rs a keleti gtoknl is elterjedt, a fennmaradt emlkek (bibliafordts, "Codex Argenteus" Uppsalban!) tlk szrmaznak. Az arinizmushoz val ragaszkods akadlyozta meg a gt rsbelisg s llamisg ksbbi fejldst.
A germn npek harmadik rsa a latin rs lett, amelyet a keresztnysg felvtelvel prhuzamosan valamennyi trzs tvett. A "nmet rs" ltalnos rstrtneti fejldse szervesen sszefgg teht a latin paleogrfia korszakaival. Lnyeges klnbsg azonban, hogy - mivel a nmet nyelv l nyelv - az rsnak kvetnie kellett a nyelv hangtani vltozsait.
Az felnmet irodalom (a kezdetektl a 11. sz. vgig) els emlkei a 8. sz. vgn, Nagy Kroly udvari akadmijn kialakult karoling minuszkulval kerltek rgztsre. Ez az rsforma maradt nmet nyelvterleten kb. 1200-ig uralkod. Nehzsg: a nmet nyelv hangjainak latin betkkel val rgztse, tbb hanghoz nem volt megfelel bet (dentalis rshang, az eredetileg bilabilis rshang: uu, vv, majd w; az ou kettshangz stb.). Rvidtseket ritkbban alkalmaznak, mint a latin rsbelisgben.
A kzpfelnmet (kb. 1100-1350) emlkek rsa a "gtikus" rs, amelynek nincs kze a gt nphez (a humanistk ltal barbrnak, azaz "gtnak" minstett rs s mvszet). Paleogrfiai jellemzi a megfelel kor latin rstpusainak felelnek meg. A nmet nyelv fejldsbl ered specilis jelek: a hossz magnhangzk jellst szolgl kezet, a kettshangzknak (diphthongusoknak) az alaphang fltt val jellse, az n. umlaut jellse (a kt bet sszerva); a z bet ktfle hangrtket jellhet: wizzan > wissen, ill. zit > zeit. Nyelvjrsi formk ritkn jelentkeznek, megfejtsk nem okoz klns nehzsget, pl. b > p.
A korai jfelnmet korban (1350-1550) a hagyomnyos "gtikus" knyvrsformk mellett jelentkeznek mr a kurzv rsok (v. latin paleogrfia). A kor vge fel kialakul a "gt bets" kurzv rs, amely mg a 20. szzad els felben is hasznlatos. Az rs egyre inkbb egyni karakterisztikumok hordozjv vlik, klns ligaturkat, rvidtseket alkalmaz; az rsbelisg mennyisge n, az rni, olvasni tudk szocilis rtegzdse mlyl. Kvetkezmny: az rs egyre nehezebben "olvashat", egyre fokozottabban jelentkeznek rsban is a nyelvjrsi klnbsgek. Az alnmet nyelvjrsokbl kialakul az nll nmetalfldi (holland) nyelv. A nmet nyelv alkalmazsa terjed az okleveles gyakorlatban s ltalban a hivatali appartusban (kancellriai nyelv!), az els nmet oklevelek mg 1300 eltt keletkeztek. - A nyelv fejldsnek tkrzdse az rsban: a kzpfelnmet hossz magnhangzk diphthongizldnak: min > mein, hus > haus (a fejlds dlrl szak fel tart, az szaki nyelvjrsokat ma sem rte el!). A helyesrsban nagy a vltozatossg, st az nknyessg: panckh (Bank), maistther (Meister) stb. A szablyozatlan rskp az egsz barokk korban uralkodik, valamelyes egysgesls csak a 17. sz.-i nyelvmvel trsasgok hatsra szlelhet. Az rskp is "cikornyss" vlik ("Zierschrift"), ezeket az rstpusokat "Schreibmeisterbuch"-ok rgztik s terjesztik. A "cikornyssg" a mondatfzsben is megnyilvnul.
A nmet rsban s hangtanban ezutn jelents vltozsok nem mennek vgbe, a nyelvjrsi elemek fokozatosan visszaszorulnak, az rskp egyszersdik.
A rgi nmet rsbelisg fbb mfajai
Az skzssgi s a npvndorlskori trsadalom nhny esetlegesen, utbb rgztett irodalmi emlkn kvl (varzsszvegek, hsi epika) a nmet rsbelisg kezdetn a latin szvegek megrtst s fordtst elsegt mvek llnak (sztrak, glosszk, interlineris "szveghez tapad" fordtsok, sz szerinti, majd szabadabb fordts-irodalom, latin mintk tdolgozsa, nll munkk latin forrsok nyomn). A fordts-irodalom tartalmilag fleg egyhzi vonatkozs, a feudlis llamszervezssel prhuzamos misszis tevkenysget tmogatja: a f imdsgok, keresztelsi, gynsi formulk, rvid exhortcik, a keresztny dvtrtnet sszefoglalsai (evangliumharmnik stb.), zsoltr- s himnuszfordtsok. - A vilgi emlkek rvid jogi szvegek, "Physiologus"-kziratok, a "Septem artes liberales" sszefoglalsai (Maroianus Capella), trtneti-dicst versek ("Ludwigslied"). - A clunyi reformmal kezdd egyhzi megjhods a przai s verses aszktikus anyanyelvi irodalom nvekedsvel jr, az evangliumi let kvetelsben sokszor les szocilis tartalmak tkrzdnek (n. "szocilis eretneksgek"). Kvetend mintakpeket szolgltat a legendairodalom.
A trts befejeztvel bekvetkezik a vilgi s egyhzi imperium sszetkzse (invesztitra-harc), amelynek sorn a lovagi rteg egyre nagyobb katonai s szocilis tnyezv vlik. A lovagi kultrban skltszetben az els ksrlet egy laicizlt vilgkp megteremtsre. Az udvartrtneti mvek utn vilgtrtneti mvek (a vilgtrtnelem lovagi interpretlsa: "Kaiserchronik"), majd a lovagi epika (Hartmann von Aue, Wolfram von Eschenbach, Gottfried von Strassburg) s a Minnesang (Heinrich von Veldeke, Reinmal der Alte, Heinrich von Morungen, Walther von der Vogelweide stb.). A "klasszikusok" mvt az "epigonok" folytatjk (Konrad von Wrzburg, Ulrich von Trheim, Rudolf von Ems stb.). A lovagi epika klasszikus s epigon korbl val tredkekkel mr tallkozunk a magyar knyvtrakban rztt anyagban is.
A lovagi irodalom "klasszikus" kora a 13. szzadban lezrul. Utna az epigonok mellett a didaktikus kltszet (Stricker, Freidank stb.) s a tbbnyire nvtelen verses vagy przai, trfs vagy komoly kisepik a sz ("Mrendichtung", "Schwankdichtung"). (Az elveszett "Kalocsai kdex"!) - A drmai forma is jelentkezik, tbbnyire templomban eladott "misztriumjtkok" formjban (az egri karcsonyi jtkok, a nmetjvri utols tlet-jtk).
risi volumen a 14. szzadtl kezdve a nmet vallsos, "pletes" irodalom (Erbaungsschrifttum). Imaknyvek (Johannes von Neumarkt, Johannes von Indersdorf imi, a nmet "Hortulus animae" stb.; a "devotio moderna" s a misztikusok szerepe: Heinrich Seuse, Johannes Tauler); katechetikai irodalom (gynsi tkrk, Miatynk, Ave Maria, Credo-magyarzatok stb., v. Weidenhiller mvt az irodalomjegyzkben);morltheolgiai summk s trakttusok (Heinrich von Langenstein, Ulrich von Pottenstein, Konrad von Bmlin stb.); prdikcis irodalom (Berthold von Regensburg, Nikolaus von Dinkelsbhl, Johannes Tauler stb.); legendk ("Waterbuch", "Das alte Passional", "Leben der Heiligen" mint gyjtemnyek s az egyes szentek legendi). Jelentkeznek ezeken kvl vegyes s specilis mfajok ("Ars moriendi"-k stb.).
Nagyon sokrt a nmet jogi irodalom, mind a knonjog s kazuisztika (v. Stinzing idzett mve), mind a vilgi jog tern: orszgos jogok (Sachsenspiegel, Schwabenspiegel, Zipser Willkr stb.), vrosi jogok (bcsi, budai, magdeburgi jog), bnyajogok (selmecbnyai) stb. (sszefoglal irodalom s az egyes emlkek felsorolsa: lsd Homeyer id. mve.)
Ks kzpkori s korai jkori kziratokban nagyon gyakoriak a klnbz szakirodalmi mvek. Br G. Eis az irodalomjegyzkben szerepl sszefoglalsa kitn, itt is lljanak a legfontosabb csoportok s nevek, mert a m nehezen hozzfrhet.
Termszettudomnyos enciklopdik (Konrad von Megenberg, Buch der Natur, nagyon gyakran csak rszletek!).
Asztrolgia s asztronmia (idszmtsi tblzatok, "Lucidarius", prognosticum-ok, npi idjrsi rigmusok).
Orvostudomny ("Regimen"-ek: tel, ital, alvs stb.; sebszet: Peter von Ulm, Guy de Chauliac, Heinrich von Pfolspeundt; ltalnos receptgyjtemnyek fleg Ortholf von Bayerland s Meister Bartholomeus knyveibl; ngygyszat: Ps. Albertus Magnus "Secreta Mulierum" c. mve; klnsen nagy irodalma van a pestis-recepteknek!).
llatorvosls, fleg lorvosls (elssorban Meister Albrant receptknyvnek klnbz redakcii.)
Botanika. (f forrs ltalban a "Macer Floridus").
Agrrtudomnyok (Gottfried von Franken: Pelzbuch c. enciklopdikus kertszeti mvbl mertenek leginkbb a kziratok).
Ehhez kapcsoldnak a szakcsknyvek s a klnbz hztartsi recept gyjtemnyek, amelyekben a tintaksztstl a bolhairtsig tallunk elrsokat.
Hztartsi gyjtemnyekbe is belekerlnek tbbszr rszletek a festknyvekbl (ld. Ploss megfelel mve): textil, veg stb. festse, aranyozsa.
Festknyvekhez kapcsoldnak gyakran alkmiai trakttusok s receptek, rszben kimondottan termszettudomnyos jellegek: desztillls, olvaszts, tvzetek stb., rszben a "titkos tudomnyok" krbe tartozk: "Buch der Hl. Dreifaltigkeit", "De quinta essentia" (az egyik fontos redakci Johannes de Rupescissa-nak tulajdontva). Az alkmiai jelek megfejtshez kln segdknyvek vonnak (l. jegyzk). - A "titkos tudomnyokhoz" sorolhatk a tolvajnyelvi sztrak ("Rotwelsch", egy szombathelyi kdexben is!).
A szorosan vett termszettudomnyok krbe tartozik a bnyszati s kohszati irodalom ("Probierbcher'", nagyon sok magyarorszgi kzirat!).
Az n. "udvari mvszetek" krbe sorolhat a lovagls, vadszat ("Beiz-bcher"), a vvs (Johann Liechtenauer: Kunst des Fechtens), a sakk ("Schachzabelbcher"), a puskamvessg s az ostromgpek irodalma.
Jelents a ks kzpkori krnikairodalom (Leopold Stainraiter osztrk krnikja; vrosi krnikk, pl. soproni nmet krnikk, testleti krnikk: salzburgi pspksg stb.).
Fldrajzi jellegek az tiknyvek, zarndokknyvek (v. Rhricht i.m.).
Az jabbkori nmet irodalom s rsbelisg nem specilis jelleg, jobban feldolgozott, s gy a kzirat-feldolgozt klns nehzsgek el nem lltja.
Mind a rgebbi, mind az jabb mvek azonostshoz nagy segtsget nyjtanak a nyomtatott kziratkatalgusok. |