//palheidfogel.gportal.hu
//palheidfogel.gportal.hu

„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.” Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:


Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16


 

 

Erm s pajzsom az R, benne bzik
szvem. Zsoltr 28,7

… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti."  Karl Barth

.


Theolgia, Trtnelem, Gradul, Zsoltr


Heidfogel Pl

lelkszi nletrajz - 2015


Csaldi Honlapom:

//heidfogel-domjan.gportal.hu

phfogel@gmail.com

 

 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

www.refzarszam.hu

shopify site analytics
 

Heidelbergi Kt 1563

 

II. HELVT HITVALLS

 

A GENFI EGYHZ KTJA

A GENEVAI Szent Gylekezetnek CATHE- CISMUSSA
 
Avagy A Christus tudomnyban gyermekeket tant  FORMATSKJA 

M.Ttfalusi Kis Mikls ltal 1695 esztend 

A Genfi Egyhz Ktja 1695 Ennek ismertetje.

Klvin Jnos: A Genfi Egyhz Ktja Ppa 1907.
www.leporollak.hu - Nmeth Ferenc munkja

Hermn M. Jnos: A Genfi Kt tja Kolozsvrig

- Fekete Csaba Kt, egyhz,tants 

 

IRTA: Klvin Jnos

 

KLVINRL IRTK

 

Klvin vfordulk

 

KARL BARTH 1886-1968

 

Bib Istvn

 

Biblia - s jszvetsg Prbakiads -

 

Bibliakiadsok, knyvek
Magyar biblikus irodalom

 

Biblia v, vek utn

 

Dr Csehszombathy Lszl
szociolgus 1925-2007

 

OSCAR CULLMANN 1902-1999

 

Egyhzi Zsinatok s Knonjai

 

FORRSMVEK

 

GALSI RPD
Jakab, az r testvre

 

A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...

Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .

E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben,  a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal


2. Evagliumi klvinizmus szerk Galsi rpd Klvin kiad

 

 

Dr GRGEY ETELKA lelkipsztor, ir

 

1. Kzssg az szvetsgben

2. Biblia s liturgia

3. Prtusok s mdek...

4. Isten bolondsga

5. li, li, lama sabaktani?

6. Minden egsz eltrt?

7. Siralmak s kzssg

 

HARGITA PL
reformtus lelkipsztor


Istvndi 1924-1996 Ppa

 

Keresztny filozfia

 

Dr (Kocsi) KISS SNDOR

 

Kommentr 1967 s

 

Dr KUSTR ZOLTN

 

MLIUSZ JUHSZ PTER
1532-1572

 

DR NAGY BARNA

 

Dr PTOR IMRE

 

Dr RAVASZ LSZL pspk

 

SZEGEDI KIS ISTVN


1505 - 1572 REFORMTOR

 

SZENCI MOLNR ALBERT

1574 - 1633

 

Theolgiai irodalom

 

Temetsi beszdek

 

DR TTH KLMN
theolgiai professzor


1917 - 2009

 

DR. TRK ISTVN

 

Dr. VICTOR JNOS (1888-1954)

 

Rgi magyar Irodalom

 

Rgi knyvek s kziratok

 

XX. szzad Trtnelmhez

 

Webem - itt

 

PDF - MP3 - Doc - Odt formtum

 

Teremtsrl

„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a  legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
 
 
- Vizkelety Andrs A nmet rs trtnete.
A rgi nmet rsbelisg


Vizkelety Andrs

A nmet rs trtnete. A rgi nmet rsbelisg

A klnbz germn npek irodalma az rsbelisg kialakulsval vlik megfoghatv.

A germn npek els rsa a rna-rs volt (els emlkek 200 krl; dlrl terjedt szak fel!), amely elssorban csupn szakrlis szvegek rgztsre szolglt.

Msodik ksrlet a germn npek rsbelisgnek kialaktsra a nyugati gtoknl trtnt a 4. sz.-ban. Kialakulsa sszefgg a gtok megtrtsvel (arinizmus!); az rs ltrehozja Wulfila pspk volt, fleg a grg uncilis (nagybets) rs betformit vette t. Az rs a keleti gtoknl is elterjedt, a fennmaradt emlkek (bibliafordts, "Codex Argenteus" Uppsalban!) tlk szrmaznak. Az arinizmushoz val ragaszkods akadlyozta meg a gt rsbelisg s llamisg ksbbi fejldst.

A germn npek harmadik rsa a latin rs lett, amelyet a keresztnysg felvtelvel prhuzamosan valamennyi trzs tvett. A "nmet rs" ltalnos rstrtneti fejldse szervesen sszefgg teht a latin paleogrfia korszakaival. Lnyeges klnbsg azonban, hogy - mivel a nmet nyelv l nyelv - az rsnak kvetnie kellett a nyelv hangtani vltozsait.

 

Az felnmet irodalom (a kezdetektl a 11. sz. vgig) els emlkei a 8. sz. vgn, Nagy Kroly udvari akadmijn kialakult karoling minuszkulval kerltek rgztsre. Ez az rsforma maradt nmet nyelvterleten kb. 1200-ig uralkod. Nehzsg: a nmet nyelv hangjainak latin betkkel val rgztse, tbb hanghoz nem volt megfelel bet (dentalis rshang, az eredetileg bilabilis rshang: uu, vv, majd w; az ou kettshangz stb.). Rvidtseket ritkbban alkalmaznak, mint a latin rsbelisgben.

A kzpfelnmet (kb. 1100-1350) emlkek rsa a "gtikus" rs, amelynek nincs kze a gt nphez (a humanistk ltal barbrnak, azaz "gtnak" minstett rs s mvszet). Paleogrfiai jellemzi a megfelel kor latin rstpusainak felelnek meg. A nmet nyelv fejldsbl ered specilis jelek: a hossz magnhangzk jellst szolgl kezet, a kettshangzknak (diphthongusoknak) az alaphang fltt val jellse, az n. umlaut jellse (a kt bet sszerva); a z bet ktfle hangrtket jellhet: wizzan > wissen, ill. zit > zeit. Nyelvjrsi formk ritkn jelentkeznek, megfejtsk nem okoz klns nehzsget, pl. b > p.

A korai jfelnmet korban (1350-1550) a hagyomnyos "gtikus" knyvrsformk mellett jelentkeznek mr a kurzv rsok (v. latin paleogrfia). A kor vge fel kialakul a "gt bets" kurzv rs, amely mg a 20. szzad els felben is hasznlatos. Az rs egyre inkbb egyni karakterisztikumok hordozjv vlik, klns ligaturkat, rvidtseket alkalmaz; az rsbelisg mennyisge n, az rni, olvasni tudk szocilis rtegzdse mlyl. Kvetkezmny: az rs egyre nehezebben "olvashat", egyre fokozottabban jelentkeznek rsban is a nyelvjrsi klnbsgek. Az alnmet nyelvjrsokbl kialakul az nll nmetalfldi (holland) nyelv. A nmet nyelv alkalmazsa terjed az okleveles gyakorlatban s ltalban a hivatali appartusban (kancellriai nyelv!), az els nmet oklevelek mg 1300 eltt keletkeztek. - A nyelv fejldsnek tkrzdse az rsban: a kzpfelnmet hossz magnhangzk diphthongizldnak: min > mein, hus > haus (a fejlds dlrl szak fel tart, az szaki nyelvjrsokat ma sem rte el!). A helyesrsban nagy a vltozatossg, st az nknyessg: panckh (Bank), maistther (Meister) stb. A szablyozatlan rskp az egsz barokk korban uralkodik, valamelyes egysgesls csak a 17. sz.-i nyelvmvel trsasgok hatsra szlelhet. Az rskp is "cikornyss" vlik ("Zierschrift"), ezeket az rstpusokat "Schreibmeisterbuch"-ok rgztik s terjesztik. A "cikornyssg" a mondatfzsben is megnyilvnul.

A nmet rsban s hangtanban ezutn jelents vltozsok nem mennek vgbe, a nyelvjrsi elemek fokozatosan visszaszorulnak, az rskp egyszersdik.


A rgi nmet rsbelisg fbb mfajai

Az skzssgi s a npvndorlskori trsadalom nhny esetlegesen, utbb rgztett irodalmi emlkn kvl (varzsszvegek, hsi epika) a nmet rsbelisg kezdetn a latin szvegek megrtst s fordtst elsegt mvek llnak (sztrak, glosszk, interlineris "szveghez tapad" fordtsok, sz szerinti, majd szabadabb fordts-irodalom, latin mintk tdolgozsa, nll munkk latin forrsok nyomn). A fordts-irodalom tartalmilag fleg egyhzi vonatkozs, a feudlis llamszervezssel prhuzamos misszis tevkenysget tmogatja: a f imdsgok, keresztelsi, gynsi formulk, rvid exhortcik, a keresztny dvtrtnet sszefoglalsai (evangliumharmnik stb.), zsoltr- s himnuszfordtsok. - A vilgi emlkek rvid jogi szvegek, "Physiologus"-kziratok, a "Septem artes liberales" sszefoglalsai (Maroianus Capella), trtneti-dicst versek ("Ludwigslied"). - A clunyi reformmal kezdd egyhzi megjhods a przai s verses aszktikus anyanyelvi irodalom nvekedsvel jr, az evangliumi let kvetelsben sokszor les szocilis tartalmak tkrzdnek (n. "szocilis eretneksgek"). Kvetend mintakpeket szolgltat a legendairodalom.

A trts befejeztvel bekvetkezik a vilgi s egyhzi imperium sszetkzse (invesztitra-harc), amelynek sorn a lovagi rteg egyre nagyobb katonai s szocilis tnyezv vlik. A lovagi kultrban skltszetben az els ksrlet egy laicizlt vilgkp megteremtsre. Az udvartrtneti mvek utn vilgtrtneti mvek (a vilgtrtnelem lovagi interpretlsa: "Kaiserchronik"), majd a lovagi epika (Hartmann von Aue, Wolfram von Eschenbach, Gottfried von Strassburg) s a Minnesang (Heinrich von Veldeke, Reinmal der Alte, Heinrich von Morungen, Walther von der Vogelweide stb.). A "klasszikusok" mvt az "epigonok" folytatjk (Konrad von Wrzburg, Ulrich von Trheim, Rudolf von Ems stb.). A lovagi epika klasszikus s epigon korbl val tredkekkel mr tallkozunk a magyar knyvtrakban rztt anyagban is.

A lovagi irodalom "klasszikus" kora a 13. szzadban lezrul. Utna az epigonok mellett a didaktikus kltszet (Stricker, Freidank stb.) s a tbbnyire nvtelen verses vagy przai, trfs vagy komoly kisepik a sz ("Mrendichtung", "Schwankdichtung"). (Az elveszett "Kalocsai kdex"!) - A drmai forma is jelentkezik, tbbnyire templomban eladott "misztriumjtkok" formjban (az egri karcsonyi jtkok, a nmetjvri utols tlet-jtk).

risi volumen a 14. szzadtl kezdve a nmet vallsos, "pletes" irodalom (Erbaungsschrifttum). Imaknyvek (Johannes von Neumarkt, Johannes von Indersdorf imi, a nmet "Hortulus animae" stb.; a "devotio moderna" s a misztikusok szerepe: Heinrich Seuse, Johannes Tauler); katechetikai irodalom (gynsi tkrk, Miatynk, Ave Maria, Credo-magyarzatok stb., v. Weidenhiller mvt az irodalomjegyzkben);morltheolgiai summk s trakttusok (Heinrich von Langenstein, Ulrich von Pottenstein, Konrad von Bmlin stb.); prdikcis irodalom (Berthold von Regensburg, Nikolaus von Dinkelsbhl, Johannes Tauler stb.); legendk ("Waterbuch", "Das alte Passional", "Leben der Heiligen" mint gyjtemnyek s az egyes szentek legendi). Jelentkeznek ezeken kvl vegyes s specilis mfajok ("Ars moriendi"-k stb.).

Nagyon sokrt a nmet jogi irodalom, mind a knonjog s kazuisztika (v. Stinzing idzett mve), mind a vilgi jog tern: orszgos jogok (Sachsenspiegel, Schwabenspiegel, Zipser Willkr stb.), vrosi jogok (bcsi, budai, magdeburgi jog), bnyajogok (selmecbnyai) stb. (sszefoglal irodalom s az egyes emlkek felsorolsa: lsd Homeyer id. mve.)

Ks kzpkori s korai jkori kziratokban nagyon gyakoriak a klnbz szakirodalmi mvek. Br G. Eis az irodalomjegyzkben szerepl sszefoglalsa kitn, itt is lljanak a legfontosabb csoportok s nevek, mert a m nehezen hozzfrhet.

Termszettudomnyos enciklopdik (Konrad von Megenberg, Buch der Natur, nagyon gyakran csak rszletek!).

Asztrolgia s asztronmia (idszmtsi tblzatok, "Lucidarius", prognosticum-ok, npi idjrsi rigmusok).

Orvostudomny ("Regimen"-ek: tel, ital, alvs stb.; sebszet: Peter von Ulm, Guy de Chauliac, Heinrich von Pfolspeundt; ltalnos receptgyjtemnyek fleg Ortholf von Bayerland s Meister Bartholomeus knyveibl; ngygyszat: Ps. Albertus Magnus "Secreta Mulierum" c. mve; klnsen nagy irodalma van a pestis-recepteknek!).

llatorvosls, fleg lorvosls (elssorban Meister Albrant receptknyvnek klnbz redakcii.)

Botanika. (f forrs ltalban a "Macer Floridus").

Agrrtudomnyok (Gottfried von Franken: Pelzbuch c. enciklopdikus kertszeti mvbl mertenek leginkbb a kziratok).

Ehhez kapcsoldnak a szakcsknyvek s a klnbz hztartsi recept gyjtemnyek, amelyekben a tintaksztstl a bolhairtsig tallunk elrsokat.

Hztartsi gyjtemnyekbe is belekerlnek tbbszr rszletek a festknyvekbl (ld. Ploss megfelel mve): textil, veg stb. festse, aranyozsa.

Festknyvekhez kapcsoldnak gyakran alkmiai trakttusok s receptek, rszben kimondottan termszettudomnyos jellegek: desztillls, olvaszts, tvzetek stb., rszben a "titkos tudomnyok" krbe tartozk: "Buch der Hl. Dreifaltigkeit", "De quinta essentia" (az egyik fontos redakci Johannes de Rupescissa-nak tulajdontva). Az alkmiai jelek megfejtshez kln segdknyvek vonnak (l. jegyzk). - A "titkos tudomnyokhoz" sorolhatk a tolvajnyelvi sztrak ("Rotwelsch", egy szombathelyi kdexben is!).

A szorosan vett termszettudomnyok krbe tartozik a bnyszati s kohszati irodalom ("Probierbcher'", nagyon sok magyarorszgi kzirat!).

Az n. "udvari mvszetek" krbe sorolhat a lovagls, vadszat ("Beiz-bcher"), a vvs (Johann Liechtenauer: Kunst des Fechtens), a sakk ("Schachzabelbcher"), a puskamvessg s az ostromgpek irodalma.

Jelents a ks kzpkori krnikairodalom (Leopold Stainraiter osztrk krnikja; vrosi krnikk, pl. soproni nmet krnikk, testleti krnikk: salzburgi pspksg stb.).

Fldrajzi jellegek az tiknyvek, zarndokknyvek (v. Rhricht i.m.).

Az jabbkori nmet irodalom s rsbelisg nem specilis jelleg, jobban feldolgozott, s gy a kzirat-feldolgozt klns nehzsgek el nem lltja.

Mind a rgebbi, mind az jabb mvek azonostshoz nagy segtsget nyjtanak a nyomtatott kziratkatalgusok.

 

Szabolcska Mihly
Uram, maradj velnk!

          

Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?

tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!

 

 

 

dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!

 

Istvndi trtnethez

 

ROKHTY BLA
1890-1942
zeneszerz, orgonamvsz, orgonatervez, karnagy
79 ve halt meg

 

Dr BUCSAY MIHLY
1912 - 1988 - 2021
33 ve halt meg

 
Garai Gbor Jkedvet adj

Garai Gbor: Jkedvet adj

                  ennyi kell, semmi ms

   Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
   A tbbivel megbirkzom magam.
   Akkor a tbbi nem is rdekel,
   szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
   Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
   nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
   mg magnyom kivltsga se kell,
   sorsot cserlek, brhol, brkivel,
   ha jkedvembl, nknt tehetem;
   s flszabadt jra a fegyelem,
   ha rtelmt tudom s vllalom,
   s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
   S hogy a holnap se legyen csupa gond,
   de kezdd s folytatd bolond
   kaland, mi egyszer vget r ugyan –
   ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.

  

 

 

Dr. LAJTHA LSZL
1892-1963-2021
58 ve halt meg

 

Protestns Gradul

 

Dr FEKETE CSABA

 

 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok egy zsoltrprjnak tanulsgai
 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok s a viszonyts megoldatlansgai (dlvidki gradulok: blyei, klmncsai, nagydobszai)


ltogat szmll

 

Zsoltr s Dicsret

 

Egyhztrtnet

 

Tth Ferentz

 

Trtnelem

 

Trtnelem. Trk hdoltsg kora

 

Dr SZAKLY FERENC


trtnsz 1942-1999 - 22 ve halt meg

 

Vilghbork - Hadifogsg
Mlenkij robot - Recsk

 

Keresztyn Egyhzldzs
Egyhz-politika XX.szzad

 

Roma mlt, jv, jelen

 

PUSZTUL MAGYARSG - EGYKE

 

 

ADY ENDRE MAGYARUL

   

   Nem adta neknk az Isten,

   Hogy ki szeret, az segtsen,

   Sohasem.

 

   Magunk is ritkn szerettk,

   Kikrt szlltunk hsen, egytt,

   Valaha.

 

   Valahogyan bajok voltak,

   Lelknknek, e toldott foltnak

   Bajai.

 

   Egyformn raktuk a szpet

   Bartnak s ellensgnek,

   Mert muszj.

 

   Egyformn s mindig csaldtunk,

   De ht ez mr a mi dolgunk

   S jl van ez.

 

   S szebb dolog gy meg nem halni

   S knoztatvn is akarni:

   Magyarul.

 

 

KARCSONY NNEPRE

 

HSVT NNEPRE

 

PNKSD NNEPRE

 

Gyerekeknek - Bibliai Trtnetek
msolhat, nyomtathat

 

WERES SNDOR

A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt. 

 

 

A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal                      Oldal tetejre          ltogat szmll

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!