rokhty Bla
Az egyhzi zene szolglatnak megszervezse, irnytsa
Protestns Szemle 1937. 343-345. oldal
A konferencinkon elhangzott eladsok a magyar protestns egyhzi zene mai llapotrl nagyon stt kpet festettek elnk.
1. Lttuk, hogy egyhzaink elvi alapon ngyszz esztend ta mig sem tisztztk azt a krdst, hogy mit keres egyhzi letnkben a zenemvszet? Br seink a reformci kezdettl fogva felismertk az nek nagy misszii jelentsgt s ennek megfelelen nagy szere-pet is biztostottak neki az istentisztelet s az iskolai nevels keretben, - a mvszi zenben, fknt pedig a hangsze-rekben nem lttak egyebet, mint fldi hisgot, a lha szrakozsok stni eszkzeit. De mg vszzadokon t ppen ezrt a kollgiumainkban a hangszereket egytt ldztk a szerencsejtkokkal, a dorbzolssal s ms erklcsront dolgokkal, a XVIII. szzad vgtl kezdve ezek a valamikor veszedelmesnek tartott instrumentumok az orgonval egytt egymsutn vonulnak be iskolinkba, egyhzi letnkbe anlkl, hogy az Egyhz igazolta vagy tisztzta volna a jelenltket. Az idk jelei pedig azt mutatjk, hogy a jvben evangliumi egyhzainknak is foko-zottabban kell az ptsre elfogadniuk az evangliumi zennek a misszii szolglatait, mint tettk eddig.
2. Lttuk, hogy az Evanglikus Egyhzban milyen felfo-gsbeli klnbsgek vannak a zene liturgiai szerepre nzve s itt is s a Reformtus Egyhzban is mennyire megoldatlan, zaklat krds a gylekezeti nekesknyvek gye. Templomainkban a hvek nagy ldozatkszsgvel plnek felsges mvszi eszkzkl az orgonk, - de hogy a zene mvszete ezen a kirlyi mvszetre rendeltetett hangszeren kaphat- a templom letben mvszi megbzst s ha igen, akkor szolglatt milyen keretekben tltheti be, ez nemcsak a reformtus, hanem az evanglikus egyhzunkban is ma mg csupn az egyni elbrlsoktl fgg, de lnyegben megoldatlan krds.
3. Lttuk, hogy Egyhzunk vetemnyes kertjben, iskolink-ban mennyire elcsenevszedett palnta lett az nek, amely nlkl pedig sem Luthert, sem Klvin genfi kollgiumt, sem az si protestns magyar iskolink lett nem tudjuk elkpzelni. Katholikus iskolink ma a magyar nekkultra legjelentsebb gondoziv lettek, a mi iskolinkban - eltekintve az si nagy kollgiumoktl - az nektants a legsiralmasabb llapotban tengdik. De ahol jobb is a helyzet etekintetben, ott sem - egyhzi.
Pedig sem az llami, sem a katholikus felekezeti iskolktl nem vrhatjuk, hogy a protestns evangliumi zene s nek szpsgeit felmutassk, kultrjt nemzeti kinccs tegyk. Ez csak a mi felekezeti egyhzi iskolinknak lehet a feladata!
4. Lthattuk kntorkpzsnk kilt fogyatkossgait. A mai kntorkpzsnk elszr is nem egyhzzenei kpzs, hanem csupn csak cskevnyes vadhajtsa a vilgi zenetantsnak.
Csakis gy rthet, hogy hivatalos tanterveink s utastsaink profanizljk a profn zenre nevelt kntoraink felkszlt-sghez szabva mg az egyhzi nekdallamainkat is (l. a Ref. Konvent Tantervt s Utastst az egyhzi nek-tantshoz!).
5. A theologiai fiskolinkon mg szomorbb a helyzet. Mit tudnak az egyhzi zene kincseirl lelkszeink? Theolo-giai nekes zenekaraink tndklnek vilgi zeneprodukciikkal. De kikre bzzuk, kik rvn ismerjk s szeressk meg Goudimel, Sweelinck, Praetorius, meg Bach s Schtz biblis lelk remekmveit, ha nem theologiai fiskolink nek- s zenei munkibl?
6. nekkaraink, gylekezeti egyesleteink nlklzik a cltu-datos irnytst. Min neveldnek ifjsgi nekkaraink? Vagy az egszen selejtes, zenemvszietlen dalrda-irodalmon, vagy az egyre mvszibb lendl magyar vilgi karirodalmon. Mg j, ha a pomps rmai katholikus nekkari kiadvnyok rvn a nemesebb egyhzi zeneirodalom termsbl elgtik ki komolyabb ignyeiket.
7. Lttuk, hogy mennyire hinyzanak a komolyan felkszlt mvszi munksok egyhzi zennk munkamezejrl. A tan-tkpzink nek-zenetantst hatrozottan az egyhzi zene alapjaira kellene tszerveznnk s akkor meglenne az egyhzi zennk megalapozsra a md. De jelenleg az alap nincsen meg, viszont megvan a Zenemvszeti Fiskola legmagasabb fokn a protestns egyhzzenei tanszak. Egyhzaink kzbe-jttvel szervezte meg a kultuszminisztrium, de egyhzaink nem tudtk s taln mg ma sem tudjk, hogy ezt nem lehet a kntorkpzs tovbbptsnek tekinteni, mert a kett olyan messze ll egymstl, hogy a tvolsguk thidalhatatlan, mert a kettnek semmi kze egymshoz.
8. Lttuk, hogy egyhzi zennk terlete rvn hagyott, gondozs nlkli parlag, amelyen egyhzaink mindmig nem szerveztk meg a munkt s amelyen egyltaln nincs meg a cltudatos, szakszer irnyts.
A vzolt helyzetbl kvetkeznek a legsrgsebb s legfontosabb teendink:
I. Szervezend lenne Orszgos Protestns Egyhzi Zene-mvszeti Tancs, vagy legalbb is az Evanglikus s a Reformtus Egyhzban is Egyetemes Egyhzzenei Bizottsg, amely a hivatalos Egyhzaknak lenne tancsad szervezete, a megoldand problmkat szmontartan s a megolds mdjait elkszten.
II. Szervezhet lenne egy Orszgos Protestns Egyhzi Zenei Trsasg, hogy egyhzzenei munksainkat egybegyjtse, nekkarainkat kzs munkra szvetsgbe tmrtse s ltalban tmogasson minden munkt, mely egyhzi zene-gynket szolglni van hivatva.
III. Szksgnk lenne a napi krdsekkel foglalko-z Zenekzlny mellett egyhzzenei szaklapra, mely egy-hzi zennk krdseit elvi s tudomnyos alapon trgyaln, gondoskodnk egyhzzenei kiadvnyaival a magyar evang-liumi zeneirodalom megteremtsrl, a mlt kincseinek fel-trsrl.
S vgl: azt hiszem, ltalnos helyeslst remlhetek azzal a megllaptsommal, hogy a jelenlegi konferencink meggy-ztt mindannyiunkat a Magyar Protestns Irodalmi Trsasg nagyszabs vllalkozsnak a jelentsgrl s szksges voltrl. Ez a konferencia nem oldott meg krdseket mert nem is volt arra hivatva, de felvetett problmkat, amelyeknek rleldnik kell, hogy egyszer megolddjanak. A haszna s ldsa annyira nyilvnval, hogy
IV. szksgesnek tartjuk s krjk venknti egyhzzenei konferencik rendszerestst s azok trgyalsi anyag-nak vknyvekben val kzzttelt. rokhty Bla
Protestns Szemle 1937. 343-345. oldal
MERRE TOVBB KNTORKPZS?
Megjelent a Kroli Gspr Reformtus Egyetem s a Kntorkpz Intzet megalaptsnak 20. vben
Nagykrs, 2012. oktber 5.
ROKHTY BLA
AZ EGYHZI ZENE SZOLGLATNAK MEGSZERVEZSE, IRNYTSA
(Rszletek)1
A Magyar Protestns Irodalmi Trsasg segtsgvel rokhty Bla szervezte meg 1937-ben azt az egyhzzenei konferencit,2 melynek zr eladsn mondta el az albbi gondolatokat. Az elads, mely a 75 vvel ezeltti helyzetet diagnosztizlta, sajnos legtbb tekintetben ma is megdbbenten idszer. Igen tanulsgos mondatrl mondatra prhuzamot vonni a tegnap s ma krdsei kztt.
„A konferencinkon elhangzott eladsok a magyar protestns egyhzi zene mai llapotrl nagyon stt kpet festettek elnk.
1. Lttuk, hogy egyhzaink elvi alapon ngyszz esztend ta mig sem tisztztk azt a krdst, hogy mit keres egyhzi letnkben a zenemvszet? Br seink a reformci kezdettl fogva felismertk az nek nagy misszii jelentsgt s ennek megfelelen nagy szerepet is biztostottak neki az istentisztelet s az iskolai nevels keretben – a mvszi zenben, fknt pedig a hangszerekben nem lttak egyebet, mint fldi hisgot, a lha szrakozsok stni eszkzeit. De mg vszzadokon t ppen ezrt a kollgiumainkban a hangszereket egytt ldztk a szerencsejtkokkal, a dorbzolssal s ms erklcsront dolgokkal, a XVIII. szzad vgtl kezdve ezek a valamikor veszedelmesnek tartott instrumentumok az orgonval egytt egymsutn vonulnak be iskolinkba, egyhzi letnkbe anlkl, hogy az Egyhz igazolta vagy tisztzta volna a jelenltket. Az idk jelei pedig azt mutatjk, hogy a jvben evangliumi egyhzainknak is fokozottabban kell az ptsre elfogadniuk az evangliumi zennek a misszii szolglatait, mint tettk eddig.
2. Lttuk, hogy az Evanglikus Egyhzban milyen felfogsbeli klnbsgek vannak a zene liturgiai szerepre nzve s itt is s a Reformtus Egyhzban is mennyire megoldatlan, zaklatott krds a gylekezeti nekesknyvek gye. Templomainkban a hvek nagy ldozatkszsgvel plnek felsges mvszi eszkzkl az orgonk, – de […] kaphat-e a templom letben mvszi megbzst? […].
3. Lttuk, hogy Egyhzunk vetemnyes kertjben, iskolinkban mennyire elcsenevszedett palnta lett az nek […].
4. […] A mai kntorkpzsnk elszr is nem egyhzzenei kpzs, hanem csupn csak cskevnyes vadhajtsa a vilgi zenetantsnak.
5. A teolgiai fiskolinkon mg szomorbb a helyzet. Mit tudnak az egyhzi zene kincseirl lelkszeink? Teolgiai nek- s zenekaraink tndklnek vilgi zene-produkcikkal. […].
6. […] Min neveldnek ifjsgi nekkaraink […] az egszen selejtes, mvszietlen dalrda-irodalmon […]. 7. […] A tantkpzink nek-zenetantst hatrozottan az egyhzi zene alapjaira kellene tszerveznnk s akkor meglenne az egyhzi zennk megalapozsra a md. 8. Lttuk, hogy egyhzi zennk terlete rvn hagyott, gondozs nlkli parlag, amelyen egyhzaink mindmig nem szerveztk meg a munkt, s amelyen egyltaln nincs meg a cltudatos, szakszer irnyts. […]
1 A teljes eladst kzli Magyar Egyhzzene IX. (2001/2002) 318–320. 2 A konferencia teljes anyaga megjelent a korabeli Protestns Szemlben, valamint Egyhzzenei eladsok cmmel kln fzetben is
|
|