SZAKLY Ferenc:
A meneklk
Gyimti Istvn vrsmarti lelksz viszontagsgai
Az ismt – ki tudn megmondani, hnyadszor – hadszntrr vltozott magyar fld pusztulsa nagy vonalakban knnyen megragadhat a hinyos magyar forrsanyagban is. Azokrl a borzalmakrl azonban, amelyeken a tllk keresztlmentek, nemigen vannak hradsaink. Ezrt klnsen rtkes szmunkra Gyimti Istvn vrsmarti reformtus lelksz – utbb baranyai pspk – nletrsa (OSZK Kzirattra, Fol. Lat. 3343.), amely rszletesen beszmol sajt viszontagsgairl s a Drva–Duna szege 1686. vi pusztulsrl.
A hdoltsg mlyn fekv, trk vrakkal srn megrakott Dlkelet-Baranyt mg el sem rte a hbor, amikor hatsai mr rzdni kezdtek. Mivel a hatalmas trk felment seregeket rszben a magyarorszgi hadszntrrl lelmeztk, 1686-ra az lelmiszerrak az gig szktek, s olyan hnsg tmadt, hogy egyes elkeseredett keresztny szlk sajt gyermekeiket is eladtk az eszki trkknek, a koldusok pedig – nem lvn kitl kregetni – mind hen haltak. Szerencssnek mondhatta magt az a csald, amelynek asztalra kposzta jutott, a tbbsg megfztt szjakra, ssgumbl vagy frszporbl sttt „kenyrre” fanyalodott. Az Eszk krnyki mocsarakban tucatszmra hevertek az hsgtl elhullott magyar s nmet rabok hulli, minek kvetkeztben a kbor ebek annyira rkaptak az emberhsra, hogy a magnyosan utazkat is megtmadtk.

Br itt vezetett a ltfontossg Buda–Isztambul hadit, amelyen llandan trk s tatr csapatok vonultak, a krnyket valsggal elrasztottk Veszprm, Nagyvzsony, Tihany, Tapolca, Somlvsrhely s Szegvr hajdi. Rszben a veszprmi pspk megbzsbl, rszben sajt szakllukra vrl vre vgigsarcoltk az itteni helysgeket, s hogy eleve letrjk az ellenszeglsi kedvet, tbb mdosabb gazdt meg is ltek. Hatalmaskodsaik klnsen 1685–1686-ban vltak elviselhetetlenn: hogy vltsgdjat csikarjanak ki a hvektl, kezdtk elragadozni a krnykbeli lelkszeket is. Hsnk szz forinton szabadult meg a kezkbl.
Dlkelet-Baranya klvrija azonban igazndibl Buda eleste utn kezddtt, amikor a nagyvezr serege – sarkban a szvetsges hadakkal – szeptember elejn Eszkhez hzdott vissza. Elsknt a tatrokkal gylt meg a baja Vrsmart s az oda futott szomszdos falvak – az nletrsban emltett lelkszek szmbl kvetkeztetve legalbb t helysg – lakossgnak. A tatrokat azok a trk szphik bujtottk fel, akik az ideig Vrsmarton laktak, de a lakossg felszltsra tvozni knyszerltk onnan. A krnykbeliekkel megersdtt vrsmartiak azonban kemny ellenflnek bizonyultak: a tatrok tbb napos kzdelemben sem tudtak elbnni velk.
Mivel a harcok sorn a teleplsnek mind a nyugati, mind pedig a keleti fele a tz martalkv lett, s a lakossg flt az elztt tatrok bosszjtl, gy dntttek, hogy meneklsre fogjk a dolgot. A kvetend tirnyrl lthatlag nem voltak pontosabb elkpzelseik, mivel azonban az a cl vezette ket, hogy mielbb kikerljenek a trk s a szvetsges hadsereg kzti veszlyes holt trbl, leginkbb szak fel, a szvetsges hadsereg irnyban nyerhettek egrutat. Ezrt Mohcsnak vettk tjukat, s rszben Tolna, rszben pedig a tlparti Szeremle s Dmsd irnyban kvntak tovbbhaladni.
Alighogy behzdtak a Duna rterbe, mris slyos dilemma el kerltek. Mivel jl tudtk, hogy az utak portyz tatrokkal, a mocsarak pedig zskmnyra vadsz magyar hajdkkal vannak telve, nehezen hatroztak, hogy melyiken is induljanak. Vgl aztn gy tltk, hogy a hajdktl kevesebb flnivaljuk van: azok is kifosztjk ugyan ket, de legalbb az letket meghagyjk. gy aztn a szomor menet a mocsarak kzt indult meg Klked fel, amelynek laki ekkor mr szintn a mocsrban tanyztak. Br ktesztends kisfiukra egy szolgllny vigyzott, Gyimti dolgt nagyon megneheztette, hogy felesge szls eltt llott, s nemegyszer a htn kellett vonszolnia. Segttrs hjn htra ktzve cipelte kisebbik lnyt maga a pspk is, aki – koros, radsul testes s knyelemszeret ember lvn – csak nehezen birkzott a szokatlan feladattal. Gyimti nem is mulasztja el megjegyezni, hogy elljrja, aki sok borsot trt az orra al, nagy szuszogs, panaszkods s shajtozs kzepette viselte terht. A „nyomorsgok tengern” hnyd meneklk egyikt-msikt gy elgytrte a bujdoss, hogy kivetkztt emberi mivoltbl: akadtak olyan anyk, akik nem voltak hajlandak szoptatni, st a Dunba vetettk csecsemjket, egy atya pedig gyermekei kzl az egyiket lve eltemette.
Hogy sok cipelnivaljuk ne maradjon, arrl a hajdk csakhamar gondoskodtak. Alig indultak meg ugyanis a Vrsmartrl meneklk, mris rabl magyar hajdkba botlottak, akik tovbbengedsk fejben kln mindegyik falu nptl sarcot szedtek A vrsmartiaknak 160, egy lakosnak pedig kln 60 forintja bnta ezt a tallkozst. Amikor – immr a helybliekkel megszaporodva – elhagytk Klkedet, jabb hajdcsapat ttt rajtuk, s minden pnzktl „megszabadtotta” ket. Ebbli tevkenysgket oly gondosan vgeztk, hogy az egyik lelkszt – mivel keveselltk a nla tallt 36 forintot – vers utn meg is eskettk, hogy valban nincsen tbbje.
Hsnknek ezttal szerencsje volt: idejben megszimatolta a veszlyt, s egyik lelksztrsval sikerlt a Duna fel meneklnie. Itt valahonnan hajt kertettek, amelyen a kt csald felevezett Mohcsra. Ezt az egykor oly fontos erssget mr elhagytk trk laki, a vros mellett azonban npes trk tbor llomsozott. Miutn ezt jszaka vatosan kikerltk, Gyimtik rtalltak a mocsrban tanyz mohcsi magyarokra. Csaldjukat ezek gondjaira bzva, a kt lelksz feldert tra indult Tolna fel.
Tolna eltt azonban a nagyvezrt ldz szvetsges sereg llta tjukat. A keresztny tborban Gyimtik bartsgos fogadtatsban rszesltek. Elszr Barkczy Ferenc ezredes el vezettk ket, aki rgtn egy-egy veg bort nyomott a kezkbe, majd bemutatta ket magnak a fvezrnek, Kroly lotharingiai hercegnek is. (ebbl kiderl, hogy a dolog valamikor 1686. szeptember vgn trtnt, mert Kroly herceg ezutn Bcsbe tvozott.) fehr kenyrrel s egy-egy tallrral juttatta kifejezsre sznalmt s megparancsolta, hogy vdlevelet lltsanak ki szmukra. Igaz, ellenszolgltatsokat is vrt tlk: azt krte, kmleljk ki az Eszknl llomsoz trk tbort. Biztostkot azonban nem vett tlk, st – amikor msnap tvoztak tborbl – rsget is adott melljk, nehogy a tboron kvl kszl katonk kifosszk ket.
A lelkszek ppen a legjobb pillanatban rkeztek vissza Mohcson hagyott csaldjukhoz. Azokat ugyanis a rablk idkzben minden lelmiszerkbl, s akiknek mg maradt, azt pnzkbl fosztottk ki, s mr hrom napja heztek. (Gyimti meghatottan emlkezik meg arrl, hogy kisfia panasz nlkl trte a nlklzst.) Volt ht helye annak az lelmiszernek, amelyet a keresztny tborbl magukkal hoztak. Miutn hozztartozikat feltplltk, Gyimtik visszatrtek a klkedi mocsrban hagyott vikhez. Vesztkre, mivel a meneklk tborra veszprmi hajdk tmadtak, s megkopasztottk azokat, akiknek maradt mg valamicskjk. Mivel azonban nem voltak elgedettek a sovny zskmnnyal, hat reformtus lelkszt magukkal hurcoltak, hogy knzsokkal kitudjk tlk: hol rejtegetik rtkeiket. Miutn azonban Gyimtinak sikerlt meggyznie ket, hogy nincstelenek, kiegyeztek 36 aranyban, amelynek sszegyjtsig tszul ott kellett hagyniuk a pspkt.
Hsnk mg korbban megalkudott bizonyos hajdkkal, hogy 24 aranyrt tszlltjk ket Szeremlre, majd onnan Dmsdre. Ezttal azonban ez is balul ttt ki: mire Gyimti visszatrt a klkedi mocsrba, felesgnek s „finak mr hlt helyt tallta. Mivel gy pnznek bottal thette a nyomt, nem tehetvn mst, visszatrt megsarcolikhoz. Itt jabb krosods rte: mialatt aludt, elloptk tle azt a kt aranyat is, amelyet bksebb idkben flbevalknt hordott, s amelyet svegnek blsbe rejtve eddig sikerlt megriznie. Az hezstl annyira legyenglt, hogy mr ltsa is kezdett elhomlyosodni. A megprbltatsok olyan ers nyomokat hagytak rajta, hogy mg a hajdkban is sznalmat bresztett: egyikk lktt neki egy kis hst.
A hajdk ezutn hajra kaptak, s – foglyaik nagy szerencsjre – Szeremlre eveztek velk. Itt ugyanis bajai katonk csaptak le a kbor hajdkra, s csak akkor adtk vissza nekik fegyvereiket, amikor meggrtk, hogy ezutn a bajai kapitnyt szolgljk majd. Gyimtiknak j szolglatot tett a fvezr vdlevele: a kapitny biztostotta ket, hogy a felgyelete alatt ll terleten nem lesz bntdsuk. Tartozsukrl azonban ennek ellenre kezeslevelet kellett adniuk.
Miutn szerencssen rtallt csaldjra, Gyimtik visszatrtek Baranyba, hogy Vrsmarton elvermelt klesket tszlltsk Szeremlre. Istvn itt tudta meg, hogy azok a vrsmartiak, akik nem tartottak velk Klkedre, a tatrok prdjul estek, s azt is, hogy nhny Vrsmart krnyki falu – Bllye, Danc, Kopcs, Rvfalu – csodval hatros mdon megmeneklt a pusztulstl. Mivel telve voltak trkkkel, a rablk nem merszkedtek a kzelkbe. Az jszakkat ezek laki is a mocsrban vagy ppensggel hajk htn igyekeztek tvszelni. A hajdk azonban itt is felvertk ket, s gy bntak velk, mintha trkk lennnek: nem egyet meg is ltek kzlk. Msok meg akkor kerltek tatr-, illetve hajdkzre, amikor az hsg kizte ket az elrejtett gabonavermekhez.
Idkzben a megmaradt vrsmartiak is kezdtek visszaszivrogni, s nagyon krleltk Gyimtit, trjen vissza hozzjuk. azonban – mivel jabb rablcsapatok bukkantak fel a krnyken – nem mert maradni. Parolt adott r, hogy ha letben marad s bksebb idszak kvetkeznk, csakis az meghvsukat fogadja el, majd hajn visszaindult Szeremlre. tkzben azonban elrkezett asszonya rja: gyermekt egy erdben szlte meg s fahncsba burkolta. A szeremlei kereszteln Gyimti kecskehssal, fehr kenyrrel s borral vendgelte meg vele bujdos lelksztrsait. A csecsem azonban csak nhny nappal lte tl a keresztelt.
Gyimtik ezutn Kecskemten s Nagykrsn lveztk a krnykbeli reformtus lelkszek – hol szves, hol knyszer – vendgszeretett, majd 1686 vge fel, egy egykori iskolatrs hvsra Debrecenbe kltztek. Istvn mr csak azrt sem mert visszatrni Baranyba, mert tudomsra jutott, hogy a veszprmi hajdk igencsak keresik azon 25 tallr miatt, amellyel adsuk maradt, s azzal fenyegetznek, hogy ha kzre kerthetik, 200 tallrt vesznek rajta. Esterhzy Jnos gyri vicegenerlis ugyan idkzben hadbrsg el llttatta Babcsay Ferenc veszprmi kapitnyt s embereit, mivel azok Buda ostroma idejn a baranyai keresztnyek fosztogatsval foglalkoztak, de Gyimti jl tudta, hogy az ilyesfajta eljrsoknak hamar vge szakad, s az elbocstott hajdk ott folytatjk majd, ahol abbahagyattk velk.
gy aztn inkbb a szatmri tractusban vllalt lelkszi llst. Blcsen cselekedett, hiszen – mivel 1687-ben jbl Vrsmarttl karnyjtsnyira, Nagyharsnynl csapott ssze egymssal a trk s a keresztny sereg – a krnykbeli lakossgra ismt nehz esztend ksznttt.
|