BUKSZ - Budapesti Knyvszemle
9. VFOLYAM, 2. SZM 1997. NYR
http://epa.oszk.hu/00000/00015/00006/
TISZTELETKR
Balzs Mihly:
Trombits s krnyezete
Szakly Ferenc: Mezvros s reformci
Tanulmnyok a korai magyar polgrosods krdshez
(Humanizmus s reformci; szerkeszti: Jankovics Jzsef)
Trombits s krnyezete
Balzs Mihly
Szakly Ferenc hatalmas terjedelm monogrfija imponlan gazdag anyagot szuvern mdon ural, s a magyarorszgi reformci trtnetre vonatkoz ismereteinket lnyeges j adatokkal s megltsokkal gazdagt m. Az elszban szerzje bepillantst enged a munka keletkezstrtnetbe is. Elmondja, hogy immr negyedszzada rendre egy felejts ellen val knyvecskbe (memory book) rta ssze a szorosabban vett gazdasg- s trsadalomtrtneti kutat munkja sorn kezbe kerlt forrsokat, illetve adatokat. Ezeket aztn meggazdagtottk azok a cdulk is, amelyekkel (megszmoltam!) 46 hazai s klfldi trtnsz s irodalomtrtnsz kollgja ajndkozta meg. Szerencsre van mg olyan tudomnyterlet, ahol az ilyen tpus egyms keze al dolgozs a termszetes, s nem az ellenkezje, s persze az is termszetes, hogy a szerz az elszban nmelyikket szinte trsszerzjv emeli. Az gy sszegylt adatok rendszerezsbl, majd feldolgozsbl olyan - rszben mr korbban is kzlt, de a mostani ktet szmra jelentkeny mdon tdolgozott, rszben elszr itt napvilgot ltott - tanulmnyok keletkeztek, amelyek mindegyike j tudomnyos eredmnyeket tartalmaz. Hossz lenne ezek felsorolsa, m nhny kiemelse mgis indokolt. A korbbi megfogalmazs korrekcijt is tartalmaz Schreiber Farkas(ok) tanulmny a hazai kutats ltal egyltaln nem ismert adatokat kzl Jacobus Heraclides Despota kalandos moldvai vllalkozsrl. A Szegedi Kis Istvn-letrajz nem csupn j megfigyelseket tartalmaz, hanem nagyon rdekes parasztpolgr portrkat is kerekt. Ugyanez mondhat el a Skaricza Mtrl rottakrl, amelyek a jeles reformtor letmvt j - egyelre tovbbra is rejtlyes - opusszal is gazdagtjk, s ugyanakkor j rszleteket tartalmaznak arrl az erfeszts-sorozatrl, amellyel a protestnsok Pzmny Kalauzra prbltak vlaszolni. Szegeden lknt flttlenl emltsre mltnak tartom, hogy sok j adalkot kapunk a Blint Sndor ltal "szegedi kirajzs"-nak nevezett jelensgcsoportrl. Nyomatkosan hangslyozni kvnom: az itt csupn felvillantott eredmnyek kulcsa az, hogy a szerz mentes az impresszionisztikus esszzsnek hdol hazai tudomnyossg - sajnos igen gyakori - kt komoly hinyossgtl: a nemzetkzi eredmnyek egyszerre lusta s provincilis mellzstl, valamint a levltri kutatsok elhanyagolstl. A Schreiberek portri pldul ppen azrt vltak izgalmass, mert Szakly mindazt, amit a hazai kutats felhalmozott, "sszehozta" Maria Holban s Martin Kriebel eredmnyeivel. Ms esetekben pedig azltal vlt egy szemlyisg vagy jelensg az eddig sejtettnl is jval izgalmasabb, mert a szerz j levltri anyagot tudott szra brni. E rendkvl izgalmas tanulmnyok magabiztosan grgetik magukkal az egyes tmakrk (olykor elfeledett vagy kevsb idzett szerzket is fellel) teljes szakirodalmt, s a rszleteknl szvesen elidz szles elbeszlkedvvel sorjzzk az esemnyeket. gy bontakoznak ki a szerz reflexija szerint is olykor mr-mr szpri tollra kvnkoz trtnetek, amelyek eladsa persze mgis megmarad a szorosabban vett tudomnyossg terletn, s Szakly idnknt megnyilatkoz finom irnija a legjobb rtelemben vett "megspkls" kategrijba tartozik.
Az ilyen tpus rsokat keretbe foglal kt elmleti igny tanulmnyra - Prolgus: mezvros s reformci (megoldsi javaslatok); Epilgus - az albbiakban mg visszatrnk, a bekeretezettek egyikrl - Egy hdoltsgi parasztpolgr, aki beleavatkozott a nagypolitikba. Nagymarosi, majd nagyszombati Trombits Jnos, 1559-1592 - azonban a szorosabban vett szakmai rintettsg okn rszletesebben is szlunk. A ktetnek ez a legterjedelmesebb fejezete mintegy kvintesszencijt adja a fent jelzett ernyeknek, hiszen gy rajzolja fel az emltett Trombits lettjt, hogy mennyisgben is tekintlyes - a fejezet fggelkben rszben kzlt - j levltri anyagra tmaszkodik. Tegyk mindjrt hozz, ds invencit ignyelt ezeknek az jonnan tallt forrsoknak a megszlaltatsa, hiszen a trtnsekben nem kis lyukakat hagy felsgfolyamodvnyokrl, peres iratokrl s vallomsokrl van sz, amelyek hasznostsa komoly intzmny- s hivataltrtneti ismereteket ignyelt. Az eredmny, a dolog termszetbl addan megmaradt kiads hzagok ellenre, lebilincselen izgalmas plyakp lett. Kiderlt, hogy a korbbi szakirodalomban elkel nemesknt is emlegetett Trombits szemlyben ugyan valban nemes volt, valjban azonban ahhoz a Thkly Sebestynhez hasonlthat, aki gyulai, majd nagyszombati polgrknt olyan anyagi tkt vllalkozott ssze magnak, amely vrrr, majd frendd tette. Az 1560-1570-es vekben Nagymaroson l, de szertegaz kereskedelmi kapcsolataival Bcsig, tovbb a trk birodalom szvig s Erdlyig is elr trk harmincados azonban nem lett fr: 1592 janurjban Komromban kivgeztk. Ennek a plyakpnek az oknyomoz kibontst kapjuk teht, amelynek sorn megismerkedhetnk vrosi kzssge gazdasgi letvel - a fentebb emltett elbeszlkedv jegyben a kezdetekig visszanyl teleplstrtnetet olvashatunk -, majd azt is figyelemmel ksrhetjk, hogy Bthory Istvn erdlyi fejedelem ltal is felpanaszolt mdon a hetvenes vek derekn tevkeny szerepet vllalt a Bkes Gspr krli szervezkedsekben.
Igazn izgalmass azonban az tette t, hogy tovbbi kt terleten is invencizus vllalkoznak bizonyult. Az egyik a kmkeds volt, amelynek az olvasban feszlt figyelmet kivlt rszleteit ugyancsak szles httren trja elnk Szakly. A lertakat gy summzhatjuk, hogy Trombits hossz vtizedeken keresztl egyszerre szolgltatott adatokat a trk s a magyar oldalra, s vesztt az okozta, hogy a kilencvenes vek elejn Bcsben elrkezettnek lttk az idt kiiktatsra. Nem kevsb izgalmas, hogy Trombits valamikor a hetvenes vek elejn a szenthromsg-tagadk mozgalmhoz csatlakozott, s mivel a feltrt dokumentumok ebbl a szempontbl is beszdesek, Szakly monogrfija j megvilgtsba helyezi a hdoltsgi antitrinitarizmus kezdeteit. Nincs md arra, hogy minden eredmnyt s megfontolst mltassam, csupn jelzem, hogy lnyeges korrekcikat tud javasolni a hetvenes vek elejnek esemnytrtnetre ppgy, mint a behatols tjaira s mdozataira. Msfell - br a feltrt dokumentumok eszmetrtneti hasznoststl tbbnyire eltekint - helyenknt finom stilisztikai s dogmatikai megfigyelseket is megfogalmaz: prhuzamot mutat ki pldul Dvid Ferenc egyik mve s a nagymarosiak Nagyszombatba kldtt panaszlevele kztt. Eszmetrtneti szempontbl mgis inkbb azt az elfogulatlan s gyakorlatias szemllet jzansgot emelnm ki, amely a Szenthromsg-tagadk s a trkk alfejezetet jellemzi, s amely igen meggyzen cfolja azt az elkpzelst, hogy a trkk ideolgiai megfontolsokbl kvetkezetesen tmogattk volna a hdoltsgi antitrinitriusokat, ezek pedig az szekrtolik lettek volna. Ne feledjk, ez a XVI. szzadi hitvitk sorn a szenthromsg-tagadk ellenfelei tolln megfogalmazott elkpzels igen szvsan tovbb l napjainkig is, s egyltaln nem megnyugtat, hogy Bucsay Mihly nmet nyelvterleten elszeretettel forgatott egyhztrtnete ezt mg azzal is kiegszti, hogy az evangliumot befogad np tarts ellenllst tanstott az antitrinitarizmussal szemben. Szakly egyfell meggyz pldkat hoz arra, hogy a trkk lnyegben kzmbsek voltak alattvalik felekezeti hovatartozst illeten, msfell rzkelteti, hogy az eszmeileg is meglehetsen tarka konglomertumot jelent antitrinitarizmusban sokfle elkpzels lt egyms mellett a mohamednok hitrl. gy vlem egybknt, hogy a krdskr trgyalsnl mg a Szaklynl is finomabb distinkcikkal kell lnnk, illetleg vrnunk kell a vgleges vlasszal a XVI. szzadi antitrinitrius rsbelisg teljesebb kr feltrsig. Ennek hzagos ismeretben is meg merem azonban kockztatni: nem helyt-ll a szerz azon megllaptsa, hogy az "unitarizmus gazdag irodalmi hagyatkbl jelenlegi ismereteink szerint teljessggel hinyoznak a trkt megblyegz toposzok" (312. old.).
E sorok rja elssorban itt rez indttatst a Szakly ltal feltrtak kiegsztsre, m most csupn egyetlen mozzanatra utal. A Trombits krnyezetben keletkezett iratok - a kifejezetten vallsi jellegek szinte teljes pusztulsa ellenre - egyrtelmen bizonytjk, hogy a Hdoltsgban nem csupn az erdlyi antitrinitarizmus mechanikus recepcija zajlott le, hanem esetenknt megfigyelhet az eurpai eszmetrtnetben sem szokvnyos gondolatok alkot felhasznlsa is. Ez nem utolssorban egy npszer s magyar nyelv beszdmd kialakulsban ragadhat meg, amelynek sorn a prdiktorok s a laikus hitterjesztk elszeretettel ltek a mindennapi letbl mertett hasonlatokkal s metaforkkal, s gy prbltak beszlni a magvas teolgiai tmkrl, hogy mondandjuk az egyszer emberek szmra is kvethet legyen. Szakly bedolgozza rtekezsbe e megnyilatkozsok nmelyikt, m e laikus teologizls megrdemli, hogy nagyobb hangslyt kapjon, hiszen esetenknt izgalmasan rendhagy s mfajilag is nagyon nehezen besorolhat szvegeket vagy inkbb szvegrszleteket eredmnyez.
Hadd hvjam fel a figyelmet ebbl a szempontbl a Fggelk 6. darabjra, Trombits Jnos Forgch Simon bnyavidki s dunninneni fkapitnyhoz 1574 mjusban Nagymarosrl rott levelre. Ez a Szakly ltal ms szempontbl bsgesen elemzett, rendkvl kusza szveg rszletesen szl a nagymarosi harmincados srelmeirl s rdemeirl, a Julius Salm ltal tle elvett borsot ppgy szba hozza, mint az ellenkmek kiiktatsra tett erfesztseit, majd feltrja, hogy immr kt hete ersen tri a fejt azon, rjon-e a cmzettnek hite s vallsa fell, amely Forgchnak utlatos, s emiatt "ersen tr" mind re, mind a vele egy vallson lvkre. Ezutn gy folytatja: "Maga bizony az egy hatalmas Isten ellen trekedik nagysgod, mely Isten mind zsidt, magyart, trkt s minden nemzetsget arra teremtett s vitt, hogy azmiben akarja, ugyan abban legyenek, mert az hit Isten ajndka, azmint Kor. 9. Szent Pl int, mert sem az akarj, sem az futj, csak az knyrl Isten a hitads, Cristus urunk is azt mondja, hogy senki nem mehet hozzja, hanem csak az, azkit az szent atyja vonszony." (370. old.) Taln azt is szimptomatikusnak tarthatjuk itt, hogy levlrnk elvtette a bibliai helyet, hiszen a Rm. 9. 16. hres locusrl van sz, de inkbb azt hangslyoznm, hogy a kzismerten ltalban a szabad akarat krdsrl foly vitkban elkerl bibliai idzet itt egszen szokatlan kontextusba kerl, hiszen annak bizonytsra szolgl, hogy mindenkit meg kell hagyni a maga vallsban. Mondanom sem kell, hogy a zsidk, trkk s magyarok ilyen hangsllyal val felemlegetse sem tekinthet szokvnyosnak, s ezt olvasva persze nehz figyelmen kvl hagyni, hogy ekkorra mr rszben megrdtak Kolozsvrott Jacobus Palaeologusnak a hrom nagy valls szinkretizlsra vonatkoz elkpzelsei.
Befejezsl nhny szrevtelt tennk a keretez rsokrl. Nem krds-felelet viszonyban llnak ezek egymssal, hanem inkbb a kzbezrt tanulmnyok tanulsgait is rvnyest gondolatmeneteket tartalmaznak a mezvrosok trtneti szereprl, az ezekben kialakult kultra jellegrl. Emeljk ki mindjrt, hogy szles kr rdekldsre szmthatnak mr csak azrt is, mert a krdskr historiogrfiai ttekintst is adjk, s ily mdon bizonyra jl hasznosthatk lesznek az egyetemi oktatsban is. A szakirodalom ttekintse sorn vilgosan krvonalazdnak a kutats hinyossgai: a mezvros fogalmnak meghatrozatlansga, illetve nagyon sokszn trtneti valsgot jell volta, a XVI. szzadi fejlemnyek kutatsnak viszonylagos elhanyagoltsga, a kelet-kzp-eurpai trsgre vonatkoz sszehasonlt vizsglatok hinya, a mgis megfogalmazott tipolgik egyszempontsga. Egyfell hangslyozza teht, hogy kutatsi programokat s konferencikat ignyelne az sszegz rsokban rintett krdskr kibontsa, msfell azonban a nagyon lendletes Epilgusbl vilgos: a szerz gy gondolja, hogy "a trk magyarorszgi trnyerse s a vele jr lland hborskods mg annl is tbbet puszttott, mint amirl eddig tudtunk, s ms egyb mellett eltiporta egy autochton magyar vrosfejlds csrit (is)". Msutt, a mezvrosok nszervezsre s nkormnyzsra val kpessgnek mltatsa sorn ismtelten megfogalmazza: "a trk uralom kt szzada kz szakadkknt keld >>tizentves<< hbor vesztesgeihez a kvetkezkben esetleg immr egy ersebb magyar polgrsg s egy vrosiasodottabb teleplshlzat elpuszttst is hozz kell rnunk". (424. old.) Teljes egszben meg tudom rteni az izgalmas mezvrosi vllalkozi plykat felrajzol szerz lelkesedst hsei irnt, s az jabb trtneti irodalom alapjn magam is gy gondolom, hogy a tizentves hbor meghatroz jelentsg volt a Krpt-medence egszben lezajl trtneti folyamatokra. Arrl azonban mr nem vagyok meggyzdve, hogy a XVI. szzadot a magyar vllalkozs els fnykornak kellene neveznnk. (szintn szlva kiss srti a flemet e meghatrozs publicisztikus hangoltsga, mint ahogy inkbb publicisztikba valnak vlem a mostani vllalkozk, gazdasgi hatalmassgok s ksedelmes jogszolgltatk cmre kiosztott oldalvgsokat is.) Mondandmnak teht az a lnyege, hogy vrjuk meg a mrlegksztssel az emltett, tovbbi szempontokat is rvnyest kutatsi programokat, ami persze nem jelenti azt, hogy ne lehetne megfogalmazni ilyen munkahipotzist is.
Lnyegben hasonl mondhat el a mezvrosok s a reformci viszonyrl lertakrl. Szakly ktsgtelenl jogosan brlja Klaniczay Tibor 1956-ban rdott nagy sszegz tanulmnyt1 vulgarizlsra hajlamos szemllete miatt, azt azonban nem egszen rtjk, mirt gondolja gy, hogy "a >>mirt<< krdsre ma sem tudunk rnyaltabb s megnyugtatbb vlaszt adni, mint j szz vvel ezeltt Friedrich Engels s hromnegyed szzada Max Weber" (30-31. old.). Hagyjuk most figyelmen kvl, hogy az emltett Klaniczay-tanulmny leegyszerst szemllete ellenre jelentkeny mdon oldotta az engelsi tipolgia mechanikus hazai hasznlatt, hiszen fontosabb annak hangslyozsa, hogy az emltett kt gondolkod nem egszen azonos mdon vlekedett a vallsi szfra autonmijrl. Ennl is fontosabb azonban azt megemltennk, hogy az utbbi csaknem szz esztend konkrt trtneti kutatsai teljesen kihztk a talajt elkpzelseik all, s ma mr nem lehetsges az nagy lptk elmleteik szerint elkpzelnnk a reformci eurpai tjt s trtnelmi szerept. Reformci s mezvros egymsra tallst kutatva Szakly teht akkor jr legkzelebb a modern kutatsi trendekhez, amikor a konkrt krlmnyek vagy a protestns prdiktor szemlyisgjegyeinek fontossgrl beszl, vagy amikor arrl r, hogy szellemi folyamatokat s spiritulis megnyilvnulsokat lehetetlen kzvetlenl lebilincselnnk a gazdasgi mozgsokhoz. Mindez termszetesen nem jelenti, hogy ne volna lehetsg klnfle rgik s fejldsi tendencik sszehasonlt vizsglatra. Erre nagyon is szksg van, hiszen ilyen vizsglatok elvgzse utn lehet majd megfogalmazni, mit is jelent az, amikor monogrfink szerzje azt rja, "hogy a magyar vllalkozs fnykornak, ha nem is legnagyobb, de mindenkppen legmaradandbb >>vllalkozsa<< a reformci klnbz irnyzatainak befogadsa volt". (421- 422. old.)
|