//palheidfogel.gportal.hu
//palheidfogel.gportal.hu

„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.” Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:


Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16


 

 

Erm s pajzsom az R, benne bzik
szvem. Zsoltr 28,7

… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti."  Karl Barth

.


Theolgia, Trtnelem, Gradul, Zsoltr


Heidfogel Pl

lelkszi nletrajz - 2015


Csaldi Honlapom:

//heidfogel-domjan.gportal.hu

phfogel@gmail.com

 

 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

www.refzarszam.hu

shopify site analytics
 

Heidelbergi Kt 1563

 

II. HELVT HITVALLS

 

A GENFI EGYHZ KTJA

A GENEVAI Szent Gylekezetnek CATHE- CISMUSSA
 
Avagy A Christus tudomnyban gyermekeket tant  FORMATSKJA 

M.Ttfalusi Kis Mikls ltal 1695 esztend 

A Genfi Egyhz Ktja 1695 Ennek ismertetje.

Klvin Jnos: A Genfi Egyhz Ktja Ppa 1907.
www.leporollak.hu - Nmeth Ferenc munkja

Hermn M. Jnos: A Genfi Kt tja Kolozsvrig

- Fekete Csaba Kt, egyhz,tants 

 

IRTA: Klvin Jnos

 

KLVINRL IRTK

 

Klvin vfordulk

 

KARL BARTH 1886-1968

 

Bib Istvn

 

Biblia - s jszvetsg Prbakiads -

 

Bibliakiadsok, knyvek
Magyar biblikus irodalom

 

Biblia v, vek utn

 

Dr Csehszombathy Lszl
szociolgus 1925-2007

 

OSCAR CULLMANN 1902-1999

 

Egyhzi Zsinatok s Knonjai

 

FORRSMVEK

 

GALSI RPD
Jakab, az r testvre

 

A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...

Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .

E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben,  a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal


2. Evagliumi klvinizmus szerk Galsi rpd Klvin kiad

 

 

Dr GRGEY ETELKA lelkipsztor, ir

 

1. Kzssg az szvetsgben

2. Biblia s liturgia

3. Prtusok s mdek...

4. Isten bolondsga

5. li, li, lama sabaktani?

6. Minden egsz eltrt?

7. Siralmak s kzssg

 

HARGITA PL
reformtus lelkipsztor


Istvndi 1924-1996 Ppa

 

Keresztny filozfia

 

Dr (Kocsi) KISS SNDOR

 

Kommentr 1967 s

 

Dr KUSTR ZOLTN

 

MLIUSZ JUHSZ PTER
1532-1572

 

DR NAGY BARNA

 

Dr PTOR IMRE

 

Dr RAVASZ LSZL pspk

 

SZEGEDI KIS ISTVN


1505 - 1572 REFORMTOR

 

SZENCI MOLNR ALBERT

1574 - 1633

 

Theolgiai irodalom

 

Temetsi beszdek

 

DR TTH KLMN
theolgiai professzor


1917 - 2009

 

DR. TRK ISTVN

 

Dr. VICTOR JNOS (1888-1954)

 

Rgi magyar Irodalom

 

Rgi knyvek s kziratok

 

XX. szzad Trtnelmhez

 

Webem - itt

 

PDF - MP3 - Doc - Odt formtum

 

Teremtsrl

„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a  legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
 
 
- 1. dr. Kahler Frigyes Vallsldzs a kom-
munista prtllamban, avagy koncepcis perek
Magyarorszgon. 1
 
Vallsldzs a kommunista prtllamban, avagy koncepcis perek Magyarorszgon a katolikus egyhz tagjai ellen
 
A bolsevik ideolgia a vallsrl, erklcsrl, csaldrl, llamrl s jogrl
 
A magyarorszgi viszonyokra – 1945 utn – kzvetlenl hatst gyakorl bolsevik ideolgia (s gyakorlat) a marxizmus–leninizmusnak nevezett nzetrendszeren alapszik. A marxizmus – mint az kzismert - a nmet filozfia materialista ga . Sajtja volt az az agitatv szellem, amely az elmletet a gyakorlattal egyestve a trsadalmi rend megvltoztatsra trekedett, s gy a francia forradalmi materializmus rkse lett. Kzismert, hogy Marx s Engels a vallst “a np piumnak” tekintette. Kzsen rt munkjukban “A szent csald”-ban mr 1845-ben les tmadst intzett a polgri rend s ezen bell a valls, az erklcs, a csaldi let ellen.F. Engels: Anti - Dhringjben a valls llami betiltst kvetel Dhring nzeteinek brlata sorn fejtette ki a vallssal kapcsolatos nzeteit. Eszerint mindenfle valls azoknak a kls hatalmaknak a fantasztikus visszatkrzdse az emberek fejben, a trsadalom az sszes termelsi eszkzk birtokba vtelvel valamennyi tagjt felszabadtja, s akkor tnik el az utols idegen hatalom, amely mg visszatkrzdik a vallsban, „eltnik maga a vallsi visszatkrzds, abbl az egyszer okbl, mert akkor mr nincs tbb mit visszatkrznie.”
 
Lenin szerint: fel kell lpni azon revizionista nzetekkel szemben, hogy a valls az ember magngye. Nem magngy azonban a valls a prthoz tartozs szempontjbl! Lenin az ateista propagandt az osztlyharc rsznek tekinti, s eszkzeit az osztlyharc mindenkori rdekeinek rendeli al. Lenin a valls „megsznst” soha sem bzta” „spontn folyamatokra”, erre a VCSK kap parancsot.
 
A jogrl vallott nzek az erklcsrl vallottakkal lnyegileg azonosak.
A fkeveszett vallsellenes gyllet gykereit keresve minden bizonnyal Nyikolaj Bergyajevnek kell igazat adnunk: „Lehetetlen a kommunizmust megrteni, ha csak, mint trsadalmi vagy gazdasgi rendszert nzzk. A vallsellenes propaganda szenvedlyessgt s a Szovjet- Oroszorszgban vgrehajtott vallsldzst csak akkor rthetjk meg, ha a kommunizmusban valamifle vallst ismernk fel, amely le akarja vltani a keresztnysget. Csak egy valls – nem pedig egy gazdasgi vagy politikai tan – lltja magrl, hogy birtokban van az abszolt igazsgnak, kizrlagosan s nem trve konkurencit maga mellett. Csak egy egyhz adhat ki az egsz birodalom lakossgra ktelez» katekizmust «.Ms szval a kommunizmus azrt ldz minden vallst, mert maga is az! s mint olyan,» egyetlen igaz valls«, ezrt nem brja elviselni a tbbi» hamis valls «ttelt. Sajt hitlt akarja knyszerrel, erszakkal keresztlvinni, anlkl, hogy trdne az emberi szellem szabadsgval. Ez a vgleges» e vilg «vallsa, utols, vgleges tagadsa a msvilgnak s szellemi letnek. ppen ez ad neki spiritulis s misztikus jelleget.”
 
A hbors veresg nhny kvetkezmnye Magyarorszgon
Magyarorszg az 1947-es prizsi bke ratifikcijig nemzetkzi jogi rtelemben is megszllt orszg volt ahol a polgri let, az jjszervezett kormnyzati appartus egy clt szolglt: Vrs Hadsereg hadmveleti cljt.
A politikai megtorl-megflemlt kemny mag, amely mindenkor a szovjet szervek akaratt valstotta meg, s csaknem kizrlag a kommunistkbl szervezdtt.
 
Ktsgtelen tny, hogy mindkt vonulatra legfelsbb szinten a Szvetsges Ellenrz Bizottsg (SZEB) felgyelt. A politikai letben a polgri rtkeket kpvisel kormnyzprt felszeletelsre, az n. szalmitaktika kierszakolshoz vezet hatalmi harc elidzsre indult el.
 
Nem lehetett ktsges az 1945-s vlasztsok gyztesei eltt sem, hogy mit is jelent valjban K. J. Vorosilov marsall intervencija a miniszteri trck sztosztsnl.Vorosilov fellpse – valjban Sztlinnak azt az ignyt realizlta, hogy a Vrs Hadsereg ltal elfoglalt terleteken a Szovjetuni trsadalmi – gazdasgi berendezkedse valsuljon meg - azt eredmnyezte, hogy a fegyveres hatalmat jelent minisztriumok a kommunistk irnytsa al kerltek.
 
A diktatrikus kormnyzat legfontosabb eleme a terror s a megtveszts.
Trfoglal diktatra s a katolikus egyhz kztt az els sszecsapsok az ltalnos moralits skjn trtntek meg.
 
Ennek a kzdelemnek a kezdetektl volt btor s elsznt kpviselje Mindszenty Jzsef: „A szovjetszer vallsszabadsgban nincs benne az Egyhz kulturlis, trsadalmi s karitatv tevkenysgnek engedlyezse, ahogyan mi azt Nyugaton ismerjk. A magyar kommunistk, akik ismertk a moszkvai elmletet s gyakorlatot, azt itthon a magyar Egyhz akkori helyzetnek megfelelen azt hangslyoztk, hogy nem szndkuk az Egyhzat eddigi mkdsi terleteirl kiszortani .. szkebb prtkeretekben termszetesen a marxi ttel volt rvnyes: a vallsos ideolgia felptmny, az elnyomott s kizskmnyolt np elbuttst szolglja. Csak prttagoknak adtk el Lenin tanait arrl, hogy a marxizmus minden vallst s az sszes egyhzakat valamennyi vallsi intzmnnyel egytt a polgri reakci szervnek tekinti"
 
Magyarorszgon sokan – kzttk trtnszek is – szvesen beszltek 1945–48 kztti demokrcirl s e folyamatot lezr fordulat vrl. Prof. M. Kiss Sndor e kor kivl kutatja plyja kezdettl minden, ebben a tmakrben tett megnyilatkozsban» fenyegetett«,» korltozott«” demokrcirl beszl, teljes joggal. Valamire val magyar politikusnak tudnia kellett, hogy a hatalom a Szovjetuni s a szovjet vezets ltal irnytott kommunistk kezben volt. A kommunistk, mint a vgrehajt hatalom eszkzt a belgyet s annak sszes ltrehozhat eszkzt, azonnal a kezkbe kaparintottk. gy kerlt sor 1945. janur l7-tl Pter Gbor vezetsvel (de szovjet tancsadk felgyelete alatt) a Politikai Nyilvntart Iroda (majd Rendszeti gyosztly) megszervezsre. Mjus kzepre mr mkdtt a Vidki Fkapitnysg.
 
A politikai osztly szemlyi llomnya 95%-ban kommunista prttagokbl szervezdtt.
Ha kell figyelmet szentelnk az MKP fideolgusnak - a kiemelked koncepcis perek, kzttk a Mindszenty - per egyik “trsszerzjnek” – Rvai Jzsefnek - a Szabad Npben megjelent - a “reakcirl” rott cikknekvlaszt kaphatott arra, hogy kik kerlnek a kzeljv ldztteinek vget nem r listira. „Reakcis az, aki antikommunista.”
 
Ennek a mr fentebb emltett ideolgiai ok mellet ugyancsak oka volt az a tny is, hogy a katolikus egyhz a kizrlagos hatalom megszerzsnek egyik gtja volt.
Ennek a mr fentebb emltett ideolgiai ok mellet ugyancsak oka volt az a tny is, hogy a katolikus egyhz a kizrlagos hatalom megszerzsnek egyik gtja volt.
Az egyhz ellenes tmads elhatrozst mr az MKP KV 1945. november 22-i lsn rsban rgzti a jegyzknyv.Rkosi rmutatott: „. vatosan kell dolgozni s neknk nagyon meg kell nzni, hogyan s milyen formban tmadunk.” Ehhez kpest a tmadsok sohasem az egyhz, hanem annak – gymond – „legreakcisabb” kpviseli s intzmnyei ellen irnyulnak, „ezzel oppozciba knyszertve magt az egyhzat.”
Szklarska Porebban 1947 szeptemberben Rvai Jzsef a Tjkoztat Iroda alakul lsn a magyar „kleriklis reakci” felszmolst kvetelte.
 Mindez nem volt lehetsges a hercegprms “kikapcsolsa nlkl”. Ezt az akcit szemlyesen Rkosi Mtys irnytotta (operatv mdon is). Elszr a kzvlemnyt kellett befolysolni a napi sajt s rsos propagandaanyagok, valamint kierszakolt tntetsek segtsgvel, amelyeket orszgszerte filmhradkon mutattak be. 1948 karcsonyn Rkosi elrkezettnek ltta az idt kiadni a letartztatsi parancsot, irnytotta mindvgig a prms koncepcis pert is.
A hatalom megszerzsnek s megtartsnak a diktatra eszkztrban megklnbztetett fontossg hatalmi technika neve: a koncepcis per!
 
Koncepcis perek
Trtnelmileg a szovjet hatalmi kzpont cscsn jelent meg s „tkletesedett”.
Ilyen eljrs volt az eszer vezetk pere (1922).(ahol Lunacsarszkj tartotta a vdbeszdet). Az orosz ortodox egyhz megtrst szolglta a Tyihon ptrirka ellen folytatott per.
 
1928-ban koncepcis per folyt Donyec – medence bnyazemnek „polgri” vezeti ellen (Sahti - per), A 11 vgrehajtott hallos tlet s a hossz brtnbntetsek zenete: A bolsevik rendszer gazdasgi fiaskirt az „osztlyellensg” felels. Az gynevezett lenini politikai bizottsg tagja Buharin, Rikov, Tomszkij s trsai koncepcis perben mondtak bcst a politikai plynak – s az letnek. Az gyszsgek s brsgok formlis mkdsvel politikai rendrsgen a prtvezets megbzsbl j forgatknyvek szlettek arrl, hogy miknt kell bnesetek soha meg nem trtnt tnylltsait sszelltani s azzal a kzvlemnyt, manipullni.
 
A koncepcis perek jellegzetessgeit – a teljessg ignye nlkl
 
A perek kizrlag a vdlottak beismersn nyugodtak. A beismer vallomsok jrszt a knzkamrkban (vagy a knzsoktl val flelem miatt) szlettek, ms rszk zsarols vagy megtveszts eredmnye.
A perek egy rsze a nyilvnossg eltt zajlott, ahol a vdlottak tetrlis jeleneteket produkltak, bnssgket hangoztatva. Ms rszk – ahol nem sikerlt rbrni a vdlottakat a „frtelmes ltvnyossgra” szigoran titkos volt. Valjban mindkt formnak megvolt a politikai hozadka. A nylt trgyalsok a „trsadalom meggyzst” s a klfld flrevezetst szolglta. A titkos eljrsok pedig fokoztk a trsadalom flelemszintjt. A megtveszts s a flelemkelts, mint a terror eszkze sszehangoltan mkdtt.
A perek – tl a dikttor hatalmnak megkrdjelezhetetlensgnek biztostsn – konkrt politikai clok megvalstst szolgljk azltal, hogy a ms nzeteket vallkrl „igazolja”: nzeteik valjban bncselekmnnyel egyenrtkek, illetleg, hogy szemlykben elve ellensges elemek.
A bnteteljrs klssgeinek – gyakran tetrlis - alkalmazsa mgtt teljes mrtkben hinyzik a bnteteljrs lnyege: a fggetlen brsg eltt foly kontradiktrius eljrs, ahol a trvny eltti egyenlsg elve alapjn, a vd s a vdelem fegyveregyenlsgvel, a vd tnyllsnak keretei kztt foly eljrsban, a vd bizonytsi terhvel s az rtatlansg vlelmnek szem eltt tartsval, a bizonytkok szabad mrlegelse alapjn szletik megalapozott tnylls s ennek megfelel marasztal, vagy felment tlet
A bntetjogi felelssg alapja minden jogllamban csak a szemlyes bnssg lehet. A politikai clokat bntetjogi eszkzkkel elrni kvn koncepcis eljrsokban gyakran tallkozunk azonban a kollektv felelssg egy sajtos mdjval, amikor is a „rossz osztlyhelyzet” vdlott vlelmezett bns is.
A korszak jogi letnek – ha beszlhetnk ilyenrl – volt egy msik fogalma, ami meghatroz volt. Ez a pseudo – jog.
 
 E fogalom alatt rtjk azoknak a rszben jogi- rszben politikai dokumentum formjban megjelent - vagy titkosan kezelt – magatartsi szablyok sszessgt, amelyek a diktatra rdekben hozott a hatalom- esetenknt llami, esetenknt prt normatva formjban, s amelyek fellrtk a kihirdetett jogszablyokat.
 
A legfontosabb magyar egyhzi koncepcis perekrl szlunk – nem nknyesen vlogatva – hanem megkeresve azt a jogi zenetet, amely az egsz trsadalomnak szl.
P. Kis Szalz s trsai ellen indtott eljrs.P. Kiss Szalz, s a hozz kapcsold P. Lukcs Lszl Pelbrt, s P. Farkas Jozeft gyben – amelyben pontosan meg nem hatrozhat szm civil szemlyt is elfogtak – a nyomozst a magyar politikai rendrsg folytatta le, majd a Szvetsges Ellenrz Bizottsgon (SZEB) keresztl szovjet katonai brsg mondott ki bnssget s szabott ki bntetseket. A bntetseket a szovjethatsgok hajtottk vgre. Az Orosz Fderci 1993.-ban rehabilitcis okmnnyal tanstotta, hogy a szovjet hatsgok ltal kivgzett P. Kiss Szalz s az gyben tbb knyszermunkra tlt szemly politikai megtorls ldozata lett.
 
P. Kiss Szalz s szerzetestrsai egy olyan koholt eljrs ldozatai lettek, amelyben a kommunista prt - a politikai rendrsg segtsgvel -. Egyszerre tmadta az egyhzat, a gyngysi s hatvani ferences szerzetesek jelents trsadalmi befolyst cskkentend, s a polgri rtkeken alapul Fggetlen Kisgazdaprtot.
 
A manipullt iratokbl jl kvethet, hogy P, Kiss Szalzt ellenfelei azzal akartk hiteltelenteni, hogy gynsi titkot srtett. Az anyagbl kitnen, nem trtnt gynsi titoksrts. Az igazolhat, hogy nem gyns keretben trtk fel a fiatalok az ltaluk elkvetett mernyleteket s rendrsg elleni fegyveres tmadsokat. P. Kiss Szalz a fiatalokat nem jelentette fel, hanem megksrelte sajt eszkzeivel visszatartani az erszakos cselekedetektl. Nem rajta mlt, hogy nhny fiatalt a bosszvgy kertett hatalmba.
 
P. Krolyi Bernt ferences szerzetes ellen 1945.-tl folyamatosan lpett fel az llamhatalom a bnldzs eszkzvel. Hrom eljrst indtottak ellene.
 
A harmadik per rtelmezse a legbonyolultabb. Egyrszt azrt, mert itt a koncepcis perek msik – bonyolultabb - tpusval llunk szembe, a konstrul koncepcis perrel, msrszt, mert az elrni kvnt politikai cl ennl a pernl sszetett.
 
Koncepcis perek fogalmnak meghatrozsakor taglalt elemek sorra fellelhetk Krolyi atya perben.
Ezeknek a politikai cloknak alrendelt a tnylls megszerkesztse. Az, hogy a tnylls kitallt tbb oldalrl igazolhat:
- Trtnelmi tny, hogy nem ltezett 25 000 felfegyverzett volt katonatisztet tmrt s „Kecskemt krnykn” 100 000 f tmogatst lvez sszeeskvs. Sem Szinnay altbornagy sszeeskvs ln. Szinnayt az llamvdelmi Osztly (VO) nem is a szban forg sszeeskvs trgyban, hanem a csendrsggel kapcsolatosan hallgattk ki. Ezt tmasztja al, hogy vallomsrl kszlt jegyzknyv nincs az iratoknl. Pedig ez fontos bizonytk lehetne… Csuthy ezredes – akirl oly sok sz esik s fontos tleti tnymegllapts is szl rla - nem jelenik meg az gyben sem vdlottknt, sem tanknt.
Ma mr ismeri a kutats a magyar kommunista ellenes ellenlls trtnett. Ha sszeadjuk a legtgabban rtelmezett kommunista ellenes ellenlls (teht nem csak fegyveres szervezkedsek) miatt eltltek szmt, az nem ri el az 1200 ft sem.
A jogi abszurdumok egyike az is, amit – a kmkeds megllapthatsga rdekben – a brsg a katonai titok fogalmval tett az tlet. (Nem csak ebben az gyben).
 
A brsg nem kevesebbet lltott: – szemben a jzansszel –
 „Az osztlyharc nemzetkzileg kiszlesedett peridusban a vilg kt tborra szakadsnak idejn az imperialista tbor s annak vezet ereje az szakamerikai Egyeslt llamok minden eszkzt s mdot felhasznl arra, hogy a szocializmus fel haladst, a proletrdiktatra funkciit betlt np demokrcikban megakadlyozza s ezrt minden eszkzt felhasznlni igyekszik, hogy a npi demokrcik gy konkrtan a magyar npi demokrcia, bels letrl, viszonyairl tjkozdst szerezhessen. Ilyen krlmnyek kztt a npi demokratikus llam bntetgynek rendkvl tg s e szerint trgyi skon minden tny megvalsthatja a» katonai titok «fogalmt.”
 
Arrl sz sem esik, hogy a „titok” fogalmhoz tartozik a titokk nyilvnts alaki eljrsa.
„Minden tny”, minden, ami egy orszgban kztudott nyomban „katonai titok” mihelyt „ellensgnek” mondjk el. Ez nem csak jogilag rlet, ez maga az rlet.
 
Krolyi Bernt gye gy zrult le teht a legfelsbb prtllami hatalom akaratbl, hogy Krolyit az llamvdelmi Hatsg (VH) brtnben most mr „trvnyesen” el lehessen puszttani.
Molnr Erik igazsggy-miniszter Rkosi Mtysnak rt jelentsben az elzetes letartztatsban lv egyhzi szemlyek „gynek elintzsre” tett javaslatot. A 31 egyhzi szemly kzl – kztk ms ferences is szerepel – a 31. „Krolyi Bernt ferencrendi szerzetes, aki a pasarti ti rendhz fnke volt, 15 vi fegyhzra tltk, mert egy nagyszabs kmkedsi gynek volt a terheltje. Korbban is eltltk 7 hnapi brtnre demokrciaellenes izgats miatt. A Legfelsbb Brsg trgyalja le az gyet s hagyja helyben az els fok tletet.”
 
Alia iacta est!
Az egyhzi szemlyek ellen indtott bntetgyek kzl a kizrlagos hatalomra tr kommunista prt a Mindszenty Jzsef bboros hercegprms elleni pert tekintette kulcsfontossgnak, amelyre azta kszlt, hogy Mindszenty Jzsef elfoglalta az esztergomi szket.
 
A Mindszenty – perhez vezet t: a Pcspetri - pers az Actio Catholica (AC) ellen irnyul eljrs. A Michalovits Zsigmond s trsai ellen indtott per, amelyben 1948. jlius 23- n hirdetett tletet az Olti tancs.
 
A katolikus egyhz ellen indtott tmads f frontpere a Mindszenty – per
A Mindszenty- perben – amely a konstrult koncepcis perek tpushoz tartoz, terrorper – megjelenik a kommunista rendszer lnyege: a trsadalom leigzsa rdekben, a trtnelmi finomszerkezetek sztrombolsa, a jogrendszer felemsztse. Megjelenik mindaz, amit a trtnelem kriminalizlsnak is mondhatunk, amikor a bn ldzsre hivatott llamhatalom maga vlik bnzv.
 
A Mindszenty- per cljt s funkcijt tekintve egy nagy v folyamat rsze – ksrlet a legnagyobb magyar trtnelmi egyhz – a rmai katolikus egyhz – meggyengtsre, s tvlatilag megsemmistsre.
 
Jogi krdsben a Mindszenty – perben a Npbrsgok Orszgos Tancsa (NOT) – Jank Pter tancselnk elnklete alatt – nyltan megfogalmazta a jogellenes magatarts nlkli bnetjogi bnssg ttelt, ami a bntetjog hallt jelentette: „Trhetetlen volna, hogy a demokratikus haladst biztost llamrendet s llamformt reakcis erk szervezkedse akr jogellenesnek nem minsthet eszkzkkel is veszlyeztesse”
 
Ideolgiailag – ez a kommunista prtban, amely a hatalomban val megjelensnek els perctl fogva a legtrelmetlenebb vallsknt viselkedett (Nyikolaj Bergyajev) frontlis tmadst jelentett az istenhit ellen, a marxizmus – leninizmus kizrlagossgnak elrse rdekben, ha tetszik az ateizmus „llamvallss” ttelnek egyik llomsa. Ez egyben fenyegets a nem katolikus istenhv emberek fel is, egyfajta lecke az llami akarat mindenhatsgnak elfogadsra.
 
A per trsadalmi cljait kutatva ltnunk vilgosan kitnik – s ez forrsszeren is igazolhat a per elksztsnek anyagbl:
 
az egyhz felszmolsa rdekben az egyhzkormnyzat llami ellenrzs al vonsa;
az orszg lakossgnak tbbsgt kitev birtokok parasztsg fldtl val megfosztsa s integrlsa a diktatra kiszolgltatottjainak tmegbe;
a vallsos llampolgrok kiszortsa az rvnyesls minden terletrl.
Mindez rsze a magyar civil trsadalom sztzzsnak, nincstelenn – ez ltal kiszolgltatott – ttelnek.
 
Az egzisztencijban s emberi jogaiban vdtelen trsadalom ezltal az ltalnos szolgaelvsg llapotba kerlhetett, amely a permanens flelem fenntartsval uralhat.
Alig zrult be a brtnajt a hercegprms mgtt 1950. augusztus 3-n alrtk az okmnyt, amelyet a hatalom kiknyszertett, s amelyet „megllapodsnak” nevezett el az llam s a katolikus egyhz kztt. Szeptember 7-n pedig megjelent az 1950. vi XXXIV. tvr. a szerzetesrendek feloszlatsrl. Ezzel az 1947. vi XXXII. tc.- ben foglalt, a felekezetek teljes egyenjogsgrl alkotott trvny valjban a felekezetek egyenl leigzst jelentette.
 
Az egyhz elleni jabb akcisorozatot Farkas Mihly 1950. szeptember elejn „az j harci szakasz” bejelentssel indtotta el. Rvai Jzsef 1951. prilis 14-n a „kleriklis reakci, mint az imperializmus legfontosabb gynke” megjellssel tartott beszdet.
1951. mjus 4-n az MDP Titkrsga lsn „megterveztk” a Grsz pert, amelyet a Szabad Np 1951. prilis 13.-i tmadsval kezdtek el.
 
A Titkrsg megvitatta miknt lehet „egyik vagy msik pspkre f tzet irnytani (Elssorban Grszre, Pterire (sic!) s Shvoyra , utnuk Hamvasra s Papra )”. Elhatroztk a „plosok elleni per elksztst” is. A forrs ezt kveten gy folytatdik. „A per vdlottjait» amalgn« (sic!) mdszerrel kell kivlogatni: a plosokon kvl vdlott legyen a ciszter rendfnk s nhny pspk, akik ellen komoly bizonytkaink vannak.
 
A/ A per politikai vonala a kvetkez legyen: A vdlott plos szerzetes gyilkossgainak elkvetsnl szvetkezett a npi demokrcia eskdt ellensgeivel, ellenforradalmi szervezetet ptett ki, s ebben a munkjban tmaszkodott nemcsak sajt rendjre, hanem az egsz kleriklis reakcira, belertve a pspki kart.
 
B/ A pernek bizonytani kell, hogy a vdlott pspkk a rgi rend vissza-lltst akarjk, eskdt ellensgei a npi demokrcinak, illeglisan dolgoznak ellene, megszegik trvnyeinket, kmkednek, valutazletet ktnek stb. Ezek a pspkk csalrdul rtk al az llammal kttt egyezmnyt, egy pillanatig sem gondoltak az egyezmny becsletes betartsra, nem lehet teht rjuk bzni az egyezmny betartsrl val gondoskodst sem.
Nem sokkal ezutn 1951. mjus 15-n fellltottk az llami Egyhzgyi Hivatalt az egyhzkormnyzat tvtelre.
 
A Grsz perben tletet hoz Olti Vilmos majd msodfokon a Legfelsbb Brsg Jank tancsa olyan megllaptsokat tett, amelyek a tovbbi perekre is kihatssal voltak.
 
Mester Margit az UNUM nvrek rendalaptja ellen indtott koncepcis per – a diktatra pseudo -jognak tipikus rvnyeslsi terlete.
 
Mester Margit s trsai „bne” abban jelentkezett, hogy a szerzetesrendek feloszlatsa utn tbben kzsen breltek lakst, hitleti tevkenysgket is kzsen folytattk.
Az Alkotmnyban kihirdetett szabadsgjogokat azonban teljes mrtkben fellrta a pszeudo- jog, amely a vallsszabadsgot vallsldzssel vltotta fel.
 
A perben olvashatjuk a megszokott - VH ltal ksztett - „vallomsokat”:
„Vallomsomat sszegezve beismerem, hogy a npi demokrcia ellenes belltottsgomnl fogva ellensgesen viszonyultam a npi demokrcihoz, igyekeztem annak fejldst s ersdst meggtolni. ppen azrt a lakossg krben lztottam, hazug propagandt terjesztettem, hogy elgedetlensget keltsek a dolgozk krben.”
 
A brsg eltt tett valloms e mondata, bizonnyal Mester Margit sajtja:
„Ezeken az sszejveteleken hitet tettnk amellett, hogy a szerzetesi fogadalmat tovbbra is megtartjuk s egymst anyagilag is segtjk.”
 
S a pseudo- jog sajtos megjelense az tletben: „a Grsz - per adatai megvilgtottk a szerzetesrendek szerept..” amely nem ms, mint a npi demokrcia megdntse. me, egy megdnthetetlen vlelem, amely vgigfut valamennyi gyn, amelyben szerzetesek a vdlottak.
 
Az „jhatvani lzads” gyben – ahol a hvek nem akartk, hogy a hatsgok elhurcoljk lelkipsztoraikat s krlvettk a templomot s a rendhzat - nem az a kiemelend amilyen brutalitssal az jrt el VH, de mg az sem, hogy milyen valtlansgokat vertek ki a tankbl, hanem Rkosi keze rsval rhet tetten a hatsgoknak adott utasts, hamis bizonytkok koholsra :
 
 „Ger, Farkas, Rvai visszavrlag. Lssa Pter e. felttlenl gondoskodni kell rla, hogy a szerzetesekre kompromittl tnyek s anyagok (irattr, Horthy – Hitler kpek, fasiszta knyvek, nyilas s horogkeresztek + dorbzolsok s lelmiszerhalmozsok adatai, sem a rgi sem az j akciknl el ne kalldjanak.”
A vdirat egy mondata: „… bandita Rajk Lszl” vallomsbl kitnik egy nagy nyugati s vatikni sszeeskvs.
 
A per lefolytatsa mr a sznjtk kategrijba tartozik
Br a mai eladsom a katolikus egyhz ellen indult eljrsokrl szl, nem lehet nem megemlteni a protestns vallsi vezetkkel szemben indtott eljrsokat. Ordass Lajos evanglikus pspk, vagy Ravasz Lszl reformtus pspk esetben lefolytatott eljrsok mindezt meggyzen igazoljk.
Ezek clja semmivel sem klnbztt a katolikusok ellen indtott eljrsoktl.
 
Az 1956-os forradalom egy pillanatra meglltotta az egyhzldzs hullmt, de a forradalom leverst kveten a hatalom nyomban visszatrt „a Lenini tra”.
 
Ezt legmagasabb szinten a diktatra els embere Kdr Jnos fogalmazta meg:
„Vannak azrt neknk is szerveink, pldul a BM is harcol (..) Meg kell rteni, hogy mik a klerikalizmus ellen tzzel, vassal, golyszrval s brtnnel is harcolunk, mert nlunk nem kleriklis, teht papi uralom van, hanem munks – paraszt uralom.”
Ennek gyakorlati megvalsulsa 1957 mrciusra 57 papot vettek rizetbe, s ez a szm az v vgre tovbbi 25 fvel emelkedett.
 
A rendszer nylt gyilkossgoktl sem riadt vissza. A hitoktatsnak s az ifjsg vallsos nevelsnek megakadlyozsra a hatalom a gyilkossgoktl sem riad vissza. Kenyeres Lajos tiszavrkonyi plbnos s Brenner Jnos rbakethelyi kpn bestilis mdon trtn meggyilkolsa.
 
Amikor megjelenik 1958-ban a politikai rendrsg sztrban a tmadlagos elhrts , jabb provokcik sorozata s bomlasztsi hullm csap le az egyhzra.
 
Msik kulcssz: a bomlaszts.
Szekuli Pl meggyilkolsa s plbnosa dr. Mikls Jzsefperbefogsnak a helyi egyhzkzssg sztbomlasztsa s lehetsg szerint az MSZMP fel trtn „tirnytsa” volt. (az gyet trgyal Dr. Csiki Ott bri s emberi tisztessge futtatta ztonyra). Ez azonban nem vltoztatott azon a ttelen: „A prt tmegkapcsolatainak szlestse szempontjbl, a klrus maga sszessgben s perspektvjban kibkthetetlen ellensges erk kategrijt kpez.”
 
A 60-as vek
 
A ’60-as vektl a konszolidldott kdri diktatra az EH – t a titkosszolglat rezidentrjv ptette ki s kzben nagyralt terveket sztt az 1962. oktber 11. – re sszehvott II. Vatikni Zsinat (1952 – 1965) befolysolsra s a vilgegyhz sztdarabolsra.Ez a nagyralt terv ugyan halva szletett, de belfldn a diktatra szortsa mit sem engedett.
 
Ezt tkrzi a titkos nyomozsok sokasga tovbb, hogy 1960 novembere s 1961 februrja kztt 800 szemlyt vettek rizetbe (kzlk 85 kerlt elzetes letartztatsba 22 pap, 25 volt szerzetes, 38 vilgi hv, s krlk 76 ft tltek el 1-12 v kztti szabadsgvesztsre.
 
Az egyhzi szemlyek s az egyhzat tmogat civilek elleni titkosszolglati dosszik kzl a „Fekete hollk” a „Missi”
 
Az egyhziaknak klnsen azt rtta fel a diktatra, hogy az ifjsggal foglalkozva keresztny – vezetsre alkalmas – elit kinevelsn fradoznak. Ez volt az alapja a szegedi Katona Nndor , Csizmazia Rezss Havass Gzaelleni pereknek pp gy, mint a hrom un. Regnum Marianum perek. Utbbiakat „Bktlenek”, „Bigottak”, „Ellenllk” – bonyodalmas titkos nyomozsainak menett sem tudjuk itt kifejteni.
 
A „bnket” gy fogalmazta meg a politikai rendrsg: „Tevkenysgkre a korbban kidolgozott regnumi trvnyek tovbbi folytatsa jellemz, fleg fiatal rtelmisgiek elvonsa a tmegszervezetektl, majd azok npi demokrcink elleni nevelse”- llaptotta meg egy 1967. december 4.-n kelt Intzkedsi terv.
 
Ugyancsak az egyhzldzs krbe tartozik, azaz eljrs, amelyet a szegedi egyetem nprajzprofesszora
 
Blint Sndor ellen folytattak gynkk hadnak segtsgvel – bevetve ellene sajt gyvdjt – dr. Kormnyos Istvnt -, aki „Mannlicher” majd „Mauser” fednven jelentett s manipullta „vdenct”, s mellesleg Blint professzor rgi bartja volt.
 
A Blint gyben vgl nem egyhzi vagy vallsos tevkenysg miatt mondtk ki a professzor bnssgt, hanem izgats miatt, mert nyugaton megjelent folyiratokat adott klcsn elolvassra bartainak.
 
Ez azonban nem vltoztat azon a lnyegen, hogy Blint Sndort katolikus meggyzdse miatt vonta eljrs al a diktatra, csupn – a professzor nemzetkzi tekintlye miatt- „ltztette” a pert ms kntsbe.
A 60-as vek vgn folyt mg egy jelents per, amelyben Lnrd dn s Tmr gnes nvr szerepelt, s amit ugyancsak sszeeskvs s kmkeds jogi formulsba fogalmaztak meg.
 
Az id elrehaladtval azonban a „lenini t” a vghez kzeledett, s az MSZMP KB 1989-re knytelen volt szembe nzni mindazzal, ami egyhzpolitika cmn trtnt Magyarorszgon.
: [az MSZMP] „Megszntette a vallsos rzleteket srt, leegyszerst ateista propaganda vadhajtsait, oldotta a vallsossggal szembeni politikai bizalmatlansgot.”
 
Beismeri a KB: „Az egyhzpolitikban elrt eredmnyek ellenre nem sikerlt mindenben meghaladni a mlt hibit „..Nem tagadhatk a vallsos meggyzds miatt, politikai indttats htrnyos megklnbztets egyes esetei sem, amelyek gyakran slyos lelkiismereti konfliktushoz vezettek..A nyolcvanas vek elejtl az egyhzak tmegbefolysa, a vallsossg nvekedett. Klnsen a fiatalok s az rtelmisg krben fokozdott a valls irnti rdeklds s a vallsossg is.” (Kiemels tlem K. F.)
 
Jegyzetek: kln oldalon
 

Szabolcska Mihly
Uram, maradj velnk!

          

Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?

tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!

 

 

 

dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!

 

Istvndi trtnethez

 

ROKHTY BLA
1890-1942
zeneszerz, orgonamvsz, orgonatervez, karnagy
79 ve halt meg

 

Dr BUCSAY MIHLY
1912 - 1988 - 2021
33 ve halt meg

 
Garai Gbor Jkedvet adj

Garai Gbor: Jkedvet adj

                  ennyi kell, semmi ms

   Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
   A tbbivel megbirkzom magam.
   Akkor a tbbi nem is rdekel,
   szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
   Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
   nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
   mg magnyom kivltsga se kell,
   sorsot cserlek, brhol, brkivel,
   ha jkedvembl, nknt tehetem;
   s flszabadt jra a fegyelem,
   ha rtelmt tudom s vllalom,
   s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
   S hogy a holnap se legyen csupa gond,
   de kezdd s folytatd bolond
   kaland, mi egyszer vget r ugyan –
   ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.

  

 

 

Dr. LAJTHA LSZL
1892-1963-2021
58 ve halt meg

 

Protestns Gradul

 

Dr FEKETE CSABA

 

 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok egy zsoltrprjnak tanulsgai
 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok s a viszonyts megoldatlansgai (dlvidki gradulok: blyei, klmncsai, nagydobszai)


ltogat szmll

 

Zsoltr s Dicsret

 

Egyhztrtnet

 

Tth Ferentz

 

Trtnelem

 

Trtnelem. Trk hdoltsg kora

 

Dr SZAKLY FERENC


trtnsz 1942-1999 - 22 ve halt meg

 

Vilghbork - Hadifogsg
Mlenkij robot - Recsk

 

Keresztyn Egyhzldzs
Egyhz-politika XX.szzad

 

Roma mlt, jv, jelen

 

PUSZTUL MAGYARSG - EGYKE

 

 

ADY ENDRE MAGYARUL

   

   Nem adta neknk az Isten,

   Hogy ki szeret, az segtsen,

   Sohasem.

 

   Magunk is ritkn szerettk,

   Kikrt szlltunk hsen, egytt,

   Valaha.

 

   Valahogyan bajok voltak,

   Lelknknek, e toldott foltnak

   Bajai.

 

   Egyformn raktuk a szpet

   Bartnak s ellensgnek,

   Mert muszj.

 

   Egyformn s mindig csaldtunk,

   De ht ez mr a mi dolgunk

   S jl van ez.

 

   S szebb dolog gy meg nem halni

   S knoztatvn is akarni:

   Magyarul.

 

 

KARCSONY NNEPRE

 

HSVT NNEPRE

 

PNKSD NNEPRE

 

Gyerekeknek - Bibliai Trtnetek
msolhat, nyomtathat

 

WERES SNDOR

A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt. 

 

 

A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal                      Oldal tetejre          ltogat szmll

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!