//palheidfogel.gportal.hu
//palheidfogel.gportal.hu

„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.” Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:


Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16


 

 

Erm s pajzsom az R, benne bzik
szvem. Zsoltr 28,7

… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti."  Karl Barth

.


Theolgia, Trtnelem, Gradul, Zsoltr


Heidfogel Pl

lelkszi nletrajz - 2015


Csaldi Honlapom:

//heidfogel-domjan.gportal.hu

phfogel@gmail.com

 

 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

www.refzarszam.hu

shopify site analytics
 

Heidelbergi Kt 1563

 

II. HELVT HITVALLS

 

A GENFI EGYHZ KTJA

A GENEVAI Szent Gylekezetnek CATHE- CISMUSSA
 
Avagy A Christus tudomnyban gyermekeket tant  FORMATSKJA 

M.Ttfalusi Kis Mikls ltal 1695 esztend 

A Genfi Egyhz Ktja 1695 Ennek ismertetje.

Klvin Jnos: A Genfi Egyhz Ktja Ppa 1907.
www.leporollak.hu - Nmeth Ferenc munkja

Hermn M. Jnos: A Genfi Kt tja Kolozsvrig

- Fekete Csaba Kt, egyhz,tants 

 

IRTA: Klvin Jnos

 

KLVINRL IRTK

 

Klvin vfordulk

 

KARL BARTH 1886-1968

 

Bib Istvn

 

Biblia - s jszvetsg Prbakiads -

 

Bibliakiadsok, knyvek
Magyar biblikus irodalom

 

Biblia v, vek utn

 

Dr Csehszombathy Lszl
szociolgus 1925-2007

 

OSCAR CULLMANN 1902-1999

 

Egyhzi Zsinatok s Knonjai

 

FORRSMVEK

 

GALSI RPD
Jakab, az r testvre

 

A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...

Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .

E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben,  a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal


2. Evagliumi klvinizmus szerk Galsi rpd Klvin kiad

 

 

Dr GRGEY ETELKA lelkipsztor, ir

 

1. Kzssg az szvetsgben

2. Biblia s liturgia

3. Prtusok s mdek...

4. Isten bolondsga

5. li, li, lama sabaktani?

6. Minden egsz eltrt?

7. Siralmak s kzssg

 

HARGITA PL
reformtus lelkipsztor


Istvndi 1924-1996 Ppa

 

Keresztny filozfia

 

Dr (Kocsi) KISS SNDOR

 

Kommentr 1967 s

 

Dr KUSTR ZOLTN

 

MLIUSZ JUHSZ PTER
1532-1572

 

DR NAGY BARNA

 

Dr PTOR IMRE

 

Dr RAVASZ LSZL pspk

 

SZEGEDI KIS ISTVN


1505 - 1572 REFORMTOR

 

SZENCI MOLNR ALBERT

1574 - 1633

 

Theolgiai irodalom

 

Temetsi beszdek

 

DR TTH KLMN
theolgiai professzor


1917 - 2009

 

DR. TRK ISTVN

 

Dr. VICTOR JNOS (1888-1954)

 

Rgi magyar Irodalom

 

Rgi knyvek s kziratok

 

XX. szzad Trtnelmhez

 

Webem - itt

 

PDF - MP3 - Doc - Odt formtum

 

Teremtsrl

„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a  legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
 
 
- Szentjby Szab Zoltn HEIDELBERGI KT
TRTNETE 1948.

SZENTJBY SZAB ZOLTN

HEIDELBERGI KT TRTNETE

Budapest, 1948 Reformtus Traktatus Vllalat kiadsa

Gyermekeimnek, hogy igyekezzetek a ti elhivatstokat s kivlasztatstokat erss tenni, mert ekkppen gazdagon adatik majd nktek a mi Urunknak s Megtartnknak, Jzus .Krisztusnak rk orszgba valbemenetel. (Olv. 2. Pter 1,10. s kv. vers.)

A KTRL LTALBAN

Kt, vagy teljesebb nevn katekizmus alatt ltalban olyan knyvet rtnk, amelyet krds- s felelet formban rtak meg azrt, hogy a benne foglaltakat minl egyszerbben, minl knnyebben s a legrvidebben adhassk el.

Legelszr, s azutn hossz idn keresztl csak az - egyhz letben hasznltk a katekizmus szt, amikor mg mint knyv nem is volt kzben, hanem krds-- s .felelet formjban tantottk a vallsi ismereteket, s a katekizmus sz alatt vallsos oktatst rtettek. Knyv formjban a kt a XVI. szzadban jelent meg elszr s' magnak a reformcnak az alkotsa. A reformtorok a Szentrs tantsait olyan elrendezsben foglaltk ssze, amely alkalmas volt arra, hogy a hvek a Szentrs rklet tantsait egyszer, rvid formban, knnyen magukv tehettk. Luther is, Klvin is szinte a legsrgsebb feladatuknak tartottk, hogy ktt, "rjanak, hogy megmutassk a lelkipsztoroknak, hogy mikppen kzljk az evanglium szerint reformlt keresztyn hit igazsgit nagyokkal s kicsinyekkel egyarnt.

A reformcit kvet vekben s vtizedekben a ktrs igen fellendlt. Ezzel nemcsak a gyermekek oktatast akartk biztostani, hanem a reformci hvei hitnek a Szentrson alapul igazsgt kvntk igazolni a bibliaellenes tantsokkal s tvelygsekkel szemben.

Ksbb aztn az egyhzi hasznlaton kvl, a vilgi irodalomban is mind gyakrabban tvettk a kt szt, s ezeknek a knyveknek szintn a tudnivalk rvid, vilgos eladsa volt a cljuk. Ilyen ktk: forradalmi kt, kommunista kt, szvetkezeti kt, tzi kt, egszsggyi kt stb.

Az egyhz ltal hasznlt kt anyaga a hitrl, az imdsgrl s a trvnyrl szlt. A ktnak krds- s felelet formjban val megrsa' eleinte igen kialakulatlan, bizonytalan volt. Volt olyan kt, amelyben a tanul tette fel a krdst s a lelkipsztor vlaszolt re,- volt olyan, amely az apa s fia kztti prbeszdben fejtette ki s foglalta ssze a hitrl, imdsgrl s trvnyrl szl igazsgokat. Hamarosan kialakult aztn az a forma amelyet ma ismernk.

Amikor a reformcinak, lutheri s klvini irnyzata kztti klnbsg egyre nyilvnvalbb lett, a nagyszmban megjelent ktk egyre fontosabb szerepet tltttek be, mert amellett, hogy siettettk a meggyzdsek helyes kialkulst, az elvek tisztzdst is szorgalmaztk. A XVI. szzadban, a reformcit kvet vtizedekben mintegy 175 kt volt forgalomban. E rengeteg kt kzl ma csak hrom van hasznlatban. Luther ktja, amely 1529-ben jelent meg, aztn az 1563-ban megjelent Heidelbergi Kt, s az Emdeni Kt, de e a harmadik tulajdonkppen nem ms, mint a A Heidelbergi Kt rvidtett kiadsa.

A Heidelbergi Kt hatsa oly rendkvli volt, hogy az utna megjelen ktk rsnl, kezdettl-fogva alapul vettk. Ez a kt lett minden reformtus egyhz ktja is gyannyira, hogy a hasznlatban lev klnbz reformtus konfirmcii iskolai ktk is a Heidelbergi Kt rvidtett tartalmt foglaljk magukban, - de emellett egyik hitvallsos szimbolikus - knyvnk is lett. Hitvallsos knyveink, mint Bullinger Henrik ltal 1566-ban Svjcban rt II. Helvt Hitvalls, amely knyv 30 fejezetben fejtegeti a reformtus keresztyn valls igazsgait; s a Heidelbergi Kt is reformtus keresztyn hitnk magyarzatt adjk.

Ez a kis fzetnk, amelyben most a Heidelbergi Kt trtnett adjuk, termszetesen nem lp fel s mr terjedelme miatt sem lphet fel tudomnyos ignyekkel s ilyen nem is vrhat tle. Egy ilyen igny megkveteli, hogy trgyval rszletesen s kimerten foglalkozzanak. Azok az sszefoglalsok s trtneti bevezetsek, amelyek a Heidelbergi Ktrl napvilgot lttak, ma rszint kevsb hozzfrhetek, rszint elg drgk. A mi clunk e fzetke kiadsval csak az, hogy minl hozzfrhetbben szolghasson testvreinknek a Heidelbergi Kt megismersben.

Minl szlesebb krben vlik ismeretess a Heidelbergi Kt, annl inkbb tudunk bizonysgot tenni refor mtus egyhzunkkal egytt a Kt alapjn arrl, hogy egyhzunk egyedl a Szentrs alapjn ll s a Szentrs magyarzsban ktfl csak magt a Szentrst fogadja el.

A HEIDELBERGI KAT TRTNETE

A Pfalzi vlasztfejedelemsg trnjra 1559-ben III. Frigyes kerlt (1559 - 1576), aki istenfl, szeldlelk ember s luthernus egyhznak alzatos, buzg fia volt. A Heidelbergi Kt az kezdemnyezsre, az kzremkdsvel jtt ltre - s e buzg luthernus fejedelem maga is reformtuss lett.

Mg III. Frigyes eldje, Ott Henrik (1556-1559) uralkodsa alatt, Heidelberg vrosban igen kilezdtt a helyzet a refrmci lutheri s klvini irnyzatnak lelkszei kztt. III. Frigyes maga el idzte s felhvta ket, hogy hitvallsukat rsban mutassk be. Amikor ez megtrtnt, kiderlt, hogy a tlz luthernusok szerint az r Jzus az rvacsorban testileg van jelen Krisztus testt az rvacsorzk szjjal veszik magukhoz, s nemcsak a hvek veszik azt, hanem a hitetlenek is. A reformtusok hitvallsa szerint Krisztus testt s vrt nem testileg veszik magukhoz a hvek, hanem lelkileg; csak - az rszesl lekileg Krisztus testben s vrben, aki hittel veszi maghoz a szentjegyeket, a hitetlenek azonban nem rszeslnek azokban. 

III. Frigyes igyekezett a szembenll feleket bkteni s meggrtette velk, hogy csendben s bkessgben maradnak addig, amg a klnbsget maga is alaposan megvizsglja. A vita mgsem sznt meg, st egyre kellemetlenebb s egszen botrnyoss fajult. Ezt a tarthatatlan helyzetet a fejedelem azzal a gykeres intzkedsvel oldotta meg, hogy a vitzk vezreit a heidelbergi lelkszi llsukbl elbocstotta. 

III. Frigyes fejedelem maga is tanulmnyozta a krdst a Biblibl. Buzg imdsgok kztt az emberi vlemnyk fltt a Szentrsban kereste az igazsgot, ami t a reformtus meggyzds tjra vezette. s a dnts 1561-ben a fejedelem letben is bekvetkezett. Elszakadt a luthernusoktl s btran hozzfogott az egyhz klvini irny reformlshoz. Eltltotta az rvacsorban az ostya hasznlatt s helyette elrendelte a kenyr megtrst. A templom falain lev festmnyeket bemeszeltette, a drga arany rvacsorai kelyheket eltvoltatta s helykbe cinbl, vagy fbl val kelyheket rendelt. Eltrlte a latin neklst, az oltrokat kittette a templombl s helykbe rasztalt llttatott. Megtiltotta, amit a luthernusok megengedtek, hogy a lelkipsztorokon kvl ms is keresztelhessen.
1562-ben Ill. Frigyes fejedelem elhatrozta, hogy orszga szmra egy megfelel ktt kszttet, hogy a felmerlt ellenttes nzeteket a bibliai igazsgok alapjn megszntesse s hogy gy a gyermekek, mint a felnttek kezbe a keresztyn valls igazsgainak vilgos s hit erst sszefoglalst adhassa s amely knyv a, ms vallsakkal szemben a reformtus egyhz hit s erklcstani elveit vilgosan feImutassa s igazolja. 

Egy ilyen kt megrsval megbzta a fejedelem Ursinus Zakaris s Olevinus Gspr heidelbergi tudsokat, akik az koruk ktirodalmnak, kztk Klvin 1541-ben megjelent ktjnak alapos ttanulmnyozsa utn a III. Frigyes ltal kvnt ktt elksztettk. A fejedelem azutn az rsba foglalt ktt a pfalzi vlasztfejedelemsg fvrosba, Heidelbergbe, mg ugyanazon vben, 1562-ben sszehvott zsinat el terjesztette (ezrt hvjk a ktt heidelberginek), amely zsinat a ktt egyhanglag elfogadta s a fejedelem sajt fejedelmi cmervel dsztve, lelkes keresztyni elsz ksretben 1563- ban ki is nyomatta.

Ebbl a nmet nyelven megjelent els kiadsbl (egyidejleg a latin nyelv fordtsa is megjelent) hinyzott a mai 80-ik krds, amely krds krl a ksbbi idkben oly sok harc folyt. A msodik kiadsban azonban. Mr benne volt az utols hrom sz kivtelv el, - az utols hrom szt pedig a harmadik kiadsban maga a fejedelem toldotta hozz, amikor a tridenti zsinatnak (1576) a reformci hveit kitkoz hatrozatrl rteslt. 

III. Frigyes fejedelem arrl is gondoskodott, hogy a kt kitztt rendeltetsnek megfeleljen. Ezrt azt hitvallsos - szimbolikus - knyvnek jelentette ki (a Szentrs mellett hit- s erklcsszablyoz knyvnek), elrendelte, hogy a lelkipsztorok a ktt kilenc szakaszra osszk fel s vasrnapokon, folytatlagosan, az igehirdets eltt olvassk fel. Ezt a felosztst, miutn igen terjedelmesnek mutatkozott, kvette az, hogy 'az esztend 52 vasrnapjnak megfelelen 52 rnapjra osztottk fel, s az 52 rnapon bell pedig 129 krdsre s feleletre. A Kt els kiadsbl csak az tnik ki, hogy az a Rmabeliekhez rott levl gondolatmenett kveti s hrom frszre oszlik. E hrom frsz alapjn trtnt, az rnapokra s krdsekre val feloszts: I. rsz az ember bns voltrl, Rm. 1:18-3:20, a II-IV. rnapja a 3-11. krds; .11. rsz a vltsgrl, Rm. 3:21-11:36., az V-XXXI. rnapja a 12-85. krds; III. rsz a hldatossgrl, Rm. 12:1-16:27., a XXXII-LII. rnapja a 86-129, krds.. A Heidelbergi Kt 1573 ta mr minden kiadsban ilyen beosztsban jelent meg.
Az idk folyamn a Heidelbergi Kt mind dntbb jelentsgre tett szert. Az iskolkban llandan tantottk, a templomokban vasrnap dlutnonknt egyszer nyelvn magyarztk, s az elbbi vasrnapon megmagyarzott rszt a gylekezet tagjaitl kikrdeztk. Ksbb a vasrnaponknti kikrdezs elmaradt s helyette az vi egyhzltogatsok alkalmval a gylekezet ifj- s reg tagjaitl egyarnt nyilvnos ktvizsglatnak vetettk al. III. Figyes alatt mg a polgri jog gyakorlst s a nslsi engedly elnyerst is a Heidelbergi Kt ismerettl s tudstl tettk fggv.

Termszetes, hogy a Heidelbergi Ktnak ez a nagy tekintlye gylletet tmasztott az ellensges indulat fejedelmekben s a msvalls egyhzi vezetkben egyarnt. A Kt rinak ppgy, mint magnak a fejedelemnek nagyon sokat kellett kzdenik a Kt vdelmben. Igen erss vlt a Kt elleni harc III. Frigyes utda alatt. III. Frigyest halla utn a fejedelmi szkben fia, VI. Lajos (1576-1583) kvette, aki tlz luthernus volt. mg azt sem engedte meg, hogy desapja koporsja mellett hsges lelkszei szolgljanak. A Kt hasznlatt betltotta s fejedelemsgbl mintegy 600 reformtus lelkipsztort s tantt szmztt, kztk Ursinust s Olevianust, a Kt rit is. 
VI. Lajos halla utn s a mg fellngolt nehz harcok megharcolsa utn azonban a Heidelbergi Kt mindentt teljes gyzelemre jutott. Az 1568-i Weseli, az 1571-i Emdeni, azc1618i Dordrechti zsinatok egymsutn fogadtk el s ismertk el, mint hitvallsi iratukat. Rengeteg idegen nyelvre lefordtottk, kztk a hber, arab, singhaliai, malji nyelvekre is s a Biblin, a zsoltrosknyvn, Luther Mrton Kis Ktjn kvl nincs ms knyv, amely annyira elterjedt s ismeretes volna, mint a Heidelbergi Kt. Sikert mutatja az is, hogy tantsait feldolgoztk verses alakban is, mint nlunk is, s mint katekizmusi nekeket ma is nekeljk.

A HEIDELBERGI KT HAZNKBAN

A Heidelbergi Kt haznkban is, mr rviddl keletkezs utn, ismeretess vlt. Ugyanis az 1564-65-66. vekben a magyarorszgi reformtus s luthernus lelkszek kztt nagy vita folyt, az rvacsora tanrl. A vita sorn, -a krds 'helyes rtelmezs fell megkrdeztk a Heidelbergben l lelkszeket, s krtk ket, hogy a vitt dntsk el. A heidelbergi lelkipsztorok vlaszukhoz mellkelve elkldtk a Heidelbergi' Kt egy. pldnyt is. Ettl kezdve nlunk is igen hamar ismeretess lett a Kt., Gylekezeteink igen megszerettk, annyira, hogy elbb a debreceni zsinat 1567-ben, ksbb a szatmrnmeti zsinat 1646-ban hitvallsos knyvl 'ismtelten elfogadta: Mr a debreceni zsinat elrendelte, hogy' a lelkipsztorok vasrnap dlutnonknt a templomokban ismertessk s magyarzzk. A debreceni zsinat utn tz vre, 1577-ben mr nyomtatsban is megjelent magyar nyelvn Huszr Dvid nyomdjban Ppn. Ez a Heidelbergi Kt els magyar nyelv fordtsa.

Termszetesen a Heidelbergi Kt sikere s ereje haznkban is kivltotta s feltmasztotta ellen az ldzst s harcot, amelyet Mria Terzia (1740-1780) s II. Jzsef (1780-1790) uralkodsnak ideje alatt a jezsuitk indtottak el. A jezsuitk befolysolsa kvetkeztben Mria Terzia e Heidelbergi Ktt a 30., 57., 80. krdsek miatt a rmai katolikus egyhz elleni lzt knyvnek minstette, megtiltotta a Kt tantst s egymsutn hrom rendeletben (1748-1749 -1757) elrendelte a Kt sszes pldnyainak lefoglalst s megsemmistst - s annak jabb kiadst eltiltotta.

Ezalatt az id alatt Erdlyben eredeti szvegben s szabadon jelenhetett meg a Heidelbergi Kt, de Mria Terzinak az erdlyi rmai katolikus pspk sztnzsre 1768-ban kiadott rendeletvel ott is elkoboztk az sszes pldnyokat. Csak az .1791 vi vallsgyi trvny alapjn jelenhetett meg ismt a Heidelbergi Kt, amelyet 1793-ban Nagyszebenben ki is, adtak eredeti szvegezsben.

A magyarorszgi reformtus egyhz. tiszntli egyhzkerleti rsze pedig 1781-ben azzal a krssel fordult II Jzsef csszrhoz, hogy a tilalmi rendeleteket oldja fel s engedje meg a Heidelbergi Ktnak eredeti szvegben val kiadst. Vlaszul II Jzsef , csszr rendeletileg megparancsolta, hogy a vits 30., 57. s 80. krdsekbl a rmai katolikus egyhzra nzve srelmes kifejezseket hagyjk ki s azoktl a ktt tiszttsk meg. E rendelet ellen reformtus egyhzunk kormnyz testletei hiba tiltakoztak s hivatkoztak vallsi meggyzdsk s szabadsguk korltozsra, a csszr az osztrk udvari iroda javaslatra a ktnak csak mdostott alakban, ,n val kiadst engedlyezte.

Ebben az eredeti szvegezstl megfosztott alakjban voltak teht knytelenek kiadn a Heidelbergi Ktt s gy jelent meg az, az elkobz rendeletek utn legelszr 
1787-ben. De mg 1787 utn is 1891-ig ilyen mdostottan jelent meg, mg vgre 1891-ben dr. Erds Jzsef debreceni professzor fordtsban s a tiszntli egyhzkerlet kiadsban az eredeti nmet szvegbl val fordts utn (az eltte lev kiadsok mind a latin fordts alapjn kszltek) ismt megjelent teljes eredeti egszben.

Jegyezznk meg egypr adatot a Heidelbergi Kt, magyar fordtsairl s kiadsairl is. Mint mr sz volt rla, a Heidelbergi Ktt magyarra elszr Huszr Dvid ppai prdiktor fordtotta le s adta ki Ppn 1577-ben. Utna Szrszi Ferenc debreceni lelkipsztor fordtotta - le jra 1604-ben. Gyermekek szmra Szenci Molnr Albert adta ki 1607-ben rvidtett-kivonatolt kiadsban. A XVII. szzadbl mintegy tizent kiadsrl tudunk: Az jabbak kzl dr. Erds Jzsef emltett fordtsa mellett, amelynek mr a tizenkettedik kiadsa forog hasznlatban, jelentsebbek dr. Antal Gza pspk, dr. Sebestyn Jen teolgiai professzor, Galambos Zoltn komromi lelkipsztor fordtsai.

Befejezs

A Heidelbergi Kt trtnetvel foglalkoz egyik r megllaptotta, hogy tzben megprblt arany a Heidelbergi Kt, amelynek feltn sajtsga, hogy nem az elmletekre, hanem a gyakorlati letre fekteti a slyt. S a mi szmunkra van-e gyakorlatibb dolog, mint a keresztyn hit, a krisztusi let? Fontosabb rsze az mindennapi letnknek, mint a kenyr. Maga a Kt felosztsa meg mutat ja, hogy a Kt rinak nemcsak tudomnya volt, , hanem szvk is, Istenben bz, Krisztusban rvendez, a Lleknek alzatosan engedelmesked szvk. A gyermek is azonnal megrti, hogy mirl van sz a Ktban. gy tant, hogy a benne foglat igazsgok necsak ismeretek, hanem a hv ember vallsttelei is legyenek.

Br ezek a vallsttelek vasrnap dlutnonknt templomainkban, kznsges helyeinken s hzanknt mindentt felcsendlnnek gyis, mint Ktnk rklet
tantsai, gyis mint katekizmusi nekeink; hogy mindannyian megismerjk lelknk megtartjt, a Jzus Krisztust.

TARTALOM:

A Ktrl ltatban

 

A Heidelbergi Kt trtnete.

 

A Heidelbergi Kt haznkban

Befejezs

 

Szabolcska Mihly
Uram, maradj velnk!

          

Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?

tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!

 

 

 

dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!

 

Istvndi trtnethez

 

ROKHTY BLA
1890-1942
zeneszerz, orgonamvsz, orgonatervez, karnagy
79 ve halt meg

 

Dr BUCSAY MIHLY
1912 - 1988 - 2021
33 ve halt meg

 
Garai Gbor Jkedvet adj

Garai Gbor: Jkedvet adj

                  ennyi kell, semmi ms

   Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
   A tbbivel megbirkzom magam.
   Akkor a tbbi nem is rdekel,
   szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
   Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
   nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
   mg magnyom kivltsga se kell,
   sorsot cserlek, brhol, brkivel,
   ha jkedvembl, nknt tehetem;
   s flszabadt jra a fegyelem,
   ha rtelmt tudom s vllalom,
   s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
   S hogy a holnap se legyen csupa gond,
   de kezdd s folytatd bolond
   kaland, mi egyszer vget r ugyan –
   ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.

  

 

 

Dr. LAJTHA LSZL
1892-1963-2021
58 ve halt meg

 

Protestns Gradul

 

Dr FEKETE CSABA

 

 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok egy zsoltrprjnak tanulsgai
 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok s a viszonyts megoldatlansgai (dlvidki gradulok: blyei, klmncsai, nagydobszai)


ltogat szmll

 

Zsoltr s Dicsret

 

Egyhztrtnet

 

Tth Ferentz

 

Trtnelem

 

Trtnelem. Trk hdoltsg kora

 

Dr SZAKLY FERENC


trtnsz 1942-1999 - 22 ve halt meg

 

Vilghbork - Hadifogsg
Mlenkij robot - Recsk

 

Keresztyn Egyhzldzs
Egyhz-politika XX.szzad

 

Roma mlt, jv, jelen

 

PUSZTUL MAGYARSG - EGYKE

 

 

ADY ENDRE MAGYARUL

   

   Nem adta neknk az Isten,

   Hogy ki szeret, az segtsen,

   Sohasem.

 

   Magunk is ritkn szerettk,

   Kikrt szlltunk hsen, egytt,

   Valaha.

 

   Valahogyan bajok voltak,

   Lelknknek, e toldott foltnak

   Bajai.

 

   Egyformn raktuk a szpet

   Bartnak s ellensgnek,

   Mert muszj.

 

   Egyformn s mindig csaldtunk,

   De ht ez mr a mi dolgunk

   S jl van ez.

 

   S szebb dolog gy meg nem halni

   S knoztatvn is akarni:

   Magyarul.

 

 

KARCSONY NNEPRE

 

HSVT NNEPRE

 

PNKSD NNEPRE

 

Gyerekeknek - Bibliai Trtnetek
msolhat, nyomtathat

 

WERES SNDOR

A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt. 

 

 

A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal                      Oldal tetejre          ltogat szmll

 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!