„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.”Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:
Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16
Erm s pajzsom az R, benne bzik szvem. Zsoltr 28,7
… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti." Karl Barth
A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...
Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .
E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben, a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal
„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
- Dr. BUCSAY Mihly vlasza: A hallei magyar knyvtr rgi magyar knyvei. 1941 MKSZ
VLASZ
DR BUCSAY MIHLY:
A hallei magyar knyvtr rgi magyar knyvei.
VARJAS BLA a Magyar Knyvszemle 1941. vf. 298—300. lapjn ismertette „Rgi magyar knyvek a hallei magyar knyvtrban" cm kiadvnyomat. Brl megjegyzsei alkalmasak arra, hogy munkm hitelt csorbtsk, klnsen azrt, mert a Magyar Knyvszemlben lttak napvilgot.
VARJAS szerint, gy ltszik, elkerlte figyelmemet, hogy HELLEBRANT a Rgi Magyar Knyvtr III. ktetben a lelhelyek felsorolsban nem trekedett teljessgre. Hosszasan fetjegeti, milyen kvetkezmnyekkel jr ez abban az esetben, ha valaki HELLEBRANTra tmaszkodva akarja egyes rgi magyar nyomtatvnyok ismert pldnyainak szmt megllaptani s idz is HELLEBRANTtl tbb idevonatkoz sort. Miutn velem szemben HELLEBBANTot gy tanul idzte, megllaptja: „Kell utnjrssal valsznleg egy csom hallei unikumrl kiderlne, hogy nem egyetlen pldny." Kiss fntebb pedig: „Tlzs BucsAYnak az a megllaptsa, hogy a knyvtr hromszznl tbb rgi magyar unikumot tartalmaz." VABJAS me nem kisebb bnket olvas fejemre, mint hogy magyar nemzeti knyvszeti mvet adok ki HELLE BBANT kziknyvnek alapos ismerete nlkl, vagy, amelyik mg kevsbb rokonszenves, hogy t. i. megfelel alap nlkl unikumnak kiltok ki magam flfedezte nyomtatvnyokat.
Ezzel szemben VARJAS eljrsnak jellemzsre elgnek tartom, ha knyvem mindssze kt oldalnyi „hasznlati utastsbl" idzek nhny sort. Ezt rtam a 16—17. lapon: „HELLEBRANT nem csinlt belle titkot, hogy az ismert pldnyok szmra vonatkoz megjegyzsei nem kimertek. Az n HELLEBRANTra pt megjellseimet is fenntartssal kell teht fogadni. Egyetlen cljukat azonban gy is betltik majd, hogy rterelik a knyvtr mindenkori kezelinek figyelmt a klnsen ritka nyomtatvnyokra."
Amikor valamely rgi magyar nyomtatvnyrl gondos, minden kzlst szemmeltart utnjrs utn sem talltam semminem emltst, nem tehettem egyebet, mint hogy egyedli ismert pldnyknt jelltem meg. VARJAS megfigyelhette volna, hogy nemcsak a Magyar Knyvszemle kzlseit vettem figyelembe (pl. 660. szm) a Rgi Magyar Knyvtron, SZTBIPSZKY ptlsn s ASZTALOS wittenbergi jegyzkn kvl, de tnztem a Rgi Magyar Knyvtrnak a Magyar Nemzeti Mzeum Szchnyi Knyvtrban vezetett, kziratos ptlsokban bvelked pldnyt is (pl. 677. szm), st kzltem 424 dolgozatom vgn azt a nhny megjegyzst is, amit az unikumok krdsben ZOVNYI JEN tett.
VARJAS azzal nyitja meg ismertetst, hogy a szerz, kinek mvrl r, nem szakember. Mint mindenki, n sem szeretek szemlyes krdsben a nyilvnossg el llni. VARJAsnak ez a megllaptsa azonban nemcsak knyvemre bortja a dilettantizmusnak ppen a knyvszetben elviselhetetlen fellegt, de kitnen jellemzi knyvismertet eljrst is. Rviden emlthessem meg, hogy a cmmsolatok ksztsbe a debreceni egyetemi knyvtr gyakornokaknt 1935 els felben, a tbbi knyvtrosi feladatba ugyancsak flven t a lipcsei Deutsche Bcherei-ban dr. CORDES vezetse mellett nyertem bevezetst. 1938-tl hallei teendim elltsban, mint nyomtatsban megjelent jelentsembl ki is tnik, fleg knyvszeti munklatokkal foglalkoztam. Ami az elmleti kpzettsget illeti, a knyvszetbl 1935 tavaszn mint mellktrgybl „summa cum laude" szereztem doktori fokozatot. Persze az ismertetnek nem kell ezt tudni. De akkor ne keltse azt a ltszatot sem, mintha biztos tudomsa volna az ellenkezjrl. Ha egyszer az ismertets elejn „nem szakemberknt" mutatja be a szerzt a Magyar Knyvszemle olvastbornak, hiba rja ksbb, hogy „lersai nagy gonddal kszltek".
Mg rhatnk arrl is, mennyire nem ismerte fel VARJAS jegyzkem elrendezsnek clszersgt, mennyire elmulasztott rmutatni pl. arra, hogy szaktottam azzal a tradcival, amely a respondenst tette meg a disputcik szerzjnek, vagy amely jbl lerta a mr kielgten lert pldnyokat is. Szt rdemelt volna az a trekvsem is, amely nem csupn cm-, hanem cmlapmsolatot kvn nyjtani, ha a tipogrfiai lehetsgek korltain bell is.
BUCSAY MIHLY.
Szabolcska Mihly Uram, maradj velnk!
Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?
…tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!
dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!
Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
A tbbivel megbirkzom magam.
Akkor a tbbi nem is rdekel,
szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
mg magnyom kivltsga se kell,
sorsot cserlek, brhol, brkivel,
ha jkedvembl, nknt tehetem;
s flszabadt jra a fegyelem,
ha rtelmt tudom s vllalom,
s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
S hogy a holnap se legyen csupa gond,
de kezdd s folytatd bolond
kaland, mi egyszer vget r ugyan –
ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.
A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt.
A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal Oldal tetejre