3. Klfldi egyhzi szemlyek levelei Mikls Imrhez
3.1. Gunnar Staalsett[35] Mikls Imrhez, 1989. mjus 24.
Genf, 1989. mjus 24.
Lut[h]ernus Vilgszvetsg
A ftitkr irodja
Mikls Imre rnak
llami Egyhzgyi Hivatal elnk
Budapest
Kedves Mikls r!
Ksznm prilis 30-i levelt, amelyben tjkoztat bennnket nyugalomba vonulsrl. Rendkvli rmnkre szolglt, hogy alkalmunk volt janur vgn nlunk tett ltogatsa sorn kifejezni a Luthernus Vilgszvetsg hljt a hivatala s a szvetsg kztti sokves egyttmkdsrt.
Meggyzdsem, hogy n szemly szerint jelentsen hozzjrult a pozitv fejldshez, amelynek tani voltunk ebben az idszakban. Magyarorszgi tagegyhzunkkal egytt vrakozssal tekintnk a jv fejlds fel, amely klcsnsen jtkony lesz az llam s az egyhz szmra s amely ersti majd az egyhz szerept a magyar np s globlis kldetse irnti szolglatban.
Krem fogadja legjobb kvnsgaimat a jvre s remnyteljesen „Au revoir” (viszontltsra).
Kivl tisztelettel
Gunnar Staalsett s.k.
ftitkr
3.2. Paul Poppard[36] levele Mikls Imrhez, 1989. mjus 30.
Vatikn, 1989. mjus 30.
Nemhvk Titkrsga
Mikls Imre rnak
llami Egyhzgyi Hivatal elnk
Budapest – Magyarorszg
Elnk r!
Ksznm nnek 1989. prilis 30-i levelt, a Magyar Npkztrsasg llami Egyhzgyi Hivatalbl val tvozsa alkalmbl.
Mindig megrzm tallkozsaink emlkt az elmlt vek sorn s fleg azokat, amelyekben rszem lehetett nnel a „Trsadalom s az erklcsi rtkek” szimpzium sorn Budapesten 1986 oktberben. Ha ez a tallkozs prbeszdre marxistk s keresztnyek kztt ltrejhetett, ez ugyancsak nnek volt ksznhet s ezrt hls vagyok nnek.
Legjobb kvnsgaimmal az n s az nhz kzelllk boldogsgra, biztosthatom Elnk r, kivl tiszteletemrl
Paul Poupard biboros s.k.
3.3. Hans Kolvenbach[37] levele Mikls Imrhez, 1989. jnius 2.
Rma, 1989. jnius 2.
A Jzus Trsasg Generlis Fnke
Rma, Borgo S.Spirito 5.
excellencija Mikls Imre rnak
Magyar Npkztrsasg
Excellencid!
rmmel vettem prilis 30-rl Budapestrl kelt kedves levelt, amelyben szves volt tjkoztatni engem abban az idpontban, amikor, elrve a korhatrt, elhagyja magas hivatalt a Magyar Npkztrsasg Kormnya szolglatban.
Mlysges ksznetemet fejezem ki, rtkelse kedves kifejezsrt. Fogadja a magam rszrl a legnagyobb nagyrabecsls s elismers rzseit mindazrt, amelyet a Jzus Trsasg rdekben Magyarorszgon tett. Megrt szolglatt nem felejtjk el. Hlval gondolok valamennyi tallkozsunkra, nnel s mindenek felett olyan jl elksztett magyarorszgi utazsomra.
Abban a remnyben, hogy az annyira gymlcsz egyttmkds folytatdhat az j krlmnyek kztt is, maradok kivl tiszteletem nyilvntsval
ksz hve
Hans Kolvenbach S.J. atya s.k.
3.4. Francesco Colasuonno[38] levele Mikls Imrhez, 1989. jnius 2.
A Vatiknbl. 1989. jnius 6.
llamtitkrsg
Az llamokkal val kapcsolatok szekcija
Igen tisztelt Dr. Mikls!
Remltem, hogy mlt hten tallkozom nnel Budapesten, azonban azt kzltk velem, hogy egszsgileg nincs jl s n tiszteletben akartam tartani az n kvnsgt, hogy nhny napi pihenst kvnt.
Megkaptam szves levelt, amellyel n kzlte velem visszavonulst az llami Egyhzgyi Hivatal elnki tisztbl. Sajnlattal tlttt el ez a kzls. Hrom v ta bartsgos munkakrlmnyeket hoztunk ltre, amely megengedte neknk, hogy kzs rdekldsre szmot tart krdseket vitassunk meg s konkrt eredmnyekre jussunk. Nem ktelkedtem abban, hogy ezen a vonalon tovbb haladva, mind gymlcszbb megrtsekre vonatkozlag munklkodtunk volna, a megjuls lgkrben, amely a jelen pillanatban jellemzi Magyarorszgot.
rmmel gondolok nre s kvnom nnek, hogy kedves Nejvel s egsz csaldjval, ders boldogsgban lvezheti a – remlem sok vt – harmadik kornak.
Engedje meg, kedves Dr. Mikls, hogy kifejezzem kivl tiszteletemet, s fogadja szvlyes kszntsemet
ksz hve
Francesco Colasuonno s.k.
apostoli nuncius
3.4. Roger Etchegaray[39] levele Mikls Imrhez, 1989. jnius 10.
Rma, 1989. jnius 10.
Roger Etchegaray bboros
Mikls Imre rnak
llami Egyhzgyi Hivatal, elnk
Budapest
Tisztelt Uram!
Igazn nagyon megindtott levele, amely tanstja finomsgt s hsgt. Igaz, mi rgta ismerjk egymst, s nem esett neheznkre klcsnsen tisztelni egymst. Tudom azt, hogy mit kpviselt az n szmra ez a nehz s kitart bevets egy klnsen knyes terleten, s gondolom milyen szakadst jelent az n szmra, hogy kldetsnek vget vetett.
Tallkozsaink eleven emlkt rizve, biztosthatom nt legszvlyesebb rzseimrl. Isten rizze meg nt az bkjben!
Roger Etchegaray biboros s.k.
3.5. Glen Garfield Williams[40] levele Mikls Imrhez, 1989. szeptember 4.
Genf, 1989. szeptember 4.
Dr.Glen Garfield Williams lelksz
Mikls Imre elnk r
Budapest
Kedves Mikls Elnk, kedves Bartom!
Most kis ideje mr, hogy megkezdte nyugdjas lett. Akartam rni nnek letnek annyira fontos pillanatban, azonban eddig akadlyozva voltam, elszr azrt, mert nem tudtam a cmt s aztn a Genftl val tvolltem egy idszak ltal klnbz utazsokon.[41] Azonban gondoltam nre, s beszltem nrl az elmlt hnapokban, s akartam rni nnek hrom dologrl.
Elszr, egy meleg szava a ksznetnek s nagyrabecslsnek az nnel val gymlcsz egyttmkds sok vnek tapasztalatrt. Klnbz felelssgeink s klnbz meggyzdseink voltak, azonban megtanultuk, hogyan mkdjnk egytt a magyarorszgi egyhzak javra az akkor hazjban uralkod trsadalmi-politikai felttelek mellett. Nem volt ez knny feladat egyiknk szmra sem, azonban n, szemly szerint sztnznek s nyeresget hoznak talltam. A folyamatban sokat tanultam, s nagy mrtkben nyertem nvekv klcsns megrtsnk s bizalmunk rvn. Mindenkor gy fogok tekinteni az nnel val kapcsolatomra, mint kumenikus tevkenysgem harminc vnek legjelentsebb tapasztalataira. Mindezrt rendkvl hls vagyok nnek.
Msodszor, egy szvlyes sz a szerencsekvnatra a nagyon magas elismersrt, amelyet a magyar llam adott nnek visszavonulsa pillanatban. Bsgesen igazolt elismerse volt egy gyakran knyes feladatnak, amelyet jl vgzett el. Vannak taln egyesek, akik nem lvn sem felelssgk, sem tapasztalatuk a magas tisztsg gondjait illeten az elmlt vtizedek krlmnyei kztt, megengedhetik maguknak, hogy kritizljk tevkenysgt. Nekem hasonl tapasztalatom volt. De azok kzlnk, akiknek kivltsga volt, hogy dolgozhattak nnel, jl tudjk, hogy a legmagasabb clok motivltk s n teljesen feladatnak szentelte magt. Szvlyesen gratullok nnek, hogy ezt elismertk az rdemrenddel, amelyet nnek tadtak. Sok bartja nnel rl.
Harmadszor a jkvnsgok szinte szava a jvre. A visszavonuls, gy talltam, nem a vge, hanem inkbb a kezdete a tevkenysg j formjnak, amelyben felszabadulva a hivatalos felelssg knyszertl, az ember tetszse szerint alkalmazhatja tapasztalatt s tudst, van, aki azt mondan: a blcsessget, amelyet az ilyen felelssg gyakorlsnak vei sorn szerzett. Lehet ez egy kihv s nagyon kielgt idszaka az ember letnek, amikor a mlt tapasztalatnak elvetett magvai kalszba szkkennek. Nagyon szinte remnyem s imdsgom, hogy Isten adjon nnek s kedves felesgnek sok-sok vet egszsgben s boldogsgban, hogy egytt lvezzk csendben s nyugalomban a nyugllomny gazdag idszakt.
Vgl biztosthatom, hogy felesgem teljes szvvel csatlakozik hozzm az elbbi rzsek kifejezsben, s mindketten remljk s bzunk abban, hogy a jv alkalmakat tartogathat szmunkra, hogy ismt tallkozzunk, kedves j felesgvel egytt akr Genfben, akr Budapesten. Mindenkor rm lesz ez szmunkra.
Megismtelt ksznetekkel, szerencsekvnatokkal s j kvnsgokkal vagyok szinte tisztelje
Glen Garfield Williams s.k.
3.6. Agostino Casaroli[42] levele Mikls Imrhez, 1989. szeptember 11.
A Vatiknbl, 1989. szeptember 11.
A Bboros llamtitkr
Igen tisztelt Mikls Imre rnak
Budapest
Igen tisztelt s emlkezetes Mikls r!
Kzeledik annak a szeptember 15-nek 25. vfordulja, amely lnyeges vltozst jelentett a Szentszk s a Kormny, az llam s az egyhz kztt Magyarorszgon. Egy dtum, amelyet bizonyosan trtnelminek tekinthetnk, s amely kezdett jelentette sok ms lpsnek, lerakva j fejldsek alapjait, amelyek jelentkeznek.
Gondolatom nem teheti, ebbl az alkalombl, hogy ne forduljon n fel, aki akkor, mint elnkhelyettese a felekezetekkel val kapcsolatok llami szervezetnek, majd elnki minsgben aktvan ksrte ezt az egsz folyamatot, az elkszts szakaszban, a megegyezsek megktsben s aztn az ezeket kvet lpsekben, egszen a legutbbi idkig.
n is, mint rszese a behat munknak, amelyet a kt fl vgzett, kzvetlenl tansthatom az odaadst, [amelyet] n a meggyzdsek s az akarat szintesgvel tanstott, hogy a kzs erfesztsnek pozitv eredmnyeket biztostson, lekzdve a nehzsgeket s a jvbe tekintve egy olyan optimizmussal, amelyet a tnyek a helyzet realitsban gykereznek mutattak meg.
gy hiszem, n most a mltba tekinthet – kezdve 1963. mjus elejn, amikor XXIII. Jnos ppa rendelkezse arra indtott engem, hogy els zben lpjem t a magyar hatrt, nt talltam, amint vrt rem – annak elgttelvel, aki nem munklkodott hiba. Egy elgttel, amelyet n is, a magam rszrl rzek.
Visszagondolok ebben a pillanatban, tl szmos hivatalos tallkozsunk hivatalos rszn, az elzkenysgre, amely szinte azonnal szvlyessg s, ha gy fejezhetem ki magam, szinte bartsgg vlt, amelyet n llandan irntam tanstott szemlyi szinten, s amelyet n jl tudja, n is osztottam.
Most a jvbe tekintve, amely mind jobbnak grkezik, rmmel fejezem ki annak, aki hozzjrult annak elksztshez.
Kifejezem szinte jkvnsgaimat nnek s kedves felesgnek s minden csaldtagjnak, krve szmukra a magassgbl jv ldst
A.Casaroli bboros s.k.
3.7. Agostino Casaroli levele Mikls Imrhez, 1990. februr 11.
Esztergom, 1990. februr 11.
Tisztelt Mikls r!
E napokban Budapesten lvn a Magyarorszg s a Szentszk kztti diplomciai kapcsolatok rendezse cljnak alkalmbl, nem tehetem, hogy ne gondoljak nre s a munka veire, amelyek megelztk ezt az igazn trtnelmi pillanatot.
Az idk megrse hossz s nem knny volt, de minden ehhez val hozzjruls megrzi rtkt.
Meg kell mg ksznnm a j kvnsgokat s szves szavakat 75. szletsnapomra. n is visszatekintek az elvgzett munkra s elkszlk arra, hogy msokra hagyjam a folytatst.
Mindig emlkszem nre s nnel kedves Nejre, akinek, krem szveskedjk tadni dvzletem s jkvnsgaimat, amit rlk kldeni Neki e krlmnyek kztt.
Nem jn-e ms alkalommal Rmba?
Kivl tiszteletemmel
Agostino Casaroli bboros
3.8. Giovanni Cheli[43] levele Mikls Imrhez, v nlkl
Monsignore Giovanni Cheli, Santa Giusta c. rseke
A Vndorlk s ton lvk Ppai Tancsnak elnke
Palazzo S. Calisto
Kedves Excellencis Uram!
Legszvlyesebb jkvnsgaimat kldm az jvre, amely remlem gazdag lesz jban n s csaldja szmra.
1989 mlyrehat vltozsokat hozott egsz Eurpban, az egyhz szmra is. Mjusban Pcsre ltogatok egy kongresszusra a cignyok pasztorlis gondozsrl s ebbl az alkalombl szmtok arra, hogy viszontlthatom. Emlkezem mg a munkra, amelyet egytt vgeztnk, s amely arra szolglt, hogy a maga idejn megoldjuk az igen slyos problmkat: az egyhzmegyk betltst, a Mindszenty-krdst, a papok parlamenti tagsgt stb. n mindig megmutatta, hogy megrti az egyhz ignyeit, akkor is, amikor nem volt knny ezt megtenni.
Ha van alkalma Olaszorszgba jnni s Rmba, nagyon fogok rlni, ha vendgl lthatom hzamban.
Ismtelt jkvnsgokkal fogadja dvzletemet, ksz hve
Giovanni Cheli s.k.
Jegyzetek
[1] A tmrl ld. ltalnossgban: SZNT KONRD OFM.: Az egyhzgyi hivatal titkai. Bp., 1990.; BALOGH MARGIT: Egyhz s egyhzpolitika a Kdr-korszakban. In: Eszmlet, 1997. 34. sz. 69-79. p.; MAJSAI TAMS: Kinek a titka? (Egyhzak versus Hivatal). In: NYERGES ANDRS (szerk.): Kzrdek iratok, adatok s az llampolgr. Bp., 1997. 89-128. p.; BERTALAN PTER: Egyhz s politika: a Kdr-rendszer egyhzpolitikja a dl-dunntli rgiban. Kaposvr, 2000. Kzlemnynkhz felhasznltuk (tovbbi hivatkozsok nlkl): BALOGH MARGIT – GERGELY JEN: Egyhzak az jkori Magyarorszgon, 1790-1992. Kronolgia. Bp., 1993. (Histria knyvtr. Kronolgik, adattrak, 1.) 376-388. p.
[2] A szmos dokumentum kzl csak egyet emltnk, a korszak vgnek llapott tkrz egyik alapos sszefoglalst: MIKLS IMRE: Az MSzMP egyhzpolitikja. Az llam s az egyhzak viszonya. Bp., 1987. (MSZMP Politikai Fiskola)
[3] Errl a parlamenti lsrl ld.: FAZEKAS CSABA: Kultrbke, 1987. „Vita” a Kdr-kormny egyhzpolitikjrl a parlamentben. In: ArchivNet, 2003. 1. sz. [Online: http://www.archivnet.hu] Az 1987 decemberi parlamenti ls lnyegrl, s az egyhzaknak „szvetsgi politika” cmn a prtllam szolglatba llsrl mr 1989-ben pontos lerst adta: WILDMANN JNOS: Bcs az llamegyhztl. In: Hitel, 1989. 16. sz. 44-45. p. A folyamatrl ld. mg rvid sszefoglalsknt az emltettek mellett: GERGELY JEN: Egyhzak. In: A Dunnl. Magyarok a 20. szzadban (1918-2000) Bp., 2001. (Encyclopaedia Humana Hungarica 9.) [Magyar Elektronikus Knyvtr: http://mek.oszk.hu/01900/01906/html/index5.html ] Stb.
[4] Ld. pl. a Politikai Bizottsg 1987. december 1-jei lst. NMETH JNOSN (szerk.): Az MSZMP kzponti vezet szervei lseinek napirendi jegyzkei. IV. kt. 1981–1989. Bp., 2001. (A Magyar Orszgos Levltr segdletei. I/4.) (tovbbiakban: MSZMP-jegyzkek, 2001.) 180. p.
[5] KULCSR KLMN: Kt vilg kztt. Rendszervlts Magyarorszgon, 1988-1990. Bp., 1994. (tovbbiakban: KULCSR, 1994.) 265-266. p. Kulcsr Klmn egy klfldi szociolgusnak adott interjban fejtette ki elszr llspontjt, amelyet rdillomsok (BBC, SZER stb.) is tvettek. EIBNER, JOHN: The Rule of Law in Hungary. An Interview with Dr. Klmn Kulcsr. In: Religion in Communist Land, 1989. Nr. 2.
[6] V. 31. sz. jegyz. ill. MSZMP-jegyzkek, 2001. 212., 215., 218. p.; valamint: LAKOS JNOS (sajt al rend.): A Magyar Szocialista Munksprt Kzponti Bizottsgnak 1989. vi jegyzknyvei. II. kt. Bp., 1993. (A Magyar Orszgos Levltr forrskiadvnyai. 24.) (tovbbiakban: MSZMP KB-jegyzknyv, 1993.) 1388-1389. p.
[7] Mit kvn a magyar nemzet? (1989. mrcius 15.) Kiadsra ld. pl.: BOZKI ANDRS (szerk.): Tiszta lappal. A FIDESZ a magyar politikban, 1988-1991. Bp., 1992. 135. p.
[8] Kbel Szilvia levltri kutatsai alapjn. Ezton is ksznm, hogy kziratban lv adatait hasznlhattam.
[9] MSZMP-jegyzkek, 2001. 216., 219. p.
[10] Npszabadsg, 1989. mjus 3. 4. p.
[11] Npszabadsg, 1989. mjus 3. 1., 4. p. Megjegyezzk, nyilatkozatban ugyanakkor elg szerencstlenl fogalmazott, amikor az 1989-es vltozsok nagysgrendjt 1958-hoz hasonltotta, „amikor az llam felhagyott a nylt szembenllssal, s szvetsget keresett az egyhzakban”.
[12] Npszabadsg, 1989. mjus 11. 5. p.
[13] Npszabadsg, 1989. mjus 15. 5. p.
[14] Konkrtan Mikls Imre szemlyrl: TTH GUSZTV: Bcs Mikls Imrtl, az llami Egyhzgyi Hivatal volt elnktl. In: Hitel, 1989. 20. sz. 35-36. p.; ltalban az EH-rl: BLINT B. ANDRS: Hittanra. In: Magyar Nemzet, 1989. mjus 20. 5. p.; SARLS MIHLY: Az EH-rl s a Bkepapi Mozgalomrl. In: Tr-Kp, 1989. 36. sz. 30-31. p. (Ld. mg a 3. sz. jegyz.-ben idzett Wildmann-tanulmnyt.) Az EH tevkenysgt nyilvnosan illettk kritikval mg kormnyzati politikusok, egyhzi szervezetek, szemlyek is: Magyar Hrlap, 1989. jnius 9. 5. p. (Raft Mikls, a Miniszterelnki Hivatal llamtitkrnak nyilatkozata.); Magyar Nemzet, 1989. jlius 8. 7. p. (interj Vrszegi Asztrik bencs fapttal az EH-rl s a vallsgyi trvnyrl); Magyar Nemzet, 1989. jlius 13. 4. p. (A Magyar Protestns Kzmveldsi Egyeslet nyilatkozata az EH utn kialakult helyzetrl) Stb.
[15] Tth Kroly reformtus pspk pldul gy nyilatkozott, hogy nincs szksg az elmlt vtizedek egyhzi srelmeinek felhnytorgatsra, s el kell ismerni az EH szerept a szocialista llam s az egyhzak kztti prbeszd, valamint egyttmkdsk kialaktsban. Br Imre rmai katolikus kanonok hangslyozta, hogy a ppa is elismerte az EH pozitv, kzvett szerept, Viczin Jnos, a Szabadegyhzak Tancsnak elnke pedig „trtnelmi kldetst” tulajdontott a Mikls Imre vezette hivatalnak. Magyar Nemzet, 1989. jlius 5. 3. p.
[16] Ld. errl a kzlt dokumentumon kvl: Npszabadsg, 1989. prilis 20. 4. p.
[17] Tovbb a nyitott utakon. In: Vigilia, 1980. 10. sz. 651-659. p.; Kzs keresztyn felelssgvllals a hazaszeretet polsrt s a trsadalmi fejlds elmozdtsrt. In: Lelkipsztor, 1984. 5. sz. 267-271. p.; A prbeszd tanulsa kzben. In: Vilgossg, 1986. 4. sz. 213-222. p.; A dialgust folytatni kell. In: Npszabadsg, 1986. 302. sz. 15. p. stb.
[18] Ld. pl.: Eltletektl mentes prbeszdet. In: Magyar Hrlap, 1988. augusztus 20. mellklet 7. p. Itt pldul „Eurpa lelki jjszletse” kapcsn arrl rt, hogy elfogadja a „szocializmus humanista alaptteleit”, tovbb vallsellenessge miatt mg a marxizmust s a szocializmust sem szabad eltlni, s az llam illetve az egyhz rszrl egyarnt vllalni kell a marxista-keresztny dialgus kvetelmnyeit, kvetkezmnyeit. Ld. mg: Megtisztuls s felemelkeds. In: Magyar Nemzet, 1988. december 9. 4. p. stb.
[19] CSERHTI JZSEF: Lelki jrakezds s nemzeti egysg. In: Magyar Nemzet, 1989. jlius 11. 6. p.
[20] Megjelent a Koinonia c. folyirat 1994. vfolyamban. jrakzlte: „Gyalzatos volt, ami velnk trtnt”. In: Npszabadsg, 2001. szeptember 3. [Online: http://www.nol.hu]
[21] Ld. pl. Magyar Nemzet, 1988. jlius 18. 5. p.; ksbbiekben: j Frum, 1989. 17. sz. 3-4. p.; Magyarorszg, 1990. janur 12. 21. p. stb.
[22] Minderrl ld. mg: KULCSR, 1994. 266-269., 302-303. p.
[23] A tancskozst mg augusztus 14-n ksztettk el. MSZMP-jegyzkek, 2001. 326. p.
[24] Magyar Hrlap, 1989. jnius 29. 7. p.; Vilg, 1989. jnius 29. 34. p. Sarkadi llspontjt rszletesen, tanulmny formjban is sszefoglalta 1989-ben: SARKADI NAGY BARNA: Demokratikus jogllam s egyhzpolitika. In: Trsadalmi Szemle, 1989. 6. sz. 22-31. p.
[25] Az irnyelvek jnius 14-i elfogadsa utn az MSZMP Kzponti Bizottsga jlius 28-n, alapos trgyals utn alaktotta ki llspontjt. Az ebbl fakad feladatokat kvetkezetesen igyekeztek a prt politikjban is rvnyesteni. MSZMP KB-jegyzknyv, 1993. 1334-1345., 1404-1407. p.; Npszabadsg, 1989. augusztus 5.; az Elnksg szeptember 28-i llsfoglalsrl: MSZMP-jegyzkek, 2001. 329. p.
[26] Kulcsr Klmn megfogalmazsa szerint Sarkadi „a ksbbi trvny megalkotsban nagyon kellemes s okos partnernek bizonyult”. KULCSR, 1994. 266. p.
[27] A kzlt dokumentumok Mikls Imrtl kerltek Szigeti Jenhz, aki azokat kzlsre szerkesztsgnknek eljuttatta. (Felajnlst ezton is ksznjk!) Mikls Imre levelei (vagyis az 1.1-1.4. sz. dokumentumok) egykor msolatok, a magyar szemlyek ltal Miklshoz rt levelek (1.5. illetve 2.1-2.4 sz. dokumentumok) s.k. alrssal elltott eredetiek. A klfldi szemlyek ltal Miklsnak rt levelek (3.1.-3.8. sz.) az idegen nyelv eredeti egykor nyersfordtsai. A kzrssal jelzett alrsokat kurzivltuk, a tbbi szveg gpirat.
[28] Megjegyzs: A levl keltnek napjn Mikls Imre egybknt Genfbe utazott az Egyhzak Vilgtancsa, a Reformtus illetve a Luthernus Vilgszvetsg meghvsra Tth Kroly reformtus pspk, Nagy Gyula evanglikus pspk s Viczin Jnos, a Szabadegyhzak Tancsa elnknek trsasgban. Npszabadsg, 1989. janur 31. 5. p. V. 40. sz. jegyz., 2.3. sz. dokumentum.
[29] Az orszggyls 1988. oktber 7-i lsn 360 kpviselbl 317 a vzlpcs ptse mellett, 19 pedig ellene szavazott. Az egyhzak ltal az akkori orszggylsbe intzmnyesen deleglt 8 kvet kzl csak egy ellenezte a projektet.
[30] Br Imrt 1989. november 20-n mentette fel Paskai Lszl esztergomi rsek a ftitkri tisztsgbl.
[31] 1989. janur 18-n nylt meg a reformtus egyhz IX. zsinata Budapesten. (Eredetileg 12 vre kapott mandtumot, de 1991 februrjban feloszlatta nmagt, j vlasztjogi stattumokat is alkotott.) Lelkszi elnkk Kocsis Elemr tiszntli pspkt vlasztottk, Tth Kroly dunamellki pspk az alelnki posztot kapta.
[32] Az MSZMP Politikai Bizottsga 1983. februr 15-n trgyalta az „Egyhzpolitika nhny fontosabb krdse” c. dokumentumot, mely az Agitcis s Propaganda Bizottsg janur 10-i elterjesztse alapjn a Politikai Bizottsg 1973. decemberi hatrozatnak megjtst, aktualizlst tartalmazta. MSZMP-jegyzkek, 2001. 76., 342. p. A Mikls ltal emltett Trsadalompolitikai Bizottsg (1988 decembere ta gy neveztk az Agitcis s Propaganda Bizottsgot) az EH-elnk elterjesztse alapjn 1989. mrcius 1-jn valban megtrgyalta az egyhzpolitikai megjtst, valamint az j egyhzpolitikai trvny irnyelveit. MSZMP-jegyzkek, 2001. 369. p.
[33] V. a bevezetsben, 3. sz. jegyz.-hez rottakat.
[34] Az EH elnkhelyettesei Sarkadi Nagy Barna s Bugr Pter, fosztlyvezeti Bai Lszl, Bak Istvn, Pozsonyi Lszl s Vlgyesi Mtys voltak, utbbiak kzl nem tudjuk, kik vettek rszt az nnepsgen.
[35] Staalsett, Gunnar norvg evanglikus lelksz, osli pspk, sokig a Nobel-bkedj Bizottsg tagja. 1986-1991 kztt a genfi szkhely Luthernus Vilgszvetsg ftitkra, ksbb a Nemzetkzi Vallsszabadsg Trsasg vezetje.
[36] Poppard, Paul (1930-) francia pap, mr fiatal korban a ppai diplomcia szolglatba llt. 1979-ben prizsi segd-pspk, majd rsek, 1985-tl bboros. Szmos ppai intzet, titkrsg, trsasg meghatroz szemlyisge, tbb – magyarul is megjelent – teolgiai m szerzje. 2001-ben a Pzmny Pter Katolikus Egyetem dszdoktora lett. Legfontosabb posztja taln a Kria Ppai Tancsnak elnke, a Szentszk „kulturlis minisztere”, ksbb a ppasg mltjnak tisztzsban is szerepet vllalt.
[37] Kolvenbach, Peter-Hans (1928-). Holland jezsuita, a Kzel-Keleti Provincia elljrja, majd a Ppai Keleti Intzet rektora. 1983-tl a jezsuita rend fnke. 1995-ben jabb ltalnos rendgylst tartott. Elszr 1985 jniusban, majd ezt kveten rendszeresen megltogatta a magyarorszgi jezsuitkat.
[38] Colasuonno, Francesco (1925-2003) dl-olasz szrmazs fpap, 1947-es felszentelse utn a Szentszk egyik legismertebb diplomatja. 1998-tl bboros. A „keleti politika” meghatroz szemlyisge, 1986-tl apostoli nunciusknt rendszeresen trgyalt a magyar llam kpviselivel, 1989-1990-ben a diplomciai kapcsolatok helyrelltsban vllalt szerepet. 1989. jnius 5-n rt vget egyik, egy hetes magyarorszgi ltogatsa.
[39] Etchegaray, Roger (1922-) francia fpap, 1947-ben szenteltk fel, 1966-ban a francia pspki konferencia ftitkra. Tbb magas rang francia egyhzi tisztsg betltse utn a Szentszk irnytsnak meghatroz alakja, II. Jnos Pl ppa idejn az llamokkal val kapcsolatok felelse 1979-tl. 1984-tl az Igazsg s a Bke Ppai Tancsnak elnke, 1994-tl a 2000. jubileumi v nnepsgeit koordinl vatikni testlet elnke.
[40] Williams, Glen Garfield (1923–1994) walesi baptista lelksz, evanglikus teolgus. 1959-1968 kztt az Egyhzak Vilgtancsnak titkra, 1961-tl az Eurpai Egyhzak Konferencijnak titkra, majd ftitkra. 1975-ben a magyarorszgi evanglikus teolgiai akadmia dszdoktora.
[41] Sic!
[42] Casaroli, Agostino (1914-1998) olasz fpap, diplomata, az nevhez fzdik a VI. Pl ppa idejn kialakult s II. Jnos Pl ppa idejben folytatott vatikni „keleti politika” elmlytse, ennek egyik legltvnyosabb jele a Magyar Npkztrsasggal 1964-ben kttt megllapods volt. rsekknt, a rendkvli egyhzi gyek titkrsgnak vezetjeknt (a Vatikn „klgyminisztereknt”) 1963-tl tbbszr trgyalt Budapesten. Bboros llamtitkr, 1979-1991 kztt a Vatikn llamtitkrsgnak vezetjeknt a ppasg „kormnyfje” volt. 1990. februr 9-n Budapesten Nmeth Mikls miniszterelnkkel rta al a teljes kr diplomciai kapcsolatok helyrelltsrl szl megllapodst. Ld. minderrl tanulsgos visszaemlkezseit: CASAROLI, AGOSTINO: A trelem vrtansga. A Szentszk s a kommunista llamok (1963-1989). Bp., 2001. 160-171. p. Jellemzshez tanulsgos: KULCSR, 1994. 269. p. 13. sz. jegyz.
[43] Cheli, Giovanni (1918-) bboros, 1978-1986 kztt a Szentszk lland megfigyelje az ENSZ-ben, majd 1998-ig a „Vndorlk s ton Lvk” Ppai Tancsnak elnke. A Szentszk egyik legismertebb diplomatja, „utaz nagykvete”, klnleges gyekkel megbzott apostoli nunciusa volt. Ilyen minsgben trgyalt 1971-ben a budapesti amerikai nagykvetsgen tartzkod Mindszentyvel, a Magyar Npkztrsasg s a Vatikn szmra egyarnt j megolds kialaktsban komoly szerepet vllalt, Mindszenty egyik ksrje volt a kvetsg elhagysakor. Ld. minderrl: SZATUCSEK ZOLTN: Makacs regr vagy nemzetment vtesz? Harminc ve, 1971. szeptember 28-n engedtk ki az orszgbl Mindszentyt. In: ArchivNet, 2001. 1. sz. [Online: http://www.archivnet.hu]
|