//palheidfogel.gportal.hu
//palheidfogel.gportal.hu

„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.” Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:


Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16


 

 

Erm s pajzsom az R, benne bzik
szvem. Zsoltr 28,7

… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti."  Karl Barth

.


Theolgia, Trtnelem, Gradul, Zsoltr


Heidfogel Pl

lelkszi nletrajz - 2015


Csaldi Honlapom:

//heidfogel-domjan.gportal.hu

phfogel@gmail.com

 

 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

www.refzarszam.hu

shopify site analytics
 

Heidelbergi Kt 1563

 

II. HELVT HITVALLS

 

A GENFI EGYHZ KTJA

A GENEVAI Szent Gylekezetnek CATHE- CISMUSSA
 
Avagy A Christus tudomnyban gyermekeket tant  FORMATSKJA 

M.Ttfalusi Kis Mikls ltal 1695 esztend 

A Genfi Egyhz Ktja 1695 Ennek ismertetje.

Klvin Jnos: A Genfi Egyhz Ktja Ppa 1907.
www.leporollak.hu - Nmeth Ferenc munkja

Hermn M. Jnos: A Genfi Kt tja Kolozsvrig

- Fekete Csaba Kt, egyhz,tants 

 

IRTA: Klvin Jnos

 

KLVINRL IRTK

 

Klvin vfordulk

 

KARL BARTH 1886-1968

 

Bib Istvn

 

Biblia - s jszvetsg Prbakiads -

 

Bibliakiadsok, knyvek
Magyar biblikus irodalom

 

Biblia v, vek utn

 

Dr Csehszombathy Lszl
szociolgus 1925-2007

 

OSCAR CULLMANN 1902-1999

 

Egyhzi Zsinatok s Knonjai

 

FORRSMVEK

 

GALSI RPD
Jakab, az r testvre

 

A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...

Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .

E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben,  a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal


2. Evagliumi klvinizmus szerk Galsi rpd Klvin kiad

 

 

Dr GRGEY ETELKA lelkipsztor, ir

 

1. Kzssg az szvetsgben

2. Biblia s liturgia

3. Prtusok s mdek...

4. Isten bolondsga

5. li, li, lama sabaktani?

6. Minden egsz eltrt?

7. Siralmak s kzssg

 

HARGITA PL
reformtus lelkipsztor


Istvndi 1924-1996 Ppa

 

Keresztny filozfia

 

Dr (Kocsi) KISS SNDOR

 

Kommentr 1967 s

 

Dr KUSTR ZOLTN

 

MLIUSZ JUHSZ PTER
1532-1572

 

DR NAGY BARNA

 

Dr PTOR IMRE

 

Dr RAVASZ LSZL pspk

 

SZEGEDI KIS ISTVN


1505 - 1572 REFORMTOR

 

SZENCI MOLNR ALBERT

1574 - 1633

 

Theolgiai irodalom

 

Temetsi beszdek

 

DR TTH KLMN
theolgiai professzor


1917 - 2009

 

DR. TRK ISTVN

 

Dr. VICTOR JNOS (1888-1954)

 

Rgi magyar Irodalom

 

Rgi knyvek s kziratok

 

XX. szzad Trtnelmhez

 

Webem - itt

 

PDF - MP3 - Doc - Odt formtum

 

Teremtsrl

„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a  legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
 
 
- Dr Antal Gza De Ruyter emlkezete.
DE RUYTER MIHLY EMLKEZETE

Irta: DR. ANTAL GZA Pspk

PPA FISKLAI KNYVNYOMA 1926

De Ruyter emlkezete.

Az amsterdami Rijksmuseum admirlis termben a sok tiszteletremlt alak kztt is kitnik Boll Ferdinnd fest kpe, mely eltt a ltogat indttatva rzi magt, hogy nhny perccel tovbb idzzn A festmny egy kzpnagysg, jl megtermett, ers frfit brzol, kinek nylt, szinte arca bizonyos parancsol vonst s rendkvli szellemi ert rul el. Homloka szles, arcszne virul piros. that, barna szemeibl szellemnek kivlsga sugrzik. Ez a frfi, De Ruyter Michiel Adriaenson, a holland nemzet egyik legnagyobb dicssge, minden idk tengeri hseinek egyik legkivlbbja, kinek hadvezet kpessgeinl csak polgri ernyei voltak nagyobbak.

De Ruyter 1607 mrcius 24-n reggel 8 rakor szletett Vlissingenben, mint egy egyszer csapos gyermeke. Atyjnak a maga szks jvedelmbl tizenkt gyermeket kellett nevelnie, nem csoda teht, ha gyermekt hamar kenyrkeres plyra adta s pedig ktlver inasnak. A ktlverkerk, melyen heti hat stberrt - 60 fillrrt a mi pnznkben - dolgozott, ma is megvan, s Middelburgban nem kisebb kegyelettel rizik, mint ahogyan rzik azokat a drgbbnl drgbb emlktrgyakat, melyekkel az 1907. vben tartott hromszzados vforduln a nagy tengeri hs sremlkt elhalmoztk.

De Ruyter gyermekkorrl keveset tudunk. Maga csak annyit emlt rla, hogy egyetlen egy vgya volt: tengerre menni. Ezt a vgyt nagyon hamar megvalstva lthatta. Alig mlt 11 ves, mr hajsinasnak llott, s , ki a szrazfldn semmi foglalkozshoz nem rzett kedvet, itt oly kivlnak mutatta magt, hogy csakhamar matrz, azutn kormnyos, majd nll hajs lett, s mint ilyen kereskedhajkon bejrta az Atlanti cen keleti s nyugati partvidkt.

1641-ben szerepel elszr hadihajn, amennyiben Portuglia tmogatsra kldetett ki Spanyolorszg ellen. De mr a kvetkez vben otthagyja a haditengerszetet, visszatr ismt a kereskedelmi hajzshoz, s a Lampsen-cgnek szolglatban ll egsz 1652-ig, amikor bcst akar mondani a tengernek, hogy ezentl nyugodtan a szrazfldn ljen.

A krlmnyek sszejtszsa meghiustotta ezt a szndkt, s , ki tbb mint hrom vtizeden t a kereskedelmi bks hajzs felvirgzsa rdekben mkdtt, vratlanul elhiva ltta magt, hogy elsbben, mint Hollandia haditengerszetnek vice - kommandrje, majd mint mindentt rettegett nev tengernagya, szolglja hazja rdekeit.

Az 1651. v ugyanis a slyos megprbltatsok kezd ve volt a holland tengerszetre. Egsz odig Hollandia tengeri hatalma gyszlvn akadlytalanul fejldhetett. A ht provincinak, mely a spanyol igt csak az imnt rzta le, sikerlt, dacra a folyton tart hbornak, hatalmt az egsz fld kereksgre kitejeszteni. Holland hajsok fedeznek fel, s hdtanak meg az anyaorszg szmra j meg j fldrszeket. A XVII. szzad els fele a tengereket holland hajkkal ltja szeldeltetni. A fld kereksgnek minden akkor ismert rszn voltak holland gyarmatok s haj-llomsok, s Grnlandtl Nyugat-Indiig, onnan Afrika megkerlsvel egsz Hts-Indiig, st azontl is, az egyes fldrszek termkeit holland hajk hozzk hazjukba s Eurpa egyes orszgaiba. A XVII. szzad kzepn

11.000 holland kereskedelmi haj jrt a' tengereken, tbb mint az sszes llamoknak egyttvve, s Colbert a nagy francia pnzgyminiszter egy vtizeddel ksbb tanstja, hogy az 1662-ben tengeren jr 26.000 haj csak ers kzdelmek rn volt biztosthat. Cromwell, a hatalmas angol kormnyz 1651-ben kiadott hajzsi aktjval lehetetlenn akarta tenni, hogy holland hajk szlltsk ms galjak s fldrszek termkeit brit fldre kzl 15.000 holland lobog alatt jrta be az cenokat.

m az 1651. v, mint fentebb is emltettk, a megprbltatsok veinek kezdete volt a holland tengerszetre nzve, s az eddigi zavartalan fejlds ettl fogva s pldjt csakhamar kvettk a tbbi hatalmak is. Ez az intzkeds megsemmislssel fenyegette az addig virgz holland tengeri kereskedelmet, s Hollandinak ltrdeke forogvn kockn, elkerlhetetlenn lett a kzdelem a kis kztrsasg s Anglia, majd utbb Franciaorszg kztt, mely kzdelemben De Ruyternek jutott a legfbb szerep.

Alig nhny hnappal ugyanis azutn, hogy a Lampsen-cgnek bcst mondva, a tengerszettl visszavonulni akart, kitrt a hbor Angolorszggal, mely hbor a holland flotta szaportst tette szksgess. De Ruyter hasztalan szabdott; a felszltsnak, hogy az ekknt megnvelt flotta vice-kommandrje legyen, vgre is engedni volt knytelen, s mg azon v augusztus. 26-n Plymouth mellett fnyesen bebizonytotta, hogy a bel helyezett bizalom mennyire jogos volt.

A XVII. szzad haditengerszete hasonltatlanul nehezebb feladat el lltotta a hajhad vezetjt, mint amilyen eltt az napjainkban ll. A gz, egy lnyeges, a vitorls hajk korszakban gyszlvn dnt elemet eliminlt a tengeri harcokbl, vagy legalbb szortott jval kisebb mrtkre, t. i. az idjrst. A gz alkalmazsa eltt kedveztlen szl, vagy ppen szlcsend meghiustotta, vagy gtolta a kivitelben a legjobban kieszelt terveket is. Annak teht, aki e korban sikeres tengeri harcot akart megvvni, a sz szoros rtelmben tengersznek kellett lennie; ismernie kellett mindazokat a jeleket, melyekbl a gyakorlott tengersz az id llandsgra vagy vltozsaira kvetkeztet s ezt az ismeretet a gyors cselekvs szolglatba kellett lltania, hogy gy az az er, mellyel rendelkezni nem birt, t. i. a vitorlkat dagaszt szl, ne az ellensgnek, hanem sajt hajhadnak vljk javra. Ilyen volt De Ruyter, kirl letrja Brandt Gerard azt rja, hogy a„kormnyzs mestersgben, s abban, ami ehhez tartozott, oly gyakorlott volt, hogy ismeret s tapasztalat dolgban fellmlt akrhny kormnyost. les ltsa s ers megfigyelse volt; ezltal megismerte az orszgok s partok helyzett, az ramlatok irnyt, a kiktket, homokztonyokat, szirteket s sekly vizeket, s emlkezetben mindezt megtartotta s napliban is feljegyezte. Tudta azt is, mg ha kajtjben volt is, pusztn a mozgs hallsbl, hogy mily gyorsan halad hajja. Eszessge, mely a legveszlyesebb helyzetekben, s a legnagyobb zavarokban is lthat volt, s nagyfok elvigyzata nyilvnvalv lett bart s ellensg eltt abban a ht hborban, melyben rsztvett, s mely alatt 40 sszecsapst s 15 nagy tengeri tkzetet harcolt meg, az utbbiak kzl hetet sajt fvezrlete alatt".

Tizent nagy tengeri tkzet s ezek nagy rsze a hollandnl szmra ersebb angol, st az egyestett angol-francia hajhaddal ! Nemcsak a laikust, hisz ennek csodlata mitsem jelentene, de a szakrt tengerszt is a legmlyebb bmulat fogja el az irnt a tengernagy irnt, ki ezeknek az tkzeteknek legtbbjben gyztt, de mg ott is, ahol a gyzelem ellenfel volt, visszavonulst gy vezette, hogy szemtanuk : az tkzetben jelen volt franca tengersztisztek (1666. augusztus 4-5) bizonytottk, hogy visszavonulst tbbre becslik a gyzelemnl, s hogy fejvel s szvvel oly dolgokat cselekedett, melyek az emberi ert meghaladjk. Gudewill, nmet r, ki hadtudomnyi szempontbl tanulmnyozta De Ruyter flottjnak mkdst, s ki tanulmnyait rdekes essayban foglalta ssze, gy kilt fel:
Volt-e mg tengernagy, ki hasonltana De Ruyterhez ? Ritkn egyestette a termszet egy emberben a legnagyobb szellemi kpessgeket a legszebb emberi ernyekkel gy, mint benne".

Tizent nagy tengeri csatja kzl legismertebb s kihatsban legnagyszerbb volt a Kijkduin mellett vvott tengeri tkzet (1673 augusztus 21.), melynek kimeneteltl fggtt Nmetalfld szabadsga, vagy megsemmislse. Az egyeslt angol-franca hajhad kzvetlen a holland partok kzelben llott arra kszen, hogy angol katonkat szlltson a partra, s gy tmogassa a francia kirly seregt, mely a szrazfld fell szorongatta a kis szabad kztrsasgot. A partraszlls megakadlyozsa, s ezzel egytt Hollandia vgveszedelmnek elhrtsa csak gy volt remlhet, ha De Ruyternak sikerl az egyeslt angol-francia flottt visszaszortani. Egyszer, keresetlen szavakkal krdi a dnt tengeri tkzet eltt a hatalmas tengernagy legnysgt :

„Emberek, az ellensg ott van a partok eltt. Akartok-e a drga hazrt, a rgi szabadsgrt, nitekrt s gyermekeitekrt, mint becsletes emberek brmennyi ellensg ellen kzdeni ?" A krdsre felhangz lelkes hurra bizonytotta, hogy a holland tengerszek De Ruyter vezetse alatt mindenre kszek s az ellensg nagy szm hajival szemben arnylag „maroknyi hajhad" nem riad vissza semmitl.

A tengeri gyzelem a hollandok lett, s ezzel bellt a dnt fordulat a szrazfldi hadvisels tern is. Hollandia szabad maradt, s mig a gyzelmi hr hallatra, melyet a np ezrei szvszorongva vrtak, megszlaltak a harangok, s templomokban s magnhzaknl hlafohsz emelkedett az Istenhez s megzendlt orszgszerte a CXXXV. zsoltr :„ldjtok az r nevt, akik nki szolgltok", - maga a gyztes tengernagy is vallsos lelknek egsz buzgsgval emelte fel szvt hlatelten a Mindenhathoz, s igaz puritn hittel neki tulajdontvn gyzelmt, rja nemesen egyszer szavakkal a kormnynak: „Hlt adok a mindenhat Istennek, hogy nekem s az enyimnek alkalmat adott arra, hogy tengeri llsunkat megtarthassuk s kiktinket hazafel igyekv hajink szmra szabadd s biztoss tehessk".

Ezek az lete legdicsbb napjn szve mlybl jv keresetlen szavak jobban mutatjk De Ruyter lelklett s egynisgt, mint egy-egy nletrajz lapokra, vagy vekre terjed njellemzse. De Ruyter vallsos volt mindazokkal a tulajdonsgokkal, melyek az ember egsz lnyt that vallsossgbl nknt fakadnak. letrja a mr emltett Brandt Gerard, a kvetkezkp festi jellemrajzt:

„Vallsos ember volt, kinek legfbb gynyrsge a templom s pletes prdikcik hallgatsban llott. Napjnak legnagyobb rszt a szentrs olvassval tlttte, ms knyvet ritkn is vett kezbe. Nha rk hosszat ott lt felesge s hga mellett, mig ezek fehrnem-varrssal foglalkoztak, s hangosan felolvasott nhny fejezetet a biblibl, vagy egytt nekelt velk nhny zsoltrt. Vallsossga azonban nem tette trelmetlenn. A keresztyneknek felekezetekre tagozdst mlyen fjlalta, s a klnbz egyhzak kztt bkt kvnt. Nem szvesen hallotta, ha azt mondottk, hogy egyes keresztynek, vagy ppen, hogy minden ember a keresztynsgen kvl rk krhozatra van tlve, mert az tletet - gy tartotta - r kell bznunk Istenre s az knyrletessgre. ppgy helytelentette azt is, ha valakit, mint vallsos tvelygt, kicsfoltak".

Ha az igaz, mly vallsossg szlte trelmet tanstotta a ms vallsakkal szemben: lete egyb vonatkozsaiban is ppgy magn hordja a vallsossg jellegt, mint a msok meggyzdse irnt tanstott trelemben. Magt soha nem becslte nagyra, mert rezte az ember kimondhatatlan parnyisgt a Mindenhatval szemben. Brandt rja rla: „Nagy kirlyok, fejedelmek s egyb kivl szemlyisgek magasztaltk tengeri hadjratai kzben tanstott gyessgt s vitzsgt, de ez a nagy ember sajt szemben kicsiny volt, s brmily magasztalan szltak felle msok, egyformn szernyen s polgriasan lt s gondolkozott. Nem lehetett rajta a nagyratarts legkisebb jelt sem szrevenni s mindenkit ugyanoly szeretetremltsggal s kzvetlensggel fogadott, mint akkor, mikor mg egyszer kormnyos volt". Mikor Spanyolorszg egyik tengernagya Montes Sarchio herceg Amsterdamba ment, hol De Ruyter ppen akkor tartzkodott, meg akarta ltogatni a hrneves holland tengernagyot. Nagy meglepetsre palota helyett egy egyszer polgri laksban tallta a nagy admirlist, amely semmiben sem klnbztt a szomszd kereskedk, vagy egyb polgri foglalkozst zk laksaitl.

Amint egyszer volt laksban, egyszer volt viselkedsben is. Nem szgyenelte alacsony szrmazst, st szvesen beszlt elkel szemlyek eltt is azokrl az vekrl, melyekkel a maga fnyes plyafutst kezdette. A maga tetteivel sohasem dicsekedett, a msokt nem kicsinyelte. Ha gyzelmeirl beszlt, a sikert msokra hrtotta t s sajt diadalait inkbb kicsinytette, mint nagytotta, gy hogy az eredmny sokkal fnyesebbnek bizonyult, mint amilyennek feltntette.

Termszetnl fogva gylletes volt szemben a hbor s minden vronts s ppen azrt harcait lehet szeldsggel s bklkeny szvvel folytatta, harag s gyllsg nlkl. Amennyire lehetsges volt, kmlte a legyztt ellensget, s ha a hatalmba kerltek, j bnssal ktelezte le ket. Az akkori idk rossz szoksaitl s bneitl tvol tartotta magt ; nagy ellensge volt az iszkossgnak, s ltalban minden tobzdsnak. Maga telben s italban mrtkletes volt, nem szerette az udvari nyencsget, hanem csak az egyszer polgri s tengerszi telt. Mikor egy elkel spanyol vendgl ltta, a drga fogsok mell fel kellett hozatni De Ruyter egyszer hajs telt is. Az angol kirly ama meghvst, hogy nhny hetet az udvarban tltsn, ppen ezrt, de meg mivel semmi kedve az udvari lethez nem volt, udvariasan visszautastotta.

A keresztyni ernyeknek eme harmonikus egysge mltn kelti fel az evangliumi keresztynek csodlatt szles e vilgon mindentt, s ha De Ruyter haznkkal s egyhzunkkal kzelebbi viszonyban nem llott volna is, akkor is mltn llthatnk egynisgt kvetend pldnykpl. Mennyivel inkbb ktelessgnk a nagy tengeri hs s puritn keresztyn polgr emlkt feljtani neknk, magyar evangliumi keresztyneknek, kiknek trtnete legszomorbb korszakt, a magyar protestnsok keserves vtizedt, tette, ha csak futlag is, derss, mint a komor vidket a felhn ttr napsugr, mert a glyarabok kiszabadtsval jra fellesztette a mr-mr ktsgbees szvekben a remnyt, hogy bor utn derl az g, post tenebra lux. A magyar protestns egyhz hitvall vrtanirl val megemlkezsnk kzben lehetetlen, hogy meg ne zendljn szvnk hlaszava, hogy az r adott az sok szenvedsen keresztl ment glykon raboskod szolginak szabadtt, s ez a szabadt az a frfi volt, kinek emlkt most feljtjuk, a hres holland admirlis : De Ruyter Mihly.

Nem lehet clom rszletesen szlni a pozsonyi vrtrvnyszk megalakulsrl, eljrsrl s ldozatairl, csak a vget mutatom be, mikor az elitltek kzl 30-an, mint glyarabok a npolyi vizeken, ketten pedig, mint foglyok, a theatei brtnben raboskodtak, vrvn rrl rra, naprl napra a knos helyzetbl val kiszabadulsukat.

DE RUYTER MIHLY EMLKEZETE 2. rsz

Irta Dr Antal Gza pspk

A Szent Janurius, Szz Mria, Szent Klra s ms e nevezet glykon, melyeken a mltatlanul s igazsgtalanul elitlt protestns prdiktorok kettesvel voltak sszelncolva, szokatlan s slyos munkkat voltak knytelenek teljesteni. Maga a glya egy 130-140 lbnyi hossz s 16-20 lbnyi szles hadihaj, mindkt oldaln 22-26 evezvel, melyeket az evez padon l 5-5 egyn hajtott; ezek voltak a glyarabok, s ilyenekl adattak el fejenknt 50 darab aranyon azok a magyar protestns hitvallk, kik evangliumi vallsukat megtagadni nem voltak hajlandk. Knnyekig meghat az a keser nek, melyet ezeknek ajkaira a sok kn s szenveds csalt ki. gy bcszik Btorkeszy Istvn a maga, tovbb Sllyey s Komromy nevben tiszttrsaiktl, hallgatiktl s hozztartoziktl, akr csak a koporsba tett halottat bcsztatn az vitl. Avagy nem volt-e igazuk, amikor azt mondtk :

Rvid id mulvn amaz nemes harcot
Elvgezzk immr plyafutsunkat,
Nem gytrik sokig bgyadt tagjainkat,
Azrt renddel kezdjk el bcszsunkat" ...

Hiszen a 30 glyarabul eladott prdiktor kzl rvid hromnegyed v leforgsa alatt hatan elhaltak, s az ideltti hall leselkedett a tbbire is, ha kimondhatatlan szenvedseikbl De Ruyter 1676 februr 11-n ki nem szabadtotta volna.

1675-ben Hollandia, mint a spanyol kirly szvetsgese 18 hajval a Fldkzi-tengerre kldte De Ruytert. Ez a kikldets is jellemz vilgot vet a hrneves tengernagy egsz felfogsra s rzletre. De Ruyter kevsnek tallta a hajk szmt a francia kirly nagy hajhadval szemben, mely Du Quesne, egy De Ruyterhez mlt ellenfl, vezetse - alatt Sziclia ellen indult. Az sz admirlist egy amsterdami arisztokrata, az admiralits tagja, mikor ez aggodalmait felsorolta, e szavakkal akarta megszgyenteni: „Nem hihetem uram, hogy reg napjaira flni kezdjen, s btorsga elhagyja", mire a hs szernyen gy vlaszolt: „Nem, n nem flek; letemet kevsre becslm s szvesen ldozom fel orszgomrt, de csodlom s sajnlom, hogy az urak az orszg zszljt becslik ily kevsre s kockra merik tenni".

De Ruyter aggodalma nem volt alaptalan. A spanyol hajhad, melynek t tmogatnia kellett volna, - hisz ppen Spanyolorszg megsegtsre kldtte ki Hollandia a maga hajhadt - majdnem mindig ksn rkezett, s gy a francia tlervel szemben a hollandusok tisztn sajt erejkre voltak utalva. 1676 janur 8-n tkztt meg De Ruyter Strombolinl a majdnem ktakkora francia hajhaddal. Az tkzet eldntetlen maradt ugyan, de a francik elvonultak s De Ruyter folytatta tjt Npolyba, hova 1676 februr 11-n rkezett. Itt rteslt arrl, hogy a pozsonyi vrtrvnyszk ldozatai kzl mg 24-en letben vannak s a npolyi glykon raboskodnak.

A szegny raboskod protestns prdiktorok ezalatt ktsg s remny kzt hnykdtak. Majdnem hrom hnap eltt ugyanis 1675 december 1-n a holland hajhad egyik szakasza De Haen Jnos altengernagyalatt a npolyi kiktbe vitorlzott. Az altengernagy eltt ismeretes volt az, hogy Npolyban magyar prdiktorok glyarabosodnak, hiszen Hollandia Bcsben szkel kvete, Bruinings, a szvetsges rendek utastsra a rab prdiktorok kiszabadtsa rdekben Lipt csszrhoz egy emlkiratot nyjtott be s a holland szvetsges rendek De Ruyternek kln is szvre ktttk a szerencstlen glyarabok megszabadtst. Ezrt De Haen altengernagy a jelzett napon sajt hajlelkszt, Vireth Egyedet kldte a foglyokhoz, s felhvta ket, hogy az elibk tett 10 krdsre adjanak hatrozott feleletet, hogy annl sikeresebben munklhassa megszabadtsukat Isten segedelme s Krisztus kegyelme ltal.

A krdsek a kvetkezk voltak :

1. Fogsgotok eltt mirt hvtak ssze benneteket?
2. A csszr parancsra trtnt-e ez az sszehivs, vagy msra s kire?
3. Mikor trtnt ez?
4. Min bntnnyel vdoltak benneteket s mirt brtnztek be ?
5. Miknt jutottatok az els fogsgbl e nyomorba, e glykra ?
6. E bntetsre, vagy msnemre tlt benneteket a csszr ?
7. Eladtak benneteket erre a rabszolgasgra, s milyen ron ?
8. Mi a neve mindegyiknek s mely vrosban, vagy faluban volt lelkipsztor?
9. Trdnek-e veletek atyafiaitok Magyarorszgban, vagy tesznek-e valamit a ti megszabadtstok gyben ?
10. Mit gondoltok, micsoda eszkz vezet leginkbb clhoz avgre, hogy szabadsgotokat s elbbi hivatalotokat visszanyerjtek ?

A krdsekre a rab prdiktorok teljesen kielgt feleletet advn, az altengernagy Vireth lelksszel s nhny tisztei a szicliai alkirlyhoz megy, s kri, hogy a foglyokat bocsssa szabadon. Az alkirly vlasza oly kedvez volt, hogy Vireth rmmel eltelve, viszi meg lelksztrsainak a kedvez hirt, s ezek, mint elbb a kapuvri brtnben keseregve nekeltk Balassa Blint „A szerencsnek llhatatlan voltrl" irt versnek 11-ik versszakt, most rmmel neklik ugyanannak 17. s 18. versszakait:

„De megszn Istenem
S ennyi sok siralmim
Tudom jmra fordulnak.
Mlnak hajtsim,
Noha most knnyeim
Szemeimbl csordulnak.
Mint nap es utn
gy bnatim utan,
rmim megjulnak.

Vget r, elhittem;
Az idben minden
Bnatnak vge szakad.
Nagy ers ksziklk
Idvel romlanak,
Idvel tenger apad.
gy sok insgimnek
Szmkivetsemnek
Idvel vge szakad".

Fjdalom, az rm korai volt. De Haennek gyorsan el kellett vitorlznia, hogy De Ruyterrel egyeslhessen. mde a rab prdiktorok remnye nem fogy el. Irnak kt, latin levelet De Ruyter tbori lelksznek, Vesthoviusnak. Rszben a holland rendek felszltsra, rszben Vesthovius buzglkodsra, De Ruyter azonnal r a npolyi kirlynak, mellkeli Nmetalfld bcsi kvetnek rszletes jelentst a foglyok rtatlansgrl, de r rdekkben a npolyi holland kvetnek, s a rab prdiktorok megszabadtsn, vagy legalbb is trhetbb tteln oly buzgn fradoz Weltz Gyrgynek is.

A npolyi alkirly siet teljesteni De Ruyter krst; a trvnyszkkel mg egyszer tvizsgltatja az okmnyokat s aztn 1676 janur 22-n kimondja az tletet, mely szerint: „A jelenleg fogva lev lelkszek s tanrok rtatlanoknak talltatvn, minden tovbbi ksedelem nlkl szabadon bocstandk". Weltz Gyrgy azonnal megviszi az rmhrt, mely azonban ezttal is korainak bizonyult. A szabadts megint ksett s az a hr, hogy a holland hajhad visszatr hazjba, majdnem minden remnyktl megfosztja ket. Ekkor jelenik meg vratlanul a npolyi kiktben De Ruyter egsz hajhadval. Az alkirlytl azonnal a rabok fell tudakozdott, s mikor megtudta, hogy ezek mg mindig a glykon vannak, gy szlt:

„Hogyan rlhetnk a megtiszteltetsnek, mely itt osztlyrszeml jut, ha az n kedves testvreim, a prdiktorok, glyapadokon lnek s gy knoztatnak?" E szavakat megindultan, knnyek kztt mondotta, s a npolyi alkirly jnak ltta` tstnt intzkedni a rab prdiktorok azonnal szabadon bocstsa irnt. A parancsot Vesthovius, Vireth lelkszek, s nhny hollandus tiszt vittk meg a glykra, honnan a rab prdiktorok mg aznap este szabadon bocsttattak. A meggytrt lelkszek szvbl buzgn szakadt fel, mig csnakon a holland hajkhoz rnek, a zsoltr szava :

„Akik biznak az r Istenben
Nagy hiedelemmel,
Azok nem vesznek el
Semminem veszedelemben.
Mint a Sion hegye, meg llnak,
Nem ingadoznak".

A glyrl megszabadultak 24-en voltak, kikhez csatlakozott mg kt, a theatei brtnben rabul tartott prdiktor, kik msnap szintn a holland hajkra vitettek, s gy sszesen 26-an voltak azok, akik De Ruyternek ksznhettk megszabadulsukat.

Most, hogy az emlkezet fklyjt gyjtjuk meg, olvassuk el ennek vilgnl e 26 hitvall nevt, mely nevek nemcsak a De Ruyter emlknneplyre a magyar reformtus egyhz ltal kldtt koszor ezst lapjaira, de bizonyra a Brny knyvbe is be vannak rva :

A 26 megszabadtott lelksz rmknnyekkel szemben megy msnap De Ruyter elbe, „aki mely nagy rmmel rvendezett ezen a szabadulson, mely nagy szeretett, ritka kegyessgt s embersgt mutat hozzjuk, kimondani nem lehet". Amikor megltta ezeket a szegny megknzott, elrongyoldott frfiakat, ily szkra fakadt: „Sok gyzelmet vvtam letemben minden rend ellensgeim felett, de ez az n legfnyesebb diadalom, mellyel Krisztusnak rtatlan szolgit az elviselhetetlen terhek all kiszabadtottam". Mkor Harsnyi a tbbiek nevben is meg akarta ksznni az admirlis jsgt, az gy szlt: „Nem szksg, uram, hogy a mi jakaratunkat ksznjed, mi itt ppen csak eszkzei voltunk az Istennek ; adjatok hlt az Istennek, szabadsgtok szerzjnek". Mire Harsnyi gy vlaszolt : „Az Isten eszkzeinek is meg kell adni mlt becsletket". A tovbbi beszlgets fonaln, amikor De Ruyter arrl rteslt, hogy a megszabadtottak kztt reformtusok s evanglikusok vegyesen vannak, gy szlt hozzjuk : „me lthatjtok, hogy titeket eltipor a kzs ellensg s egyformn gonoszul bnik veletek, ha ti egyetrts helyett versengtek egymssal". Erre az egyik reformtus lelksz gy vlaszolt: „Mi a kzs keresztet gy hordoztuk, mint testvrek, st mint egy szv s egy llek. Ami pnzt vagy egyb seglyt mi reformtusok kaptunk, abbl a luthernusok is kikaptk rszket, viszont ami nekiek adatott, abban mi is osztoztunk". Erre De Ruyter gy felelt: „Menjetek s igyekezzetek kiki vinl arra, hogy hazamenvn egyek lehessetek; ennl kedvesebb hlt sohasem nyerhetnk tletek". Ezutn a kiszabadtottakat, kiket s Weltz tisztessges ruhval is ellttak, egy angol hajn Velencbe kldte, honnan azok Svjcba, Hollandiba s Nmetorszgba vonultak, mg nhny vvel utbb a Magyarorszgba val visszajvetelre engedlyt nyertek.

Alistli K. Gyrgy
Btorkeszi Istvn
*Bugny Mikls
Kocsi Cserg Blint
5 Klnai Pter
Karasznai Mihly
Kpeczi H. Balzs
Krmendi Gyrgy
Komromi Istvn
10*Leporini Mikls
*Niklczi Boldizsr
*Niklczi Smuel
Otrokocsi F. Ferenc
Sajszentpteri M.
15 Sllyei Istvn
*Steller Tams
Simoni Pter
Szalczi Mihly
Szodi B. Andrs
20 Szomdi Jnos
Ujvri Jnos
* Turczi Vgh Andrs
*Zsednyi Istvn
Jablonczai Jnos

25 Cegldi Pter

Alig kt hnappal a magyar glyarabok kiszabadtsa utn vvta meg De Ruyter a szicliai tengeren utols tengeri csatjt. prilis 22-n tkztt meg a sokkalta ersebb francia hajhaddal. A francik hrom rai heves gyzs utn elvonultak s gy a gyzelem ktsgkvl ellenfeleik volt. De a gyzelmet a hollandusok drgn, De Ruyter letvel fizettk meg. A harc kzepn De Ruytert gygoly rte s elhordta bal lbnak nagy rszt, sszetrte jobb lbnak bokacsontjt, gy, hogy az admirlis a kajtje felett fekv fedlrl ht lb mlyen zuhant al a haj fedlre, zuhansa kzben fejn is megsrlve. A seb eleinte nem ltszott hallosnak, s csak hat nappal ksbb jelentkezett egyre nagyobb mrtkben a lz, mely a nagybeteg erejt emsztette.

Betegsgben ugyanazt a vallsos megnyugvst tanstotta, amelyrl egsz lete tanskodott. A haj lelksznek, ki rszvtrl szlt hozz, gy felelt: „Ez a silny test nem jelent semmit, ha lelkemet megtartja az r. Az n fjdalmam semmi, sszehasonltva azzal a fjdalommal s gyalzattal, melyet a mi Megvltnk rtatlanul szenvedett, hogy bennnket az rkk tart knoktl megszabadtson". Egy nappal ksbb, prilis 29-n, 9 s 10 ra kztt lehelte ki lelkt.

Nagy gysz s szomorsg tlttte el a hollandus np szvt, mikor jnius elejn rteslt nagy fia hallrl. A holttestet bebalzsamoztl s gy indult vissza az admirlis hajja abba az orszgba, melyet egy vvel, elbb elhagyott. Nemcsak a spanyol kirly, de az ellensges francia kirly is tisztelg gylvssel fogadta a hajt. December elejn rt Hollandiba a haj, de a szigor tl fagya miatt nem tudott kiktbe jutni, s csak mrcius 16-n rkezett a holt tengernagy kilenc hnapnl hosszabb bolyongs utn az zvegy laksba.

1677 mrcius 18-n volt a temets az amsterdami Nieuwe Kerkben. Ngy rba telt, amik a menet vgig haladt a futckon. Huygens, aki az orniai herceg nevben s kpviseletben jelent meg, azt mondja „hogy soha sem ltott akkora embertmeget; minden telve volt : az utck, az ablakok, a hztetk, a fk s a hajk rbocai. gy tettk a np igaz rszvte mellett rk nyugv helyre azt a frfit, akirl a trtnetr azt mondja:„Ha a kis Nmetalfld valamikor eltnnk az nll npek sorbl, mindig lesz kt halhatatlan nv, mely ltezsre emlkeztet: Orniai Vilmos, a nagy hallgat s Michiel Adriaenson De Ruyter.

A Nieuwe Kerkben fellltott monumentlis sremlk eltt jelent meg 1907. v mrcius 23-n Hollandia szpsges kirlynje s npnek kpviselete, hogy lerja kegyelett a hromszzados szletsi vforduln, trtnelmnek ezen nagy alakja irnt.

Megjelentek a klfldi llamok hivatalos kpviseli, kztk Angolorszg is, mely annak emlkt tisztelte meg megjelensvel, kinek gyi drgst, mint Macaulay mondja: „rmlettel hallottk a Whitehall csarnokaiban is".

Az elhelyezett koszork s egyb emlktrgyak kztt az nnepi tudstsok szerint feltnt a magyar ref. egyhz zsinata ltal kldtt hatalmas ezst koszor, mely ezst babrlevelekbl kszlt aranyszalaggal a babrleveleken fel van vsve a megszabadtott 26 glyarab neve. Az aranyszalag csokrn, kzpen egy XVII: szzadbeli glya rajza van kivsve, alatta a megszabadts napja (1676. februr 11.) s utals zsais prfta XLV. rsznek 13. versre („n tmasztom fel tet igazsgban s minden tait n igazgatom, pti meg az n vrosomat s az n foglyaimat elbocstja jutalom s ajndk nlkl, azt mondja a seregeknek Ura"). A szalag baloldali rszn
ez a latin felrs olvashat: „Liberatori memoriae aeternae, qui nostris confessoribus servientibus libertatem reddidit". („rk emlkl a szabadtnak, ki a mi raboskod hitvallinknak szabadsgt visszaadta"). A szalag jobb oldaln olvashat az emlkkoszort -kd reformtus egyhz neve (Ecclesia Christi Reformata in Hungaria).

A koszorn kvl a reformtus egyhz zsinata mg egy emlkiratot is kldtt, melyben a trtnelmi tny felemltsvel meleg kegyelettel adzik a holland nemzet ezen nagy finak emlke irnt. A koszor a siremlken marad elhelyezve, az emlkiratot pedig az amsterdami vrosi levltrnak adtk t megrzs vgett.

A nagy holland tengernagy hrom hnappal glyarab hitvallink kiszabadtsa utn fejezte be dics lett s most amikor 250 v mlva emlkezett feljtjuk s egyttal feljtjuk emlkezett azoknak is, kiknek sorsval az neve elvlhatatlanul ssze van forrva, gy rezzk, mintha nemcsak De Ruyter Mihlynak int szavait hallank jra, de mintha flnkbe csendlnnek ismt s hitnkhz val llhatatos ragaszkodsra s azrt, ha kell minden ldozat meghozatalra intennek azok a szavak, melyeket a glyarab hitvall Sllyei Istvn ajkra ad a msik glyarab prdiktor, Btorkeszi Istvn a maga szomor bcsztatjban :

„Nemesek, vitzek, kznsges rendek!
Azt hagyom ti nktek, hogy Istent fljtek,
A megismert hitben ersek legyetek".

Szletsnek 400. vforduljn kzz tette, az interneten:

Heidfogel Pl

reformtus lelksz
2007.

 

Szabolcska Mihly
Uram, maradj velnk!

          

Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?

tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!

 

 

 

dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!

 

Istvndi trtnethez

 

ROKHTY BLA
1890-1942
zeneszerz, orgonamvsz, orgonatervez, karnagy
79 ve halt meg

 

Dr BUCSAY MIHLY
1912 - 1988 - 2021
33 ve halt meg

 
Garai Gbor Jkedvet adj

Garai Gbor: Jkedvet adj

                  ennyi kell, semmi ms

   Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
   A tbbivel megbirkzom magam.
   Akkor a tbbi nem is rdekel,
   szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
   Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
   nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
   mg magnyom kivltsga se kell,
   sorsot cserlek, brhol, brkivel,
   ha jkedvembl, nknt tehetem;
   s flszabadt jra a fegyelem,
   ha rtelmt tudom s vllalom,
   s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
   S hogy a holnap se legyen csupa gond,
   de kezdd s folytatd bolond
   kaland, mi egyszer vget r ugyan –
   ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.

  

 

 

Dr. LAJTHA LSZL
1892-1963-2021
58 ve halt meg

 

Protestns Gradul

 

Dr FEKETE CSABA

 

 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok egy zsoltrprjnak tanulsgai
 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok s a viszonyts megoldatlansgai (dlvidki gradulok: blyei, klmncsai, nagydobszai)


ltogat szmll

 

Zsoltr s Dicsret

 

Egyhztrtnet

 

Tth Ferentz

 

Trtnelem

 

Trtnelem. Trk hdoltsg kora

 

Dr SZAKLY FERENC


trtnsz 1942-1999 - 22 ve halt meg

 

Vilghbork - Hadifogsg
Mlenkij robot - Recsk

 

Keresztyn Egyhzldzs
Egyhz-politika XX.szzad

 

Roma mlt, jv, jelen

 

PUSZTUL MAGYARSG - EGYKE

 

 

ADY ENDRE MAGYARUL

   

   Nem adta neknk az Isten,

   Hogy ki szeret, az segtsen,

   Sohasem.

 

   Magunk is ritkn szerettk,

   Kikrt szlltunk hsen, egytt,

   Valaha.

 

   Valahogyan bajok voltak,

   Lelknknek, e toldott foltnak

   Bajai.

 

   Egyformn raktuk a szpet

   Bartnak s ellensgnek,

   Mert muszj.

 

   Egyformn s mindig csaldtunk,

   De ht ez mr a mi dolgunk

   S jl van ez.

 

   S szebb dolog gy meg nem halni

   S knoztatvn is akarni:

   Magyarul.

 

 

KARCSONY NNEPRE

 

HSVT NNEPRE

 

PNKSD NNEPRE

 

Gyerekeknek - Bibliai Trtnetek
msolhat, nyomtathat

 

WERES SNDOR

A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt. 

 

 

A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal                      Oldal tetejre          ltogat szmll

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!