„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.”Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:
Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16
Erm s pajzsom az R, benne bzik szvem. Zsoltr 28,7
… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti." Karl Barth
A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...
Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .
E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben, a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal
„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
- Varjas Bla: Rgi magyar knyvek a hallei magyar knyvtrban 1941. MKSZ 298-300
A kvetkez cikk
BUCSAY MIHLY VLASZA!
Varjas Bla: Rgi magyar knyvek a hallei magyar knyvtrban. MKSZ 1941 3 298-300
Jegyzkket sszelltotta s bevezette DR. BUCSAY MIHLY. Budapest, 1941. Ranschburg Gusztv knyvkereskedse. 104 1. — 8.
KASSAI MICHAELIS GYRGY knyvtra a mlt szzad vge ta mr tbb szakembernket foglalkoztatta. Ennek a rgi magyar knyvekben bvelked anyagnak teljes feldolgozsig azonban egyikk sem jutott el. Erre tett most ksrletet BUCSAY MIHLY, a hallei magyar egyhztrtneti kutatlloms vezetje.
Nem szakember ltre elismersre mlt buzgsggal vgezte munkjt. Clja csak msodsorban knyvszeti. Mindenekeltt az a szndk vezette, hogy a protestns egyhztrtneti kutatlloms s a hallei magyar egyetem hallgati eltt jra felidzze s ezltal hasznlhatv tegye az ottani magyar knyvtrnak egy vszzad ta lassan feledsbe merl, holt anyagt. Bevezetsben tbbszr utal is erre a clkitzsre. Ugyanitt rszletesen ismerteti a hallei magyar knyvtr sorst egszen napjainkig: KASSAI 2000 ktetbl ll wittenbergi hagyatkt, a knyvek hnydst a htves s a napleoni hbork idejn, 1823-ban Haliba val tszlltsukat, 1890-ben az ottani egyetemi knyvtrba trtnt bekebelezsket s vgl a knyvtrnak 1921-ben kt rszre szaktst. Ekkor kerlt ugyanis a hallei magyar knyvtrnak kisebbik, de taln rtkesebb fele a Berlini Magyar Intzethez.
Az 1724-ben elhunyt KASSAI hagyatka termszetesen az idk folyamn jabb vsrlsok s adomnyozsok folytn tetemesen megntt. BUCSAY nem is a knyvtr egsz llomnyt, hanem annak csak trtneti szempontbl legrtkesebb rszt, az 1711-ig megjelent Rgi Magyar Knyvtrba, tartoz anyagt lltotta ssze jegyzkben. A gyjtemny feltrsval nemcsak a magyar knyvtrtnet szmra vgzett eredmnyes munkt, hanem az egyhztrtneti kutatlloms cljait is ezzel szolglta legjobban, mivel ezek a munkk alkotjk az eredetileg evanglikus felekezeti jelleg knyvtr trzst. 299
Tlzs Bucsaynak az a megllaptsa, hogy a knyvtr hromszznl tbb rgi magyar unikumot tartalmaz. Minthogy nagyobbrszt a Rgi Magyar Knyvtr III. ktetbe tartoz mvekrl van sz, meg kell jegyeznnk — s ezt kiadvnya elszavban HELLEBRANT is kiemelte —, hogy a Rgi Magyar Knyvtr III. ktete a lelhelyek felsorolsban nem trekedett teljessgre.1 Amibl nknt kvetkezik, ha egy mnl a lers egyetlen lelhelyet tntet is fel, az csak a kutat tjkoztatsra szolgl s nem jelenti azt, hogy a krdses nyomtatvny kizrlag csak a megnevezett knyvtrban tallhat meg. Ennlfogva ezen mvek, legalbb is az esetek bizonyos szmt tekintve, unikumnak sem tekinthetk. Ez a krlmny gy ltszik elkerlte BUCSAY figyelmt. Kell utnjrssal valsznleg egy csom hallei unikumrl kiderlne, hogy nem egyetlen pldny. De ha valban van is a hallei magyar knyvtrnak hromszz unikuma, ennek csak egy-hatoda (s nem egynegyede, miknt BUCSAY nagyjbl szmtja) tartozik a Rgi Magyar Knyvtr I. s II. ktetnek llomnyhoz. A tbbi, mintegy 250 darab, a Rgi Magyar Knyvtr III. ktethez tartoz, tlnyom tbbsgben alkalmi nyomtatvny, jelentsge lnyegesen kisebb s jval alacsonyabb rtket kpvisel.
Amikor teht BUCSAY szmszerleg szembelltja a hallei magyar knyvtr hromszz unikumt a hazai protestns knyvtrak 400 rgi magyar unikumval, a laikus szmra mg akkor is megtveszt sszehasonltsra ad alkalmat, ha megjegyzi, hogy a hallei magyar knyvtrnak ez az llomnya javarszt a Rgi Magyar Knyvtr III. ktethez tartozik. A hazai protestns knyvtrak nagy irodalmi jelentsg unikum-gyjtemnye nem hasonlthat ssze a hallei magyar knyvtr unikumaival.
BUCSAY sszelltsban feldolgozta a Hallban maradt mvek mellett a Berlinbe tvitt knyveket is. Anyaga gy — sajt megjegyzse szerint — megkzeltleg teljes.
Legtbb gondja-baja a Rgi Magyar Knyvtr III. ktetbe soroland mvekkel volt. Rszben azrt is, mert az ltala lert, eddig jrszt teljesen ismeretlen anyag ngytd rsze ide tartozik, msrszt, mivel a Szab—Hellebrant-fle meghatrozs: „a magyarorszgi szerzk klfldn megjelent idegennyelv mvei"-rl, formailag brmilyen tetszets, tartalmi szempontbl mgis tlsgosan sztfoly.
1 „Hogy a szakemberek az egyes munkkat hasznlhassk, azoknak lelhelye, mint az elz ktetekben is, fl van jegyezve. Minden munknl, melynek teljes cmmsa adva van, meg vannak jellve a knyvtrak, melyekben tallhatk. Legalbb egy knyvtr meg van emltve. SZAB KROLY sem tartotta szksgesnek felsorolni minden knyvtrt, melyekben egy-egy munka feltallhat." (SZAB—HELLEBRANT III. k. Bevezets.) 300
A magyarorszgi szerz megllaptsa sokszor nmagban vve is igen nehz feladat. Egy msik kirv jelensg, hogy a Rgi Magyar Knyvtr III. ktetnek mr Szab—Hellebrant-fle sszelltsban rengeteg olyan idegen szerz munkja kapott helyet, amelyeknek ott semmi keresnivalja. Helyet kapott pedig egyszeren azrt, mert a m egyik ajnl versikjt magyarorszgi szerz rta. Az idegen szerzk klfldn megjelent munkiban fellelhet magyarorszgi rk effle szrvny-szvegeinek szmontartsa lehet irodalomtrtneti feladat, de semmi esetre sem vlhat bibliogrfiai rendszerez elvv. BUCSAY a maga-szabta korltok kztt igyekszik is lenyesegetni az ilyen kinvseket. Sajnos, nem elgg kvetkezetesen.
BUCSAY jegyzke mintegy 754 munkt sorol fel. Rszletesebb lerst azonban csak akkor nyjt az egyes nyomtatvnyokrl, ha azt msok mg le nem rtk, egybknt a Rgi Magyar Knyvtr I—II—III. ktetnek megfelel ttelszmaival utal a mre. Lersai (krlbell 120), ha a hossz barokk cmeket nem is kzli egsz terjedelmkben, nagy gonddal kszltek. Termszetesen vannak furcsasgai is: pl. lersait mindenkor a cm els szavval kezdi, tekintet nlkl arra, hogy a m szerzje fel van-e tntetve a munkn vagy sem.
Jegyzke taln tlsgosan is tagolt, ami nem vlik hasznlhatsga javra. Felesleges volt a mr msutt lert anyagot s az ismeretlen nyomtatvnyok lerst kln fejezetekre bontani, ezzel hrom fejezetet takarthatott volna meg, s a kutatnak sem kellene az azonos csoportba tartoz mveket kt helyen keresnie.
Mindezen szrevteleink azonban mit sem vonnak le BUCSAY munkjnak rtkbl s abbl a j szolglatbl, amelyet ktnyelv, magyar-nmet, magyarz szveggel ksrt jegyzkvel a tudomnyos kutatsnak: a trtnettudomnyoknak s a knyveszetnek is tett. Hiszen szz egynhny eddig ismeretlen rgi magyar nyomtatvnyunkrl szmol be, amelyeknek, ha nagyobb irodalmi jelentsggel brk nincsenek is kzttk, klnsen egyhztrtneti szempontbl, komoly trtneti forrsrtkk elvitathatatlan.
VARJAS BLA.
Szabolcska Mihly Uram, maradj velnk!
Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?
…tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!
dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!
Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
A tbbivel megbirkzom magam.
Akkor a tbbi nem is rdekel,
szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
mg magnyom kivltsga se kell,
sorsot cserlek, brhol, brkivel,
ha jkedvembl, nknt tehetem;
s flszabadt jra a fegyelem,
ha rtelmt tudom s vllalom,
s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
S hogy a holnap se legyen csupa gond,
de kezdd s folytatd bolond
kaland, mi egyszer vget r ugyan –
ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.
A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt.
A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal Oldal tetejre