SZAKLY Ferenc
Trianon trk kori gykerei
Hetven esztend keser tapasztalatai alapjn immr nyugodtan kimondhatjuk, hogy az 1919–1920. vi prizsi „bkeszerzdsek” – s azok 1945–1946-os „utjtkai” – inkbb konzervltk, semmint oldottk a tgabb rtelemben vett Krpt-medence npeit egymssal szembellt problmkat. Trianon egykori s ksbbi kritikusai leginkbb az eljrs mdjt brltk: az gymond kvetkezetesen etnikai alapon vgrehajtott j elhatrols sorn elkvetett szembetn hibkat s azt, hogy a bkt diktl felek csupn Magyarorszgot bntettk feldarabolssal a hbors veresgrt. (A tbbi legyztt „csak” terletvesztssel fizetett.) Mennl tbb rszletet ismernk meg, e kritika annl jogosabbnak tnik.
Brmennyire rgyl hasznltk is a nemzetisgi problmkat az Osztrk–Magyar Monarchia felszmolsra, az antanttal szvetsges szomszd llamok megjutalmazsra s – ami szintn nem lnyegtelen – a trsg politikai megosztsra, az egsz krdskomplexum vgl is valban a Krpt-medence nemzetisgi soksznsgre s az ebbl ered vals problmkra vezethet vissza. gy aztn taln nem lesz rdektelen most, Trianon hetvenedik vforduljn megvizsglni, hogy a trsg eleve erre a sorsra volt-e tlve, s ha nem, milyen tnyezk alaktottk ilyenn.
Spontn asszimilci a kzpkori Magyarorszgon
A magyar kirlysg eredenden soknemzetisg llamalakulat volt, s mg inkbb azz vlt olyasfle politikai katasztrfk hatsra, mint amilyen a tatrjrs. A kzpkori magyar uralkodk maradktalanul tartottk magukat I. Istvn azon intshez, hogy mivel az egynyelv orszg gyenge s kiszolgltatott, arra kell trekedni, hogy minl tbb nppel keskedjk. Gyanthat, hogy els kirlyunk nem annyira idegen szolganpeket, mint nyugati lovagokat vrt Magyarorszgra, de utdai termszetesnek talltk, hogy minden rend s rang jvevnyt – kztk ms vallsakat (muszlimokat, zsidkat, grgkeletieket stb.) – befogadjanak.
A kora kzpkori Magyarorszgon messze tbbfle np lt, mint a magyar llam els nagy buksa – vagyis: az 1526 eltti – idkben. Ami egyszersmind azt is elrulja, hogy a magyar trsadalom nagy asszimilcis ervel rendelkezett, hiszen ezek a npcsoportok nem a kizs vagy az erszakos beolvaszts tjn tntek el, hanem egyszeren felszvdtak. A felszvdsi folyamat termszetesen klnsen a trsadalom cscsain kvethet jl nyomon. Szemlletes pldkkal illusztrlhat, hogyan tagoldott bele egy-egy nmet (pl. a Hont–Pzmny nemzetsg), olasz (pl. Ozorai Pip), lengyel (pl. Stibor vajda), romn (pl. Hunyadi Jnos), szerb (pl. Bakics Pl) vagy ppen egy polgri rend zsid (pl. Ernuszt Jnos) a magyar arisztokrciba. A kznemessgnl mr bonyolultabb a helyzet, hiszen mg az jkor hajnaln is akadtak olyan romn vagy szlovk nemesek, akik ugyan bszkn vallottk magukat „magyar nemesnek” (nobilis Hungarus) s teljessggel tvettk magyar trsaiktl az azt megalapoz Hungarus-nemzettudatot, de rosszul vagy egyltaln nem beszltek magyarul.
Vgs fokon azonban a Hungarus-tudat is hatkony asszimilcis eszkznek bizonyult. rdemes beleolvasni az apai-anyai gon egyarnt horvt szrmazs Frter (Utjeseni vagy Martinuzzi) Gyrgy nletrsba, amelyben testvrnek Nndorfehrvr 1521. vi vdelmben, az n. Nebojse nev toronynl bekvetkezett hallrl ezt a meglep mondatot olvashatjuk: „turris, quam Kewles lingua nostra vocant” = „a torony, amelyet a mi nyelvnkn Klesnek hvnak”. Lvn a „Kles” (= kbl plt leshely) magyar sz, az eredetileg ktsgkvl horvt anyanyelv Frter Gyrgy eszerint immr a magyar nyelvet rezte sajt termszetes megnyilvnulsi mdjnak. Hasonlan voltak ezzel a magyar adminisztrciba Mohcs tjn feltnen nagy szmban beplt ms dlszlvok – pldul Brodarics Istvn vci, majd pcsi pspk, Verancsics Antal pcsi, egri pspk, majd esztergomi rsek – s romnok –, pldul a neve szerint is romn szrmazs Olh Mikls esztergomi rsek – is. Ez rmutat az asszimilci egyik fontos emeltyjre: a hivatalviselsre, ami a termszetes nyelvi kzegbl val kiemelkedssel jrt egytt. Br a magyar llam „hivatali” nyelve mg sokig a latin maradt, az gyintzs felttelezte az amellett l s fejld magyar nyelv ismerett is, ami nmagban is komoly asszimilcis tnyez lehetett. Ilyetnformn csak azok a romn s szlovk nemesek rizhettk meg tartsan eredeti identitsukat, akik a hasonl nyelvet beszlk vrmegyei kzssgben tevkenykedtek, illetve azok, akik a kzletben egyltaln nem vettek rszt. Aki karrierre trt, hatatlanul beolvadt. Nagy kohja volt az asszimilcinak a vgvri katonk kzssge is. Amg a trkellenes kzdelem a dli magyar hatroknl s azok elterben folyt, a huszrok s a naszdosok kztt messze jobban el lehetett boldogulni valamely dlszlv, mint magyar nyelven. Utbb azonban, ahogy a magyar vgvrvonal tkerlt az orszg belsbb rszeire, a benne szolgl horvt katonk – mondhatni – viharos gyorsasggal magyarosodtak el. E folyamat eredmnyeknt keletkezett a rengeteg Horvt csaldnv.
A spontn asszimilci akadlyai
Kevsb hajlott a beolvadsra a zrt kzssgekben l nmet vrosi polgrsg, amely hagyomnyosan – s mg sokig – egyms kztt, illetve a hatrokon tli nmet kzssgekkel ptett ki csaldi kapcsolatokat. Megesett persze, hogy egy-egy magyar tbbsg vrosban l nmet egy nemzedken bell elmagyarosodott. Klasszikus plda erre a 16. szzad legtermkenyebb magyar rjnak, Heltai Gspr kolozsvri lelksznek az esete, aki eredetileg mg Helthknt ltta meg a napvilgot a Kirlyfldn.
A spontn asszimilci gye persze nem a fels s kzprtegek, hanem a npessg tmegeit alkot parasztsg hajlandsgn vagy ellenllsn fordul meg. Szab Istvn feltevse szerint a Mohcs eltti Magyarorszg 25 ezer teleplsbl 19–20 ezer lehetett magyar lakossg. Ebbl persze nem szabad kzvetlenl kvetkeztetni a magyar s nem magyar lakossg tnyleges arnyra, hiszen a magyarlakta orszgrszeken – kivlt a Nyugat-Dunntlon – messze tbb aprcska falu akadt, mint a nemzetisgi terleteken. De az ebbl fakad hibalehetsget valsznleg korriglja az a tny, hogy a tbb tucat faluval felr, nagyobb mezvrosok viszont szinte kivtel nlkl magyar lakossgak voltak. gy knnyen elkpzelhet, hogy a magyarorszgi nemzetisgek arnya valban 16–20% krl, de mindenkppen 25% alatt mozgott. A hromszoros tlslyban lv magyarsg spontn tmegnyomst nagyban felerstette, hogy birtokolta az orszg legtermkenyebb – folyvlgyi, alfldi, dombhti – vidkeit, a ms nemzetisgek tbbsge, a kedveztlenebb termelsi feltteleket nyjt hegyes peremterletekre szorult.
Az eddig felsznre hozott szrvnyadatok tansga szerint a kzpkori Magyarorszgon az egszen kicsiny, elszigetelt nemzetisgi zrvnyok elmagyarosodshoz is vszzadok kellettek. Egy trk kori megfigyels azonban mintha ezzel ppen ellenttes tanulsgokat hordozna: a 17. szzad els harmadban s derekn az Alfld szaki peremvidkre teleptett felvidki szlovkok viszonylag gyorsan – nhny vtized alatt – szinte teljesen hasonultak a krnyk magyar tbbsghez. Eredeti nemzetisgkrl a tmegesen elfordul Tt csaldnv – akadt olyan Heves megyei falu, amelyben minden hztartsft Ttnak hvtak –, elrehaladott asszimilltsgukrl pedig az tanskodik, hogy a krkben felvett tanvallatsi jegyzknyvekben magyarul szlalnak meg.
Nyelv, valls
Ebbl a pldbl azonban helytelen lenne tlontl messzemen kvetkeztetseket levonni, hiszen a parasztkzssgek mg manapsg is rendkvl szvs ellenllst tanstanak az egyre rjuk zdul, bomlaszt-integrl erkkel szemben, s ellensges kzegben is makacsul ragaszkodnak hagyomnyaikhoz, kztk a legmakacsabbul ppen a kt legnagyobb megtart erhz: a nyelvhez s a vallshoz. Aligha szorul bizonytsra, hogy vszzadokkal korbban – amikor pldul a kzlekeds s a hrkzls integrl ereje alig rvnyeslt – mg inkbb gy volt.
Nyilvnval teht, hogy ott, ahol a magyar teleplsek romn, illetve szerb falvakkal rintkeztek, nagy akadlya volt a kzeledsnek – s ezzel a tbbsghez val spontn asszimilcinak – az utbbiaknak a magyaroktl eltr: grgkeleti (pravoszlv) vallsa. Egyfell azrt, mert a grgkeleti egyhz – szemben a katolikussal, majd ksbb a protestnsokkal – nem nyugat-eurpai, hanem biznci rtkrendet kzvettett. Msfell azrt, mert az etnikai alapon szervezett (autokeflis) grgkeleti egyhzak oroszlnrszt vllaltak az etnikai klnlls-tudat, illetve – pldul a bolgroknl, a grgknl s a szerbeknl – a trk elrenyomuls kvetkeztben elvesztett egykori llamisg emlkezetnek fenntartsban s tovbbvitelben. Ez magyarzza, hogy a grgkeleti egyhzak – egybknt teljes joggal – npk etnikai s trtneti identits-tudatt fltettk a nyugati egyhz, majd egyhzak unis s egyb behatolsi ksrleteitl, s azokat sorra visszautastottk. (Ellenplda: az Alfld-peremvidki szlovkok asszimilldst nyilvn elsegtette, hogy vallsuk azonos volt az ket befogad magyar kzssgekvel; ahol – mint pldul Gyngysn – nem gy volt, eltr vallsukkal egytt tovbb riztk etnikai klnllsukat is.)
Ha nem jn a trk…
Mindezek ellenre bizonyosra vehet, hogy ha nem jn kzbe a trk hdts, a nyomaszt szmbeli flnyben lv, a kormnyzati, helyhatsgi s gazdasgi pozcik java rszt is birtokl magyarsg asszimill hatsa – fleg az etnikai hatrvonalak mentn – elbb-utbb a ms nemzetisg parasztsg zrt tmbjeivel szemben is rvnyesl. E felttelezst az albbi megfontolsokra alapozzuk: 1.) A 16. szzadban szerte Eurpban demogrfiai robbans zajlott le, aminek kvetkeztben a legfejlettebb nyugati terletek npessge tlagosan a korbbinak ktszeresre, a peremvidkeken annak msflszeresre nvekedett. Miknt Zimnyi Vera megllaptotta, „ez a felfel vel mozgs gazdag s szegny vidkeken, hegyilakk s sk vidkek lakosai kztt, vrosban s falun, Spanyolorszg, Dl-Franciaorszg, Itlia s a Balkn terletn egyarnt ltalnos volt”. Amibl az kvetkezik, hogy ha a katonai-politikai krlmnyek msknt nem alaktjk, a magyar kirlysg valamennyi npe azonos mrtkben gyarapodott volna. 2.) Ugyanakkor viszont a Nyugat-Eurpa s a peremvidkek npessggyarapodsa kzti klnbsg – kivlt az, hogy a legltvnyosabban a vrosi npessg llekszma emelkedett – arra utal, hogy a gazdasgi sznvonalklnbsg mgiscsak befolysolta a nvekeds mrtkt. S itt kell emlkeztetnnk arra, hogy a demogrfiai robbanssal jszerint egy idben Eurpra ksznttt agrrkonjunktra – amely az iparcikkek rovsra, a mezgazdasgi termkek javra mdostotta az rarnyokat – nlunk elssorban a magyarlakta terletek npessgt, valamint az gyszintn magyarok – s termszetesen nmetek – ltal lakott szabad kirlyi s mezvrosok lakossgt gyaraptotta. A fennmaradt vmnaplk tansga szerint a romnok, ruszinok s szlovkok egyltaln nem, a szerbek kzl is csupn – tbbszrs ttteleken keresztl – a hdoltsgban l dalmatk tudtak bekapcsoldni a meglnklt bel- s klkereskedelmi forgalomba. 3.) Mindebbl taln nem elsietett arra kvetkeztetni, hogy a gazdasgi potencil jelents rszt birtokl magyarok s nmetek nmileg nagyobb temben gyarapodtak volna, mint a ms nemzetisgek, ha – ismteljk – nem jn a trk.
Ha a magyarsg szma a kzpkor vgn – mint az alighanem joggal felttelezhet – valban legalbb a hromszorosa volt a kirlysg terletn l egyb nemzetisgeknek, gy mr nhny szzalkos arnyeltolds is komoly lpst jelentett volna az elspr tbbsg kialakulsa s a nemzetisgi krds eljelentktelenedse fel vezet ton. Pldul olykppen, hogy a magyar etnikai hatrok elretoldsa termszetes gtat emel a romn vajdasgok, Szerbia s bizonyos mrtkig Horvtorszg fell mindig is foly bevndorls el, hiszen a bevndorlkat elssorban az res terletek vonzottk. A polgrosuls kora – a kapitalizmus, az egysges nemzeti piac, a modern brokrcia s rtelmisg kialakulsval, amely Magyarorszgon a dualizmus korban kvetkezett be – vilgszerte bomlasztlag hatott a zrt etnikai tmbkre. Ha teht a termszetes trendek rvnyeslnek, gy a 19. szzad vgi Magyarorszgot ma nem a soknemzetisg, hanem ppen ellenkezleg: az Eurpra oly ritka, nagyjban-egszben azonos etnikum llam mintapldjaknt emlegetnk. Olyanknt teht, amilyenek ltrehozsra a trianoni bkeszerzds tett – immr tudjuk: eredmnytelen – ksrletet.
A trk kori vltozsok
A fentieket azrt kellett feltteles mdba tenni, mert – miknt kztudott – pontosan az ellenkezje trtnt: a msfl szzados trk uralom alapjaiban megvltozott etnikai viszonyokat hagyott maga utn Magyarorszgon. Nem mintha a trkk tudatos tteleptsi akcikat hajtottak volna vgre az itteni hdoltsgban – st: a muszlim npessg beteleptsre irnyul ksrleteik egyenest ltvnyos kudarcot vallottak; nhny kivteltl eltekintve a megszllt terleten is csak az erdtmnyekben ltek trkk –, az etnikai vltozsokrt a trkk jelenltbl kvetkez lland hborskods a felels.
A trkk mg meg sem vetettk a lbukat Magyarorszgon, amikor mris komoly arnyeltoldsokat okoztak annak etnikai sszettelben: a Dlvidket rt trk betrsek s portyzsok szles rendet vgtak az itteni – amennyire megtlhet: eredetileg jobbra magyar – teleplshlzatban, s megrlt helykbe szerbek szivrogtak be, illetve – annak jeleknt, hogy jrateleptskre nem akadt elegend bels npfelesleg – teleptettek be a magyar kirlyok Szerbibl. Ez azonban csupn szerny eljtka volt annak, ami az orszg kzps harmadnak tarts megszllsa idejn bekvetkezett.
A trkkel folytatott hborskods s a hadszntrr vls java terheit kezdettl fogva a trk kizsig a magyar etnikum viselte, s belle verbuvldott a vgvri katonasg s a hazai mezei hadak tlnyom tbbsge is. Nem mintha a magyarsg termszetnl fogva „vitzebb” s „harciasabb” lett volna a ms nemzetisgeknl – a trk tmadsok kezdetn a magyar trsadalom ersen demilitarizldott kpet mutat, ezrt volt szksge oly sokig szerb s horvt segdcsapatokra –, hanem azrt, mert a korabeli hadvisels szoksainak megfelelen a hadjrsok elssorban az ltala lakott folyvlgyeket s dombvidkeket rintettk, s magyarlakta terleteken alakult ki az egymssal szembenll s egymssal bkeidben is lland harcot folytat magyar, illetve trk vgvrrendszer is.
A magyar etnikum tragdijt az n. tizent ves hbor (1593–1606) s a 17. szzad nagy sszecsaps-sorozatai: az Erdlyt 1658 s 1663 kztt rt tatr–trk tmadsok, valamint a trk kizsvel vgzdtt szzadvgi hbor teljestettk be. A 16–17. szzad forduljn lezajlott hossz hborskods oly hatalmas rseket vgott az addig meglepen szvsnak bizonyult kzpkori magyarorszgi teleplshlzatban, hogy kvetkezmnyeit mindmig nem sikerlt teljesen eltntetni, s az utbbi kt nagy hbor tovbb tgtotta ezeket a rseket. Azok a teleplsek is csupn rnykai voltak egykori nmaguknak, amelyek e hbork utn – rendkvl nagy ldozatok rn – j letre keltek.
Mindekzben a hbortl kevsb sjtott szaki s keleti hegyvidkek npe nagyjban-egszben az eurpai trendeknek megfelelen nvekedett, s a romnok s a szerbek jelents lland utnptlst kaptak a romn vajdasgok, szerbia s Bosznia irnybl. gy aztn termszetes, hogy mindezen npek etnikai hatra az orszg kzepe fel mozdult, a magyarsgot a korbbinl sszehasonlthatatlanul kisebb lettrre szortva vissza. A leginkbb elpusztult hdoltsgban a fldesurak maguk is elsegtettk ezt a folyamatot azzal, hogy az resen maradt falvakba teleplknek – akikben tovbbra is csupn munkaert, s nem pedig klnbz nyelven beszl s szoksok szerint l embereket lttak – maguk is jelents kedvezmnyeket adtak.

A 17. szzad vgre kialakult etnikai hatrok tzetesebb lersra ehelytt nincs mdunk. Csupn annyit jegyznk meg, hogy a Trianonban kijellt hatrok jobban megfelelnek a trk kor vgi, mint a 20. szzad eleji etnikai viszonyoknak. Ha a mai Szlovkia terletn nem is – ennek dli, fknt dlnyugati rszein (a Csallkzben) a meneklsek kvetkeztben inkbb nvekedett, semmint cskkent a magyarok arnyszma –, de a Trianonban Romninak s Szerbinak tlt rszeken mindenkppen.
A trk kizse utni vltozsok
A 18. szzadban bekvetkezett etnikai vltozsokat tovbbra is a fldesuraknak a munkskz irnti ignyei mozgattk. A romnok szilrdan tartottk a trk korban megszerzett pozciikat. Szlovk teleplsek keletkeztek olyan terleteken is – pldul Bksben s a Pilisben –, amelyeken korbban nyomuk sem volt. Ezzel szemben a szerbek a 17. szzad vgi hbor sorn nagyobbrszt kirtettk az ltaluk elfoglalt terleteket, s az 1690-ben a trk ell ide meneklt szerbek jabb hullmnak is csak az egykori szerb vidkek egy rszt sikerlt visszaszereznie. A Bcskn s a Bnton id haladtval egyre inkbb osztozkodniuk kellett az ide teleptett nmetekkel, illetve a magyarokkal, a Dlkelet-Dunntlon pedig csak szerny szrvnyaik maradtak a tmeges nmet betelepls miatt immr Schwbische Trkeinek nevezett terleten.
A nmet bevndorls – ami tttelesen gyszintn a magyarorszgi trk uralom kvetkezmnynek tekinthet – termszetesen tovbb rontotta a magyarsgnak az ssznpessgen belli arnyt, trtneti tvlataiban azonban inkbb erstette, mint gyengtette a magyarsg eslyeit. Politikailag ugyan a korbbinl ersebben a nmet nyelvterlethez kapcsolta Magyarorszgot, egyszersmind azonban gtat vetett a ms nemzetisgek tovbbi elretrsnek. Mg ugyanis az utbbiak a kvetkez kt vszzad politikai kzdelmeiben ltalban a magyarok ellen fordultak, a nmetek ltalban a magyarokkal tartottak, s – az egymshoz kzelll fejlettsgi sznvonalnak megfelelen – a dualizmus korban olyan asszimilldsi kszsgrl tettek tansgot, amelyhez csak a 18. szzadtl fogva egyre nagyobb hullmokban bevndorolt zsidk foghat. Mivel teleplseik a nmet nyelvterlet legkeletibb nylvnytl, Ausztritl is tvol helyezkedtek, tvolrl sem veszlyeztettk annyira az orszg terleti egysgt, mint a hajdani „anyaorszgaikkal” kzvetlenl szomszdos vidkeken l romnok, szerbek, szlovkok s ruszinok.

A nmetek – a bnsgi s a bnti svbok, a kirlyfldi, besztercei s szepesi szszok –, a bksi s a pilisi szlovkok, valamint az erdlyi romnsg s a romn anyaorszg kz keldtt szkelysg pldja nmagban is rvilgt arra, hogy a trsg soknemzetisg jellegbl fakad problmkra a hatrok trajzolgatsa nmagban nem hozhat orvoslst. S az ebbl fakad gondokhoz kpest valban elhanyagolhat szempont Trianon megtlsnl, hogy a magyarsg az idk folyamn – igaz, politikai vezrszerepbl fakad elnyei kvetkeztben, de ismt csak jobbra spontn asszimilci tjn – nmileg fordtani tudott a trk korban gykeredz folyamatokon, s a 19. szzad vgre szerny tbbsgbe kerlt az orszg sszes tbbi etnikumval szemben.
|