Dr. Bucsay Mihly:
DR. BUDAI GERGELY EMLKEZETE
Elads teolgusnapon a Szilgyi Dezs tri templomban 1978. prilis 23-n
Be kell vallanom, ismerek magamnl illetkesebbeket arra, hogy megrajzoljk Budai Gergely lelki arct. Budai Gergely legnagyobb alkotsai az jszvetsg magyarra fordtsa s egy teljes magyar jszvetsgi kommentr. Ezek rtkelsbe a kell szakismeretek hinyban kptelen vagyok belebocstkozni. Mirt vllalkoztam teht mgis, mgpedig szvesen, hogy teljestsem a volt tantvnyok krst? Azrt, mert Budai Gergely gondolatvilgnak, egsz lettjnak olyan sajtos a nevel rtke, hogy arrl tovbb hallgatni szinte megbocsthatatlan mulaszts lenne.
Dunavecsn, egyszer falusi csaldban ltta meg a napvilgot 1887. mrcius 3-n. Szlei helyett - akik korn elvltak - szilrd jellem s ers hit, buzg reformtus anyai nagyanyja nevelte a minden szpre, jra fogkony gyermeket. Ngy elemi osztlyt vgzett Dunavecsn.
Gimnziumba Kunszentmiklsra adta nagyanyja. Egy iparos csaldnl tallt nki szllst ms dikgyerekek trsasgban. - A vasrnapi istentiszteleteken Baksay Sndor prdikciit s imdsgait hallgathatta, azt a lelksz-rt, akiben a hit, az emberies rzs s a szpsg szeretete jobban egymsra tallt, mint abban a korban taln brki msban. Lehetsges, hogy ezeknek a prdikciknak a hallgatsa rlelte meg Budai Gergelyben mr 14 ves korra a dntst, hogy hivatsul a lelkipsztori plyt vlassza. Emlkezett egy msik, mg dunavecsei hatsra is: „... harmadikos elemista koromban fldim, Gergely Antal (ksbb meztri lelkipsztor) volt a hitoktatm s az vvgi vizsgn egy kis j Testamentomot adott. Akkor tallkoztam az j Testamentommal; ez volt az n els Biblim s belemerltem annyira amennyire egy gyerek tud". (Rvsz Imrhez rott levelben, 1966. mjus 10-n. Dr. Budai Gergelyn kzlse, akinek itt ksznm meg sokoldal rtkes segtsgt eladsom megrshoz.)
Kunszentmiklson abban az idben a reformtus gimnziumnak mg csak az als ngy osztlya volt meg. Teht msik gimnzium utn kellett nzni. Olyan reformtus fgimnziumot keresett, amelynek interntusa is volt. Csurgn tallt ilyent. Ebben a Csokonai-emlkekben gazdag, patins reformtus iskolavrosban, a nagyon tiszta, rendes interntusban s klnsen a gynyr nagy kertjben, valamint gazdag knyvtrban kedvre tanulhatott.
Tanrai kzl klnsen Dr. Vida Krolyra, az iskola igazgatjra s Bodola Lszlra emlkezett vissza mindig nagy tisztelettel s szeretettel. Vida Kroly tantotta a termszetrajzot olyan hozzrtssel s gonddal, hogy annak hatsa Budai Gergely egsz letre szlt. Ugyancsak bresztette fel a filozfikus ttekints szeretett s ignyt is. A valsg a tuds rendszerben tkrzdik. Aki ttekintst szerez a rendszer fltt, knnyedn s gyorsan helyre tudja rakni a dolgokat. Az egsz elbb van, mint a rsz, a rszt teht az egszbl tudjuk jl megrteni. Erre val a filozofikus mveltsg, a filozofikus szemllet.
De azt is megtanulta Budai Gergely csurgi igazgatjtl, hogy jobb mdszere a nevelsnek kiss felnttszmba venni mr a gyermeket is, mint gyermeknek tekinteni mg az rettsgiz dikot is. Akit fiatalsgban gyerekszmba vettek, vagy ppensggel korbccsal neveltek, knnyen azt hiszi ksbb, ha vezetnie kell, hogy az emberek kiskorak s csak korbccsal lehet ket irnytani.
Vida Kroly hatsa lehetett az - amit persze sokan tlzsnak is tartottak -, hogy Budai Gergely hossz pedaggus plyja sorn egyetlen elgtelen osztlyzatot sem adott. „Soha sem buktat, nem szigor, nem bnt meg senkit, s az ember mgis rzi: az trgyaibl kell a legbecsletesebben kszlni" — rta rla egyik tantvnya.
Mindehhez hozz kell tenni, hogy sem Vida Kroly, sem ksbb Budai Gergely nem tekintettk a tanr szemlyt az iskola legfontosabb tnyezjnek mg akkor sem, ha kivl nevel. A legfontosabb tnyez az iskola egsz lgkre. - Ezt Budai Gergely msik felejthetetlen csurgi tanrval, az interntus felgyeljvel kapcsolatban fejtette ki. „Az iskolban nemcsak a tanrok nevelnek, hanem a dikok is nevelik egymst". Mindssze a csaldias hangulatot kell biztostani, a klcsns megbecslst s azt, hogy mindig csak a teljestmny szmtson, annak az igazsgos elismerse, gy, ahogy azt Bodola „Laci bcsi" tette.
A Csurgn rettsgizett dunavecsei fiatalember tja termszetesen vezetett a pesti Teolgiig. 1905. szeptember 9-n iratkozott be. Ekkor mr Baksay Sndor a dunamellki egyhzkerlet pspke, aki csodlatos egyszersggel ltja el ezt a magas tisztsget; csak akkor jn fel Kunszentmiklsrl Pestre, ha fontos egyhzi lsek vagy a Tudomnyos Akadmia szpirodalmi osztlynak gyei szltjk.
Reformtus egyhzunk a szzad els vtizedben mr tljutott azon a kezdeti bizakodson, amely a minden terleten rvnyesl szabadsgtl, a liberalizmus trsadalmi s vilgnzeti rendszertl remlte a jobb jvt. Valaha oszlopos egyhzi embernk, Fy Andrs mg azt rta az „ramutat”-ban (1842): „Minl kevesebbb hinnivalja van a protestnsnak, a lelke annl szabadabb, a nhny fontos bilincs szintgy nygz mint a mzss" (34. lap) Ilyen bilincseknek tartotta Fy Andrs a hitvallsokat, az istentisztelet mltbl rklt formit, a zsoltrneklst, az egsz papos magatartst. Az ideljai mg azok a lelkszek, akik „gymlcs- vagy virgtenysztk, pomolgusok, ornitolgusok, mhszek, fi- vagy lenynevelk... a vilggal haladnak, a trsalgsban simbbak, a gazdlkodsban gyesebbek" (135. lap).
Nos, a Fy Andrs s oly sok jeles reformkorbeli trsa ltal idelnak tekintett liberalizmus 1905-re mr meglehetsen talaktotta a magyar trsadalmat, m egyben napfnyre kerltek rettenetes rnyoldalai is. A szabadversenyes vilgban az gyesek mr az lre trtek, a fvrosban s a vidken nagy vagyonokat mondhattak maguknak, de fnyes letsznvonaluk mellett annl jobban szembetnt a lakossg sokmillis tbbsgnek lemaradottsga. A hazai kiltstalansg ell szzezrek tntorogtak ki Amerikba. A fvrosba sodrdott falusiak testi-lelki kiszolgltatottsga kirv volt, a npbetegsgek jobban szedtk ldozataikat, mint valaha.
Budai Gergely teolgira kerlsekor 1905-ben a pesti Teolgia tanrai kzl mr csak a legfiatalabb, a 35 ves Marton Lajos tartott ki kemnyen a liberlis elvek mellett, szerencsre sszektve azokat magasszint szaktudomnyos ignyekkel. A tbbiek, a 72 ves Farkas Jzsef, az 52 ves Szts Farkas, az ppen a tanri katedrra lp Bilkei Pap Istvn nem osztottk a liberalizmus ltsmdjt, nem hittek tbb a szabadversenyes recept mindenhatsgban, megtorpanva s tapogatzva kerestek j tjkozdst. Nagy professzor egynisg mind a hrom. Klnsen Bilkei Pap Istvnra emlkeztek tantvnyai hls szvvel, mert nemcsak a tanruk volt, de psztoruk s desatyjuk is, mikzben blcs tallkonysggal, eredeti humorral tvzgette egymsba a magyar reformtus egyhzi hagyomnyokat s az j mdszert, a belmisszit. Ennek a mdszernek legagilisabb hirdetje s szervezje Szab Aladr, azonban mr egy vvel korbban pesti lelkipsztori llssal cserlte fel a tanri katedrt; de vissza-visszajrt specilis kollga mokat tartani. nagyon szerette Budai Gergelyt s csaldja krben is mindig szvesen ltta.
Emltsk meg Pruzsinszky Plt is, aki 1906-ban kezdett el tantani, egyelre a filozfiai trgyakat, majd nhny v mlva az egyhztrtnetet. is vilgosan ltta, hogy a magyar trsadalmat a liberalizmus szinte atomjaira bontotta szt. Pruzsinszky az egyhz npnek szoros egysgbe fogsra azt az utat vlasztotta, hogy Klvin Jnos reformtori hitt, trsadalomszervez eszmit kell jra felidzni s a kzpontba lltani. Pruzsinszky elkpzelsei csak ksbb rtek be, amikor mr nlnl nagyobb hats szervezk is munkba vettk ugyanezt a clt. Budai Gergely nem tette ugyan mindent elhatroz doktrnv letben a trtnelmi klvinizmust, de tanult abbl, tmogatta trekvseit el addig, hogy ennek az irnynak egyik dikmozgalmi hajtsban: a Soli Deo Glria szvetsgben is vezet funkcit vllalt. De taln az elbbieknl mlyebben hatott gondolkodsra az a Hamar Istvn, aki viszonylag fiatal kora ellenre (szl. 1867) Budai Gergelynek a Teolgira kerlsekor mr csaknem tz ve tantotta az szvetsgi trgyakat s akinek mly s tiszta bibliai fundltsg hite s tudomnya a Bibliai Lexikon nagy cikkeiben ll elttnk.
A szorgalmas, rendszeret, idejt kitnen beoszt Budai Gergely termszetesen a legjobb tanulk kz tartozott a Teolgin s ugyanilyen termszetesen kerlt annak elvgzse utn a klfldi sztndjasok listjra. Skciban tanult volna tovbb, de visszalpett, mert a neki sznt sztndjat egy ersen protezslt dikkal kellett volna megosztania. A ksbbi vekben azutn tbbszr utazgatott klfldre. Az idegen nyelveket mr dik korban tanulta meg (nmetet s angolt fknt).
A Teolgia elvgzse utn kt vig Szolnokon volt segdlelksz, majd 1911-tl ebbe a Szilgyi Dezs tri egyhzkzsgbe helyezte a pspk. Itt hat esztendeig szolglt. Akkor mg egsz Buda egyetlen egyhzkzsget alkotott. Haypl Ben volt a lelkipsztora. Ketten, a segdlelkszvel intztk el a reformtusok egyhzi gyeit. Nem volt knyelmes szolglat itt segdlelksznek lenni. A vasrnapi dleltti s dlutni istentiszteleten kvl kthetenknt a Liptmezn is volt istentisztelet. Budai Gergely prdikciihoz mr szerdnknt kivlasztotta a textust s szombatra mr le volt rva a vasrnap elmondand beszd. - Napirenden voltak a temetsek (hznl ravataloztak!). A konfirmcii elkszts, a hitoktats tbb iskolban stb. nagyrszt a segdlelksz feladata volt. - s mind e mellett Budai Gergely mg llandan tanult.
1917. jlius 1-tl vallstanri beosztsban ltjuk viszont s mr egy v mlva rbztk a fvrosi vallsoktats megszervezst. 1935-ig volt a budapesti reformtus vallsoktat" testlet igazgatja. Abban az idben Budapesten 100-120 reformtus vallstant tantott mintegy 17 000 gyermeket. Kzben, 1924 janurjban Budai Gergely theolgiai magntanri vizsgt tett gyakorlati theolgibl s egyhzjogbl, majd 1929. jniusban blcsszdoktorsgot szerzett a budapesti Tudomnyegyetemen. Johannes Chrysostomos pedaggijt vlasztotta rtekezsnek tmjul.
Haznk a trianoni sebek lzban gett abban az vtizedben. A legjobbak a reformtus egyhzban is a roppant anyagi vesztesgeket szellemi tren, a tudomny, a mveltsg, az egyhzi let emelsben igyekeztek kiegyenlteni, ha lehet tlhatni. Budai Gergely elsrang segtsgnek bizonyult az ilyen trekvsek s clok munklsban. Szles kr egyhzi mveltsge, j zlse, vlasztkos stlusa, pontos, fegyelmezett munkamdja megbzsokat szerzett szmra azokban a zsinati bizottsgokban, amelyek az j Agenda s az j Istentiszteleti Rendtarts megalkotsval voltak megbzva. Ezek sajt al rendezsben s nmikppen a megrsban is Budai Gergely fontos szerepet tlttt be.
Ilyen elzmnyei voltak annak, hogy a Dunamellki Egyhzkerlet vezeti 1934 novemberben a Marton Lajos hallval megresedett jszvetsgi theolgiai tanszkre plyzat hirdetse nlkl Budai Gergelyt hvtk meg. Ezzel alkot munkjnak a msodik szakasza kezddtt. Hsz ven t, 1954-ig tantotta Akadminkon szaktrgyt, mgpedig szlesebb terjedelemben mint eldei: Eladsaira a nyri sznetekben elre elkszlt. Szpen sokszorostott kurzusait mr sszel kzhez kaptk tantvnyai. A Biblit a modern klfldi irodalom ismeretben ugyan, de azzal a pozitv biblikus alapszemllettel magyarzta, mint egykori tanra Hamar Istvn. Bizonyra Bengelnek a Gnomonja volt eszmnykpe.
Tanszkresedsek esetn Budai Gergelyt mindenhol be lehetett vetni. Tantott testmentomi, vallstudomnyi s filozfiai trgyakat is. Ez a sokoldalsg jellte ki arra, hogy egyhzi magasmveldsnk egyik fontos vllalkozsa, a Parochilis Knyvtr gynek eladjv vlasszk meg. A Reformtus Egyhzi Knyvtr szmos ktett segtett ltrehozni s sajt al rendezte azokat. Az feladata lett a Theolgiai Lexikon megszerkesztse is. A szerkeszts lnyegt, a cikkek listjt lltotta ssze s osztotta szt a megbzsokat. A mr rszben berkezett kziratok azonban megsemmisltek ama bombatallat kvetkeztben, amely Budai Gergely Maros utcai lakst elpuszttotta 1945-ben. A cikkek kzl pusztn Zovnyi Jen egyhztrtneti anyaga maradt meg, mert azt mr korbban kinyomtattk kis pldnyszmban, hogy a tbbi munkatrs tmasza legyen.
Budai Gergely alkot munkjnak kzps szakaszrl szlva meg kell emlkeznnk arrl is, hogy hat ven t tlttte be - 1938-tl 1944-ig - az akadmiai igazgat, (ma gy mondank: a dkn) tisztt. Lapozgatva Akadmink rtestit, gy talltam, hogy gazdagsg s rendszeressg dolgban kitnnek a Budai Gergely ltal szerkesztett vknyvek.
Az alkot tevkenysg harmadik szakasza sajtos mdon azzal kezddtt, hogy Budai Gergely 67 vesen ugyan, de teljes testi-lelki egszsgben, 1954. februr 1-n nyugdjba ment. Az 50-es vek els felt egyhzunkban a lelkszi konferencik s a tovbbkpzsi alkalmak jellemeztk. Az utazs fradalmait magra venni kszebb, tretlenebb energij fiatalabb er vette t a katedrjt. Budai Gergelyre jellemz, hogy ez nem vette el a munkakedvt. Mintha egyenesen most nylt volna szmra plya, hogy megalkossa azt az egymssal sszefgg kt nagy mvet, amelyekre tulajdonkppen egsz letben kszlt. Tz ven t napi 8—10 rai odaad munkval fordtotta le az jtestamentumot oly mdon, hogy minden vers fordtst gondos exegzis elzte meg. Az jszvetsgnek ez a fordtsa 1964-ben kszlt el s 1967-es vszmmal jelent meg Zsinatunk kiadsban. A teljes jszvetsgi kommentr mg kziratban van.
Szeretnm szhoz juttatni a megemlkezs sorn egyik-msik tantvnyt is. Ilyen mondsait jegyezgettk fel: „Ne tgy soha semmi olyat, amit rstellnl, ha msok ltnk. A f szably ez: ne tgy semmit, amit palstosan nem mernl megtenni!". „A pap ne kvnjon tbbet a hveitl, csak amennyit az letvel fedezni tud. Ugyanis az ember beszdvel mrleget llt a hta mg, amelyen megmrik t". „A j sz a mly vizet szereti. Minl nehezebben oldhat meg valamely problma, annl rdekesebb". „A pesszimista, rosszkedv s remnytelen embernek soha sincsen igaza". Ezeket a mondatokat, s annyi mst is, hls dikjai jegyezgettk fel, mert a lelkipsztori let egsz tjt megvilgt aranymondsoknak tartottk.
Van azonban az ember letnek egy olyan tkrzdse is, amely bizonyos esetben taln a legjobb s a leghitelesebb azok kztt, amelyek itt a fldn kszlnek. A szeret hitves alkotja meg ezt a kpet hitvestrsrl az egyms mellett fut vtizedek sorn. A fldi let egyik legcsodlatosabb ajndka ez a klcsns tkrzds egyms szemben, egyms szvben, egyms gondolataiban. Kt gazdag szemlyisg egymsban visszhangzsa ez, amelynek tiszta s teljes rtke van. Budai Gergelynben az frje-ura nhny legfontosabb vonatkozsban, azaz mint tuds teolgus, mint minden szp irnt fogkony mvszilek s mint a bartot keres bart a kvetkez visszhangot keltette. Feljegyzseibl idzek:
A tuds. „Bmulatos a reszletettsge! l mestere, st itt l mintakpe sem volt. A tanulsra nem serkentette, nem is segtette senki, nagy ser s szvs akarat, minden ron felfel trekvs lt benne mr kicsiny dikkorban. Mr akkor kemnyen meg kellett kzdenie minden legkisebb elismersrt, minden j osztlyzatrt. Nem llt mgtte senki. Testileg nem mutats, lelkileg szerny s olyan tiszta volt, hogy
eszbe nem jutott soha, hogy ms ton is lehetne kls eredmnyt elrni, mint a kemny, becsletes munka tjn... soha nem vgyik olcs sikerekre, dicssgre, npszersgre sem. egy szntelenl g fklya Istennek s az tudomnynak oltrn."
A mvszllek.„Minden mvszet s s igazi mvsz tisztelje. Ezek rdekldsnek trgyai teljes letben. Klnsen a zene s a piktra rdekli. Ezeket alaposan tanulmnyozza, szakszeren rt hozzjuk. ... Dikkorban szpen rajzolt, festett, nekelt. Csurgn tallkozott klnbz hangszerekkel, a fuvola tetszett legjobban. , de szeretett volna fuvolzni! De akkor erre nem volt pnze... A volt csurgi diknak 40 ves korra meglett az hajtott Bhm fuvolja, s lland tuds munkja kzben megpihen egy-egy rcskt jtszva rajta. - A termszet s annak brzolsa is foglalkoztatja. A fk klnsen rdeklik, illetleg a lombtanulmnyok. De ha egy rovar rasztalra kerl, azt is gynyrkdve megfigyeli nagytjval. - rdekldse nem ismert hatrt."
s vgl: a bart. Hitvese gy r errl: „Nem ismerik, nem rtik. — Vajon mirt? Mert teljesen visszavonultan l: Lnye csndes s zrkzott. lesltsa folytn az emberek gyarlsgait tisztn ltja, annl is inkbb, mert ember-idelja magasztos, krisztusi, nmagt szntelenl az kpre s hasonlatossgra neveli, s a tbbieket is azzal a mrtkkel mri mint nmagt. ... Azrt nem ismerik teht, mert nem mutogatja, nem trja fel lnyt ton-tflen. S mivel nem ismerik, nem rtik. Pedig mennyi emberi szpsget, mlysget ismer meg az ember, ha t megismeri! s milyen nagyon megszereti! Boldog, aki kzelben lhet, aki eltt megnylik, akire bizalmnak, szeretetnek napja st!"
Ez a hrom jellemzs (rszlet) Budai Gergelyrl nemcsak egy nemes frfi gazdag egynisgt rja le, de feltrja s megmutatja egy nemeslelk asszony egynisgt is. Taln a legcsodlatramltbb ppen ennek a kt embernek az egymsra tallsa! Mindkettjket napfnnyel s ervel tlttte meg egy egsz leten t. Budai Gergely gy vallott errl: „letemben ktszer dntttem egyszer s mindenkorra, hogy melyik oldalra llok teljes ermmel. Elszr, midn letemet vgleg az Isten szolglatba lltottam, msodszor pedig, amikor szvemet Bellmnak adtam s az szvt sajtomknt elfogadtam... Egyik elhatrozsomat sem bntam meg soha, egyiket sem szegem meg soha, boldogg tett mindkett."
1974. janur 8-n Budai Gergelyt maghoz szltotta az, Akinek szvben minden j munks s minden j munka tallkozik. Hitvestrsa azonban itt van kzttnk. rasszuk teht r azt a tiszteletet s szeretetet, amellyel ldott emlk frjnek dr. Budai Gergely professzornak mi, tantvnyai vagy munkatrsai s bartai - taln sokban s sokan - adsai maradtunk!
Bucsay Mihly
|