„Én hiszek az Istenben, mint egy Személyben. Az életem egyetlen percében sem voltam ateista. Én még a diákéveimben elutasítottam Darwin, Haeckel és Huxley nézeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nézetek.”Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alapítója, Nobel-díjas:
Mert úgy szerette Isten a világot, hogy egyszülött Fiát adta, hogy aki hisz őbenne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen. János 3,16
Erőm és pajzsom az ÚR, benne bízik szívem. Zsoltár 28,7
… „amikor az ember Kálvint olvassa - akár egyetértően, akár fenntartásokkal - mindenütt és minden esetben úgy érzi, hogy egy erőteljes kéz megragadja és vezeti." Karl Barth
A Károli Református Egyetem Hittudományi karán 2009-ben megvédett doktori disszertáció átdolgozott formája...
Az ősgyülekezet vezetője, Jakab a születő keresztyénség egyik kiemelkedő alakja... fontos, hogy Jakab, az Úr testvére méltóbb figyelmet kapjon. A különböző Jakab-tradíciók felvázolása révén…elemzi Jakab teológiáját .
E könyv hézagpótló a hazai tudományos életben, a nemzetközi ku-tatás viszonylatában is újat hoz ...azáltal, hogy újszövetségi teoló-giai szempontból kívánja újra-gondolni Jakab szerepét. L’Harmat-tan Kiadó, 2012 - 283 oldal
2. Evagéliumi kálvinizmus szerk Galsi Árpád Kálvin kiadó
„A Világegyetem teremtésének elve teljesen tudományos is. Az élet a Földön a leg- egyszerűbb formáitól a legbonyolultabbig – az intelligens tervezés eredménye.” Behe Michael J. biokémikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolúcióelmélet biokémiai kihívása könyvéből
- Dr. Tóth Károly: A 70 éves BUCSAY MIHÁLY köszöntése 1982
Dr Bucsay Mihály
1982 - KÖSZÖNTÉS - 70. születésnapján
„Egyház és teológia" - ezzel a címmel köszöntjük Dr. Dr. B ucsay Mihály ny, professzort, a Ráday Kollégium főigazgatóját 70. születésnapja alkalmából. E cím nem annyira a jelen kiadványra utal, amellyel egyházkerületünk tudósai megtisztelni kívánják a hittestvér, kollega és barát Bucsay Mihályt, hiszen 13 tanulmány - még a legkiválóbbak esetében is – képtelen átfogni az egyházi élet sokrétűségét és a teológiai ezernyi apró területét. A cím maga is Jubilánsunk iránti szeretetünket és megbecsülésünket akarja kifejezésre juttatni, s egyben hálát ad Istennek mindazért a sok ajándékért, amely Bucsay Mihályon keresztül áradt egyházunk élebe.
Egy rendkívül gazdag, munkás, tudományos eredményekben bővelkedő életutat mutat Jubilánsunk curriculum vitae-je: tanulmányai már fiatalkorában a lehető legszélesebb alapot vetették meg későbbi Professzori munkájának. Teológia, filozófia, lélektan, könyvtártudomány szerepel tanulmányai között - s mintha mindez nem lenne elég, kiegészíti tanulmányait zsurnalista tevékenységgel is.
A széles skálán, nagy intenzitással művelt tudományos munkálkodás később is jellemzője Bucsay Mihály életének. Publikációi között szerepel rövid cikk, alapos monográfia átfogó történetírás egyaránt. Az ízig-vérig magyar ember szent felelősségének érzi, hogy Országunk és Egyházunk életéről rendszeresen tudósítsa a világot; a "Der Protestantismus in Ungarn" című kétkötetes hézagpótló munka példamutató lehet a magyar református tudós számára. Nem mindenkinek sikerül az internationazizmust ily mértékben egyesíteni a hazafiasággal és a nemzeti jelleggel. Az akadémiai oktatásban szintén ezt a sokrétűséget árulja el Bucsay Mihály munkássága: ha a szükség úgy parancsolta, még ujszövetségi szövetségi szövegkritikát és segédtudományokat is oktatott; nem elhanyagoható körülmény, hogy mindezt olyan pedagógiai vénával tette, hogy ma már joggal veszi őt körül tanítványai tisztelő serege, köztük teológiai tanárok is.
Fontosnak, sőt elengedhetetlennek tartjuk hangsúlyozni, hogy a tudós és tiszteletes prédikátor magatartása Jubilánsunk egyházi munkásságának jellemzője. Egészen nyugalomba vonulásáig lelkész - s a Pesti Németajkú Leányegyház a II, világgáború utáni újjászületését köszönheti neki. Ismét elmondhatjuk: nem mindenkinek sikerül az egyházi életet és a tudományt így együtt gyarapítani! Ezért jogos a tanulmánykötet címe: "Egyház és teológia" - ez jellemző erre az igen gazdag életutra.
Ez az életut - Istennek legyen hála - még korántsem lezárt. Bucsay Mihály nyugalomba vonulása után a Ráday Kollégium főigazgatójaként igen értékes szervező munkát fejt ki a református kegyesség további alakításában. Terveit ismerve tudjuk azt is, hogy az idő méhe még várandós egy hatalmas antropológiai irással, amelyet Jubilánsunk tollából várhatunk!
Köszöntésemben szándékosan elkerültem a szokásos kifejezést: Laudatio. E szót szeretném most csak egy vonatkozásban említeni. Mindezekért: "Te Deum, laudamus!"
Dr. Tóth Károly püspök
Megjelent Egyház és teológia Tanulmányok Bucsay Mihály Dr.theol. Dr. phil. tiszteletére 70. születésnapja alkalmából Bp 1982
Szabolcska Mihály Uram, maradj velünk!
Mi lesz velünk, ha elfutott a nyár?
Mi lesz velünk, ha őszünk is lejár?
Ha nem marad, csak a rideg telünk…
Uram, mi lesz velünk?
Mi lesz velünk, ha elfogy a sugár,
A nap lemegy, és a sötét beáll.
Ha ránk borul örök, vak éjjelünk:
Uram, mi lesz velünk?
Mi lesz, ha a világból kifogyunk?
S a koporsó lesz örök birtokunk.
Ha már nem élünk, és nem érezünk:
Uram, mi lesz velünk?
…tied a tél Uram, s tiéd a nyár,
Te vagy az élet, és te a halál.
A változásnak rendje mit nekünk?
Csak Te maradj velünk!
Üdv a Olvasónak! Regards to the reader! Grüsse an den Leser!
Jókedvet adj, és semmi mást, Uram!
A többivel megbirkózom magam.
Akkor a többi nem is érdekel,
szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
Hadd mosolyogjak gondon és bajon,
nem kell más, csak ez az egy oltalom,
még magányom kiváltsága se kell,
sorsot cserélek, bárhol, bárkivel,
ha jókedvemből, önként tehetem;
s fölszabadít újra a fegyelem,
ha értelmét tudom és vállalom,
s nem páncélzat, de szárny a vállamon.
S hogy a holnap se legyen csupa gond,
de kezdődő és folytatódó bolond
kaland, mi egyszer véget ér ugyan –
ahhoz is csak jókedvet adj, Uram.
A bűn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyíltan és bátran szembeszegül az erénnyel, hanem mikor erénynek álcázza magát.
A református keresztyénséget úgy tekintjük, mint a lényegére redukált evangéliumi hitet és gyakorlatot. Ez a szemünk fénye. De mint minden magasrendű lelki tömörülés, ez sem mentes a deformálódás és a korrumpálódás veszélyétől, amint továbbadja azt egyik nemzedék a másik nemzedéknek, egyik nép egy másik népnek. A Kálvin-kutatók kongresszusai arra hivatottak, hogy segítsenek megőrizni és megtisztogatni a református teológiát és a református egyházat az elmocsarasodástól. Dr Bucsay Mihály Előre Kálvinnal Oldal tetejére