„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.”Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:
Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16
Erm s pajzsom az R, benne bzik szvem. Zsoltr 28,7
… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti." Karl Barth
A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...
Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .
E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben, a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal
„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
A trk kor kutatsnak nem-oszmanista kzpnemzedkt kt trtnsz neve fmjelezte az 1970-es vek kzeptl. Mind a ketten megdbbenten fiatalon hagytak itt minket: Barta Gbor ngy vvel ezeltt, 51 ves korban ment el, most pedig, 1999. jlius 6-n Szakly Ferenc kvette bartjt. Hirtelen halt meg, miutn hosszan s hsiesen dacolt slyos szvbetegsgvel. Mr abban bztunk, hogy a szvtltets elmaradsa azt is jelenti: elmlt feje fell az letveszly. Remnynket nvelte, hogy gy dolgozott, mint rgen, s mg rmai s nmetorszgi utazsokat is megkockztatott. De hibaval volt az optimizmus; valami a mlyben roppant meg benne, s gy mg 57 esztend sem adatott nem neki.
Szakly Ferenc hatalmas rt hagyott maga utn, hiszen szertegaz s igen gazdag historikus munkssga mellett a tudomnyszervezsbl s npszerstsbl is bsgesen kivette a rszt. Br kzvetlenl nem kapcsoldott be a politikai letbe, egyrtelm elktelezettsget rzett magyarsga mellett, azaz a liberlis s posztkommunista nzetek terjesztivel ellenttben szmra sokat jelentett a nemzet s a haza.
Kikezdhetetlen szakmai ismeretei - az els veket leszmtva - hamar meghoztk neki a megbecsltsget s az elmenetelt. gy lett fiatalon a Trtnettudomnyi Intzet osztlyvezetje, majd a Magyar Tudomnyos Akadmia levelez tagja s osztlyelnk-helyettese. Szmos akadmiai bizottsg vezetjeknt, alelnkeknt vagy tagjaknt mindig a szakmai rdekeket kpviselte. Klnsen a kandidtusi s akadmiai doktori fokozatra plyzk rezhettk, hogy tmogatjuk, nem pedig ellenfelk vlemnyezi krelmeiket s tesz javaslatot opponenseikre. A Trtnelmi Szemle fszerkesztjeknt, illetve a Histria szerkesztsgi bizottsgnak tagjaknt szerzk sort inspirlta s buzdtotta rsra.
Hatrozott, de szvlyes egynisgt nem fogjk elfelejteni azok, akik valaha is megismerkedtek vele. S ez a paletta igen szles, hiszen kiterjedt barti krn s budapesti kollgin kvl jformn az sszes megyei levltrral munkakapcsolatban llt, akr konferencikon val rszvtel, akr tanulmnyai kzlse rvn. Szzan s szzan hallottk t lben, s fleg szabadon tartott eladsai ktttk le a figyelmet. gy volt ez, akr az Akadmin szlt szkebb krnek legjabb kutatsi eredmnyeirl, akr vidki rdekldk vagy a televzi nzi eltt beszlt npszerst jelleggel.
Legtovbb persze mvei fognak lni s hatni. gy kt kiadst meglt, fiatal fejjel rt Mohcs knyve, amelyben meggyzen bizonytotta be, hogy a Magyar Kirlysg katonailag nem vehette fel a versenyt a nla sokszorosan ersebb Oszmn Birodalom hadigpezetvel. Alvise Grittirl magyarul s angolul publiklt knyve a dzsefi-kalandor-kormnyz lett taglalja j megvilgtsban. Kandidtusi disszertcijbl szletett a Magyar adztats a trk hdoltsgban cm ktet, amelyben risi adatbzisra tmaszkodva igazolta, hogy a magyar fldesurak soha nem mondtak le az oszmn terleteken lv jobbgyaik adirl, br a tnylegesen megkapott jrandsgok nha csak szimbolikusak voltak. E tmakr msik fontos oldalt trgyalta nagydoktori munkjban, amely Magyar intzmnyek a trk hdoltsgban cmen jelent meg. Remek korrajzot nyjt az ignyes kivitelezs Hungaria eliberata, amely az 1683-1718 kzti idszakot foglalja ssze. A Magyarok Eurpban sorozatban mg tgabb intervallumrl rtekezett, midn 1440-tl 1711-ig tekintette t az orszg sorst, Virgkor s hanyatls cmen. Korbbi dolgozatait kibvtve s jakkal tvzve kszlt Mezvros s reformci cm, a korai magyar polgrosodst s a vallsi formldsokat megidz ktete. Pest-Pilis-Solt megye XVI-XVII. szzadi dica- s dzsmajegyzkeiben fontos, br bizonyra nem egyazon mrtkben szavahihet forrsokat tett kzkinccs. Kln fzetknt publiklt gondolatbreszt, Gazdasgi s trsadalmi vltozsok a trk hdts rnykban cm eladsnak egyik f kvetkeztetse rtelmben a 16. szzad a magyar trtnelem els vllalkozi korszakaknt rtkelhet. Ki kell trni a Bibliotheca Hungarica sorozat kivl el- vagy utszavaira is, amelyekben rutinszvegek helyett gazdag forrsbzisra ptett elemzsek segtik az olvast a kzlt krnika, emlkirat vagy dokumentumgyjtemny jobb megrtshez. Pldaknt emelem ki Bernardo de Aldana Magyarorszgi hadjrat (1548-1552) knyvhez, Szigetvri Csbr Balzs trks miniatrihoz, Zay Ferenc Az Landorfejvr elvesztsnek oka e vt s gy estt munkjhoz, illetve Tindi Sebestyn Krnikjhoz fztt eszmefuttatsait. A Magyarorszg hadtrtnetben tle szrmaz fejezetek ugyancsak nagy trgyismerett s lnyegltst dicsrik.
Igen nagyszm tanulmnya kzl tbb korai a Dunntllal foglalkozott. gy kzztette Szigetvr 1551-es connumeratiojt, ezt a npesedstrtneti szempontbl fontos forrst. Hosszabb tanulmnyban mutatta be Tolna megye 40 esztendejt 1526 s 1566 kztt. Horvth Mrk szigeti vrkapitny Ndasdy Tams ndorhoz s annak szervitoraihoz 1556-1561 kztt intzett leveleibl tbb tucatot kivonatolt. A Dl-Dunntl kereskedelmi tvonalairl szlva egyebek mellett Klmncsa meghatroz regionlis szerepre hvta fel a figyelmet. Ali koppnyi bg sarca kapcsn vratlan kereskedelmi sszefggseket is feltrt. Ksbb nem egy vrosmonogrfiba ksztette el a trk kori fejezete(ke)t (Szeged, Mak, Tolna, Gyngys, Ppa, illetve a mg nyomdban lv Halas). Ilyenkor a tahrr-defterik anyagt is elolvastatta, hogy minl teljesebb kpet adhasson az rintett telepls sorsrl.
rtekez stlusa a magyar prza lvonalba tartozott. Vilgosan s veretesen fogalmazott. A lnyeget ltta s lttatta. Br az utbbi vekben nha eltrt ettl a csapsirnytl, s msodrend krdsekben is adatok tucatjait sorakoztatta fel s szembestette egymssal azrt, hogy minl rnyaltabban kzeltse meg a sokszor ellentmondsos korabeli valsgot.
Szintn az utols pr vben kezdett kzs tanulmnyokba turkolgus kollgival. E sorok rjval Tindi Lantos Sebestyn hitelessgt vizsglta egy ritka birtokadomnyozs rgyn, Fodor Pllal pedig a kenyrmezei csatrl rtekezett. Majdnem kzsen szignlt dolgozat lett, amit Kszim pasrl egymssal prhuzamosan rtunk. Tardy Lajossal pedig jval korbban eredtek egy magyar szrmazs szultni tolmcs - Kejvn - nyomba.
Hosszabb ideje terveztk, hogy sokoldal, npeseds- s gazdasgtrtneti elemzsnek vetjk al Gyngys vrosnak magyar dzsmajegyzkeit s trk szandzsksszersait. Legutols telefonbeszlgetsnkkor is klcsnsen fogadkoztunk, hogy mihamarabb nekiltunk a kzs munknak, a mr sszeszedett anyag vallatsnak. Hangjbl a megszokott er s rendthetetlensg radt. Torokszort, hogy ez a gymlcsznek grkez egyttmkds immr soha nem valsulhat meg.
Dvid Gza
Magyar Tudomny A Magyar Tudomnyos Akadmia lapja 2000. janur
http://epa.oszk.hu/00700/00775/00014/index.htm
Szabolcska Mihly Uram, maradj velnk!
Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?
…tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!
dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!
Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
A tbbivel megbirkzom magam.
Akkor a tbbi nem is rdekel,
szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
mg magnyom kivltsga se kell,
sorsot cserlek, brhol, brkivel,
ha jkedvembl, nknt tehetem;
s flszabadt jra a fegyelem,
ha rtelmt tudom s vllalom,
s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
S hogy a holnap se legyen csupa gond,
de kezdd s folytatd bolond
kaland, mi egyszer vget r ugyan –
ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.
A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt.
A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal Oldal tetejre