rokhty Bla:
Az Er c ifjsgi lap 1927. mrcius hnap - 11-12 oldal

Fiaim, csak nekeljetek!
Beethoven
A napleoni vek szltte. Eurpban gigantikus erk csapnak ssze a XVIII. szzad vgn. Trnok inognak meg. Npek llekzenek fel. ntudatra bred tmegek kapjk vllukra kedvenceiket, hogy egypr nap mlva mr vonszoljk ket a knpadra. Valami mrhetetlen feszltsgben feljjazva vrjk a lelkek a kzeli, holnapokat. S egyre-msra neptunikus erupcik rzkdtatjk meg az emberi vilgot. Felszabadulnak a mlysgek eri, hogy sszezzzk, amit addig blvnyozott a vilg. Vlsgos viharok utn kvetkeznek jabb kataklizmk s ezek rvnylsben rleldnek a kvetkez szzadok jjalakt gondolatai, egyre jobban tisztul, eszmi.
Mg ezekben a fldrenget viharokban hagyomnyos, nemes uralkodcsaldok feje hull a frszporba, ugyanakkor indul el szuvern trnja fel a gyermek Beethoven, hogy npeket s vszzados jvendket hdtson meg fejedelmi nagysga. 1770 decemberben, a Rajna melletti Bonnban rvendez blcsje krl a klni vlasztfejedelem szernysors tenoristja szerny, csendes-lelk felesgvel. Csak megsokszorozdik a szlk rme, mikor fel csillan egypr v mlva a gyermek csodlatos, rendkvli zenei kpessge. El is hatrozzk, hogy csodagyermeket nevelnek belle, akit bmul majd s megfizet a vilg. A hinyos mveltsg s italoskedv apa durva kzzel knyszerti gyermekt a zongorra s hegedre. Mennyit sr a kis Beethoven Lajos a zongora mellett, mg kemnykez atyja szigoran szabja ki szmlra a nehz gyakorlatokat. Hogy minl tbbet gyakorolhasson, iskolba sem igen jrhat. Brmennyire szeretne is tovbb tanulni, rni-olvasni is alig tanulhat meg. A helyesrs mindig is gyengje maradt, jl lehet fogyatkos neveltetst ksbb sikerlt ptolni, mikor mr elkel trsadalmi krkbe nyitott ajt a szmra.
Kilencves volt, mikor komolyabb zenei tanulmnyokba kezdett. Egy Pfeiffer nev zensz, majd ksbb pedig Neefe, jeles zeneszerz s orgonista ismeri fel meglep tehetsgt s vezeti be a zeneelmlet mly s szent titkaiba. Atyja zleti szelleme azonban kiveszi a gyermeket a j kezekbl s csodagyermekknt hangversenykrtra viszi. Mint ahogy ma is szoks, egy pr vet elhallgat a gyermekmvsz letkorbl, hogy annl tnemnyesebb legyen a siker. Mire jra Bonnba, hazarkeznek, mr igazi mvsz a gyermek ifj s tizenngyves korban orgonistja lesz a vlasztfejedelem udvarnak, amelyben sok kivl mvsz vett rszt a zenekar mvszi munkjban. Itt ismeri meg s csodlja mly htattal Mozartnak, a zongora halhatatlan potjnak a mveit s ellenllhatatlan vgya hozz viszi Bcsbe. Mozart az ifjt elszr hidegen fogadja. Majd mikor ez srtett hisgban tmt krt a csodlt mestertl, hogy afelett szabad varicikat, rgtnzzn, olyan virtuozitssal oldotta meg a feladatot, hogy Mozart elragadtatva kiltott bartai fel: „Vigyzzatok, errl a firl mg sokat fog beszlni a vilg!"
Csodsan gazdag vek munkja kvetkezett. Mozart csodlkoz felkiltsra. Lelke kornak a gigantikus feszltsgt hordozta magban. Tele van az lete krdsekkel, tprengsekkel, a legnemesebb vgyakkal, a legtisztbban emberi indulatokkal. Zongorjhoz l, hogy a hangokra bzza, amit emberi nyelv nem mondhat el. Kottapaprok vonalrendszerre vetti ki megoldsokat keres lelke titni sejtelmeit. Hallos komolysggal szl az lt nagy krdseirl, a fjdalomrl, csaldsrl, a remnyrl s az rmrl is. Minden, amit a hangok szrnyra bz, tiszta, nemes s szent. A magassgokba figyel s a magassgok eszmei vilgbl hordja szt az rkkvalsg zeneteit rendthetetlen, megrz prftai ervel. Mvszete nem jtka a hangoknak, hanem kifejezse egy megsejtett eszmei vilg rkrtk igazsgainak, ame-lyekben kiegyenltdnek mly lelknek rkltt nagy feszltsgei.
S hogy felmagasztosul, mennyire nneplyess vlik a hangja, mikor az Isten vgzse azzal teszi prbra, hogy megfosztja t, a hangok birodalmnak kltfejedelmt a hallstl. „Ktszeresen rzem szerencstlensgemet, - mondja emberfltti fjdalommal - mert az emberek mg flre is ismernek... Teljesen egyedl vagyok ..." Ekkor gazdagodik meg befel fordul szemlldse s mlyl el a lelke. Ekkor csendlnek fel zenjben a termszet zenjnek si elemei az Appassionataban, az Eroicban, az V. szimfniban. Ekkor rja a halhatatlan Kreutzer-szontt s majd a Missa Solemnis-t s a IX. szimfnit.
Befel nz, hogy az let val vilgbl annl tbbet lsson. Nem hallja az elragadtats tapsviharjait s hogy belefjdul a lelke arra a gondolatra, hogy nem rtik meg. Feljegyzseiben, leveleiben ott ltjuk borongs arct, mlyen eltnd szemeit. Levelezseibl a nagy ember nagy lelke szlal meg, mikor a szeretet s az igazsg tiszta hangja mellett a trelmetlen fjdalom zg is fel. Az let filozfus, megrendterej, komor mvsze , akinek a munkja, az lete azrt lds az egsz emberisg szmra, mert nmaga fl emeli azt, aki meghallgatja: oda, ahonnan az isteni kegyelem a maga teljessgben hozta az egyetlen lehetsges feloldst minden diszharmninak.
Hallnak szzadik vforduljt nnepli az: egsz vilg. Neknk is fel kell figyelni r! Hozznk, magyarokhoz is idektttk a mvszet s bartsg szlai. Sok mvt ajnlotta magyar nagylelk tisztelinek. A pesti nmet sznhz megnyitsra (1812) is t krtk fel alkalmi el- s utjtk rsra. „... Orvosom tilalma ellenre nekilk, hogy segtsek a magyar bajuszosoknak, akiket szvbl szeretek ..." - rja kiadjnak Lipcsbe. Mi ez v tavaszn fnyes nnepsgekben nnepeljk a halhatatlan nev Beethovent.
1827 mrcius vgn hunyta be szemeit.. A krniks szerint Bcsben ugyanakkor heves vihar dhngtt, havazott s mennydrgtt. Csakgy, mint a blcsje felett kint a nagyvilgban …
rokhty Bla
Az Er c ifjsgi lap 1927. mrcius 11-12
|