//palheidfogel.gportal.hu
//palheidfogel.gportal.hu

„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.” Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:


Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16


 

 

Erm s pajzsom az R, benne bzik
szvem. Zsoltr 28,7

… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti."  Karl Barth

.


Theolgia, Trtnelem, Gradul, Zsoltr


Heidfogel Pl

lelkszi nletrajz - 2015


Csaldi Honlapom:

//heidfogel-domjan.gportal.hu

phfogel@gmail.com

 

 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

www.refzarszam.hu

shopify site analytics
 

Heidelbergi Kt 1563

 

II. HELVT HITVALLS

 

A GENFI EGYHZ KTJA

A GENEVAI Szent Gylekezetnek CATHE- CISMUSSA
 
Avagy A Christus tudomnyban gyermekeket tant  FORMATSKJA 

M.Ttfalusi Kis Mikls ltal 1695 esztend 

A Genfi Egyhz Ktja 1695 Ennek ismertetje.

Klvin Jnos: A Genfi Egyhz Ktja Ppa 1907.
www.leporollak.hu - Nmeth Ferenc munkja

Hermn M. Jnos: A Genfi Kt tja Kolozsvrig

- Fekete Csaba Kt, egyhz,tants 

 

IRTA: Klvin Jnos

 

KLVINRL IRTK

 

Klvin vfordulk

 

KARL BARTH 1886-1968

 

Bib Istvn

 

Biblia - s jszvetsg Prbakiads -

 

Bibliakiadsok, knyvek
Magyar biblikus irodalom

 

Biblia v, vek utn

 

Dr Csehszombathy Lszl
szociolgus 1925-2007

 

OSCAR CULLMANN 1902-1999

 

Egyhzi Zsinatok s Knonjai

 

FORRSMVEK

 

GALSI RPD
Jakab, az r testvre

 

A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...

Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .

E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben,  a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal


2. Evagliumi klvinizmus szerk Galsi rpd Klvin kiad

 

 

Dr GRGEY ETELKA lelkipsztor, ir

 

1. Kzssg az szvetsgben

2. Biblia s liturgia

3. Prtusok s mdek...

4. Isten bolondsga

5. li, li, lama sabaktani?

6. Minden egsz eltrt?

7. Siralmak s kzssg

 

HARGITA PL
reformtus lelkipsztor


Istvndi 1924-1996 Ppa

 

Keresztny filozfia

 

Dr (Kocsi) KISS SNDOR

 

Kommentr 1967 s

 

Dr KUSTR ZOLTN

 

MLIUSZ JUHSZ PTER
1532-1572

 

DR NAGY BARNA

 

Dr PTOR IMRE

 

Dr RAVASZ LSZL pspk

 

SZEGEDI KIS ISTVN


1505 - 1572 REFORMTOR

 

SZENCI MOLNR ALBERT

1574 - 1633

 

Theolgiai irodalom

 

Temetsi beszdek

 

DR TTH KLMN
theolgiai professzor


1917 - 2009

 

DR. TRK ISTVN

 

Dr. VICTOR JNOS (1888-1954)

 

Rgi magyar Irodalom

 

Rgi knyvek s kziratok

 

XX. szzad Trtnelmhez

 

Webem - itt

 

PDF - MP3 - Doc - Odt formtum

 

Teremtsrl

„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a  legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
 
 
- Csohny Jnos: Klvin Jnos plyja 2009


 

Harangsz keresztyn blog 2009.07.23.

 


 

KLVIN JNOS PLYJA

 

Klvin elkpzelhetetlen lenne a nmet lutheri reformci nlkl, de a lutheri reformci csak egy epizd maradt volna a trtnelemben, ha nem jtt volna Klvin. A harmincves hbor elsprte volna a nmet lutheranizmust, taln a skandinviait is. (Joachim Staedke: Johannes Calvin. Erkenntnis und Gestaltung. Gttingen, 1969.)

Szletse, neveltetse


1509. jlius 10-n szletett Franciaorszgban, a pikardiai Noyon vrosban Jean Cauvin, akit a magyar irodalomban Klvin Jnosnak neveznek. Apja Grard Cauvin vagy Chauvin pspki jogtancsos s gazdasgi igazgat. Ht gyermek kzl Jnos a msodik. Tanulmnyait szlvrosa latin iskoljban kezdte, majd ugyanott a Mommor csald gyermekeinek hzi tantja tantotta e csald gyerekeivel egytt. 12 ves korban kplni llst kapott, aminek jvedelme tanulmnyait segtette. Ez a kor szoksa szerint egyfajta sztndj volt. 14 vesen a Mommor-fikkal Prizsba ment tanulmnyai folytatsra. Ekkor latinostotta nevt Johannes Calvinus-ra.


A College de Montaiguban komoly teolgiai s filozfiai tanulmnyokra nylt alkalma Klvinnak. A korakzpkori teolgit s Augustinust ismerhette meg alaposan. 1528-ban a szabad mvszetek magisztereknt hagyta el a de Montaigu kollgiumot. Ekkor kezddtek kifejezett egyetemi tanulmnyai. Apja kvnsgra jogot kezdett tanulni Orleans-ban. A legkivlbb elmktl tanulta ott a jog mellett a grgt az jszvetsgi egzegzissel egytt, teht az egyik legfontosabb teolgiai tantrggyal is foglalkozott. Grg tanrt, Melchior Wolmar nmet tudst, klnsen megszerette. Taln az kzvettsvel ismerte meg a lutheri reformcit. Hogy milyen maradand hatst gyakorolt r Wolmar, azt az mutatja, hogy 1546-ban a 2. Korinthusi levl kommentrjt neki ajnlotta.


1530-ban Wolmar a bourges-i egyetemre ment, ahov Klvin kvette, s ott 1532-ben a jogtudomnyok licencitusi fokt megszerezve zrta jogi tanulmnyait. Klvin apja 1531-ben meghalt, nem volt tbb akadlya, hogy teolgit tanuljon. A jogi tanulmny rnyomta blyegt Klvin egsz ksbbi mkdsre. Kivl alapot adott reformtori tevkenysghez s sajtoss is tette azt.


1532-ben Prizsban a ksbbi College Royal hallgatja lett, ahol 1533-ig humanista s teolgusi kpzst kapott. A kor egyik igen hres hebraistjtl tanulta meg itt a hbert, amely a teolgia tanulsnak egyik sarkalatos tantrgya, hiszen az szvetsget tudta gy eredetiben olvasni s magyarzni. Humanista s reformokat latolgat krkkel bartkozott Prizsban, de nem kezdte meg a reformtori eszmk terjesztst. Humanista akart lenni, akinek Bud s Erasmus volt az eszmnykpe. Bud a College Royal alaptja s vezetje volt. Klvin 1533-ban jogi doktortust szerzett Prizsban. Humanista tanulmnyainak lecsapdsaknt jelent meg els knyve, egy kommentr Seneca: De clementia cm mvhez. Nem aratott vele sikert.


Bujdossa, megtrse


1533 november elejn bartja, Nicolas Cop orvos professzor rektori beszdt tartotta a prizsi egyetemen, amelyben a reformci mellett foglalt llst. A beszd alatt verekeds trt ki, Copot a parlament el idztk kihallgatsra, de bartai lebeszltk rla, hogy megjelenjk, pedig mr ton volt oda. Elmeneklt s barti krnek is meneklnie kellett, kztk Klvinnak is. Cop beszdt nem Klvin rta, mint ahogy Bza, Klvin els letrajzrja gyantotta. Cop is meg tudta azt rni, mert az akkori orvosok teolgiailag igen kpzettek voltak (ld. Servet, Blandrata).


Klvin Angoulmba meneklt Luis du Tillet kanonokhoz, ahol lnven lt. A kanonok maga is a reformci titkos hve volt. Klvin az knyvtrban Augustinus s ms egyhzatyk, valamint Zwingli Ulrich (1484-1531) iratait tanulmnyozta. 1533 sze s 1534 tavasza kztt trtnt Klvin hirtelen vgbement megtrse, vagyis egy lelki lmny sorn rzelmileg is elktelezett kvetje lett Jzus Krisztusnak. Ez a dnts egyttal a reformci melletti elktelezettsget is jelentette szmra.


prilisban Navarrai Margit kirlyn udvarba utazott. Margit udvarba gylekeztek a legkivlbb humanista st mr a reformci tanait vall tudsok, kltk, rk. Ez v mjusban aztn Noyonba utazott, ahol mjus 4-n lemondott egyhzi javadalmrl, ezzel jelezte, hogy formlisan is szaktott rgi egyhzval, nem kvnt papi plyra lpni, de nem hajtotta annak anyagi tmogatst sem tovbb ignybe venni. Charles nev katolikus pap btyjt kt nappal ksbb kikzstette a noyoni egyhzmegye, ami azonban nem volt sszefggsben Jnos emltett dntsvel.


A nyr kzepn aztn Klvin Prizsba ment titkos tallkozsra egy spanyol orvossal. Miguel Serveto, vagy francisan rva Michel Servet De Erroribus Trinitatis, (Hagenau, 1531. A Szenthromsgra vonatkoz tvelygsek) cmen kiadott egy knyvet, ami nagy ellenkezst vltott ki mind a katolikus egyhzban, mind a reformci tborban. Az ebben a knyvben kifejtett akartk megvitatni Prizsban. Servet a tallkozsra nem ment el, viszont Klvin komoly veszlybe kerlt, hogy a hatsg elfogja.


1534-ben megrta Klvin els teolgiai mvt Psychopannichia cmen, amelyben azt bizonytotta, hogy a hall utn nem kerl a llek alv llapotba, ezzel az anabaptistknak azt a tantst cfolta, mely szerint a holtak lelkei az utols tletig ntudatlan llapotban lennnek. Ez v szn nagy hugenottaldzs indult Franciaorszgban. Klvin du Tillet kanonokkal egytt klfldre meneklt. 1535 janurjban vgl Bzelbe rkeztek.


A francia nyelv Biblia s az Institutio


Bzelben Klvin lektorlta unokatestvre, Pierre Robert Olivetan (1505/6-1538) bibliafordtst, aki a valdensek krsre az szvetsget hber, az jszvetsget grg eredeti nyelvrl francira fordtotta. Klvin latin elszt rt a fordtshoz, ami aztn gy jelent meg s a francia protestnsok kzs Biblija lett. 1559-ben Klvin tdolgozta unokatestvre bibliafordtst. 1588-ig ezzel a szveggel forgott kzkzen a francia Biblia, akkor Bza vgezte el az jabb revzit.


1535. augusztus 23-n alrta Klvin sajt knyvnek, az Institutio religionis christianae (ms varici szerint Christianae religionis institutio = A keresztyn valls rendszere) cm fmve elszavt Ebben a hat fejezetbl ll knyvben Klvin mesterien sszefoglalta a reformci tanait, gy azonban, ahogy azt addig senki sem tette meg. Maga Klvin fordtotta francira az Institutit, aztn folyton bvtve mg ngyszer, utoljra 1559-ben adta ki. Ez tekinthet fmvnek s mr az els kiads meghozta Klvinnak a vilghrt.


Elhvats


1536 tavaszn lnven bartjval, du Tillet-vel Fels-Itliba utazott Klvin Estei Renata ferrarai hercegn (Rene de France) udvarba. A legkivlbb humanistk s reformtorok voltak ott. Sokszor beszlgetett ottltben a hercegnvel s lete vgig leveleztek. Renata a klvini reformci kvetje lett. Hat heti ott tartzkods utn nemkvnatos szemly lett, s tovbb kellett mennie.


Ferrarbl Franciaorszgba utazott Klvin, mert amnesztit kaptak a hitk miatt elmeneklt francik, ha hazatrve lemondanak protestns hitkrl. Klvin megltogatta bartait, Prizsban is jrt, vgl hazatrt Noyonba, ahol Charles nev btyja ppen akkor halt meg. Jnos mint immr legidsebb fi, eladta a csaldi hzat s Antal nev ccsvel s Mria hgval kivndorlsra kszlt. ppen idben, mert az ismt kitrt hugenottaldzs miatt meneklve kellett elhagyniuk szlvrosukat s hazjukat. Straburgba vagy Bzelbe igyekeztek, ezek valamelyikben kvntak letelepedni, ahol Jnos tudomnyos munkval hajtott foglalkozni. A krlmnyek miatt Genf fel voltak knytelenek kerlni, ahol 1536. jliusban egy napot szndkoztak tlteni. Guillaume Farel, vagy ahogy magyarosan nevezzk, Farel Vilmos Genf vezet lelksze valsznleg du Tillet-tl megtudta Klvin kiltt, ezrt felkereste s prftai fellpssel maradsra brta. „Te tanulmnyaiddal vdekezel, de a mindenhat Isten nevben mondom neked: Isten tka fog rni, ha tlnk az r munkjban segtsgedet megtagadod, s magadat elbb teszed, mint a Krisztust.”


Els genfi munklkodsa


Klvin nem lelksz lett elszr Genfben, hanem lektor, amolyan tancsad s a lakossg protestns hitre trtn tnevelsnek szakrtje s vgzje. Hitvalls, kt a gyermekek oktatsra, tovbb egyhzi rendtarts ksztse volt a legsrgsebb teendje. Ktelessge volt a prdikls, hogy a templomi szszkrl prdikci formjban megismertesse a genfieket a reformci tanaival, azaz j vallsukkal.


Emlkiratot adott be a vrosi tancshoz reformjavaslatokkal: Legyen minden vasrnap rvacsoraoszts, zsoltrnekls az istentiszteleten, egysges hitvallsttel, gyakoroljk az egyhzfegyelmet az egyhz vlasztott, a vrosi tancstl fggetlen vezet testlete, a presbitrium ltal, alkossanak j hzassgjogot, gondoskodjanak a gyermekek oktatsrl. A vrosi magisztrtus 1537. janur 16-i rendeletben vlaszolt az emlkiratra, eszerint vi ngyszeri rvacsoraosztst engedlyezett, a presbitrium fellltst elutastotta, az egyhzfegyelem bevezetst szintn, mgpedig azzal az indokkal, hogy nem akarja az rvacsort fegyelmez eszkzknt alkalmazni, elutastotta azt a javaslatot is, hogy minden genfi a templomban kzfelemelssel tegyen hitvallst, vagyis ktelezze el magt nneplyesen j vallsa mellett.


Genf a felbomlott Burgund Kirlysg rsze volt s sem Svjchoz, sem Franciaorszghoz nem tartozott, Savoya hercegnek volt legnagyobb eslye, hogy uralma al vonja, de az sem sikerlt, mert Genf szuvernje hercegi rang pspke volt. A vrosllam 1526-ban szvetsget kttt Bern kantonnal, 1533-ban e szvetsggel a hta mgtt elzte pspkt. 1532-tl reformlt a vrosban Farel s nhny trsa, akiket akkor elldztek onnan. Amikor aztn a pspkt ldztk el, akkor a vros visszahvta Farelt s lelksztrsait s 1535-tl a reformci tanait hivatalosan llamvallsnak fogadta el, ami minden polgrra s lakosra ktelez volt. A genfiek azonban messze voltak attl, hogy valjban ismertk volna j vallsukat s annak a kvetelmnyei szerint ltek volna. Bern, majd 1536-tl Freiburg kanton szvetsge mentette meg Genfet, attl hogy akr a genfi pspk, akr Savoya fegyveresen vegye birtokba,. A vrosra Bern gyakorolt nagy hatst. Bernben luthernus jelleg egyhz volt s nem a zrichi reformci hatsa rvnyeslt. Ezzel szemben mind a sokkal radiklisabb, de azrt nem szlssges Farel s genfi lelksztrsai, mind a fiatal Klvin tvolodott mr akkor a lutheri irnytl s kereste a sajt tjt.


Genfbe ezekben az vekben znlttek a meneklt francia hugenottk, hiszen anyanyelvk kzs lvn, otthonra talltak ott. A francia menekltek rendszerint vagyonuk pnzz tehet rszt magukkal vittk, vagy legalbbis szaktudsukat, szorgalmukat, fanatikus munkaszeretetket, egyszer, de tisztes letvitelket. k ismertk sajt vallsukat, amirt hazjukat is kszek voltak elhagyni. Merben klnbztek a genfiektl. Fleg a rgi patrcius csaldok nemeseket majmol mulatoz, pompakedvel, kltekez, a munkt magukhoz mltatlannak tart mentalitstl. A rgi genfiek ellensgesen tekintettek a meneklt francia hugenottkra, msfell szksgk volt rjuk, mert azokkal a lakossg nhny v alatt szinte megduplzdott, anyagi ereje megntt s ez fggetlensgk megrzsnek eslyt is megnvelte. 1538-ban a bevndorolt polgrok prtjval szemben a vrosi tancsi vlasztson a rgi genfi patrciusok berni-prtja gyztt. Farel s Klvin lelksztrsaival egytt gy tmogats nlkl maradt. 1538. mrciusban a vrosi tancs elrendelte, hogy a kvetkez hsvtkor az rvacsort a lutherizl berni liturgia szerint ostyval szolgltassk ki, holott Farelk nem csupn ms liturgia szerint osztottk az rvacsort, hanem ostya helyett kovszos kenyrrel. A tancs rendeletnek nem engedelmeskedtek, mire az szmzte ket. 1538. prilis 25-n megknnyebblve hagytk el Genfet.


Staburgi vei


Genfbl Bzelbe utazott Farel s Klvin, utbbi ott akart maradni, hogy kt vvel azeltti tervt megvalstva a tudomnynak ljen. Farel hamarosan Neuchatel lelkipsztora lett, ahol 1565-ben bekvetkezett hallig szolglt. Klvint Martin Bucer (1491-1551) Straburgba hvta. Ez a nmet reformtor 1524/25-tl lelkszkedett ebben a nmet vrosban s msokkal egytt annak reformtorv vlt. kzvett llspontot kpviselt Luther s Zwingli, majd annak utdai kztt. Klvinra is nagy hatssal volt, mondhatni tantvnyv lett Bucernak, aki pl. mr 1531-tl presbitriumot szervezett az egyhz felgyeletre, azt vallotta, hogy az egyhz igazgatst vlasszk el az llamtl. A francia nyelv meneklt protestnsok nagy szmban talltak otthont Straburgban, szmukra francia nyelv gylekezetet kellett alaptani francia nyelv lelkipsztorral, a fiskoln tants mellett erre a tisztsgre szemelte ki Bucer a Genfbl elztt Klvint, aki 1538. szeptember 8-n megkezdje szolglatt, Straburgban. A meneklt vallonok kztt sokan voltak anabaptistk, akik kzl szmosan elhagytk e meggyzdsket s a Klvin ltal vezetett gylekezetbe trtek.


A megtrt meneklt vallon anabaptistk kz tartozott egy Jean Stordeur nev ember, aki aztn hamarosan pestisben meghalt. Bucer ajnlatra Klvin Jean Stordeur zvegyt, Idelette Stordeurt, lenykori nevn Idelette de Bure-t vette felesgl 1540 szn kt gyermekkel. 1542. jlius 28-n szletett meg Klvin egyetlen gyermeke, akit Jacques nvre kereszteltek, de sajnos csecsem korban meghalt. Klvink nehezen ltek csekly fizetsbl, pedig a straburgi llampolgrsgot is megkapta, miutn felvettk a szab chbe. Sajnos Klvin mintaszer felesge 1549-ben elhunyt, ami nagy csaps volt a rengeteg munkval terhelt reformtorra. Elvesztette lelki tmaszt s nem volt, aki gondoskodjk rla s ennek trkeny egszsge ltta krt, siettette hallt.
A XVI. szzad legkivlbb pedaggust, a nmet Johann Sturm-ot (1507-l589) hvtk Staburgba 1537-ben, hogy ott iskolt alaptson, amit meg is tett. Tzosztlyos gimnziumot, majd t vfolyamos akadmit alaptott s vezetett. Klvint felkrte a tantsra, amit ottani vei alatt vgzett is. A Debreceni Reformtus Kollgiumra Sturm iskolarendszere volt j ideig meghatroz a Melanchthon Flpvel egytt.


Staburgi vei alatt Klvin Bucerrel rszt vett a rmai katolikus egyhz s a nmet reformci kpviseli kztt lezajlott egyeztet trgyalsokon. V. Kroly csszr beltta, hogy a Nmet-rmai Szent Birodalom bkjt nem fegyverrel, hanem megegyezssel, a vallsi egysg helyrelltsval lehetne legegyszerbben helyrelltani, ezrt szorgalmazta a trgyalsokat. Klvin tmogatta a megegyezsi trekvseket s ezeken a hivatalos megbeszlseken szemlyesen megismerkedett s bartsgot kttt Melanchthonnal. Egy mvt Melanchthonnak ajnlotta 1543-ban s kiadta franciul annak Loci communes cm fmvt, amiben a lutheri reformci tanait foglalta ssze. Az egyeztet trgyalsok kudarccal vgzdtek, a nmet evanglikus egyhz nem tudott megegyezni a rmai katolikussal, gy nem egyesltek.


Msodik genfi mkdse


1538 szn Klvin levlben intette a genfieket az egyms kzti bkessgre, a prtoskods felszmolsra s a reformcihoz val hsgre. 1539-re a berniek prtja kormnyzsa kvetkeztben szinte anarchikus llapotok keletkeztek Genfben. Ezt hasznlta kis Jacob Sadoleto bboros, aki 1539. mrciusban levelet intzett Genfhez s rekatolizlsra szltotta fel. A genfi magisztrtus nem akart rekatolizlni, de nem tudott vlaszolni a levlre. Bern krsre Klvin rta meg a vlaszt, amit kinyomatva kldtek meg a genfi tancsnak. Megrltek a genfiek a vlasziratnak s rbredtek, hogy hiba volt tlk Klvin elzse. 1540. augusztusban elkldtk Genfbl a Klvink helyre vlasztott lelkszeket s oktberben kldttsget menesztettek Klvinhoz Straburgba, hogy visszahvjk. Klvin nem akart menni. Ismt Farel lpett kzbe, aki ismert prftai meggyz mdszervel rvette Klvint, hogy 1541. szeptemberben visszatrjen.


Klvin bizonyos felttelekhez kttte visszatrst. A genfi tancs meggrte, hogy bizonyos mrtkig enged Klvin kvetelseinek egyhzkormnyzati reformot hajt vgre, szigor egyhzfegyelmet valst meg, liturgiai tren engedmnyt tesz Klvinnak. Ennek a szellemben kszlt el a Klvin ltal rt Ordonances Ecclesiastiques cm egyhzalkotmny, amit 1541. november 20-n elfogadott a vrosi tancs. A genfi egyhz bizonyos fokig fggetlenlt a vrosi tancstl. A szigor egyhzfegyelem korltozta a korcsmk nyitva tartst, tiltotta a prostitcit, parznasgot, hzassgtrst, szerencsejtkot, mulatozst, tncot s az ellenk vtket a hatsg megbntette. Nem voltak kivtelek a gazdag patrciusi csaldok tagjai, st a magas lls genfi hivatalnokok, tisztsgviselk sem. Ezek miatt a vrosi tancsban tbbsgben lv berni prtiak minden rgyet felhasznltak a Klvin elleni tmadsra, akr letnek fenyegetsre. A rgi erklcsi s kzllapotokat visszakvn rgi genfi polgrok magukat hazafiaknak neveztk, radiklis szrnyukat viszont libertinusoknak hivtk a bekltztt genfiek. A liberitnusok tmadtk a legszlssgesebb, akr terrorisztikus mdon Klvint s a mellette ll Genfbe menekltek prtjt. Klvint az utcagyerekek Kain-nak nevezve gnyoltk. Idrl-idre tudsokat tmogattak a libertinusok, hogy azok Klvin tanait, egyhzszervezett, egyhzfegyelmt eszmeileg tmadjk, hogy a vrosi tancs e tmadsok alapjn elmozdthassa hivatalbl Klvint. Tbb ilyen eset fordult el a 40-es vekben.


1542-ben adta ki Klvin hress vlt genfi ktjt, ami kzrtheten foglalta ssze tanait.


1543-44-ben Klvin azon is fradozott, hogy a nmet luthernusokkal kibkljenek a rmai katolikusok, igyekezett a csszrt is megnyerni a nmet egyhzi egysg helyrelltsra. A csszr a klpolitikai helyzete miatt hajlott arra tovbbra is, de vgl sikertelen maradt e trekvs. Szomoran llaptotta meg Klvin, hogy 1544-ben Luther megtmadta a zrichi reformci egyhzt a skramentumokrl alkotott nzeteik miatt, ezzel az 1536 ta a zrichiek s a lutheri irnyzat kztt meglv wittenbergi egyezmny fenntarthatatlann vlt. 1549. mjusban Klvin Zrichbe ment s megllapodott Zwingli utdval, Bullinger Henrikkel (1504-1575) tanaik egyeztetsrl. Megszletett a Bullinger ltal megszvegezett Consensus Tigurinus (Zrichi Egyezmny), ami egysgestette a helvt reformci kt gt, ezta beszlhetnk reformtus egyhzrl.


A Servet-gy


„A populris-dilettns ’irodalom’ – rszben tudatlansgbl, rszben kifejezetten ellensges, rossz indulatbl, a tnyeket szndkosan meghamistva, kicsavarva – rengeteg badarsgot hord ssze Klvinrl mg ma is, amelyek ’helyrettele’ igen nehz, mivel elg mlyen bevdott a kell ismeretekkel nem rendelkezk ’tudatba’ (’tudatlansgba’!). gy pldul ’Klvin volt felels Szervt letartztatsrt s eltlsrt” (Ladnyi Sndor: Klvin Jnos rvid letrajza, adatai (1509-1564). In: Kpes Klvin Kalendrium a 2009. vre. A Magyarorszgi Reformtus Egyhz vknyve. Bp. 2008. Klvin Jnos Kiad. 97-98. p.)


Michel Servet (1511-1553) orvos s teolgus volt, aki orvosilag kornak nevezetes tudsaknt megsejtette a kisvrkr ltezst. Genfben azonban nem ezrt vgeztk ki, st errl sz sem volt perben. Teolgiailag s filozfiailag vallott olyan tanokat, amelyek miatt mglyahall lett szomor sorsa. Tagadta a keresztynek krben elfogadott Szenthromsg tant, Jzus istensgt. Panteista filozfit vallott, amelynek rtelmben az Isten nem kln szemly (ltez), hanem a mindensgben, az anyagban s az llnyekben, gy az emberben is, tovbb az angyalokban, st a Stnban is. Rossz s j teht sszefondik. Az ember 20 ves korig nem kvethet el bnt. Ezzel az anabaptizmus szlssges irnyzata fel hajlott, a zwickau s mnsteri anarchit elidz nzetek fel. Azzal is, hogy a Biblit nem tekintette Isten kizrlagos kijelentsnek, hanem azt vallotta, hogy neki Isten folyamatosan ad kijelentst. 15 ves kora krl vallsi fanatizmusbl, msok szerint nekhangja megrzse cljbl vgrehajtott kasztrcija is sszefrhetetlen, hi, ntelt, alattomos, gyllkd pszichs alkatot klcsnztt neki. Klvint mr 1531-ben megjelent, ltalunk emltett antitrinitrius knyvnek kzreadsa ta f ellenfelnek, egyre inkbb ellensgnek tekintette. 1534-ben szemlyes vitra nem ment el, de ksbb is leveleivel ostromolta. Egy ideig Klvin trelmesen vlaszolgatott neki, majd elkldte az Institutio aktulis kiadst, amit Servet gyalzkod szljegyzetekkel elltva kldtt vissza Klvinnak.


Servetet kereste az inkvizci, mivel eretneksgt a lutheri s a helvt „eretneksg”-nl is veszlyesebbnek tartotta. A spanyol orvos s teolgus Villanovanus vagy Villeneuve lnven lt Franciaorszgban. Vienne vros pspknek a hziorvosaknt minden gyann fell llt. 1553 elejn azonban lnven kiadta knyvt Christianismi restitutio (De restitutio Christianismi = A keresztynsg helyrelltsa) cmmel. Nem sokkal a knyv megjelense utn, az inkvizci elfogta. A vallats sorn Servet bevallotta, hogy a Restitutio szerzje, s killt tanai mellett. Az inkvizci mglyahallra tlte, ha kivgeztk volna, akkor mostanra feledsbe merlt volna a neve, mint az inkvizci sok ezer ldozata egyiknek a neve. Az tlet vgrehajtsa ell azonban Servet megszktt. Lengyelorszg s Erdly kivtelvel akkor brhov meneklt volna, ha szemlyt azonostjk, akkor az inkvizci tlett vgrehajtjk, mert az eretnekek elleni kzpkori trvnyek a protestns orszgokban is rvnyben voltak. Vienneben „in effigie” vgeztk ki Servetet, aki Genfbe utazott. Ott felismertk, a vrosi hatsg elfogta s miutn szemlyazonossgt megllaptotta eretneksg gyanjval pert indtott ellene.


A per sorn Servet volt a tmad Klvinnal szemben. gy viselkedett, mintha Klvin lett volna a vdlott. Gyalzkod hangot hasznlt vele szemben szban s rsban egyarnt. Krte a tancstl, hogy Klvint fosszk meg hivataltl, vagyontl, adjk neki mindkettt s Klvint vgezzk ki eretnekknt. Klvinnak nem sikerlt rvennie arra sem, hogy vonja vissza tanait s azzal menekljn meg a halltl. Vgl a vrosi tancs hatron tli szakrtk vlemnyt is kikrve, eretneksg miatt mglyahallra tlte Servetet, vagyis megismtelte az inkvizci tlett. Klvin nem volt tagja a vrosi tancsnak, st annak tbbsge az ellenfeleibl llt. Krte az tlet pallos ltali, humnusabb mdra vltoztatst, de elutastottk, gy 1553. oktber 27-n Serveten az eredeti tletet hajtottk vgre.


Van olyan hipotzis, hogy az inkvizci titkos megbzatssal kldte Servetet Genfbe, hogy buktassa meg Klvint s aztn a vrosban bekvetkez kosz lehetsget ad annak katonai elfoglalsra s a katolikus valls visszalltsra. Ugyanez a felttelezs a tovbbiakban egy msik hasonl diverzis tervet is ltni vl. E szerint az inkvizcitl fggetlenl a genfi libertinusok hvtk Genfbe Servetet, hogy megbuktassk segtsgvel Klvint, ez a magyarzata annak, hogy Servet olyan biztos volt a dolgban a brsg eltt. Tehette, mert titkos genfi tmogatitl tudta, hogy a Klvin ellenfelei vannak tbbsgben a vrosi tancsban s az tlet az javra fog eldlni, csak btran s kmletlenl kell tennie a dolgt, hogy Klvin ellen fordthassa a hangulatot. Sem Servet, sem a libertinusok nem szmoltak azzal, hogy gye tl ntt a genfi brsg, st a genfi magisztrtus hatskrn s t nemhogy Klvin helyre nem ltethettk, de mg futni sem hagyhattk, mert belthatatlan nemzetkzi kvetkezmnyei lehettek volna az gynek.


Klvin gyzelme Genfben


A Servet-gy utn a libertinusok visszahzdtak. 1554. janur 1-n lakomn bkltek ki Klvinnal ellensgei, de ez rszkrl csupn taktikai lps volt. Az exkommunikci jogt akartk a libertinusok elvenni a konzisztriumt, az egyhzi vezet testlettl s a polgri hatsgnak visszaadni. Ezzel a konzisztrium befolyst tettk volna tnkre s az egyhz kiharcolt nllsgt stk volna al. Klvin nem engedett. A testvregyhzak vlemnye is az volt, hogy a kikzsts a konzisztrium joga kell, hogy maradjon. 1555. janur 24-n a vrosi tancs gy dnttt, hogy marad az addigi rendtarts, vagyis a kikzsts tovbbra is a konzisztrium hatskrbe tartozik. Klvin gyztt. A libertinusok fegyveres sszeeskvst szerveztek s felkelst robbantottak ki. Elbuktak. Ettl kezdve Klvin helyzete megszilrdult Genfben s beksznttt a nyugalmas ptkezs korszaka.


1559-ben fellltotta Klvin Genfben a kzp- s fiskolt. Legmagasabb szinten a teolgiai kpzs folyt. A jogi s orvosi oktats, ksbb fokozatosan egyms utn indulhatott meg s nyerhette el az intzmny az egyetemi rangot. 1559. jnius 5-n lezajlott az nneplyes megnyits, az akadmia rektora Theodor de Bze, azaz Bza Tdor (1519-1605), maga is bevndorolt francia tuds lett, akit Klvin halla utn tdv vlasztottak. A fiskoln Klvin bibliamagyarzatot, egzegzist tantott. Kornak legjobb egzegtjnak szmtott, aki rviden, vilgosan, dogmatikai megktttsgek nlkl a tudomny akkori llsa szerint magyarzta a Biblit. A nagy rdekldsre tekintettel egy templomban tartotta tanrit, hogy hallgati elfrjenek. Gyorsrk jegyeztk eladsai, mert maga nem rta meg azokat elre. Hasonlan prdikciit sem rta le, amik vasrnap dleltt is mindssze 45 percesek voltak (akkori mrtk szerint rvidek), hanem gyorsri lejegyzs utn nzte t s kerltek nyomdba, vagy vittk ket a francia hugenottknak, akik ekkor mr Klvin nyomn reformtusok voltak s Klvin egyhzszervezeti elveit kvettk. A genfi akadmin a francia lelkszkpzs is megolddott. Klvin hallakor 1500 dikja volt Eurpa nyugati keresztynsgnek terletrl, kivve Magyarorszgot. Ezen nem lehet csodlkozni, hiszen Klvinnak szmos nyomtatsban megjelent knyve s ngyezret meghalad levele rvn, amit Magyarorszg kivtelvel a nyugati keresztynsg terletn szmos tudshoz s politikushoz rt, igen nagy s pozitv hatst vltott ki.


A diaknusok szolglatba lltsval nem kellett 1555-ig vrnia Klvinnak. Krhz, szegnyhz lteslt, seglyeztk a rszorultakat, gygytottk a betegeket, ha nem volt pnzk maguk gygykezeltetsre, az tutaz szegnyeknek, koldusoknak ingyenes tmeneti szllst s elltst biztostottak, de tovbb kellett mennik, mert tilos volt a kolduls Genfben.


Klvin egszsgi llapota s halla


A mai nyugat-eurpai emberek tlag testmagassgt tekintve Klvin inkbb alacsonynak tekinthet (id. Rvsz Imre Klvin letrajzban 1864-ben mg kzptermetnek rta, de azta lezajlott az akcelerci). Sovny testalkata nem csupn genetikai, hanem legalbb annyira letmdi meghatrozottsg volt. Dik korbl van adat arra, hogy a rossz koszt tnkre tette gyomrt ehhez jrult az lland kialvatlansg. Mr tanul vei alatt gyakran knozta gytr fejgrcs. Ennek gygytsra 36 rs bjtt tartott, ami fokozta alultplltsgt. Sajnos ezt az letrendjt ksbb is kvette, st lete utols tz vben rendszeresen nem reggelizett s napjban ltalban csupn egyszer, dlben evett. Kszvnyn kvl minden betegsge ebbl a helytelen letmdjbl eredt. Vgelgyengls kvetkeztben bellt keringsi sszeomls okozta hallt.


1564. februr 6-n prdiklt utoljra, amit tbbszr meg kellett szaktania khgsi rohamai miatt. 1564. mjus 27-n hunyt el. Msnap sokan tdultak ravatalhoz, de a rkvetkez vasrnapon, dlutn 2 rakor szinte az egsz vros kiksrte koporsjt a kztemetbe, ahol minden pompa nlkl eltemettk, s srjt kvnsga szerint nem jelltk meg.


Csohny Jnos

 

 

 

 

Szabolcska Mihly
Uram, maradj velnk!

          

Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?

tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!

 

 

 

dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!

 

Istvndi trtnethez

 

ROKHTY BLA
1890-1942
zeneszerz, orgonamvsz, orgonatervez, karnagy
79 ve halt meg

 

Dr BUCSAY MIHLY
1912 - 1988 - 2021
33 ve halt meg

 
Garai Gbor Jkedvet adj

Garai Gbor: Jkedvet adj

                  ennyi kell, semmi ms

   Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
   A tbbivel megbirkzom magam.
   Akkor a tbbi nem is rdekel,
   szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
   Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
   nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
   mg magnyom kivltsga se kell,
   sorsot cserlek, brhol, brkivel,
   ha jkedvembl, nknt tehetem;
   s flszabadt jra a fegyelem,
   ha rtelmt tudom s vllalom,
   s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
   S hogy a holnap se legyen csupa gond,
   de kezdd s folytatd bolond
   kaland, mi egyszer vget r ugyan –
   ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.

  

 

 

Dr. LAJTHA LSZL
1892-1963-2021
58 ve halt meg

 

Protestns Gradul

 

Dr FEKETE CSABA

 

 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok egy zsoltrprjnak tanulsgai
 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok s a viszonyts megoldatlansgai (dlvidki gradulok: blyei, klmncsai, nagydobszai)


ltogat szmll

 

Zsoltr s Dicsret

 

Egyhztrtnet

 

Tth Ferentz

 

Trtnelem

 

Trtnelem. Trk hdoltsg kora

 

Dr SZAKLY FERENC


trtnsz 1942-1999 - 22 ve halt meg

 

Vilghbork - Hadifogsg
Mlenkij robot - Recsk

 

Keresztyn Egyhzldzs
Egyhz-politika XX.szzad

 

Roma mlt, jv, jelen

 

PUSZTUL MAGYARSG - EGYKE

 

 

ADY ENDRE MAGYARUL

   

   Nem adta neknk az Isten,

   Hogy ki szeret, az segtsen,

   Sohasem.

 

   Magunk is ritkn szerettk,

   Kikrt szlltunk hsen, egytt,

   Valaha.

 

   Valahogyan bajok voltak,

   Lelknknek, e toldott foltnak

   Bajai.

 

   Egyformn raktuk a szpet

   Bartnak s ellensgnek,

   Mert muszj.

 

   Egyformn s mindig csaldtunk,

   De ht ez mr a mi dolgunk

   S jl van ez.

 

   S szebb dolog gy meg nem halni

   S knoztatvn is akarni:

   Magyarul.

 

 

KARCSONY NNEPRE

 

HSVT NNEPRE

 

PNKSD NNEPRE

 

Gyerekeknek - Bibliai Trtnetek
msolhat, nyomtathat

 

WERES SNDOR

A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt. 

 

 

A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal                      Oldal tetejre          ltogat szmll

 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!