//palheidfogel.gportal.hu
//palheidfogel.gportal.hu

„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.” Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:


Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16


 

 

Erm s pajzsom az R, benne bzik
szvem. Zsoltr 28,7

… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti."  Karl Barth

.


Theolgia, Trtnelem, Gradul, Zsoltr


Heidfogel Pl

lelkszi nletrajz - 2015


Csaldi Honlapom:

//heidfogel-domjan.gportal.hu

phfogel@gmail.com

 

 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

www.refzarszam.hu

shopify site analytics
 

Heidelbergi Kt 1563

 

II. HELVT HITVALLS

 

A GENFI EGYHZ KTJA

A GENEVAI Szent Gylekezetnek CATHE- CISMUSSA
 
Avagy A Christus tudomnyban gyermekeket tant  FORMATSKJA 

M.Ttfalusi Kis Mikls ltal 1695 esztend 

A Genfi Egyhz Ktja 1695 Ennek ismertetje.

Klvin Jnos: A Genfi Egyhz Ktja Ppa 1907.
www.leporollak.hu - Nmeth Ferenc munkja

Hermn M. Jnos: A Genfi Kt tja Kolozsvrig

- Fekete Csaba Kt, egyhz,tants 

 

IRTA: Klvin Jnos

 

KLVINRL IRTK

 

Klvin vfordulk

 

KARL BARTH 1886-1968

 

Bib Istvn

 

Biblia - s jszvetsg Prbakiads -

 

Bibliakiadsok, knyvek
Magyar biblikus irodalom

 

Biblia v, vek utn

 

Dr Csehszombathy Lszl
szociolgus 1925-2007

 

OSCAR CULLMANN 1902-1999

 

Egyhzi Zsinatok s Knonjai

 

FORRSMVEK

 

GALSI RPD
Jakab, az r testvre

 

A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...

Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .

E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben,  a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal


2. Evagliumi klvinizmus szerk Galsi rpd Klvin kiad

 

 

Dr GRGEY ETELKA lelkipsztor, ir

 

1. Kzssg az szvetsgben

2. Biblia s liturgia

3. Prtusok s mdek...

4. Isten bolondsga

5. li, li, lama sabaktani?

6. Minden egsz eltrt?

7. Siralmak s kzssg

 

HARGITA PL
reformtus lelkipsztor


Istvndi 1924-1996 Ppa

 

Keresztny filozfia

 

Dr (Kocsi) KISS SNDOR

 

Kommentr 1967 s

 

Dr KUSTR ZOLTN

 

MLIUSZ JUHSZ PTER
1532-1572

 

DR NAGY BARNA

 

Dr PTOR IMRE

 

Dr RAVASZ LSZL pspk

 

SZEGEDI KIS ISTVN


1505 - 1572 REFORMTOR

 

SZENCI MOLNR ALBERT

1574 - 1633

 

Theolgiai irodalom

 

Temetsi beszdek

 

DR TTH KLMN
theolgiai professzor


1917 - 2009

 

DR. TRK ISTVN

 

Dr. VICTOR JNOS (1888-1954)

 

Rgi magyar Irodalom

 

Rgi knyvek s kziratok

 

XX. szzad Trtnelmhez

 

Webem - itt

 

PDF - MP3 - Doc - Odt formtum

 

Teremtsrl

„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a  legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
 
 
- Berlsz Jen Magyarorszg egyhzi knyvtrai
a XVI s XVIII. sz.-ban


Berlsz Jen

Magyarorszg egyhzi knyvtrai a XVI-XVIII. szzadban

I. jkori knyvkultrnk kialakulsa

1. Kdex-knyvtraink pusztulsa

Az a ktszz esztend, amely id alatt a knyvnyomtats elterjedt Eurpban, Magyarorszgra nzve kztudomslag katasztroflis politikai hanyatlsnak, a trk invzinak kora volt. ppen akkor, a 16. szzad kzepn, amikor hozznk is utat tallt a nyomtatott knyv, megnyitva a knyvmveltsg irnyba val fejlds tvlatait, akkor lpett fel a szellemi letnket s civilizcinkat egyarnt veszlyeztet flbarbr zsiai nagyhatalom. Haznknak mintegy harmadrsze trk imprium al kerlt, s osztozott a balkni npek szomor sorsban: hossz idre kikapcsoldott Eurpa szellemi ramkrbl.

risi vesztesg rte ezzel az orszgot, hiszen a hazai kultrnak a honfoglals ta valsgos blcsje volt ez a terlet. Itt alakultak ki az eurpai mveltsg eredmnyeit s mdszereit hozznk tplntl rmai egyhz legfontosabb papi s szerzetesi kzpontjai. Az anyaorszgban 1526 eltt fennllt 10 egyhzmegyei szkhely kzl 7 ide esett, s itt dlt romba. A katasztrft a szerzetesrendi monostorok sr hlzatnak pusztulsa tette teljess. Az orszgnak mintegy 200 monostora kzl 50-60 itt mkdtt.

Ezek a pspki szkhelyek s szerzetesi klastromok kdexek formjban t vszzad folyamn kibontakozott rsmveltsgnk termsnek tekintlyes hnyadt riztk. Igaz, hogy e kdexgyjtemnyek meglehetsen tvol lltak a gyakorlati let kvnalmaitl - hiszen zmkben olyan felszerelst jelentettek, amelyek kivltkppen a papi szakrlis funkcikhoz kapcsoldtak, mgis nem voltak hjval a trsadalmi-kulturlis jelentsgnek sem. Hiszen mind a szkesegyhzak (kptalanok), mind a kolostorok iskolz intzmnyek is voltak, amelyek az olvass, rs, nekls s szmvets ismereteire, st magasabb fokon oklevelezsi tudomnyra is oktattak; tkjukat teht szksgkppen ellttk a vilgi let cljaira hasznavehet kziratos knyvekkel is.

E becses gyjtemnyek a trk elnyomulsa kvetkeztben menthetetlenl szthullottak s jrszt elkalldtak. Ez lett a sorsuk nemegyszer olyankor is, ha sikerlt valamely felvidki biztos helyre menekteni ket. Itt ui. gyakran a gyzelmes reformci nevben fldesurak, vagy tlz prdiktorok semmistettk meg ket. Csak kivtelesen fordult el, hogy egy-egy szerencssen fennmaradt kolostor (pl. a szegedi vagy a gyngysi ferencesek hza) megrizte az elpusztult trshzak knyveit is.

Ugyanilyen sors rte jrszben a Mtys-kori s ksbbi humanista fpapok nem intzmnyi jelleg hres magngyjtemnyeit is.

A kdex-knyvtrak tulajdonkppen az jkori intellektulis fejlds fundamentumait alkottk. Pusztulsuk az orszg kzps rszn megszaktotta a nemzeti mvelds folytonossgt.

2. A nyomtatott knyv uralomra jutsa

Igen nagy jelentsg tny volt, hogy az orszg szaki s keleti peremvidknek (az n. kirlyi Magyarorszgnak s Erdlynek) sikerlt az eurpai szellemi fejlds tjn megmaradni, sikerlt magt - br tragikus trsadalmi-politikai konfliktusok kzepette - az jkori knyvkultra trsadalmi llapotba felkzdeni.

A reformci knyvpropagandja s a knyvgyjts

E nagyjelentsg flemelkeds els szakasza a reformci jegyben ment vgbe s kb. 1530-tl kezdve egy vszzadon t tartott.

A reformci kulturlis ptkezse pratlan cltudatossggal, fegyelmezettsggel s tnemnyes gyorsasggal haladt elre. A nyomtatott knyv forradalmi jelentsg trsadalmi szerepnek felismerse - Luther s Melanchton tmutatsai alapjn - szinte mr az els percekben megtrtnt. A mozgalom elemi ervel sprte el a katolikus egyhz vallsos-kulturlis intzmnyeit s teremtett helyettk jakat. Akrcsak a hdoltsgon, itt is feloszlottak a kptalani s kolostori iskolk, s jobbra protestns birtokba mentek t a kdexknyvtrak.

A diadalmas protestns felekezetek sajt j kulturlis intzmnyeiket egyfell a felvidki s erdlyi szabad polgrvrosokban, msfell a fldesri joghatsg alatt ll mezvrosokban s az alfldi nll parasztvrosokban hvtk letre. Iskolikat tudatosan igyekeztek flbe emelni a kzpkori skolasztikus oktats sznvonalnak. A valls cljait fel nem adva, programjukk tettk az j vilgi mveltsg elterjesztst is. letre hvtk a klasszikus latin s grg nyelvi-irodalmi jelleg kzpfok iskolt. Ezltal akartk kinevelni a bibliaolvas s knyvolvas embertpust.

Ennek a protestns kultraszemlletnek kt kvetkezmnye volt: egyrszt a knyvelllts j forradalmi jelleg mdszernek, a knyvnyomtatsnak szles kr bevezetse, msrszt a knyvgyjts j rtelmnek, a knyvtr j tpusnak kialakulsa.

A kanonokok s szerzetesek kisded csoportjainak hasznlatra korltozd kptalani s kolostori knyvtrak teljesen korszertlenekk vltak. Most, amikor mr nemcsak papjelltek, hanem mveldni vgy minden rang-rend ifjak felkerestk az j vrosi iskolkat, olyan knyvtrakra volt szksg, amelyek tantk s tanulk szmra egyarnt nyitva lltak s nyomtatott betkkel terjesztettk a legjabb ismereteket. Ez a korszer tka tbb nem ktdhetett a kultusz helyhez, a templomhoz, hanem szksgkppen az iskolhoz kellett tartoznia. Most mr nem a papi testleteknek, hanem kivltkppen az iskolknak kellett vllalniok a knyvgyjtst s a gyjtemny megrzst, illetleg hasznlhatv ttelt.

A ktirny, vallsos-vilgi oktats szksgleteit a hazai knyvirodalom s knyvnyomtats j ideig nem tudta kielgteni. A korszer mveltsg-terjesztshez nlklzhetetlen volt klfldi knyvek beszerzse. A kls ellensggel harcol s bels anarchitl szenved orszg elszegnyedett trsadalma szmra ez nem kis feladatot jelentett. Mgis 60-70 v alatt a legtbb protestns iskola mellett sikerlt nyomtatott knyvekbl ll, korszer hittudomnyi, vilgi polihisztorikus, st a polgri trsadalmi gyakorlatot is szolgl knyvtrt kifejleszteni.

Ebben a tnyben pregnnsan kifejezdik trsadalmi mveldsnk llapotnak korszakos jelentsg vltozsa: az, hogy a 16. szzadban Magyarorszgon is megnylt a knyvkultra korszaka, a kzssgi letnek s munknak - az rshasznlaton tl - a nyomtatott bet ltal val tmogatsa s biztostsa.

Fontos mozzanata volt e fejldsnek a vilgi jelleg magnknyvtrak kialakulsa is. Ilyenek a reformci eltti idkben alig fordultak el, hiszen - Mtys s a Jagell kirlyok udvarnak idegen tudsain kvl - nem volt magyar laikus humanista rtegnk sem. A XVI. szzad msodik felben azonban mind a vrosi polgrsg, mind a fnemessg soraiban gykeret vert a knyvkultra, s - prhuzamosan az iskolai knyvtrak szervezdsvel - feltntek az els laikus knyvgyjtemnyek. Ezek a magntkk lnyegileg ugyanolyan tuds jelleg, vallsos-vilgi gyjtemnyek voltak, mint az intzmnyes iskolai knyvtrak. Trsadalmi jelentsgk abban llt, hogy kzvetve elmozdtottk a vros, illetleg a vidk egyre szlesebb kr intellektualizldst.

A knyv szerepe az ellenreformciban

A protestantizmus kulturlis erfesztseit, melyekkel a nyugat-eurpai knyvmveltsg hazai recepcijt igyekezett biztostani, a 17. szzad els harmada utn nem tudtak tbb akadlytalanul rvnyeslni; flreszortotta, majd elnyomta ket a katolikus restaurci.

A rmai egyhz legvlsgosabb helyzetben sem mondott le trtnelmi mlt vallsos s intellektulis vezet szerepnek ignyrl. A tridenti zsinat levonta a nagy vilgfordulat kvetkeztetseit: egyrszrl tudomsul vette az egyhzi szervezettl elklnlt laikus intelligencia ltt s sajtos trsadalmi szerepkrt, msrszrl elfogadta s alkalmazsba vette a humanistk ltal kimunklt laikus tudomnyossgnak mindazokat az eredmnyeit, amelyek az alapvet teolgiai tantsokkal nem ellenkeztek. Ennek kvetkeztben vllalnia kellett a nyomtatott knyv s a rajta felpl j knyvkultra tjnak egyengetst is.

A katolikus restaurci vallsos-kulturlis clkitzseit Eurpa szerte a szerzetessg, s legkivlt a sajtszeren ellenreformcis hivats jezsuita rend valstotta meg.

A trk invzin kvl maradt kirlyi Magyarorszgon is a jezsuitk beteleptsvel ment vgbe az ellenreformci. A jezsuitk az arisztokrcia megnyersvel elszr a vidket rekatolizltk. Mkdsk nyomn megreformlt formban mindenfel letre keltek a katolikus teolgiai kultra rgi intzmnyei, a szerzeteshzak. Nehezebb volt behatolni a polgrvrosokba, de a kirlyi hatalom tmogatsval ezt is vghezvittk. Fl vszzad leforgsa alatt (1620-1670) sikerlt az orszgban katolikus tlslyt teremteni.

A jezsuitk gyors sikerben fontos szerepet jtszott a knyv. A tmegeket lszval, prdikcival, a mvelt rtegeket knyvpropagandval igyekeztek meggyzni. Ezrt mindentt, ahol megtelepedtek, szinte egyszerre ptettk fel templomukat, msfell knyvnyomdval s knyvtrral felszerelt iskolahzukat, a kollgiumokat. k is a kzpfok humanista oktatsra fordtottk legfbb figyelmket.

A jezsuita kollgiumi knyvtr nem csupn a tanknyvtr szerept tlttte be, nemzetkzi jelleg tudomnyos appartus is volt a rendtagok pasztorcis s ri tevkenysgnek tmogatsra, st ezen tl kzmveldsi tnyez is a helybeli vrosi polgrsg s a krnykbeli nemessg szmra. A tkk megszervezse a rend kzponti szervei ltal kidolgozott egysges irnyelvek szerint trtnt. A gyjtsben nemcsak a katolikus hittudomnyi s a nemzetkzi humanista irodalomra voltak tekintettel, hanem a protestns teolgia termsre is. A nagyszm jezsuita kollgiumi tkk sorbl kiemelkedett a nagyszombati egyetem s a kassai akadmia mellett lteslt nagyknyvtr.

Fpapi magnknyvtrak

Az ellenreformcis knyvkultra rvnyeslsben - akrcsak a humanizmusban vagy a reformciban - rszk volt a fpapi (s fri) magngyjtemnyeknek is, br hatsuk ereje s kre tvolrl sem hasonlthat a jezsuita knyvtrakhoz. Rendeltetsk szerint most is sajtoskppen gyjtik rdekt (nmvelsi, kzleti tevkenysgt, vagy csupn kedvtelst) szolgltk, de azrt kzvetve a szkebb vagy tgabb krnyezet, az aula, a barti vagy rokoni kr rdekldst s mveldsi vgyat is kielgtettk.

A fpapi knyvtrak kre - a hdoltsgi javadalmak elvesztse ta - meglehetsen sszezsugorodott, csaknem kizrlag Nagyszombatra korltozdott. Jellemzk maradtak ebben az idszakban is a szemlyi tkk, amelyek ltrehozik halla utn rendszerint felbomlottak. Az intzmnyes kptalani s egyhzmegyei knyvtrak tudatos, lland jelleg fejlesztsre viszonylag kevs gondot fordtottak. Az esztergomi rsekmegyei tka alapjt csak az 1660-as vekben vetettk meg.

A reformci s az ellenreformci nagy ideolgiai-kulturlis harct teht a knyvmveltsg mint alapvet trsadalmi mdszer nem snylette meg. A vilgi kultra tovbblst biztost nyomtatott knyv, a knyvbl val ismeretszerzs, a knyvre tmaszkod letvitel, az intzmnyesls tjra kerlt knyvtr fennmaradt, lassan tovbbterjedt, tmaszul szolglva a trsadalom s kultra fejldsnek.

II. Rekatolizlt orszgos knyvtri hlzat

1. A knyvtri kultra meggykereztetse a volt hdoltsgon

A 18. szzad kezdetn a megelz msflszz v mveldsi trekvseinek eredmnyeknt a kirlyi Magyarorszgnak s Erdlynek knyvekben, szervezett knyvgyjtemnyekben tetemes szellemi tke llt rendelkezsre. Ennek jelentsge nemcsak a knyvek sokasgbl addott, hanem abbl a tnybl is, hogy a knyvek tzezrei Eurpa kzs mveltsgnek lnyeges eredmnyeit hordoztk s rszben olyon intzmnyi keretek kztt voltak elhelyezve, amelyek a vilgi mvelt rtegek szmra is tbb-kevsb hozzfrhetk voltak. Ebben llt az j korszak pozitv rksge. Mellette azonban jelen volt egy nagy negatvum is: a trk hdoltsg kulturlis parlagja. A felszabadt hbork lezajlsa utn mindenekeltt e dbbenetes korszertlen. llapot megszntetsre kellett trekedni.

Ez a mveldsi restaurci legalbb akkora feladatot jelentett, mint az elnptelenedett terletek jrateleptse. A roppant kultrmunka elvgzshez trsadalmunknak ekkoriban sem volt egyb szerve, mint az egyhzak. A kzmveldsi feladatok mg teljesen kvl lltak az llamhatalom tevkenysgi krn.

A vallsos-kulturlis jjptsben - az ellenreformcival elrt tlslya alapjn - a katolikus egyhzra hrult a legtbb feladat.

Az j katolikus iskolaszervezet ltrehozsa ezeken a terleteken is elssorban a jezsuitk mve volt. A visszafoglalt nagyobb vrosokban egy-kt vtized leforgsa alatt egsz sort lltottk fel rezidenciknak s kollgiumoknak. A Rkczi-felkels utn azonban az iskola- s kultraszervezsben egy j tant rend, a piarista rend vette t a vezetst. Iskolik - szintgy, mint a jezsuita kollgiumok - a humanista latin mveltsgeszmny szolglatban lltak, de nem zrkztak el a 18. szzadi Eurpa j eszminek, tudomnyossgnak befogadsa ell sem. Ehhez kpest iskolai knyvtraik is a korszersg jegyben fejldtek. Kzlk elsrang trsadalmi jelentsget nyert a pesti iskola s knyvtra, amely mintegy magjt alkotta a ksbbi orszgos kulturlis kzpontnak. Vele szemben a jezsuitk budai akadmiai kollgiuma s tkja nem bizonyult fejldskpesnek.

A hdoltsg tbbi vrosban ms szerzetesrendek is rszt vettek a kzmvelds megjtsban, mgis a knyvtri kultra meglehetsen vontatottan bontakozott ki. Magukban a pspki vrosokban is csak a szzad kzepe tjn indult meg az intzmnyszer tudomnyos knyvgyjtemnyek szervezse. Az els pldaszer alapts Klim Gyrgy pcsi tkja volt.

A protestnsoknak sem trvny-adta lehetsgk, sem anyagi erejk nem volt, hogy kultraterjeszt misszijukat akr az Alfldn, akr a Dunntlon a meglevnl szlesebb krben terjeszthessk. Be kellett rnik azzal, hogy a trk idket tvszelt intzmnyeiket fenntartsk.

A hdoltsgon megteleplt fri csaldok erit - akrcsak a fpapokit - 1750-ig lektttk a teleptsek s ptkezsek. Knyvtraik fellltsra sokig nem kerlt sor.

2. Vltozsok a peremterletek knyvtri viszonyaiban

Ugyanez a fl vszzad, pontosabban a Rkczi-felkels utni ngy vtized zavartalan letkrlmnyeivel az orszg peremterletei, Nyugat-Magyarorszg, a Felvidk, illetleg Erdly s a Partium szmra is kedvez lehetsgeket knlt a knyv- s knyvtri kultra tovbbfejlesztsre. Persze katolikusoknak s protestnsoknak nem egyenlen kedvezket.

Nyugat-dunntli knyvtrak

Dunntlon a vrosi kultrnak ekkoriban csak kt jelents kzpontja volt: Sopron s Gyr.

Sopron a 16. szzad kzepe ta a hazai evanglikus nmet polgrsg egyik legersebb bstyja volt. Latin iskolja s knyvtra - amely a reformci els idejben alakult - az ellenreformci sodrban elenyszett; knyvei a helybeli jezsuita kollgium birtokba kerltek. Egy vtizeddel ksbb azonban ismt sikerlt egy j gimnziumot s knyvtrt szerveznik; ebbl alakult ki a ksbbi hres lceumi tka. A soproni vrosi knyvkultrnak kifejezi s biztostkai voltak mg a polgri magnknyvtrak is, amelyeknek tbbnyire sikerlt tmentenik magukat a vlsgos idkn.

Gyrben a protestantizmus nem tudott mlyebb gykeret verni. Itt mr a 17. szjad elejn jezsuita kultrintzmnyek irnytottk a szellemi letet. A szzad vgn pedig itt alakult meg a Szchnyi Gyrgy-fle papnevel intzettel az els intzmnyes egyhzmegyei knyvtr.

Vidki viszonylatban a reformci knyvtri kultrjbl mg kevesebb maradt meg. A rekatolizlt nagy fldesurak hatalmi szval oszlattk fel e protestns kulturlis intzmnyeket s teleptettek helykk szerzetesi rendhzakat, gyakran elltva ket knyvgyjtemnyekkel is.

A Felvidk, a Kisalfld s a Hegyalja knyvtrai

Mind a vrosokban, mind vidken lnyegileg hasonlkppen alakultak itt is a knyvtri viszonyok.

Az egykori luthernus nmet keresked s bnyavrosok kzl csak a legjelentkenyebbek (Pozsony, Eperjes, Ksmrk, Lcse, Besztercebnya, Selmec, Srospatak stb.) tudtk iskolai s knyvtri intzmnyeiket fenntartani. A legtbb helyen csupn lelkszi-polgri magntkk kpviseltk a knyvkultrt. Annl szlesebb krben bontakoztak ki a katolikus intzmnyi knyvtrak.

Pozsonyban az jkori nyomtatott knyvkultrt hat intzmny szolglta: az evanglikusok lceumi knyvtra, hrom jezsuita bibliotka s hrom kolostori gyjtemny. Az evanglikusok knyvei az 1672. vi esemnyek idejn a jezsuitk birtokba kerltek, de 1681 utn sikerlt j tkt szerveznik. Ezek mind tbb ezer ktetnyi llomnnyal rendelkeztek. Mellettk hrom srgi tka is fennmaradt a vrosban: a trsaskptalan, a ferencesek s a klarisszk.

Nagyszombatban, a "magyar Rm"-ban ppoly becses s rgi knyvtrak lltak fenn, mint Pozsonyban. Inkbb csak egyoldal katolikus papi jellege, a polgri rtelmisget nlklz trsadalmi struktrja miatt sorolhat Pozsony mg. Itt is tbb kzpkori eredet gyjtemnyt riztek, de f nevezetessge a 16-17. szzad forduljn megalapozott jezsuita egyetemi knyvtr volt, mintegy 10.000 ktetnyi llomnnyal.

A keleti Felvidk legjelentsebb knyvtri vrosa Kassa volt. Itt a bennszltt evanglikus nmetsg, a leteleplt reformtus magyarsg kulturlis intzmnyeit az ellenreformci egyarnt maradktalanul megszntette. Helyket a 17. szzad kzepn jezsuita kollgium, majd akadmia foglalta el 4000 ktetnyi tkjval.

A bnyavidken Besztercebnya, a 16. szzad ta a protestns iskolzs egyik kzpontja jtszotta a fszerepet. 1650 krl itt is megalakult a jezsuita kollgium s knyvtr. Az evanglikus iskola s tka csak nagy nehzsgek rn tudott fennmaradni.

A Hegyaljn a protestns Rkczi fejedelmek vdnksge alatt Srospatak jutott kivl kulturlis jelentsgre. Scholjt s tkjt 130 vi virgzs utn a jezsuitk megszntettk, de II. Rkczi Ferenc ismt helyrelltotta.

A vidken a katolikus knyvtri kultrt tovbbra is elssorban sztszrt kolostorok kpviseltk, nemegyszer becses knyv- s tudomnytrtneti llomnnyal, valamint rgi gyker s lassan tovbbfejld fri gyjtemnyek. Ezeknl azonban a trsadalmi szempontbl jelentsebbek voltak a tudomnyos jelleg protestns lelkszi magnknyvtrak, amelyek a nyugat-eurpai polgri mvelds j eredmnyeit importltk s szkebb-tgabb krben terjesztettk. Kzlk trtnelmi szerepet tlttt be Bl Mtys pozsonyi tkja mint a hazai polgri tudomnyossg megalapozsnak segdeszkze.

Erdlyi knyvtrak

Erdlyben az ellenreformci szmra csak a fejedelemsg megsznse (1690) utn nylt meg az t. Olyan rtelm katolikus restaurcira azonban, mint amilyen a kirlyi terleten vgbement, itt nem kerlhetett sor. A Habsburgok itt knytelenek voltak lemondani a nyers erszak alkalmazsrl, s bertk azzal, hogy a katolikus egyhzat egyenjogstottk a protestns egyhzakkal. Ennek kvetkeztben mind a reformtus magyarsgnak, mind az evanglikus szszsgnak sikerlt fenntartania vallsos-kulturlis intzmnyeit. rzkeny vesztesgek csak az unitriusokat rtk.

A szkebb Erdlyben tovbbra is kimagasl szerepe maradt a reformtusok kolozsvri, nagyenyedi, marosvsrhelyi s udvarhelyi kollgiumnak, msfell az evanglikusok brassi s nagyszebeni gimnziumnak. Ez a hat tanintzet - amelyekhez hetediknek az unitriusok egyetlen megmaradt iskoljt, a kolozsvri kollgiumot lehet mg hozzszmtani - megannyi rgi intzmnyes knyvtr fenntartja volt. Mellettk az 1698 utn ujjszervezd kolozsvri jezsuita kollgium tkja jnak szmtott, minthogy a Bthori Istvn fejedelem ltal egy vszzaddal korbban alaptott jezsuita egyetem tkjt mg 1603-ban felbomlasztotta az unitrius zavargs.

De a protestns iskolk knyvtrai is tbbnyire ersen megtpzva, slyos vesztesgekkel rtk meg a 18. szzadot. Hbors esemnyek s elemi csapsok egyarnt nagy puszttst vittek vghez gyjtemnyeikben. Az 1711 utn bekvetkezett bks korszakban ideje lett volna erteljes s korszer kiegsztsnek, gyaraptsnak. m a trsadalmi fejlds teme itt is, akrcsak a rekatolizlt Magyarorszgon, meglehetsen vontatott volt; a protestns rtelmisgben nehezen bontakozott ki a nemzeti kultrapts hivatstudata. Az erk kimerltek a lelkszi-tanri magngyjtemnyek fejlesztsben. Hasonl helyzetben volt a fnemessg knyv- s knyvtri kultrja is; a szellemi ignyek szintje alig emelkedett.

Ami a Partiumot illeti, ennek mveldsi lete a 16. szzad ta kt nagy iskolavrosban tmrlt: Nagyvradon s Debrecenben.

Nagyvrad egykor hres reformtus fiskolja s knyvtra ebben az idben mr nem ltezett. Elpusztult mg az 1660. vi trk invzi idejn. Az 1692-i felszabadts utn reformtus restaurcira nem kerlhetett sor; tjt llta ennek a helyrelltott katolikus pspksg, amely a kzmvelds s a knyvtri kultra jralesztst itt is a jezsuitk kezre adta. 1750-ig az kollgiumi knyvtruk volt itt az egyetlen intzmnyszer tudomnyos-irodalmi appartus.

Debrecenben, a tiszntli reformtussgnak e nagy kulturlis empriumban az ellenreformci nem tudott rr lenni. A nagytmeg homogn reformtus lakossg sikerrel vdekezett a katolikus tmadsok ellen. A jezsuitk nem tudtak beteleplni a vrosba, csak a piaristk s ferencesek, de ezek trsadalmi-kulturlis hatsa jelentktelen maradt. A 16. szzad kzepe ta fennll kollgium uralkod mveldsi intzmnye maradt az egsz orszgrsznek. Tkja, br a hbors idkben sokat szenvedett, lass gyarapodsban, fejldsben volt, de inkbb csak a tanri kar s a tanulifjsg cljait szolglta.

Az elmondottak alapjn megllapthat, hogy a 18. szzad els felben fennllt katolikus s protestns vallsos jelleg iskolk s a velk kapcsolatos knyvtri intzmnyek - idejtmlt teolgiai belltottsgukban s szk trsadalmi hatskrk folytn - nemigen voltak alkalmasak a laikus mvelds tjnak egyengetsre. Mgis ltkkel s mkdskkel akaratlanul is hozzjrultak a kzphelyzet trsadalomrtegek szellemi felvevkpessgnek fejlesztshez s ezltal a haladottabb eurpai orszgok vilgi-polgri nemzeti kultrjnak megismershez s elsajttshoz.

III. Felvilgosods s knyvtri gondolat

1. A mveldsgy "llamostsa". A szerzetesi knyvtrak feloszlatsa

A 18. szzad kzepe fel Eurpa-szerte, Magyarorszgon is megindult az ellenreformci mozgalmnak felszmolsa. Ezt a trtnelmi fordulatot nyugati orszgokban erteljesen kibontakoz polgrosods knyszertette ki. A rekatolizci ui. refeudalizldssal jrt egytt, s ez szksgkppen kivltotta mind a keresked-iparos polgrsg, mind a vrosi laikus rtelmisg ellenllst. Amikor a vrosi vezetrtegek szellemi sznvonala elrte a feudlis-egyhzi trsadalom teljestkpessgt, ltalnos tmads indult meg a katolikus egyhz ellenreformcis fereje, a jezsuita rend ellen. A polgri intellektualizmus arra trekedett, hogy a fejedelmi udvarokban a jezsuitk politikai-kulturlis befolyst megszntesse s a magt juttassa rvnyre. Nhny vtizedig tart, jobbra knyvek ltal lezajlott les harc utn a jezsuitk mindenfel veresget szenvedtek, s az eurpai katolikus orszgokban uralomra jutott a polgri eszmk hatsa alatt ll n. felvilgosult abszolutizmus. Bekvetkezett ez a fordulat a Habsburg-birodalomban is. Mria Terzia bcsi udvarban aufklrista polgri elemek inspircijra egyebek mellett llami program lett a katolikus egyhz kulturlis szerepnek kisajttsa is.

A program megvalstsa Magyarorszgon tbb rszletben ment vgbe. Elszr a nagyszombati egyetemet reformltk meg etatista szellemben, azutn j, kizrlag laikus tudomnyossgot oktat llami szakiskolkat hvtak letre, vgl 1773-ban - a jezsuita rendnek Rma ltal kimondott feloszlatsa kapcsn - llamostottk Magyarorszg s Erdly minden, jezsuita kzben volt tan- s kultrintzett.

E kisajttott iskolk kirlyi intzetekk alaktva tovbbra is fennmaradtak - nem gy a rendi knyvtrak. Ezeket mint a felszmolsra tlt egyhzi kultra fegyvertrait mindentt megszntettk. 33 kollgiumnak, illetleg rezidencinak mintegy 60.000-70.000 ktetre rug knyvllomnyt sztosztottk az orszg jjszervezett felsoktatsi intzmnyei, nevezetesen a Budra, majd Pestre helyezett kirlyi egyetem s a vidki kirlyi akadmik kztt.

A felvilgosodssal szvetkezett fejedelmi abszolutizmusnak ez az egyhzi kultra ellen vvott harca II. Jzsef korban rte el tetfokt. A csszr fkegyri joga alapjn feloszlatta az orszg szerzetesi rendhzainak tbbsgt, kzel 150 kolostort, s velk egytt sztoszlatta knyvtraikat is. Ezek a rendi knyvek is tbbnyire a klnbz kirlyi tanintzetekbe ramlottak, de rengeteg anyag kerlt ktyavetyre is.

gy bontotta le a terzinus s jozefinus llamraison alig msfl vtized alatt mindazokat a kulturlis intzmnyeket s gyjtemnyeket, amelyeket a barokk ellenreformci msfl vszzad alatt ptett. Cljt azonban csak rszben rte el. Az llamostott iskolk mell nem sikerlt j etatista szellem, utilitrius tartalm tkkat szervezni. Hiba rta el az 1777. vi hres tanulmnyi reform, a Ratio Educationis az j tanintzeti knyvtrak ltestsnek irnyelveit, effle gyjtemnyek a pesti egyetemen kvl sehol sem alakultak meg. Pnzgyi fedezet hjn az ignyes tervekbl semmi sem lett.

Ez a nagyszabs ksrlet azonban mgsem maradt hatstalan a hazai knyvtri kultra tovbbi alakulsra. A trsadalomnak mind egyhzi, mind vilgi vezet rtegei hirtelen tudatra bredtek annak, hogy a bcsi kulturlis-trsadalmi jt mozgalom vitlis rdekeiket fenyegeti, teht vdekezni kell ellene, mgpedig ugyancsak a korszersg jegyben ll, de nem az abszolutizmust szolgl j kulturlis intzmnyek letrehvsval.

2. j fpapi knyvtralaptsok

Hogy a jezsuita kollgiumok s a klnbz szerzeteshzak feloszlatsval elenyszett risi knyvtri appartust ptolni kell, az a katolikus fpapsg szmra hamarosan vilgoss vlt. Azok a pspkk, akik nem szegdtek a jozefinizmus szolglatba, nagy erfesztseket tettek a katolikus egyhz mveldsi szerepnek megmentsre. A rgi vallsos szervezetek feljtst nem lttk tbb clszernek, ezrt inkbb a vilgi trsadalom szmra is hasznos mveldsi intzmnyek, fiskolk s tuds trsasgok ltrehozsra trekedtek. Cljukat a bcsi udvar ellenllsa miatt nem rtk ugyan el, a tervezett intzetek nem kelhettek letre, de testet lttt legalbb a tudomnyos felszerels, a knyvtri appartus. A szervez egyhzfk mindenhol krltekint, alapos gyjtmunkt vgeztek: elssorban a nemzetkzi egyhzi s vilgi tudomnyossg jabbkori knyvtermst igyekezetek megszerezni, de tekintettel voltak a nemzeti kultrt reprezentl rgi s j, nyomtatott s kziratos mvekre is.

Ez az j egyhzi knyvtrtpus, amelyet az alaptk vilgi rdekldk hasznlatra is megnyitni szndkoztak, legelszr 1774-ben Pcsett valsult meg Klim Gyrgy pspk buzgalmbl s bkezsgbl.

Csaknem egyidejleg, a hatvanas-nyolcvanas vekben alakult ki, krlbell ugyanekkora mintegy 15.000 ktetnyi, de sok tekintetben korszerbb llomnnyal grf Eszterhzy Kroly alaptvnya, az egri pspki knyvtr.

Fknt kzpkori hungarika llomnya rvn nyert jelentsget a nyolcvanas-kilencvenes vekben grf Batthyny Ignc gyjttevkenysgbl ltrejtt gyulafehrvri pspki tka.

Valamivel korbban, a hatvanas vekben kezdett kialakulni Patachich dm nagyvradi pspk muzelis tkja. Ez 8000 ktetnyi llomnyval 1776-ban Kalocsra kerlt, ahol fejlesztst - fleg a trtneti szektorban - Kollonics Lszl rsek folytatta.

Nem kellett jjszervezni az esztergomi prmsi tkt; ez a 17. szzad ta az rsekek s kanonokok hagyatkbl gyszlvn llandan gyarapodott, s ha elksve is, mindenkor feltltdtt az eurpai egyhzi s vilgi tudomnyossg termkeivel. Hazai vonatkozsban pedig a legjelentkenyebb lettemnyese lett a kzpkor s a renesznsz kor kdex- s knyvhagyatknak. A szzad folyamn mintegy 20.000-25.000 ktetre ntt llomnyt leghatkonyabban grf Batthyny Jzsef prms gyaraptotta.

m mindezek az j, vagy megjul egyhzmegyei gyjtemnyek - brmennyi szellemi kincset halmoztak is fel kereteik kztt - vgl mgsem tudtak szmottev hatst gyakorolni kulturlis letnk fejldsre. Nem voltak kpesek igazi, a vilgiak szmra is nyitott intzmnyekk alakulni; lnyegk szerint nehezen hozzfrhet, sajtosan egyhzi rdek intzetek maradtak. S ami mg nagyobb baj volt: ltalban elakadtak fejldskben is; sem rendszeres utnptlsuk, sem katalogizlsuk nem volt biztostva. Mindinkbb knyvmzeumokk vltak, ahelyett, hogy l hasznlati knyvtrakk lettek volna.

3. A protestns fiskolai knyvtrak

Protestns oldalon a 18. szzad msodik felben a reformtusok sok viszontagsgon keresztlment fiskolai knyvtrai kzl csak a debreceni s a srospataki bizonyult fejldkpesnek. Ez a kett messze tlszrnyalta a tbbi kollgiumi s lceumi tkt.

A debreceni kollgium knyvtra - a jozefinista tolerancia iskolafejleszt lgkrben s a kollgium pnzalapjnak nvekedsvel - klnsen Sinai Mikls professzor hrom vtizedre (1760-1790) terjed prefektussga idejn tett komoly elhaladst. Az llomny tovbbra is megrizte univerzlis jellegt, s a humanista latinitsbl is csak lassan bontakozott ki. Gyarapodst legfkppen papi-tanri hagyatkoknak ksznhette. Vgl is a szzad utoljn 20.000 ktetnyi llomnyval s muzelis rtk kdex- s knyvkincseivel majdnem egy sorba kerlt a legels katolikus gyjtemnyekkel. Odig azonban a kollgium vezeti sem jutottak el, hogy a pesti egyetemi knyvtr pldjra megnyissk a tka kapuit a mvelt kznsg eltt.

Hasonl jelleg s mrtk nvekedsen ment t a srospataki kollgium knyvtra is. Itt is fkpp az oktats lehetsgnek tgulsa nyjtott mdot a kibontakozsra. A klfldi korszer knyvanyag gyaraptsa itt is nehezen ment; jval knnyebben a hazai. Klnben ez a tka is fenntartotta chszer, zrt intzmnyi jellegt. Az evanglikus fiskolai knyvtrak kzl tovbbra is a pozsonyi s a soproni lceum gyjtemnyei vittk a vezet szerepet. De a gyarapodst ezeknl is sokkal inkbb rgi knyvkincsek s kziratok felhalmozdsa jelentette, semmint az idszer kulturlis s szakirodalom beszerzse. Az llomnyok leginkbb professzori s polgri hagyatkok ltal nvekedtek.

Az erdlyi protestns fiskolk tki felett is meglehetsen nyomtalanul mlt el a 18. szzad msodik fele. Orszgos kulturlis jelentsgt csak a kolozsvri s nagyenyedi reformtus kollgiumnak, valamint a nagyszebeni evanglikus gimnziumnak sikerlt megriznie; tkjuk azonban csak nehezen tudott lpst tartani a mvelds egyre gyorsabb tem haladsval.

4. Egy vilgi kzknyvtr trsadalmi szksgessge

Az egyhzi tkknak ez az ltalnos fejldskptelensge - amelyben a teolgiai kultra trsadalmi vezet szerepnek elmlsa fejezdik ki - kilt ellenttben llt a felvilgosods hatsa alatt Magyarorszgon is kialakult j kulturlis ignyekkel. A 18. szzad vgn mr mlhatatlanul szksg volt a vilgi irny kzmveltsgnek szles kr s cltudatos elmozdtsra. A feudlis trsadalombl tudvalevleg erre az idre hatrozottan kivlasztdott egy j, laikus kultrj szocilis rteg, a polgri eszmket kpvisel rtelmisg. Ez az j intelligencia hivatst nemcsak mellkesen, hanem fkppen a szellemi alkotmunkban, mgpedig a vilgi, s egyben nemzeti tudomnyossg s irodalom mvelsben ltta. gy vlte, ezen a rven lesz lehetsges az immr anakronisztikumm vlt szk kultrj rendi Magyarorszg helyn egy jat, korszert felpteni. Reform-munkjnak kibontakoztatsa vgett ezrt egyre hatrozottabban kvnta, srgette egy nemzeti tudomnyos trsasg s mg inkbb egy mindenki szmra hozzfrhet hasznlati nemzeti kzknyvtr letrehvst.

A lelkes propagandnak - amely 1790-91-ben rte el tetfokt - meg is lett az eredmnye. Mire a 18. szzad a 19.-be fordult - trsadalmunknak az egyhzak ltal trtnt majd hrom vszzadra terjed folyamatos mvelse utn - egy nagylelk hazafi megrtsbl s ldozatbl megszletett a sajtosan a hazai knyvkultra rizetre s fejlesztsre hivatott nagyszer alaptvny: a Szchnyi Orszgos Knyvtr.

 

Szabolcska Mihly
Uram, maradj velnk!

          

Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?

tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!

 

 

 

dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!

 

Istvndi trtnethez

 

ROKHTY BLA
1890-1942
zeneszerz, orgonamvsz, orgonatervez, karnagy
79 ve halt meg

 

Dr BUCSAY MIHLY
1912 - 1988 - 2021
33 ve halt meg

 
Garai Gbor Jkedvet adj

Garai Gbor: Jkedvet adj

                  ennyi kell, semmi ms

   Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
   A tbbivel megbirkzom magam.
   Akkor a tbbi nem is rdekel,
   szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
   Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
   nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
   mg magnyom kivltsga se kell,
   sorsot cserlek, brhol, brkivel,
   ha jkedvembl, nknt tehetem;
   s flszabadt jra a fegyelem,
   ha rtelmt tudom s vllalom,
   s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
   S hogy a holnap se legyen csupa gond,
   de kezdd s folytatd bolond
   kaland, mi egyszer vget r ugyan –
   ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.

  

 

 

Dr. LAJTHA LSZL
1892-1963-2021
58 ve halt meg

 

Protestns Gradul

 

Dr FEKETE CSABA

 

 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok egy zsoltrprjnak tanulsgai
 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok s a viszonyts megoldatlansgai (dlvidki gradulok: blyei, klmncsai, nagydobszai)


ltogat szmll

 

Zsoltr s Dicsret

 

Egyhztrtnet

 

Tth Ferentz

 

Trtnelem

 

Trtnelem. Trk hdoltsg kora

 

Dr SZAKLY FERENC


trtnsz 1942-1999 - 22 ve halt meg

 

Vilghbork - Hadifogsg
Mlenkij robot - Recsk

 

Keresztyn Egyhzldzs
Egyhz-politika XX.szzad

 

Roma mlt, jv, jelen

 

PUSZTUL MAGYARSG - EGYKE

 

 

ADY ENDRE MAGYARUL

   

   Nem adta neknk az Isten,

   Hogy ki szeret, az segtsen,

   Sohasem.

 

   Magunk is ritkn szerettk,

   Kikrt szlltunk hsen, egytt,

   Valaha.

 

   Valahogyan bajok voltak,

   Lelknknek, e toldott foltnak

   Bajai.

 

   Egyformn raktuk a szpet

   Bartnak s ellensgnek,

   Mert muszj.

 

   Egyformn s mindig csaldtunk,

   De ht ez mr a mi dolgunk

   S jl van ez.

 

   S szebb dolog gy meg nem halni

   S knoztatvn is akarni:

   Magyarul.

 

 

KARCSONY NNEPRE

 

HSVT NNEPRE

 

PNKSD NNEPRE

 

Gyerekeknek - Bibliai Trtnetek
msolhat, nyomtathat

 

WERES SNDOR

A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt. 

 

 

A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal                      Oldal tetejre          ltogat szmll

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!