//palheidfogel.gportal.hu
//palheidfogel.gportal.hu

„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.” Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:


Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16


 

 

Erm s pajzsom az R, benne bzik
szvem. Zsoltr 28,7

… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti."  Karl Barth

.


Theolgia, Trtnelem, Gradul, Zsoltr


Heidfogel Pl

lelkszi nletrajz - 2015


Csaldi Honlapom:

//heidfogel-domjan.gportal.hu

phfogel@gmail.com

 

 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

www.refzarszam.hu

shopify site analytics
 

Heidelbergi Kt 1563

 

II. HELVT HITVALLS

 

A GENFI EGYHZ KTJA

A GENEVAI Szent Gylekezetnek CATHE- CISMUSSA
 
Avagy A Christus tudomnyban gyermekeket tant  FORMATSKJA 

M.Ttfalusi Kis Mikls ltal 1695 esztend 

A Genfi Egyhz Ktja 1695 Ennek ismertetje.

Klvin Jnos: A Genfi Egyhz Ktja Ppa 1907.
www.leporollak.hu - Nmeth Ferenc munkja

Hermn M. Jnos: A Genfi Kt tja Kolozsvrig

- Fekete Csaba Kt, egyhz,tants 

 

IRTA: Klvin Jnos

 

KLVINRL IRTK

 

Klvin vfordulk

 

KARL BARTH 1886-1968

 

Bib Istvn

 

Biblia - s jszvetsg Prbakiads -

 

Bibliakiadsok, knyvek
Magyar biblikus irodalom

 

Biblia v, vek utn

 

Dr Csehszombathy Lszl
szociolgus 1925-2007

 

OSCAR CULLMANN 1902-1999

 

Egyhzi Zsinatok s Knonjai

 

FORRSMVEK

 

GALSI RPD
Jakab, az r testvre

 

A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...

Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .

E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben,  a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal


2. Evagliumi klvinizmus szerk Galsi rpd Klvin kiad

 

 

Dr GRGEY ETELKA lelkipsztor, ir

 

1. Kzssg az szvetsgben

2. Biblia s liturgia

3. Prtusok s mdek...

4. Isten bolondsga

5. li, li, lama sabaktani?

6. Minden egsz eltrt?

7. Siralmak s kzssg

 

HARGITA PL
reformtus lelkipsztor


Istvndi 1924-1996 Ppa

 

Keresztny filozfia

 

Dr (Kocsi) KISS SNDOR

 

Kommentr 1967 s

 

Dr KUSTR ZOLTN

 

MLIUSZ JUHSZ PTER
1532-1572

 

DR NAGY BARNA

 

Dr PTOR IMRE

 

Dr RAVASZ LSZL pspk

 

SZEGEDI KIS ISTVN


1505 - 1572 REFORMTOR

 

SZENCI MOLNR ALBERT

1574 - 1633

 

Theolgiai irodalom

 

Temetsi beszdek

 

DR TTH KLMN
theolgiai professzor


1917 - 2009

 

DR. TRK ISTVN

 

Dr. VICTOR JNOS (1888-1954)

 

Rgi magyar Irodalom

 

Rgi knyvek s kziratok

 

XX. szzad Trtnelmhez

 

Webem - itt

 

PDF - MP3 - Doc - Odt formtum

 

Teremtsrl

„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a  legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
 
 
- Mi tartotta meg a hdoltsg magyarsgt?
Histria 1982

 

SZAKLY Ferenc

Mi tartotta meg a hdoltsg magyarsgt?

 

 

Thuri Pl tolnai iskolamester rszletesen ecseteli azokat a krmnfont mdszereket, amelyekkel a trkk magyar alattvalikat a mohamedn valls felvtelre knyszertik. Br hasonl trtnetekkel msok is bven szolglnak, a megszllk – jzan politikai s gazdasgi megfontolsbl – valjban nemigen knyszertettk ttrsre a meghdtott terletek parasztlakossgt. Ugyanakkor viszont az is igaz, hogy szvesen fogadtak s tbbnyire bussan megjutalmaztak minden ttrt. ppensggel nem lenne ht csoda, ha a trk uralom gerincroppant slya alatt grnyedez keresztny npessgbl sokan vlasztjk a kitrsnek ezt az egybknt knny tjt. Az ttrs – a krlmetls szertartst nem szmtva – ugyanis lnyegben formlis aktus volt, s mg azt sem zrta ki, hogy a renegt a lelke mlyn tovbb rizze-polja eredeti vallst.

A mr a 15. szzadban trk uralom al jutott grgk, szerbek, bosnykok, albnok stb. kzl valban sokan ltek a sorsknnyebbts e mdszervel. Hovatovbb szerte a Balknon a renegtok alkottk a helyi „trk” hatalmi struktra alapsejtjeit, s a mohamedanizlt dlszlvok s grgk ltalban is jelents szerepet jtszottak a birodalom igazgatsban. Mivel az egyre nvekv birodalomban a trksg lassan trpe minoritsba szorult, ttrsk nagyban hozzjrult ahhoz, hogy a mohamedn elem arnyszma nem esett a rendszer zemeltetshez szksges minimum al, s ahhoz is, hogy a trk hadsereg oly varzslatos gyorsasggal kiheverhette azokat a hallatlan embervesztesgeket, amelyeket a klnbz hadszntereken szinte menetrendszeren elszenvedett.

A trk birodalomban utazk gyakorta tallkoztak olyan magyar szrmazs renegtokkal, akik magukat „igazi” trknek vallottk – s taln reztk is –, s akik nemegyszer hathatsabban szolgltk a birodalom rdekeit, mint a szletett trkk. Tudnival azonban, hogy ezek a renegtok csaknem kizrlag a magyar trsadalombl erszakkal kiszaktottak, a gyermekkorukban elhurcoltak, a birodalomban raboskod, kiltstalan sors foglyok kzl kerltek ki. Szztven esztends trk uralom alatt alig-alig van r plda, hogy a mezvrosi paraszt-polgrok vagy a falusi parasztok kzl valaki nszntbl – pusztn elnyk remnyben – „trkk” lett volna. Ez annl is meglepbb, mert a magyar parasztsg kezdetben kzel sem tekintett olyan ellensgesen a hdtkra, mint azt a fejlemnyekbl visszakvetkeztetve gondolhatnnk. A 16. szzad dereka tjn sok mezvrosi polgr vllalt hivatalt a trk jvedelemigazgatsban, s akadtak kztk olyanok is, akik szolglataik rvn egyenest tmrbirtokoss lettek.

Ersen s kvetkezetesen rizte klnllst a hdoltsgi magyar np a trk ltal megszllt terleteken lpsrl lpsre elrenyomul ms nemzetisgekkel – kivlt a szerbekkel – szemben is. Mivel a trk hdtssal s elrenyomulssal egytt jr lland hborskods, terleti elhelyezkedsnl fogva, elssorban a magyarsgot rintette s – ami ezzel egyet jelentett – tizedelte, a korbban a kirlysg peremterletein l nemzetisgek minden irnybl elrenyomultak az orszg kzepe fel. Br a szlovkok s a romnok is jelents teret nyertek, a legszembetnbb s a legslyosabb kvetkezmnyekkel jr a szerbsg szakra nyomulsa volt. Az shazjukban meglehetsen sanyar krlmnyek kzt l rcokra ellenllhatatlan vonzst gyakoroltak a megrlt alfldi terletek, a 17. szzadban pedig mr a Dunntlon is jcskn elszaporodtak. A „tizentves hbor” (1593–1606) katasztrfja utn a Duntl Zarnd megyig hzd sv zrt dlszlv tmbb formldott, s a 17. szzad utols harmadban a Dunntlon mr Buda magassgt is elrtk a szerb telepesek. A trk szoksokhoz jl idomult, a megszllk oltalmt lvez rcok minden ms nemzetisgnl lojlisabbak voltak a trk uralommal szemben; elszaporodsuk nagyban hozzjrult a magyarorszgi trk uralom konszolidldshoz. Br magyarok s szerbek kzt szksgkpp kialakultak bizonyos gazdasgi s emberi kapcsolatok, lnyegben elszigetelten s elegyeds nlkl, s meglehetsen ellensgesen ltek egyms mellett.

A trkkel szembeni lelki ellenlls s az idegen szoksrendszert hordoz grgkeleti etnikumokkal szembeni elzrkzs okait eleddig nemigen vizsglta trtnetrsunk. Nyilvnvalan azrt nem, mert e jelensg mgtt valamifle eleve adott minsgklnbsg-tudatot s kikezdhetetlen nyugati keresztny toszt sejtett. Alapjban vve helyesen; csakhogy mindezek rvnyeslshez s fennmaradshoz a kls s bels – knyszerbl s vllalsbl fakad – tnyezk egsz sora szksgeltetett.

A magyarorszgi trk hdoltsg mindmegannyi specifikus vonsa abbl eredt, hogy Magyarorszg volt az egyetlen olyan keresztny orszg, amelyet a trkknek csak mlig-meddig sikerlt bekebeleznik; nyilvnval, hogy a hdoltsgi magyarsg megmaradsnak is ez volt a legfontosabb kls meghatrozja. Egyidejleg tbb tttelen keresztl is. A teljessggel meghdtott orszgok egykori uralkod osztlya vagy elenyszett, vagy beolvadt a trkbe, az ltaluk hordozott historizlt llam- s klnllstudat vagy elveszett, vagy – rendszerint egyhzias sznezetet ltve – megmerevedett. Nem gy Magyarorszgon, ahol az erszakkal sztszaktott orszgrszek – a kirlyi Magyarorszg s Erdly – nemessge egymssal versengve munklkodott a kor ltal felvetett krdsekre adott jabb s jabb vlaszok kidolgozsn. A magyarsg trtneti, nemzeti, hivats-, st kivlasztottsg-tudatt polk tiszteletremlt gyessggel s rugalmassggal tvztk egybe e felfogs hagyomnyos s – a nagy egyhzi megjuls kzvettette – jabb elemeit.

Br ez a rgibl s jbl sszetvzdtt ideolgia alapveten a nemessg „tulajdona” volt, hatott s tovbbfejlesztkre tallt a hdoltsg – nemessgtl megfosztott – magyar trsadalmban is. A hdoltsg, illetve a kirlyi Magyarorszg s Erdly kzti hatrok lnyegben mindvgig nyitva lltak a magyarok – de csak a magyarok – eltt, s ezen a helyzeten – sok, itt nem rszletezhet ok kvetkeztben – a trk appartusnak sem llott rdekben vltoztatni. Az ide-oda utazgat kereskedk, parasztok, dikok s egyhziak nemcsak rucikkeket hoztak, hanem azt a tudatot is, hogy a hatrokon tl l a magyar llam, egyhz – illetve, a 16. szzad kzeptl kezdve mr egyhzak –, a magyar kultra, s azt a hitet, hogy a hdoltsgban lk – a trknek alvetve s azt szolglva is – az egy s oszthatatlan magyar trsadalom tagjai.

Ez persze keserves ktelezettsgeket vont maga utn. Elssorban – a trkk berendezkedsnek pillanattl kezdve – azt, hogy aki kzrendnek szletett, annak nemcsak a trknek, hanem a magyar fldesrnak, egyhznak s llamnak is adznia kell. Ettl a ktelezettsgtl – fggetlenl attl, milyen rzelmekkel gondolt magyar uraira – persze mindenki szvesen megszabadult volna, de mg „elfeledkezni” sem lehetett rla, hiszen ez esetben kisvrtatva megjelentek ott a magyar vgvri katonk, hogy kllel s szablyval a ksedelmeskedk fejbe verjk: l mg a magyar llam, s tud tni a megtpzott magyar hatalmi szervezet.

Ami az egynnek s a kisebb kzssgnek egyarnt knos, lett nehezt, gazdlkodst gtl teher volt, az ltalban s hosszabb tvon szemllve egyrtelmen a hdoltsgi magyarsg fennmaradst szolglta. Kivlt, hogy miutn az adztats a kritikus 16. szzadon tmentette a magyar feudalizmus hdoltsgi pozciit, a 17. szzadban a hatrokon tl l nemessg „visszavette” korbban vgleg elveszettnek tn kzigazgatsi s jogszolgltatsi funkcii java rszt is. Hiba mkdtt a trk appartus, hiba tlkezett a dvn s a kdi, magyar ember szmra hovatovbb csak a hdoltsgon kvli magyar frumok – elssorban a nemesi vrmegyk s azok trvnyszkei – szolglhattak mrtkad tlettel. (Ugyanakkor a hdoltsgban l dlszlvok gyes-bajos dolgait tovbbra is kizrlag a trk brsgok intztk.)

Ezeknek a mindennapos gyakorlatban szerzett pozciknak jogi krlbstyzsra dolgozta ki a magyar jogalkots a „trkssg”, mint hivatalbl ldzend bntny fogalmt. Ez a zsenilisan egyszer jogi fikci egykor, a 17. szzad elejn annak kivdst clozta, hogy a Habsburgok elleni kzdelemben a trk segtsgre (is) szorul magyar rendek nehogy tlontl szoros kapcsolatra lpjenek a „termszet szerint val ellensggel”. Az e clbl hozott trvnyek hatlyt azonban a hdoltsgban rdekelt vrmegyk utbb szinte minden lnyegi joggyletre kiterjesztettk. Ha valaki rksgi, vagyonjogi, vlsi gyben vagy valamifle, a magyar kzjogi rdekeket rint panasszal trk hatsghoz fordul, bzvst szmthatott r, hogy csakhamar idzst kap az illetkes vrmegye tiszti gysztl, s nem ssza meg olcsn. Heves-Kls-Szolnok vrmegye 1677-ben pldul azrt ttette le Miskey Istvn gyngysi nemes fejt, mert egy vci trkkel ingatlanvteli gyletbe bocstkozott s a msik ignylt trk brsg el citltatta.

A magyar rendisg szervei mindezen kzigazgatsi s jogszolgltatsi pozcikat azrt pthettk ki jra, mert idkzben lassacskn kiplt a vrmegyk hdoltsgi vgrehajt appartusa is. A nemesi vrmegyk a 16. szzadban sem szneteltettk mkdsket, tevkenysgk azonban – megfelel helyi tmasz hjn – merben formlis volt, s a legjobb esetben is csak kiegsztette a trk hatsgok hasontermszet tevkenysgt. A 17. szzadban fordult a kocka; a magyar hatsgok vittk a prmet, amihez a trk appartus j ha szekundlt. A nemesi vrmegyk hdoltsgi exponenseiknt a szp szmmal nemessget szerzett mezvrosi s falusi parasztok szolgltak, akik n. „hdolt szolgabrknt” s „eskdtknt” magukra vllaltk a hdoltsgi feladatok java rszt, s egyszersmind a nemesi vrmegyk figyel szemeknt ltek a hdoltsgi teleplseken.

gy persze knnyen rthet, hogy a hdoltsgi magyar parasztok kzt nemigen akadtak olyanok, akik egy olyan hatalomhoz ktttk volna a sorsukat, amely sajt terletn sem ura a helyzetnek, amelynek a mindennapi gyakorlat szinte mg a ltt is megkrdjelezi. S ha mgis, hamar tapasztalniuk kellett, hogy rosszul tltek, hiszen mg a hdoltsg legtvolabbi zugban is felkutattk s elrtk a magyar feudalizmus erszakappartusaknt is mkd vgvri katonk, akik a 17. szzadban olyannyira „uraltk” mr a hdoltsgot, hogy a ktfel adz lakossgnak szinte egy pillanatnyi nyugalma sem volt tlk.

Ez a drasztikus kls knyszer persze ppensggel azt is eredmnyezhette volna, hogy a hdoltsg magyar npe szorosabban felzrkzik a trkkhz, s hovatovbb lassan elveszti megklnbztet jegyeit. Hogy ez a trkk feltartztathatatlannak tetsz elrenyomulsa idejn, a 16. szzad msodik harmadban sem trtnt gy, ahhoz erteljes bels motivci is kellett. Olyan, amely a hdoltsgi magyar np tmegeit is meg tudja ragadni s a nyugati eszmekr specilis magyar megjelensi formjhoz bilincselni. Ezt a borzalmas bels erforrst a tzvsz sebessgvel terjed reformci sztnzseiben kell felismernnk.


A reformci – amelynek magyar ttri a legtisztbb forrsbl, Wittenberg s Genf szellemisgbl mertettek – a lehet legjobb pillanatban rintette az nrtkelsi vlsgba sodrdott magyarsgot. Most persze nem annyira arra gondolunk, hogy tletekkel s forrsokkal szolglt olyan elmletek kidolgozshoz, amelyek a magyar rtkrendben segtettek helyre tenni az orszgot rt csapsokat. Itt, ebben az sszefggsben inkbb az anyanyelvi kultra felvirgoztatsra s a szles nprtegek aktivizlsra irnyul trekvsei rdemelnek megklnbztetett figyelmet.

A korai reformci az addig egyeduralkod katolikus egyhz legyrse rdekben kezdetben knytelen volt a tmegekre apelllni, s hogy ezt megtehesse, mindenekeltt a tmegek szmra is rthet nyelvre kellett fordtania a szent iratokat. Ebbli trekvse minden ltala rintett orszgban az anyanyelv irodalom hihetetlen mrv felpezsdlst eredmnyezte, ami korntsem korltozdott a hittudomnyra, hanem tterjedt a tudomnyos s szpirodalom megannyi terletre is. Mivel mindez mit sem rt volna az als fok iskolztats kibvtse nlkl, a reformci rendkvli erfesztseket tett az oktats kiterjesztsre s sznvonalnak emelsre. Ennek els eredmnyei gyorsan megmutatkoztak abban, hogy a magyar mezvrosi ifjsg – nem utolssorban ppen a hdoltsgbl – sohasem remlt mrtkben kezdte ltogatni a kor lenjr klfldi egyetemeit, hogy aztn hazatrve ppen kibocst kzegben prblja meg terjeszteni frissen szerzett, magas sznvonal ismereteit.

Az, hogy nem egy hdoltsgban mkd lelkipsztor olyan tuds munkkkal rukkolt ki, amelyeket a nyugati orszgokban is elismertek, nem felttlenl bizonytja, hogy a reformci valban megerstette a hdoltsg npben a nyugati kultrhoz val tartozs tudatt, s ezzel segtsget adott neki magyarsgnak megrzsben. Ktelkedni mg sincs okunk, hiszen a forrsok tmege tanstja, hogy a hdoltsgi vagy hdoltsgi szrmazs magyar kereskednp risi ldozatot hozott a reformci meggykereztetse rdekben; hogy a nagyobb formtum lelkipsztorok mellett polgrokbl mindentt kialakult egy kisebb-nagyobb humanista kr; hogy a parasztnp nemcsak hallgatknt, hanem aktv rsztvevknt is belefolyt a hitvitkba, vagyis: sajt vallsfelfogsnak megvltoztatsba; hogy a hdoltsgi helysgek valsggal versengenek egy-egy nevesebb prdiktorrt s iskolamesterrt; hogy a parasztpolgrok nemcsak vsroltk a knyveket, hanem nha maguk is tollat ragadtak, hogy rzseikrl valljanak; hogy a reformci lrai alkotsai (kivlt a zsoltrok) a magyar npi kultra rszv vltak stb. stb.

S ha valakit mg a fentiek sem gyznnek meg, hadd hivatkozzunk mg azokra az ldozatokra, amelyeket a sokfell nyomorgatott hdoltsgi kzssgek hoztak az iskola fenntartsra a 16–17. szzadban. Nem lehet meginduls nlkl regisztrlni, hogy mg a legnyomorsgosabb idkben is alig akadt olyan falu, amelynek gyermekei e tekintetben elltatlanul maradtak volna. Az apr kiskunsgi Szabadszlls faluban 1651-ben nem kevesebb, mint 122 fi jrt az iskolamester keze al, annyi, amennyit a helysg npessgszma alapjn alig hihetnnk.

Persze igazsgtalanok lennnk, ha a magyarsg fennmaradst szolgl alkotsokat mind a reformci szmljra rnnk. Mrcsak azrt is, mert a jcskn visszaszorult katolikus egyhz – az anyanyelvsg s a npoktats tern – csakhamar tvette az ellenfl mdszereit. Ha nem is a reformtusokhoz mrhet sznessggel, a hdoltsgi ferences s jezsuita rendhzaknak s vilgi papoknak is van rdeme abban, hogy a hdoltsg magyar npe magyar maradt.

Mindezen kls s bels tnyezk alighanem egyttesen okoztk, hogy a trk uralom szztven esztend utn is gy olvadt le az idkzben szvszortan megcsappant magyar npessgrl, hogy – a pusztuls megannyi nyomn tl – mindssze nhny motvumot hagyott emlkl maga utn.

 

 

Szabolcska Mihly
Uram, maradj velnk!

          

Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?

tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!

 

 

 

dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!

 

Istvndi trtnethez

 

ROKHTY BLA
1890-1942
zeneszerz, orgonamvsz, orgonatervez, karnagy
79 ve halt meg

 

Dr BUCSAY MIHLY
1912 - 1988 - 2021
33 ve halt meg

 
Garai Gbor Jkedvet adj

Garai Gbor: Jkedvet adj

                  ennyi kell, semmi ms

   Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
   A tbbivel megbirkzom magam.
   Akkor a tbbi nem is rdekel,
   szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
   Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
   nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
   mg magnyom kivltsga se kell,
   sorsot cserlek, brhol, brkivel,
   ha jkedvembl, nknt tehetem;
   s flszabadt jra a fegyelem,
   ha rtelmt tudom s vllalom,
   s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
   S hogy a holnap se legyen csupa gond,
   de kezdd s folytatd bolond
   kaland, mi egyszer vget r ugyan –
   ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.

  

 

 

Dr. LAJTHA LSZL
1892-1963-2021
58 ve halt meg

 

Protestns Gradul

 

Dr FEKETE CSABA

 

 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok egy zsoltrprjnak tanulsgai
 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok s a viszonyts megoldatlansgai (dlvidki gradulok: blyei, klmncsai, nagydobszai)


ltogat szmll

 

Zsoltr s Dicsret

 

Egyhztrtnet

 

Tth Ferentz

 

Trtnelem

 

Trtnelem. Trk hdoltsg kora

 

Dr SZAKLY FERENC


trtnsz 1942-1999 - 22 ve halt meg

 

Vilghbork - Hadifogsg
Mlenkij robot - Recsk

 

Keresztyn Egyhzldzs
Egyhz-politika XX.szzad

 

Roma mlt, jv, jelen

 

PUSZTUL MAGYARSG - EGYKE

 

 

ADY ENDRE MAGYARUL

   

   Nem adta neknk az Isten,

   Hogy ki szeret, az segtsen,

   Sohasem.

 

   Magunk is ritkn szerettk,

   Kikrt szlltunk hsen, egytt,

   Valaha.

 

   Valahogyan bajok voltak,

   Lelknknek, e toldott foltnak

   Bajai.

 

   Egyformn raktuk a szpet

   Bartnak s ellensgnek,

   Mert muszj.

 

   Egyformn s mindig csaldtunk,

   De ht ez mr a mi dolgunk

   S jl van ez.

 

   S szebb dolog gy meg nem halni

   S knoztatvn is akarni:

   Magyarul.

 

 

KARCSONY NNEPRE

 

HSVT NNEPRE

 

PNKSD NNEPRE

 

Gyerekeknek - Bibliai Trtnetek
msolhat, nyomtathat

 

WERES SNDOR

A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt. 

 

 

A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal                      Oldal tetejre          ltogat szmll

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!