//palheidfogel.gportal.hu
//palheidfogel.gportal.hu

„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.” Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:


Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16


 

 

Erm s pajzsom az R, benne bzik
szvem. Zsoltr 28,7

… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti."  Karl Barth

.


Theolgia, Trtnelem, Gradul, Zsoltr


Heidfogel Pl

lelkszi nletrajz - 2015


Csaldi Honlapom:

//heidfogel-domjan.gportal.hu

phfogel@gmail.com

 

 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

www.refzarszam.hu

shopify site analytics
 

Heidelbergi Kt 1563

 

II. HELVT HITVALLS

 

A GENFI EGYHZ KTJA

A GENEVAI Szent Gylekezetnek CATHE- CISMUSSA
 
Avagy A Christus tudomnyban gyermekeket tant  FORMATSKJA 

M.Ttfalusi Kis Mikls ltal 1695 esztend 

A Genfi Egyhz Ktja 1695 Ennek ismertetje.

Klvin Jnos: A Genfi Egyhz Ktja Ppa 1907.
www.leporollak.hu - Nmeth Ferenc munkja

Hermn M. Jnos: A Genfi Kt tja Kolozsvrig

- Fekete Csaba Kt, egyhz,tants 

 

IRTA: Klvin Jnos

 

KLVINRL IRTK

 

Klvin vfordulk

 

KARL BARTH 1886-1968

 

Bib Istvn

 

Biblia - s jszvetsg Prbakiads -

 

Bibliakiadsok, knyvek
Magyar biblikus irodalom

 

Biblia v, vek utn

 

Dr Csehszombathy Lszl
szociolgus 1925-2007

 

OSCAR CULLMANN 1902-1999

 

Egyhzi Zsinatok s Knonjai

 

FORRSMVEK

 

GALSI RPD
Jakab, az r testvre

 

A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...

Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .

E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben,  a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal


2. Evagliumi klvinizmus szerk Galsi rpd Klvin kiad

 

 

Dr GRGEY ETELKA lelkipsztor, ir

 

1. Kzssg az szvetsgben

2. Biblia s liturgia

3. Prtusok s mdek...

4. Isten bolondsga

5. li, li, lama sabaktani?

6. Minden egsz eltrt?

7. Siralmak s kzssg

 

HARGITA PL
reformtus lelkipsztor


Istvndi 1924-1996 Ppa

 

Keresztny filozfia

 

Dr (Kocsi) KISS SNDOR

 

Kommentr 1967 s

 

Dr KUSTR ZOLTN

 

MLIUSZ JUHSZ PTER
1532-1572

 

DR NAGY BARNA

 

Dr PTOR IMRE

 

Dr RAVASZ LSZL pspk

 

SZEGEDI KIS ISTVN


1505 - 1572 REFORMTOR

 

SZENCI MOLNR ALBERT

1574 - 1633

 

Theolgiai irodalom

 

Temetsi beszdek

 

DR TTH KLMN
theolgiai professzor


1917 - 2009

 

DR. TRK ISTVN

 

Dr. VICTOR JNOS (1888-1954)

 

Rgi magyar Irodalom

 

Rgi knyvek s kziratok

 

XX. szzad Trtnelmhez

 

Webem - itt

 

PDF - MP3 - Doc - Odt formtum

 

Teremtsrl

„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a  legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
 
 
- Rajeczky Benjmin Zenei paleogrfia. rsos
emlkeink hangjelzsei

Rajeczky Benjmin

Zenei paleogrfia. rsos emlkeink hangjelzsei

A hangjegyrs clja nyugati rtelemben egy dallamnak az utkor szmra dokumentris ton val biztostsa: histriai tevkenysg. A keleti kultrk hangjelzse ettl lnyegesen klnbzik, mert zenjk 1) orlisan tovbbadott mvszet, melynek titkait, fogsait nem szvesen ruljk el, csak a beavatand tantvnynak (ezrt mg az jabb hangjegyrsra irnyul ksrletek is inkbb a beavatottak szmra szolgl titkos rst clozzk), 2) improvizlt gyakorlat, mely nem tri el a merev fixlst. A nyugati gyakorlatban is van az elad szmra, egyni rtelmezsre fenntartott terlet: ezt a hangjegyrs el is vlasztja a konstans elemektl, melyek minden eladsban lnyegesek: megklnbzteti a szigor rtelemben vett hangjegyeket az eladsi jelektl s utastsoktl. A keleti rsok is jeleznek hangkzket, fogsokat, ritmusokat, dsztseket, de e jelzsek clja csupn a knnyts, a memria biztostsa.

Sajtos hangjegyrsunk lnyegesen sszefgg a nyugati tbbszlam zene kialakulsval, de alapjait abban a keletiekkel rokon, szjhagyomny, egyszlam zenekultrban talljuk meg, melyet a rmai s biznci egyhz az els vezredben minden ms zent kizrlag kpviselt, a msodikban pedig tbbszlamsg mellett is megrztt. A gregorin vagy korlis-nek rgztsre szolgl neuma-rs az keresztnykori kzjelek s a ks antik grammatikusok akcentus- s prozdiajeleinek kombincija. Rokonai Egyiptomtl Indiig fellelhetk. A jeleket nekfajok szerint felosztjuk 1) lekci- vagy ekfonetikus jelekre, 2) a tulajdonkppeni neumkra; az elzk a recitcis formulkat jelzik (a mondat elejn s vgn), az utbbiak a dallamok menett adjk vissza. Alapelemeik az accentus acutus, gravis s circumflexus, a felfel, lefel irnyul s a hullmz mozgs rzkeltetsre. A hang helyt, magassgt viszont nem jelzik. Legrgibb emlkk a bajor Oberaltaichbl szrmazik, a 9. szzad els harmadbl. Elterjedsk valsznleg a karoling korban kialakul franko-rmai liturgival fgg ssze: a gallikn s rmai elemeknek az emlkezetben val sszekeveredst kellett az rsos tmasztkkal megakadlyozni. De tekintetbe vve, hogy ltalban az jfajta hangjegyrs jabb fajta zene fellpst is jelenti, valamilyen nagykiterjeds eladsvltozs tnyre is mutathat az rsvarinsok feltn nagy szma: a 10. szzadra a keleti csoportot kitev rmny, biznci (s az ebbl ksbb kialakul orosz) neuma-rs mellett nyugaton a beneventumi, kzp-itliai, aquitn, szakfrancia, paleofrank, breton, anglonormann, metzi (lotharingiai), szentgalleni (nmet), valamint a hamarosan kiszorul ambrozin (milni) s mozarab vltozatokkal kell szmolnunk.

Ugyancsak mr a 9. szzadban felhangzanak a panaszok a hangmagassg jelzsnek bizonytalansga miatt; megindulnak a prblkozsok a vonalrendszer alkalmazsra is, fknt Franciaorszgban, ahol az aquitn neumars az egyes hangokat mr magassg szerint rendezte. Arezzi Guido a 11. szzad els felben oly sikerrel propaglta a terctvolsg vonalrendszer s a kulcsbetk (f, c, g, a) gondolatt, hogy a 12. szzadban olasz, francia, spanyol s angol terleten mr egysges gyakorlat alakult ki, melyre hamarosan jellemz lett a tbbszlam zenben is alkalmazott ngyzetes punctum s a ngyzetesfej virga. Nmet terleten, ahol a tbbszlamsg csak ers ksssel indult meg, a vonaltalan neumk ("in campo aperto") hasznlata jval tovbb lt (Szentgallenben egsz a 15. szzadig ) - klnben, mint helyi ptls s emlkeztet, a vonalas rs forrsokban is tovbb szerepel, pl. a misszlk passiiban az Ely, Ely etc. szveg fltt.

A 13. szzadtl a neuma-rs nagyobb terletekre egysgesedik (rmhelyek s egynisgek sajtos vonsait nem szmtva). Nyugaton a kvadrtrs, nmet s keleti terleten a szentgalleni s metzi rs mind jobban gtizl vltozata terjed el. A 13. szzadig hasznlt, karvezetnek s elnekeseknek sznt kisformtum kdexek utn a 14. s 15. szzad folyamn meghonosodnak a tbb nekesnek vagy egy karnak kszlt, n. monumentlis rs hatalmas kziratok.

Hazai kzirataink hangjegyrsa a 15. szzadig az egyszlam gregorin keretbe tartozik. Az Eurpa klnbz vidkeirl ide rkez hittrtk klnbz tpus liturgikus knyveket hoztak magukkal; gy mr a 12. szzad vgre a szentgalleni s metzi hangjegyrs klnfle vltozatait tarthatjuk szmon.(Az elsre a kelet-eurpai forrsok kztt elkel helyet elfoglal Codex Albensis - szkesfehrvri antifonle - a 12. szzad els felbl, az utbbira a Pray-kdex a legtartalmasabb forrs). 11-12. szzadi forrsaink j rsze ma klfldi knyvtrakban van (Hahti kdex - Sacramentarium S. Margaretae 1073-1092, Esztergomi benedictionale 1075-1083, Hartwig Agenda pontificalis-a, 1100 eltt, Zgrbban, a Szelepcsnyi-kdex - evangelirium 1100 krl - Nyitrn, egy 12. szzadi lectionrium Gyulafehrvrott, a Codex Albensis Grcban), de a felsoroltak az esztergomi Olh-evangeliriummal egytt mr j sszkpet adnak a hangjelzs kzp-eurpai htterrl.

A 13. szzadi francisknus alaptsok utn hrom notcistlus uralkodik: nluk s az goston remetknl a kvadrtrs, a hagyomnyos terleteken a gt s a metzi. Az els legismertebb pldja a Mtys-graduale (1480-90), a msodik a szepesi graduale s antiphonale (1426 s akrl). A harmadik azrt rdemel klns figyelmet, mert a 12. szzad vgtl lland fejldse sok kziraton, ill. tredken tanulmnyozhat, s minden jel arra mutat, hogy nlunk nll monumentlis vltozata is kialakult. Mint klosterneuburgi tpusnak legszebb forrst tartjuk szmon a pozsonyi vrosi levltr missale notatumt a kln kezelt, de hozztartoz sequentialval (14. szzad eleje). Az esztergomi rtust kvet plosok ezt fejlesztettk a 15. szzadban nagyalak rss (hazai tredkeken kvli reprezentns forrsa a 15. szzadvgi antiphonale a zgrbi Egyetemi knyvtrban); msolsa a plos rendben mg szzadokon keresztl folytatdott, gyszlvn a rend feloszlatsig a 18. szzadban. Ugyancsak a metzi rs ksi, kurzv formjnak vehetjk a valsznleg plos eredet leleszi antiphonale (16. szzad msodik fele) rst, melyet mr a 15. szzadvgi nyomtatott missalk kziratos hangjegyeiben azonosthatunk, majd a protestns gradulisok hossz sorn nyomon kvethetnk, fel a barokk kori nekesknyvekig.

A hrom felsorolt notci-stlust kiegszti a 15. szzad elejtl jelentkez n. rombikus rs, a cseh befolys jele (ismert kpviselje az 1500 krli Ulszl-graduale).

A tbbszlam zene feljegyzse a gregorinhoz kapcsoldott, mert a tbbszlamsg mint annak dsztse vagy kzbeiktatott szakaszokkal val gazdagtsa kezdte plyafutst. A szabadritmus gregorin s a ktttritmus betoldott szakaszok megklnbztetse kvetelte meg az rsos kifejezst. Ezt az els, n. modlis hangjegyrst bizonyos neumacsoportok szablyos ismtldse jellemzi: ezek meghatrozott ritmuskpleteket jelentettek. A tbbszlam szakaszok nllsodsval a 13. szzad kzepre az n. menzurlis hangjegyrs mr hatrozott idrtkviszonyokat tntet fel a hangjegyek klnbz formival. (ezek alapjban egyeznek a ma hasznlatos hangjegyformk rendszervel). A mezurlis zene kezdeti stdiumban (Ars antiqua, 1320-ig) nagyobb rtk hangjegyekkel, utna az Ars nova (a 15. szzad kzepig) osztott, kisebb rtkekkel operlt, a pergamenlapon fekete, kitlttt hangjegyfejeket rajzolva. A renesznsz kezdetn a papiros hasznlata a kitltetlen, res kottafejeket ajnlotta (ez a rgi "fekete notci"-val szemben a mai figurknak megfelel, csak a kis rtkeket feketn hagy "fehr notci").

A modlis korszakban az egyes szlamokat egyms al rtk. Az Ars antiqua a szlamok nllsgnak hangslyozsra elszr egy, majd kt oldalra osztotta el a kt fels s az als szlamot; ez az nllsg nvekedett a 15-16. szzadig, amikor mr az egyes szlamok kln fzetekbe vltak el egymstl (mint a mai kamarazene-szlamok).

Mind a modlis, mind a menzurlis korszakot megelzte, de majdnemhogy tl is lte egy oktv-, kvint- s kvartprhuzamokon, valamint ellenmozgson alapul, improvizlhat tbbszlamsg (valsznleg npzenei szrmazs), mely ppen improvizcis jellege miatt fknt a 13-14. szzadtl kerlt lejegyzsre, gregorin neumkkal, ritmusjelzs nlkl. Liturgikus kziratokban onnan ismerjk fel, hogy ugyanaz a szveg tbbszr szerepel kzvetlenl egyms utn (nha "discantus", "tenor" vagy "medium" felirattal).

1500 eltti hazai tbbszlam repertorunk elenyszen kicsiny, 1940 ta kerlt napvilgra, fknt tredkekben. Fekete notcis, Ars nova ltal rintett motettk a 15. szzad els harmadbl, fehr notcis misettelek s motettk a szzad utols negyedbl (mind a kt csoport a Felvidkrl), vgl felvidki, esztergomi s zgrbi forrsokbl a fent emltett improvizcis gyakorlat maradvnyai.

A 16. szzadi emlkek szma jelents, szmbavtelk mg csak rszben trtnt meg. Legfontosabb a pozsonyi Hansen-kdex s a 19 nyomtatott, 25 kziratos ktetet szmll Brtfai Gyjtemny; ennek anyaga mr a 17. szzadba is tnylik (Zarewutius brtfai orgonista tabulatura-kziratai).

Mr a 15. szzadi hangszeres darabok lejegyzsben tallkozunk egyms al rt szlamokkal; ez a "partitura-rs" elv a 16. szzadtl ltalnoss vlik az n. tabulatura-rsban (s meg is marad mig). Ez nevt a tabula compositoria-tl kapta, melyet a zeneszerz hasznlt a szlamok klnrsa idejn, a hangzatok ttekintse cljbl. 16-17. szzadi ltalnos elterjedse idejn az orgona- s lant-tabulatura-rsok nemzetenknt klnbztek (olasz, francia, nmet s spanyol rendszerek). Nlunk a nmet orgona-tabulatura-rs volt irnyad. Nevezetes ilyen rs forrsaink: a 17. szzad msodik felbl szrmaz Vietrisz-kdex s a Lcsei virginl-knyv (a Felvidkrl), valamint a Stark-fle soproni virginl-knyv. Ezekben a menzurlis rs ritmikai jegyei (vonal, szr, zszl) kombinldnak a betrssal.

A 17. szzadban jelentkezik az n. szmozott basszus (basso continuo) is: itt a basszus fl vagy al rt szmok tjkoztattk a jtkost, hogy milyen akkordokkal ksrje a fels szlamot (szlamokat). Ezzel a praxissal a 18. szzad vgig tallkozunk.

Hazai klnlegessg a 18. szzadvgi reformtus kollgiumi melodiriumok kzpkori reminiszcencikat rz rgies tbbszlamsga: 3-8 szlam sokvonalas rendszeren.

 

 

Szabolcska Mihly
Uram, maradj velnk!

          

Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?

tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!

 

 

 

dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!

 

Istvndi trtnethez

 

ROKHTY BLA
1890-1942
zeneszerz, orgonamvsz, orgonatervez, karnagy
79 ve halt meg

 

Dr BUCSAY MIHLY
1912 - 1988 - 2021
33 ve halt meg

 
Garai Gbor Jkedvet adj

Garai Gbor: Jkedvet adj

                  ennyi kell, semmi ms

   Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
   A tbbivel megbirkzom magam.
   Akkor a tbbi nem is rdekel,
   szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
   Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
   nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
   mg magnyom kivltsga se kell,
   sorsot cserlek, brhol, brkivel,
   ha jkedvembl, nknt tehetem;
   s flszabadt jra a fegyelem,
   ha rtelmt tudom s vllalom,
   s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
   S hogy a holnap se legyen csupa gond,
   de kezdd s folytatd bolond
   kaland, mi egyszer vget r ugyan –
   ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.

  

 

 

Dr. LAJTHA LSZL
1892-1963-2021
58 ve halt meg

 

Protestns Gradul

 

Dr FEKETE CSABA

 

 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok egy zsoltrprjnak tanulsgai
 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok s a viszonyts megoldatlansgai (dlvidki gradulok: blyei, klmncsai, nagydobszai)


ltogat szmll

 

Zsoltr s Dicsret

 

Egyhztrtnet

 

Tth Ferentz

 

Trtnelem

 

Trtnelem. Trk hdoltsg kora

 

Dr SZAKLY FERENC


trtnsz 1942-1999 - 22 ve halt meg

 

Vilghbork - Hadifogsg
Mlenkij robot - Recsk

 

Keresztyn Egyhzldzs
Egyhz-politika XX.szzad

 

Roma mlt, jv, jelen

 

PUSZTUL MAGYARSG - EGYKE

 

 

ADY ENDRE MAGYARUL

   

   Nem adta neknk az Isten,

   Hogy ki szeret, az segtsen,

   Sohasem.

 

   Magunk is ritkn szerettk,

   Kikrt szlltunk hsen, egytt,

   Valaha.

 

   Valahogyan bajok voltak,

   Lelknknek, e toldott foltnak

   Bajai.

 

   Egyformn raktuk a szpet

   Bartnak s ellensgnek,

   Mert muszj.

 

   Egyformn s mindig csaldtunk,

   De ht ez mr a mi dolgunk

   S jl van ez.

 

   S szebb dolog gy meg nem halni

   S knoztatvn is akarni:

   Magyarul.

 

 

KARCSONY NNEPRE

 

HSVT NNEPRE

 

PNKSD NNEPRE

 

Gyerekeknek - Bibliai Trtnetek
msolhat, nyomtathat

 

WERES SNDOR

A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt. 

 

 

A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal                      Oldal tetejre          ltogat szmll

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!