PTER Katalin Magyarorszgi glyarabok, 1674
Az 1670-es vek kemny megprbltatsokat hoztak Magyarorszgra. risi, megfizethetetlen adk, korltlan politikai elnyoms s a csszri katonasg bevetsvel vgrehajtott kegyetlen vallsldzs jellemzi. 1681-re azonban kiderlt: az orszgot nem lehet az l670-tl alkalmazott mdszerekkel kormnyozni. A bels erkre tmaszkod, de kvlrl is tmogatott ellenlls megdnttte az erszakot.
Az ellenlls legsajtosabb formjt protestns egyhziak egy csoportja alaktotta ki. Azok, akik menekls helyett glyarabnak adattk el magukat: kvetkezetessgre knyszertettk az ldzket, s ezzel tettk lehetetlenn ket.
Konstrult per
Az gy felsgsrtsi perknt indult 1674-ben. Azt szoktk rni rla, hogy egyetemesen minden egyhzi szemlyt rintett, s ilyen rtelemben a protestns egyhzak intzmnyes megsemmistsnek nagyszabs ksrlete volt.
Egyhziak ellen hasonl perek mr tbb mint egy esztend ta folynak. Ahogyan az els ismert idz-levlbl kiderl, 1673. februr 16-ra kellett Pozsonyba mennie egy csoportnak, hogy „cgres vtkek”, „az orszg trvnyitl tiltott cselekedetek” miatt pert lljon. Az 1674-ben kezdett eljrs sem elksztsben, sem ms krlmnyeiben nem klnbzik az eddigiektl. Taln csak a vdlottak vannak tbben, mint korbban. Ktsgtelenl nem idztek viszont meg minden egyhzi szemlyt. A forrsok htszz krli idzsrl szlnak, holott, ha mindenki kap, tzezres nagysgrend szmrl kellene tudnunk. Klnsebb figyelem nlkl kezelt gyrl van sz: jllehet, csupn krlbell hromszzan jelennek meg vgl is Pozsonyban, a tvolmaradottak ellltsra ksrlet sem trtnik.
Az eljrs idzsei 1674. mrcius 5-re szltak Pozsonyba, s a per a megszokott mdon kezddtt. A jelenlevket megvdoltk a Wesselnyi-sszeeskvsben, illetve a kurucok elz nyron lezajlott tmadsban val rszvtellel, teht felsgrulssal. Szerepelt a vdak kztt a katolikus egyhz gyalzsa is, valamint a trknek val hdols szndka. A folytats sem volt szokatlan: a vdlottak, illetve a vdik tagadjk a bnssget. Tehettk is, hiszen a terhel anyagot hrom ve gyjt vndorl biztosok jegyzknyveibl nem derlt ki szemly szerint senkirl rdemleges. A terhel anyagot ugyanis Magyarorszgon szokatlan mdon szedtk ssze. Biztosok szlltak ki egyes helysgekbe, s a krnyk lakit elre megfogalmazott hossz krdvek alapjn faggattk. A biztosok jegyzknyve helyettestette a brsg eltt a tanvallomsokat.
A jegyzknyvek rszben a vallatssal szembeni csendes ellenllst tkrztk, rszben a Pozsonyban jelenlevk teljes rtatlansgt bizonytottk. A vd homlyossga, az, hogy egyetlen vdlottra sem vonatkozik szemly szerint, a brsgot nyilvnvalan nem aggasztja. Az ilyen perekben nem is szoktak bizonyt eljrst folytatni. Ehelyett a mskor is alkalmazott fordulat kvetkezik: a brk, arra hivatkozva, hogy a vdlottakat fej- s jszgvesztsre szl tlet fenyegeti, felajnljk a meneklst. Hrom trtvnyt adnak el. Brmelyik alrsa szabad eltvozst jelent. Bnssge elismerse utn az egyik szerint a vdlott ktelezi magt az orszg elhagysra, a msikban ktelezettsget vllal egyhzi hivatala lettelre, a harmadik alrsa a katolikus valls felvtelt jelenti. Ezeknek a reverzlisoknak az eladsval az eddigi perek gyakorlatilag be is fejezdtek; ha a vdlottak valamelyiket alrtk, szabadsgukat garantl tlevllel elhagytk Pozsonyt.
Eredmnyes btorsg
Az 1674-es eljrsban viszont itt elre nem lthat fordulat kvetkezett: a vdlottak testletileg megtagadtk a trtvnyek alrst. Kijelentettk, hogy mindenben rtatlannak tudjk magukat. tljen a brsg beltsa szerint. s a per menete ettl kezdve valami abszurd drmhoz lesz hasonlatos. A szereplk, mintha megrt szveg nlkl kldtk volna sznpadra ket, rgtnztek. A vgtelen hatalm brk helyett fokozatosan a vdlottak lesznek a fszereplk. Nem tesznek semmit, mgis az kezkbe kerl az irnyts.
Az alrsok megtagadsval ugyanis a brsg kerlt lehetetlen helyzetbe. Vagy elismeri a vdlottak rtatlansgt, vagy kimondja a hallos tletet. Megtenni viszont egyiket sem tancsos. A felments a brk szemlyes kudarca mellett az egsz kormnyzat veresgt jelenten, az vek ta gyakorolt jog… De ppen ennyire lehetetlen a hallos tlet is; nyilvnvalan vgrehajthatatlan. Eddig 1671 ta, sszesen hat szemlyt vgeztek ki. Most viszont tbb szz ember erszakos halla: tmegmszrls lenne. Csehorszgban alig tven ve sszesen huszonnyolc politikus lakolt az letvel, pedig k a Habsburg-hz trnfosztsa utn ms kirlyt vlasztottak, s nagy nemzetkzi szvetsgi rendszert szerveztek. Hogyan lehetne akkor hromszz rtelmisgit kivgezni? Radsul maguk a brk sem kvntak fvesztses tletet; az egsz akcit knnyen lebonyolthat megflemltsnek szntk, nem vres tragdinak.
Kittalan helyzetkn elbb gy prblnak segteni, hogy elhalasztjk az tlet kimondst. Ki-ki ms mdszerrel a vdlottak meggyzshez fog. A fenyegetsnek, rimnkodsnak, a szksre buzdtsnak azonban nem volt foganatja. Akr csoportosan, akr egyenknt veszik el a vdlottakat, a vlasz mindig ugyanaz: nem hajlandk alrni s nem szknek, mert mind kett csak a bnssgket bizonytan. k pedig valamennyien rtatlanok.
Miutn maga a trgyals egyetlen egy napon, mg mrcius 5-n lezajlott, egszen prilis els hetig tart a brk peren kvli eredmnytelen gyzkdse. Ekkorra azonban elvesztik trelmket, vagy azt remlik, hogy a vdlottak fogyott el. sszegyjtik mindenesetre megint valamennyiket tlethirdetsre. Jl megrendezik a jelenetet; aki a hazban akar maradni, az ajttl jobbra lljon, az emigrciba kszlk pedig balra. Csak az menjen az ajthoz, aki tletre vr. Feltn: a katolizlsrl mr sz sem esik.
A vdlottak azonban nem vltoztattak az elhatrozsukon: valamennyien az ajthoz gylekeznek. Ezen mg a brk is „megirtznak”, rja a krniks.
Az irtzs valsznleg nem sajnlatot fejez ki, hanem rmletet. s nem is a vdlottak, hanem a sajt helyzetk miatt. Mert akrmennyire igyekeztek elkerlni, most knytelenek meghozni a brk a hallos tletet. prilis 4-n kimondjk a prdiktorok, hrom nappal ksbb a tantk felett. Pedig nyilvn valan most sem szmtottak ennek a bekvetkeztre. Az gysz felszltja a brsgot, hogy zrassa el a hallratlteket. A helyzet kptelensgt mutatja, hogy a brsg nem tud eleget tenni a felszltsnak. gy dnt: legyenek az eltltek magnszllsaikon hzi rizetben. Csak ngyket verette vasra Leopold Kollonich a sajt palotjban. A hzi rizetet sem tudjk azonban rendesen megszervezni. gy trtnik, hogy Pozsonyban 1674 prilis els hettl mjus legvgig mintegy hromszz hallratlt jr szabadon, minden akadlyoztats nlkl. Egyikk sem menekl el.
Bekvetkezik az, amire a brsg kezdettl szmthatott: a hallos tletre nem kapnak jvhagyst. A kirlyi leirat szerint ngy szemlyt zrjanak a pozsonyi vrba, a tbbieket pedig szmzzk. Pontosan ez volt a bcsi udvar mdszere korbban is, megflemlts s szmzs. A brsg azonban nem tesz eleget az uralkodi utastsnak. Ngy lelkszt, majd mg nhnyat bezrnak ugyan, de a hallos tletet nem vltoztatjk meg.
Megtesznek ezzel szemben mindent, hogy az eltltektl megszabaduljanak. Elszr Szelepcsnyi rsek, a brsg elnke meghvja ket, feltehetleg csak egy csoportjukat. Ksrteties jelenet: fehr asztal mellett, „j borral teljes arany s ezst serlegeket” rjuk kszntve igyekszik a hallratlteket a reverzlisok alrsra rbeszlni. Aztn, amikor ez a nagyon sokadik ksrlet sem sikerl, megvltoztatjk a trtvnyek szvegt. Az jak mr nem tartalmazzk a bnssg elismerst. Egyszeren a hivatal lettele, vagy az orszg elhagysa kztt kellene vlasztani. Ksbb egyenesen azt ajnljk fel a brk: fogalmazzanak az eltltek maguk valamilyen ktelezvnyt.
k azonban nem rnak al semmit; az j reverzlisok elfogads nlkl maradnak.
A szmzets megolds?
Az gyet vgl Leopold Kollonich mozdtja ki a holtpontrl. Bcsbe megy, hogy a kemnyebb vonal elfogadsra rvegye az udvart. Trgyalsai rszleteit nem ismerjk, csak a vgeredmnyt: Pozsonyba visszatrve megkezdi a hallratltek glykra adst szervezni.
A per krniksai szerint a brk kezdettl fenyegetztek a „hallnl rosszabb” glyarabsggal. A magyarorszgi joggyakorlat nem ismeri a glykra ads bntetst, ez okozza, hogy az uralkod hivatalosan nem vltoztatta meg az tletet. Az egyszeren feledsbe merlt.
Egyesek az utols pillanatban meghajolnak a rci eltt: a Pozsonyi esemnyek vgs szakaszban alrjk valamelyik trtvnyt. Aztn mg tbben teszik ugyanezt, mr a keser gytrelem idejn, amikor klnbz vrakban knozzk ket embertelen, megalz krlmnyek kztt.
rtetlen csodlattal llunk azok eltt, akik minden emberi mrlegelst flretve a maguk sszertlen elszntsgt lltjk az ldzk sszer jzansgval szembe. Mig sem tudjuk pontosan, hogy hnyan voltak, akik semmilyen krlmnyek kztt sem rtk al a trtvnyeket. A szenvedsek krniksai kilencven s negyven kztt adjk meg a szmukat. Sokszor llatok lakhelye volt a szllsuk, ruhtlanul kellett emberek szeme eltt jrniuk, vagy rnykszkeket tiszttottak megfelel eszkzk nlkl. Kzben lland hezs, ts, vers, ncl kegyetlenkeds volt a sorsuk. s vgignztk, mert knytelenek voltak, ahogy nem egy trsuk az t szlre vetve haldoklik, majd temetetlenl marad ott. k maguk gy rtak utlag minderrl, mintha nem tehettek volna msknt. Nem htrlhattak meg, mert itt „az Istennek dicssgt ldztk”, s k nem akartk „megszegni azt a hitet, melyet tettek az Istennek s a szent gylekezetnek”. Be akartk bizonytani, hogy nem politikai okbl, hanem a vallsuk miatt ldzik ket. Az ldzk nagyon sszer meggondolsai nem vltak be. Csszri tisztek adtak el a magyarorszgi prdiktorok s tantk tbbsgt npolyi, nhnyukat velencei glykra. Ott azonban ahelyett, hogy a tmogat egyttrzstl elszakadtak volna a nemzetkzi figyelem kzppontjba kerlnek.
Az eurpai kzvlemnyt mr rgen foglalkoztatta az ldztt magyarorszgi protestantizmus gye. Most pedig mindentt akcik indulnak a glyarabok kiszabadtsra. Kezdetben azonban a politikai publicisztika is, a diplomciai kzbenjrs is eredmnytelen.
Fordulat kvetkezik azonban akkor, amikor a hollandok veszik kezkbe az gyeket. Amita fennll, a kztrsasg is Habsburg-ellenes politikt folytatott. Most azonban Franciaorszg tmadsa kzs tborba knyszertette Spanyolorszggal s a Habsburg csszrral. Mindhrman Franciaorszg ellen harcolnak. gy kerlt a holland hajhad spanyol szvetsgben a Fldkzi-tengerre. Ilyen krlmnyek kztt a hajhad fparancsnoknak a fellpse csak eredmnyes lehet. A npolyi alkirly egyszeren nem tagadhatja meg de Ruyter admirlis felszltst a glyarabok kiadsra. s 1676. februr 11-n a npolyi glykon lev magyarorszgi rabokat holland hajra szlltjk.
Ezzel prhuzamosan lp akciba a bcsi holland kvet a kztrsasg megbzsbl. A nlklzhetetlen szvetsges szortja sarokba a csszri diplomcit. I. Lipt knytelen tudomsul venni a glyarabok kiszabadulst. St, mg tovbb is knyszertik: 1676 mrciusban rendeletet ad ki a brhol rabsgban lev protestns egyhziak szabadon bocstsrl. Nem ms ez, mint a jogtalansg beismerse. Hallatlan tekintlyvesztesg a nemzetkzi diplomciban. Valszntlen, hogy a csszr megismtelni kvnn.
A valls gyben 1670 ta Magyarorszgon fktelenked terror ezzel megllt. A kzponti hatalom ltal tmogatott erszakos ellenreformci utols akcija a prdiktorok s tantk glyra adsa volt. Nemcsak a politikai pereknek szakadt vgk, de a templomfoglalsok is megszntek. Az ldzk sszersgt legyzte az ldzttek sszertlen elszntsga. gy lett az 1674-es per a trtnelemben jelents. Az ldozatok akaratbl a kortrsak szmra sorsfordul.
|