„Én hiszek az Istenben, mint egy Személyben. Az életem egyetlen percében sem voltam ateista. Én még a diákéveimben elutasítottam Darwin, Haeckel és Huxley nézeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nézetek.”Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alapítója, Nobel-díjas:
Mert úgy szerette Isten a világot, hogy egyszülött Fiát adta, hogy aki hisz őbenne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen. János 3,16
Erőm és pajzsom az ÚR, benne bízik szívem. Zsoltár 28,7
… „amikor az ember Kálvint olvassa - akár egyetértően, akár fenntartásokkal - mindenütt és minden esetben úgy érzi, hogy egy erőteljes kéz megragadja és vezeti." Karl Barth
A Károli Református Egyetem Hittudományi karán 2009-ben megvédett doktori disszertáció átdolgozott formája...
Az ősgyülekezet vezetője, Jakab a születő keresztyénség egyik kiemelkedő alakja... fontos, hogy Jakab, az Úr testvére méltóbb figyelmet kapjon. A különböző Jakab-tradíciók felvázolása révén…elemzi Jakab teológiáját .
E könyv hézagpótló a hazai tudományos életben, a nemzetközi ku-tatás viszonylatában is újat hoz ...azáltal, hogy újszövetségi teoló-giai szempontból kívánja újra-gondolni Jakab szerepét. L’Harmat-tan Kiadó, 2012 - 283 oldal
2. Evagéliumi kálvinizmus szerk Galsi Árpád Kálvin kiadó
„A Világegyetem teremtésének elve teljesen tudományos is. Az élet a Földön a leg- egyszerűbb formáitól a legbonyolultabbig – az intelligens tervezés eredménye.” Behe Michael J. biokémikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolúcióelmélet biokémiai kihívása könyvéből
- Gyászhír - Dunántúli Protestáns Lap 1942. 04. 05.
— Gyászhír. A Magyar Értesítő jelenti: Gyásza van a protestáns egyházi életnek, de zenei társadalmunknak is.
Árokhaty Béla református lelkész, vallásoktatási felügyelő, a sokoldalú és kitűnő zenei szakember, hirlapiró, a Korál-Kamaratársaság megalapítója és karnagya, hosszabb, súlyos szenvedés után szombaton éjjel ötvenkét éves korában Budapesten elhunyt.
Agydaganat és a nyomában fellépő bénulás okozta halálát, már agylékelö műtéttel sem lehetett megmenteni. Legközvetlenebb hozzátartozójaként özvegye, született Szalay Margit polgáriskolai tanárnő gyászolja.
Ez a szelid, meleglelkű, csupaszív ember a közéleti munka számos ágában tudott hasznossá, szinte nélkülözhetetlenné válni.
A húszas évek elején Skóciában, Edinburgban kezdte pályáját Árokháty, mint a St.-John templom karnagya és orgonása. Hazajőve, mint budapesti vallástanár, tanítványok nagy seregét vezette el a hitre.
Mint igehirdető, a Salétrom-utcai református templom szószékén és orgonája mellett szolgált két évtized óta.
A hangszerek királynőjének az orgonának valóságos szerelmese, vérbeli értője volt, előadóművészként is s mint több uj orgona megtervezője.
Karácsony Sándorral és Ágoston Sándor püspökkel együtt, ő szerkesztette a most visszatért délvidéki reformátusok új énekeskönyvét; „Psalterium" néven gyűjtötte az eredeti genfi ritmusu zsoltárokat. „Szentek Kórusa" és „Korál" cimmel énekkari gyűjteményt adott ki.
Hangulatos, bensőséges dalok és más zeneszerzemények is maradtak utána. Zenebíráló irásai jó évtizede a „Magyarságában jelentek meg. A „zenei áhítat" műfaját hanglemezeken is népszerűsíteni igyekezett.
Legnagyobb álma, vágya azonban az volt, hogy Budapesten a protestáns egyházi zene múltjához illő, közös protestáns ének- és zenekart szervezzen. Ennek érdekében fáradhatatlanul agitált egyházon belül és kívül, számos cikket írt s legutóbb a székesfőváros részéről nagyarányú anyagi támogatást sikerült kieszközölnie. Szép terveit azonban már másoknak kell gondjaikba venni.
Árokháty Béla ravatalát a súlyos veszteség érzésével állja körül sok-sok barát és tisztelő.
Dunántúli Protestáns Lap 1942. április 5. / 14. szám / 7. oldal 53 évf.
Szabolcska Mihály Uram, maradj velünk!
Mi lesz velünk, ha elfutott a nyár?
Mi lesz velünk, ha őszünk is lejár?
Ha nem marad, csak a rideg telünk…
Uram, mi lesz velünk?
Mi lesz velünk, ha elfogy a sugár,
A nap lemegy, és a sötét beáll.
Ha ránk borul örök, vak éjjelünk:
Uram, mi lesz velünk?
Mi lesz, ha a világból kifogyunk?
S a koporsó lesz örök birtokunk.
Ha már nem élünk, és nem érezünk:
Uram, mi lesz velünk?
…tied a tél Uram, s tiéd a nyár,
Te vagy az élet, és te a halál.
A változásnak rendje mit nekünk?
Csak Te maradj velünk!
Üdv a Olvasónak! Regards to the reader! Grüsse an den Leser!
Jókedvet adj, és semmi mást, Uram!
A többivel megbirkózom magam.
Akkor a többi nem is érdekel,
szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
Hadd mosolyogjak gondon és bajon,
nem kell más, csak ez az egy oltalom,
még magányom kiváltsága se kell,
sorsot cserélek, bárhol, bárkivel,
ha jókedvemből, önként tehetem;
s fölszabadít újra a fegyelem,
ha értelmét tudom és vállalom,
s nem páncélzat, de szárny a vállamon.
S hogy a holnap se legyen csupa gond,
de kezdődő és folytatódó bolond
kaland, mi egyszer véget ér ugyan –
ahhoz is csak jókedvet adj, Uram.
A bűn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyíltan és bátran szembeszegül az erénnyel, hanem mikor erénynek álcázza magát.
A református keresztyénséget úgy tekintjük, mint a lényegére redukált evangéliumi hitet és gyakorlatot. Ez a szemünk fénye. De mint minden magasrendű lelki tömörülés, ez sem mentes a deformálódás és a korrumpálódás veszélyétől, amint továbbadja azt egyik nemzedék a másik nemzedéknek, egyik nép egy másik népnek. A Kálvin-kutatók kongresszusai arra hivatottak, hogy segítsenek megőrizni és megtisztogatni a református teológiát és a református egyházat az elmocsarasodástól. Dr Bucsay Mihály Előre Kálvinnal Oldal tetejére