//palheidfogel.gportal.hu
//palheidfogel.gportal.hu

„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.” Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:


Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16


 

 

Erm s pajzsom az R, benne bzik
szvem. Zsoltr 28,7

… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti."  Karl Barth

.


Theolgia, Trtnelem, Gradul, Zsoltr


Heidfogel Pl

lelkszi nletrajz - 2015


Csaldi Honlapom:

//heidfogel-domjan.gportal.hu

phfogel@gmail.com

 

 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

www.refzarszam.hu

shopify site analytics
 

Heidelbergi Kt 1563

 

II. HELVT HITVALLS

 

A GENFI EGYHZ KTJA

A GENEVAI Szent Gylekezetnek CATHE- CISMUSSA
 
Avagy A Christus tudomnyban gyermekeket tant  FORMATSKJA 

M.Ttfalusi Kis Mikls ltal 1695 esztend 

A Genfi Egyhz Ktja 1695 Ennek ismertetje.

Klvin Jnos: A Genfi Egyhz Ktja Ppa 1907.
www.leporollak.hu - Nmeth Ferenc munkja

Hermn M. Jnos: A Genfi Kt tja Kolozsvrig

- Fekete Csaba Kt, egyhz,tants 

 

IRTA: Klvin Jnos

 

KLVINRL IRTK

 

Klvin vfordulk

 

KARL BARTH 1886-1968

 

Bib Istvn

 

Biblia - s jszvetsg Prbakiads -

 

Bibliakiadsok, knyvek
Magyar biblikus irodalom

 

Biblia v, vek utn

 

Dr Csehszombathy Lszl
szociolgus 1925-2007

 

OSCAR CULLMANN 1902-1999

 

Egyhzi Zsinatok s Knonjai

 

FORRSMVEK

 

GALSI RPD
Jakab, az r testvre

 

A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...

Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .

E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben,  a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal


2. Evagliumi klvinizmus szerk Galsi rpd Klvin kiad

 

 

Dr GRGEY ETELKA lelkipsztor, ir

 

1. Kzssg az szvetsgben

2. Biblia s liturgia

3. Prtusok s mdek...

4. Isten bolondsga

5. li, li, lama sabaktani?

6. Minden egsz eltrt?

7. Siralmak s kzssg

 

HARGITA PL
reformtus lelkipsztor


Istvndi 1924-1996 Ppa

 

Keresztny filozfia

 

Dr (Kocsi) KISS SNDOR

 

Kommentr 1967 s

 

Dr KUSTR ZOLTN

 

MLIUSZ JUHSZ PTER
1532-1572

 

DR NAGY BARNA

 

Dr PTOR IMRE

 

Dr RAVASZ LSZL pspk

 

SZEGEDI KIS ISTVN


1505 - 1572 REFORMTOR

 

SZENCI MOLNR ALBERT

1574 - 1633

 

Theolgiai irodalom

 

Temetsi beszdek

 

DR TTH KLMN
theolgiai professzor


1917 - 2009

 

DR. TRK ISTVN

 

Dr. VICTOR JNOS (1888-1954)

 

Rgi magyar Irodalom

 

Rgi knyvek s kziratok

 

XX. szzad Trtnelmhez

 

Webem - itt

 

PDF - MP3 - Doc - Odt formtum

 

Teremtsrl

„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a  legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
 
 
- Nadilo, Branko: A sziszeki erd s ms erss-
gek a Kulpa mente als szakaszn 2003.

A sziszeki erd s ms erssgek a Kulpa (Kupa) mente als szakaszn

Sziszek (Sisak), vitathatatlanul egyike a horvt trtnelem mitikus helyeinek, s maga a vra is, melyhez olyan jelents esemnyek kapcsoldtak, amelyek mlyen hatottak a horvt, de az eurpai trtnelemre is. A mai Sziszek, tvenezer krli lakosval a Sziszek-Monoszl (Sisako-moslavake) megye kzigazgatsi, regionlis s gazdasgi kzpontja. A vros korai trtnetrl a kzelmltban jelentek meg kimert ismertetk ugyanezen, jsg hasbjain (Graevinar, 8/2002 s 1/2003.), de a Kulpa medrben tallt, mostansg megkutatott, Kre. 1400-ra valsznstett, faoszlopokon ll ptmny arra utal, hogy a Kulpa s a Szva sszefolysban az let jval korbbra keltezhet, mint azt korbban feltteleztk. Sziszek a kelta korban Segestica, a rmai korban Siscia, Szvamenti Ljudevit szkhelyeknt Sissek volt, mg a 19. szzadban, mint Sziszek a legjelentsebb horvt folyami kiktnek szmtott.

 

A sziszeki kastly, a Stari grad elhelyezkedse a vros trkpn

Sziszek erdje

A Kulpa mentn hzd trkkori vdvonal eme kulcsfontossg pontjra egy, a korszer hborknak megfelel erd felptsrl, a zgrbi szkes kptalan dnttt, a 16. szd. els felben. m nem ez volt az els olyan erssg, amit a kptalan ptetett, hogy megvdelmezhesse a Kupa menti birtokait. Amgy, az Una, a Szva s a Kulpa folyk kzti trsgben, a Zrnyiek s a Blagajiak mellett, a zgrbi egyhz, a zgrbi pspk brt a legnagyobb birtokokkal. A zgrbi kptalan, mr a trk veszly kzeledte eltt j nhny kisebb vrat emeltetett a stratgiailag rzkenyebb pontokra, mint: Pecki, Csuntics (Hrvatski unti), Klinac (Klimna gora – Klinac grad), Szentkereszt (Kri) s Szokol (Sokol). A vidken, igaz inkbb a Zrny hegysg szaki lejtin, a zgrbi pspk birtokban, mg fentieknl is korbbi vrak voltak, mint: Vinodol (Budiina – Premagrad), Nagy s Kis (Veliki, Mali) Gradac, Hrasztovica (Hrastovica, kt vrral) s Gora. Kzvetlenl a Kulpa foly mentn, a jelents Pokupszk-i rv kzelben, egy korbbi favr helyn, a zgrbi pspk 1530-ban egy hromszglet kastlyt emeltetett, amit sokan a mai sziszeki vr elkpnek tekintenek.

 Az 1593-as sziszeki csata brzolsa

A kptalant egy j vr felptsre, a mind gyakoribb, az Unn thatol trk betrsek s nhny Szva menti vruk, klnsen Kirlyvelika (Kraljeva Velika) elvesztse knyszertette. Amgy ez idre, Szlavnia nagyobbik rsze mellett, a trkk mr szmos fontos erssget (Jaszenovcot, Dubict) elfoglaltak, s nem sokkal az ptkezsek megkezdse eltt esett el a Lonja foly torkolatban tallhat Usztilonja (Ustilonja) kastlya is, ami Keglevics Pter horvt bn tulajdona volt.

A felptend j vr helynek keresse kzben, a zgrbi kanonokok s haditancsadi nagy stratgiai leselmjsget mutattak. A Kulpa s a Szva sszefolysnl kivlasztott helyszn jl vdhetnek bizonyult, s ott fekdt, ahol a Szva mente s a Kulpa mente sszert, radsul a Drva s a Szva kzben, valamint a Kulpa s az Una kzben hzd vdvonal kzppontjban helyezkedett el. Noha az jabb trk foglalsok sszezilltk a vdelmi viszonyokat s 1578-ra felplt Krolyvros j s korszer erdje is, a sziszeki kastly tovbbra is a szlavn s kulpai vdvonal legfontosabb kzpontja s tmaszpontja maradt. Itt rgtn ki kell mondanunk azt is, hogy a zgrbi kptalan nagyon is tisztban volt eme vruk stratgiai jelentsgvel, s ezt jl ki is hasznltk, amikor pnzt, vagy hadianyagot kellett sszeszednik a kirlytl, vagy stjer, krajnai, karintiai rendektl.

Mg annak eltte, hogy a kirlytl engedlyt kaptak volna, a Szva s a Kulpa sszefolysban kialakult, Toplika nev flszigetnek a kulpai (a bal) partjn felptend j erssgkre, a kptalan mr megkezdte a sziszeki s a krnykbeli jobbgyaikkal az j ptkezshez szksges ptanyagok sszegyjtst s szlltst. Az ptanyag nagy rszt, klnsen a tglaanyagot, a rgi, rmai kori Siscia romjaibl fedeztk.

Az j kastly felptsre, 1544-ben adott engedlyt Ferdinnd kirly, mgpedig Olh zgrbi pspk krelmre rt vlaszban, s egyben mentestette a robottl a kptalan minden jobbgyt, tovbb meghagyta Zrnyi Mikls bnnak, hogy a kastly ptshez szedje ssze a varasdi, zgrbi, krsi vrmegyk terletrl az egyhzi tizedet. A kirly gretet tett pnzbeli segtsgre s a puskk, lpor beszerzsre is.

Nyilvnval, hogy a kanonokok kivtelesen jl elkszthettk az ptkezst, mert mr nhny hnappal ksbb, 1544 vgre, a kastly ptse annyira elrehaladott llapotban volt, hogy a mr ll falakba, beleilleszthettk a fkaput is, st mr az els rket is ignybe vettk (sszesen 14-t) lkn Tominics Ivn vrnaggyal. Noha az ptkezshez minden oldalrl radt a segtsg s a tmogats, a legnagyobb ldozatot s terhet a zgrbi pspksg kanonokjai s jobbgyai hoztk. A jobbgyok adtk a legfbb munkaert s bellk kerltek ki az j kastly els vdi is.

A beruhzs bevteleirl s kiadsairl preczen vezetett feljegyzsekbl, minden megtudhat az ptkezsrl, mely 1544-tl, 1550-ig tartott. A kmvesek s az ptsi munklatok felgyelje (director muratorum), a milni Pietro de Mediolanus volt, aki 1545 prilisban csatlakozott az ptkezsekhez t trsval egytt. A pallr a ljubljanai Antonio mester volt, ahonnan mg ngy kmves is rkezett. Az ptkezsen a kezdetek ta, 13 olyan taljn kmves dolgozott, akik a kmegmunklshoz is rtettek (kln is megemltettk a Brescia-i Dominikot s az jhelyi (Novo Mesto?) Martint), a vezetjk, Pietro de Dominico volt. A ksbbiekben mg j nhny kmves rkezett a krnykrl, vagy Zgrbbl. Sok cs is rkezett a krnykrl (Velika-bl, Csuntics-bl, Gradec-bl, Ivana Reka-bl, Sztrelicski Brd-bl, Precsn-bl s Zgrbbl), akiket a zgrbi Mrton cs vezetett. Ms kmvesek, mint a zgrbi Mrton s Mikls ksztettk el a meszet a falazshoz s amikor elg msz llt rendelkezsre, csatlakoztak a tbbi kmveshez. Az rsok megemltik mg a Juraj Csurlek csot, Tomo Vlasics puskamvest s Ivan Morosics rnokot, a zgrbi polgrvrosbl (Gradec/Gerc). Tudhat, hogy a kastly ptsre, sszesen 3.365 forint s 28 dnr llt rendelkezsre.

  

A sziszeki regvr (Stari grad) alaprajza

Mr csak az a krds maradt, hogy ki dolgozta ki az ptsi terveket s vezette a kivitelezst. Az teljesen biztos, hogy a zgrbi kanonokok voltak a beruhzi, a kltsgviseli s felgyeli ennek az ptkezsi projektnek, mint ahogy az is ktsgtelen, hogy a dntseket s a munklatok felgyelett, senkinek t nem engedtk. Ennek ellenre, a tervek kidolgozjnak egy olyan kitn szaktancsadnak s ptsznek kellett lennie, aki jl ismerte az adott kor hadiptszett. Rla egyetlen adat sem tallhat a forrsokban. Csak felttelezni lehet, ahogy teszi Milan Kruhek trtnsz is, a hatrozat meghozatalban s az ptsi tervek megalkotsban, szemlyesen is rszt vett a nagy jrtassg Domenico de Laila ptszmrnk is, aki ez idben vezette s felgyelte a szlavn vdvonal vrptseinek megkezdst Varasdtl, Kaproncn s Ivanicsgrdon t Sziszekig. Varasdba, Ungndi Jnos hvta meg, ahol a vr ptst ugyan ezen vben (1544.) kezdtk meg.

 

A sziszeki vr, M. Stier rajzn

 

A petrinjai erssg M. A. Weiss rajzn

Krdses, hogy a zgrbi kptalan, mirt egy hagyomnyosnak tekinthet, hromszglet, a sarkokon magas s hengeres tornyokkal elltott kastly ptst hatrozta el ahelyett, hogy egy olyan renesznsz, fldbl ksztett erdt ptettek volna, amilyenek az idben dominltak a hadiptszetben, miutn a tzfegyverek fejldsvel, a magas falak s tornyok teljesen elvesztettk funkcijukat? Pedig, a kiszemelt terep elg magas volt a folyszintjhez viszonytva s elegend hely is rendelkezsre llt, egy fldbl ksztend erd felptshez. Valszn, hogy a kanonokok azrt dntttek az ismert alaprajzi formban felptett, s falazott kastly mellett, mert egy bstys flderdnl jval olcsbb volt. A felptse gy kevesebb munkt s kisebb kltsget kvetelt s a kastly jval tartsabb lett egy fbl s fldbl ptett erdnl. Ugyanezrt olcsbb lett a fenntartsa s a vdelmi kltsge is, mivel egy nagyterlet erd, jval tbb tzrsgi eszkzt s nagyobb helyrsget kvetelt volna. A terletileg kisebb, de szilrd tmeg mgis tgas tornyokat egyforma hatkonysggal lehetett vdeni, mg a kastly viszonylag gynge ktfalaival megoldottk mindenekeltt is a fldsncok bels oldalnak ellenrzst, majd a vgl a befejezetlenl maradt kls vdelmi rendszer rkait s sncait.

 

Petrinja brzolsa a 18. szzadbl

A kptalan sziszeki erssge fegyverzettel is jl elltott volt, ami jl lthat Mindszenti Gergely 1552-s lersbl, aki a zgrbi pusksok parancsnokaknt, jl lerta a kastly fekvst s mreteit is. A kastly fegyverzete ekkor llt: 10 (npiesen taracknak? nevezett) gybl, 2 nagyobb s 4 kisebb gybl. Volt egy tbbcsv, kisebb kaliber vasgy is (seregbont?). A vdk rendelkezsre llt 40 szakllas s 4 kznsges puska. Volt 4 mzsa gyorsan lobban puskapor s 5 mzsa puskapor az gyk s a puskk rszre. Volt mg, sok s klnbz mret gy s puskagoly, valamint 9 mzsa lom, 7 mzsa vas s szmos hidegfegyver, leginkbb vasalthegy kopja. A vrhoz lltlag 5 nagyobb s 25 kisebb sajka is tartozott, melyek 600 felfegyverzett katont brtak elszlltani. A kastly jl el volt ltva liszttel, szalonnval, sval s borral, noha gyakori volt a panasz, hogy nem lenne elegend egy hosszabb ostrom esetn.

A sziszeki kastly erdtse krli gondok arra sztnztk a kptalant, hogy tbb figyelmet szenteljen ms, trkellenes vrai, klnsen Hrasztovica vdelmre is, noha mr sem ereje, sem eszkze nem maradt. A sziszeki j kastly, mr a kezdetektl szmos ktsget s panaszt jelentett a kirlynak, mert gy vlte, hogy a vdelem szmra oly fontos vrat nem lehet kizrlag a zgrbi kptalan felgyeletre bzni. Gyakori volt az olyan panasz, hogy a kastlyba a kirly katonit sem engedtk be, amit nyilvnvalan nem biztonsgi okokbl tettek, hanem a kastly vdelme feletti felgyelet s a tulajdon biztostsa vgett. A kptalan kitartan s fltkenyen rizte hatalmt s felgyelett a vra felett, mert tudatban volt annak, ha elveszti az ellenrzst, a tulajdona is oda lesz, s ezzel egytt minden rhatst is elveszti a Kulpa s a Szva menti vidk vdelmnek megszervezsre. Ettl az llspontjtl a kptalan a legnehezebb pillanatokban sem llt el, ezrt aztn magtl a kirlytl sem kaptak semmi jelentsebb segtsget a kastly vdelmi kltsgeihez, pedig az nagy eszkzket ignyelt a tulajdonostl. A kirly gy segtsgknt tovbbra is mentestette a kptalani birtokokat az adzs all, de a fenntartsi gondok megoldshoz a horvt szbor s a szlavn vdvonal katonai hatsgai is hozzjrultak.

Mint, ahogy mr elmondtuk, a kastlyt hromszgletre ptettk, hrom toronnyal s kztk 30 mter hossz ktfalakkal. A tornyok hromemeletesek voltak, nagyobb, tzrsg szmra alkalmas lrsekkel, amelyeket gy helyeztek el, hogy bellk minden irnyba lni lehessen. tmrben a legkisebb, a dli torony volt, az udvarra vezet egyetlen kapu, mely ma is ltezik a keleti tornyon keresztl vezetett. A kapuhoz egy lpcszeten t lehetett jutni. A tornyok kzti falakat, kznsges puskalrsekkel lttk el. A vr krl egy rkot ltestettek, melyen t, szintn csak egyetlen helyen lehetett jutni. A mr ltez hromszg vrhoz nagyon gyorsan, egy szintn hromszglet, elbb palnk, majd tglafal klsvrat ptettek, ami ltal a vr egy ngyszghz hasonl alakot kapott.

A sziszeki csata s elzmnyei

A sziszeki erdrt lezajlott dicssges csata, szorosan kapcsoldik egy msik erssghez, melynek meglte jelents hatssal volt Sziszek felptsre is. Egsz pontosan, Petrinja vrrl van sz, mely Sziszektl tizent kilomterrel nyugatabbra, a Kulpa jobb oldaln helyezkedett el. Azonban a felttelezsek szerint, Petrinja kzpkori teleplse a vrtl tz kilomterrel dlebbre, a Zrny hegysg irnyba vezet t mentn, a mai Jabukovac (Gradina) s Kraljevani falvak kzelben, a kptalani Vinodol (Premagrad) vrtl nem messze fekdt. Egyes vlekedsek szerint, Petrinja telepls neve a latin petrus – k, jelents fnvbl ered, amibl a Zrny hegysgben bven akadt. A valamikori Petrinja pontos helyt ma mr nem lehet megllaptani, noha mg a 15. szzadban is jelents mezvros volt. A vroskt elszr 1240-ben emltettk meg, amikor is Klmn szlavn hercegtl (IV. Bla fivrtl), szabad kirlyi vrosi jogokat kapott. A vroska utbb a Blagaji oligarchk (knez) kezre kerlt, hogy aztn Frangepn Mrton s Dorottya odaadomnyozza a zgrbi pspknek.

 

A Sziszek s ms vrak elleni els tmadst 1591-ben, Predojevics Hasszn pasa, a Bosnyk pasalik parancsnoka hajtotta vgre. Miutn, ezt megelzen lerontottk Hrasztovica s Gora vrait, a trkk rtmadtak a sziszeki kastlyra is. A vrat elbb tzrsgi ostrommal, majd a falak elleni kzvetlen tmadssal prbltk elfoglalni, de miutn szleltk, hogy a vdelem sokkal szilrdabb, mint ahogy remltk, visszahzdtak Boszniba, hogy felkszljenek egy jabb ostromra.

A sziszeki vdk nagy meglepetsre, Hasszn pasa 1592 tavaszra fel is kszlt, s a Kulpa partjt mr egy nagyszm sereggel s szmos ksrvel rte el. A pasa letborozott a Petrinja patak kulpai torkolatban, ahol azonnal egy j erssg ptsbe kezdett. A nagyszm, ptanyaggal jl elltott munkssereg lehetv tette, hogy a sziszeki vdk szemelttra, a Kulpa tloldaln, igen rvid id alatt (a forrsok szerint hrom ht alatt), egy fbl s flbl ksztett, ngyzetes erssget ptsen fel, amit rkokkal, sncokkal, saroktornyokkal, valamint a vr kzepn egy ers toronnyal vdtek. A vr krli vdrokba, a Petrinjice patak vizt vezettk. Itt rdemes elmondanunk, hogy 1941-ben megtalltk az eredeti vr alapfalait, szmos kgolyval s szerszmmal egytt.

 

A tornyok kzti szakasz ltkpe (2009. Keser)

Valjban az j erd a mai Petrinja csrjnak tekinthet. m, mg eme erd felplte eltt, a horvtok a Kulpa msik oldaln, Brest Pokupski falu mellett, ott ahol jelenleg is egy hd ll, noha korbban tbbszr is leromboltk, nos, ott kezdtk meg egy hatalmas fldszerkezet erd felptst. A breszti erd ptshez kapcsoldott Hrasztovica lakossgnak sorsa is, akik a leend erd kzelbe kltztek t. Azonban, az ptsi terlet kivlasztsval s ptsvel nem jrtak sok szerencsvel, mert a sncokat a Kulpa radsai teljesen elmostk. Ezrt, az ptkezsnek tbbszr is nekilltak, gy abban a pillanatban, hogy a trkk nekilttak az j vruk felptsnek, a foly tlpartjn mg mindig csak egy megkezdett fldszerkezet erd s egy hatalmas katonai tbor llt.

Miutn Hasszn pasa felptette j vrt, nem indult rgtn a kupai erssg elfoglalsnak, hanem megnnepelve szerencsjt, visszatrt Kosztajnicba (Hrvatska Kostajnica). Ezutn, friss sereget gyjttt s az Una mentn Bihcsnak (Biha) indult. Elszr Izacsicsot (Izai) foglalta el, amit vdi addigra felhagytak, majd Bihcs ostromba kezdett. Joseph Lemberg, bihcsi kapitny hat napig llt ellen a trk tmadsoknak, majd a szorongatott polgrok nyomsra, feladta a vrat. Ezzel, a tbb mint szz ve vdelmet nyjt Bihcs elesett, s vele a Bihcsi kapitnysg szkhelye, az Una vonalra tmaszkod, trkellenes vdelmi rendszer legfontosabb tmaszpontja is odalett. A Horvt kirlysg ltezsrt vvott harc gy vglegesen tkerlt a Kulpa s a Drva, Szva kzti vdvonal vonalra.

Bihcs gyors s szerencss elfoglalsa utn, Hasszn pasa visszatrt a petrinjai j erssgbe, s megkezdte a harcot a kupai erdrt. Bresztben ekkor, egy nagyobb, stjer csapatokkal megtmogatott bni hader tborozott. A trkk vratlanul tkeltek a hdon s nylt tkzetbe kezdett, mire a keresztny sereg szerteszt futott. A trkk ezutn akadlytalanul fosztogathattak egszen Trmezig (Turo polje), s egyben sztkergettk a Breszt s Sziszek kzti rhelyek, rgrk strzsit, majd Hasszn pasa immr msodszor, megtmadta a sziszeki kastlyt. Hassznnak most jval tbb ostromgyja volt, de a vdk ezttal is sikeresen elhrtottak minden trk tmadst, gy Hassznnak jbl dolgavgezetlenl kellett Sziszek falai all tvoznia. A pasa eztn visszaindult Boszniba, hogy j ert gyjtsn, a sziszeki kastly vdi pedig llegzetet kaptak a szksges javtsok elvgzshez.

Sziszek harmadik ostroma a kvetkez, 1593-as esztendben kezddtt meg. Hasszn pasa ezttal a legnagyobb haderejt hozta magval s a legnagyobb gyit lltotta fel a kastly krl. A megjelent hader, kb. 12.000 katont szmllt. A naprl napra tart gyzs kzben, lland rohamokkal prblta elfoglalni a kastly falait. A vrat 300 vd ln, Gyurk Balzs (Bla urak) s Fintics Mt (Matej Finti) kanonokok lltak. A bni hader csapatai, Zgrb mellett gylekeztek s az orszgos felhvsra megjelentek a zsumberki uszkk, a szlavniai, a vgvidki kirlyi csapatok, a krolyvrosi arkebuzirok (hosszpusks gyalogosok), a kranjai, karintiai lovasok s a nmet katonk. Noha a forrsok eltr adatokat adnak meg, az Erddy Bakcz Tams horvt bn, Andreas Auersperg s Ruprecht von Eggenberg vezette sereg kb. 5.000 ft tett ki. A csapat 1593. jnius 22-n, az utols pillanatban rkezett a vdk segtsgre. A meglepett trkket egy vratlan rohammal sikerlt sztverni, akik kzl visszavonuls kzben sokan, kztk maga Hasszn pasa is, a Kulpba fulladtak. A vesztesgek sszeszmllsa utn kiderlt, hogy kb. 8.000 trkt vgtak le, sokakat rabsgba vetettek, mg a keresztny vesztesgek jelentktelenek voltak. A sziszeki diadal, volt az els gyzelem az vszzados trkelleni harcok sorn, s valsznleg a legdicsbb gyzelemnek tekinthet, ami horvt fldn valaha is lezajlott. A csata, a nagy trkellenes hbor fordulpontjnak is tekinthet, mert visszallt az egyensly a horvt-trk hatron s megntt a horvtsg ntudat is, akik ettl fogva a hadmveletek tern, defenzvbl lassan offenzvba fordultak. A gyzelem ers visszhangot vetett egsz Eurpban is s a sziszeki gyzteseket a hls eurpai llamok rdemrendekkel rasztottk el.

A legtbb elismerst s ksznetet, Erddy Bakcz Tams horvt bn kapta, aki VIII. Kelemen ppa kitntetst is tvehette. Itt rdemes megemltennk azt is, hogy a sziszeki diadal ers visszhangot vetett trk rszrl is, gy kt hnap mlva III. Murat szultn mr egy j hborba is keveredett II. Rudolffal, mely egszen 1606-ig tartott.

Az Erddyekrl

Most lehet az, az alkalom, hogy nmileg tbbet is elmondjunk az Erddyekrl, akik br magyar szrmazsak voltak, egyik legdicsbb horvt fri csaldnak szmtanak. A csald nagy birtokokkal rendelkezett, mind a Magyar kirlysgban, mind Stlavniban s a Horvt kirlysgban. A csald felemelkedse, Bakcz Tamshoz (1435-1521.) kthet, aki a Szatmr vrmegyei Erddn l, Bakcz Ferenc bognrmester fia volt. Bakcz Tams nemessgt a fivreivel egytt, 1495-ben kapta meg. Tams birtokainak zmt unokaccse Pter rklte meg, aki horvt bn volt. A Bakcz nv elhagyst, mr Pter megkezdte. A csald a trkellenes harcokban tnt ki, klnsen Tams, aki a sziszeki csata egyik vezre volt. Tamst ktszer is horvt bnn vlasztottk (1584-1595-ig s 1608-1614-ig). Tams 1607-ben elnyerte az rkletes, varasdi fispni cmet, amit a csald egszen a 19. szd. kzepig viselt. A leszrmazottjai kzl szmosan viseltk a horvt bni tisztet, kztk a legismertebb Mikls volt, aki bnknt elfojtotta a Zrnyi- Frangepn sszeeskvst, de histotta meg a Krolyvrosi generalitsnak a Hatrrvidkhez val csatolst is. A csald horvt ga 1703-ban halt ki, vagyonukat a magyar g vette t. A magyar g legismertebb tagja, Erddy Jnos (1733-1806.) volt, aki dalmt-horvt- szlavn bnknt, killt a magyar-horvt orszggylsben a horvt municipilis jogokrt s ellenezte, hogy a magyar nyelvet hivatalos nyelvknt vezessk be a Horvt kirlysg terletn.

A sziszeki gyzelem utn

A sziszeki diadalt, sajnos nem sikerlt a vgletekig kiaknzni, leginkbb a keresztny sereg vezetinek ttovzsa s szthzsa miatt noha, igazi alkalom nylt volna arra, hogy elfoglaljk a petrinjai erdt, s hogy ellensgtl elvegyk minden vrt egszen az Unig, ahogy ezt Erddy Tams ersen akarta. A sereg vezeti azonban inkbb a gyzelmet akartk megnnepelni, a hadizskmnyt sszegyjteni, valamit terjedelmes jelentseket kszteni a sajt szerepkrl.

 

Az regvr (Stari grad) bejrati oldala (2009. Keser)

A sztzillt Bosnyk pasaluk hader megsegtsre a rumliai beglerbg rkezett egy hatalmas sereg ln. Ezzel a bg is csatlakozott az ppen megindul, magyarorszgi hossz hborba. Miutn a keresztny sereg sztoszlott, a trk kieresztve bosszvgyt leszmolt s kisszm sziszeki vdkkel s rszben lerontotta a kastlyt is. A hatalmas trk sereg, 1593. augusztus 28-n, gyorsan s knnyedn foglalta el a sziszeki erdt, ami csak a negyedik ksrletkre sikerlt.

A sziszeki kastly eleste nagy aggodalommal tlttte el a horvt nyilvnossgot, klnsen a gyengn vdett Zgrbot, amely eltt mr semmilyen igazi akadly sem llt. m a trkk sem brtak lni a lehetsgeikkel, mert az ers trk sereg ne Zgrb s Krolyvros fel indult, ami a Horvt kirlysg vesztt okozta volna, hanem visszatrt a magyar hadszntrre.

 

Az erd ltkpe (2009. Keser)

A kvetkez v (1594.) vgn, a horvt oldalon is jelents vltozsok trtntek. A korbbi parancsnok halla utn egy jakat neveztek ki. gy a horvt hatrvidk parancsnoka Lenkovics Gyrgy, Szlavnia parancsnoka pedig Johann Siegmund Herberstein lett. A kirly ugyanez idben, az sszhorvtorszgi keresztny csapatok fvezrnek, sajt fivrt, Miksa fherceget nevezte ki, mivel aggdott, hogy a hadvezrek kztt, ki ne trjn jra a szthzs az jabb, Horvtorszg terletn tervezett hadmveletek krl.

Petrinja

A Lenkovics Gyrgy parancsnokolta keresztny hader 1594 nyarn, visszafoglalta Gort s Hrasztovict, melyek a petrinjai erd elrsei voltak. Miutn Rusztn bg a petrinjai erssg parancsnoka elvesztette minden remnyt, hogy sikeresen ellent lljon a keresztny seregnek, felhagyott a vr vdelmvel s az egyik jszaka folyamn, Zrny s Kosztajnica fel megszktt, m szkse eltt knport szratott szt a vrban, majd felgyjtatta azt. A petrinjai erd hatalmas lngjait a sziszeki kastly trk helyrsge is ltta, s megrmlve vrhat sorsuktl elhagytk a vrat. gy szabadult fel nagy szerencsvel s harcok nlkl Sziszek s Perinja.

Ezutn, a sziszeki kastly alaptl trtn megjtsnak azonnal nekikezdtek, de a petrinjai erd felptsre se elegend munks, se elegend pnz mr nem jutott. A hadifeladatok eme rszt, a petrinjai erd jvbeni sorsrl vitatkoz horvt nemessg szthzsa miatt elhanyagoltk, gy elhalasztottk a kedvez alkalmat, hogy a trkk vrt feljtsk, s abba horvt, vagy keresztny helyrsget helyezzenek el. Ezt az ismtelt hibt, a boszniai trkk jbl kihasznltk, s nagy erkkel, nagyon gyorsan visszatrtek a Kulpa partjra, s birtokba vve a vdtelen petrinjai erssget, megjtottk s tovbb erstettk azt. A kvetkez, 1595-s esztendben, egy nagyobb keresztny sereg kszldtt a petrinjai erssg elfoglalsra, s a vr ezttal is szerencssen, harc nlkl kerlt elfoglalsra. Egy kisebb, kapu eltti sszetzs sorn, maga Rusztn bg is megsebeslt, s sebeibe hamarosan bele is halt. A trkk ezutn harc nlkl megszktek az erdbl, mieltt a hatrvidki katonasg megjelent volna a ferejvel. gy vgleg elfoglalsra kerlt az a trk erssg, amely lland kiindulpontja volt a Kulpa mente s a Trmez elleni tmadsoknak.

 

A vr Kulpa menti oldala (2009. Keser)

Jllehet, a felhagyott erd srlt volt, de arra mgis alkalmas, hogy lehelyezhessenek benne egy helyrsget. Eztn rgtn nekilltak a vr kijavtsnak s kibvtsnek, de mr egy msik vr ptsbe is belekezdtek a Kulpa bal partjn is. m az j vrak krli birtokvitk okn, a horvt szbor a figyelmt a Kulpa bal partjn lv j erssg felptsnek szentelte, mely pontosan a petrinjai erdn tvezet ton helyezkedett el. Miutn ebben az erssgben helyeztk el a horvt lovassgot, az j vr a Huszrvr nevet kapta. A munklatokat szakszer tervek s szakszer felgyelet alatt vgeztk. Mindkt vr feljtsi munklatait, az ismert taljn hadmrnk, Carlo Porta vezette. A rgi trkvr palnkfalait ers fldsncokra cserltk s a vr egy trk vrbl, lassacskn egy bstys erdd alakult t. A kt erdrszt, egy jonnan ptett kln hddal ktttk ssze, gy az egsz egy vdelmi rendszerr llt ssze, klnsen 1597. utn, amikor a bal parti erdt is befejeztk. m a horvt szbor s a bn szmra tl nagyok lettek a fenntartsi kltsgek miatt lassan elvesztettk ellenrzsket a petrinjai vr fltt, de gy a kvetkez idkben, mind tbbet tudtak fordtani s jobban fel tudtk fegyverezni a tbbi Kulpa vidki vrat, klnsen Szredicskt (Sredika, amely parancsnoki szkhely volt), Drencsint (Drenin), Pleternict, valamint ms vrakat s tborhelyeket. St, 1598-ban az sszes Kulpa vidki vr sajt, kirlyi kapitnyt kapott Szentgyrgyi Pl kapitny szemlyben. Ezek a vrak, azonban a bn parancsnoksga alatt maradtak s a hossz hbor lezrsa utn (1606. Zsitvatoroki bke), lehetv vlt egy kln, Bni hatrrvidk fellltsa, melyhez utbb, az Unig felszabadtott terlet egszt is hozzcsatoltk. Ez all hossz ideig kivtel maradt Petrinja erdje s helyrsge.

A petrinjai erdt tbbszr s visszatren is feljtottk, melynek szakkeleti s dli oldaln egy spontn fejlds telepls kezdett kialakulni. A trk veszly megsznse miatt, a petrinjai helyrsg 1701-ben felhagyta az erdt gy, hogy mra se bal, se a jobb parti erdnek nyoma sem maradt. Petrinja azonban hatrrvidki vross vlt, s benne ks barokk, klasszicista katonai pletek pltek, rendezett terekkel s parkokkal. Utbb felplt az iskola s a kzigazgatsi pletek is. Idvel Petrinja a hsipar ers gazdasgi szkhelyv fejldtt. A horvt Honvd hborban, a vrost elfoglaltk, mely sorn slyos srlseket szenvedett, m mra megjult s lassan visszatr a valamikori gazdasgi ereje is.

A kzelmltban magunk is felkerestk a sziszeik regvrat (Stari grad), miutn sikertelenl ksrletk meg, hogy a petrinjai vrosi frd nvnyzettel srn bentt terletn rleljnk a nhai fldszerkezet erd nmi nyomaira. A sziszeki kastly elterben egy szpen rendezett vendgl van, ami a sziszekiek s vendgeik kedvelt kirndulhelynek szmt, m az egybknt nullakategris memlki besorols regvr, zrva volt. A vrba, elrelthatlag a sziszeki vrosi mzeum gazdag gyjtemnyt kvnjk elhelyezni (a 2009. mrcius 18-ai informci alapjn, a vr jnius-jliusban nylik meg, a ford.). A vr feljtst mg a horvt Honvd hbor elestjn kezdtk meg, de a hbor sorn jabb krosodsokat szenvedett, miutn megsrlt a tetszerkezete s a tettere is. A feljts fokozatosan, de csak a mindig elgtelen pnzeszkzkkel sszhangban halad most is.

Az egybknt sziszeki szlets, mr. sc. Boica Mari kedvessgnek ksznheten, megkaphattuk a feljtsi projekt llapotrl ksztett jelentst, valamint fnykpeket a kastly belsejrl. rszese annak a projektnek, mely az regvr srlseinek alapos vizsglatra s a teljes feljtsra szolgl. A jelentsben azt rjk, hogy a vrat a trtnete sorn, a vltoz tulajdonosok a szksgleteiknek megfelelen, klnbzkppen mdostgattk – raktrakat ptettek hozz, cskkentettek, vagy elzrtak, vagy tptettek helyisgeket, de ezek a beavatkozsok se nem megbontottk, se nem vltoztattak a kastly eredeti kinzetn. A mdostsokrl pontos adataink vannak, igaz csak a 19. szd. vgi s 20. szd. eleiekrl. A 17. szzadi talaktsrl egyedl azt tudni, hogy a tornyokat sszekt falak msodik emeletn helyisgeket ltestettek s hogy az idjrs szksgleteinek megfelel tetzettel lttk el. A felttelezsek szerint, a sziszeki kastly az els nagy talaktst, a dics gyzelmet hoz csata utn szenvedte el. Ekkor, a Kulpa menti falat egy j fallal erstettk meg, amelyben flks lrseket alaktottak ki. Beptettek egy kaput s befalaztk a dli s az szaki tornyok kzti kaput. Az els s a msodik emeleten jl kvethetk az talaktsok nyomai – megvltoztattk a szintek magassgt s a boltveket gerendkra cserltk.

A sziszeki regvr a II. vilghborban szenvedte el a legnagyobb srlseket, amikor a tlparti olajfinomtt bombztk. Ekkor kt bombatallat rte. Klnsen a nyugati torony rongldott meg, a tallattl kb. az 1/6-a az alaptl a tetig a Kulpba omlott. A hbor utn, a vrba a vros szegnyei kltztek be, aki mg jobban hozzjrultak a falak s a padozatok eltnshez. A feljtsi munklatok sorn, az tvenes vek vgn, a hatvanas vek elejn a nyugati tornyot teljesen elbontottk, majd jjptettk. A torony alapjt betonkoszorval erstettk meg, majd a falakat tglval jra falaztk gy, hogy a torony megtartotta eredeti alakjt, majd a tbbi toronyhoz hasonl tetzettel lttk el.

Az erd ktfalait, meszes habarccsal kttt kbl s rszben rmai tglkbl ptettk fel. A msodik emelet faln kvl, egy tlgyfbl ksztett pallfolyost ltestettek, mely az els emeletbl kiugr konzolok tartotta gerendkon nyugszik. A tetszerkezete ketts ess s cserppel fedett. A keleti torony falait szintn rszben rmai tglkbl, s rszben msfle tglbl s kbl ptettk fel. A padlszerkezetet, 1963-ban raktk le jra, montzs s armr beton gerendkbl, tekintettel arra, hogy az eredeti padozat kzvetlenl a fldn fekdt. Az j padozatot aztn tglaburkolattal bortottk. A dli torony kialaktsa is hasonl a keletihez, csak annl kisebb tmrj. Az els emelet fdmszerkezet fbl kszlt, amit tlgyfa hajpadlval bortottak. A msodik emeletet tglaboltv fedi.

A II. vilghbor utni feljts sorn, megjtottk mindegyik torony tetgerendzatt, a nyugati s a keleti traktusban rendbe hoztk a msodik emeletet, a keleti toronynak a fldszintjt. Rendbe hoztk a gyilokjrkat, kicserltk a srlt pallkat, deszkkat. Kialaktottak egy fa lpcszetet, elksztettk az elektromos hlzatokat, bevakoltk a tornyok falait s mennyezeteit s rendbe hoztk a tornyok padozatt is. Elfalaztk a korbban nyitott flkket, ablakokat, s helyrelltottk az udvarra nz falak boltozatait is, de nem nyltak hozz a dli s a keleti torony megkzelthetetlen pincihez. Az udvart rmai tglkkal burkoltk le.

Az egsz ptmny tvizsglsakor, szmos repedst talltak, klnsen a dli toronyban, ami a torony stabilitst veszlyeztette, ezrt srgs beavatkozst ignyelt. A keleti torony valamivel jobb llapotban volt, de repedsek jelentkeztek a boltozatban s a kls falakon. Klnsen rossz llapotban voltak az sszekt falak, melyek udvari homlokzatai szmos talaktst rtek meg. A szmos repeds kzl, nhny egszen a fldig hatolt. Klnsen rossz llapot volt a Kulpra nz fal, amit eleve rosszabb minsgben, nagyon vegyes ptanyag felhasznlsval ksztettek el. A faszerkezetek az lland pra miatt kiszolgltk idejket s a pallk, deszkk rothadsa miatt, klnsen veszlyesek, gy mielbb meg kell oldani a csapadkvz elvezetst.

rdekes, hogy a kutat szondkat alaposan megvizsglva kiderlt, hogy a vr alapjai nagyon, kb. 340 cm mlyen tallhatk a jelenlegi jrszinttl s kbl kszltek. A klapot aztn tglbl a terep fl 70 cm-re megmagastottk. Azonban, sehol sem talltak r az rsos dokumentumokban emltett faclpkre, vagy fbl ksztett rcsszerkezetekre, se a tornyok, se az sszekt falak alatt.

Forrs: A Horvtorszgban megjelen „Graevinar” folyirat 2003/55. vfolyama 7. szma  Szerz: Nadilo, Branko  Fordtotta/sszelltotta: szatanek.jozsef@chello.hu

 

Szabolcska Mihly
Uram, maradj velnk!

          

Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?

tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!

 

 

 

dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!

 

Istvndi trtnethez

 

ROKHTY BLA
1890-1942
zeneszerz, orgonamvsz, orgonatervez, karnagy
79 ve halt meg

 

Dr BUCSAY MIHLY
1912 - 1988 - 2021
33 ve halt meg

 
Garai Gbor Jkedvet adj

Garai Gbor: Jkedvet adj

                  ennyi kell, semmi ms

   Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
   A tbbivel megbirkzom magam.
   Akkor a tbbi nem is rdekel,
   szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
   Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
   nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
   mg magnyom kivltsga se kell,
   sorsot cserlek, brhol, brkivel,
   ha jkedvembl, nknt tehetem;
   s flszabadt jra a fegyelem,
   ha rtelmt tudom s vllalom,
   s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
   S hogy a holnap se legyen csupa gond,
   de kezdd s folytatd bolond
   kaland, mi egyszer vget r ugyan –
   ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.

  

 

 

Dr. LAJTHA LSZL
1892-1963-2021
58 ve halt meg

 

Protestns Gradul

 

Dr FEKETE CSABA

 

 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok egy zsoltrprjnak tanulsgai
 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok s a viszonyts megoldatlansgai (dlvidki gradulok: blyei, klmncsai, nagydobszai)


ltogat szmll

 

Zsoltr s Dicsret

 

Egyhztrtnet

 

Tth Ferentz

 

Trtnelem

 

Trtnelem. Trk hdoltsg kora

 

Dr SZAKLY FERENC


trtnsz 1942-1999 - 22 ve halt meg

 

Vilghbork - Hadifogsg
Mlenkij robot - Recsk

 

Keresztyn Egyhzldzs
Egyhz-politika XX.szzad

 

Roma mlt, jv, jelen

 

PUSZTUL MAGYARSG - EGYKE

 

 

ADY ENDRE MAGYARUL

   

   Nem adta neknk az Isten,

   Hogy ki szeret, az segtsen,

   Sohasem.

 

   Magunk is ritkn szerettk,

   Kikrt szlltunk hsen, egytt,

   Valaha.

 

   Valahogyan bajok voltak,

   Lelknknek, e toldott foltnak

   Bajai.

 

   Egyformn raktuk a szpet

   Bartnak s ellensgnek,

   Mert muszj.

 

   Egyformn s mindig csaldtunk,

   De ht ez mr a mi dolgunk

   S jl van ez.

 

   S szebb dolog gy meg nem halni

   S knoztatvn is akarni:

   Magyarul.

 

 

KARCSONY NNEPRE

 

HSVT NNEPRE

 

PNKSD NNEPRE

 

Gyerekeknek - Bibliai Trtnetek
msolhat, nyomtathat

 

WERES SNDOR

A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt. 

 

 

A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal                      Oldal tetejre          ltogat szmll

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!