A trk uralom felszmolsa Magyarorszgon
SZAKLY Ferenc
A trk uralom, felszmolsa Magyarorszgon
Az eurpai trtnetrsban vszzados, hol feledsbe merlt, majd ismt az rdeklds kzppontjba kerl krds: Kzp-Eurpa mint nll fldrajzi–trtnelmi egysg ltezse. Noha a Skandinvitl Magyarorszgig s Horvtorszgig terjed tmb a nyugati keresztnysg felvtelvel 1000 krl vgleg s visszavonhatatlanul a Nyugat-Eurpban mr vszzadokkal korbban kialakult trsadalomszervezsi modellhez s rtkrendhez csatlakozott, azon bell kln egysgnek tekinthet. Olyan egysgnek, amelyben a ksei induls kvetkeztben nem formldhattak ki teljesen a nyugati struktra bizonyos elemei s intzmnyei. Vagyis a meghatroz kt rgi: Nyugat-, illetve Kelet-Eurpa kztt „lebeg” harmadik egysget, Kelet-Kzp-Eurpt – amelynek hatra keleten a Krptok vonalnl, dlkeleten az Al-Dunnl hzdik – nem az tmenetisg jellemzi, hanem a nyugati tpus befejezetlen altpusnak tekintend.
Legutbb Szcs Jen – sokunk bartja, szerkesztbizottsgunk tagja – exponlta ezen elgondolst. (Vzlat Eurpa hrom trtneti rgijrl. Budapest, 1983.)
Albb a „trk kor”, a 16–17. szzadi Magyarorszg, illetve a szomszdos trsgek trtnetnek e terihoz illeszkedst vizsgljuk. (A szerk.)
Miutn a trkk 1526-ban megtrtk a Magyar Kirlysg ellenllst, majd 1541-tl fogva berendezkedtek annak kzps rszn, szmukra merben szokatlan problmkkal talltk szemben magukat, amelyek messzemenen meghatroztk itteni uralmuk jellegt s kiltsait:
1) Szemben a Balknnal s Kis-zsival, ahol fiatal, kiforratlan s ennek kvetkeztben bomlkony llamalakulatokat talltak, itt –elszr s utoljra trtnelmk folyamn – egy szilrd, fl vezrede ltez formciba tkztek. Ez a formci – a magyar feudalizmus s llama – rendkvli llkpessget tanstott, a) a balkni trk elrenyomulssal szembeni kzdelemben, amelynek a 14. szzad kzeptl fogva lnyegben 1526-ig els szm szervezje s tereje volt; b) a Magyarorszgon berendezkedett trk hdtkkal szembeni ellenllsban, a velk val rdemi egyttmkds elutastsban; c) st – miutn a Habsburgok 1526-ban megszereztk a magyar trnt s ezzel az orszg vltoz nagysg rszt – a vele nyugaton szomszdos Habsburg birodalomnak Magyarorszg klnllst s trtnetileg kialakult intzmnyeit veszlyeztet egysgest trekvseivel szemben is, jllehet a trkellenes harcban elemi szksge volt annak folyamatos anyagi s katonai tmogatsra.
2) Szemben a tlnyomrszt mohamedn Kis-zsival s a pravoszlv Balknnal – amely a „harmadik Rma”, Moszkva felemelkedsig gyakorlatilag minden kls impulzustl elzrva lt a Trk Birodalmon bell – Magyarorszg, belertve a trk megszlls alatti terleteket is, mindvgig nyitott maradt a nyugati egyhzi s kulturlis vltozsok irnt, amelyek bsgesen ellttk trkellenes ideolgiai muncival. A reformci elretrsvel keletkezett nyugati egyhzszakads nem gyengtette, hanem ppen ellenkezleg, erstette ezt a kapcsolatrendszert. Az egymssal vetlked katolikus, illetve protestns trekvsek s elkpzelsek szles kr visszhangra talltak itt, s – miutn, nmi ingadozs utn, a protestnsok is a trkellenessget propagltk – szmos elemk beplt a trkellenes eszmeisg fegyvertrba.
3) Szemben az alapjban vve fellrl szervezett zsiai s balkni trsadalmakkal, a magyar – nyugati elkpeinek megfelelen – tipikusan alulrl szervezdtt kzssg volt, amelynek mindennapos mkdse a birtokos osztly ntevkenysgn alapult. Ez rszben a trkellenes harcnak – mint termszetes ktelezettsgnek – a vllalsban, rszben pedig abban nyilvnult meg, hogy a magyar nemesek tovbbra is a sajtjuknak tekintettk trk megszlls al kerlt birtokaikat, s nem vrtak fels tmutatsra, hogy jogignyket a hdtkkal s az alattvalkkal szemben is rvnyesteni igyekezzenek.
4) Br a – zmben paraszti munkbl l – magyar tmegek messze lltak a szabadsgnak azon foktl, amelyre nyugati trsaik mr eljutottak, sokkalta ntudatosabbak voltak, mint a szervezetlen zsiai s az osztlly szervezdsnek alig a kszbig eljutott balkni parasztsg. Ugyanazon keresztny ethosztl eltelve, mint uraik, kezdettl fogva elutastottk a trk uralmat, a hdtkat a megszllt terleten lk is jogtalan betolakodknak tekintettk, sajt kzssgeiket a magyar normk s jogszoksok alapjn szerveztk s irnytottk.
Mindez oda vezetett, hogy a magyarorszgi npessg nem vlt a trk hadkiegszts olyan bsgesen buzg forrsv, mint a Balkn, s elenyszen kevesen akadtak olyanok is, akik a hdtk kiszolglsval s a trk struktrba val beplssel kerestk volna boldogulsukat. Vagyis: a magyarorszgi trk uralom a kezdetektl fogva mindvgig slyos konszolidcis nehzsgekkel kszkdtt. Ennek egyrszt elidzje, msrszt kvetkezmnye volt, hogy nem tudta megakadlyozni a magyar magnbirtokost, llamot s a tizedszedsi joggal felruhzott katolikus egyhzat abban sem, hogy itteni alattvalitl a trk megszlls kezdettl adt s egyb szolgltatsokat ignyeljen. St: utbb, a 17. szzadban azt sem, hogy a magyar jogszolgltats s kzigazgats – semmibe vve a trk hivatalok jelenltt – fokozatosan kiterjessze hatskrt a megszllt terlet j rszre. Ez utbbi teht ketts: trk s magyar fggsben (condominium) lt, amely egyedlllan sajtos szitucit eredmnyezett a trk hdtsok trtnetben, s amelynek az egyetemes trtnetben is kevs prhuzama akad.
Persze balgasg volna azt hinni, hogy a magyar trsadalom ntevkeny ellenllsa mindazzal szemben, ami trk, nmagban meggtolhatta volna az oszmnokat az egsz orszgterlet bekebelezsben. S mg kevsb hihetjk, hogy az itteni trk uralom konszolidlatlansga s gykrtelensge elvezethetett volna a hdtk bukshoz, Magyarorszgbl val kizskhz. Mind a trk elrenyomuls feltartztatshoz, mind a trkkel szembeni „lelki ellenlls”-hoz szksg volt egy, a trkkkel azonos „slycsoportba” tartoz vilghatalom tmogatsra is. Magyarorszg szerencsje, hogy a Habsburgok – mr csak hagyomnyaik s osztrk rks tartomnyaik veszlyeztetettsge rvn is – rdekeltek voltak a magyar trn megszerzsben s ennek rvn e bajbajutott tartomnyuk megsegtsben. Rajtuk kvl ugyanis nem volt a trsgben ms olyan hatalom, amely a feladatnak meg tudott volna felelni. (Mint ahogy jvtehetetlen balszerencsnek minsthet az, hogy a Habsburg birodalom slypontja csak Magyarorszg ellenll kpessgnek megingsa utn kerlt t Madridbl a Duna mellkre, Bcsbe.)
AHabsburg s a trk birodalom kztt egyfajta tarts egyenslyhelyzet alakult ki, s Magyarorszg msfl vszzadra hadszntrr vltozott, ami azzal a tragikus kvetkezmnnyel jrt, hogy eredeti npessgben megtizedelve, sztzillt teleplshlzattal s a magyarsg szmra kedveztlenl megvltozott etnikai sszettellel kerlt ki a trk uralom all. Bizonyos rtelemben teht rosszabbul jrt, mint azok a balkni terletek, amelyeken gyorsan tgrdlt a hbor tzes szekere, s amelyek vgl npessgszmban s etnikailag megersdve szabadultak meg a trktl.
Csakhogy ltnunk kell azt is: ez utbbi csak szk kt vszzaddal ksbb – a 19. szzadban – kvetkezett be, mint Magyarorszg „felszabadulsa”, pontosabban: mivel az jobbra idegen erkkel trtnt, „felszabadtsa” (1683–1699; 1716–1718). A „Pax Tuscica” vdszrnyai alatt eltlttt hossz vszzadok vgzetesnek bizonyultak: a balkni trsadalmak leplve, megdermedve s mg a megszllsuk elttinl is „keletiesebbre” formlva – ahogy mondani szoks, „balkanizltan” – kerltek „szabadlbra”. gy mg kevesebb eslyk volt r, hogy sikeresen belekapcsoldjanak a „nyugati fennsk” s a hozz ekkor mr sok tekintetben felzrkzott „eurpai peremvidk” (pl. Skandinvia) felpezsdlt vrkeringsbe, mint bekebelezsk eltt, a 15. szzadban. Nem gy Magyarorszg, amely mg azeltt kikerlt a trk megszlls s a vele ideplntlt, e trsg mentalitstl idegen gazdasgi s trsadalmi rend nyomsa all, mieltt az a maga arculatra tformlhatta volna. Mivel sikerlt tmenteni azon vonsait, amelyek, ha alacsonyabb szinten is, de a nyugati rgihoz hasontottk, megtpzottsga ellenre is knnyebben visszatallt arra az tra, amelyrl a trkk letrteni igyekeztek. (Arra az tra, amelyre a balkni llamok – pontosan a korai trk hdts kvetkeztben – annak idejn jszerivel r sem llhattak.) Igaz, sokig a kelet-kzp-eurpai rgin bell is affle szegny s furcsa rokonnak szmtott – a trk hbork ltal felemsztett energik hinya fjdalmasan rzdtt –, s csak jelents vrtmleszts utn – rtve itt elssorban a nmet s zsid bevndorlst – indulhatott meg a felzrkzs tjn. Amikor azonban a dualizmus idszakban (1867–1918) rendezni tudta erit, kls kpben, intzmnyrendszerben, mentalitsban, st bizonyos gazatokban gazdasgilag is, kzelebb kerlt Eurpa legfejlettebb orszgaihoz, mint a trk megszlls eltt valaha.
Gyakran olvashat, hogy Magyarorszg – azltal, hogy nem nerejbl, hanem a Habsburgok veznyelte nyugati sszefogs rvn szabadult meg a trktl – az egyik rabsgbl a msikba jutott. Ez a felfogs nmagban szemllve sem helytll, hiszen a magyar nemessg ppen a trk itt-tartzkodsa alatt – nmelykor a trk jelenltt s a Porttl fgg, de magyar irnyts erdlyi fejedelemsg ltt kihasznlva – kikzdtte azokat a garancikat, amelyek az alattvalival val rendelkezs jogt s a Habsburg Birodalmon belli klnllst egyarnt biztostottk. Mg kevsb helytll, ha szlesebb perspektvbl, az egyetemes trtneti folyamatok fell kzeltve rtkeljk a trk kizst Magyarorszgrl. Azzal, hogy a Habsburgok – a magyar eltkltsgre is ptve, nyugati segtsggel – elbb feltartztattk, utbb megtrtk a trkket, tulajdonkppen nem tettek kevesebbet, mint megakadlyoztk, hogy a kelet-kzp-eurpai rgi dli rsze kiszakadjon a nyugat-eurpai folyamatokbl, lesllyedjen egy alacsonyabb sznvonalra, st tkerljn egy msik rgiba. Vagyis: valban Kelet-Eurpba, hiszen ltnival, hogy a trk uralom az eurpai rszeken nem annyira az zsiai, hanem a kelet-eurpai vonsokat honostotta meg. Pontosabban: a trk birodalom oly sok vonst klcsnztt az ltala leigzott kelet-eurpai llamoktl – mindenekeltt Biznctl –, illetve a kelet-eurpai llamok berendezkedse, trsadalomfelfogsa oly sok hasonlsgot mutat a trkkel, hogy az oszmn birodalmat bzvst Kelet-Eurphoz sorolhatjuk. S ha ez gy van, a trk terjeszkeds egyben a kelet-eurpai rgi kiterjesztsi ksrletnek is felfoghat.
A trk kizsvel helyrellt a kelet-kzp-eurpai rgi 1526 utn megbomlott egysge, s – mivel az 1689-ig ltszlag feltartztathatatlanul elretr szvetsges hadak rvidesen visszaszorultak az Al-Duna s a Szva mg – a Habsburg s a trk birodalom hatrai is az egykori rgi-hatrnl merevedtek meg. Ez sem vletlen persze: a Balknra benyomult csszri armada kzel sem szmthatott a helyi trsadalom egyntet tmogatsra; mrcsak azrt sem, mert itt – ellenttben Magyarorszggal, ahol a garnizonvrosokon kvl nem voltak trkk – jelents muzulmn lakossg lt s a teleplshlzatba szmottev muzulmn szrvnyok keldtek. Hogy ez gy alakult, rszben a balkni llamisg felszmoldsnak, rszben a kelet-eurpai rgira jellemz – fentebb ismertetett – vonsok kvetkezmnye volt, amelyek mind gyengtettk a trsadalom ellenll kpessgt a „trk fiummal” szemben. (Jellemz: a magyarorszgi szerb telepek is messze benssgesebb viszonyban voltak az itteni trk hatsgokkal, mint magyar sorstrsaik: nem lvn megfelel sajt intzmnyeik, ignyeltk a trk kzigazgatst s jogszolgltatst, s kzssgeik vezeti sokkal inkbb a trk felsbbsg, mint sajt npk rdekeit szolgltk.
A Habsburg birodalom terletileg is, presztzsben is nagyot nvekedett a trk kizse folytn, ami a nyugati hadszntren is reztette hatst. Egyrszt abban, hogy XIV. Lajos 1688-ban megelgelte veszlyes keleti szomszdja sikereit, s jabb tmadssal igyekezett gtat vetni tovbbi terletnyeresgeinek. (Ennek dnt szerepe volt abban, hogy a Balkn trk uralom alatt maradhatott, s az itteni npek felzrkzsi eslye a nyugati rgihoz – j idre vgleg – elenyszett.) Rszben pedig abban, hogy minden korbbinl vonzbb szvetsgess, kzs gyzelmeik utn pedig veszlyesebb vetlytrss vlt a nyugati rgi meghatroz hatalmai: Anglia s Nmetalfld szmra. Ennek egyfell nagy rsze volt abban, hogy a Habsburgok a spanyol rksdsi hborban (1701–1714) rks rivlisuk, Franciaorszg fl kerekedhettek, msfell – Anglia s Nmetalfld elprtolsa utn – viszont nem tudtak igazi nyugati nagyhatalomm vlni. Ebbl is lthat, hogy pusztn a nagyobbrszt a keletkzp-eurpai rgihoz tartoz orszgaikra tmaszkodva nem lehet az egsz Eurpa erviszonyait hathatsan befolysolni. E tendencia vgs konzekvenciinak levonsra az I. vilghbor lezrsaknt kerlt sor…
|