SZAKLY Ferenc
A hdoltsg

Mieltt Bcs 1683. vi ostroma belesodorta a Habsburg birodalmat abba a hborba, amely fennllsa legnagyobb gyzelemsorozatt hozta, s vszzadokra megerstette pozciit az eurpai nagyhatalmak kzt, nem sok jele volt annak, hogy kzeledik a magyarorszgi trk uralom vgrja. A ltszat ppen az ellenkezre vallott: mikzben az oszmnok komoly sikereket rtek el mind a lengyel, mind az orosz, mind pedig a velencei fronton, a csszr egyre jobban belebonyoldott a nyugat-eurpai konfliktusba, ami tartsan akadlyozta abban, hogy a keleti hadszntren tmadsra gondolhasson. E nagyhorderej vltozsok kihatsai aztn csakhamar mutatkozni kezdtek a magyarorszgi belviszonyokban is.
A trk hdoltsg s a trk befolys nvekedse
A trk ltal megszllt terlet (a hdoltsg) a 17. szzad elejn az orszgnak mintegy harmadt foglalta magban; az Erdlyi Fejedelemsg valamivel nagyobb, az n. kirlyi Magyarorszg pedig jval kisebb volt nla. Az 1658–1664 kzti trk–erdlyi, illetve trk–Habsburg hbork alaposan megvltoztattk ezeket az arnyokat. A hrom kzl messze a hdoltsg lett a legnagyobb orszgrsz; a Porta a mr korbban is ltez budai, temesvri, egri s nagykanizsai mell jabb kt viljetet szervezett Nagyvrad (1660) s rsekjvr (1663) szkhellyel. A meghosszabbodott hatrok mentn tovbb nvekedett az a sv, az n. hdoltsgi peremvidk is, amely ugyan nem tartozott a trk birodalomhoz, de rendszeresen adzott a hdtknak.
A megszllt, illetve „csak” adztatott terletek kiterjesztsn tl a flhold nvekv magyarorszgi befolyst jelezte Erdly klpolitikai mozgsternek beszklse, a fejedelemsgre nehezed trk nyoms ersbdse is. De mg inkbb az, hogy 1682-ben szakkelet-Magyarorszgon egy – a trkk ltal ltrehozott, tlk fgg – llamalakulat keletkezett grf Thkly Imre fsge alatt.*
Az gy immr ngy rszre hullott Magyarorszg hrom darabja teht a szultn parancsaihoz igazodott. Csak most vlt igazndibl valra Pzmny Pter esztergomi rsek fjdalmas jslata, miszerint a „keresztnysg vdbstyjnak” tekintett kirlyi orszgrsz „egy hossz foltt” zsugorodik ssze.
De felettbb ktesnek mutatkozott ennek a „foltnak” a jvbeli helytllsa is. A szgyenletes vasvri bkekts (1664) mg a legudvarhbb magyar urakat is rbresztette arra, hogy Bcs elsdlegesnek tekintett nyugati rdekeit akkor sem veszlyezteti trkellenes hborval, ha abban nyilvnvalan sikerekre lehetne kiltsa. E felismers nyomn bomladozni kezdett a magyar trsadalom korbban oly tretlennek s egysgesnek tn trkellenes elktelezettsge, s sokan egyenest arra a kvetkeztetsre jutottak, hogy a kirlyi Magyarorszgnak is vi adval kellene megvsrolnia bkjt s biztonsgt a Porttl.
A hdoltsg npessge s npei

A trk hatsgok 1662–1663-ban 13 572 llami ad fizetsre ktelezett egysget (hanet) vettek szmba a budai, az egri s a kanizsai viljetben, ami – hanetenknt 4 hztartssal, hztartsonknt 5 fvel szmolva – 250–300 ezer fs ssznpessgre enged kvetkeztetni. A legsrbben lakottnak a – mg mindig aprfalvas teleplsszerkezet – Dl-Dunntl mutatkozik; itt, az sszterlet egytdn lt az ssznpessg 45%-a. Baranya megye npfeleslege a 17. szzadban vgig a Duna–Tisza kzn csapdott le; baranyaiak teleptettk jj a sokig pusztn ll Kiskunhalast, s folyamatosan gyaraptottk a legnagyobb hdoltsgi vros, Kecskemt lakossgt is. Br ppen itt talljuk a hdoltsg legnpesebb s legteherbrbb teleplseit – pl. Gyngyst, Kecskemtet, Nagykrst s Szegedet –, a Duna–Tisza kze sohasem tudta tbb kiheverni a tizent ves hbor (1591–1606) puszttsait, amelyeknek az itteni teleplsek mintegy ktharmada esett ldozatul.
A fenti sszestsbl hinyz temesvri viljet npessgrl egyelre nem rendelkeznk kirtkelhet adatokkal. Abbl azonban, hogy a temesvri trkk 1664-ben gy nyilatkoztak egy idevetdtt csszri diplomatnak, hogy „aki Budt elfoglalta, csak egy vrost kapott, aki azonban Temesvrt hdtotta meg, az egy egsz orszgot nyert”, arra kvetkeztethetnk, hogy ez a tartomny aligha lehetett elpusztult llapotban. Mivel a kzponti terletek npessgszma 1662 ta nem cskkent szmotteven, a Vrad s rsekjvr krnykvel megnvelt szzadvgi hdoltsg sszllekszmt flmilli krl, de inkbb efltt kell keresnnk. Ez a szm jcskn meghaladja a korbbi becslsek eredmnyt.
Leszmtva a dlkeleti szerb szrvnyokat, a trkk ltal bekebelezett orszgrszeket egykoron csaknem kizrlag magyarok laktk. Mivel azonban a msfl szzados Habsburg–trk hborskods leginkbb ezeket a terleteket sjtotta, id haladtval alaposan megvltoztak etnikai viszonyaik is. Az Alfld Szegedtl dlre es znjban mr a 16. szzad msodik felben is a szerbek kerltek tlslyba. Mg inkbb gy volt ez a tizent ves hbor utn, amikor is – rszben a trk hatsgok sztnzsre, rszben spontnul – risi szerb vndormozgalom indult meg szerbibl az resen ll dli magyar terletek irnyba. A Dl-Alfld annyira elszerbesedett, hogy mg az orszg integritsnak kls jeleire fltkenyen vigyz magyarok is kznsgesen csak „Rcorszgnak” neveztk ezt a vidket. Teljes joggal, hiszen az itteni lakossg mindennapi lett a grgkeleti szerb egyhz szervezte, irnytotta, s gazdasgi s politikai mentalitsuk is inkbb a balknihoz, semmint a magyarorszgihoz hasonltott. Jllehet ott ilyen zrt szerb tmb nem alakult ki, bven jutott a rc vndorlkbl a Dunntlra is. Egyes megykben – gy Somogyban s Tolnban – mr a 17. szzad els felben is k voltak tbbsgben, s a szzad vgn a szerb elrenyomuls elrte Buda krnykt.
A hdoltsgi pusztk erteljes vonzst gyakoroltak a jobbra szk hatr hegyvidki falvakban szorong szlovksgra is. Az Alfld szaki peremre telepedett szlovkok azonban – lvn maguk is katolikus vagy evanglikus vallsak, s termelsi szoksaikban is a magyarokhoz hasonlak – viszonylag gyorsan asszimilldtak magyar krnyezetkhz. Megemltend vgl, hogy Vrad krnykn jelents romn szrvnyok kerltek trk uralom al. Mivel viszont a Vg s a Garam kznek, illetve szak-Biharnak a meghdtsa a magyarsg arnyszmt javtotta, a hdoltsg nemzetisgei nem jutottak tbbsgbe.
Trk berendezkeds – nagy hinyossgokkal

A helyi trk appartus a megnvekedett hdoltsgnak sem tudott jobb gazdja lenni, mint amilyen a korbbiakban volt. A Kprl-csaldbl val nagyvezrek (1656–1676) restaurcija** – amely mg egyszer utoljra feltmasztotta a mr j vszzada hanyatl trk birodalom katonai erejt – a magyarorszgi tartomnyban nem nagyobb rend s szervezettsg formjban, hanem pusztn a szolgltatsok nvekedsben jelentkezett. Jcskn megnvekedett az egy-egy adegysgre jut pnzteher is, az alvetett npessg leginkbb mgis a vrptsi s szlltsi robot megsokszorozdst nehezmnyezte. Br a trk tisztsgviselk s fldesurak kzt is akadtak olyanok, akik fjlaltk a termkeny magyar tj elvadulst – egyikk pldul akcfk teleptsvel prblta volna megktni az Alfld sv homokjt –, a tbbsg nem volt kpes vltoztatni a termels irnt alapveten kznys magatartsn. Mr az is nagy eredmnynek szmtott – br a jobbgyok persze nem rltek ennek az „eredmnynek” –, hogy egyes trk hbrbirtokosok eltanultk a magyar uraktl a majorsgptst, s rdekldni kezdtek a piacra vihet termnyjradkok irnt is.
Esetleges gazdlkodsi trekvseiket nagyban gtolta, hogy a trk hatalom itteni exponensei nem a np kztt, hanem vraikban ltek. Mita a trkk visszavontk a kertetlen magyar mezvrosokbl a kdikat, a vrakon kvl nem voltak trk intzmnyek. A helyi trk appartus alkalmi „ltogatsok”, fenyeget levelek s beidzsek tjn igyekezett ellenrizni s szablyozni alattvali mindennapi lett. Tevkenysgk ilyen krlmnyek kztt jobbadn csak a szolgltatsok s a bntetspnzek behajtsra szortkozott.
A magyarorszgi trkk tulajdonkppen sajt vraik rabjai voltak, ahonnan csak nagyobb konvojokban s ers fegyveres csoportokban volt tancsos kilpnik a nvleg ltaluk brt terletre. Ott ugyanis mr rgen nem k, hanem a magyar vgvrak katoni s hajdi voltak az igazi urak. A magyar katonasg j rsze kora tavasztl ks szig a hdoltsgban kborolt, rendszeresen elmaradoz zsoldjt kiptoland, annak lakossgtl csikarta ki mindazt, amire magnak s csaldjnak szksge volt, s sokkal jobban ismerte a np belviszonyait, mint a megszllk. A trk appartus teljessggel tehetetlennek bizonyult velk szemben, s a szzad utols harmadban mr csak azt szerette volna elrni, hogy a magyar katonk – ha a jobbgysgot rendszeresen sarcoljk is – legalbb a trkket ne tmadjk meg s hurcoljk rabsgra. De mg ezt sem tudtk elrni.
A trk hatalmi szervezet azonban nemcsak a magyarokkal, hanem sajt tatr szvetsgeseivel szemben sem tudott vdelmet nyjtani alattvalinak. A magyarorszgi trk berendezkeds ezen alapvet hinyossga a tizent ves hbor idejn egyszer mr katasztroflis kvetkezmnyekkel jrt: elssorban az itt kiteleltetett tatrok felelsek Dl-Magyarorszg szinte teljesnek mondhat pusztulsrt. Nem volt ez msknt az 1683. vi hadjrat idejn sem. A tatr segdcsapatok kzeledtekor maguk a trkk figyelmeztettk a Duna-Tisza kze lakossgt: jobb, ha llatait a Dunntlra menekti ellk. Amikor ez sem segtett, maguk a trkk vltottk vissza alattvalik llatait fkezhetetlen segdcsapataiktl.
A magyar hatalom jjszervezdse a hdoltsgban
A vgvriak nyomban – s elssorban az lland jelenltkre s knyszert erejkre szmtva – aztn benyomultak a hdoltsgba a magyar feudalizmus szervei is. A magyar llam s a fldesurak erejbl a 16. szzadban mg csak a folyamatos adztats megszervezsre futotta, a 17. szzadban azonban lpsrl lpsre kiterjesztettk ellenrzsket a jogszolgltats s a kzigazgats terletre is. Ebben leginkbb a terletkrl elztt, de a vgvrak oltalmban – s a vgvriak segtsgvel – intenzven mkd nemesi vrmegyk jrtak az len, amelyek kezdetben csak a bntet- s birtokgyeket, utbb azonban mr a polgri pereket s a kzigazgatsi gykrket is magukhoz vontk. A szzad utols harmadban mr olyan helyi gyekbe is beleszltak, amelyeknek elrendezst nyugodtan az rintett kzssgekre bzhattk volna. Kohry Istvn fleki fkapitny pldul olyan rszletekig szablyozta Kecskemt bels rendjt s hatrhasznlatt, mintha az nem is a hdoltsg kells kzepn, hanem valahol a kirlyi Magyarorszgon fekdt volna. Mindennek betetzseknt a magyar hatsgok bizonyos gyekben – gy. pldul a birtokjogot s birtokhatrokat rintekben – eltiltottk a hdoltsgi jobbgysgot attl, hogy trk frumokhoz forduljon, s aki ezt nem tartotta be, az a „trkssg” fvesztssel megtorland bnbe esett.
Idkzben kezdett jjplni a magyar feudalizmus helyi szervezete is. Azok a hdoltsgi gazdagparasztok, akik az 1660–1670-es, vekben tmegesen vsroltak maguknak nemessget, eredetileg nem rangemelkedsre vgytak, hanem – mivel nemes knnyebben brelhetett magnak pusztt, s llatait vmmentesen hajthatta ki az orszgbl – termel s keresked tevkenysgket kvntk ily mdon „racionalizlni”. A nemesi vrmegyk azonban sorra kineveztk ket „hdolt eskdtjknek”, s velk vgeztettk el azokat a helyszni vizsglatokat s tanvallatsokat, amelyek rvn bepillanthattak a hdoltsg belviszonyaiba, s amelyek alapjn odafnn tleteiket meghoztk. A nemesi vrmegyk figyel szemeknt s vgrehajt appartusaknt mkdtek ekkor mr az eredetileg a parasztsg nvdelmre alakult n. parasztvrmegyk is.
Kvetkezmnyek

Mivel a trkknek msfl vszzad sem volt elegend arra, hogy az alvetett magyar jobbgytrsadalmat uralmuk fenntartsban rdekeltt tegyk, a felszabadt hbor megindulsakor termszetesen nem szmthattak a vrak kzti nylt terepen l, vdtelen lakossg „kzegellenllsra” sem. Ez a magyarzata annak, hogy a nagy vrak eleste utn a hdoltsg szinte tojshjknt roppant ssze a szvetsges sereg csapsai alatt, amely sokszor mg azeltt berendezkedett a hdoltsgban, mieltt az illet rszt ellenrz erssget elfoglalta volna.
A bevndorolt szerbek a trkkel tartottak: mivel a nemesi vrmegyknek rjuk nem sikerlt kiterjesztenik fennhatsgukat, csupn adzssal ismertk el a magyar fldesurak jogt az ltaluk lakott fldhz, de azt sem mindannyian. Az vszzados egyttls s rdek-sszefonds okn a trk hadvezets az les fegyvereikre ugyan szmthatott volna, mire azonban a felszabadt hbor elrte az ltaluk lakott belsbb hdoltsgi rseket, a trk vdelmi szervezet sszeroppant, s gy bevetskre nem kerlhetett sor.

* V. Benczdi Lszl cikkt e szmunk 30. oldaln.
** V. Hegyi Klra cikkt e szmunk 7. oldaln.
|