//palheidfogel.gportal.hu
//palheidfogel.gportal.hu

„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.” Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:


Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16


 

 

Erm s pajzsom az R, benne bzik
szvem. Zsoltr 28,7

… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti."  Karl Barth

.


Theolgia, Trtnelem, Gradul, Zsoltr


Heidfogel Pl

lelkszi nletrajz - 2015


Csaldi Honlapom:

//heidfogel-domjan.gportal.hu

phfogel@gmail.com

 

 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

www.refzarszam.hu

shopify site analytics
 

Heidelbergi Kt 1563

 

II. HELVT HITVALLS

 

A GENFI EGYHZ KTJA

A GENEVAI Szent Gylekezetnek CATHE- CISMUSSA
 
Avagy A Christus tudomnyban gyermekeket tant  FORMATSKJA 

M.Ttfalusi Kis Mikls ltal 1695 esztend 

A Genfi Egyhz Ktja 1695 Ennek ismertetje.

Klvin Jnos: A Genfi Egyhz Ktja Ppa 1907.
www.leporollak.hu - Nmeth Ferenc munkja

Hermn M. Jnos: A Genfi Kt tja Kolozsvrig

- Fekete Csaba Kt, egyhz,tants 

 

IRTA: Klvin Jnos

 

KLVINRL IRTK

 

Klvin vfordulk

 

KARL BARTH 1886-1968

 

Bib Istvn

 

Biblia - s jszvetsg Prbakiads -

 

Bibliakiadsok, knyvek
Magyar biblikus irodalom

 

Biblia v, vek utn

 

Dr Csehszombathy Lszl
szociolgus 1925-2007

 

OSCAR CULLMANN 1902-1999

 

Egyhzi Zsinatok s Knonjai

 

FORRSMVEK

 

GALSI RPD
Jakab, az r testvre

 

A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...

Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .

E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben,  a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal


2. Evagliumi klvinizmus szerk Galsi rpd Klvin kiad

 

 

Dr GRGEY ETELKA lelkipsztor, ir

 

1. Kzssg az szvetsgben

2. Biblia s liturgia

3. Prtusok s mdek...

4. Isten bolondsga

5. li, li, lama sabaktani?

6. Minden egsz eltrt?

7. Siralmak s kzssg

 

HARGITA PL
reformtus lelkipsztor


Istvndi 1924-1996 Ppa

 

Keresztny filozfia

 

Dr (Kocsi) KISS SNDOR

 

Kommentr 1967 s

 

Dr KUSTR ZOLTN

 

MLIUSZ JUHSZ PTER
1532-1572

 

DR NAGY BARNA

 

Dr PTOR IMRE

 

Dr RAVASZ LSZL pspk

 

SZEGEDI KIS ISTVN


1505 - 1572 REFORMTOR

 

SZENCI MOLNR ALBERT

1574 - 1633

 

Theolgiai irodalom

 

Temetsi beszdek

 

DR TTH KLMN
theolgiai professzor


1917 - 2009

 

DR. TRK ISTVN

 

Dr. VICTOR JNOS (1888-1954)

 

Rgi magyar Irodalom

 

Rgi knyvek s kziratok

 

XX. szzad Trtnelmhez

 

Webem - itt

 

PDF - MP3 - Doc - Odt formtum

 

Teremtsrl

„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a  legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
 
 
- A hdoltsg. Histria 1986

SZAKLY Ferenc

A hdoltsg


Mieltt Bcs 1683. vi ostroma belesodorta a Habsburg birodalmat abba a hborba, amely fennllsa legnagyobb gyzelemsorozatt hozta, s vszzadokra megerstette pozciit az eurpai nagyhatalmak kzt, nem sok jele volt annak, hogy kzeledik a magyarorszgi trk uralom vgrja. A ltszat ppen az ellenkezre vallott: mikzben az oszmnok komoly sikereket rtek el mind a lengyel, mind az orosz, mind pedig a velencei fronton, a csszr egyre jobban belebonyoldott a nyugat-eurpai konfliktusba, ami tartsan akadlyozta abban, hogy a keleti hadszntren tmadsra gondolhasson. E nagyhorderej vltozsok kihatsai aztn csakhamar mutatkozni kezdtek a magyarorszgi belviszonyokban is.

A trk hdoltsg s a trk befolys nvekedse

A trk ltal megszllt terlet (a hdoltsg) a 17. szzad elejn az orszgnak mintegy harmadt foglalta magban; az Erdlyi Fejedelemsg valamivel nagyobb, az n. kirlyi Magyarorszg pedig jval kisebb volt nla. Az 1658–1664 kzti trk–erdlyi, illetve trk–Habsburg hbork alaposan megvltoztattk ezeket az arnyokat. A hrom kzl messze a hdoltsg lett a legnagyobb orszgrsz; a Porta a mr korbban is ltez budai, temesvri, egri s nagykanizsai mell jabb kt viljetet szervezett Nagyvrad (1660) s rsekjvr (1663) szkhellyel. A meghosszabbodott hatrok mentn tovbb nvekedett az a sv, az n. hdoltsgi peremvidk is, amely ugyan nem tartozott a trk birodalomhoz, de rendszeresen adzott a hdtknak.

A megszllt, illetve „csak” adztatott terletek kiterjesztsn tl a flhold nvekv magyarorszgi befolyst jelezte Erdly klpolitikai mozgsternek beszklse, a fejedelemsgre nehezed trk nyoms ersbdse is. De mg inkbb az, hogy 1682-ben szakkelet-Magyarorszgon egy – a trkk ltal ltrehozott, tlk fgg – llamalakulat keletkezett grf Thkly Imre fsge alatt.*

Az gy immr ngy rszre hullott Magyarorszg hrom darabja teht a szultn parancsaihoz igazodott. Csak most vlt igazndibl valra Pzmny Pter esztergomi rsek fjdalmas jslata, miszerint a „keresztnysg vdbstyjnak” tekintett kirlyi orszgrsz „egy hossz foltt” zsugorodik ssze.

De felettbb ktesnek mutatkozott ennek a „foltnak” a jvbeli helytllsa is. A szgyenletes vasvri bkekts (1664) mg a legudvarhbb magyar urakat is rbresztette arra, hogy Bcs elsdlegesnek tekintett nyugati rdekeit akkor sem veszlyezteti trkellenes hborval, ha abban nyilvnvalan sikerekre lehetne kiltsa. E felismers nyomn bomladozni kezdett a magyar trsadalom korbban oly tretlennek s egysgesnek tn trkellenes elktelezettsge, s sokan egyenest arra a kvetkeztetsre jutottak, hogy a kirlyi Magyarorszgnak is vi adval kellene megvsrolnia bkjt s biztonsgt a Porttl.

A hdoltsg npessge s npei


A trk hatsgok 1662–1663-ban 13 572 llami ad fizetsre ktelezett egysget (hanet) vettek szmba a budai, az egri s a kanizsai viljetben, ami – hanetenknt 4 hztartssal, hztartsonknt 5 fvel szmolva – 250–300 ezer fs ssznpessgre enged kvetkeztetni. A legsrbben lakottnak a – mg mindig aprfalvas teleplsszerkezet – Dl-Dunntl mutatkozik; itt, az sszterlet egytdn lt az ssznpessg 45%-a. Baranya megye npfeleslege a 17. szzadban vgig a Duna–Tisza kzn csapdott le; baranyaiak teleptettk jj a sokig pusztn ll Kiskunhalast, s folyamatosan gyaraptottk a legnagyobb hdoltsgi vros, Kecskemt lakossgt is. Br ppen itt talljuk a hdoltsg legnpesebb s legteherbrbb teleplseit – pl. Gyngyst, Kecskemtet, Nagykrst s Szegedet –, a Duna–Tisza kze sohasem tudta tbb kiheverni a tizent ves hbor (1591–1606) puszttsait, amelyeknek az itteni teleplsek mintegy ktharmada esett ldozatul.

A fenti sszestsbl hinyz temesvri viljet npessgrl egyelre nem rendelkeznk kirtkelhet adatokkal. Abbl azonban, hogy a temesvri trkk 1664-ben gy nyilatkoztak egy idevetdtt csszri diplomatnak, hogy „aki Budt elfoglalta, csak egy vrost kapott, aki azonban Temesvrt hdtotta meg, az egy egsz orszgot nyert”, arra kvetkeztethetnk, hogy ez a tartomny aligha lehetett elpusztult llapotban. Mivel a kzponti terletek npessgszma 1662 ta nem cskkent szmotteven, a Vrad s rsekjvr krnykvel megnvelt szzadvgi hdoltsg sszllekszmt flmilli krl, de inkbb efltt kell keresnnk. Ez a szm jcskn meghaladja a korbbi becslsek eredmnyt.

Leszmtva a dlkeleti szerb szrvnyokat, a trkk ltal bekebelezett orszgrszeket egykoron csaknem kizrlag magyarok laktk. Mivel azonban a msfl szzados Habsburg–trk hborskods leginkbb ezeket a terleteket sjtotta, id haladtval alaposan megvltoztak etnikai viszonyaik is. Az Alfld Szegedtl dlre es znjban mr a 16. szzad msodik felben is a szerbek kerltek tlslyba. Mg inkbb gy volt ez a tizent ves hbor utn, amikor is – rszben a trk hatsgok sztnzsre, rszben spontnul – risi szerb vndormozgalom indult meg szerbibl az resen ll dli magyar terletek irnyba. A Dl-Alfld annyira elszerbesedett, hogy mg az orszg integritsnak kls jeleire fltkenyen vigyz magyarok is kznsgesen csak „Rcorszgnak” neveztk ezt a vidket. Teljes joggal, hiszen az itteni lakossg mindennapi lett a grgkeleti szerb egyhz szervezte, irnytotta, s gazdasgi s politikai mentalitsuk is inkbb a balknihoz, semmint a magyarorszgihoz hasonltott. Jllehet ott ilyen zrt szerb tmb nem alakult ki, bven jutott a rc vndorlkbl a Dunntlra is. Egyes megykben – gy Somogyban s Tolnban – mr a 17. szzad els felben is k voltak tbbsgben, s a szzad vgn a szerb elrenyomuls elrte Buda krnykt.

A hdoltsgi pusztk erteljes vonzst gyakoroltak a jobbra szk hatr hegyvidki falvakban szorong szlovksgra is. Az Alfld szaki peremre telepedett szlovkok azonban – lvn maguk is katolikus vagy evanglikus vallsak, s termelsi szoksaikban is a magyarokhoz hasonlak – viszonylag gyorsan asszimilldtak magyar krnyezetkhz. Megemltend vgl, hogy Vrad krnykn jelents romn szrvnyok kerltek trk uralom al. Mivel viszont a Vg s a Garam kznek, illetve szak-Biharnak a meghdtsa a magyarsg arnyszmt javtotta, a hdoltsg nemzetisgei nem jutottak tbbsgbe.

Trk berendezkeds – nagy hinyossgokkal


A helyi trk appartus a megnvekedett hdoltsgnak sem tudott jobb gazdja lenni, mint amilyen a korbbiakban volt. A Kprl-csaldbl val nagyvezrek (1656–1676) restaurcija** – amely mg egyszer utoljra feltmasztotta a mr j vszzada hanyatl trk birodalom katonai erejt – a magyarorszgi tartomnyban nem nagyobb rend s szervezettsg formjban, hanem pusztn a szolgltatsok nvekedsben jelentkezett. Jcskn megnvekedett az egy-egy adegysgre jut pnzteher is, az alvetett npessg leginkbb mgis a vrptsi s szlltsi robot megsokszorozdst nehezmnyezte. Br a trk tisztsgviselk s fldesurak kzt is akadtak olyanok, akik fjlaltk a termkeny magyar tj elvadulst – egyikk pldul akcfk teleptsvel prblta volna megktni az Alfld sv homokjt –, a tbbsg nem volt kpes vltoztatni a termels irnt alapveten kznys magatartsn. Mr az is nagy eredmnynek szmtott – br a jobbgyok persze nem rltek ennek az „eredmnynek” –, hogy egyes trk hbrbirtokosok eltanultk a magyar uraktl a majorsgptst, s rdekldni kezdtek a piacra vihet termnyjradkok irnt is.

Esetleges gazdlkodsi trekvseiket nagyban gtolta, hogy a trk hatalom itteni exponensei nem a np kztt, hanem vraikban ltek. Mita a trkk visszavontk a kertetlen magyar mezvrosokbl a kdikat, a vrakon kvl nem voltak trk intzmnyek. A helyi trk appartus alkalmi „ltogatsok”, fenyeget levelek s beidzsek tjn igyekezett ellenrizni s szablyozni alattvali mindennapi lett. Tevkenysgk ilyen krlmnyek kztt jobbadn csak a szolgltatsok s a bntetspnzek behajtsra szortkozott.

A magyarorszgi trkk tulajdonkppen sajt vraik rabjai voltak, ahonnan csak nagyobb konvojokban s ers fegyveres csoportokban volt tancsos kilpnik a nvleg ltaluk brt terletre. Ott ugyanis mr rgen nem k, hanem a magyar vgvrak katoni s hajdi voltak az igazi urak. A magyar katonasg j rsze kora tavasztl ks szig a hdoltsgban kborolt, rendszeresen elmaradoz zsoldjt kiptoland, annak lakossgtl csikarta ki mindazt, amire magnak s csaldjnak szksge volt, s sokkal jobban ismerte a np belviszonyait, mint a megszllk. A trk appartus teljessggel tehetetlennek bizonyult velk szemben, s a szzad utols harmadban mr csak azt szerette volna elrni, hogy a magyar katonk – ha a jobbgysgot rendszeresen sarcoljk is – legalbb a trkket ne tmadjk meg s hurcoljk rabsgra. De mg ezt sem tudtk elrni.

A trk hatalmi szervezet azonban nemcsak a magyarokkal, hanem sajt tatr szvetsgeseivel szemben sem tudott vdelmet nyjtani alattvalinak. A magyarorszgi trk berendezkeds ezen alapvet hinyossga a tizent ves hbor idejn egyszer mr katasztroflis kvetkezmnyekkel jrt: elssorban az itt kiteleltetett tatrok felelsek Dl-Magyarorszg szinte teljesnek mondhat pusztulsrt. Nem volt ez msknt az 1683. vi hadjrat idejn sem. A tatr segdcsapatok kzeledtekor maguk a trkk figyelmeztettk a Duna-Tisza kze lakossgt: jobb, ha llatait a Dunntlra menekti ellk. Amikor ez sem segtett, maguk a trkk vltottk vissza alattvalik llatait fkezhetetlen segdcsapataiktl.

A magyar hatalom jjszervezdse a hdoltsgban

A vgvriak nyomban – s elssorban az lland jelenltkre s knyszert erejkre szmtva – aztn benyomultak a hdoltsgba a magyar feudalizmus szervei is. A magyar llam s a fldesurak erejbl a 16. szzadban mg csak a folyamatos adztats megszervezsre futotta, a 17. szzadban azonban lpsrl lpsre kiterjesztettk ellenrzsket a jogszolgltats s a kzigazgats terletre is. Ebben leginkbb a terletkrl elztt, de a vgvrak oltalmban – s a vgvriak segtsgvel – intenzven mkd nemesi vrmegyk jrtak az len, amelyek kezdetben csak a bntet- s birtokgyeket, utbb azonban mr a polgri pereket s a kzigazgatsi gykrket is magukhoz vontk. A szzad utols harmadban mr olyan helyi gyekbe is beleszltak, amelyeknek elrendezst nyugodtan az rintett kzssgekre bzhattk volna. Kohry Istvn fleki fkapitny pldul olyan rszletekig szablyozta Kecskemt bels rendjt s hatrhasznlatt, mintha az nem is a hdoltsg kells kzepn, hanem valahol a kirlyi Magyarorszgon fekdt volna. Mindennek betetzseknt a magyar hatsgok bizonyos gyekben – gy. pldul a birtokjogot s birtokhatrokat rintekben – eltiltottk a hdoltsgi jobbgysgot attl, hogy trk frumokhoz forduljon, s aki ezt nem tartotta be, az a „trkssg” fvesztssel megtorland bnbe esett.

Idkzben kezdett jjplni a magyar feudalizmus helyi szervezete is. Azok a hdoltsgi gazdagparasztok, akik az 1660–1670-es, vekben tmegesen vsroltak maguknak nemessget, eredetileg nem rangemelkedsre vgytak, hanem – mivel nemes knnyebben brelhetett magnak pusztt, s llatait vmmentesen hajthatta ki az orszgbl – termel s keresked tevkenysgket kvntk ily mdon „racionalizlni”. A nemesi vrmegyk azonban sorra kineveztk ket „hdolt eskdtjknek”, s velk vgeztettk el azokat a helyszni vizsglatokat s tanvallatsokat, amelyek rvn bepillanthattak a hdoltsg belviszonyaiba, s amelyek alapjn odafnn tleteiket meghoztk. A nemesi vrmegyk figyel szemeknt s vgrehajt appartusaknt mkdtek ekkor mr az eredetileg a parasztsg nvdelmre alakult n. parasztvrmegyk is.

Kvetkezmnyek


Mivel a trkknek msfl vszzad sem volt elegend arra, hogy az alvetett magyar jobbgytrsadalmat uralmuk fenntartsban rdekeltt tegyk, a felszabadt hbor megindulsakor termszetesen nem szmthattak a vrak kzti nylt terepen l, vdtelen lakossg „kzegellenllsra” sem. Ez a magyarzata annak, hogy a nagy vrak eleste utn a hdoltsg szinte tojshjknt roppant ssze a szvetsges sereg csapsai alatt, amely sokszor mg azeltt berendezkedett a hdoltsgban, mieltt az illet rszt ellenrz erssget elfoglalta volna.

A bevndorolt szerbek a trkkel tartottak: mivel a nemesi vrmegyknek rjuk nem sikerlt kiterjesztenik fennhatsgukat, csupn adzssal ismertk el a magyar fldesurak jogt az ltaluk lakott fldhz, de azt sem mindannyian. Az vszzados egyttls s rdek-sszefonds okn a trk hadvezets az les fegyvereikre ugyan szmthatott volna, mire azonban a felszabadt hbor elrte az ltaluk lakott belsbb hdoltsgi rseket, a trk vdelmi szervezet sszeroppant, s gy bevetskre nem kerlhetett sor.



* V. Benczdi Lszl cikkt e szmunk 30. oldaln.

** V. Hegyi Klra cikkt e szmunk 7. oldaln.

 

 

Szabolcska Mihly
Uram, maradj velnk!

          

Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?

tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!

 

 

 

dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!

 

Istvndi trtnethez

 

ROKHTY BLA
1890-1942
zeneszerz, orgonamvsz, orgonatervez, karnagy
79 ve halt meg

 

Dr BUCSAY MIHLY
1912 - 1988 - 2021
33 ve halt meg

 
Garai Gbor Jkedvet adj

Garai Gbor: Jkedvet adj

                  ennyi kell, semmi ms

   Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
   A tbbivel megbirkzom magam.
   Akkor a tbbi nem is rdekel,
   szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
   Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
   nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
   mg magnyom kivltsga se kell,
   sorsot cserlek, brhol, brkivel,
   ha jkedvembl, nknt tehetem;
   s flszabadt jra a fegyelem,
   ha rtelmt tudom s vllalom,
   s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
   S hogy a holnap se legyen csupa gond,
   de kezdd s folytatd bolond
   kaland, mi egyszer vget r ugyan –
   ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.

  

 

 

Dr. LAJTHA LSZL
1892-1963-2021
58 ve halt meg

 

Protestns Gradul

 

Dr FEKETE CSABA

 

 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok egy zsoltrprjnak tanulsgai
 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok s a viszonyts megoldatlansgai (dlvidki gradulok: blyei, klmncsai, nagydobszai)


ltogat szmll

 

Zsoltr s Dicsret

 

Egyhztrtnet

 

Tth Ferentz

 

Trtnelem

 

Trtnelem. Trk hdoltsg kora

 

Dr SZAKLY FERENC


trtnsz 1942-1999 - 22 ve halt meg

 

Vilghbork - Hadifogsg
Mlenkij robot - Recsk

 

Keresztyn Egyhzldzs
Egyhz-politika XX.szzad

 

Roma mlt, jv, jelen

 

PUSZTUL MAGYARSG - EGYKE

 

 

ADY ENDRE MAGYARUL

   

   Nem adta neknk az Isten,

   Hogy ki szeret, az segtsen,

   Sohasem.

 

   Magunk is ritkn szerettk,

   Kikrt szlltunk hsen, egytt,

   Valaha.

 

   Valahogyan bajok voltak,

   Lelknknek, e toldott foltnak

   Bajai.

 

   Egyformn raktuk a szpet

   Bartnak s ellensgnek,

   Mert muszj.

 

   Egyformn s mindig csaldtunk,

   De ht ez mr a mi dolgunk

   S jl van ez.

 

   S szebb dolog gy meg nem halni

   S knoztatvn is akarni:

   Magyarul.

 

 

KARCSONY NNEPRE

 

HSVT NNEPRE

 

PNKSD NNEPRE

 

Gyerekeknek - Bibliai Trtnetek
msolhat, nyomtathat

 

WERES SNDOR

A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt. 

 

 

A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal                      Oldal tetejre          ltogat szmll

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!