Csapodin Grdonyi Klra
Illusztrlt kdexeink
A kzpkori magyarorszgi knyvkultra (rs, miniatra, kts) fejldse prhuzamos az egykor eurpai kdexek hasonl jelleg termkeivel s br az vszzadok folyamn klnbz hatsok rtk (nmet, francia, olasz), mgis kialaktotta sajtos jellegt. Sajnos azonban kzpkori kdexeinkbl igen kevs maradt fnn s ezek nagyrszt is klnbz klfldi intzmnyekben rzik. Ennek a sztszrdottsgnak az oka a haznk terletn lefolyt pusztt hbork s a 150 ves trk uralom.
Viszonylag csekly az az anyag, ami kzpkori kdexeinkbl fennmaradt, ezekbl az emlkekbl mgis magasfok knyvmvszetre kvetkeztethetnk.
Legrgibb miniatrval dsztett kdexeink a Kahti-kdex (Zgrb, rseki knyvtr MR 126.) s a Szelepcsnyi-kdex (Nyitra, Kptalani knyvtr 118.). Az els 1060 s 1083 kztt keletkezett, a msodik a XI. szzad vgrl val. Mindkettben dszes kezdbetk vannak, a Szelepcsnyi-kdex nagyobb mrtkben dsztett.
A XII. szzadbl val a Codex Albensis (Graz, Egyetemi knyvtr), amely Szkesfehrvron kszlt, a szzad els felben. Ezt kt szinten tartott inicilk dsztik. Ugyancsak XII. szzadi az Admonti-kdex (Budapest, OSZK Clmae 433.), mely Szent Istvn trvnyeit tartalmazza; ebben is nhny inicilt lthatunk.
Vitatott a Csatri (vagy Gutkeled) biblia (Wien, NB, Ser. nove 2701-2702) magyarorszgi keletkezse, ktsgtelen azonban, hogy a kdex a Gutkeled nemzetsg birtokhoz tartoz csatri kolostor szmra kszlt s ott is hasznltk. A nmet mvszettrtnet szerint a ktktetes biblia gazdag s sznvonalos illuminlsa salzburgi eredet, Gerevich Tibor viszont kimutatta, hogy a miniatrk stlusa ms egykor magyarorszgi mvszeti emlkek stlusval van kzeli rokonsgban. A mvsz feltn naturalizmussal festette a nvnyeket, madarakat, de hatottak r biznci s karoling elkpek is.
Az els, mvszileg jelents alakos miniatrkat a Pray-kdexben (Bpest, OSZK, MNy. l.) talljuk. E XII. szzadi sacramentariumban. a Micrologus s a kalendrium kztti lapokon a kvetkez brzolsok vannak: Krisztus a keresztfn, levtel a keresztrl, ltogats a srnl, trnol Krisztus. Szngazdagsg nlkli, egyszer vonalas rajzzal kszlt kompozcik, de nem tagadhatjk le a rokonsgot a Csatri-biblia dsztsvel. Ebbl a korbl val a Nmetjvri Misszle (Gssing, Ausztria) is.
A XIII. szzadbl is kevs emlk maradt fnn. Anonymus Gestja els kezdbetjnek piros s zld sznekkel kszlt tollrajzos inicilja azonos az egykor, a francia kancellria oklevelein alkalmazott dsztsek stlusval. A Bizncban nevelkedett III. Bla (1173-1196) felesge francia volt, ebben az idben jut el a francia kultra s mvszet hatsa Magyarorszgra.
A Pannonhalmn rztt Liber ruber (1240) keskeny inicili is ezt a francia, kalligrafikus stlust kvetik. Nyilvnvalan a magyarorszgi rstudk is a prizsi egyetemen szereztk ismereteiket; tudjuk, hogy a szzad vgn az gostonrendi Alexander de hungaria a prizsi Sorbonne professzora volt.
Ugyanakkor a XIII. szzad folyamn mr a bolognai egyetemnek is sok magyar hallgatja volt. Az utols rpdhzi kirly, III. Endre desanyja a velencei Morosini Tomasina. A berni Historisches Museumban rzik III. Endre zvegynek, gnesnek diptichonjt, melynek kerete velencei s biznci stlusban kszlt mvszi kivitel tvsmunka. A diptichonon 44 pergamenre festett, hegyikristllyal fedett miniatra van, melyek Krisztus letbl vett jeleneteket s magyar szenteket brzolnak. A miniatrk minden valsznsg szerint a magyar kirlyi udvarban kszltek.
A XIV. szzadban a magyar trnra kerlt Anjouk kzvettsvel feltnik Magyarorszgon az itliai mvszet hatsa. Rbert Kroly uralkodsa alatt (1308-1342) ersdnek a gazdasgi, kulturlis kapcsolatok Olaszorszggal. A kdexmvszet ekkor mg fleg kolostori mvszet volt, gradulk s miseknyvek kszltek, plda erre a budapesti Egyetemi Knyvtr Cod. lat. 34. jelzet kdexe, mely rdekes instrukcikat tartalmaz antifonriumok s gradulk ksztsre nzve. Tbb gradule keletkezett ebben a korban hazai ferences kolostorokban (EK Cod. lat. 119., 121., 122., 123.). Ezekben piros s kk sznnel rajzolt inicilk, drolerie-k s kiss esetlen emberi alakok is tallhatk.
A XIV. szzadban Pozsonyban is virgzott a miniatramvszet, mint ezt az OSZK-ban rztt un. pozsonyi misszlk is bizonytjk (Clmae 94, 214, 220 s 435).
Finoman rajzolt inicilk, nativits-jelenetek s knonkpek jelentsek ezekben a kdexekben.
A szzad kzepe fel egyre ersdik az itliai - fleg dlolasz - hats. Ennek a mvszetnek nhny igen kimagasl emlke maradt fnn. A szzad els felbl val a gazdagon dsztett Nekcsey-biblia (Nekcsey Dmtr a kirly kincstrnoka volt), amelyet a washingtoni Library of Congress-ben riznek. A kdex gazdag, mvszi illumincija bolognai hatst mutat, de magyar vonatkozsai miatt fel kell tteleznnk, hogy haznkban kszlt, ami azt is bizonytja, hogy a kirlyi udvar mellett ms mecnsok s bibliofilek is voltak mr ekkor.
Egy msik, a szzad kzepe fel tehet kiemelked knyvmvszeti emlknk az n. Vatikni Legendrium, melynek nhny sztszrdott lapjt a New York-i Morgan Libraryben s a leningrdi Ermitage-ban rzik. Ez a kdex szentek lett tartalmazza, kztk a magyar szentekt is, ami meghatrozza a kzirat keletkezse helyt. Gazdag, alakos miniatra-dsze kzeli rokonsgban van egyrszt a Nekcsey-biblival, msrszt a Kpes Krnikval.
E kor mvszi trekvseinek legmagasabb sznvonalt ri el az I. Lajos kirly idejben, 1360 krl kszlt Kpes Krnika, melyet ma az OSZK Kzirattrban riznek (Clmae 404.). Sajnos, sem a krnika szvegnek szerzjt, sem a minitor nevt teljes bizonyossggal nem ismerjk. Ktsgtelen azonban, hogy a kdexet dszt 147 miniatra (nem szmtva a lapszli dekoratv dsztseket) haznkban kszlt. A mvsz, olasz hats alatt ugyan, de kornak magyar trsadalmt rktette meg a trtnelmi szveghez festett kpeken, jeleneteken. rpdhzi kirlyok, hercegek, udvari emberek, intrikusok alakja jelenik meg a kdex lapjain.
A jelenetek: koronzsok, templompts s fleg csatakpek. A kpek hangulata ltalban vve inkbb stt, komor, st tragikus sznezet; nyoma sincs benne a Franciaorszgban s nmet fldn ebben az idben mr nagy mrtkben elterjedt lovagregnyek pompjnak, sokszor humoros derjnek s a lovagi trgy lrai kltszet hangulatnak.
A Kpes Krnika mvsznek mg egy ktsgtelen munkjt ismerjk: az Oxfordban rztt Secreta secretorumot, mely jval egyszerbb dszts, mint a Kpes Krnika, de bizonyos, hogy ez is I. Lajos szmra kszlt.
A XIV. szzad msodik felben kszltek egyhzi cl, fleg liturgikus kdexek is. gy pl. a jelenleg Gyulafehrvrt (Romnia) rztt misszle, mely Csukrdi Henrik pozsonyi rkanonok szmra kszlt. A kdex iniciliba festett alakok brzolsban realizmusra val trekvst figyelhetnk meg.
I. Lajos halla (1382) utn nem sokkal Luxemburgi Zsigmond kerlt a magyar trnra (1387-1437). Ez a krlmny a szzadfordul magyar miniatramvszetben is vltozst hozott: t vtizeden keresztl, egszen a magyar humanizmus kezdetig az olasz Trecento dekoratv elemei helybe a francia s osztrk gtika jellegzetes dsztmotvumai lpnek.
1394-bl ismerjk Miskolci Lszl minitor nevt, akinek miseknyvbeli knonkpe (Eger, Pspki knyvtr U 2. IV. 5.) gtikus mlysggel fejezi ki az tlt jelenetet. A kor dlnmet, osztrk s cseh miniatramvszetvel val rokonsgra mutat a vci tvsch szerknyve (OSZK Clmae 377.), melyet 1423-ban Johannes de Vacia minitor ksztett. A cmlap iniciljn Szent Eligiust, az tvsk vdszentjt brzolta, a mestersghez tartoz eszkzkkel.
Ennek a kornak is tbb emlkt klfldn rzik. Ezek kzl is igen szp a bcsi Historia Troyana, melyet minden bizonnyal Martinus Opifex ksztett Borbla kirlyn szmra. Martinus Opifex mvszete francia-burgund hats alatt llt. Az ebben a korban Magyarorszgon kszlt els dsztett cmeres nemeslevelek egyikn kimutathat Martinus Opifex hatsa
Haznkban rztt ugyancsak vilgi trgy emlk Kyeser Bellifortisa, amely Liber de septem signis nven ismert (MTA Kzirattra, Cod. lat. 2O 14.), s amelyben szimbolikus kpek felteheten Zsigmondot mint a Napot s Borbla kirlynt mint Vnuszt brzoljk. Valszn, hogy ez a vzfestmnysorozat Zsigmond gyjtemnybl szrmazik.
Kt rtkes, szpen illuminlt egyhzi trgy kdex maradt rnk Plczy Gyrgy esztergomi rsek (1423-1439) tulajdonbl. Az egyik egy brevirium (Salzburg, Studienbibliothek V. 1. E. 60.), melynek kalendriumban szokott helykn szerepelnek a magyar szentek. A cmlap B iniciljban Dvid kirly hrfz alakja lthat, ezenkvl mg virgos lapszlekkel s inicilkkal dsztett tizenhat lapja van, alakos jelenetekkel.
Az rsek msik knyve egy Missale Strigoniense, melyet az OSZK kzirattra riz (Clmae 359.). A kt kdex nem egy kz munkja. A Salzburgba kerlt brevirium miniatri Martinus Opifex hatst mutatjk, melyhez kpest a misszle miniatri ignytelenebbek.
A magyarorszgi knyvmvszet s knyvkultra tetfokt a XV. szzad msodik felben rte el. Vitz Jnos hatsra utols veiben V. Lszl is rdekldst kezdett mutatni a humanizmus irnt, mint ez 1454-ben Alfonso npolyi kirlyhoz s Borso d'Este ferrarai herceghez intzett leveleibl kitnik. Vitz igazi tantvnya azonban ezen a tren Hunyadi Mtys volt. Maga Vitz Jnos mr vradi pspksge idejn knyvtrat alaptott, melynek fejlesztst esztergomi rseksge idejn folytatta. A Vitz tulajdonbl ma ismert kdexek nagy rsze azonban Itlibl val, csupn nhny olyan Vitz kziratot ismernk, amelyeknek ppen gtikus stlus dsztse mutatja, hogy Magyarorszgon kszltek (Victorinus, Regiomontanus).
A Mtys kirly budai knyvtrbl fennmaradt 180 hiteles korvina kzl is csupn nhnyrl lehet felttelezni stluskritika alapjn, hogy haznkban kszltek (Trapezuntius-csoport, Cassianus-csoport). De ha itt kszltek is, vitathatatlanul az egykor renesznsz, firenzei s velencei knyvdszt mvszet hatsa alatt lltak. Megtallhatjuk viszont a fennmaradt korvink kztt a nagy olasz mesterek: Cherico, Gherardo s Giovanni di Monte s Attavante tbb kivl alkotst.
A kirly knyvszeretetnek pldja kihatott krnyezetre, a furakra s fpapokra is. Nagylucsei Dczy Orbn, egri pspk, Garzda Pter nyitrai fesperes, Bthori Mikls vci pspk, Filipecz Jnos vradi pspk, Klmncsehi Domokos szkesfehrvri prpost nem egy dszesen illuminlt kdexe maradt fnn. Ezek kzl egyik legszebb, haznkban rztt kdex (OSZK Clmae 446.) Klmncsehi Domokos breviriuma, mely felttelezheten a budai knyvkszt mhelyben kszlt, br illumintora, Franciscus de Castello Italico, neve alapjn itliai szrmazs volt.
Mtys halla utn a knyvmvszet haznkban hanyatlsnak indult, amit az 1526-os mohcsi csata betetztt. Taln az utols renesznsz fpap, Szatmri Gyrgy esztergomi rsek (1522-tl), aki tudomnyprtolsrl s ptkezseirl volt ismert, zrja be a magyar bibliofilek sort. Cmervel elltott egyetlen knyvt, egy Esztergomi Breviriumot a prisi Bibliotheque Nationale riz (Ms. lat. 8879). A pazar fnnyel killtott kdex azonban nem magyar munka: miniatrit az a Boccardino Vecchio ksztette, aki Attavante tantvnya volt, s mr Mtys szmra is dolgozott.
A XV-XVI. szzadforduln kszlt mg nhny dszes, liturgikus knyv kzrssal s kzi dsztssel. Azonkvl kszltek mr egyszerbb killts, magyar nyelv kdexek is, fleg apck s vilgiak szmra. Ezek kzl legszebb a renesznsz virgmotvumokkal dsztett, n. Festetich-kdex (OSZK MNy. 72.), mely 1490 utn a nagyvzsonyi plosok kolostorban kszlt s Kinizsi Pln Magyar Benigna tulajdona volt.
|