
Szakly Ferenc srjnl
ENGEL Pl
1999. jlius 15.
Igaztalan, hogy a Magyar Tudomnyos Akadminak a legfiatalabb trtnsz tagjtl kell bcst vennie. Igaztalan, hogy az Akadmia Trtnettudomnyi Intzete is, tudomnyos osztlyvezeti kzl, azt bcsztatja most, akit mg vek vlasztottak el a nyugdjkor hatrtl. s szinte mr a termszet ellen val, hogy a fiatalabb plyatrsrl az idsebbnek kell megemlkeznie. Bartot temetni mindenkpp szomor, de fiatalabb bartot ktszeresen az.
Szakly Ferenc ez v (1999) oktber 28-n mg csak 57 ves lett volna. Zalaegerszegen szletett, de Szekszrdon nevelkedett s iskolit is ott jrta ki. Tolna megyeinek vallotta magt, szlvroshoz s megyjhez mindvgig szoros szlak fztk, a trtnetkkel sokat s szvesen foglalkozott. Szekszrdrl kerlt igen fiatalon, nyomban rettsgi utn a fvrosba, majd 1962-ben felvtelt nyert a budapesti Etvs Lornd Tudomnyegyetemre. A diploma megszerzse utn a Pest Megyei Levltrban, majd a Nemzeti Mzeumban dolgozott. 1977-ben lett a Trtnettudomnyi Intzet munkatrsa, ahol 1985 ta a kora jkori osztlyt vezette. A kandidtusi fokozatot mg muzeolgus korban, 1976-ban szerezte meg. 1992-ben elnyerte a trtnettudomnyok doktora cmet, s 1995-ben, mindssze 53 ves korban lett az Akadmia levelez tagja. Ennyi dihjban az a ragyog plya, amelynek most oly hirtelen vge szakadt.
Mindssze 27 ves volt, amikor els knyve megjelent, az n. parasztvrmegye addig jformn ismeretlen intzmnyrl. F rdekldsi terlete ezta mindvgig a trk–magyar egyttls kora maradt. Terjedelmes tanulmnyt szentelt az 1526 eltti trk–magyar hbork trtnetnek; tbbszr rt Hunyadi Mtysrl s korrl; kln ktetben foglalkozott a mohcsi csatval s elzmnyeivel, illetve a hrhedt velencei kalandor, Lodovico Gritti letplyjval. A legfkppen mgis a trk hdoltsg kora bilincselte le: arra keresett vlaszt, mikppen, milyen erknek ksznheten volt kpes a magyarsg tllni azt a msfl vszzadot, amikor nem volt sajt orszga, rszben egy idegen kultrj birodalom kereteiben lt, s kzben folyamatosan vrzett s pusztult. A tlls techniki foglalkoztattk, a mindennapok hsei, mezvrosi polgrok, parasztok, lelkszek s kereskedk, akik ennyire elviselhetetlen krlmnyek kztt is megprbltak valahogy boldogulni, s kzben emberek maradtak. Noha maga katolikus volt, vilgosan ltta s mindig hangslyozta a reformci klnsen nagy szerept a magyar nyelv s kultra fennmaradsban.
Tudomnyos rangjt s tekintlyt ezekkel a munkival szerezte: hatalmas forrsismeretvel, pontos elemzseivel, keresetlen s mgis elegns stlusval, s legfkppen vilgos s meggyz rvelsvel. Az rdekld nagykznsg 1990-ben a Virgkor s hanyatls szerzjeknt ismerhette meg. Ebben, a Magyarok Eurpban c. sszefoglals msodik ktetben nyjtotta mesteri sszegzst mindannak, amit a 15–17. szzad magyar s eurpai trtnetbl a mai olvas szmra a legfontosabbnak vlt.
Alkot munkja mellett arra is szaktott mindig idt, hogy rszt vllaljon a tudomny szervezsben s mkdtetsben. Szeretett s tudott is szerkeszteni: jjlesztje s fszerkesztje volt a Trtnelmi Szemlnek, szerkesztje s gyakori szerzje a Histrinak. Tudomnyos kzleti munkssga pedig alig szmba vehet: ftitkra, majd alelnke a Magyar Trtnelmi Trsulatnak, alelnke az Akadmia msodik osztlynak; a rendszervlts eltt hossz idszakon t dnt szava volt a Tudomnyos Minst Bizottsgban, ksbb pedig veken t a Magyar Akkreditcis Bizottsgban kpviselte szakmjt. Hajland volt rszt venni minden olyan kezdemnyezsben, ahol tenni lehetett valamit a trtnettudomnyrt s annak mvelirt.
Van azonban a tevkenysgnek egy olyan oldala, amely taln munkinl is tbb figyelmet rdemel. Most, a srjnl llva helynval, hogy elssorban erre emlkezznk. Meggyzdsem, hogy is ezt tartan letmve legfontosabb zenetnek.
Szakly Ferenc nemzeti elktelezettsg trtnsz volt a sz legjobb rtelmben. A trtnelembl azt a tanulsgot vonta le, hogy soha nem volt s ma sincs egyetlen igaz t; hogy nem szksgkppen mindenki ellensg, aki nem azon az ton jr, mint a mink; hogy a mlt panoptikuma nem oszthat jkra s rulkra; hogy minden tborban voltak hsk s hitvnyak, st egyazon llekben is megfrt egymssal a j s a rossz. Akrcsak szellemi eldje, Szekf Gyula s atyai bartja, Kosry Domokos, is azon fradozott egsz letben, hogy helyrebillentse trtnelemszemlletnket, amelyet tl egyoldalnak vlt. Munkiban mindig arra prblt figyelmeztetni, hogy a mltunk sokszn, s tbbfle rtk van benne.
Ami a kzelmltat illeti, ezt a trelmet s beltst sugrozta t bartaira s kollgira, s ezzel valami nagyon fontosat tett valamennyinkrt. Az utbbi vtized folyamn nap mint nap tapasztalhattuk a szomor tnyt, hogy a magyar rtelmisg elitje szemben ll, st ellensges tborokra szakad szt. A trtnettudomny ama kivteles terletek egyike volt, ahol ez nem kvetkezett be; ahol ellenttes vilgnzet alkotk mindmig szba llnak egymssal, s akik bartok voltak, azok bartok is tudtak maradni. Mindannyiunk szerencsje, hogy ez gy alakult; de abban, hogy gy alakult, Szakly Ferencnek, az vitathatatlan tekintlynek dnt szerepe volt. Az szakrtelmt, tehetsgt, jellemnek integritst nem lehetett ktsgbe vonni; olyan integratv egynisg volt, akit mindenki knytelen tisztelni, prtllsra val tekintet nlkl. pedig azt sugallta, hogy embertrsaink megtlsben is ugyanez a hrom dolog legyen a mrce: a hozzrts, a tehetsg s a jellem. Ez a blcsessg s trelem, a szlfldnek ez az rtelmes szeretete taln a legfontosabb e pillanatban mindabbl a sokbl, amit rksgl hagyott rnk. Ksznet rte mindannyiunktl.
http://www.tankonyvtar.hu/historia-1999-08/historia-1999-08-szakaly
|