A 18-19. szzad forduljnak vtizedeiben alakul ki s vlik hossz idre magyar nemzeti ismertetjeggy s mrcv a verbunkos zene stlusa. E stlusnak ugyanazt kellett kifejeznie, amit a dszes magyar viselet, magyar tnc, s mindenekeltt a megjul magyar nyelv fejezett ki: a korszer nemzeti trekvseket. Nyelvjts volt ez is, ha lefolysban, mreteiben s eredmnyben nem hasonlthat is az irodalmi nyelvhez. Hangszeres jelleg s reprezentatv igny stlusvltsrl lvn sz, gyakorlati lebonyoltshoz hivatsos ambcij zenszekre volt szksg. Ez az igny hozta ltre a cignyzenekarokat.
Cignyzenszekrl Magyarorszgon a 15. szzad vge ta tudunk. Nem a cignysg nagyobb csoportjaival jttek, hanem zenszknt rkeztek Magyarorszgra, dlkeletrl, a trkk ltal megszllt terletekrl. Szmuk a 18. szzadra megntt, s zeneileg oly mrtkben asszimilldtak, hogy ekkor mr jrszt ket tekintettk a hangszeren jtszott hagyomnyos magyar zene hiteles kpviselinek. rthet, ha a nemzeti trekvseiben ersd trsadalom figyelme ntudatlanul is feljk fordult: nem csupn szrakoztatknak tekintette ket, hanem tlk vrta a nemzet mlt zenei kpviselett. Legjobbjaikat ennek a szndknak megfelel mrtkben s kitartssal segtette.
Korbbi szrvnyos emltsek utn az els rszletesebb s hitelesnek elfogadhat hradst cignyzenszekrl a bcsi Anzeigen aus saemtlich kaiserl. koenigl. Erblndern 1776. vi msodik s harmadik szmbl kapjuk. Nagyjbl ettl az idtl lehet szmtani azt a korszakot, mikor a magyarorszgi cignyzenszek egy rsze, mintegy kivlva az addigi hazai s nemzetkzi "npi" keretbl, a magyar nemzeti zene mvelsben s fejlesztsben fokozd mrtk szerepet kap. Ettl az idtl kezdve alakul ki s foglalja el helyt a nemzeti szrakoztat zenlsben a cignyzenekar s annak mig rvnyes jtkstlusa - az a zenlsmd, melyet itthon s klfldn, flrevezet pontatlansggal, leginkbb cignyzennek szoks nevezni. Ebbl, a 18. szzad harmadik harmadval kezddtt, 7-8 vtizedre terjed korszakbl szrmaznak tbbsgkben azok a forrsrtk informcik, melyekhez ksbb vissza-vissza kell lapoznunk, hogy lssuk, mit hogyan sznezett, ferdtett el a romantikus nemzeti buzgalom a cignyzenszek mltjrl, szereprl.
Az a trsadalom, melyben a sajt ltal figyelemmel ksrt cignyzenszek mkdnek, termszetesen nem a "np", hanem a korszak hivatalos trsadalma - mindenekeltt a vidk urai. k a kzvetlen fenntartk, tmogatk, tanttatk s tantk. Kzttk s a cignyzenszek kztt feudlis jelleg a kapcsolat. A patrnus diktl, a zensz messzemenen alkalmazkodik s kiszolgl; cserbe - ha rdemesnek tartjk r - bkezen gondoskodnak rla, nem ritkn atyaian knyeztetik, csodljk. A zensz tmogatsa mindinkbb hazafias ktelessg is, hiszen ltalnos meggyzds szerint a nemzeti karakter zenei kifejezje.
A korai cignybandkrl kszlt sajtadatok eddig jrszt feltratlanok voltak. Ezrt clszernek ltszik ezek fontosabbjbl nhnyat legalbb kivonatosan itt is kzlni. Ezek az adatok foglaljk el a jelen keret nagyobb rszt.**
1776. janur 10. s 17. Anzeigen... [fordts nmetbl]
A cignyok sok helyen csak a parasztokat s az alacsonyabb rend embereket szolgljk ki zenjkkel. Az elkelk, akik ms zent hallanak maguk krl, eltvelyedsnek tekintik, ha vigassgaikon ezzel a npsggel szolgltatjk ki magukat. Ez esetben a cigny azoknak a szoksaihoz s zlshez igazodik, akiket kiszolgl. [...] Ezzel szemben mgis akadnak nem is ritkn olyan cignyok Magyarorszgon s Erdlyben egyarnt, kik csupn zenjkkel nagy dicssget szereztek s nhny megyben szinte az egyetlenek, kik ezltal feltnst keltettek. Maga Debrecen szabad kirlyi vros is bizonythatja ezt. Gmr megyben a legjobb zenszek Runya kzsgben tallhatk, Ngrd megyben pedig Salg s Kolonda kzsgek csak arrl hresek, hogy az ottani cignyok kzl kerlnek ki a legjobb hegedsk, nk s frfiak egyarnt, akik az urasgoknl s az elkelbb nemessgnl lakodalmak s vigassgok alkalmval a legnagyobb tetszs mellett teszik szolglatukat. [...] Minthogy ez a Czinka Panna a hegedlsben mindjrt fiatalon egszen szokatlan hajlamot s tehetsget mutatott, a falu akkori birtokosa (Lnyi Jnos) megragadta az alkalmat, hogy a cignylnnyal prbt tegyen, s megtudja: irnyts s tants mellett mire jut e mvszetben. Ilyen szndkkal bzta t a legjobb rozsnyi hegeds gondjaira. Nem sok id telt el, s a lny sszes oktatjt fellmlta. Rvid id alatt gy feltnt s elterjedt a hre, hogy add nnepsgekre klnbz tekintlyes urak, hogy zenjt lvezhessk, 20-30 mrfldnyire is elhozattk Gmrbl. [...] Ura s apai gondviselje egy hres bgs kovcsmesterrel hzastotta ssze, kinek egyik testvre kontrs, a msik cimbalmos volt. Ezek egytt olyan krust alkottak, mely minden alkalommal a jelenlevk csodlatt s teljes megelgedst rdemelte ki. [...] Kls megjelenst tekintve e cignynnek nem volt ppensggel szp alkata; nagyon fekete, himlhelyes volt, s nyakn iszonyatos golyva ktelenkedett. Mindez azonban nem csftotta t el, mert illemtudsa, ltzetnek tisztasga, s fleg kivteles zenei tehetsge a termszeti hibkat elfdte. Jellemben szinte nem volt nyoma a cignyok hibinak s fktelensgeinek. Maga s hza npe tisztessgesen ltzkdtt, mely clra jtevjtl minden hrom vben egsz csaldjval egytt j vrs ruht kapott ajndkba. Tudott magas rang urasgokkal is kellemes s mulattat mdon trsalogni. Figyelemre mlt tetszetssggel s tisztn beszlt magyarul. [...] maga, ha nem a muzsiklssal volt elfoglalva, mosott, kenyeret sttt, s hasonl hztartsi feladatokat ltott el, vagy frjnek segtett a kovcsmhelyben, amit igen szvesen tett. [...] Mecnsa a Saj foly mellett egy szobbl s egy kovcsmhelybl ll knyelmes hzat pttetett neki s csaldjnak. bekltztt a laksba, de azt csak tlen hasznlta. Mihelyt beksznttt a tavasz, a nevezett foly partjn zld vszonbl a maga s hznpe szmra hrom vagy ngy strat vert, s ott tborozott teljes krnyezetvel ks szig […]
1784. mrcius 13. Pressburger Zeitung
Aus Siebenbrgen, vom 26 Febr. [fordts nmetbl]
Az enyedi reformtus kollgiumban jelenleg a legjobb elmenetellel tanulja a teolgit egy cigny, s ami a legnagyobb ritkasg, feddhetetlen, pldaad letvitel s sokoldalan tehetsges. - A kolozsvri vrosi magisztrtus az ottani cignyok felvilgostst lelkesen a szvn viseli; de a cigny minden erejvel ellenll annak, hogy a klvrosi elemi iskolba belpjen. Nmely anyk rjngtek, mintha gyerekket vghdra vinnk; emezek vltttek s sikoltoztak, derekukra ktelet ktve kellett ket az iskolba hurcolni. A mr felntt ifjaknak a legkevesebb fogalmuk sincs a vallsi ktelessgekrl s Istenrl. Minden, amit Istenrl tudnak, maga a nv; s taln ez is ismeretlen volna szmukra, ha a koldulshoz nem volna r szksgk. [...] A galntai cignyok Magyarorszgon kivl zenszek, s mi tbb, zenemvszknt is hasznlhatk. Gyakran ri zenekarokban foglalnak helyet, s sohasem jtszanak kotta nlkl. A tncokon kvl koncerteket s szimfnikat is adnak el. Kpzettsgk ktsgtelenl inkbb a mvszetnek, mint a termszetnek ksznhet.
1790. jnius 1. Magyar Kurir
Kolosvr 26. My.
Egy 12 ujj polgri szemllyekbl ll leghresebb kolosvri musiks krus hrom szekereken ma indula ki musika szval Kolosvrrl s mgyen a' Magyar orszgi gylsnek szolglatjra Budra s Pestre. Ezek lsznek azok a' musikusok, kik meg fogjk mutatni az idegen nemzetek eltt is, mennyire mehessen a termszeti hajlandsg; mert ezek eltt sok mestersggel tanult musikusok fogjk magokat megszgyenleni. Ezen musikusok sergnek feje Jsi s Tsutsuj. Ezek azok, kik a mi emlkezetnkre mg eddig az egsz vilgon legjobb magyar ntkat tudnak vonni.
1790. november 16. Magyar Kurir
Nevezetes vala a czignyokra nzve ezen hnapnak 13-dikja, a midn Posonyban a Prims r Em.-ja hzban azon nevezetes kirlyi bll tartatk. Voltanak ugyan itt 12 nmet musiksok - de hogy esett, hogy nem - 6 Tsal-kzi czigny musiksok is hellyet talltanak vala magoknak ezen kirlyi mdra felkesittetett bll piatzon - mg pedig ollyan borzosan s szennyes rongyossg formban, mint akrmelyik serhzban. Tsak kpzelhetni, hogy egy ilyen aranytl, ezsttl, gymnttl s brillintl fnyl gylekezetnek, hol ennyi fejedelmi vrbl szrmoztak valnak jelen, melly nagy dszre lehettek ezen mosdatlan emberek. Azonban - akr milyen mosdatlanok valnak is ezek, tsak ugyan az egsz felsges blban k valnak azok, kik legtbbet musiklnak; mert a jelen valk kznsgesen magyar s lengyel tntzokat kvnvn jrni, a nmet musiksok ezt nem tudnak vala, minthogy a nagyobbatska magyar udvarok is mr minuvt s sebes tntzokat szoktanak jrni. Rendre musiklnak vala ezen 2 egymst csak vl hegyrl nz korusok; mg pedig gy, hogy a nmet musikusok az elttek lv rsokat alig hztk el a midn rkezdett a fekete banda s kt rig is el huzta knyv nlkl, hogy a nmet musiksok tsak nem musikjokat rgjk vala mrgekben.
1802. prilis 6. Magyar Hirmond
"Egy banda zsidkbl ll Muzsikusokat", kik Nagykrolybl, lakodalmi zenlsbl hajnalban gyalog Irinybe igyekeznek, megtmadjk egy major juhszkutyi. A kutyktl val flelmben "r rnt Lbli egy magyar ntt." Mg a zene szl, a kutyk hallgatnak; a zenszek pedig vrjk, "hogy a majoros tsak elhajtja a muzsiklis akadmira egybegylt kutykat". A majoros vgl eljn, s fagyott ujjakkal sikerl a zenszeknek megmeneklnik. Ez eset pedig "annyira elhresedett, hogy azt a derk ntt, mellyel a megszeppent muzsikusok a kutykat mulattattk, mg ma is kutya ntnak nevezik."
1813. november 27. Hazai s Klfldi Tudstsok
Az Eszterhzy Hg. Regementjnek Verbunk Musikja elvesztette Oct. 20-ikn egyik legalkalmasabb Tagjt Romn Jsef Frajternek halla ltal. Ez Dudsnak rendeltetvn a Verbunkhoz, a tbbi Musika eszkzkkel egyeztetve olly helyesen illegette Mezei Sipjait, hogy az egsznek kellemetes tklletesedsre szolglt: st nha kzbenkzben magnosan olly mlatsgos darabokat ftt, hogy a' Publikum telljes gynyrssggel hallgatta. […]
1816. februr 9. Magyar Kurir
...itt Btsben egy igen jeles Balt vagy Tntzjtk kszlt ilyen tzm alatt: A' Kis-Bri Mezei Mlattsg. mbr az eladsa ezen jeles Tntzjtknak minden kitelhet pompval s mestersggel menjen vghez, a' honnan azt a' Btsi Publikum nagyobb rsze nagy megelgedssel s gynyrkdssel szokta szemllni: mind azltal a' magyar rzs szvek s flek sokban megtkznek, minmek: hogy a' Magyar Tntzhoz a' nta alig hasonlt valamit a' valdi Magyar Tntznthoz; hogy az ltzet ltaljban nem magyaros; hogy a magyar sohasem tntzol egy trsasgban a' Tzignyokkal a' mint itt hibsan eladdik.
1822. szeptember 28. Hazai s Klfldi Tudstsok
Erddi Plffy Leopold fispni s pozsonyi vrkapitnyi beiktatsn "...a Jobbgyok klmbfle Nemzeti tnczokat jrvn, hellyel kzzel mulattk az ri Vendgeket. A mulat Kastlyban kln kln el voltak rendelve a Katona s Czigny muzsikusok. gy vg mulatsgok kztt az ri Vendgek a palotban uzsonnztak, a palota eltt pedig s az erdben a Jobbgyok."
1822. december 10. Magyar Kurr
Mind eddig el a Magyar a Szp-mvszsg gyakorlst nem hozz tartoz szrmazsuak kezben hagyta tulajdon hazjban is s maga zsiai bszke mltsggal nzte ha vitz tetteit idegen kz rajzai a kvetkez idnek ltal adk s gy hallgatta nemzeti ntjit. [...] sokan Haznkban, mihelyt a Mvsz, st mg az r is szletett Magyar, mr bizodalmatlansggal vannak jelessghez s azon elitlet miatt, mintha mi csak kardra termettek volnnk, elbstjk a tkletessgre vgy talentumot [...] ...a Magyarnak mostani els muzsikusa mint hegeds, st nemzeti tncz ntira nzve Compositora is, a leglrmzbb czimbalmosig, Czigny. Ez ll el czirmos csoportban a lakodalmak s frsngi napok mulatsgain s nhol mg redutokban is [...] mivel taln a legcseklyebb sors magyar is, elg hibsan, maga alatt valnak tartan, hogy szugolyba vonljon muzsikjval. [...] Az gyes Bihari, hegedlt tbb zben kegyes Kirlyunk Felsge eltt, gynyrkdtette j Ndor Ispnunk palotjban az Orszg-gylsi Kveteket, sztnztte nemes felklt seregeink kztt mersz vons s a magyar hazai indlatot kifakaszt tnczntjival a nemzeti rzst [...] s illyen talentumu ember nem rdemlett [e] volna a kz megbecslst? pen ezen indt okoknl fogva, Nagy-Ajtai Cserey Farkas, Cs. K. Kamars s Mjor r Biharit 1820ban Pesten Dnt Akademicus Kprval lefestette, hogy kpe ksbb idkben is fennmaradjon. […]
1829. februr Tudomnyos Gyjtemny, 114. lap
Magyar tncz Prisban. Februrius 9-kn 1829. Grf Apponyi Antal csszri s kirlyi kvet frang vendgek szmra rendezett farsangi blon, frang tncosproknak - kztk klfldieknek - a kzremkdsvel nagysiker magyar tncbemutatt rendez. "A muzsika Biharinak s a Veszprmi Gyjtemnynek ntibl volt vlasztva, mellyeket gyes franczia mvszek hathatossan jtszottak."
1829. december Aehrenlese zur Belehrung und Unterhaltung, 409. lap [fordts nmetbl]
Ezek a zenszek soha egy darabot eredeti formjban, gy hogy azt valami sajtossal meg ne foltoznk, el nem adnak. [...] Sokat veszdtem azzal, hogy kivl cignyokat, kik tlem egy dalocskt megtanultak, meggyzzek arrl, hogy azt megfelel pontossggal jtsszk. Hiba! vek utn is megtalltam ugyanazt a kiegszt rszletet ugyanannl a zensznl; tantvnyai jabbat tettek hozz, elvettek belle, s vgl a dal felismerhetetlenn vlt; az eladsnak ksznheten azonban mindenkinek tetszett, kivve engem. A rigk egyenesen gy tesznek, gondoltam n, s hagytam e tollatlanokat is aszerint ftylni, mint csrknek megfelel. Aztn feltnt nekem, hogy ritkn akad kztk olyan, aki hrnevt ne lte volna tl. A brezniak Mozartjaknt emlegetett Cibulya Marci; Borz Pl, kit mint a kenyeret, minden vidm asztalnl szvesen lttak, ma msodhegedsknt vakerl, ilyenknt sem ppen pletesen. Maga Bihari az Orfeus, kinek jobb napjai idejn egy tncdarabkrt 10-20 gulden volt a jrandsga, legutbb egy fl pint borrt is szvesen jtszott [...] mikpp a cseh az igen gyesen s pontosan jtsz szszt kedlyes eladsban fellmlja, magyar nemzeti dal dolgban nyomba sem lphet a cignynak. Az risi er, ahogy e flvadak pozise a nemzet kedlyt s szellemt megragadja, szmomra elsrend rejtly.
1832. mrcius 28. Hasznos Mulatsgok
A grf Fy Istvn ltal alaptott "Fels Magyar Orszgi Egyeslet" az Abaj megyei Fjban ngynapos "muzsikai idszak"-n koncertek hangzottak el Haydn, Mozart, Beethoven, Riess, Zomb, Weber stb. mveibl. "Nevelte ezen idszak rmeit a' tisztelt igazgat Grf ltal egy tiszta tsendes estve adatott pomps j kszlet Tzi jtk s vg nemzeti tntzos mulatsg, mellyeket a' Tagok kedv emelsekre jeles tzigny hangsz Trsasg gyes muzsikja szokott lelkesbteni."
1833. janur 16. Hasznos Mulatsgok
Els tnczmulatsg a vrosi tnczpalotban, Pesten. [...] ...magyar bl tartatk Pesten a vrosi teremben. [...] rgtek a fekete frakkok s szlek s hosszak nem vala; a magyar ltzet ltatlan szin volt. De a' bl azrt magyar vala. [...] A magyar sz...beleflhata a nmetbe, de azrt a bl magyar vala. Vagy ktszer szlamlott meg a magyar muzsika, vagy mint az jabbak mondjk: ktszer rvendeztete meg a nemzeti hang, s talm t magyar ifju is tnczolt rajta. [...] A hlgyek magyar tncot nem tncoltak, de volt quadrille, mazur ("jszaki"), cotillon. [...] A duds galopp Tomala Ferdinandtl nagy kedvessget nyere s a b ujju ingben volt duds bszkn emel bagsvegt a zajos taps alatt. F tncz a nmet vala; [...Voltak] diadal keringk, ...keringk magyar szellemben, ...lepke keringk. […]
1834. janur 16. Honmvsz
Janur 12kn az els larczos tnczmulatsgra mind a vrosi redut-terembe, mind a ht vlaszthoz igen-igen kevs vendg jelent meg. Amott Bunk Jnosnak tavali magyar ntji kezdk meg a mulatsgot, de senki se tnczolt. Egymst vltottk ezutn Scheller rnak (a pattantys ezred hangszkarbl) igazgatsa alatt Straussnak legjabb keringji [...] A htvlasztban [...] is id. Moravetz r igazgatsa alatt magyar nta zengett elszr, s a sokszor dicsretesen emltett ifi Kostyl Daniel jeles magyar tnczval bizonyt be tisztelt szljtl rkltt nemzetisgnek buzgalmt. kivle ms magyar tnczos nem tallkozott. Kvettk ezt Strauss keringji, nmet kvadrille, galoppok, sat. Muzsika mind a kt helyen j volt.
1836. december 1. Honmvsz
Kecskemten, okt. 27 n rendezett blon "A kecskemti barna hangszok" a "legjabb keringkkel" leptk meg a tncosokat. [Debrecenben a Katalin-napi tncmulatsgon:] Egy vltforintnyi bemenet-r mellett (noha a kijvet sokkal tbbe kerl) elg vigan tlthet kiki ezen els bli estt, melyen a tnczosok talpviszketegsgt Boka Kroly ismeretes barna hangsz bandnk gyes vezre, rzssel jtszva ingerl s csillapt.
A hradsokbl, fentebb kzltekbl s nem kzltekbl kiderl, hogy a 18. szzad utols harmadban cignyzenszek az orszg minden tjn megtallhatk, s elssorban k a magyar szrakoztat zenls szakrti. Kln emltik Ngrd s Gmr megyt, Csallkzt, Pozsony krnykt (Galnta), a keletebbi tjakrl Debrecent, Kolozsvrt. Ismert, hogy ugyanakkor ugyanazt a magyar zenszi funkcit a cignyokhoz viszonytva taln kevesen, mgis tekintlyes szmban ugyanilyen jl betltik zsid zenszek is (1802). Mint mr ekkor is tudni lehet, nem a zensz diktlja a zenei divatot, hanem "azoknak a szoksaihoz s zlshez igazodik, akiket kiszolgl" (1776). 1840 tjig cignyzenszek kztt sincsenek sokan, kiket a sajt figyelemben rszest; mg knnyen fel lehet ket sorolni, akkor is, ha nhny korbbi nevet (pl. Czinka Pannt s az Anzeigenben vele egytt mltatott mg korbbi Barna Mihlyt) hozzjuk szmtunk. Ilyen nevekkel tallkozunk: a kolozsvri Jsi s Tsutsuj, a brezni Czibulya Marci s a taln ugyancsak brezni Borz Pl, a komromi "Paltsi cigny". Kzttk ebben az idben egy van, aki valban orszgosan ismert, s akirl viszonylag sokat tudunk: Bihari Jnos. Emlts trtnik mg Bunk Jnosrl s Boka Krolyrl, kik az 1840-es vekben vlnak majd hress.
A rgi tnczene jelkpe s eszkze, a duda, nmely vidken parasztok kzt tovbb l, de magasabb krkben alig emltik. Jellemz viszont, hogy katonatoborzshoz mg hasznljk. Ezrt van Esterhzy herceg regimentjnek dudsa, aki gy ltszik nemcsak kln, hanem "a tbbi muzsika eszkzkkel egyeztetve", vagyis cignybandval egytt is szerepel (1813).
A cignyzenszek ltal jtszott zene, jobb-rosszabb minsgben felszolglva, hazai tmegcikk, aminek legjavbl magyar jellegzetessgknt elkel klfldieknek is bemutatnak. Minthogy azonban ezzel a zenvel "sok helyen csak parasztokat s alacsonyabb rend embereket" szolglnak ki, az elkelk, kik ms zent is ismernek, ezt lenzik (1776). A lenzk kzt valsznleg sokan vannak olyanok is, akik, ha mskpp nem, titokban lnek vele, mert sokan s id teltvel mind tbben jl rzik magukat, felszabadulnak, ha ezt a zent halljk s erre tncolhatnak. Az elkelk, klnsen a fvrosban, ebben az idben leginkbb mg idegen zenvel bloznak, idegen tncot tncolnak, de gyorsan n a magyar ignyek szma s ereje, kzben pedig a cignyzenszek legjava is felgyorsult iramban igazodik az j kvetelmnyekhez: repertorban, stlusban (hangszerelsben, harmonizlsban) mind jobban megkzeltik az eurpai normkat. Jobb rvnyeslsk rdekben sietnek a magyar tncok mell az idegeneket is megtanulni. Kotta nlkl is van erre lehetsgk, hiszen nemcsak a pozsonyi "kirlyi bl"-ban (1790), hanem mshol is, rangosabb krnyezetben gyakran szerepelhettek prhuzamosan idegen zenszekkel, tanulhattak patrnusaik tmogatsval kottaismer szakemberektl. 1833-ban mr a kecskemti "barna hangszok" is a legjabb keringkkel lepik meg az ottani blozkat.
A galntai kottaolvas cignyzenszek (kikrl a hradst elszr Major Ervin ismertette 1960-ban) mg a 19. szzadban is a ritka kivtelek kz tartoznak. Az ket emlt, 1784-ben publiklt cikk arrl is szl, hogy a cigny mg az elemi iskolai oktatsnak is minden erejvel ellenll. Az olyan tanulst, ami nem llt kzvetlen kapcsolatban az let megkvetelte gyakorlattal - amilyen a kotta megismerse is -, maguk a zenszek is elkerltk. Mgis rengeteget kellett tanulniok az els cignybandknak ahhoz, hogy elsrend kzremkdi lehessenek a verbunkos korszak zenei nyelvjt mozgalmnak.
A kotta nem ismersrt a cignyzenszeket kznsgk rszrl szemrehnys nem rte. Kznsgk azt kvnta tlk, hogy r figyeljenek, teljes odaadssal az rzelmeihez igazodjanak, ne kotthoz. A hagyomnyos magyar tnc, melyhez kzremkdsket leginkbb ignybe vettk, maga is rstalan, improvizl mfaj, aminek ksrett nem lehet elre rgzteni. Az rstalansg szabadsga viszont azt is jelenti, hogy a zensz az ismert dallamot nyersanyagnak tekinti, amit cljnak megfelelen alaktgathat. A nmet nyelv cikk rja a lnyegre tapint, mikor helytelenti, hogy a cignyzenszek az ltala nekik megtantott dalocskhoz hozztettek, elvettek belle. Ezltal - mint rja - "a dal felismerhetetlenn vlt, az eladsnak ksznheten azonban mindenkinek tetszett, kivve engem" (1829). Vagyis a zenszek az egyszer dallamot tetszets hangszeres dallamm ltztettk. Az gyes, alkalmazkod improvizlsnak nagy rsze van abban, amit ugyanez a cikkr is elismer: "[Magyarorszgon mkd cseh vagy nmet zensz] magyar nemzeti dal dolgban nyomba sem lphet a cignynak."
Magyarok kzt a trgyalt korszakban sokan voltak, akik egy vagy kt generci alatt lettek idegenbl derk magyar emberr: magyarul beszltek, magyar ltzetet viseltek, a magyarsghoz tartoznak tekintettk magukat. Ugyanez ll a korszak lvonalbeli cignyzenszeire - azzal a pozitv httrrel, hogy az seik mr kt-hrom vszzad ta itt ltek, foglalkozsuk ltal jrszt szorosan ktve az itteni krnyezethez. Elhagytk a cigny nyelvet, megtanultak magyarul, bszkn hordjk a magyaros ltzetet, minden trekvsk az, hogy zenjk mellett a magyar magt otthon rezze, a klfldinek pedig Magyarorszg jusson eszbe. A kznsg voltakppen a szrakoztat zenszi foglalkozst tekinti lenzend idegennek, "mivel taln a legcseklyebb sors magyar is, elg hibsan, maga alatt valnak tartan, hogy szugolyba vonuljon muzsikjval" (1822). A legjobbak teljestmnyt viszont nagyra rtkelte. Az idzett cikkben a ma is ismert hres Bihari-portrrl is sz van, melyet a nagyrabecslt prms-zeneszerzrl magas rang tiszteli ppen abban az idben kszttettek. Ugyanerrl a Biharirl rjk 1829-ben, hogy "jobb napjai idejn egy tncdarabkrt 10-20 gulden volt a jrandsga." Mshonnan azt is tudjuk, hogy cignyzens bl esetn, nem annyira a bemenet, mint inkbb a "kijvet" volt kltsges. Az adakoz ugyanis a cignyzensz kalapjba tett pnzzel hazafias rzlett is kifejezte.__________________
* A sajtbeli adatokat - nemcsak az itt kzlteket, hanem a kezdetektl a 20. szzad kzepig mindazt, amihez tbb v alatt hozzjuthattunk - Drnyei Sndor sajttrtnsszel egytt, a Soros Alaptvny tmogatsval gyjtttk ssze.
** A kzlemnyben az idzjel nlkli bekezdsek eredeti szvegek. Ahol a bekezdsen bell nemcsak idzett szveg ll, ott az eredeti szvegek idzjelben szerepelnek. Ksbb a kzlt rszletekre val hivatkozs az elttk lev vszmmal trtnik.
Muzsika 2000. december, 43. vfolyam, 12. szm, 15. oldal
|