SZAKLY Ferenc
Hatrvdelem s trsadalom a trk korban

Hangozzk is brmily furcsn: a kzpkor vgi Magyarorszgra a bels katonaknlat szembeszk szkssge volt a jellemz. A magyar uralkodk s hadvezrek ezrt a trkellenes harcokban is szvesen alkalmaztak idegen katonaelemeket, ha szolglataikat ppen honorlni tudtk. Br a dli hatrvdelmi szervezet mkdst fleg magyar (s horvt) parancsnokok irnytottk – s e kt np fiaibl kerlt ki a nehzlovasok java rsze is –, a magyar kirlysg Mohcs eltt jobbra az ide e clbl befogadott szerbek fegyvereivel vdelmezte magt a trk betsek ellen. A szrvnyosan rnk maradt nvsorokon tlmenen ezt tanstja az is, hogy pldul a ksbb par excellence magyar fegyvernemknt ismert huszrsg is balkni szerb kzegben alakult ki – a nv sokig a „rabl” szinonimjnak szmtott –, s onnan kerlt t a magyar hatrvdelem sszetevi kz. Ennek kvetkeztben a dli hatrok mentn sajtos, a magyarorszgitl jcskn elt trsadalmi kplet alakult ki; gy is mondhatnk, hogy hadinpe bizonyos rtelemben a magyar trsadalom keretein kvl helyezkedett el.
A magyarorszgi trk elrenyomuls, majd berendezkeds nyomn aztn hamarosan nagyot vltozott a helyzet. Mivel a magyar vgvrrendszer az orszg magyarlakta, kzps rszeire helyezdtt t, a hadvezets nem ptolhatta tbb a hagyomnyos mdon – vagyis: szerbek befogadsval – a vrvesztesgeket. A magyar trsadalomnak magbl kellett kivajdnia azt a katonarteget, amely a trk tmadsoknak a hatrvonalak mentn meglljt parancsol.
Hol terem a magyar vitz?
– krdezi Grdonyi Gza az Egri csillagok egyik fejezetcmben. E krdsre ma sem tudunk megnyugtat – azaz: statisztikai felmrseken nyugv – vlaszt adni. Ezrvel vannak ugyan zsoldlajstromaink, ezek azonban nem szolglnak felvilgostssal a bennk felsorolt magyar „iratos” vgvri vitzek, magnfldesri katonk s katonaparasztok eredeti osztly-hovatartozsrl. gy aztn lnyegben vve benyomsainkra hagyatkozhatunk.
A trk elrenyomuls s a nyomban jr pusztuls mindenesetre „gondoskodott” rla, hogy a magyar trsadalom valamennyi osztlybl legyenek jelentkezk a katonai plyra. A trk ltal megszllt orszgrszek magyar nemessge egyetlen pillanatig sem kvnt egyttmkdni az j urakkal, szinte egy emberknt hagyta oda egykori lakhelyt, s keresett menedket a kirlyi Magyarorszgon illetve Erdlyben. Tbbsgk szmra ms meglhetsi lehetsg, mint a katonskods, nemigen knlkozott. Szolglatvllalsra serkentette ket az is, hogy csakis a fegyveres harctl remlhettk elveszett birtokaik visszaszerzst s – ameddig erre vrni kell – trk uralom al kerlt jobbgyaik adztatst. (A Dl-Dunntl vdelmben vitzked Werbczy Imre „lovagjai” maguk rjk 1543-ban, hogy tbbsgk olyan szegny nemes, akinek birtokait a trkk elfoglaltk. Az eredetileg Szabolcsban honos Bajomi Jnos pedig azrt vllalt szolglatot a tvoli Szigetvrott, hogy a krnykbeli hdoltsgban fekv birtokait knnyebben szemmel tarthassa.) Kzenfekv teht a feltevs, hogy a nemesi szrmazsak – fknt a lovassg soraiban – messze arnyszmt fellml mrtkben kpviseltettk magukat e kialakulban lev rteg tagjai kzt.
Mindezzel egytt sem hihetjk azonban, hogy a nemesi szrmazsak brmelyik idmetszetben is abszolt tbbsgben lettek volna az ssznpessgnek csak 1%-ra rg magyar vdern bell. gy vljk, hogy a magyar katonasg – legyen br „iratos” kirlyi zsoldos vagy magnfldesri vitz – igazi bzisa a npessg tbb mint 90%-t kitev parasztsg volt. Rszben azok kzl a parasztfiatalok kzl verbuvldott, akik a hbors puszttsok kvetkeztben fldnfutv vltak, s mr nem talltak vissza a termelmunkba, rszben pedig azok kzl, akik ilyenformn prbltak kiszabadulni a jobbgysorbl. A helyzet csakhamar a Mohcs elttinek ellenttbe fordult: a knlat mr az 1550-es vekben is fellmlta a keresletet. Az alkalmaztats nlkl maradottak szabadcsapatokba szervezdtek – ezeket nevezik forrsaink „szabad hajdknak” –, amelyek, a trsadalom perifrijra szorulva, a trkkel versengve fosztogattk egykori sorstrsaikat, a termelsben maradt parasztokat.
Az a benyomsunk, hogy a nemesi szrmazsak katonasgon belli arnyszma az id haladtval egyre cskkent. A hatrvonalak megmerevedsvel s az egyttlsi viszonyok kiformldsval megsznt az a tnyez, amely kompakt nemestmegeket meneklsre knyszertett volna, a katonacsaldokbl szrmaz utnptls pedig aligha ptolta a slyos vrvesztesgeket. Ne tvesszen meg bennnket, hogy a tmegvel rnk maradt forrsok minden egyes idmetszetben arnytalanul nagy szm nemes katonrl tudstanak. Az uralkodk ugyanis elszeretettel nemestettek meg vagy tettek birtokadomnyozs rvn nemess – szolglataikat viszonzand – paraszti szrmazs vgvri katonkat.
rdekes mdon a trk ltal megszllt terlet, a hdoltsg is adott katont a magyar hatrvdelmi szervezetnek, st gy tnik, hogy a 17. szzadban a leginkbb innen ptolta vrvesztesgeit. A vgvri katonasg igazi „munkahelye” a hdoltsgi terlet volt, amelynek ktfel adztatott paraszttrsadalmval lland, szoros kapcsolatban llott. gy knnyen maghoz vonhatta annak azon elemeit, amelyek nem tudtak vagy nem akartak idegen uralom alatt lni, illetve azokat a szemlyeket, akiknek a lba alatt – sszetkzsbe kerlvn a jogrenddel – forr lett itt a talaj. Magyar katonnak llni – ez bocsnatos bnnek szmtott a megszll trk hatsgok szemben is. Lakhelykn maradt hozztartozikat nemigen hborgattk, st kszsggel hozzjrultak azoknak a visszatrshez is, akik beleuntak a katonskodsba.
Egysges trsadalmi rteg vagy konglomertum?
Annak a 15 s 40 ezer kzt vltakoz szm, sokszn tmegnek, amely a trkk magyarorszgi „bentlaksnak” idejn a magyar hatrok biztonsgrt felelt, egszben vgl is sohasem sikerlt egysges trsadalmi erv kovcsoldnia. A vgvrakban kirlyi zsoldon szolgl – kzismertebb nevkn: vgvri – katonk az uralkodra eskdtek fel; a bcsi Haditancs, illetve az uralkod ltal kinevezett terleti fkapitnyok, kzvetlenl pedig az egyes vghzak kapitnyainak utastsaihoz igazodtak. Nem gy a vgvrival idnknt azonos szm magnfldesri katonasg, amely akkor is urainak tartozott hsggel, ha zsoldjnak jelents hnyada az uralkodtl e clra a nagybirtokosoknak tengedett llami adforrsokbl szrmazott. Ha teht egy-egy kirlyi vghz hadinpe valamelyik Habsburg-ellenes mozgalomhoz csatlakozott, eskszegst kvetett el, a magnfldesri szervitor viszont akkor vlt htlenn, ha urt – akr az uralkod ellenben is – nem kvette. A 17. szzadban oly nagy szerepre vergdtt katona-parasztsg rszben a magnhadakat erstette, rszben pedig – mint pldul a Bocskai ltal leteleptett szabolcsi hajdvrosok npe – affle szabad katonaknlatknt jelentkezett. Ilyen krlmnyek kzt nem csoda, hogy a hatrvdelem klnbz rend s rang elemei sohasem kerltek egysges jogi elbrls al, s gy tnik – br a kutatsok e trre eddigel alig-alig terjeszkedtek ki –, hogy egymssal szemben maguk sem a hasonl feladatokat, hanem az eltr jogi helyzetet reztk dominlnak. (Br termszetesen bven akad r plda, hogy valamely katona magnfldesribl kirlyi szolglatba szegdtt, vagy fordtva.)
Valjban azonban nem formldhattak vals, jl krlhatrolhat trsadalom-szervezeti egysgg a hatrvd elemek egyazon tpushoz tartozk sem. Nemcsak azrt nem, mert a magnfldesri katonasg egyes csoportjainak – az erdtmnyekben sszevont „udvari npnek”, a sajt birtokaikon l, idnknt fegyverbe szltott „hzoknl lakknak” s a mezvrosokban s falvakban lak paraszt-katonknak – a jogi sttusa s gazdasgi helyzete merben msknt alakult. S nem is csak azrt nem, mert a Bocskai ltal 1606-ban leteleptett hajdk egszen ms kivltsgokkal rendelkeztek, mint a nagybirtok ltal a vgvrak kzti rsekbe teleptett katona-parasztok. A kor forrsai szmos pldval szolglnak arra, hogy a vgvri katonasg – a kapitnytl le egszen a legutols kzkatonig – egyfajta „lelki egysget” alkotott, valjban azonban a hatrvdelmi szervezet e legfontosabb sszetevje is sokkalta inkbb a magyar trsadalom sajtos feladatok elltsra kiklntett reprezentcijnak, semmint egysges rtegnek tekinthet:

Nhny idszakot s nhny – az osztrk rks tartomnyok biztonsga szempontjbl kulcsfontossg – erssget leszmtva ugyanis, a bcsi udvar tulajdonkppen az egsz vdelmi rendszer irnytst a magyar rendisg kezbe engedte t. Az erviszonyokbl kvetkezik, hogy a terleti fkapitnyi tiszteket rendszerint arisztokratk tltttk be – sokszor (mint pldul a Batthyny csald tagjai a dunntlit) szinte rkletesen –, a vrkapitnyok s a tisztikar zme pedig abbl a bene possessitus kznemessgbl kerlt ki, amely a nagybirtok vezet szervitorait, illetve a nemesi vrmegyk tisztviselit is adta. (A Fleken mkd Ngrd, Heves–Kls-Szolnok s Pest–Pilis–Solt alispnjai s szolgabri kzl tbben korbban fleki tisztek voltak.) Ezek – hasonlkppen azokhoz az alacsonyabb rang katonkhoz, akik nemesknt lltak vgvri szolglatba, vagy ennek rvn nyertek nemessget – elssorban nemesnek szmtottak; olyan nemesnek, aki trtnetesen vgvri vitzknt keresi kenyert. Magatartsukat s gondolkodsukat alapveten az uralkod osztlyhoz tartozs rzete hatrozta meg, s ilyenknt szemllte ket a trvnyhozs is: a katonskod nemes ellen, ha bnt kvetett el, egszen msknt kellett eljrni, mint nemtelen trsai ellen.
Annl kevesebb nyomot hagytak a vgvriak felfogsn a katonk tbbsgt kitev parasztsg trekvsei. A katonv lett egykori parasztok nemcsak ruht cserltek gyorsan, hanem szvet is. Az, hogy nemegyszer az elszrmazottak voltak egykori trsaik legbuzgbb nyomorgati, a katonai ntudat leghangosabb kpviseli, arrl tanskodik, hogy varzslatos gyorsasggal hasonultak a befogad kzeg normihoz. Ha teht arrl olvasunk, hogy egy-egy katonakzssg a katonasgba meneklt jobbgyok vdelmre kelt a fldesurakkal szemben, gy abban nem a paraszti, hanem a katonaszolidarits jelt kell ltnunk. Valahogy gy ll teht a helyzet, hogy a katonnak lls sok paraszt szmra biztostotta a felemelkedst anlkl, hogy maga a folyamat a trsadalomszerkezet fellazulsa, „demokratizldsa” irnyba hatott volna.
Trtnetrsunk a vgvri katonasgot – a nemessg s a parasztsg kz keldtt – kztes rtegknt szokta brzolni, jllehet az valjban az uralkod osztly sajtos sttus kiegsztje, meghosszabbtsa volt. Nem feledhetjk ugyanis, hogy a trk kor hatrvd katonasga – primr honvdelmi tevkenysge mellett – a magyar feudalizmus erszakszervezetnek feladatait is elltta. Val igaz, hogy a katonakzssgek gyakorta sszetkzsbe kerltek egyes fldesurakkal s – kivlt – a nemesi vrmegykkel, ezeket az sszetzseket azonban nem a bennk felhalmozdott trsadalmi feszltsgek, hanem a mindennapi; rdekellenttek magyarzzk. (Hasonlnak minsthetk teht azon konfliktusokhoz, amelyek a fldesurak kzt e korban is oly gyakoriak voltak.) Ugyanakkor viszont ntevkenyen is, megbzsra is – buzgn segdkeztek abban, hogy a magyar fldes urak rvnyesthessk fennhatsgukat a hdoltsg magyar s szerb jobbgynpe fltt, s mindig lehetett rjuk szmtani a – e msfl szzadban egybknt ritka – parasztmegmozdulsok leversben is.
Taln nem tlzs azt lltani, hogy a hatrvd magyar katonasg lte s tevkenysge ltalban is az adott magyar trsadalmi struktra egyik legfbb stabilizl tnyezjv vlt. Az, hogy a magyar rendek nemcsak a parasztsggal, hanem a kzponti hatalommal szemben is rendelkeztek sajt – pontosabban szlva: kisajtthat – lland fegyveres ervel, nagyban hozzjrult ahhoz, hogy a magyar rendisg vgl is nem megtpzott, hanem sok tekintetben megnvekedett sllyal kerlt ki a trk kor vrzivataraibl. A dolog pikantrija, hogy pozciit azok vrvel vdelmezte-erstette meg, akiknek alvetettsgben tartsa a rendisg legfontosabb bels „programja” volt, s jelents rszben annak a kzponti hatalomnak a kltsgn, amellyel a magyar rendisg vszzados kemny kzdelmet vvott hatalmi llsai megrzsrt. A trk hbork, majd a Rkczi-szabadsgharc lezrultval e sajtos arculat, bels ellentmondsokat hordoz magyar katonarteg gyorsan eltnt a trsadalom tabljrl. Egyenes kvetkezmnye volt ez annak, hogy msfl szzad alatt sem sikerlt teljesen konszolidldnia s emancipldnia. Leginkbb a lzhoz hasonlthat tnet volt, amely nagyban hozzjrult az t is kivlt kr – a trk hdts – lekzdshez, a betegsg elmltval azonban szksgkpp meg kellett sznnie, klnben maga krostotta volna a szervezetet.
|