//palheidfogel.gportal.hu
//palheidfogel.gportal.hu

„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.” Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:


Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16


 

 

Erm s pajzsom az R, benne bzik
szvem. Zsoltr 28,7

… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti."  Karl Barth

.


Theolgia, Trtnelem, Gradul, Zsoltr


Heidfogel Pl

lelkszi nletrajz - 2015


Csaldi Honlapom:

//heidfogel-domjan.gportal.hu

phfogel@gmail.com

 

 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

www.refzarszam.hu

shopify site analytics
 

Heidelbergi Kt 1563

 

II. HELVT HITVALLS

 

A GENFI EGYHZ KTJA

A GENEVAI Szent Gylekezetnek CATHE- CISMUSSA
 
Avagy A Christus tudomnyban gyermekeket tant  FORMATSKJA 

M.Ttfalusi Kis Mikls ltal 1695 esztend 

A Genfi Egyhz Ktja 1695 Ennek ismertetje.

Klvin Jnos: A Genfi Egyhz Ktja Ppa 1907.
www.leporollak.hu - Nmeth Ferenc munkja

Hermn M. Jnos: A Genfi Kt tja Kolozsvrig

- Fekete Csaba Kt, egyhz,tants 

 

IRTA: Klvin Jnos

 

KLVINRL IRTK

 

Klvin vfordulk

 

KARL BARTH 1886-1968

 

Bib Istvn

 

Biblia - s jszvetsg Prbakiads -

 

Bibliakiadsok, knyvek
Magyar biblikus irodalom

 

Biblia v, vek utn

 

Dr Csehszombathy Lszl
szociolgus 1925-2007

 

OSCAR CULLMANN 1902-1999

 

Egyhzi Zsinatok s Knonjai

 

FORRSMVEK

 

GALSI RPD
Jakab, az r testvre

 

A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...

Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .

E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben,  a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal


2. Evagliumi klvinizmus szerk Galsi rpd Klvin kiad

 

 

Dr GRGEY ETELKA lelkipsztor, ir

 

1. Kzssg az szvetsgben

2. Biblia s liturgia

3. Prtusok s mdek...

4. Isten bolondsga

5. li, li, lama sabaktani?

6. Minden egsz eltrt?

7. Siralmak s kzssg

 

HARGITA PL
reformtus lelkipsztor


Istvndi 1924-1996 Ppa

 

Keresztny filozfia

 

Dr (Kocsi) KISS SNDOR

 

Kommentr 1967 s

 

Dr KUSTR ZOLTN

 

MLIUSZ JUHSZ PTER
1532-1572

 

DR NAGY BARNA

 

Dr PTOR IMRE

 

Dr RAVASZ LSZL pspk

 

SZEGEDI KIS ISTVN


1505 - 1572 REFORMTOR

 

SZENCI MOLNR ALBERT

1574 - 1633

 

Theolgiai irodalom

 

Temetsi beszdek

 

DR TTH KLMN
theolgiai professzor


1917 - 2009

 

DR. TRK ISTVN

 

Dr. VICTOR JNOS (1888-1954)

 

Rgi magyar Irodalom

 

Rgi knyvek s kziratok

 

XX. szzad Trtnelmhez

 

Webem - itt

 

PDF - MP3 - Doc - Odt formtum

 

Teremtsrl

„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a  legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
 
 
- Petrovics Istvn A nndorfehrvri diadal s
elzmnyei

Petrovics Istvn

A nndorfehrvri diadal s elzmnyei

A vrak

A kzpkori Magyar Kirlysg dli hatrt a Duna-Szva sszefolystl keletre szmos fontos erssg vdte. Ezek kzl Nndorfehrvr, Keve, Haram, Pozsezsin, Szentlszlvr, Drank, Orsova s Szrny voltak a legfontosabbak. Az emltett erssgek, amelyek a 15. szzadban kipl n. els vgvrvonal rszt kpeztk - Nndorfehrvr kivtelvel - az Al-Duna bal partjn helyezkedtek el, s kzlk nem egy nagy forgalm folyami tkelt is ellenrztt. Ezek a rvek s a hozzjuk vezet utak, a dolog termszetbl fakadan, nemcsak kereskedelmi, hanem hadszati szempontbl is rendkvl jelentsek voltak.

Az Al-Duna menti vrak, termszetesen, nem egy s ugyanazon idpontban pltek, s a 14-15. szzad sorn nem is tartoztak minden esetben a kirly joghatsga al. Keve s Haram vra pldnak okrt biztosan rpd-kori eredet volt, mi tbb, Haram vrt a magyarok egy ks rmai ngyszgerd maradvnyainak a felhasznlsval ptettk fel. Haram a krassi, Keve kezdetben a kevei, majd a valsznleg 1346 tjn egyestett krass-kevei ispnsg, ksbb pedig a szrnyi bnsg tartozknak szmtott. 1445-ben viszont mindkt vr az erdlyi vajdai s mg szmos egyb tisztsget is visel jlaki Mikls kezn volt. Szentlszl, Pozsezsin s Drank vra, bizonyos korbbi elzmnyek utn, a 15. szzad els felben nyerte el vgs formjt. Az utbbi kt erssg kiptsre Zsigmond 1419. vi al-dunai hadjratt kveten kerlt sor. Ez pedig sszefggtt azzal a tnnyel, hogy a Zsigmond szvetsgesnek szmt havasalfldi fejedelem, reg Mircse (Mircea cel Bǎtrn) 1418-ban meghalt, aminek kvetkeztben fejedelemsge vratlanul kihullott a Magyar Kirlysgot vez vdelmi rendszerbl. Mindkt erssg kirlyi vgvr volt, de pldul 1429 s 1435 kztt, Zsigmond megbzsbl, a nmet lovagrend gyakorolt felettk fennhatsgot. Szentlszlvr komoly erssgg val talaktsra, brmilyen meglep is a tny, 1427/28 teln kerlt sor. A vr srgs megerstse azrt vlt elkerlhetetlenn, mert 1427-ben elhunyt a szintn Zsigmond szvetsgesnek szmt szerb despota, Lazarevics Istvn, akinek galambci vra a trk kezre kerlt. A Galambccal szemkzt, a Duna bal partjn ll Szentlszlvr, Drankhoz s Pozsezsinhez hasonlan, 1429 s 1435 kztt szintn a nmet lovagrend kezn volt, ellenben 1457-ben a Hunyadiak fennhatsga alatt ll kirlyi vrak kztt emltik.

Klnsen rdekes a szban forg dli hatrszakasz kt szls erssgnek, Szrnyvrnak s Nndorfehrvrnak az esete. A Vaskapu kijratnl tallhat Szrnyvr a 13. szzadban ltrehozott szrnyi bnsg eredeti kzpontja volt. A rendkvli stratgiai fontossg, a hajdani Drobetnl a Dunt tvel rmai hd romjainak kzelben emelt, oklevelesen meglepen ksn, csak a 15. szzadban adatolt vr ptsnek idpontja kzelebbrl ismeretlen. Az azonban roppant valszn, hogy a vrat a 14. szzadban a havasalfldi vajdk birtokoltk, s tarts magyar uralom al csak Zsigmond emltett 1419. vi al-dunai hadjrata sorn kerlt. Ettl kezdve kirlyi vgvrnak szmtott s az itteni bn vagy kapitny kormnyzsa al tartozott. 1429 s 1435 kztt Zsigmond ezt az erssget szintn a nmet lovagrendre bzta, de 1457-ben Szrny vra is a Hunyadi Jnos kezn lev kirlyi vrak egyikeknt szerepelt.

A Duna s a Szva sszefolysnl, a Balknt s a Krpt-medenct sszekt fontos kereskedelmi tvonalak csompontjban fekv Nndorfehrvr erssge s vrosa a Honfoglals ta kiemelked szerepet jtszott a magyar trtnelemben, dacra annak, hogy a 10-14. szzadban csak rvid idszakokra tartozott a magyar korona al. Az antik Singidunum terletn a 7-8. szzadban jelentek meg a szlvok, s a vros a 9. szzadban a bolgrok fennhatsga al kerlt, akiktl mai neve (Belgrd/Beograd) is szrmazik. A magyarok a kzpkorban Nndorfehrvrnak neveztk a vrost. Ez az elnevezs hven tkrzte az egykori bolgr uralmat, tudniillik a rgi magyar nyelvben a dunai bolgrokat a nndor nvvel illettk. Az 1018-ban kirobbant bolgr-biznci hborskods sorn Nndorfehrvrt Biznc szerezte meg, s csaknem ktszz vig a fennhatsga alatt is tartotta. A 13. szzad elejtl aztn vltakozva bolgr, magyar, illetve szerb kzen volt a vr s a vros. I. Kroly magyar kirly 1319-ben foglalta el Nndorfehrvrt Uro szerb kirlytl, s az erssg ezt kveten a 14. szzad sorn tbbnyire magyar uralom alatt llott. A Nagy Lajos hallt kvet zrzavaros vekben a lzad Horvtiak kertettk hatalmukba a vrat, amelyet Zsigmond hvei Horvti Jnos bn testvrtl, Lszltl foglaltak vissza. Az akkori harcok sorn megrongldott erssget Lazarevics Istvn szerb despota hozatta rendbe, aki szkhelyt is itt rendezte be. Lazarevics Istvn 1427-ben bekvetkezett halla utn a vr magyar fennhatsg al kerlt, ln kirlyi kapitny llt. Nndorfehrvr ettl kezdve a trk ltal fenyegetett Magyar Kirlysg dli hatra egyik legfontosabb erssgnek szmtott. nmagrt beszl az a tny, hogy Nndorfehrvr vrt az 1456. vi magyar gyzelemmel vgzdtt ostrom utn csak hozzvetleg ht vtizeddel ksbb, 1521-ben tudtk bevenni a szultn hadai.


Az oszmnok elretrse


Az oszmn-trkkkel szembeni fellps a 14. szzad utols vtizedtl vlt ltszksglett a Magyar Kirlysg szmra. A Balkn politikai szttagoltsgt rendkvl gyesen kihasznl trkk ugyanis 1389-ben a Rigmezn megvvott csatban legyztk a szerbeket. Ennek kvetkeztben az tkzetben lett vesztett Lzr kenz utda, Lazarevics Istvn knytelen volt elismerni Szerbiban a trk fennhatsgot. Ez viszont azt jelentette, hogy az Oszmn Birodalom a Magyar Kirlysg kzvetlen szomszdja lett. Ettl az idtl, pontosabban 1390-tl fogva llandsultak a Szerbival hatros dli vidkeken, tbbek kztt az egykori Krass, Keve, Temes s Torontl megyk terletn a zskmnyszerzs cljbl Szerbibl indtott, hatalmas puszttst okoz trk becsapsok. Ezekben az akcikban alapveten a balkni terletekre teleptett trk megszll csapatok vettek rszt, amelyekhez azonban szp szmmal csatlakoztak szerbek is. Zsigmond kirlynak egy 1390-ben kiadott oklevele egyenesen azt lltja, hogy a „gonosz szakadr szerbek” cseles ravaszsggal szvetkeztek a trkkkel, s aztn egyttesen dltk embertelen vadsggal „miknt a kt mlybl eltr mrhetetlen sokasg sskk” az orszgot. A ktsgtelen pusztts ellenre a tlnyomrszt irregulris s nem kimondottan nagy ltszm fosztogat csapatok felett kezdetben tbbszr diadalmaskodtak a macsi s szrnyi bnok, illetve a temesi ispnok vezette magyar seregek. Mivel az Al-Duna mentn elhelyezked erssgek ekkor mg nem alkottak egysges hatrvdelmi vezetet, ezrt a hatrvdelem feladata ebben a rgiban elssorban az emltett tisztsgviselk irnytotta mozg alakulatokra hrult.

A trk elleni fellps azonban nem merlt ki a vdekezsben. Zsigmond s bri ugyanis mr 1389 szn, valamint az azt kvet vekben is tbbszr vezettek tmad jelleg hadjratokat Szerbiba. Ez egyrtelmen arra utal, hogy Zsigmond a kezdetektl fogva komolyan vette a trk veszlyt, br annak igazi termszett valsznleg nem ismerte fel.

Zsigmond elszr az Al-Duna jobb partjn kialaktott magyar hatrvezet kiszlestsre gondolt. A magyar kirly Csesztin s Boracs vrakat ugyan mg 1389 szn, a rigmezei csatt kveten elfoglalta a szerbektl, tovbb Sri Lszl temesi ispn, valamint Pernyi Mikls szrnyi bn csapatai 1390-ben a branicsevi kerletben szintn diadalmaskodtak a trkk felett, m ezek a sikerek csak tmeneti jellegnek bizonyultak. Ne feledjk ugyanis, hogy mg 1389 szn a trkk kezre kerlt a szerbiai Galambc, s hamarosan a Duna msik partjn lev Orsova is. A magyarok szmra sikert csupn az jelentett, hogy havasalfldi segtsggel 1395 nyarn el tudtk foglalni a Duna bal partjn fekv Kisnikpoly vrt. Ezzel fontos hdfllshoz jutottak, hiszen a kzpkori bolgr fvros, Tirnovo 1393. vi eleste utn Bulgriban is a szultn lett az r.

Zsigmond 1396-ban dnt lpsre sznta el magt: gondos diplomciai s katonai elkszts utn jelents klfldi katonai segtsget is ignybe vve tmad hadjrattal prblta meg egyszer s mindenkorra kiszortani a trkt Eurpbl. A keresztes had azonban a bulgriai Nikpoly mellett megsemmist veresget szenvedett. Magyarorszg szerencsjre az oszmnok messze nem hasznltk ki a gyzelem nyjtotta kedvez lehetsget: I. Bajezid szultn inkbb kiszsiai hdtsait igyekezett nvelni. Itt viszont hamarosan sszetkzsbe kerlt a mongol nagyhatalom feltmasztjval, Tamerlnnal (Timur Lenkkel), aki az 1402-ben Ankara mellett megvvott csatban tnkreverte Bajezid seregt.

Zsigmondnak a Trk Birodalom tmeneti hanyatlsa ellenre is r kellett dbbennie arra, hogy a nikpolyi kudarc utn Magyarorszg szmra mr nem a tmads, hanem a vdekezs a f krds. Clja az volt, hogy magyar fennhatsg al vonja Bosznit, Szerbit s Havasalfldet, amelyek tkzllamok formjban alkalmasak lettek volna az alapveten II. Murd szultn uralkodsa alatt (1421-1451) ismtelten felersd trk terjeszkeds feltartztatsra. Zsigmond az emltett balkni llamok uralkodit gy igyekezett rdekeltt tenni a trk elleni harcokban, hogy tekintlyes birtokokat adomnyozott nekik. A magyar uralkod gy nemcsak szvetsgesekre tett szert, akik persze nem minden esetben maradtak hek hozz, hanem fontos idegen orszgbeli vrak is a kezre jutottak, amelyek kzl tbb, beplve a dli vgvrvonalba, ksbb komoly szerepet jtszott Magyarorszg hatrnak vdelmben. Ez az elgondols volt a lnyege a Lazarevics Istvn szerb despotval kttt 1426. vi tatai egyezmnynek is. Ez a szerzds tbbek kztt azt tartalmazta, hogy Lazarevics halla utn Zsigmondra szll 17 kisebb-nagyobb Duna menti vr, kztk a rendkvli stratgiai fontossg Nndorfehrvr s Galambc erssge is. Ezltal a magyarok katonai szemponbl igen elnys helyzetbe kerltek volna Szerbiban, amihez mg hozztehetjk azt is, hogy gy a Drina-Szva torkolattl a Duna-Morava torkolatig hzd vgvrsor megteremthette volna az egysges magyar dli vgvrrendszer alapjait is.

A szerb despota 1427 jliusban hunyt el. Zsigmond, aki az 1426 decembere s az 1428 novembere kztti idszakban a dli hatron tartzkodott, ahol az jabb trk tmadsok, illetve az oszmnok ellen hossz ideig roppant sikeresen harcol Ozorai Pipo temesi ispn halla miatt egybknt is kritikus helyzet alakult ki, tstnt lpseket tett Nndorfehrvr s Galambc megszerzse rdekben. m hamarosan r kellett dbbennie, hogy az j szerb despota, Brankovics Gyrgy, akit a tatai szerzdsben Lazarevics utdjul ismert el, vonakodik tadni az egyezmnyben szerepl vrakat. Nndorfehrvrral egytt 16 erssget - igaz, ezek nagy rszt az azonnali trk ellentmads kvetkeztben csak tmeneti idre - mgis viszonylag knnyen megszerzett Zsigmond, m Galambc vrnagyval sehogy sem boldogult. A vrnagy ugyanis 12 000 aranyat kvetelt Zsigmondtl Galambcrt cserbe. Amint azonban kiderlt, hogy a magyar kirly nem hajland fizetni, a vrnagy a trk kezre juttatta az erssget.

1428 tavaszn jelents, br nem tlzottan nagy szm magyar sereg gylt ssze Galambc elfoglalsra. A nvlegesen a kirly, tnylegesen pedig a nagy tekintlynek rvend temesi ispn, Rozgonyi Istvn vezetse alatt ll magyar sereghez a Zsigmond szvetsgeseinek szmt Witold litvn nagyfejedelem, illetve Dan havasalfldi vajda jvoltbl litvn s romn segdcsapatok is csatlakoztak. A sereg sszltszma 20 000 f krl mozoghatott. Az htott gyzelem azonban elmaradt, tudniillik amikor a kirlyi sereg a vgs, mindent eldnt rohamra kszlt a tbb helyen omladoz fal erssg ellen, egy nagy ltszm had ln vratlanul megjelent maga a szultn. Zsigmond nem mert harcba bocstkozni a tbbszrs tlerben lev trk sereggel, inkbb fegyversznetet ajnlott. Ezt a szultn el is fogadta. A fegyversznet rtelmben Galambc tovbbra is trk kzen maradt, a magyar sereg viszont bntatlanul tkelhetett volna a Duna bal partjra. A trkk azonban nem tartottk meg a szabad elvonuls grett, hanem rtmadtak a Dunn tkel kirlyi hadra, risi zrzavart okozva ezzel a magyarok krben. A Dunn pnikszeren tkel magyar sereg szerencsre nem szenvedett slyos vesztesget, s magnak Zsigmondnak sem esett baja, pedig lete a menekls kzben komoly veszlybe kerlt.

A galambci kudarcot kveten Zsigmond kirly szemlyesen mr nem fordult meg tbb a dli vgeken. Ettl fogva a legfontosabb clkitzsnek a huszitizmus elfojtst s a cseh trn megszerzst tekintette, de azrt a trk veszlyrl sem feledkezett meg. Trgyalsokat folytatott a Nmet Lovagrenddel, s mr 1429-ben elrte, hogy a lovagok magukra vllaljk a Szrny s Haram kzti magyar vgvrak vdelmt. A trkk azonban 1432 vgn olyan slyos veresget mrtek a Nmet Lovagrendre, hogy a nagymester visszavonta megmaradt vitzeit a szban forg rgibl. Zsigmondnak teht j megoldst kellett tallnia. gy gondolta, az lesz a legszerencssebb, ha egy kzben sszpontostja a Szrnytl az Adriai-tengerig terjed vgvrrendszert. Ennek megvalstsa rdekben 1429-ben a korulai szrmazs Tallci Matkt lltotta Keve s Nndorfehrvr lre, majd a kvetkez vekben fokozatosan rbzta az egsz dli vdvonal kormnyzst. Matk s testv
rei, Frank, Pter s Jnos Zsigmond hallakor csaknem flszz vgvrat felgyeltek, amelyek fenntartsra megkaptk az uralkodtl a kirlyi sjvedelmet, idnknt a kamarahasznt is, valamint a szndkosan betltetlenl hagyott dlvidki fpapi javadalmak – a kalocsai rseksg, a zgrbi s a csandi pspksg, a vrnai johannita perjelsg – sszes bevteleit. A Tallci-fivrek, akik nemcsak kivl katonk, hanem remek pnzgyi szakemberek is voltak, hathatsan gondoskodtak a dli hatr vdelmrl - miknt ezt Nndorfehrvr 1440. vi sikeres megtartsa is bizonytja. A 15. szzad derekn a Tallciak mellett a trkellenes harcok msik kimagasl alakja Hunyadi Jnos volt.


A trkver hadvezr: Hunyadi Jnos


Hunyadi Jnos egyszer lovagknt kezdte a plyafutst. Atyja, a Havasalfldrl Magyarorszgra meneklt Vojk Zsigmond kirly udvari lovagja volt, akitl, rdemei fejben, 1409-ben kapta meg Hunyadvr, vagyis a ksbbi Vajdahunyad falut, amely a csald nvadja lett. Hunyadi Jnos fiatal korban klnbz nagyuraknl szolglt. Egyikk jlaki Istvn macsi bn volt, annak a Miklsnak a btyja, akihez Hunyadit lete vgig tart bartsg s szvetsg fzte. jlaki halla utn Hunyadi Zsigmond kirly szolglatba llt, akit Itliba s Csehorszgba is elksrt, ahol elsajttotta a seregszervezs s a hadvisels legkorszerbb mdszereit. Hazatrte utn a trktl fenyegetett dli vgeken talljuk. Itt Tallci Frank szrnyi bn oldaln vitzkedett, mgpedig oly sikeresen, hogy Zsigmond utda, Albert kirly 1439-ben szrnyi bnnak nevezte ki. Plyja abban a polgrhbors idszakban velt meredeken felfel, amely Albert halla utn alakult ki a Magyar Kirlysgban. A trnutdls krdse ugyanis vgzetesen megosztotta az orszgot: az udvar hvei az zvegy kirlyn, Erzsbet krl csoportosultak, aki hamarosan megszletend gyermeke, a ksbbi V. Lszl szmra szerette volna megszerezni a koront, a „nemzeti” prt viszont a Jagell csaldbl szrmaz III. Ulszl lengyel kirlyt hvta meg a trnra. Hunyadi 1440-ben Ulszl tborhoz csatlakozott, s a kvetkez v elejn jlaki Mikls macsi bnnal Btaszknl tnkreverte Erzsbet kirlyn dlvidki hveinek seregt, majd hamarosan a Tisztl keletre es orszgrszt is megtiszttotta Ulszl ellenfeleitl. Ulszl jutalmul Hunyadit s jlakit tette meg erdlyi vajdv, a szkelyek s szmos megye ispnjv, tovbb rjuk bzta Temesvr, Nndorfehrvr, valamint az egsz dli vgvrrendszer vdelmt. Mg jlaki a Tisztl nyugatra ptette ki a maga hatalmi krzett, addig Hunyadi az orszg keleti felben rendezkedett be. Uralmnak alapjt csaldi birtokai mellett azok a kirlyi vrak jelentettk, amelyeket hivatalba lpsekor, vagyis 1441-ben szerzett meg pro honore, vagyis tisztsg fejben. Mivel Hunyadi rendkvl nagyra tr ember volt, javait minden elkpzelhet mdon igyekezett gyaraptani. A vradi bkekts kapcsn Brankovics Gyrgytl 1444-ben mg a szerb despotk rendkvl gazdag magyarorszgi uradalmait (Debrecen, Szatmrnmeti, Munkcs, Nagybnya, Vilgosvr stb.) is megszerezte. Ez nmi magyarzattal szolgl abban a tekintetben, hogy a msodik rigmezei csata (1448) utn Brankovics mirt ejtette foglyul s zsarolta meg Hunyadit. Ami viszont alapveten megklnbztette Hunyadit a kortrsaitl, az az volt, hogy hazja vdelmt letcljnak tekintette s roppant birtokait a trk elleni harc szolglatba lltotta. Szksg is volt erre, hiszen az oszmn tmadsok a polgrhbor idszakban sem szneteltek.

Hunyadi fellpse viszont hamarosan fordulatot hozott a trk-magyar harcokban. Mr 1441-ben betrt Szerbiba, s megfutamtotta a szendri bget, a kvetkez vben pedig Gyulafehrvr mellett, illetve a Jalomica fels folysnl aratott gyzelmet az oszmnok felett. 1443 szn Hunyadi Ulszl kirllyal egy tekintlyes magyar had ln egszen Szfiig nyomult, s csak a zord idjrs miatt trt vissza a kvetkez v janurjban Nndorfehrvrra. A hrom hnapig tart „hossz hadjrat” Eurpa-szerte ismert hss tette Hunyadit, akit a ppa egy keresztes hadjrat vezetsre akart megnyerni. A Szentatya irnytsval ltrejtt nemzetkzi koalci clja a Balkn-flsziget egsznek visszahdtsa volt, hisz a „hossz hadjratban” elrt sorozatos gyzelmek azt a remnyt keltettk, hogy a trkt ki lehet zni Eurpbl. II. Murd szultn, akit ek¬kor Anatlia terletn is hbor fe¬nyegetett, annyira megrettent a kialakult j helyzettl, hogy rendkvl elnys felttelek mellett bkt ajnlott Ulszl kirlynak. gy ktttk meg azt a bkt, ami „szegedi” bke nven vlt ismertt, br ma inkbb – a ratifikls helysznrl – vradi bkeknt emltik a szakemberek. Ennek rtelmben II. Murd arra vllalt ktelezettsget, hogy kirti Szerbit, 100 ezer arany hadisarcot fizet a magyar uralkodnak s hbor esetn 30 000 fegyverest bocst Ulszl rendelkezsre. Ez a hihetetlenl kedvez bke azonban meghistotta volna a tervezett keresztes hadjratot, ezrt Cesarini Julian ppai legtus rvette a magyar uralkodt annak megszegsre. A kierszakolt hadjrat azonban csfos kudarccal vgzdtt: a szultn 1444. november 10-n Vrnnl megsemmist csapst mrt a keresztny seregre. Az tkzetben maga az uralkod s Cesarini is lett vesztette. Hunyadi ugyan nem esett el, m a menekl hadvezrt Vlad havasalfldi vajda foglyul ejtette.
A fogsgbl szabadult Hunyadit az orszggyls 1445-ben a ht fkapitny egyikv, a kvetkez vben pedig az orszg kormnyzjv vlasztotta. Hunyadi kormnyzknt is a kzponti hatalom erstsre s a kirlysg dli hatrnak biztostsra trekedett. 1448-ban jabb dli hadjratra indult, m a rigmezei tkzetben slyos veresget szenvedett. Ebben szerepet jtszott Brankovics Gyrgy rulsa is, aki radsul a csata utn foglyul ejtette Hunyadit, s csak megalz felttelek mellett volt hajland szabadon bocstani t. Hunyadi az 1452-53. vi orszggylsen lemondott a kormnyzsgrl, de fkapitnyi tisztt s a temesi ispnsgot megtartotta. A bels hatalmi csatrozsok, valamint Konstantinpoly eleste ellenre is volt mg ereje Hunyadinak tmad hadjratot indtani: 1454-ben behatolt Szerbiba s Kruevacnl tnkreverte Feriz bg ers seregt. Vrna s Rigmez utn vgre ismt gyztek a magyar fegyverek, s forgatik diadalittasan vonulhattak vissza Nndorfehrvrra. A szultn visszacsapsa azonban nem kslekedett sokig: II. Mehmed 1455 tavaszn megrohanta Szerbit, s slyos harcok rn visszafoglalta az 1444-ben kirtett Novo Brdot. Egy msik trk sereg Bosznia dli rszrl, nagyjbl ugyanekkor, Szlavniba ttt, s mg Zgrbot is ostrom al vette. A viharfelhk teht feltntek az gen…


Nndorfehrvr – 1456


Egsz Eurpban rettenetet keltett Konstantinpoly 1453. vi eleste. Ktsgtelennek ltszott, hogy II. (Hdt) Mehmed (1451-1481), a rendkvl ambicizus szultn, hamarosan teljes haderejvel a keresztny Nyugat ellen fordul. Ezt az radatot a trk tjba es els szmottev akadly, a bels nehzsgekkel kszkd Magyar Kirlysg egymagban nem volt kpes feltartztatni. Nyilvnval volt: a szultn hadai ellen ltalnos eurpai sszefogsra lenne szksg.

Magyarorszg elssorban a kzvetlen szomszdtl, a Nmet Birodalomtl, valamint a Ppasgtl vrhatott segtsget, fkpp miutn 1448-ban vget rt e kt ers hatalom kztt a viszlykods. A birodalmi gylsek (1454: Regensburg, Frankfurt; 1455: Bcsjhely) foglalkoztak is a trk krdssel, de tlk Magyarorszg vagy egyltaln nem, vagy csak nagyon ksve kapott segtsget. Szvetsgesknt jhettek volna szmba a Balkn-flsziget keresztny npei is, de kzttk a magyarok – terjeszkedsi trekvseik miatt – nemigen voltak npszerek. Kzben az oszmnok a balkni npek szemben ellenllhatatlan hdtkk vltak, akikkel szemben a magyaroktl nem remlhettek hathats vdelmet. A felekezeti viszlykodsrl sem feledkezhetnk meg: a balkni npek ortodoxok voltak, Magyarorszg ellenben a nyugati keresztnysghez tartozott.
Egy halvny remnysugr azrt mgis felcsillant: a katolikus vilg feje, III. Calixtus ppa ugyanis trezte a fenyeget trk veszlyt. Ezt bizonytja, hogy szmos olyan intzkedst hozott, amelyek azt a clt szolgltk, hogy elteremtsk egy trkellenes hadjrat anyagi fedezett. Ezen kvl a Szentatya tbb eurpai uralkodval trgyalt, s a Nmet Birodalom, Lengyelorszg, valamint Magyarorszg terletre legtusokat nevezett ki, hogy azok ott nkntes keresztes csapatokat toborozzanak.

gy kelt tra 1455 szn Juan Carvajal bboros, akinek legnagyobb rdemeknt azt tarthatjuk szmon, hogy egy idre elsimtotta a magyarok kztt dl torzsalkodst, s Hunyadi Jnost kibktette az ers fri csoportot maga mgtt tud Cillei Ulrik grffal. Carvajal srget szavra 1456 februrjban Budra rkezett az orszg dli rszrl az a Kapisztrn Jnos, akit az 1455. vi bcsjhelyi birodalmi gylsen hvtak meg a magyarok avgett, hogy hittrt tevkenysget folytasson elssorban a romn jobbgyok s a dlvidki parasztok kztt. Kapisztrn e megbzatsa hamarosan megvltozott: re hrult a keresztesek toborzsa. Carvajal Budn tzte Kapisztrn mellre a keresztet. De vajon ki volt ez az akkor mr eurpai hr - ma azonban leginkbb csak nvrl ismert – Kapisztrn Jnos?

A npolyi kirlysghoz tartoz Capestranoban szletett 1386-ban, aminek ppen az idn emlkezhetnk meg a 620. vforduljrl. Kapisztrn 1416-ban lpett be Szent Ferenc rendjbe, s 1439-ben „comissarius”-knt mr rendszablyozta meg a szentfldi ferenceseket. Azt is tudjuk rla tovbb, hogy hittrtknt megfordult Itliban, Burgundiban, Franciaorszgban s Flandriban. 1451 utn Kzp-Eurpban tnt fel, ahol eleinte elssorban a huszitizmus ellen kzdtt. Lengyelorszgban s Morvaorszgban viszont a zsidk ellen lpett fel. Kzlk sokat mglyra kldtt: csupn Boroszlban, a mai Wrocawban 41 ember lelte gy a hallt.

Magyarorszgon eleinte az ortodox valls hveit ldzte, s mindent elkvetett annak rdekben, hogy megtrtse ket. Ezt az llspontot csak a nndorfehrvri ostrom napjaiban vltoztatta meg: „a rcokat, a szakadrokat, az olhokat, a zsidkat, az eretnekeket vagy a pognyokat – ha ezen a nehz idben velnk akarnak harcolni – bartilag fogadjuk. Most a trk ellen kell harcolnunk.”

Kapisztrn a magyar ferencesek egy kis csoportjval prilisban indult el Budrl, hogy tbb mint kt hnapon t Baranya, Bcs, Bodrog s Csand megyben kereszteseket toborozzon. Kivl sznok s fanatizlni tud egynisg volt. Nem csoda, hogy tmegesen csatlakoztak hozz a szegnyek. ket – mivel szlfldjket fltettk – klnben is knnyen szltotta hadba a trk ellen.

A keresztesek toborzsa s llomsoztatsa dolgban Hunyadi Jnos szksgesnek ltta, hogy minl szorosabban egyttmkdjn Kapisztrnnal. A bart mr jlius legelejn elvitt egy kisebb keresztes csapatot Nndorfehrvrra, majd onnan a mai jvidk rszt kpez Ptervradnak vette az tjt. Ott Hunyadival megbeszlte a tovbbi teendket. Ekzben a keresztesek zme e kt vros kztt, a Nndorfehrvrtl hozzvetleg flszz kilomternyire, a Duna jobb partjn elterl Szalnkemnnl gylekezett. A hadba szllsuk azonban elhzdott, aminek kvetkeztben Hunyadi s Kapisztrn serege kvl rekedt az ostromlott vron! A legvatosabb becsls alapjn is 70 000 ezer fre rg trk had tudniillik jlius 3-ra flkrben krlvette Nndorfehrvrt, amelynek erssgt Hunyadi Jnos sgora, Szilgyi Mihly s jlaki vrnagya, Geszti Jnos vezetsvel 5000 ember vdett. A Duna jobb partjn letboroz oszmnok fellltottk a lvegeket: a knnyebb, n. tbori tzrsget nem szmtva, 27 risi gy s 7 hatalmas mozsr nzett farkasszemet a vdkkel, a trk flotta pedig a vr fltt elzrta a Dunt. Nem lehet nem szrevenni, hogy II. Mehmednek klns gondja volt a Konstantinpoly elfoglalsnl oly sikeresnek bizonyult tzrsg felszerelsre. Komoly pnzt s energit lt abba, hogy egsz Eurpbl a Balknra csbtsa az gyntshez s a lvegek kezelshez rt szakembereket. Jl mutatja ezt az a tny is, hogy a nehz ostromgykat nem is trkk, hanem szinte kizrlag nmetek s olaszok kezeltk.

II. Mehmed haditerve a kvetkez volt: egyrszt ki akarta heztetni a vdket, msrszt meg gyival le akarta rombolni az erssg falait, hogy azutn egy dnt rohamban mr szinte nylt terepen tkzhessen meg a vdk egyre kisebbre fogy seregvel. Az addig sikert sikerre halmoz szultn – nyomaszt tlereje tudatban – roppant magabiztos volt, br jl emlkezhetett arra, hogy atyjnak, II. Murdnak 1440-ben tbb hnapos ostrom utn sem sikerlt bevennie a Tallci Jnos vrnai perjel ltal vdett Nndorfehrvrt. Bizonytalansgra adhatott volna okot az is, hogy a Nndorfehrvr elleni felvonuls kzben II. Mehmed nem tudta elfoglalni a szintn a Duna partjn fekv Szendrt. Brankovics Gyrgy szerb despota ugyan mr korbban Magyarorszgra meneklt innen, m a htrahagyott rsg vitzl ellenllt. A szultn pr nap utn letett Szendr bevtelrl, s – mintha mi sem trtnt volna - tovbb vonult f clja, Nndorfehrvr fel. II. Mehmedet, gy ltszik, az sem nyugtalantotta klnsebben, hogy Hunyadi Jnos 10-12 000 fnyi serege a kzelben gylekezett. Mindezek ellenre – vagy taln ppen ezrt? – a szultn nem engedlyezte, hogy a Duna bal partjn bevessk a rumliai hadtestet. Az elbizakodott II. Mehmed e dntsvel gyakorlatilag megfosztotta a foly bal partjt ellenrz, 200 jl felszerelt hajbl ll trk flottt a szrazfldi tmogatstl. Ezt hasznlta ki j taktikai rzkkel Hunyadi, aki a krnyk szerb sajksainak segtsgvel dereglyket veznyelt a trk hajk ellen. Hunyadi a szrazfldrl fedezte a hadmozdulatban rsztvev sajksokat, akik – a Szilgyi Mihly ltal a vrbl kikldtt naszdosokkal - jlius 14-n kt tz kz szortottk a szultn hajhadt, majd dz kzdelem kzepette ttrtk azt.

A vzi gyzelemmel a magyarok felszaktottk a Nndorfehrvr krli ostromzrat, aminek kvetkeztben a felment had most mr klnsebb akadly nlkl nyomulhatott elre egszen a vrig. Szilgyi Mihly megfogyatkozott vdserege gy jcskn megersdtt a Hunyadi vezette regulris csapatokkal, amelyekhez idkzben Krgyi Jnos macsi bn pr ezer fnyi harcedzett lovasbl ll fri bandriuma is csatlakozott. Az sem mellkes krlmny, hogy Kapisztrnnak is tbbszr sikerlt keresztesekbl ll erstst bevinni a vrba. A keresztesek zme azonban tartalkknt a Zimony alatti tborhelyen maradt.

Az ostrom ekzben tovbb folytatdott. A trk jlius 21-n, amikor a falak a szntelen gyzstl mr romhalmazz vltak, ltalnos tmadst indtott. A harmadik rohamban, amelyet maga a szultn irnytott, a tmadk elleptk a vrost, s tbben a fellegvr falaira is felkapaszkodtak. Egsz jjel folyt az ldkl kzdelem. Az egyre frad vdk azonban jfent erre kaptak, amikor a vrfokon imdkoz egyik szerzetesben az ltaluk rajongsig szeretett Kapisztrnt vltk felfedezni. A ltvny teljesen fanatizlta ket: szinte eszelsen vetettk magukat ostromlkra. Egyikk, a Vas megybl szrmaz, s a vrnai csatamezt is megjrt Dugovics Titusz, miutn szrevette, hogy egy janicsr kitzte a prfta zld zszlajt a vr tornyra, megragadta ellenfelt s magval rntotta a mlybe. Az nfelldoz hsiessg e megrendt pldja lelket nttt vdkbe, viszont teljesen megzavarta az ostromlkat, akiket vgl hajnalban sikerlt egy Zimonybl thozott, pihent keresztes csapat segtsgvel visszanyomni a fellegvr falai all.

A slyos vesztesgek s a katonk kimerltsge miatt Hunyadi nem gondolhatott kitrsre. A keresztesek viszont gtek a harci vgytl, s jlius 22-n a szigor parancs ellenre is megtmadtk a trkket. A csetepatbl hossz, vlsgos kzdelem bontakozott ki. A harcot a vrbl kiront sereg dnttte el a keresztesek javra: Hunyadi elfoglalta a fedezet nlkl hagyott trk gykat, s a szultn csapatai ellen fordtotta azokat. A kt tz kz szorult trkk meneklsre knyszerltek. A teljes veresgtl vgl az a 4000 szphi mentette meg a szultnt, akik nfelldoz mdon beavatkoztak a harcba.

A trkk vesztesge igen szmottev volt: legalbb 25-30 000 ember lelte hallt az ostromlk kzl Nndorfehrvrnl, s elpusztult a szultn tzrsge is. A keresztnyek kzl is sokan elestek. A tllk tekintlyes rszt pedig az idkzben kitrt pestisjrvny ragadta el, amely mg Hunyadi lett sem kmlte meg. A rettenthetetlen trkver hs 1456. augusztus 11-n vett rk bcst az rnykvilgtl. Utols gynst zimonyi beteggynl hsges fegyvertrsa, Kapisztrn Jnos hallgatta meg.

A hozzvetleg 10-12 ezres regulris (vagyis: kpzett) katonbl s 30-35 ezer fnyi, a fegyverforgatsban kevsb jrtas keresztesbl verbuvldott keresztny had teht vgl megfutamtotta a muzulmnok seregt, m arra, hogy a gyzelmet igazn kihasznljk, azaz, hogy a trkt ldzzk s megsemmistsk - ugyangy, mint a ksbbiek sorn mg nhnyszor - nem kerlt sor. Ezt nemcsak Hunyadi vratlan halla akadlyozta meg, hanem az is, hogy nem volt a feladat vgrehajtsra alkalmas erej regulris had. A belviszlyoktl is meggyenglt Magyarorszg kptelen volt ilyen sereget killtani, klorszgbl pedig csupn a fegyverforgatsban kevss jrtas keresztesek rkeztek, k is jval az ostrom utn.

A sors klns fintora, hogy a vilgraszl diadal utn nem sokkal az ostrom kt kiemelked alakja is eltvozott az lk sorbl. Kapisztrn ugyanis mr nem sokkal Hunyadi megbetegedse utn, augusztus 6-n ersen belzasodott. A pestist ugyan nem kapta el, de az ostrom alatt a szervezete a sok megprbltatstl teljesen legyenglt, s korbbi betegsgei is kijultak. m mg ekkor is a trk elleni kzdelem kttte le maradk erejt. Hunyadi kiprblt szvetsgest, jlaki Miklst szerette volna megnyerni a jvend hadjrat vezetjnek, s hogy beszlhessen vele, Mikls vajda vrosba, a Duna mellett fekv jlakra igyekezett. Oktber 23-n - szinte pontosan a nndorfehrvri diadal hrom hnapos forduljn - hossz szenveds utn az itteni ferences kolostorban rte a hall. A beteggyhoz gylt emberek egyre tbb csodattelrl szmoltak be, amit a haldoklhoz intzett knyrgseiknek tulajdontottak. A csodk Kapisztrn halla utn is folytatdtak, m ekkor mr az jlaki templomban kialaktott srhely krl, ahov Mikls vajda temettette el a szent let bartot. Nyughelyt ezrvel kerestk fel a zarndokok, s betegek, nyomorkok, haldoklk szzai talltak ott – lltlag – gygyulst. Szentt avatsra azonban meglepen ksn, csaknem hrom vszzaddal a halla utn, egszen pontosan 1724-ben kerlt sor.

S ha mr a csodknl s csods esemnyeknl tartunk, akkor felttlen meg kell emltennk, hogy 1456. jnius 3-a jjeltl csaknem egy teljes hnapon t egy hatalmas stks vilgtott az gen. S mivel az stks csvja fenyegeten kelet fel mutatott, ebbl az gi jelbl - az adott krlmnyek kzepette – mindenki azt olvasta ki, hogy kelet fell iszonyatos veszedelem leselkedik a nyugati keresztny vilgra. Ebben, az izgalmaktl felkorbcsolt lgkrben adta ki III. Calixtus ppa a Bulla oratorium nven ismertt vlt bullt, amelyben elrendelte: minden igaz keresztny mondjon imt az stks kpben megjelent rdg s a pogny trk ellen. Azt is meghagyta tovbb, hogy az addig szoksos reggeli s esti haragsz kztt „dltjban hromszor kongassk meg a harangokat.” A dli harangsz a ppa eredeti szndka szerint teht nem jelentett tbbet, mint azt, hogy a hvk imikkal segtsk a trk ellen harcolkat. A nndorfehrvri gyzelem azonban korriglta az eredeti jelentst s rtelmezst. Ebben vletlen esemnyek is szerepet jtszottak. Bcsbe, pldnak okrt, csaknem egyidejleg rkezett meg a Bulla oratorium s nndorfehrvri diadal hre, mshol viszont Hunyadi s a keresztesek gyzelmrl rtesltek elbb. Mindez arra ksztette a ppt, hogy mdostson korbbi bulljn. A Szentatya az j bullban mr arrl rt, hogy - mivel Isten gyzelemre segtette a keresztnyek fegyvereit - a dli harangsz alatt elmondott knyrgsek egyben a hlaads imi is legyenek. Vgl III. Calixtus kifejezetten a nndorfehrvri gyzelem emlkre is hozott egy rendelkezst, mgpedig a hr vtelnek els vforduljn, azaz 1457. augusztus 6-n, amelyben ezt a napot, vagyis az r sznevltozsnak napjt, az egsz keresztny vilgban nnepp tette. gy alakult t lassacskn az eredetileg knyrgsre szlt harangsz a gyzelemrt val hlaads harangszavv.

Epilgus

Nem kvnvn a 14-15. szzadi trk-magyar viszony minden rezdlst nyomon kvetni, e helytt csupn arra szeretnnk mg utalni, hogy Hunyadi Mtys fejezte be a Zsigmond kirly ltal elkezdett dli vgvrrendszer kiptst. A 15. szzad msodik felre ltrejtt vgvrrendszer gyakorlatilag kt prhuzamos vgvrvonalat jelentett. A msodik hozzvetleg 50-150 km-rel beljebb helyezkedett el, mint az els, s Karnsebes, Lugos, Temesvr, a szermsgi vrak, Ptervrad, Banja Luka valamint Bihcs tartoztak hozz. A msodik vonal vrai kzl tbb magnkzen volt, m ezek urait pnzbeli tmogatsban rszestette a kincstr, gy igyekezvn enyhteni a katonatarts terhn. A msodik vonal vrai szksg esetn segteni tudtk az elsben levket, s termszetesen az a feladat is rjuk hrult, hogy az els vonalon tszivrgott ellensget feltartztassk. Ktsgtelen, hogy a msodik vdvonal egyik legfontosabb erssge Temesvr volt. Az itteni vrban szkel temesi ispnok mr a 14. szzad vgtl dnt szerepet jtszottak a trk elleni hadjratokban. Ebbl fakadan hatskrk szembeszk mdon megntt. A 15. szzad elejn Ozorai Pipo pldul temesi ispnknt fennhatsgot gyakorolt Csand, Arad, Keve, Krass, Zarnd s Csongrd megyk felett is, s hozzvetleg 15-20 kirlyi vr tartozott az igazgatsa al. Br Ozorai hallakor Zsigmond, valsznleg hatalmi-politikai okok miatt, megszntette a temesi ispn kivteles hatskrt, az hamar bebizonyosodott, hogy az egyre fenyegetbb vl trk veszly miatt szksg van a hatalmi koncentrcira. Ezrt 1441-ben, miknt ezt Hunyadi Jnos s jlaki Mikls tevkenysge mutatja, ismt megvalsult a dlkeleti orszgrsz egysges kormnyzsa. Ugyancsak Temesvr szolglt az Als-rszek fkapitnynak rezidencijul. Ezt a - valsznleg 1478-ban ltrehozott - tisztsget, amelyet elsknt Kinizsi Pl viselt, szintn a temesi ispnok tltttk be. Az Als-rszek fkapitnynak jogkre egybknt a dlvidki megyken kvl az Al-Duna s a Szva menti bnsgokra (Szrny, Nndorfehrvr, Szabcs, Szrebernik) is kiterjedt. Ez a remekl kigondolt s kiptett, 1479 utn nyugati s keleti rszre oszl vgvri rendszer, amely a fparancsnokok ltal kormnyzott htorszgot is bevonta a vdelembe, kzel fl vszzadig biztostotta a Magyar Kirlysg dli rsznek a vdelmt.

1521 nyarn azonban vgzetes esemny trtnt. Olh Balzs vicebn augusztus 28-n, ngyhetes hsies ellenlls utn, szabad elvonuls fejben feladni knyszerlt Nndorfehrvr vrt. Ezzel megroppant az els vdvonal. Az ekkor keletkezett rst a ksbbiek sorn nem sikerlt betmni, s a trk seregek hamarosan mr az orszg belseje fel nyomulhattak. t vvel ksbb, Nndorfehrvr elestnek gyakorlatilag napra pontos vforduljn, a szultn hadai Mohcsnl msfl-kt ra leforgsa alatt tnkrevertk a Magyar Kirlysg 25 ezer fnyi seregt. Az tkzetben tzezernl is tbb harcos esett el a kirly katoni kzl, s lett vesztette ht fpap, valamint szmos fr is. A csatbl val menekls kzben a megradt Csele-patak vizbe fulladt az orszg ifj uralkodja, II. Lajos is. A mohcsi veresgnek s a kirly hallnak tragikus kvetkezmnyei lettek. A trk eltt immr nem ltezett vgrvnyesen lekzdhetetlen akadly: a kirlyi sereg megsemmislt, a ketts kirlyvlaszts kvetkeztben az orszg megosztott vlt, az letben maradt furak pedig leginkbb sajt javaik vdelmvel, esetleg gyaraptsval voltak elfoglalva. Ennek rdekben mg a gyakori prtvltoztatstl sem riadtak vissza.


Dr. Petrovics Istvn

Szegedi Tudomnyegyetem

 

Kedves Lajos!

Lttam, hogy a jvoltodbl megemlkezs trtnt a nndorfehrvri diadal kapcsn a Magyar Barti Kzssg lapjban. n most hetekig tvol voltam Szegedtl, gyhogy csak most tudom jelezni neked, hogy a Dlvidken, pontosabban Szabadkn szerkesztett Bcsorszg cm folyirat nnepi szmot szentelt ennek a neves vfordulnak. Ebben magyar s szerb szakemberek cikkeit kzltk. Ebben a szmban jelent meg az az rsom, amit albb mellkelek neked. Magt az jsgot mg nem lttam, br a szerkeszt, Virg Gbor r szerint mr megkldtk nekem Szegedre. Tle tudom azt is, nagyon szp megemlkezseket szerveztek Szabadkn, Kishegyesen, jvidken s Belgrdban.

Petrovics Istvn

 

 

Szabolcska Mihly
Uram, maradj velnk!

          

Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?

tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!

 

 

 

dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!

 

Istvndi trtnethez

 

ROKHTY BLA
1890-1942
zeneszerz, orgonamvsz, orgonatervez, karnagy
79 ve halt meg

 

Dr BUCSAY MIHLY
1912 - 1988 - 2021
33 ve halt meg

 
Garai Gbor Jkedvet adj

Garai Gbor: Jkedvet adj

                  ennyi kell, semmi ms

   Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
   A tbbivel megbirkzom magam.
   Akkor a tbbi nem is rdekel,
   szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
   Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
   nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
   mg magnyom kivltsga se kell,
   sorsot cserlek, brhol, brkivel,
   ha jkedvembl, nknt tehetem;
   s flszabadt jra a fegyelem,
   ha rtelmt tudom s vllalom,
   s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
   S hogy a holnap se legyen csupa gond,
   de kezdd s folytatd bolond
   kaland, mi egyszer vget r ugyan –
   ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.

  

 

 

Dr. LAJTHA LSZL
1892-1963-2021
58 ve halt meg

 

Protestns Gradul

 

Dr FEKETE CSABA

 

 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok egy zsoltrprjnak tanulsgai
 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok s a viszonyts megoldatlansgai (dlvidki gradulok: blyei, klmncsai, nagydobszai)


ltogat szmll

 

Zsoltr s Dicsret

 

Egyhztrtnet

 

Tth Ferentz

 

Trtnelem

 

Trtnelem. Trk hdoltsg kora

 

Dr SZAKLY FERENC


trtnsz 1942-1999 - 22 ve halt meg

 

Vilghbork - Hadifogsg
Mlenkij robot - Recsk

 

Keresztyn Egyhzldzs
Egyhz-politika XX.szzad

 

Roma mlt, jv, jelen

 

PUSZTUL MAGYARSG - EGYKE

 

 

ADY ENDRE MAGYARUL

   

   Nem adta neknk az Isten,

   Hogy ki szeret, az segtsen,

   Sohasem.

 

   Magunk is ritkn szerettk,

   Kikrt szlltunk hsen, egytt,

   Valaha.

 

   Valahogyan bajok voltak,

   Lelknknek, e toldott foltnak

   Bajai.

 

   Egyformn raktuk a szpet

   Bartnak s ellensgnek,

   Mert muszj.

 

   Egyformn s mindig csaldtunk,

   De ht ez mr a mi dolgunk

   S jl van ez.

 

   S szebb dolog gy meg nem halni

   S knoztatvn is akarni:

   Magyarul.

 

 

KARCSONY NNEPRE

 

HSVT NNEPRE

 

PNKSD NNEPRE

 

Gyerekeknek - Bibliai Trtnetek
msolhat, nyomtathat

 

WERES SNDOR

A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt. 

 

 

A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal                      Oldal tetejre          ltogat szmll

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!