3. Magyarorszg fldrajza a 18. sz... esemnyek s vszmok
Magyarorszg fldrajza a 18. szzadban
A termszetes tj
A mostoha trtnelem mellett a termszet minden szempontbl kedvez krlmnyeket biztostott az orszg lakinak. A Krptok gyrt homokk s kristlyos hegylnca, azon bell rctelreket rejt rghegysgek (Gmr-Szepes, Bihar, Erdlyi-rchegysg), mszktblk s rgk (Bakony, Vrtes, Gerecse, Bkk, Mecsek stb.) s a vulkni eredet andezit hegysgek (Brzsny, Selmeci-hegysg, Cserht, Mtra, Zemplni-hegysg, Vihorlt, Avas, Gutin, Kht, Ciblesz, Kelemen- s Grgnyi havasok, Hargita stb.), lszs talaj dombvidkek, egy kisebb s egy nagy alfld kedvezen tagolt, vltozatos tjakat s sok j termtalajt nyjtanak. Az vi 11 C -os kzphmrsklet, a tarts meleg nyarak s 600-1000 mm-es csapadk j feltteleket biztostanak minden mrskelt ghajlati gazdasgi nvny termesztsnek, s hzillatok tenysztsnek. A folyvizek csaknem mind az alfld fel folynak, gy vlgyeik kedveznek a kzlekedsnek. A termszetes nvny- s llatvilg is vltozatos s kedvez. Magyarorszg mg a 18. szzadban is erdben, vadban, halban gazdag orszg volt. Ezeket a szerencss termszeti adottsgokat kt vszzados hborskods s pusztuls sem tudta elvenni. Ezek a kedvez tnyezk tettk lehetv, hogy az elnptelenedett terletek nhny vtized alatt az orszg ms tjairl s a hatrokon tlrl bevndorl telepesekkel ismt benpesltek s szorgalmas munkval ismt kultrtjj vltoztak.
A npessg s teleplsei
Az 1686/88. vi felszabadt hadjrat megszabadtotta ugyan az orszg tlnyom rszt a trkk kzvetlen uralmtl, de terlete hrom vtizeden t idegen hadseregek felvonulsi terlete maradt. A katonasg eltartsnak csaknem minden terhe a lakossgra nehezedett. Ugyanakkor trkk s szolglatukban tatr seregek is gyakran mlyen betrtek a visszafoglalt terletekre. 1689-ben Szatmrt, Szabolcsot s Kecskemtet, 1690-ben Bihart s Debrecent puszttjk tatrok, az embereket is elhajtva. Vradot csak 1692-ben, Gyult 1694-ben adja fel a trk rsg. A np nyomorsga meghosszabbodik, s gy nem csoda, hogy II. Rkczi Ferenc szabadsgharca (1703-1711) kedvez talajra tallt. De a kuruc-labanc hbort is a np snylette meg, anlkl, hogy az valamit is javtott volna sorsn. Ellenkezleg, vtizedekre kivltotta a bcsi udvar bizalmatlansgt minden magyar gy irnt.
A trk idk utn az orszg peremvidkei voltak a npesebbek s gazdagabbak. Jobban megriztk a mlt ptmnyeit, kulturlis emlkeit s fejldsk folytonossgt. Az orszg bels tjain viszont, elssorban az Alfldn, a npessg ritkbb, a tj szegnyebb volt, mint 200 vvel korbban. A felszabadult, egyenlre gazdtlan fldek a peremvidkek nincstelen vagy nehezen elviselhet elnyoms alatt szenved lakit hamarosan vndorlsra, ha kellett, szksre csbtottk. Igen tarka vndormozgalom indult meg. Egy-egy vidkre t-hat megybl is jttek. A fldesurak hiba hivatkoztak a jobbgyokat helyhezkt trvnyre, hiba tettek panaszt a hatsgoknl, az elkltzst nem tudtk megakadlyozni. A trk idkben domb- s hegyvidkre szorult magyar jobbgysgot vrben rejl si sztne vonzotta a sksg fel. Ezrvel szktek a kedvezbb feltteleket nyjt, pihent s j gazdt kapott fldekre. Buda visszafoglalsa s a Temesvidk felszabadtsa (1686-1712) kztt eltelt tbb mint harminc vben ez a bels vndorls jellemzi az orszgot.
A felszabadt sereg els nagy lendletben a Balkn nagy rszt is elfoglalta, felszltva a szerbeket s ms balkni npeket, hogy k is fogjanak fegyvert a trkk ellen. Csernovics Arzn, a szerb-albn hatrvidk ortodox ptrirkja, e felhvsra npvel egytt a csszr prtfogsa al helyezte magt s 1690-ben kieszkzlte mindazon kivltsgok megerstst, amelyet a szerbek a trk uralom eltt Magyarorszg rszrl lveztek. A csszri seregek azonban nem tudtk tartsan megtartani Skopjt, Nist, st Belgrdot sem. Mg ugyanazon vben visszavonultak a Szva vonala mg. Csernovics pedig a trkk bosszjtl flve, 37-40 ezer fegyveresvel s azok csaldjval ideiglenes bebocstst krt s kapott az orszgba. Elbb a Balaton s Komrom vidke kztt bolyongtak, majd a Duna-Tisza kzre tereltk ket, vgl a Maros als szakasznak szaki s Tisza als szakasznak nyugati oldaln teleptettk le nagy rszket, s az ott szervezett katonai hatrrvidket bztk rjuk 1702-ben. Ez a hatrrvidk volt hivatva feltartztatni a Temesvidket mg a Marosig s Tiszig kzbentart trkket. A szerbek ms csoportjai elssorban az orszg dli rszn s az Alfld keleti peremn telepedtek meg. Ideiglenes bekltzsk llandsult. Ekkor ugyanis senki sem gondolta, hogy Szerbit a trkk mg tbb mint szztven vig uralmuk alatt fogjk tartani.
A felszabadt hadjratokat kvet vtizedek npesedsi viszonyairl nagyon kevs biztos adatunk van. gy nehz megbecslni, hogy 1720 tjn, amikor a szervezett teleptsek kezddtek, mennyi lehetett az orszg lakossga. Itt mr biztosabb tmpontnak knlkozik az 1784/87. vi els npszmlls, amely Erdllyel s a Drvntli rszekkel egytt egsz Magyarorszgra kiterjedt, a katonai hatrrvidkek kivtelvel. A megyk s szabad kirlyi vrosok sszlakossga eszerint 7.919.000 volt. Ezt becsls alapjn kiegsztve a hatrrvidkek lakival, 8.625.000 fre tehetjk ez vekben a npessg teljes szmt. Ebbl le kellene vonnunk az 1720 ta betelepltek s utdaik llekszmt. jabb kutatsok szerint a bevndorls mrett korbban tlbecsltk. Relisabb szmts alapjn 350-400 ezer nmet, kb. ugyanannyi romn s 200 ezer egyb nemzetisgi bevndorl rkezhetett 1720 s 1787 kztt az orszgba. Ha teht leszmtjuk a jvevny lakossgot s utdaikat, 1787 krl 7 millira tehetjk az 1720-ban mr ittlak npessg utdait, ez viszont felttelezi, hogy 1720-ban az orszg npessge ismt elrte, st meg is haladta a 4 millit, azt a szintet, amit egyszer mr csaknem ktszz vvel korbban a trk hdoltsg eltt megkzeltett.
A szatmri bke (1711) s mg inkbb 1720 utn elkezddnek a rendszeres teleptsek. A Neoacquistica Comissio mkdse s a kincstrra maradt, de kirustott fldek megvsrlsa nyomn a felszabadult fldeknek is megvannak mr j uraik. De csak a benpestett, megmunklt fld jvedelmez. llami tmogatssal s fldesri kezdemnyezsekre megindul a telepesek toborzsa a npes nmet tartomnyokbl. Lotharingia, Elzsz, Rajnavidk, Vesztflia, Baden, Wrttemberg, Svborszg, Szilzia azok a npes tartomnyok, ahonnan a szegnyebb fldmves elemeket kivndorlsra lehet brni. Legtbb telepes a leginkbb elnptelenedett vidkeken: a Temesi Bnsgban, Bcs-Bodrog megyben s az egykori trk f hadit kt oldaln, Eszk s Dunafldvr kztt, baranyai s tolnai tjakon tallt magnak j hazt s ptette fel j otthont. De telepltek Somogyba, a Dunntli Kzphegysgbe, a pestkrnyki dombok kz, Szatmrba is. A telepesek szmos kedvezmnyt, pl. admentessget is kaptak, amiben a belfldi tteleplk nem rszesltek, gy a magyarok sem, A Mria Terzia ltal indtott teleptsi akci ksz lakhzakkal s berendezett gazdasggal vrta a telepeseket. Olykor azonban kzdelmes munkval kellett j otthont teremtenik az elpusztult, res tjakon. Egy-egy j falu npessge nha kt-hrom nmet kzsgbl szrmazott, legtbbszr azonban ngy-t tartomny, tbb tucat kzsgbl. gy pl. a Tolna megyei Dunakmld 157 csaldja 104 klnbz helysgbl rkezett.
Ugyanakkor a korbbinl mg nagyobb szmban kltztek Erdlybe, a Temesvidkre s az Alfld keleti peremtjaira romnok, akik a trkk s fanarita grg fldesuraik kegyetlen uralma ell vndoroltak be.
Az ltalnos kltzsi irnynak megfelelen a szlovkok is dlebbre kltztek a Kisalfld peremn, a Garam, Ipoly s Hernd vlgybe. Kisebb csoportjaik Bks megyben, Buda s Pest krnykn telepedtek le. A 16-17. szzadban magyar lakossg Nagyszombat szzadunk kzepn mr szlovk jelleg. A bnyavrosokban a nmet lakossg mellett megersdtt a szlovk npessg is.
Legtarkbb, legsszetettebb npessg ppen az a tj lett, amelynek rgi lakossga a trk idkben a legnagyobb mrtkben kipusztult, a Bcska s a Bnsg. A Temesi Bnsg visszafoglalstl, 1718-tl, 1778-ig nem nyerte vissza magyar megyei szervezett, hanem a csszrtl kinevezett csaknem teljhatalm katonai kormnyz igazgatta. Elfoglalsakor csak kevs s szegny szerb s romn psztor lakta e hatalmas, termkeny terletet. Magyarok bekltzst csaknem az egyestsig teljesen megakadlyoztk. A kzel lak szerbeken, horvtokon s romnokon kvl nmet, vallon, olasz, spanyol, bolgr telepeseket hoztak, akik kz 1762-68-ban 3130 bnst toloncoltak az osztrk brtnkbl. Egy-egy kzsg lakossga kt-hrom, olykor mg tbb nyelv npessgbl llt ssze.
A teleptsek sorn viszonylag kevs teljesen j kzsg keletkezett, sszesen kb. szz. A tbbi telepts a rgi kzsgi hatrok kztt bonyoldott le. A nyolcvanas vekben a teleptsek gyakorlatilag befejezdtek. Ezutn mr csak kismrtk bels vndorls figyelhet meg a kzsgekbl a vrosokba s szakrl dlre.
1784/87-bl a II. Jzsef ltal gondosan elksztett s elg pontosan vgrehajtott npszmlls elszr ad pontos s megbzhat kpet az orszg rszeinek s egsznek npesedsi viszonyairl. Ez a szemlyenknt felvett npszmlls a llekszmon kvl kiterjedt teleplsekknt a hzak s hztartsok szmra, a fbb birtokosokra, a frfi s ni lakossg szmra, s a fiatalabb frfi korosztly ltszmra.
Mint mr emltettk, e npszmlls alapjn 1787-ben az orszg sszlakossga 8.625.000 fre tehet a rgi orszg 323.000 km2-nyi terletn. Az tlagos npsrsg gy megkzelti a 27/km2-t. Erdlyben azonbancsak 22, azon kvl 29. A legsrbben lakott megyk ekkor Pozsony 54, Nyitra 50, Sopron 43, Kkll 41, Trencsn s Vas 40 lakossal km2-knt, beleszmtva a vrosok lakossgt is. A tbbi dunntli megye, Somogyot s Fejrt kivve, tovbb Ngrd, Heves, Borsod srsge 36/km2. Leggyrebben lakott Mramaros 9/km2, s a Szkelyfld 11-13/km2 lakossal. ltalban legalacsonyabb a npsrsg szakkeleten s legmagasabb szaknyugaton. A termszeti adottsgoknak hegfelel npsrsg, amelyben a trk hdoltsg s hbork oly mly sebet tttek, mg kzel sem llott vissza. A teljesen hegyvidki rva megyben 36 lakos jutott ekkor egy km2-re, mg az alfldi megykben csak 20 vagy annl kevesebb. A legnpesebb vrosok ekkor Debrecen 30, Pozsony 29, Buda 24, Pest s Szeged 21, Selmecbnya 19, Eger 17 ezer fvel.
A kzsgek szma kb. 10.000, a mezvrosok 431, a szabad kirlyi vrosok 61. Ezeken kvl mg 1279 lakott prdiumot tartottak nyilvn.
A lakott s nem lakott hzak szma ezutn mr a hatrrvidkeket nem vve figyelembe 1328 ezer, a hztartsok csak 22%-kal tbb. Egy hzra 6,5, egy hztartsra 5,3 lakos jutott. A srbben beptett vrosokban, gy Pozsonyban s Sopronban egy hzban tlag 4-5 hztarts van, mg a mezvrosokban s leginkbb az alfldi vrosokban csaknem minden hztartshoz kln hz tartozott. Ez a jelensg nyilvn a rgi s j telepls vrosok telekviszonyainak fggvnye volt.
A frfiak szma meghaladta a nk szmt, mg az sszes ksbbi npszmllsoknl (1869-tl) a nk szma volt magasabb.
Megfigyelhet a folyamatos eltolds a npessg korosztlyainak szzalkban: minl alacsonyabb vjrat a korosztly, %-arnya annl ersebben cskken, s minl magasabb az vjrat, a %-szm annl inkbb nvekszik a ksbbi npszmllsoknl. A vltv valahol 20 s 30 kztt lehet. Ez az elregedsi jelensg napjainkban is folytatdik.
Bven szmtva a frfi npessgnek kb. t szzalka tartozott ekkor a nemessghez. 1720 krl mr minden nyolcadik kzsg hatrt egy vagy tbb fldesr maga mvelteti, teht nincs jobbgytelkekre osztva s gy adt sem fizet. A majorsgi birtokok mvelsre egyre tbb robotnapot knyszertenek ki jobbgyaiktl. Az gynevezett kurilis kzsgek szma s gy a fldesri majorgazdlkods terlete 1787-ig bizonyra tovbb nvekedett, de II. Jzsef npszmllsa ezeket nem vette szmba.
A 18. szzad vgig az Alfld kzps s dli rsze npessgnek emelkedse a legszmottevbb. Az orszgos npsrsg elri a 30/km2-t.
A gazdasgi tj
A szzad els felben mg mindig bven van eke al val fld s legel. A hromnyomsos gazdlkodst ezrt csak a szzad msodik felben kezdik srgetni. A szzad vgn kezd terjedni, legelbb a Dunntlon, az istllz belterjes llattenyszts s a rendszeres trgyzs.
A szzad els felben mg mindig az szi bza, ktszeres bza s rozs keverten, szi rozs, tavaszi rpa s zab a csaknem kizrlagos mezgazdasgi termnyek. A termseredmny a szzad elejn az elvetett magnak csak hromszorosa, a szzad kzepn mr hatszorosa. Lent s kendert kicsiben, helyi szksgletre termelnek.
Mria Terzia idejben, 1764-tl a bcsi kormny erteljesebben kezbe veszi a magyarorszgi mezgazdasg gyt. Egyms utn jelennek meg a rendeletek a belterjesebb gazdlkods rdekben. Tenyszllatokrl s vetmagrl gondoskodnak. j gazdasgi nvnyeket propaglnak.
Leghamarabb az amerikai eredet kukorica (trk bza, tengeri) terjedt el. 1715-ben Debrecen hatrban mr rendszeresen termelik, 1720-tl az Alfld s Dunntl dli tjain is megjelenik.
A dohnytermelst tbbhelytt eltiltottk. 1719-tl Szeged hatrbl terjedt el dl fel. 1784-ben a dohny llami monoplium-cikk lett, s ettl kezdve a minsgi s mennyisgi termels llami tmogatst lvezett.
Az j gazdasgi nvnyek kztt a burgonya tudott legnehezebben meghonosodni klnfle eltletek miatt. Liptban, rvban s a Szepessgben 1760 krl kezdik termelni, Gmrben 1775-ben, Erdlyben 1770-ben, de Szkelyfldn s msutt csak a kvetkez szzad elejn.
A szzad kzepn indul meg a szegedi paprikatermels, a Duna-Tisza kztt a homoki szlkultra. Valamivel korbban a Bnsgban spanyol telepesek honostjk meg az eperft, a selyemtermelst s a selyemszv ipart. A kertszet, a kastlyok dszkertjeitl eltekintve, tovbbra is elmaradott.
A fldmvels ebben a szzadban kezd piacra termelni. A hadsereg s a megnvekedett lakossg vrosok j felvev piacnak bizonyulnak.
Az j szntfldek feltrse nyomn a legelk megfogyatkoznak. A hetvenes vektl terjed a takarmnytermels, hogy kevesebb legelvel tbb llatot tarthassanak. Korbban csaknem kizrlag krt, tehenet hasznltak mezgazdasgi munkra, most a l is nagyobb jelentsghez jut. 1783/85-ben ltesl a mezhegyesi mnes a lllomny javtsra s fejlesztsre. A durvbb gyapjt ad magyar juhot merini, macedn s spanyol fajtk szortjk ki. A flvad bakonyi s szalontai makkoltatson tartott serts helyett egyre inkbb terjedt a dlrl behozott mangalica-fajta. Az llategszsggy ekkor teszi kezd lpseit: elrjk a beteg llatok elklntst. A mhszetnek ez a virgkora. A rpacukor mg alig jelentkezik, a tengerentlrl hozott cukor pedig drga. 1759 s 1789 kztt 28 mhszeti szakknyvet adtak ki nlunk.
Az erdk mg hossz ideig semmi vdelmet sem kapnak. Fahamu-gets sorn rengeteg erdt kipuszttanak, mert a hamuzsr keresett vegyi cikk volt ebben az idben. Igen sok krt tett az erdkben a legeltets is. 1769-ben jelenik meg Mria Terzia erdrendtartsa, amely szablyozza az erdvgst, elrja legalbb trvnyhatsgonknt a faiskolkat, tovbb erdfelgyelk alkalmazst. Erdlyben csak 1781-ben lp letbe erdrendtarts. Az Amerikbl az 1600-as vekben behozott akcfa Tessedik Smuel szarvasi kertjbl 1768 utn terjed el az Alfldn, majd az orszg ms rszein is.
A mezgazdasg mg a 18. szzadban is teljesen uralta az orszg gazdasgi lett. Ennek oka egyrszt, hogy az elz kt szzad pusztulsa utn mg nem tudott teltdni, msrszt a bcsi gazdasgi politika Magyarorszgnak a gyarmati nyersanyagtermelst sznta. 1771-ben mindssze 31 ezer iparost tartottak szmon az orszgban a foglalkoztatkkal egytt. II. Jzsef uralkodsa idejn (1780-90) lteslnek elszr nagyobb szmban gyrak szaknyugaton, Sopronban, Budn, budn. Az elszr kpviselt manufaktrk, ipargak: posztgyrts (Hatvan, Gcs, Moson), kartontextilgyrts (Sassin, Cseklesz), cukorgyrts (Fiume, Sopron), selyemgyrts (buda).
A belkereskedelem csekly mret. Tlnyom rsze a mintegy 1600 orszgos vsron bonyoldott le. Kitn kzponti fekvsnl fogva az vente ngyszer tartott pesti vsr volt a legforgalmasabb, pedig az orszg fvrosa mg mindig Pozsony. Az llatvsr Debrecenben a leglnkebb. A klkereskedelem legfontosabb kiviteli cikkei: llat, gabona, bor, dohny, gyapj, bnyatermk, nyersbr, hamuzsr. A gabona ebben a szzadban lesz jelents kiviteli cikk. A bcsi gazdasgpolitika kvetkeztben tbb mint 90%-ban az osztrk tartomnyokba knyszerltnk termnyeinket exportlni. 1773-tl, Lengyelorszg felosztsa utn, a borkivitel elvesztette legfbb piact. Trkorszgbl Magyarorszgon keresztl vittk nyugatra a nyersgyapotot s pamutfonalat. Csak a ksz pamutru maradt itt, mert nincs feldolgozipar. Az osztrk tartomnyokbl vsroltuk csaknem az sszes textil- s vasrut.
1800 krl mg nem lehet sejteni Pest s Buda szz v mlva bekvetkez hatalmas fejldst. Pestnek 30, Budnak 25 ezer lakosa van ekkor. Debrecen npessge 30, Pozsony 27 ezer. A tbbi vros ennl kevesebb. A Bcskban s Bnsgban, de elszrva az Alfld ms rszn is ekkor keletkeztek jonnan teleptett, mrnkileg kimrt kzsgek s mezvrosok, egyenes, sakktblaszer utcahlzattal, nylegyenes, fasorokkal kirajzolt ellkkel. Az Alfld kzps rszn megszletnek a ksbbi tanyavilg csri. Az rishatr kzsgek kzelebb fekv fldjeit felszntottk. A legelk 5-15 km tvolsgban vannak. Ezrt ott ideiglenes szllsokat, az llatoknak karmot, istllt ptenek.
Az utak ltalban rosszak, elhanyagoltak II. Jzsef korig. Az llam csak a postautakat gondozza kb. 1758-tl. 1723-tl van llami kezelsben a posta, 1752-tl bonyolt le szemlyszlltst. Bcs s Pozsony kztt naponta jr postakocsi, de Bcs s Buda kztt csak hetenknt. Mg ritkbban Buda-Nagyszeben-Temesvr s Pozsony-Szombathely-Varasd-Krolyvros-Fiume kztt. A vzi utak fknt a gabonaszlltsnak fontosak, elssorban a Duna. A Tiszn csak Szeged alatt van kzlekeds. A Szva s a Kulpa a tenger fel fontos vzi t Krolyvrosig, ahol kocsira raktk t az rut s gy szlltottk Buccariba vagy Fiumbe. Folyn felfel tbbnyire llati vagy emberi ervel vontatjk a dereglyket. A szzad els felben plt a Bga csatorna a Temes-vidken s a szzad legvgn (1793-1801) a Ferenc-csatorna a Bcskban.
Kzigazgatsi fldrajz
Magyarorszg trtneti vrmegyi a nemzetisgi s kirlyi birtokok rendszerbl alakultak ki. Hatraikat az egykori teleplsi s birtokviszonyok szabtk meg, s ezrt csak ritkn azonosak egy-egy termszetfldrajzi tjjal. A magyar trzsek, nemzetsgek letben a tli llattarts s a halszat miatt a folyk klnsen nagy szerepet jtszottak, ezrt rendszerint valamely nagyobb foly kt oldaln telepltek. gy a folyk nem sztvlaszt, hanem sszekt szerepet tltttek be. Ennek megfelelen alakultak a megyk is a folyk kt oldaln: Komrom, Esztergom s Fejr megye a Duna, Mramaros, Ugocsa, Heves, Kls-Szolnok s Csongrd a Tisza, Baranya s valamikor Somogy s Zala is a Drva, Vas megye a Rba mindkt oldaln. Arad s Csand a Maros, Temes a Temes, Bars a Garam, Hont az Ipoly, Szatmr a Szamos mindkt partjn. A trk hdoltsg utn felszabadult megyk "folyntli" rszket tbbnyire elvesztettk, azokat ms megykhez csatoltk. Fldrajzilag legegysgesebbek voltak a hegyvidki medencket s vlgyeket kitlt vrmegyk, pl. Szepes, Lipt, Zlyom, Turc, rva s Trencsn megyk.
A tjkozatlan olvast knnyen megtveszti a rgiek Als- s Fels-Magyarorszga (Hungaria Inferior et Superior), s az utbbi esetben tvesen a ksbb fldrajzi fogalomm vlt Felvidkre gondolnak. A rgiek leginkbb a folyk szerint tjkozdtak. Als-Magyarorszg a Duna vzgyjt terlett jelentette, de a Drvntli rszek nlkl, Fels-Magyarorszg a Tisza vzgyjt terlete volt, de termszetesen Erdly nlkl.
A Duna ktfel osztotta Als-Magyarorszgot. Dunn innen (Cisdanubium) megyi: Bcs, Pest, Ngrd, Zlyom, Lipt, rva, Turc, Trencsn, Nyitra, Pozsony, Bars, Esztergom s Hont megye; a Dunntl(Transdanubium): Moson, Sopron, Gyr, Komrom, Fejr, Veszprm, Vas, Zala, Somogy, Tolna s Baranya megye. Fels-Magyarorszgot a Tisza osztotta kt rszre. Tiszn innen (Cistybiscum) megyi: Szepes, Gmr, Heves, Borsod, Torna, Abaj, Sros, Zempln, Ung s Bereg; Tiszntl (Transtybiscum): Mramaros, Ugocsa, Szatmr, Szabolcs, Bihar, Bks, Csongrd, Csand, Arad, Krass, Temes s Torontl. Kivltsgos kerletek (districti privilegiati) voltak a Jszsg (d. Jazygum vel Philisteorum), a Nagykunsg s Kiskunsg (d. Cumeniae maioris et minoris), ezeket egytt Hrom-kerletnek is neveztk, tovbb a Hajdusg (d. oppidorum Hajdonicalium) s a Tengerpart (d. Littoralis commercialis).
Erdlyt a trk hbork utn 1691-ben Lipt csszr nem csatolta vissza Magyarorszghoz, hanem kormnyz ltal kzvetlenl kln tartomnyknt Bcs al rendelte. A magyar orszggyls gyakori tiltakozsa ellenre ez az llapot 1848-ig fennllt. Erdly kzpkori megyi: Hunyad, Als-Fehr, Fels-Fehr, Kkll, Torda, Kolozs, Doboka s Bels-Szolnok megye tovbbra is megmaradt Fogarasflddel egytt. Szkelyfld t szkbl llott: Cskszk (benne Kszon s Gyergy alszkek), Hromszk (Sepsi-, Kzdi- s Orbai-szk, valamint Miklsvr egytt), Marosszk, Udvarhelyszk s Aranyosszk. Szszfld (a rgi Kirlyfld) kilenc szket foglalt magba, de gy, hogy Fels-Fehr megye rszei sztszrva szigetekknt terletbe keldtek. A szszok ht szke: Szeben (Hermannstadt), Nagysink (Gross-Schenk), Khalom (Reps), jegyhz (Leschkirch), Weinland (benne Medgyes/Mediasch), Selyk (Schelk) s Segesvr (Schssburg), Unterwald (benne Szszsebes/Mhlenbach) s Szszvros (Broos), Szerdahely (Reismrkt). Ezenkvl Szszfldhz tartozott mg a besztercei s brassi kerlet is. Az erdlyi kormnyzsg alatt maradt a rgi Partiumbl: Zarnd megye keleti hegyes rsze, Kraszna s Kzp-Szolnok megye s Kvrvidk.
A Drvntl (Croatia, Slavonia). A 18. szzadban lesz vgleg Horvtorszg a rgi szlavn bnsgbl, megyi: Krs, Varasd s Zgrb. Szerm, Pozsega, Verce megyk pedig, mivel mr a magyarok sem emlkeztek arra, hogy ezek magyar vagy szlavn vrmegyk voltak, ezutn Szlavnia vagy Als-Szlavnia nven szerepelnek.
Nem tartoztak a vrmegyk s a polgri kzigazgats keretben a katonai hatrrvidkek (confinia militaria). Ezeknek trtnete 1579-ben kezddik, amikor fellltjk a Krolyvrosi vgvidket Horvtorszg maradvnynak vdelmre. Az 1686/99. vi felszabadt hbor utn a trkk kezn maradt balkni terletek mentn a Haditancs hatrrvidket lltott fel, amely az adriai parttl kiindulva az Una s Kulpa kztt, majd a Szva szlavniai bal partjn Zimonyig, onnan a Tisza s a Maros jobb partjn az erdlyi hatrig hzdott. Ezen a terleten a polgri lakossg is katonai igazgats al tartozott. Az 1716/18-bon visszafoglalt Temesvidk 1768-ig llt katonai igazgats alatt. 1750-ben megszntettk a marosi s tiszai szerb hatrrvidket, s az Al-Dunnl Titeltl az erdlyi hatrig szles terletet egy-egy nmet, szerb s romn vgezredre bztak. A hatrrvidkek feloszlatsa csak 1869-ben, a kiegyezs utn kvetkezett be.
Az erdlyi hatrrvidk, amelyet Mria Terzia lltott fel 1762-66-ban a trk uralom alatt maradt Havasalfld s Moldva hatrval szemben, az elbbiektl eltren nem alkotott zrt terletet. 294 szkely s romn kzsget rintett, s ezek kzl 70 volt kizrlagos katonai igazgats alatt. 1851-ben e hatrrvidket feloszlattk.
A vrmegyk hatra a kzpkor ta nem sokat vltozott. A 15. szzadban hatalmasabb fldesurak olykor a szomszd megye szln fekv falvaikat sajt megyjkhz csatoltk, s ebbl itt-ott hatringadozs keletkezett. Az 1500. vi 4. trvnycikk 28. -a azonban elrendeli az ilyen elcsatolt kzsgek visszaadst.
A trk idkben s azutn, a kirlyi Magyarorszg terletn vltozott legkevesebbet a megyk terlete. Zsigmond kirly 1412-ben tizenhrom szepesi helysget, a lubl-podolini uradalommal egytt, elzlogostott Lengyelorszgnak. Ezek nem alkottak sszefgg terletet. A tizenhrom "vros" a kvetkez volt: Bla, Durnd, Felka, Igl, Leibic, Matec, Mnhrd, Olaszi, Poprd, Ruszkinc, Strzsa, Szombat s Vralja. Ezekhez csatlakozott mg lubl, Gnzda s Podolin. 1772-ben Mria Terzia vltotta vissza e helysgeket s Szepes megybe olvasztotta.
A trkk a meghdtott terleteken a megyk helybe sajt kzigazgatsukat lltottk. Az uralmuk all felszabadult vrmegyk terlete vltozott a legtbbet a kzpkori helyzethez kpest. Baranya drvntli rsze teljesen feledsbe ment, s Verce megye olvasztotta magba. A rgi Tolna megye dli rsze viszont Baranyhoz kerlt. Fejr megye elvesztette Dunn inneni rszeit s a Csepel-szigetet: Pest megynek Solti-jrsa lett. Ugyanaz a dunntli rgi Pilis megyt is bekebelezte. Kls-Szolnok 1876-ig, a kivltsgos kerletek megszntig Heves megyvel volt egyestve, Bcs s Bodrog megye is sszeolvadt. Csand s Arad megye elvesztettk a Marostl dlre fekv nagyobb felket, de Zarnd megye nyugati feln osztoztak. (A kzpkori Zarnd megye a Fehr-Krs kzps s fels szakasznak kt oldaln fekdt.) Egszen megvltozott a megszntetett Temesi Bnsgbl 1779-ben jra fellltott Torontl, Temes s Krass megyk terlete. Hatruk szakon a Marosig nylt, dlen a hatrrvidkig. A Temes als folysa s az Al-Duna kztti kzpkori Keve megye eltnt, Torontl megye rsze lett. Ugyancsak eltnt a kzpkorban a Drvtl a Szvig terjed Valk megye: Verce s Szerm megye osztoztak terletn. A Szvn tli rgi Dubica, Orbsz s Szna megyk a trkk kezn maradtak, 1878-ban pedig Bosznia rszv vltak. A tbbi kzpkori vrmegye csaknem vltozatlanul megmaradt 1876-ig, st 1919-ig.
A 18. szzadban mg nem tallkozunk Hajd megyvel, mert csak 1876-ban lteslt a Hajd-kerletbl s Bihar megye egy rszbl. Szilgy vrmegyt is csak 1860-ban lltottk fel a feloszlatott Kraszna s Kzp-Szolnok megykbl. A kivltsgos kerletek, Szkelyfld s Szszfld klnllsa 1876-ban sznt meg. Terletk rszben ms megykbe olvadt, rszben j megyknek adott helyet.
Mria Terzia a tengerparti Horvtorszg szaki, a hatrrvidken kvl maradt rszbl lltotta fel Szeverin megyt. Fiumt azonban 1779-ben "kln testknt" Magyarorszgnak adta.
II. Jzsef nknyes rendelettel nyolc megyt ms megyvel egyestett, Erdly egsz terlett 11 megyre osztotta. Az orszg megyit tz kerletbe sorolta. Hallval kzigazgatsi reformjai is megszntek.
A megyei kzigazgatson kvl lltak a szabad kirlyi vrosok. Ezeknek szma 61 volt az 1784/87. vi npszmllskor.
Fldrajzi hats esemnyek s tjkoztat vszmok
1490 - Mtys kirly halla. Trkk portyznak Nagyvradig
1514 - Dzsa Gyrgy paraszthborja
1521- Nndorfehrvr (Belgrd) trk kzre kerl
1521-66 - Szolimn a Trk Birodalom ura
1526. j1. - Ptervrad is elesik
1526. aug. 29. - Mohcsi csataveszts
1526. nov. 11. - Ketts kirlyvlaszts: Zpolyai Jnos, 1526-40;dec.16. I. Ferdinnd,
1526-64 – 1529 - Szolimn eredmnytelenl ostromolja Bcset
1532 - Kszeg meglltja Szolimn elnyomulst
1541. aug. 29. - Buda trk kzre kerl
1543 - Sikls, Pcs, Esztergom, Tata, Szkesfehrvr,
1544 - Visegrd, Ngrd, Hatvan, Simontornya, Ozora,
1552 - Temesvr, Lippa, Karnsebes, Veszprm, Szolnok, Drgely,
1554 - Kaposvr, Flek, Babcsa,
1566 - Gyula, Jen, Vilgosvr, Szigetvr elvesztse
1577 - Szlavnia pusztulsa
1584 - Dobsint jszaka megrohanjk s kifosztjk a trkk
1593-1606 - Tizent ves trk hbor
1593 - Sziszek, Veszprm, Palota,
1594 - Gyr s Ppa,
1596 - Eger s Kanizsa elvesztse. Mezkeresztesi csata
1597 - Tatrok puszttanak Szegedig
1602 - Tatrok Pcs s Szigetvr krl telelnek
1604-1606 - Bocskai Istvn harcai, a hajdk leteleptse
1606. jn. 23. - Bcsi bke
nov. 11. - Zsitvatoroki bke,
dec. 29. - Bocskay halla
1619-1629 - Bethlen Gbor erdlyi fejedelemsge
1658 - Tatrdls Erdlyben s Tisza-vidken, Gyulafehrvr pusztulsa
1666 - Nagyvrad is trk kzre kerl
1663 - rsekjvr elesik
1664 - Szentgotthrdi csata, vasvri bke
1678-1680 - Pestisjrvny
1678-85 - Thkly Imre harcai
1686.szept.2. - Buda visszafoglalsa
1686-94 - Felszabadt hbor
1691- Erdlyt nem egyestik az orszggal
1699 - Karlcai bke a trkkkel
1699-1712 - Katonai hatrrvidkek fellltsa
1704-11 - II. Rkczi Ferenc szabadsgharca
1708-15 - Pestisjrvny
1711. pr. 30. - Szatmri bkekts
1716 - Temesvr felszabadtsa
1718 - Pozarevci bke a trkkkel, a Temesi Bnsg fellltsa
1738-44 - Pestisjrvny
1747 - Pozsega, Szerm s Verce megyk fellltsa
1750 - A marosi s tiszai hatrrvidk feloszlatsa 176266 az erdlyi hatrrvidk fellltsa
1767 - Mria Terzia urbrium-rendelete: a jobbgytelkek s szolgltatsok szablyozsa
1772 - A szepesi vrosok visszavltsa Lengyelorszgtl
1778/79 - A Temesi Bnsg helyn Temes, Torontl s Krass megyk fellltsa, visszakerl Magyarorszghoz
1779 - Fiume Magyarorszg
1788 - Trk betrs Hunyad megyben
|