2. A kultrtj romlsa, A trk idk hadi fldrajza
A kultrtj romlsa
A npessg s a teleplsek romlsa nyomban jrt a gazdasgi tj pusztulsa. A termszetes tj trk uralom alatt trtnt vltozsrl az eddigi irodalom tves kpet festett. Ezt fknt az Alfldre, ami a rgi orszg egyharmada, 100.000 km2, vonatkoztattk. E tves elkpzelsek szerint megromlottak a talajviszonyok, a szablyozatlan vizek kvetkeztben a tj nagy rsze elmocsarasodott s ennek kvetkeztben a sznyogok, bkk s a malria elszaporodott, az ghajlat szrazz, aszlyoss vlt, a mveletlen pusztkon akkora f ntt, hogy a seregeknek s kereskedknek gy kellett utat trni stb. Mindez kitalls s a mesk vilgba kell utalnunk. A tj kpt nem lehet trgyilagosan megtlnnk egykor utazk lersbl.
A nyugati utazk szeme nyilvn szebb, lakottabb s kulturltabb tjhoz szokott, s amikor thaladtak az Alfldn, azt resnek, sivrnak, egszsgtelennek talltk. Eltlozva azt a keveset rtk le, amit lttak. Klnben ma sem lehet egy-kt ht alatt mlyebben megismerni egy orszgot, pedig ma az utaz ember ugyanazon id alatt sokkal nagyobb terletet bejrhat s sokszorosan tbb informcit s benyomst gyjthet.
A valsg az, hogy a Duna-Tisza kznek s az Al-Duna tjnak futhomokos terletei a honfoglals idejn s a kzpkorban ppen gy megvoltak, mint a trk hdoltsg alatt s utn. Az alfldi szikesek sem a 16-17. szzadban keletkeztek, hanem tlnyomrszt a mlt szzad negyvenes veitl a szzad vgig folytatott risi mret folyszablyozsi s rvzvdelmi munklatok kvetkezmnyei. A rgen rvzjrta s gy cserld viz terletek rszben lefolystalon terletekk vltak. A vz csak elprologni tudott, s gy a talajbl kioldott s a felsznen visszamaradt.
A kzpkori ember a vizek jrst csak igen kis mrtkben tudta befolysolni. Malomrkokat, halastgtakat ptett, kisebb terleten esetleg vizenys fldet lecsapolt, vagy teleplse kr vizesrkot ptett. A nagy folyk tja s rvizei felett azonban ppen gy nem tudott rr lenni, mint ahogy a nagy termszetes mocsarakat s lpokat nem tudta eltntetni. Alfldi folyink holtgai, morotvi, ingovnyai s a rossz lefolys, mly fekvs terletek mocsarai s lpjai a kzpkorban ppgy megvoltak, mint a trk idk alatt s utn. A trszn sokkal nagyobb hnyadt fedtk vizek s vizenys terletek, mint ma a folyszablyozsok utn. A gtak kz szortott Duna s Tisza, valamint szablyozott mellkfolyi vize, ma sokkal hamarabb elhagyja a Krpt-medenct, mint az rmentestsek eltti idben. gy a folyk tja a mainl sokkal hosszabb, kanyargsabb volt. Tbb helyen megllapthat, hogy a kzpkor ta medrket minden emberi beavatkozs nlkl, termszeti tnyezk hatsra megvltoztattk. Az rvizek kintsei fknt tavasszal s nyr elejn hnapokig megmaradtak s tlthatatlan nylt vztkrket alkottak. Elg egy pillantst vetni Jo. Lipszky kitn Magyarorszg trkpnek 5. lapjra, amely 1806-ban, teht mg jval a vzszablyozsi munkk megkezdse eltt kszlt, s rgtn kitnik, hogy mg ekkor is milyen sok volt a vizes terlet. gy Karcagtl dlkeletre, Sarkadon tl, egszen Zarndig s Kisjenig tbb volt a mocsr, mint a szrazulat. A sznyog sem lehetett kevesebb a trk idk eltt, mert a vizek s mocsarak akkor is kedveztek ezeknek, s a rgiek a sznyogok terjedsvel szemben teljesen tehetetlenek voltak.
Legkevsb hatottak a trtnelmi esemnyek s a gazdasgi hanyatls az ghajlatra. A pra s felhzet az cenok, kisebb mrtkben a beltengerek felett keletkezik. A szrazfldnek gy csak az uralkod lgramlatok biztosthatnak elegend csapadkot. A folyk s tavak, leginkbb pedig az erdk s egyb nvnyzet csak a talajnedvessget s mikroklmt tudjk kedvezbben befolysolni. Az Alfld klmja, ha vltozott egyltaln valamit trtnelmnk folyamn, az legfeljebb egy ltalnos eurpai klmavltozs folyomnya lehet, de semmikppen sem a kultrtj trk idkbeni pusztulsnak kvetkezmnye.
Magyarorszg npessge egszen a 19. szzad kzepig csaknem kizrlag a mezgazdasgi termelsbl lt. Az tartotta el a fldesurakat, az egyhziakat s az egsz kzigazgatsi s llami szervezetet is.
A fldmvels alapegysge mind a kzpkorban, mind pedig a 16-17. szzadban a jobbgytelek (sessio), vagyis akkora darab szntfld, amelyet egy jobbgycsald meg tudott mvelni. Tbb jobbgycsald egytt falvakat vagy szllsokat alkotott. A jobbgyfalvak csoportosan vagy elszrtan valamely fldesr vrhoz tartoztak, s egyttesen vrbirtokot, vrtartomnyt kpeztek. A falvak szma egy-egy vrbirtokon bell 6-25, nhny esetben mg tbb volt. A vrbirtok nem volt gazdasgi mvelsi egysg, hanem csak az adztats s szolgltatsok, valamint a jogszolgltats fogta azokat egybe. A jobbgytelek nagysga igen vltoz: nagy tlagban 12-24 katasztrlis hold kztt mozgott. Az urasg sajt kezelsben legfeljebb annyi fldet (allodium) tartott, amennyi szorosabb hztartsnak elltsra kellett. Ezt sajt alkalmazottaival, cseldeivel mveltette. A 16. szzad kzeptl a gazdlkodsnak ez a mdja ersdik. A fldesurak itt-ott elhagyott vagy jobbgyaiktl elvett fldeket vonnak majorsgi gazdlkodsuk krbe s azokon elszegnyedett fldmves npelemeket termnybrrt dolgoztatnak. Ilyen majorgazdasg volt a 16. szzad kzps vtizedeiben a srvr-kapuvri Ndasdi birtok. A gazdlkodsnak ez a formja azonban csak a 18. s 19. szzadban lttt nagyobb mreteket.
A 16. szzad kzepn, nem szmtva a kivltsgos terleteket: a Kunsgot, Jszsgot, Szkely- s Szszfldet, az orszg fele vrbirtokok keretbe tartozott. A 16. s 17. szzad folyamn Pozsony-Vc-Huszt vonaltl szakra 124 vrtartomny terlt el. A hdoltsgi terleten a vrbirtokok trk katonai hbrbirtokokk alakultak t, amelyeknek ura igen gyakran vltozott a szultn kegytl fggen, s ppen ezrt a lehet leggyorsabban igyekeztek abbl hasznot hzni, jvjkkel mit sem trdve azt kizskmnyolni. A kzp- s kisnemesek, s szabad kirlyi vrosok ltal birtokolt terletek nagysga s falvaik szma jval kisebb volt, mint a vrbirtokok. Az egytelkes kisnemesek gyakran maguk mveltk fldjket s letk csak admentessg s joglls tekintetben klnbztt a jobbgyoktl.
A jobbgyok si zemmdot folytattak, kt- vagy hromnyomsos rendszerben dolgoztak. A falu szntterleteit kt vagy hrom rszre osztottk s egy rszt, vagyis az sszes szntterletk felt vagy harmadt, minden vben ugarnak hagytak, hogy a fld pihenjen. A jobbgyoknak mindkt, ill. mindhrom rszben volt tagjuk. A szntfld-tagokat idnknt jra kijelltk. Hromnyomsos rendszerben a fld egyharmadba szi, msikba tavaszi gabont vetettek, s a harmadik rszt hagytk ugaron. A jobbgytelek tartozka volt egy lland hzhely s belssg. A szntfldhz esetleg kijellt rt, azaz kaszl is tartozott. A legel- s erdterleteket, valamint a halszhat vizeket meghatrozott keretek kztt kzsen hasznltk.
A fejlettebb, hromnyomsos rendszer nyugaton mr a 8. szzadtl ismert volt, szlesebb krben azonban csak a 12. szzadban terjedt el. Nlunk fldben kevsb, inkbb munkskzben volt hiny, gy valsznleg mg a 16. s 17. szzadban is a kezdetlegesebb ktnyomsos rendszer volt elterjedtebb, a hromnyomsost a szszoknl, a nyugati megykben s a kevsfld hegyvidki falvakban alkalmaztk. Ugyanekkor Nyugaton a npsrsg a termfld fokozottabb kihasznlsra serkentette mvelit; az ugart takarmnytermels beiktatsval kikszbltk.
A gabona tovbbra is csaknem kizrlagos termny. A kerti vetemny, a gymlcs s gyakran a szl is csak alrendelt jelentsg.
Sajtos, flnomd gazdlkods alakult ki ebben az idben az Alfld nagyhatr falvaiban. Az risi hatr, amely mint mr tudjuk, 10-30 falu terletbl llt ssze, feleslegess tette a fldek kiosztst. A mvels szabadfoglals alapjn trtnt. Mg gy is eltelt 10-15 v, amg egy tagot jra felszntottak. Pihent fld teht bven volt. Termszetesen teleplskhz, hzaikhoz kzel igyekeztek szntani. Az elszrt szntk kztt, de klnsen azon tl tlthatatlan legelk terltek el, s ezrt a legelket szabadon hasznltk.
A nyomsos gazdlkods terletein a termelst helyenknt s idnknt trgyzssal trekedtek nvelni. Rendszeres trgyzs azonban mg nem volt. A fldmvels fszerszma a vasalssal elltott faeke. Tlnyomrszt mg sarlval aratnak. A gabont kvkben asztagba rakva szabadban troltk s sszel meg tlen rszenknt cspeltek belle. A tartalk gabont fldbe sott s vlyoggal, rzsvel, esetleg fval vagy tglval kiblelt vermekben riztk.
A legjobban szllthat s rtkesthet termk akkor a bor volt. A dzsmajegyzkekbl tudjuk, hogy a szlterletek hozama rtkben 20-30-szorosan meghaladta a szntt. Leginkbb paraszti vagy polgri brlk mveltk a szlket a dli napos domb- s hegyoldalakon. A kzpkori szlkultrnk mgis hanyatlban van e korban, felteheten a szltben elterjedt harcsolsok miatt.
Az llattenyszts a fldmvelstl fggetlenl alakult. A viszonylagos fldbsg mg nem ksztette takarmnytermelsre a jobbgyokat. A legelgazdlkods keretben kevs ember is sok llatot tudott szemmeltartani. Az llatgondozs kevs munkt ignyelt. A hdoltsgi terleten tlen is szabadban volt a gulya, a nyj, a konda. Legfeljebb ndbl ksztettek az llatoknak kertst vagy tett a havas s jeges szelek ellen. Tlen ugyan a szabad g alatt tartott llatllomny igen leromlott, de igen ellenll, edzett, ignytelen fajtk alakultak ki. Tavasszal az j fvn hamar erre kaptak. Nyri aszly idejn a vzjrta helyeken talltak mg elg fvet. Az erdlyi s hegyvidki megykben a hosszantart, zord tl miatt nem telelhettek ki az llatok istll nlkl. A juhtenyszts a Dunntlon volt jelentsebb, de mg inkbb a dlrl, keletrl s szakrl bevndorolt horvt, szerb, romn, rutn s szlovk psztornpek ztk. Letelepedett s vndorl psztorok egyrszt viszonylag kevs szolgltatsrt, a juhok huszadrt legeltethettek, msrszt a hegyi legelkn s a vlgyekben nem voltak annyira kitve az ellensges puszttsoknak s harcsolsoknak, gy arnyuk a sk- s dombvidki fldmvelkkel szemben llandan nvekedett
Mezgazdasgunk e kt szzadban legjobb esetben megmaradt azon a szinten, amelyre a kzpkor vgn eljutott, st az alfldi gazdlkods mg kezdetlegesebb formk kz sllyedt vissza.
A fejlettebb iparosods felttele a mezgazdasgi teltettsg, a nagyobb npsrsg. Mindkt felttel hinyzott haznkban e kt szzadban. gy az ipar is megmaradt tbb mint ktszz vig a 15. szzadi sznvonalon. Nagyobb mhelyek nem ltesltek, tmegtermels egyetlen ipargban sem alakult ki. Tjalakt hatsuk tovbbra is csak a malmoknak s bnyknak volt. A falvakban a hziipar: egy-egy kovcs, bognr elltta a szksgletek legnagyobb rszt. Mezvrosokban s a szabad kirlyi vrosokban a ruhzati ipar kpviseli: szabk, vargk, szcsk, gombktk, tmrok, az lelmiszert feldolgoz stk s mszrosok, az ptipar mesterei, kmvesek, csok, asztalosok, a kzlekeds szerszmait kszt kocsi- s kerkgyrtk, nyergesek s szjgyrtk kevs alkalmazottal, csak a helyi szksgletek kielgtsre dolgoztak. A chek nem a tmegtermelst, hanem az ignyes, tarts ksztmnyt, a remekelst tekintettk a mesterek feladatnak. Csak meglhetsre s nem vagyonszerzsre dolgoztak. A nagyobb technikai tudst ignyl ipargakat, a fmeszkzk, posztruk ksztst, boltozott pletek emelst a nagyobb vrosok nmet iparosai mveltk.
Kiviteli termkeink kztt messze kimagaslott a szarvasmarha. A legelbsg, a klterjes, flnomd llattenyszts alacsony munkaignye, a kerken val szllts helyett a lbon val hajts lehetsge igen kedvez feltteleket teremtett a 16. s 17. szzadi Magyarorszgon a marhatenysztsnek s marhakereskedelemnek. A felvev piac elssorban Bcs, valamint a morva hatr s Brno kztt fekv Hustopece (Auspitz) vsrvros volt. De hajtottak krket Strassburgba, Milnba s ms vrosokba is. A hajtk tja Komromon s Gyrn vagy Galgcon s Nagyszombaton t vezetett nyugat fel. A marhakereskedk, a tzsrek soraiban jmd nemesek is voltak. Ez igen fontos kiviteli cikknk szereprl, eurpai jelentsgrl mg nincsen relis kpnk. A msik jelents kiviteli termk a bor volt. A szllts tlnyomrszt Lengyelorszg fel irnyult, amint ezt a lengyel hatr fel fellltott harmincadvmszed helyek feljegyzsei is jl mutatjk. A gabona nagyobb mennyisgben, hossz tvon val szlltsa ebben az idben mg nem volt gazdasgosan megoldhat. Leginkbb mg a dunai vitt utat lehetett erre felhasznlni. Br, faggy, viasz, a zalatnai rz s higany szerepel mg kivitelnkben. Nemesfmbnyszatunk csaknem jelentktelenn vlt ezekben a szzadokban az aranynak s ezstnek az jvilgbl Eurpba val ramlsa kvetkeztben. A behozatali cikkek kztt a textilruk s fmeszkzk voltak a legkeresettebbek.
A trk idk hadi fldrajza
Erdly keleti s dli rszn a zrt lncolatot alkot havasok, a magas fekvs hgk s szk hegyszorosok elegend termszetes vdelmet nyjtottak megfelel hadi kszenlt esetn a trk tmadsokkal szemben. Az Al-Duna s Szva vonala azonban csak korszer vrakkal volt vdhet. Ezek a vrak Szeverin, Nndorfehrvr, Szabcs, Jajca, Bihcs a 15. szzadban pltek, de a tzrsgi fegyverek lland fejldse kvetkeztben a Mohcs eltti vtizedekben mr nem voltak korszerek. Mtyst kvet kt Jagell kirlyunk zillt pnzgyi viszonyai, a mindig res kincstr s a trk elleni kzdelemre sznt pnzek elsikkasztsa mellett korszer vdelmi vonal kiptsrl sz sem lehetett. A trkk szmra a mohcsi gyzelemhez Nndorfehrvr s Szabcs (1521), majd Ptervrad (1526) erdjeinek knny elfoglalsa volt a lpcs. A bels fekvs vrak: Sikls, Pcs, Szigetvr, Babcsa mg kevsb tudtk meglltani az ellensg a elnyomulst.
A hdoltsg llandsulsa utn az j, korszer vgvrvonal kiptse ugyancsak sok nehzsgbe tkztt s csak rszletei valsultak meg. Pozsony, Palota, Disgyr, Fogaras, Kkll vra megmaradt ngyzetes, ngy saroktornyos kzpkori alakjban. A vrak talaktst s ptst a 17. szzad kzepig csaknem kizrlag olasz szakemberek irnytottk. Tbb mint szz vrnl mutathat ki kzremkdsk. Kevs j vr plt. Ezek kztt Komrom s rsekjvr volt a legkorszerbb. A trkk igyekeztek megakadlyozni diplomcival vagy fegyverrel j vrak ptst. Bkektskor olykor meglev vrak lerombolst is megkvntk. A portyz csapatokkal szemben a vrosfalak, a kisebb vrak s az erdlyi szszok s szkelyek templomerdjei is elegend vdelmet nyjtottak. Olykor kzpkori monostorpleteket is vrr alaktottak. Ilyen volt Zalavr, Szentmrton (Pannonhalma), Garamszentbenedek, Bozk, Jsz, Kolozsmonostor. A kisebb vrak s vrosok palnkkal voltak megerstve: clpgt el fldet, kvet tltttek. Erdly vrai voltak a legelmaradottabbak. gy Gyulafehrvr egszen a 18. szzad kzepig megmaradt, kzpkori formjban. A trkk az elfoglalt vrakat nem fejlesztettk tovbb, gyhogy azok visszafoglalsa szervezett ostrom esetn mr 1686 eltt is sikerrel jrhatott volna.
A vgvrak lland rsge a 16. szzad kzepn nem rte el a tzezret sem, de trk oldalon sem volt sokkal tbb a vrrsgek sszltszma.
A vrakat meglepetssel, csellel, rulssal, esetleg heztetssel igyekeztek megszerezni s csak vgs esetben fogtak fradsgos ostromhoz. Az ostromnl a fld alatti aknk ssnak s a falak felrobbantsnak volt nagy szerepe. A vrharc mellett a portyzs volt a hadakozs legltalnosabb formja. Nagy seregek tkzett mindkt fl kerlte. A mohcsi tkzet utn egszen a trk idk vgig csak Mezkeresztesnl (1596) s Szentgotthrdnl (1664) folyt nagyobb mret csata. A trk hadviselssel szemben a knny lovaskatonasgnak, a huszroknak volt a legtbb elnye. A nehzfegyverzet lovasok jelentsge nehz mozgsuk, kltsges felszerelsk kvetkeztben cskkent. A kezdetleges s nehz puskk mellett az j mg mindig a legfontosabb fegyver lovas s gyalogos szmra egyarnt. A kopja elssorban a gyalogosok fegyvere; lhton val hasznlhatsgt vitatjk. Emellett a vg- s tfegyverek minden vltozatt hasznljk. gyntssel vagy 15 vrosban is foglalkoznak. A magyarok nem bartkoztak meg a tzrsggel; ezt a foglalkozst a nmeteknek hagytk.
|