„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.”Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:
Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16
Erm s pajzsom az R, benne bzik szvem. Zsoltr 28,7
… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti." Karl Barth
A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...
Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .
E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben, a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal
„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
2. Dr Bustya Dezs TEMETSI BESZDEK II. jszvetsgi textusok 1 - 97 .
Gy.T.!
Most, amikor krllljtok ezt a koporst, amelyben id. S. J. sszeomlott porstora fekszik, megll mellettetek az az R Jzus Krisztus, aki fldi letben sok knnyhullat ember mell odallott. Az emberi sz ertlen, de Neki adatott minden hatalom mennyen s fldn. Ezrt az a biztos remnysg l bennnk, hogy meg tud vigasztalni Titeket, gyszol Testvrek s mindannyiunkat, akik az igt hallgatjuk. Maga mondja nmagrl: Ne flj, n vagyok az Els s az Utols, s az l, pedig halott valk s me, lek rkkn rkk s nlam vannak a pokolnak s hallnak kulcsai. az, akinek szavt most a felolvasott igbl hallottuk, hogy ert s vigaszt mertsnk belle.
I.
Jzus hvogat. Most ppen titeket, akiket megfrasztott a bnat, megterhelt a gysz s a knnyhullats; akik mr 4 napja a szomorsg rettent igjban nygtk s szenvedtek. Hvogat: Jjjetek, n nyugalmat adok nktek…” Hisszk: Urunk meg is adja, amit gr.
Hvogatja a beteg, sszetrt hitvestrsat, akinek a szvben ott l a 48 boldog esztend emlke; kzs kzdelmek s rmk sokasga; s lelkben ott g a gytr krds: mirt gy kellett az elvlsnak bekvetkeznie? Jzus hvogat s azt gri, hogy ha Te engem kvetsz a szenvedsnek az tjn, nem leszel egyedl. n leszek neked hsges trsad, aki soha el nem hegylak, sem el nem maradok tled.
Hvogatja a gyermekeket s az unokkat. Jl ltja, kit vesztettetek el; minden embert igazn ismer; tudja, mennyi mindent ksznhettek drga desaptoknak, s az unokkat oly nagy szeretettel nevelget nagyapnak. A fjdalmas vesztesgben azt zeni nektek: van mennyei Atytok, benne bzzatok! nem sznik meg szeretni titeket…
s Jzus hvogatja a testvrt s a rokonokat, a szomszdokat s a bartokat, az egytt rz lelkek seregt s azt mondja mindnyjunknak: Jjjetek nhozzm! Mindeniketek hordoz valami terhet, betegsget; mindenkit riaszt a hall dbbenete, mindenkinek vannak ktsgei: ht van-e rtelme munknak, kzdsnek, mosolynak, lelsnek, ha utunk vgn ott leselkedik renk a kikerlhetetlen hall,… s ha letnknek egy gonosz rjban esetleg egszen elfogy az lethez val btorsgunk s magunk siettetjk ezt a get?
Olyan nagyon szeretnnk megtanulni: hogyan lehetne gy lni, hogy meg ne rettenjnk a jvendtl, a holnapra vrhat szenvedsektl! Hogy lehet elhordozni ezt az letet, amikor nagyon megfogyatkozik benne az rm s nagyon megsokasodnak a terhek?
Jzus Krisztus erre a titokra tant meg bennnket. Azrt hv maghoz igjben, a harangok szavban, a bizonysgttelekben, hogy megtantson erre: „…tanuljtok meg tlem, hogy n szeld s alzatos szv vagyok: s nyugalmat talltok a ti lelkeiteknek”. (29.v.) Jzus megtant minket trni, szenvedst hordozni, msokat megvigasztalni, ersteni, s mikzben ezt tesszk, mi magunk ersdnk s vigasztaldunk meg ltala!
II.
Jzus valamit gr is a Hozz menknek, a terhek alatt roskadozknak. Mit gr? Egy igt: „Vegytek fl magatokra az n igmat…” - Legenda beszl arrl, hogy Nzretben volt egy csmhely. A cgtblja egy kiakasztott iga, egy jrom volt. s volt abban a mhelyben egy ifj csmester; gy hvtk, hogy Jehsua (Jzus), aki nem elgedett meg azzal, hogy igt rul; hanem megkrte a vevt, hogy hozza el igavon barmt. Nem nyugodott, amg addig nem csiszolgatta, blelgette az igt, amg r nem illett az llatra. Emelni, hzni tudott gy, hogy nem vrezte fel a nyakt.
Ezt adja Jzus azoknak, akik Hozz jnek. Igt, amiben lehet hzni, mert mretre szabott iga. gy is mondhatnnk, hogy ez az iga: a hit. A teher, a prbk, a betegsgek megmaradnak, - de el lehet azokat hordozni ennek az ignak a segtsgvel. Hit nlkl ugyanis csak sszeroskadni lehet: mindennek vge, minden hibaval, minden cltalan s rtelmetlen. A Jzustl kapott eszkzzel lehet tovbb menni az ton. Nem roppansz ssze, nem vrzik fel a nyakad, a vllad, a szved, az leted. Nem trsz ssze.
Ezt csak Jzus adhatja s csak szemlyesen. n nem tudok senkinek az letet elhordozhatv tev eszkzt adni. Az orvosok sem tudnak, senki sem tud. Jzus tud egyedl. Ezrt pratlan, semmivel ssze nem hasonlthat, drga ajndk az evanglium. ljnk vele, Testvrek! Jzus igja nlkl a szalmaszl is olyan nehezen hordozhat, mint a slyos gerenda; hittel a gerendt is gy lehet elhordozni, mint egy szalmaszlat!
III.
Jzus igjval elhordozhat a leggytrelmesebb emberi sors is. Tudjtok-e, mirt? Mert az iga, a jrom olyan, hogy tbbnyire kettnek kszl. Egyedl hzni nehz, de kett erejvel a teher elhordozhat. Ha Jzus igjt felveszed, megltod, hogy valaki mr befogta magt abba a jromba. Maga Jzus Krisztus. Amikor te mr szdelegsz s nem brod, akkor majd n hzok, besegtek, gri az R. gy lesz a Jzus igja gynyrsges s a Vele hordozott teher knny!
Gyszt hordoz Testvreim, megszomorodott Csald: az l Jzus Krisztus most nektek ajnlja fl azt az eszkzt, ami ltal elhordozhatv lesz gyszotok, fjdalmatok. Krjetek tle ers hitet, bizodalmat, - senkit el nem utast res kzzel s res szvvel, - s nyugalmat talltok a ti lelkeiteknek men
Szabolcska Mihly Uram, maradj velnk!
Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?
…tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!
dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!
Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
A tbbivel megbirkzom magam.
Akkor a tbbi nem is rdekel,
szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
mg magnyom kivltsga se kell,
sorsot cserlek, brhol, brkivel,
ha jkedvembl, nknt tehetem;
s flszabadt jra a fegyelem,
ha rtelmt tudom s vllalom,
s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
S hogy a holnap se legyen csupa gond,
de kezdd s folytatd bolond
kaland, mi egyszer vget r ugyan –
ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.
A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt.
A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal Oldal tetejre